Dolazi zima - zimske gume

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
User avatar
ElRe
Posts: 16921
Joined: 12/12/2011 11:28

#22826 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by ElRe »

Od sada samo allweather gume, nema potrebe više za zimskim gumama. CrossClimate ili Vector 4Seasons za veće automobile, Sava All Weather za B i C klasu.
User avatar
Evolution_IV
Posts: 20832
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti
Vozim: 3 Leša

#22827 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Evolution_IV »

izvrsni direktor wrote: 07/01/2023 11:27 Raja, osnovni kriterij za zimske gume mi je da su sto manje bucne? Je li ima neki proizvodjac koji to forsira ili neka oznaka? Dosadasnji Continental se nije pokazao na tom polju
Vozim po autoputu vecinom, pa mi je to najbitinije, snijega ne vidjam cesto. Ili mozda all weather uzet? S tim da od ljetnih ljeti ne odustajem.
245/45 19 sam naciljao ili nesto oko toga
u toj dimenziji mrka kapa, mozda bridgestone lm005 da probas, recimo novi conti ts870 mi je doata tisi od starog 850 :thumbup:
Seawolf
Posts: 9166
Joined: 14/06/2012 22:59

#22828 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Seawolf »

izvrsni direktor wrote: 07/01/2023 11:27 Raja, osnovni kriterij za zimske gume mi je da su sto manje bucne? Je li ima neki proizvodjac koji to forsira ili neka oznaka? Dosadasnji Continental se nije pokazao na tom polju
Vozim po autoputu vecinom, pa mi je to najbitinije, snijega ne vidjam cesto. Ili mozda all weather uzet? S tim da od ljetnih ljeti ne odustajem.
245/45 19 sam naciljao ili nesto oko toga
Image
User avatar
ElRe
Posts: 16921
Joined: 12/12/2011 11:28

#22829 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by ElRe »

Image
User avatar
ami8
Posts: 489
Joined: 23/05/2010 19:01

#22830 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by ami8 »

E jesam baksuz, kupio zimnjače Pirelli Ice Zero FR ili nešto tako, postavio u Novembru, stalno hodam po planinama i evo još čekam da ih isprobam u zimskim uslovima. Kako je počelo oguliću ih a neće snijega vidjeti :D .
User avatar
shape of despair
Posts: 3988
Joined: 09/04/2008 18:41

#22831 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by shape of despair »

Koristim savu zbog cijene, pitanje, ima li za isti novac ima druga marka a da se pokazala bolja.
User avatar
Optimist
Posts: 15527
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#22832 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Optimist »

Ima, Nexen.
preludezalude
Posts: 7011
Joined: 07/03/2012 00:09

#22833 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by preludezalude »

shape of despair wrote: 09/01/2023 20:01 Koristim savu zbog cijene, pitanje, ima li za isti novac ima druga marka a da se pokazala bolja.
Sava je pravo poskupila ove sezone
User avatar
shape of despair
Posts: 3988
Joined: 09/04/2008 18:41

#22834 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by shape of despair »

preludezalude wrote: 09/01/2023 21:55
shape of despair wrote: 09/01/2023 20:01 Koristim savu zbog cijene, pitanje, ima li za isti novac ima druga marka a da se pokazala bolja.
Sava je pravo poskupila ove sezone
gledam,jebote odustao sam od save.
Pitanje, imal sta " ispod" save, R16
User avatar
hopi
Posts: 7259
Joined: 05/03/2009 23:03
Location: zemlja moja

#22835 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by hopi »

uh dobro si sada vidim hp2 205 55 r16 oko 140KM
ja platio 85KM
jeftinijih od save imaš kelly mislim da je ok guma
User avatar
shape of despair
Posts: 3988
Joined: 09/04/2008 18:41

#22836 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by shape of despair »

zar su bile 85,jebote. dode mi da kupim protekt,neko hvali neko kudi,al bolje i to nego sa guma stara 8 godina,ta je dala svoje
User avatar
ElRe
Posts: 16921
Joined: 12/12/2011 11:28

#22837 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by ElRe »

shape of despair wrote: 10/01/2023 16:22
preludezalude wrote: 09/01/2023 21:55

Sava je pravo poskupila ove sezone
gledam,jebote odustao sam od save.
Pitanje, imal sta " ispod" save, R16
Kumho WP51/52, preporuka
User avatar
hopi
Posts: 7259
Joined: 05/03/2009 23:03
Location: zemlja moja

