Gledali ste film, preporuĆite ga drugima

Najbolji i najgori filmovi, serije, sve o sedmoj umjetnosti...

Moderator: _BataZiv_0809

User avatar
Rothmans
Posts: 2910
Joined: 21/11/2019 21:32

#57226 Re: Gledali ste film, preporuĆite ga drugima

Post by Rothmans »

The Pale Blue Eyes kakvu samo dvosatnu bezveznjostinu podvajuljete pod odlican film. Zalim svaku minutu protracenu na ovo smece od filma.
User avatar
Snake Eyes
Posts: 5190
Joined: 12/04/2013 14:02

#57228 Re: Gledali ste film, preporuĆite ga drugima

Post by Snake Eyes »

The Pale Blue Eyes, kita od filma.
User avatar
johnnykola
Posts: 10316
Joined: 15/10/2004 12:23
Contact:

#57229 Re: Gledali ste film, preporuĆite ga drugima

Post by johnnykola »

kakavdanakneiskustvu wrote: 10/01/2023 20:51 Marriage story :thumbup:
Beton.
kakavdanakneiskustvu
Posts: 59159
Joined: 03/08/2010 19:04

#57230 Re: Gledali ste film, preporuĆite ga drugima

Post by kakavdanakneiskustvu »

johnnykola wrote: 11/01/2023 14:04
kakavdanakneiskustvu wrote: 10/01/2023 20:51 Marriage story :thumbup:
Beton.
baš beton
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 41598
Joined: 29/06/2011 23:39

#57231 Re: Gledali ste film, preporuĆite ga drugima

Post by dječak sa šibicama »

Image

pogledao iz radoznalosti, dobar, bas mi se svidio, mislim nije ono wow ali dobar film

interesantan epilog
User avatar
House
Posts: 47037
Joined: 17/03/2010 15:36

#57232 Re: Gledali ste film, preporuĆite ga drugima

Post by House »

Tyke wrote: 08/01/2023 16:03 Nije los film, narocito kraj. Preporuka u moru krša.

Image
solidan.
User avatar
medvjed23
Posts: 27168
Joined: 16/07/2010 13:49

#57233 Re: Gledali ste film, preporuĆite ga drugima

Post by medvjed23 »

Ja pregledao The Banshees of Inisherin. Slijedi par subjektivnih dojmova...

Film je u suštini tragičan i ta tragedija plijeni. Tu je i nekoliko komičnih elemenata. Oni su dobro osmišljeni, vješto realizovani i prikladno raspoređeni. No, njihova rola je periferna. Nisu oni glavni razlog da se pogleda ovaj film. Oni dođu nešto kao fin začin ionako ukusnom jelu. Zgodna ali marginalna stvar, pogotovo ako je čovjek gladan.

Elem, tragedija…

Tragedija filma rađa se iz želje da se u život ulije smisao. Ta želja obuzela je jednog od glavnih likova (Colm Doherty) Način na koji se on hrva sa tom željom, moja razmišljanja o smislu života, ono što sam čitao o tome - sve je to nekako okrenuto u manje-više istom smjeru. Uskladilo se, poklopilo se. Zato mi je film i legao.

Smisao dostiže čovjek koji je probio svoje granice, prostorne i vremenske. Čovjek koji ostavlja trag na zemlji gdje nije bio i u vremenu u kojem nije živio. Primjera radi, Bukovski, koliko znam, nikada nije bio u Bosni. Takođe, njegov život se odigrao u prošlom vijeku, nijednim trenom nije dobacio do ovog vijeka. Međutim, njegove pjesme se čitaju ovdje i sada, u ovoj Bosni i u ovom vijeku. To je njegov trag koji traje i trajaće. Trag koji nas vodi zaključku da je život Čarlsa Bukovskog imao smisao.

