Gledali ste film, preporuĆite ga drugima

Najbolji i najgori filmovi, serije, sve o sedmoj umjetnosti...

Moderator: _BataZiv_0809

kakavdanakneiskustvu
Posts: 59159
Joined: 03/08/2010 19:04

#57201 Re: Gledali ste film, preporuĆite ga drugima

Post by kakavdanakneiskustvu »

tranquil wrote: 07/01/2023 23:06 Da se razumijemo, jeste B-film, ali svi smo ga gledali sa više ili manje uživanja
:thumbup:
sikstinajn
Posts: 1458
Joined: 15/01/2017 19:21

#57202 Re: Gledali ste film, preporuĆite ga drugima

Post by sikstinajn »

rekoh da je ideja filma za 10.
kako i sam nosim te naočale :D , vidim da bi film trebao trajati tri puta duže da bi se shvatila njegova poruka.
zbog površnosti, vjerovatno uslovljene budžetom filma, od mene kao gledaoca 7. :)
User avatar
Cakson
Posts: 87
Joined: 12/04/2022 19:19
Location: BPK - Goražde
Vozim: Golf 4

#57203 Re: Gledali ste film, preporuĆite ga drugima

Post by Cakson »

:zoka:
tap3ah75 wrote: 07/01/2023 22:48
Cakson wrote: 07/01/2023 19:02 Neki to vole rijetko je francuski horor/komedija iz 2021god. U režiji Fabricea Ébouéa, s Marinom Foïs i Ébouéom u glavnim ulogama. Film prikazuje posrnulu mesnicu koju vodi bračni par koji počinje loviti ljude koji prakticiraju veganstvo i prodaju njihovo meso, označavajući ga kao "svinjetinu".
Image
Gdje si našao prevod za ovo
https://www.serije.pro/film/some-like-it-rare-2021
Ili ukucaj na Gugl Some Like It Rare online sa prevodom imas 3 4 stranice
User avatar
karanana
Posts: 47546
Joined: 26/02/2004 00:00

#57204 Re: Gledali ste film, preporuĆite ga drugima

Post by karanana »

They live je apsolutno kultni film.
Sa filmske strane naravno da je B film ali ima nesto. Ko sto neko rece ideja je odlicna ali ima film i druge socijalne poruke koje su mozda slucajne a vjerovatno namjerne u filmu. Ages well.
User avatar
Cakson
Posts: 87
Joined: 12/04/2022 19:19
Location: BPK - Goražde
Vozim: Golf 4

#57207 Re: Gledali ste film, preporuĆite ga drugima

Post by Cakson »

Flu (2013)
Svakih par mjeseci nas u vijestima bombardiraju novostima kako se pojavila neka nova vrsta gripe – svinjska gripa, ptičja gripa, kravlje ludilo, ovaj virus, onaj virus itd., itd.! U većini slučajeva te vijesti prođu jednako kako i dođu, te nakon par dana u potpunosti zaboravimo na njih. Ali što bi bilo kad bi bilo, što bi bilo kad bi uistinu izbila epidemija neke nove mutirane inačice gripe za koju ne postoji lijek!? Upravo tom temom se pozabavio redatelj Sung-su Kim (inače redatelj izvrsnog Korejskoga filma Musa the Warrior iz 2001.) u svom najnovijem uratku, Korejskoj psihološkoj triler drami The Flu aka Virus. Radnja filma prati zbivanja nakon što izbije smrtonosna gripa u Seulu koja se počne nezaustavljivo širiti među građanstvom i sijati smrt. Ubrzo izbije panika među ljudima, ali i među vlastima koje ubrzo narede suzbijanje širenja virusa pod svaku cijenu, pa čak i ako to značilo smrt tisuće i tisuće ljudi koji nisu zaraženi. Inače, čisto informativno, Korejski filmaši su se već pozabavili sličnom temom prošle godine u filmu Deranged, gdje se radnja vrtila oko virusa koji ljude masovno potiče na samoubojstvo utapljanjem, bilo da skaču u rijeke, bilo da se pokušavaju utopiti u boci vode ili kuhinjskom sudoperu! Baš poput redatelj i scenarist tog filma, Jeong-woo Parka, tako se i Sung-su Kim ovdje također pozabavio kaosom, nevjericom i strahom koji bi se u takvoj situaciji proširili među pučanstvom. Glavne uloge u filmu The Flu igraju Hyuk Jang, Soo Ae, In-Pyo Cha, Hyo-ju Park, Hee-joon Lee, Yoo Hae-jin, Sang-Yeob Lee, i Andrew William Brand. Korejska premijera filma će se održati u kolovozu 2013.
Image
User avatar
Cakson
Posts: 87
Joined: 12/04/2022 19:19
Location: BPK - Goražde
Vozim: Golf 4

