carobnjak_N wrote: ↑16/01/2023 13:40
Ko se još sjeća epizode kad je Emir Suljagić htio da se vjeronauk
ne ocjenjuje , pa je išla ta priča da je to korak do zabrane.
Ispravka, ono što je Suljagić htio da provede je ne da se vjeronauk ne ocjenjuje, nego samo da ta ocjena ne ulazi u prosjek za glavnu ocjenu. Vjeronauk bi se i dalje ocjenjivao, samo se ne bi računao za prosjek.
I da, "vjeronauk", kako si i ti napisao, je jedini ispravan način da se kaže ime tog predmeta. Tako se uvijek zvao, prije nego što su ga komunisti ukinuli. Da bi se nešto nazivalo "nauka", potrebno je da to i bude nauka, a vjeronauk nije nauka, nego učenje o vjeri. Ne znam kako se sada zvanično zove, ali ako ima "a" na kraju, to je onda još jedan žalostan ustupak mantijašima, kao što je bilo i popuštanje pobješnjelom reisu Ceriću kada je zbog gore pomenutog Suljagićevog pokušaja, prijetio neredima i nasilnom promjenom vlasti. To je sorta ljudi kojoj se ne treba davati ni prst, jer ćeš ostati bez ruke. Traže sve za sebe, ništa za druge. Ne bi me čudilo da su se tako i izborili za to "a" na kraju riječi "vjeronauk", iako svi dobro znamo šta je nauka, a šta nije, sorta ljudi koja bi sada podigla demonstracije ako bi tražili da se ukine to nepotrebno "a".