Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
izvrsni direktor
Posts: 14757
Joined: 20/12/2018 16:11
Vozim: Premium

#14751 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by izvrsni direktor »

EFD22 wrote: 27/12/2022 12:03
izvrsni direktor wrote: 27/12/2022 11:57
Ma to ti je za one savjesne sto se boje skloniti pogled sa ceste, pa ostavljen taj kolut, najprakticnije...
A u opisu stoji "automatdki klima uredjaj dvije zone".. da li da vjerujemo svojim ili njegovim ocima?
Haha al' baš.

A prijatelj mi ima ovakvu A4, i ima tu automatsku dvozonsku klimu, i ona ima kolutove sa zupcima tako da nema problema da podesiš temperaturu, ne moraš skidati oči sa ceste. :mrgreen:
Ubio se audi za amara :D
esso_sa
Posts: 2109
Joined: 29/10/2005 16:20
Location: U 'Namu

#14752 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by esso_sa »

artur morgan wrote: 26/12/2022 15:09
canvra888 wrote: 26/12/2022 14:27

Na stranu toga, taj N47 je daleko iznad mnogih drugih 2.0 motora iz tog vremena po pitanju performansi i potrošnje, to je neosporivo.
Ljetos ga vozio u X3-ci 20d. Ide super, pogotovo kad mjenjac povuces u sport. Bas dobro povuce na nizim brzinama kad pritisnes gas do poda. Na nizim brzinama imas osjecaj da je neki jaci i veci motor. X3 nije lagan, ali taj motor je taman. I danas je po perfomansama bolji od dosta 2.0 motora
Zavisi sta ti smatras kada motor “dobro povuce” ali taj 2.0 motor nije taman za X3 koji je tezak skoro 2 tone. Ok je za X1 ili seriju 3, ali u X3 se vise moze smatrati jeftinom varijantom. Kako vole reci “entry level”.
Kada motor vuce 2 tone, logicno je da ce se veci zivotni vijek i vise naprezati, a obzirom na kilometraze vozila koja se ovdje uglavnom prodaju, 2.0 je odmah u start macak u vreci.
Motor koji je taman za X3 je 3.0d (N57). Puca od momenta, a znacajno rastereceniji od 2.0 (u prosjeku se sva voznja odvija ispod 2.500 obrtaja). Potrosnja neznatno visa od 2.0. Na otvorenom oko 7, u gradu oko 9.
I da, vezano za lanac, na oba N motora je 2014 god BMW konacno uradio “update” mehanizma lanca, tako da ako je auto uredno odrzavano, redovno ulje mijenjano i nije preslo pola miliona kilometara, ne bi trebalo biti problema
el_bake007
Posts: 1094
Joined: 16/03/2017 15:26

#14753 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by el_bake007 »

e cuj 1.6 i 2.0 tdi idu priblizno isto sa nijansama razlike kad je auto pod teretom :lol:
User avatar
kabal1337
Posts: 13454
Joined: 11/02/2012 21:08

#14754 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by kabal1337 »

Image
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 17649
Joined: 10/03/2022 22:16

#14755 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by ZoomZoomKiwi »

vs

Image
User avatar
Ateista
Posts: 51690
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#14756 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by Ateista »

Pa dobro, to i nije tolika razlika, bitno je da se moze nastimati temperatura i da ne diras, a ne da prebacujes sa hladjenja na grijanje, okreces koliko jako da puse i slicno, mislio sam da je to u pitanju i to bi nila bas sramota u onakav auto staviti, ovo ok.
azdralovic
Posts: 5113
Joined: 29/05/2010 21:46

#14757 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by azdralovic »

a tek kod proslog A6, obe su dvozonske a samo jedna je digitalna... ja nisam nikada skontao sta je tacno razlika

Image

vs

Image
User avatar
Haris.ba
Posts: 35325
Joined: 08/09/2005 20:08

#14758 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by Haris.ba »

azdralovic wrote: 27/12/2022 13:19 a tek kod proslog A6, obe su dvozonske a samo jedna je digitalna... ja nisam nikada skontao sta je tacno razlika
U displeju.

Mozda da je malo lakse nocu koristenje, ali u sustini nista specijalno.
User avatar
Idemedosumom
Posts: 8318
Joined: 15/11/2012 12:42
Location: ..

