Dolazi zima - zimske gume

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
User avatar
nitro_90
Posts: 1115
Joined: 28/09/2020 21:48
Location: Eau Rouge
Grijem se na: Dizel
Vozim: Na benzin

#22876 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by nitro_90 »

Throttle wrote: 11/01/2023 18:28 Znaci forumasima je sad i kontinental los kad prolijecu kroz šikane :D 90% auta do 120KS
Da bude bolje vrijeme po sektorima
User avatar
nitro_90
Posts: 1115
Joined: 28/09/2020 21:48
Location: Eau Rouge
Grijem se na: Dizel
Vozim: Na benzin

#22877 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by nitro_90 »

Naslovnica wrote: 11/01/2023 10:19 Hajde iz iskustva...koliko vam traju zimske gume, u prosjeku (kilometraža).
Imam Alpin 6, ovo im je meščini treća sezona, ne znam koliko su kilometara pregazile (možda 30-40k km), ali imam osjećaj da ću ih iduće godine mijenjati.
Svejstan sam da nije isto 40k po gradu, po autoputu ili po makadamu, ovo je nekih pola/pola autoput/gradska.
Jeste da nije bilo ni snijega ni leda ove sezone, ali mi nekako nisu ni u pola kakve su bile kada sam ih kupio.
Šara skroz uredna, ali brate, svako malo šlajdranje na vlažnoj uzbrdici.
Nikako nemam osjećaj da sam na "šinama", a takav sam osjećaj imao kada sam ih kupio.
Špura OK.
Kod mene 2 sezona Alpin 6, jos su na razini novih. Vidjet cemo dogodine. Kakve su zime postale, trajat ce 3 sezone. Ljetne GY Asymmetric 6 jedva cekam da montiram, prosto mi ih bilo zao skinuti jesenas, gume su hebene i na suhom i mokrom.
User avatar
rahmetli dedo
Posts: 413
Joined: 04/12/2017 18:51
Location: Vlakovo M-28

#22878 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by rahmetli dedo »

Kod mene dunlop wintersport 205 60 16 uzete kod aldina mislim oko 180km komad, dvije sezone jedu cestu, makadam, kišu i 30cm snijega, ovo im je treća, snijega nema, ostalo ko nove.
Ljetnje, nexen 205 55 17, dvije sezone sve ok, šare ima mooožda za još sljedeće ljeto.
Pravim oko 12000 godišnje ukupno
corave okice
Posts: 98
Joined: 28/07/2013 10:29

#22879 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by corave okice »

Throttle wrote: 11/01/2023 18:28 Znaci forumasima je sad i kontinental los kad prolijecu kroz šikane :D 90% auta do 120KS
I poredi se sa Savom. Koja je smece.
Evo ja savu vozao 4 zime, isto 15. Valjale prvu sezonu, ostalo mrtvi qrac. Zanosilo me gdje stiglo, pri malim brzinama.
Sad konti druga sezona, sara ista, gume ni da proklizu, nit skripe. Neopisiv osjecaj u voznji, za razliku od save.
Iskreno, imao i Petlas zimske, bolje od save za snijeg...
Al eto, valjda i njima uvalili konti iz Poljske ko i meni Savu, jer su mi rekli da zbog toga ne valjaju... :lol: :skoljka:
citroen xm
Posts: 20441
Joined: 17/04/2012 22:57

#22880 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by citroen xm »

Ajd gume ovakve i onakve, lošije i bolje... Ali bi fakat volio da vidim tu vašu vožnju pa vas stalno nešto zanosi.
User avatar
nivla
Posts: 6572
Joined: 12/01/2008 23:44

#22881 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by nivla »

citroen xm wrote: 11/01/2023 19:54 Ajd gume ovakve i onakve, lošije i bolje... Ali bi fakat volio da vidim tu vašu vožnju pa vas stalno nešto zanosi.
svetla velikoga grada :D
User avatar
Evolution_IV
Posts: 20832
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti
Vozim: 3 Leša