#57208 Re: Gledali ste film, preporuĆite ga drugima

Post by Cakson »

Den of Thieves (2018)

Priča prati legendarnu ekipu pljačkaša banaka koja planiraju veliku, finalnu pljačku federalne rezerve u Los Angelesu, i to žele izvesti točno ispred nosa elitnih policijskih jedinica tog grada. Film se radnjom fokusira na živote kriminalaca, kao i na živote pripadnika elitnih policijskih jedinica Los Angelesa…

Image
Tyke
Posts: 2665
Joined: 23/02/2012 05:44

#57209 Re: Gledali ste film, preporuĆite ga drugima

Post by Tyke »

Nije los film, narocito kraj. Preporuka u moru krša.

Image
User avatar
Cakson
Posts: 87
Joined: 12/04/2022 19:19
Location: BPK - Goražde
Vozim: Golf 4

#57210 Re: Gledali ste film, preporuĆite ga drugima

Post by Cakson »

Tyke wrote: 08/01/2023 16:03 Nije los film, narocito kraj. Preporuka u moru krša.

Image
Ovaj sam jucer konto da gledam , al opet nezz kakav je.. Znaci da ga gledam :D
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7580
Joined: 16/01/2007 23:38

#57211 Re: Gledali ste film, preporuĆite ga drugima

Post by banjaluka078 »

Tyke wrote: 08/01/2023 16:03 Nije los film, narocito kraj. Preporuka u moru krša.
Koliko je hororističan?
Tyke
Posts: 2665
Joined: 23/02/2012 05:44

#57212 Re: Gledali ste film, preporuĆite ga drugima

Post by Tyke »

Cakson wrote: 08/01/2023 16:07
Tyke wrote: 08/01/2023 16:03 Nije los film, narocito kraj. Preporuka u moru krša.

Image
Ovaj sam jucer konto da gledam , al opet nezz kakav je.. Znaci da ga gledam :D
Meni je bio nelos, onako malo sporiji, al opet ima pricu. Narocito kraj solidan. A tu je i EAPoe 😁


@banjaluka078 nimalo vala, klasicni Crime, Investigation, solidan twist na kraju. Barem nisam odustao, ako nista drugo
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7580
Joined: 16/01/2007 23:38

#57214 Re: Gledali ste film, preporuĆite ga drugima

Post by banjaluka078 »

Tyke wrote: 08/01/2023 16:25
Meni je bio nelos, onako malo sporiji, al opet ima pricu. Narocito kraj solidan. A tu je i EAPoe 😁


@banjaluka078 nimalo vala, klasicni Crime, Investigation, solidan twist na kraju. Barem nisam odustao, ako nista drugo
Hvala.
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#57215 Re: Gledali ste film, preporuĆite ga drugima

Post by tranquil »

Pa jebemu, što se od vas koji ste gledali "Pale Blue Eyes" niko nije udostojio da kaže da u filmu, pored hrišćanina Balea, glume još Gillian Anderson i Robert Duvall? Nisu velike uloge pored Balea i onog malog, ali svejedno, prijatno iznenađenje.