#14759 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by Idemedosumom »

Pa valjda automatska klima odrzava zadanu temperaturu u kabini. Ova druga puse fiksno onako kako si namjestio, neovisno o tome da li je zeljena temp postignuta ili nije.
User avatar
hopi
Posts: 7264
Joined: 05/03/2009 23:03
Location: zemlja moja

#14760 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by hopi »

vala između te dvije klime meni nema neke razlike
čak bi više volio klimu gdje imam tipku AC on/off, da mogu sam da određujem kada se pali a ne automatski
User avatar
Haris.ba
Posts: 35325
Joined: 08/09/2005 20:08

#14761 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by Haris.ba »

Idemedosumom wrote: 27/12/2022 13:27 Pa valjda automatska klima odrzava zadanu temperaturu u kabini. Ova druga puse fiksno onako kako si namjestio, neovisno o tome da li je zeljena temp postignuta ili nije.
Valjda su obje automatske. Razlika je samo u displeju na tipkama, tockicima....
User avatar
Ateista
Posts: 51690
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#14762 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by Ateista »

konektovan wrote: 27/12/2022 11:59
Ateista wrote: 27/12/2022 11:54 Hajd zone manje vise, ne znam ni koliko to ima efekta u stvarnosti, bitno je da je bar automatska, ako je. Ne zanimaju me audiji i nikad ga ne bih vozio zbog profila ljudi koji ga uobicajeno voze, pa ih ne pratim i ne znam prepoznati sa slike.
Koji ga to profili voze???
Upoznao sam dosta vozaca audija koji mi blago receno nisu legli, nafurani likovi, supci, kojima je audi neki statusni simbol sa kojim se kurce i misle da su vise vrijedni jer imaju audi.
Jasno je da se to odnosi i na bmw i mercedes, ali nekako je po mom iskustvu bas kod audia vise izrazeno.
Ima audia koji dobro izgledaju, ali i da imam para na bacanje sumnjam da bih ikad kupio sebi jer ne zelim da budem u grupi takvih ljudi.
User avatar
Ateista
Posts: 51690
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#14763 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by Ateista »

hopi wrote: 27/12/2022 13:45 vala između te dvije klime meni nema neke razlike
čak bi više volio klimu gdje imam tipku AC on/off, da mogu sam da određujem kada se pali a ne automatski
To bi trebale da imaju sve automatske, podesis temp ali mozes ukljuciti ili isklj klimu.
User avatar
canvra888
Posts: 9175
Joined: 09/07/2021 15:03

#14764 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by canvra888 »

azdralovic wrote: 27/12/2022 13:19 a tek kod proslog A6, obe su dvozonske a samo jedna je digitalna... ja nisam nikada skontao sta je tacno razlika

Image

vs

Image
Razlika sto je jedna digitalna, druga analogna, prije svega :D I druga razlika, što sa ovom digitalnom klimom, ova dva dig. pokazivača se odnose na prednje dvije zone, dok nazad imaju zasebna dva pokazivača za zadnje dvije zone.

Drugim riječima, cigančenje. A6 C7 mi je ubjedljivo najbolje auto iz E segmenta iz tih godina, ali je Audi baš cigančio sa ovim. Za auto iz E segmenta >2011 g. je malo poražavajuće da ima analogne pokazivače klime. U W212 i F10 je u serijskoj opremi bila digitalna klima, tj. nisu se ni proizvodile sa ovim analognim pokazivačima.

Dok je Audi napravio skroz drugačiju situaciju, digitalnu klimu možeš jedino dobiti uz Climatronic klimu kao nadoplatu, s kojom htio/ne htio dobijaš četverozonsku digitalnu klimu, što je za rezultat dalo da je na cesti jako puno Audija sa četverozonskom klimom jer su kupci vjerovatno prvenstveno htjeli da imaju digitalne pokazivače prednje dvije zone, dok su jako rijetke W212 i F10 na cesti sa četverozonskom klimom, što je zapravo posebna nadoplata na koju se rijetko ko odlučivao i koja je uglavnom dolazila u modelima baš nakrcanim opremom.
User avatar
Evolution_IV
Posts: 20832
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti
Vozim: 3 Leša

#14765 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by Evolution_IV »

EFD22 wrote: 27/12/2022 08:26 Evo za Amara švaBska pila
https://www.olx.ba/artikal/50841601/aud ... r-virtual/

Samo mi nije jasno, fina je oprema, i onda mu stavi šaraf klimu, jebemu majku...
ufff
:thumbup:

jos da je benzin :run:
preludezalude
Posts: 7013
Joined: 07/03/2012 00:09

#14766 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by preludezalude »

