Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Locked
meridiyan
Posts: 3617
Joined: 08/10/2020 13:50

#60776 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by meridiyan »

laik1981 wrote: 23/11/2022 10:42
meridiyan wrote: 23/11/2022 10:39

Nema sta Salkiceva ruka biti odlucujuca. Dovoljno je da 2 poslanika glasaju za opzicionog delegata i da ovi dobiju potrebnih 14 ruku.
Meni se cini da trebaju tri.. Mozda sam se sta i prebrojao..
13 SNSD
12 PDP i Vukanovic
5 PzD

Lijepo je to objasnio Govedarica

https://www.klix.ba/vijesti/bih/dodiku- ... /221122064
User avatar
Styling
Posts: 15027
Joined: 08/10/2013 10:29
Location: Izvan lokalnih dešavanja

#60777 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Styling »

Vaya wrote: 23/11/2022 10:16
plavi_E wrote: 23/11/2022 10:11 "Na kraju onima koji ne shvataju, sav ovaj cirkus je zbog opšteg rata ko će biti vlast na nivou FBiH i države. Mi smo samo odličan alibi svima koji nemaju hrabrosti da prihvate poraz sa jedne strane ili da preuzmu odgovornost za buduće koalicije sa druge strane. Ne interesuje ni jedne ni druge šta će biti sa Pokretom ni sa svima nama kada ispune svoje ciljeve, kada se formira vlast na svim nivoima više niko ni ovo ni nas neće spomenuti", rekao je Mijatović.


Zato je bolje od Dodika jedno ministarsko mjesto na 6-7 mjeseci nego nista od ovi sto su se zabrinuli za propast BiH.
Ma realno, nije ni to dobro...ali licemjernost sarajevske politicke carsije po pitanju 4 SNSD delegata je par excellance...

A po tom pitanju su mi najvece ljige iz NS...i donekle Dino, jer suti k'o kuja, jer ga to i ne dodiruje...jer je njegov cilj samo Federacija...
A, sta bi trebao Dino reci? Niko ko nema svoje ljude u PzD s ene treba oglasavati. Ukljucujuci i NS.
Vaya
Posts: 1161
Joined: 17/06/2015 14:27

#60778 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Vaya »

Student_u_Ostavci wrote: 23/11/2022 10:43
Vaya wrote: 23/11/2022 10:35

Pa ako bude da je kupio, onda citav ovaj cirkus oko PzD pada u vodu...i sva prica sarajevskih moralnih vertikala koje zele preko SDS i PDP da spasavaju drzavu od Dodika... :lol:
SDS i PDP bi barem prihvatili neke ekonomske reforme dok laktaški bizon ne želi ni to a njegovim krezubim glasačima je to duševna hrana.
Da bi napravili potencijalno neke reforme, moraju biti vlast na drzavnom nivou, a to ovi nece biti, bez obzira da li ce Dodik imati 3 ili 4 delegata...
plavi_E
Posts: 7613
Joined: 18/10/2021 19:47

#60779 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by plavi_E »

Potpredsjednica Naše stranke Sabina Ćudić je jučer kritikovala Pokret za državu, a posebno SDP kazavši da "serviraju BiH Dodiku na pladnju".

Ni manje ni vise nego ode drzava. NS kritikuje nekog da isporucuje nekom nesto na pladnju svojim neglasanjem za nekog ko nije njihov.
sajber87
Posts: 4325
Joined: 25/07/2008 13:14

#60780 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by sajber87 »

meridiyan wrote: 23/11/2022 10:46
laik1981 wrote: 23/11/2022 10:42
Meni se cini da trebaju tri.. Mozda sam se sta i prebrojao..
13 SNSD
12 PDP i Vukanovic
5 PzD

Lijepo je to objasnio Govedarica

https://www.klix.ba/vijesti/bih/dodiku- ... /221122064
Mislim da 14 treba za jednog, vukanovic ce dati jednog sds u koji ima 13 za 14 ostaje mu 3 i sa 8 iz pdp a je 11
Vaya
Posts: 1161
Joined: 17/06/2015 14:27

#60781 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Vaya »

Styling wrote: 23/11/2022 10:46
Vaya wrote: 23/11/2022 10:16

Ma realno, nije ni to dobro...ali licemjernost sarajevske politicke carsije po pitanju 4 SNSD delegata je par excellance...