U svakom slučaju, dobar film, dobra gluma, dobra atmosfera, i naročito se pridružujem pohvalama raspleta.
User avatar
karanana
Posts: 47546
Joined: 26/02/2004 00:00

#57216 Re: Gledali ste film, preporuĆite ga drugima

Post by karanana »

scena dobra, gluma dobra, ali po meni realizacija, radnja i nekakva opsta tenzija i napetost filma poprilicno nedostatna do bude odlican film.
6/10.
nema nekog velikog klimaxa nego je nekako sve ravno. ima tu nekoliko rupa a najveca je
Spoiler
Show
oko onog kulta. da li je bale znao da ce kult ukrasti srce iz mrtvog kadeta te da ce na taj nacin skrenuti istragu na kult? zasto je bale uopste i probavao da dokaze da je kadeta neko ubio? on je pozvan da istrazi koje su budale isjekle srce iz mrtvog covjeka koji je izvrsio samoubistvo. a onda on ide i istrazuje i dokazuje da je kadet ubijen. otkriva poruku u kadetovoj ruci koja je njegova i njegov rukopis. zasto bi to radio? brat i sestra ne ubijaju nikog nego uzimaju srce iz mrtvih a onda pred kraj hoce da zakolju poa......
User avatar
GandalfSivi
Posts: 18650
Joined: 09/09/2006 00:38
Contact:

#57218 Re: Gledali ste film, preporuĆite ga drugima

Post by GandalfSivi »

Tyke wrote: 08/01/2023 16:03 Nije los film, narocito kraj. Preporuka u moru krša.

Image
Dobar film, odlicna gluma…
User avatar
johnnykola
Posts: 10316
Joined: 15/10/2004 12:23
Contact:

#57219 Re: Gledali ste film, preporuĆite ga drugima

Post by johnnykola »

kakavdanakneiskustvu wrote: 08/01/2023 18:44
<3<3<3 Prikazan i na SFF-u.
Tyke
Posts: 2665
Joined: 23/02/2012 05:44

#57221 Re: Gledali ste film, preporuĆite ga drugima

Post by Tyke »

karanana wrote: 09/01/2023 01:43 scena dobra, gluma dobra, ali po meni realizacija, radnja i nekakva opsta tenzija i napetost filma poprilicno nedostatna do bude odlican film.
6/10.
nema nekog velikog klimaxa nego je nekako sve ravno. ima tu nekoliko rupa a najveca je
Spoiler
Show
oko onog kulta. da li je bale znao da ce kult ukrasti srce iz mrtvog kadeta te da ce na taj nacin skrenuti istragu na kult? zasto je bale uopste i probavao da dokaze da je kadeta neko ubio? on je pozvan da istrazi koje su budale isjekle srce iz mrtvog covjeka koji je izvrsio samoubistvo. a onda on ide i istrazuje i dokazuje da je kadet ubijen. otkriva poruku u kadetovoj ruci koja je njegova i njegov rukopis. zasto bi to radio? brat i sestra ne ubijaju nikog nego uzimaju srce iz mrtvih a onda pred kraj hoce da zakolju poa......
Pazi sad
Spoiler
Show
Kad je Poe rekao kako je vidio kadeta da stoji na zemlji onako objesen (kad je govorio da je naletio na njega mrtvog), jasno je bilo da se nije objesio vec da je ubijen. Vjerovatno je to i skrenulo fokus sa price o vadjenju srca kao primarnom cilju istrazitelja u drugom smjeru i pricu o samoubistvu pa je i Bale morao improvizirati. A uvidio je i da je Poe inteligentan.
User avatar
madesa
Posts: 4257
Joined: 26/07/2013 02:37

#57222 Re: Gledali ste film, preporuĆite ga drugima

Post by madesa »

Prica bezveze , Bale pokazao da je najbolji
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#57223 Re: Gledali ste film, preporuĆite ga drugima