#22838 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by hopi »

shape of despair wrote: 10/01/2023 18:04 zar su bile 85,jebote. dode mi da kupim protekt,neko hvali neko kudi,al bolje i to nego sa guma stara 8 godina,ta je dala svoje
100 posto - hp2 205 55 r16
dobro se sjećam na ekupi, možda je bila akcija pa su davali dodatnih 10 posto
to je bila jesen pred koronu
sjećam se radio stan, pa reko daj da uzmem kakve gume da se ne uvalim u trošak ali opet nešto pristojno
Throttle
Posts: 14680
Joined: 10/06/2016 12:35

#22839 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Throttle »

Sava prosle sezone 105 bila, ove 135
Hp2
User avatar
Optimist
Posts: 15527
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#22840 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Optimist »

Pred zimu 2019te, 205 55 R16 Sava HP2 placena sitno ispod 100 KM/kom za montazom.
To znaci sama guma da je bila izmedju 90-95 KM.
User avatar
shape of despair
Posts: 3988
Joined: 09/04/2008 18:41

#22841 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by shape of despair »

Pitanje,je li bolje uzeti 4 protekta, ili 2 save pa stavit naprijed,a sad ove naprijed staviti nazad a zadnje bacit svakako.
jel taj protekt bas los ili sta je cakansa njim
Throttle
Posts: 14680
Joined: 10/06/2016 12:35

#22842 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Throttle »

Ma voze to ljudi. Ja nisam za to. Bolje guma nize klase nego protekt. Dok ih ima toliko na trzistu znaci da ljudi to kupuju. U firmi su na Crafteru na zadnjim tockovima protekt, naletile jeftino, rade posao. Al teretno auto ne vozis kao auto, ni agresivno ni brzo. Pogotovo natovaren
User avatar
Evolution_IV
Posts: 20832
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti
Vozim: 3 Leša

#22843 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Evolution_IV »

kupuju jer nemaju para i slijepo vjeruju prodavacima i vulkanizerima :thumbup:

takva je situacija, sta da se radi...kod nas michelin na autima :bih:
citroen xm
Posts: 20441
Joined: 17/04/2012 22:57

#22844 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by citroen xm »

Ja sam imao protekt na autu koje sam kupio. I ne bih više.

Ne znam da li su sve protekt gume takve, iskreno nije me zanimalo da istražujem koje su, ali meni su se loše pokazale a bile su "nove".

Ljudi koji žive u brdu ih hvale zimi da su sposobne po snijegu. U to ne sumnjam, ali kako meni to nije presudno mene su razočarale totalno performanse na mokrom.
User avatar
konektovan
Posts: 51438
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#22845 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by konektovan »

Throttle wrote: 10/01/2023 18:17 Sava prosle sezone 105 bila, ove 135
Hp2
Ja u novembru 2021 platio 89 KM hp2
Throttle
Posts: 14680
Joined: 10/06/2016 12:35

#22846 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Throttle »

konektovan wrote: 10/01/2023 20:10
Throttle wrote: 10/01/2023 18:17 Sava prosle sezone 105 bila, ove 135
Hp2
Ja u novembru 2021 platio 89 KM hp2
Mi smo u Zenici platili 105 nekad decembar il pocetak januara, ne znam tacno
preludezalude
Posts: 7011
Joined: 07/03/2012 00:09

#22847 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by preludezalude »

shape of despair wrote: 10/01/2023 16:22
preludezalude wrote: 09/01/2023 21:55

Sava je pravo poskupila ove sezone
[/qupote]

gledam,jebote odustao sam od save.
Pitanje, imal sta " ispod" save, R16
Po ovoj cijeni Save imas izbora i drugih guma. Sava se opasno primakla cjenovno drugim boljim brendovima.
preludezalude
Posts: 7011
Joined: 07/03/2012 00:09

#22848 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by preludezalude »

Throttle wrote: 10/01/2023 18:17 Sava prosle sezone 105 bila, ove 135
Hp2
A HP2 i nije neka sreca. Mnogi se zale na taj model. Vecinom se zale na perutanje.
Throttle
Posts: 14680
Joined: 10/06/2016 12:35

#22849 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Throttle »

Sta znam, kod mene na autu druga sezona, 17ke sve ok. Na sluzbenom jedan par druga sezona, jedan par prva sezona, 16ke. Za sad nema problema. Nek izdrze 3-4 sezone, dosta.
User avatar
Evolution_IV
Posts: 20832
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti
Vozim: 3 Leša

#22850 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Evolution_IV »

po ovim cijenama 0 bodova omjer cijene i kvaliteta...
Post Reply