A po tom pitanju su mi najvece ljige iz NS...i donekle Dino, jer suti k'o kuja, jer ga to i ne dodiruje...jer je njegov cilj samo Federacija...
A, sta bi trebao Dino reci? Niko ko nema svoje ljude u PzD s ene treba oglasavati. Ukljucujuci i NS.
Ne oglasava se jer ga nema u matematici, njegova preokupacija i briga broj delegata u DN FBiH i da ga tu SDA ne zajebe...medjutim kao neko ko se predstavlja kao nova nada i novi bosnjacki lider, trebao bi se nesto oglasiti...NS moralise, jer guta drugu gorku pilulu, sad im je samo jos dodatna briga, ako budu 4 delegata Dodika - valja onda statirati u kukuruzu 4 naredne godine i pogaziti sve ono na cemu si bazirao svoj izborni program, a svakako ce statirati i ako Dodik bude imao 3... SDA naravno u svemu tome, svoje kalkulacije pravi..

Rekoh ja...licemjerstvo par excellance, sve od NS do SDA... 50 nijansi Bosnjaka...
User avatar
Login77777
Posts: 8778
Joined: 18/05/2021 09:11

#60782 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Login77777 »

laik1981 wrote: 23/11/2022 10:32 Po ovom Vojinovom da se naslutiti da ce SDP-ovi ljudi glasati za opozicionog delegata.. Ovaj DF-ov i ovaj zeleni, niti su DF-ovi, niti zeleni vec su pod Dodikovom sapom i sa njim su vec u vlasti u Prijedoru i Doboju.. Salkiceva ruka ce vjerovatno biti odlucujuca :lol:

Tuzno je da se DF sveo na Komsica i par ljudi oko njega koji nisu u stanju kontrolisati nikoga izvan tog uskog kruga ljudi.. Nema kontrolu nad kantonalnim odborima, nema kontrolu nad svojim ljudima u rs-u..

SDA ima sansu da politicki i moralno poentira i da sa Salkicevim glasom za opoziciju pokazu da im je bitnija deblokada drzavne vlasti od njihovih pozicija.. Dosadasnji njihovi odabiri ne ostavljaju prostor za bilo kakvu nadu da ce se napraviti bar taj mali, ali jako bitan, korak..

Ono sto ja mislim je da Dodik nije glup da se oslanja samo na glasove PzD-a.. Smijem se kladiti da je on vec kupio par papaka iz opozicionog bloka..

Nadati se najboljem..
Pa taj Duratovic iz DF je nagovarao ljude u Prijedoru da glasaju za nacelnika iz SNSDa…
Spit_fire
Posts: 3325
Joined: 27/07/2022 00:06

#60783 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Spit_fire »

Vojin jucer izdjanik sad pljunu SDA sad ce ic pric "Ma dobar" :D

Ocm 90% raja uopste ni ne prate sta se desava samo gledjau jel neko hvali ili kudi njihovog ko.nja :D Tako da me ne cudi sto dino uziva toliku podrsku svojih botova

"HDZ je top stranka, nisu kriminalni, ne treva birat hrvatima predstavnike,izborni zakon je dobar, SDA lopovi "

Sta vide ovi njegovi od svega:"SDA lopovi"

Sto se tice tog 4. rekao sam jucer ako mogu birat nek bude iz opozicije onda, al bezveze hajka se digla ko da je ne znam ti sta.

Nit ce sta puno bit bolje ako opozicija dobije nit sta gore ako Dodik dobije...ovo je cisti medijski slucaj da se licemjerji poput nase stranke prepucavaju.
Vaya
Posts: 1161
Joined: 17/06/2015 14:27

#60784 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Vaya »

Spit_fire wrote: 23/11/2022 11:01 Vojin jucer izdjanik sad pljunu SDA sad ce ic pric "Ma dobar" :D

Ocm 90% raja uopste ni ne prate sta se desava samo gledjau jel neko hvali ili kudi njihovog ko.nja :D Tako da me ne cudi sto dino uziva toliku podrsku svojih botova

"HDZ je top stranka, nisu kriminalni, ne treva birat hrvatima predstavnike,izborni zakon je dobar, SDA lopovi "

Sta vide ovi njegovi od svega:"SDA lopovi"

Sto se tice tog 4. rekao sam jucer ako mogu birat nek bude iz opozicije onda, al bezveze hajka se digla ko da je ne znam ti sta.