Post by tranquil »

karanana wrote: 09/01/2023 01:43 scena dobra, gluma dobra, ali po meni realizacija, radnja i nekakva opsta tenzija i napetost filma poprilicno nedostatna do bude odlican film.
6/10.
nema nekog velikog klimaxa nego je nekako sve ravno. ima tu nekoliko rupa a najveca je
Spoiler
Show
oko onog kulta. da li je bale znao da ce kult ukrasti srce iz mrtvog kadeta te da ce na taj nacin skrenuti istragu na kult? zasto je bale uopste i probavao da dokaze da je kadeta neko ubio? on je pozvan da istrazi koje su budale isjekle srce iz mrtvog covjeka koji je izvrsio samoubistvo. a onda on ide i istrazuje i dokazuje da je kadet ubijen. otkriva poruku u kadetovoj ruci koja je njegova i njegov rukopis. zasto bi to radio? brat i sestra ne ubijaju nikog nego uzimaju srce iz mrtvih a onda pred kraj hoce da zakolju poa......
Tyke wrote: 09/01/2023 08:30 Pazi sad
Spoiler
Show
Kad je Poe rekao kako je vidio kadeta da stoji na zemlji onako objesen (kad je govorio da je naletio na njega mrtvog), jasno je bilo da se nije objesio vec da je ubijen. Vjerovatno je to i skrenulo fokus sa price o vadjenju srca kao primarnom cilju istrazitelja u drugom smjeru i pricu o samoubistvu pa je i Bale morao improvizirati. A uvidio je i da je Poe inteligentan.
I ja sam se pitao kao karanana, ali postoji kompletno objašnjenje, kako ja to vidim. Većinu je Poe eksplicitno dao, nešto je bilo "povezivanje tačaka":
Spoiler
Show
- Landor (Bale) je znao da su trojica silovatelja, i znao je identitet jednog od trojice po onom medaljonu (Fry)
- ovo mislim da nije eksplicitno rečeno, ali je implicirano: prvog nije planirao odmah ubiti, nego prvo izvući informacije o ostaloj dvojici. Zato ga je onako i objesio, da može zatezati i popuštati dok ovaj ne propjeva
- prekinut je u tome i Fry je umro
- brat i sestra su potpuno neovisno o tome ukrali srce jer im se pružila prilika, misleći da je u pitanju samoubica
- Landora su zvali da istraži "samoubistvo" i desekraciju leša, on se iznenadio za ovo drugo, dakle nije imao pojma. Za vrijeme onog prvog razgovora, gdje su ga informisali, poslije same priče o obješenom kadetu je bio u fazonu "što ste me zvali, očito samoubistvo"
- tek kad je čuo za isječeno srce, iskoristio je situaciju da paralelno sa istragom satanizma pronađe ostalu dvojicu počinitelja. Za to mu je bila potrebna istraga o ubistvu, jer je planirao još dva ubistva, i plan mu je bio da sve to prišije satanistima. Tako da je išao u pravcu "počinjeno je ubistvo", ali istovremeno to čvrsto vezujući za satanističke rituale
- preko dnevnika prvog silovatelja našao je drugog, i počinio ubistvo imitirajući sataniste, prethodno izvukavši informaciju o trećem
- treći je pobjegao jer je ispravno pretpostavio da je iduća meta
- satanisti su imali svoj vlastiti plan totalno nezavisan od ove priče, i trebala im je samo jedna žrtva za finale rituala (našli su Poa).
- njima su prikačena oba ubistva, samo je Poe skontao istinu

Ono što je meni problem je samo rukopis pisma, koji Poe nije odmah prepoznao, iako je prethodno dobro analizirao onaj fragment. Ja sam se čak kod onog pisma trznuo i pomislio "vidi, ubica mu poslao pismo", a onda sam to odbacio kada sam vidio da je poslao Landor. To smatram priličnom rupom, za ostalo mislim da fercera gornje objašnjenje.
User avatar
pici
Posts: 43839
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#57224 Re: Gledali ste film, preporuĆite ga drugima

Post by pici »



Uhhh kud sam ovo preskocio... :thumbup:
Post Reply