#22882 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Evolution_IV »

citroen xm wrote: 11/01/2023 19:54 Ajd gume ovakve i onakve, lošije i bolje... Ali bi fakat volio da vidim tu vašu vožnju pa vas stalno nešto zanosi.
probaj od grizelja do almy pumpe kad malo kisice padne, bas je divan asfalt tu :D
profatr
Posts: 508
Joined: 23/07/2016 07:01

#22883 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by profatr »

Prelazim oko 15.000 km godišnje, gume obično mijenjam nakon 4-5 sezona jer tada osjetim značajan pad perfomansi. Obično uzimam premijume i očekujem da se po mokrome ponašaju 90% kao i po suhome. Najčešće to traje spomenutih 4-5 sezona.
User avatar
shape of despair
Posts: 3989
Joined: 09/04/2008 18:41

#22884 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by shape of despair »

Izlaz na tranzit iznad ohr-a, poslije slojeva i slojeva masnoce i lagane kise da sve to podmaze, 4-5 auta nije moglo izaci uz uzbrdicu iznad tranzita,svi se okretali,hrkljus nastao. jest jedan taxi glat izvukao.
zbavio nove gume :thumbup: i gdje sam proklizavao sa starim kad dam namjerno gas, sad nista :thumbup:
User avatar
topcam
Posts: 5471
Joined: 08/07/2007 12:49
Vozim: uzbrdo

#22885 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by topcam »

shape of despair wrote: 12/01/2023 12:18 Izlaz na tranzit iznad ohr-a, poslije slojeva i slojeva masnoce i lagane kise da sve to podmaze, 4-5 auta nije moglo izaci uz uzbrdicu iznad tranzita,svi se okretali,hrkljus nastao. jest jedan taxi glat izvukao.
zbavio nove gume :thumbup: i gdje sam proklizavao sa starim kad dam namjerno gas, sad nista :thumbup:
To prije 2-3 dana? Nisu ni mogli dalje zbog udesa. Ni uz Travnicku zbog udesa, kombi blokirao, poslije se pomjerio pa oslobodio.
Dobar sat je to trajalo. Bas krkljanac bio.
cccccc
Posts: 342
Joined: 11/04/2013 20:04

#22886 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by cccccc »

Kupio sam auto i na njemu su ljetne gume 215 50 17.
Po specifikacijama na netu sam nasao da na ovo auto idu gume 225 50 17. Je li to neka velika razlika? Ili moze i jedne i druge?
Btw koje zimske gume preporucujete?
User avatar
Optimist
Posts: 15528
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#22887 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Optimist »

cccccc wrote: 18/01/2023 13:56 Kupio sam auto i na njemu su ljetne gume 215 50 17.
Po specifikacijama na netu sam nasao da na ovo auto idu gume 225 50 17. Je li to neka velika razlika? Ili moze i jedne i druge?
Btw koje zimske gume preporucujete?
Preporucujem 225 45 R17. :D
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 17649
Joined: 10/03/2022 22:16

#22888 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by ZoomZoomKiwi »

Razlika je u 5mm prečnika točka, pa ti ni brzinomjer nije 100% ispravan. Vozi sad ove, a sljedeću sezonu promijeni. U tabeli na autu (najčešće kod vozačevih vrata) pišu sve dimenzije koje su homologirane za tvoje vozilo.
User avatar
Optimist
Posts: 15528
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#22889 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Optimist »

EFD22 wrote: 18/01/2023 14:19 Razlika je u 5mm prečnika točka, pa ti ni brzinomjer nije 100% ispravan. Vozi sad ove, a sljedeću sezonu promijeni. U tabeli na autu (najčešće kod vozačevih vrata) pišu sve dimenzije koje su homologirane za tvoje vozilo.
Meni je pisala samo jedna dimenzija na stoku, dok je na wheelsize bilo navedeno vise njih.
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 17649
Joined: 10/03/2022 22:16