Takav smisao pokušava dostići i Colm Doherty. I, jasno, kada čovjek krene tim putem, nameće mu se potreba da neke stvari u sebi i oko sebe promijeni. Između ostalog, nužno je distancirati se od ljudi koji tim putem ne žele ili ne umiju hodati. Eh… tu se Doherty i ja razilazimo. Ja smatram da je moguće, pa i poželjno takvu distancu napraviti na blag i obziran način. Doherty, međutim, bira oholost. Doduše, kod njega je to čudna vrsta oholosti, obojena samodestrukcijom, al opet, isprva mi je bila odbojna. OK, znam da je to samo film i da je to samo gluma al svejedno, ne volim takve stvari vidjeti ni u filmu. Nije mi se taj segment filma svidio, bar ne dok sam film gledao. No, u retrospektivi, jasno mi je da je oholost poslužila kao vrlo dobar alat razvoja radnje. Vodila je do tragičnih i zanimljivih stvari koje su vodile do drugih tragičnih i zanimljivih stvari, te se tako složio zanimljiv film. Prilično dobar film. Vrijedan gledanja.
Spoiler
Show
Pretkraj filma, Colm je aterirao. Kao da ga je popustila oholost. Ali, po svemu sudeći, prekasno. I može biti da je od svih tragedija filma, ta najgora. Može biti da je najgore - prekasno.
Bukovski wrote:ima i gorih stvari
od usamljenosti
ali često su potrebna desetljeća
da bi to i spoznao
i najčešće
kad to spoznaš
prekasno je
a prekasno je
najgore.
User avatar
n+1
Posts: 7012
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#57234 Re: Gledali ste film, preporuĆite ga drugima

Post by n+1 »

Pogledao The Pale Blue Eye. Koliko je loš film. Počeo i Bejl snimati sranja. Očekujem ga u komediji sa Ben Stillerom za koju godinu.
User avatar
Tito_i_Partija
Posts: 11151
Joined: 11/03/2014 15:56
Location: Kod Sebije na pregledu

#57235 Re: Gledali ste film, preporuĆite ga drugima

Post by Tito_i_Partija »

n+1 wrote: 13/01/2023 02:03 Pogledao The Pale Blue Eye. Koliko je loš film. Počeo i Bejl snimati sranja. Očekujem ga u komediji sa Ben Stillerom za koju godinu.
Bejl snima sranja već odavno. Pogledaj njegov rezume na imdb, nije ni blizu onoga koliko ga neki uzdižu na ovom pdf-u.

Nego, šta bi sa Northman? Nikako da uđeš u pravi štimung da ga konačno pogledaš, jelde? :-D
User avatar
johnnykola
Posts: 10316
Joined: 15/10/2004 12:23
Contact:

#57236 Re: Gledali ste film, preporuĆite ga drugima

Post by johnnykola »

medvjed23 wrote: 12/01/2023 19:32 Ja pregledao The Banshees of Inisherin. Slijedi par subjektivnih dojmova...

Film je u suštini tragičan i ta tragedija plijeni. Tu je i nekoliko komičnih elemenata. Oni su dobro osmišljeni, vješto realizovani i prikladno raspoređeni. No, njihova rola je periferna. Nisu oni glavni razlog da se pogleda ovaj film. Oni dođu nešto kao fin začin ionako ukusnom jelu. Zgodna ali marginalna stvar, pogotovo ako je čovjek gladan.

Elem, tragedija…

Tragedija filma rađa se iz želje da se u život ulije smisao. Ta želja obuzela je jednog od glavnih likova (Colm Doherty) Način na koji se on hrva sa tom željom, moja razmišljanja o smislu života, ono što sam čitao o tome - sve je to nekako okrenuto u manje-više istom smjeru. Uskladilo se, poklopilo se. Zato mi je film i legao.

Smisao dostiže čovjek koji je probio svoje granice, prostorne i vremenske. Čovjek koji ostavlja trag na zemlji gdje nije bio i u vremenu u kojem nije živio. Primjera radi, Bukovski, koliko znam, nikada nije bio u Bosni. Takođe, njegov život se odigrao u prošlom vijeku, nijednim trenom nije dobacio do ovog vijeka. Međutim, njegove pjesme se čitaju ovdje i sada, u ovoj Bosni i u ovom vijeku. To je njegov trag koji traje i trajaće. Trag koji nas vodi zaključku da je život Čarlsa Bukovskog imao smisao.