Evolution_IV wrote: 27/12/2022 14:44
EFD22 wrote: 27/12/2022 08:26 Evo za Amara švaBska pila
https://www.olx.ba/artikal/50841601/aud ... r-virtual/

Samo mi nije jasno, fina je oprema, i onda mu stavi šaraf klimu, jebemu majku...
ufff
:thumbup:

jos da je benzin :run:
Meni se cini da je ovo daleko od fine opreme. Blize je osnovnoj opremi.
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 17649
Joined: 10/03/2022 22:16

#14767 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by ZoomZoomKiwi »

Pa dobro, nisam ni rekao da je full, daleko je ovo od full opreme, nema full kožna sjedišta, nema park pilot, nema pre-sense, nema nadzor mrtvog ugla.

Ali ima opet adaptivni tempomat, dinamička led svjetla, “veliku” navigaciju (ima i manja), virtual cockpit, felge, sve je to nadoplata.
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 17649
Joined: 10/03/2022 22:16

#14768 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by ZoomZoomKiwi »

Ali su mi ove nove oznake motora na Audijima presmiješne. Izbija opasan kompleks iz njih.
User avatar
hopi
Posts: 7264
Joined: 05/03/2009 23:03
Location: zemlja moja

#14769 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by hopi »

EFD22 wrote: 27/12/2022 15:43 Ali su mi ove nove oznake motora na Audijima presmiješne. Izbija opasan kompleks iz njih.
ma debilizam, isto da su djeca smišljala
zamišljam tmao neki sastanak, okupili se, sjede, neki kaže ma hajmo dići ove brojke nazad da zvuče moćnije, staviti ćemo 30 tdi 40 tdi da narod misli da su pod haubom mašine od 3000 i 4000 kubika
ustali svi auuu kolega kakva ideja
onda neko kaže hajmo nazad staviti lažne rore od auspuha, da ga još napucamo
unapređenje odmah
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 17649
Joined: 10/03/2022 22:16

#14770 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by ZoomZoomKiwi »

Hahahaha al’ baš.
User avatar
emotivac
Posts: 1612
Joined: 01/03/2013 14:24

#14771 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by emotivac »

Spoiler
Show
ImageImageImageImageImageImageImage
Hoće neko kupit ? Friške slike, bez "fotošopa" tj. pranja, sređivanja itd, mada je sad sređen picikato, al' namjerno sam ove slike postavio, da se vidi kakav je uvezen.
15.500 KM, cijena TOP, pogledajte po OLX cijene ;)
2010 god, 1.6 TDI 77KW (dobre dizne), 270 000 KM na satu (dozvoljene provjere)
Nadam se da je dozvoljena mala reklama :lol: :lol:
citroen xm
Posts: 20441
Joined: 17/04/2012 22:57

#14772 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by citroen xm »

Koliko mi je raje samo u priči reklo da je vidjelo A3 sa 3.0 motorom. :mrgreen:

Jebaji ga, ja ih nisam skontao, mada se nisam puno ni trudio. Od svih premijum proizvođača meni je audijev dizajn daleko najbezidejniji. Ko da su ga preko neke stvari crtali. Ali opet mi ima poneki ljepši primjerak nego kod konkurencije.
User avatar
kabal1337
Posts: 13454
Joined: 11/02/2012 21:08

#14773 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by kabal1337 »

ufff jest ga neki lakirer uprasio
User avatar
canvra888
Posts: 9175
Joined: 09/07/2021 15:03

#14774 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by canvra888 »

hopi wrote: 27/12/2022 15:51
EFD22 wrote: 27/12/2022 15:43 Ali su mi ove nove oznake motora na Audijima presmiješne. Izbija opasan kompleks iz njih.
onda neko kaže hajmo nazad staviti lažne rore od auspuha, da ga još napucamo
Samo što lažne rore stavljaju gotovo svi proizvođači sad, od do..
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 17649
Joined: 10/03/2022 22:16

#14775 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by ZoomZoomKiwi »

Mislim da još samo BMW i Mazda ne stavljaju fake rore. Mercedes i Audi su bili među prvima.

Meni je ok ako nema vidljiv auspuh, al onda ga ostavi tako, skrivenog, šta će mi kromirana plastična rozeta koja požuti nakon prve zime a nakon treće se krene gulit’…
Post Reply