#22890 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by ZoomZoomKiwi »

Optimist wrote: 18/01/2023 14:33
EFD22 wrote: 18/01/2023 14:19 Razlika je u 5mm prečnika točka, pa ti ni brzinomjer nije 100% ispravan. Vozi sad ove, a sljedeću sezonu promijeni. U tabeli na autu (najčešće kod vozačevih vrata) pišu sve dimenzije koje su homologirane za tvoje vozilo.
Meni je pisala samo jedna dimenzija na stoku, dok je na wheelsize bilo navedeno vise njih.
Samo ta na štoku je mjerodavna. Wheelsize stranica piše sve za sve motore za taj model.

Npr. kod mene na Volvu S60 pošto je bio R-design sa spuštenim ovjesom, nije ista tabela kao kod komšije na "običnom" S60, iako je isti motor. Od mnogo čega zavisi dimenzija guma. I sve je to proračunato, tako da najbolje se držati onoga što piše na automobilu.

Na Audiju A4 iz 2016. nije ista tabela za "obični" i za S-line model.
Naslovnica
Posts: 35459
Joined: 20/03/2013 15:38

#22891 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Naslovnica »

Evo usuo na Bjeli snijeg, jedva sam se popeo sa mićkom od 3 godine (novom cestom, Grkarica).
Stao na pola puta, šlajdra.
Vratim se na ravno, zaletim se, prođem malo više, i opet zašlajdra, ne miče.
Okrenem se i zadnjih 200-300m ga u rikverc vozio, jedva nekako stigoh do kružnog.
Tačno me strah kako ću nazad.
:shock:
User avatar
Optimist
Posts: 15528
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#22892 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Optimist »

I nizbrdo okreni u rikverc.
Naslovnica
Posts: 35459
Joined: 20/03/2013 15:38

#22893 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Naslovnica »

Optimist wrote: 18/01/2023 20:04 I nizbrdo okreni u rikverc.
🤔👍🏻
Leon16v
Posts: 7019
Joined: 02/04/2015 13:27
Location: Ilidza إليدزا
Vozim: Staro željezo

#22894 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Leon16v »

Samo u ler i laganica
Naslovnica
Posts: 35459
Joined: 20/03/2013 15:38

#22895 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Naslovnica »

"Sašo" sam. :thumbup:
Vjerovatno je onom cirkusu uvelike zaslužan i veliki uspon i vrsta snijega. A i pemzia vozač. :roll:
Elem, probao ma ravnom, koči kako treba, sve 5. Ne šlajdra, hvata baš lijepo.
Kažu mi ovi da sam lud što sam išao preko Grkarice po onakvim uslovima, a fakat nisam skontao da ima toliko nagiba, plus ujebu krivine
User avatar
basicm
Posts: 11634
Joined: 16/01/2012 21:38

#22896 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by basicm »

A gdje to dodje?
Naslovnica
Posts: 35459
Joined: 20/03/2013 15:38

#22897 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Naslovnica »

basicm wrote: 18/01/2023 21:32 A gdje to dodje?
Na Alpašino okano
PM72
Posts: 19933
Joined: 30/04/2012 16:54

#22898 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by PM72 »

Naslovnica wrote: 18/01/2023 21:44
basicm wrote: 18/01/2023 21:32 A gdje to dodje?
Na Alpašino okano
:lol: e čuj Alipašino :lol:
User avatar
basicm
Posts: 11634
Joined: 16/01/2012 21:38

#22899 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by basicm »

A fino vam govorim koji cete klinac tamo ici ikako :)
Naslovnica
Posts: 35459
Joined: 20/03/2013 15:38

#22900 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Naslovnica »

PM72 wrote: 18/01/2023 21:46
Naslovnica wrote: 18/01/2023 21:44

Na Alpašino okano
:lol: e čuj Alipašino :lol:
štae smiešno rođo
Post Reply