Takav smisao pokušava dostići i Colm Doherty. I, jasno, kada čovjek krene tim putem, nameće mu se potreba da neke stvari u sebi i oko sebe promijeni. Između ostalog, nužno je distancirati se od ljudi koji tim putem ne žele ili ne umiju hodati. Eh… tu se Doherty i ja razilazimo. Ja smatram da je moguće, pa i poželjno takvu distancu napraviti na blag i obziran način. Doherty, međutim, bira oholost. Doduše, kod njega je to čudna vrsta oholosti, obojena samodestrukcijom, al opet, isprva mi je bila odbojna. OK, znam da je to samo film i da je to samo gluma al svejedno, ne volim takve stvari vidjeti ni u filmu. Nije mi se taj segment filma svidio, bar ne dok sam film gledao. No, u retrospektivi, jasno mi je da je oholost poslužila kao vrlo dobar alat razvoja radnje. Vodila je do tragičnih i zanimljivih stvari koje su vodile do drugih tragičnih i zanimljivih stvari, te se tako složio zanimljiv film. Prilično dobar film. Vrijedan gledanja.
Spoiler
Show
Pretkraj filma, Colm je aterirao. Kao da ga je popustila oholost. Ali, po svemu sudeći, prekasno. I može biti da je od svih tragedija filma, ta najgora. Može biti da je najgore - prekasno.
Bukovski wrote:ima i gorih stvari
od usamljenosti
ali često su potrebna desetljeća
da bi to i spoznao
i najčešće
kad to spoznaš
prekasno je
a prekasno je
najgore.
Meni treći najbolji prošle godine. Prvi mi je Tar, a drugi prelijepi Aftersun:

Image

Image

Image
User avatar
mayab
Posts: 27473
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#57237 Re: Gledali ste film, preporuĆite ga drugima

Post by mayab »

Pogledah sinoć klasik (puno je godina prošlo od zadnjeg gledanja :mrgreen: )
"Heat"
vala filmčina ,a ko ima netko da do sada nije pogledao , neka odmah to učini
https://hr.wikipedia.org/wiki/Vrućina_(1995.)
Image
User avatar
skrbavi-admin
Posts: 4290
Joined: 31/12/2021 17:16
Location: Pakšobistanski Dikitaturistan

#57238 Re: Gledali ste film, preporuĆite ga drugima

Post by skrbavi-admin »

mayab wrote: 13/01/2023 06:50 Pogledah sinoć klasik (puno je godina prošlo od zadnjeg gledanja :mrgreen: )
"Heat"
vala filmčina ,a ko ima netko da do sada nije pogledao , neka odmah to učini
https://hr.wikipedia.org/wiki/Vrućina_(1995.)
Image
Remember Jimmy MacAwain on the yard used to say: “You wanna be making moves on the street? Have no attachments. Allow nothing to be in your life that you cannot walk out on in 30 seconds flat if you spot the heat around the corner.” Remember that?
:mrgreen: :thumbup: :thumbup: :thumbup:

posto ovaj film za mene nije samo film iatrazivao sam nekad i nasao da je film radjen prema stvarnim likovima cak i imenima

https://collider.com/heat-inspired-by-t ... hael-mann/
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 67767
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#57239 Re: Gledali ste film, preporuĆite ga drugima

Post by _BataZiv_0809 »

Pogledah i ja The Banshees of Inisherin i posteno me film izmucio. Vjerno docarana atmosfera male i konzervativne sredine me je stiskala kao da me neko davi.

Paradoksalno, cesto pomislim da bih najsretniji bio da odem zivjeti negdje na selo i da se kutarisem belaja :D a i filmovi i serije te tematike su me uvijek privlacili (Northern Exposure kao najbolji primjer), ali ovaj film me je sazvakao i ispljunuo.

Dakle odlican film, ali ne za svakoga :thumbup:
nlt
Posts: 2566
Joined: 18/05/2014 18:02

#57240 Re: Gledali ste film, preporuĆite ga drugima

Post by nlt »

Koji vam je najstrašniji mogući horor za preporuke? Ono da me prestravi kad ga gledam :-D
User avatar
skrbavi-admin
Posts: 4290
Joined: 31/12/2021 17:16
Location: Pakšobistanski Dikitaturistan

#57241 Re: Gledali ste film, preporuĆite ga drugima

Post by skrbavi-admin »

nlt wrote: 13/01/2023 08:20 Koji vam je najstrašniji mogući horor za preporuke? Ono da me prestravi kad ga gledam :-D
Alien 2 u full hdu
User avatar
johnnykola
Posts: 10316
Joined: 15/10/2004 12:23
Contact:

#57242 Re: Gledali ste film, preporuĆite ga drugima

Post by johnnykola »

nlt wrote: 13/01/2023 08:20 Koji vam je najstrašniji mogući horor za preporuke? Ono da me prestravi kad ga gledam :-D
Image
User avatar
n+1
Posts: 7012
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#57243 Re: Gledali ste film, preporuĆite ga drugima

Post by n+1 »

Tito_i_Partija wrote: 13/01/2023 05:04
n+1 wrote: 13/01/2023 02:03 Pogledao The Pale Blue Eye. Koliko je loš film. Počeo i Bejl snimati sranja. Očekujem ga u komediji sa Ben Stillerom za koju godinu.
Bejl snima sranja već odavno. Pogledaj njegov rezume na imdb, nije ni blizu onoga koliko ga neki uzdižu na ovom pdf-u.

Nego, šta bi sa Northman? Nikako da uđeš u pravi štimung da ga konačno pogledaš, jelde? :-D
E jebi ga. Hajd, vjerovat ćemo raji da je Amsterdam sranje, i Ford vs Ferrari svakako nije remek djelo, ali ne vidim da je snimio izrazitih sranja poput The Pale Blue Eye. Čak bih rekao da mu je ovo najgori film karijere.

Što se Sjevernog čovjeka tiče, obećao sam ti osvrt kada pregledam. :kiss:
kakavdanakneiskustvu
Posts: 59159
Joined: 03/08/2010 19:04

#57244 Re: Gledali ste film, preporuĆite ga drugima

Post by kakavdanakneiskustvu »

nlt wrote: 13/01/2023 08:20 Koji vam je najstrašniji mogući horor za preporuke? Ono da me prestravi kad ga gledam :-D
Najbolji mi je Exorcist
User avatar
Altsa
Posts: 7410
Joined: 19/03/2004 18:31

#57245 Re: Gledali ste film, preporuĆite ga drugima

Post by Altsa »

Image

Odlican film. Najbolji sto sam u zadnje vrijeme gledao.

https://www.imdb.com/title/tt11813216/

Aftersun razocarenje dok mi je Sundown solidan

Image


https://www.imdb.com/title/tt15115280/? ... mg_t_6_act
Nierika
Posts: 4158
Joined: 17/03/2020 00:41

#57246 Re: Gledali ste film, preporuĆite ga drugima

Post by Nierika »

Nisam još pogledala al' sam ovih dana detaljnije čekirala takmičarsku listu sa Kanskog festivala, ima okej filmova:

User avatar
mayab
Posts: 27473
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#57247 Re: Gledali ste film, preporuĆite ga drugima

Post by mayab »

nlt wrote: 13/01/2023 08:20 Koji vam je najstrašniji mogući horor za preporuke? Ono da me prestravi kad ga gledam :-D
Halloween
1978 ‧ Horror/Thriller ‧ 1h 31m
Last edited by mayab on 13/01/2023 12:48, edited 1 time in total.
User avatar
SmokingMan
Posts: 19014
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#57248 Re: Gledali ste film, preporuĆite ga drugima

Post by SmokingMan »

Preporučite mi neku trash komediju. :D
User avatar
dale cooper
Posts: 28579
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#57249 Re: Gledali ste film, preporuĆite ga drugima

Post by dale cooper »

mayab wrote: 13/01/2023 12:45
nlt wrote: 13/01/2023 08:20 Koji vam je najstrašniji mogući horor za preporuke? Ono da me prestravi kad ga gledam :-D
Helovin ili ti Petak 13. kako je to u yugi prevedeno, ali samo prvi originalni dio
To su dvije različite franšize jarane. :D Noć vještica je bio prijevod za Halloween, dok je Petak 13 naš prijevod za Friday the 13th.
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#57250 Re: Gledali ste film, preporuĆite ga drugima

Post by tranquil »

Image
Post Reply