Nit ce sta puno bit bolje ako opozicija dobije nit sta gore ako Dodik dobije...ovo je cisti medijski slucaj da se licemjerji poput nase stranke prepucavaju.
Sustinski nece nista znaciti, jer ce Dodik biti u vlasti...Da je Covic spreman uzeti opoziciju RS za za partnera u vlasti, ta da bi taj 2 imao smisla...ovako i moze, a i ne mora...
Spit_fire
Posts: 3325
Joined: 27/07/2022 00:06

#60785 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Spit_fire »

Vaya wrote: 23/11/2022 11:07
Spit_fire wrote: 23/11/2022 11:01 Vojin jucer izdjanik sad pljunu SDA sad ce ic pric "Ma dobar" :D

Ocm 90% raja uopste ni ne prate sta se desava samo gledjau jel neko hvali ili kudi njihovog ko.nja :D Tako da me ne cudi sto dino uziva toliku podrsku svojih botova

"HDZ je top stranka, nisu kriminalni, ne treva birat hrvatima predstavnike,izborni zakon je dobar, SDA lopovi "

Sta vide ovi njegovi od svega:"SDA lopovi"

Sto se tice tog 4. rekao sam jucer ako mogu birat nek bude iz opozicije onda, al bezveze hajka se digla ko da je ne znam ti sta.

Nit ce sta puno bit bolje ako opozicija dobije nit sta gore ako Dodik dobije...ovo je cisti medijski slucaj da se licemjerji poput nase stranke prepucavaju.
Sustinski nece nista znaciti, jer ce Dodik biti u vlasti...Da je Covic spreman uzeti opoziciju RS za za partnera u vlasti, ta da bi taj 2 imao smisla...ovako i moze, a i ne mora...
Ima jos jedna stvar koju mnogi zaboravljaju...ljudi koji zive pod diktaturom dodika i SNSD moraju se sad drznut i malo ga ostetit u DN, sa jako sumnjivim obecanjima od opozicije
meridiyan
Posts: 3617
Joined: 08/10/2020 13:50

#60786 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by meridiyan »

sajber87 wrote: 23/11/2022 10:50

Mislim da 14 treba za jednog, vukanovic ce dati jednog sds u koji ima 13 za 14 ostaje mu 3 i sa 8 iz pdp a je 11
Pet delegata u Dom naroda biraju svi poslanici, njih 83. Ako bi se idealno raspodijelili ovi glasovi, za izbor u Dom naroda potrebno je 14 glasova, međutim to ne mora da znači s obzirom na to da je bilo slučajeva i da s manjim brojem glasova kandidati dobiju poziciju delegata. Primjera radi, ako bi pet kandidovanih delegata, a biće ih sasvim sigurno i više, dobilo po 14 glasova, to je 70 glasova, a NS RS ima 83 poslanika, tako da onaj ko u tom slučaju dobije 13 glasova ne može biti izabran. Proces izbora je takav da svaka politička partija i svaki poslanik imaju pravo da kandiduju svoju listu i ono što je činjenica jeste da mjesto delegata u Domu naroda BiH garantuje 17 glasova poslanika Narodne skupštine.

U ovom trenutku vladajuća koalicija okupljena oko SNSD-a ima 46 sigurnih glasova, a ako se tu dodaju četiri glasa DNS-a i tri SPS-a, to su 53 sigurna glasa, što nije dovoljno za prolaz njihova četiri delegata i glasovi će se morati tražiti među poslanicima koji nisu dio koalicije. S druge strane, stranke opozicije imaju 25 sigurnih glasova i ono što je zanimljivo jeste da će po svemu Pokret za državu koji ima pet poslanika, presuditi o tome hoće li SNSD imati tri ili četiri svoja delegata u Domu naroda. Upravo Pokret za državu ima najveći pregovarački kapacitet kada je riječ o izboru delegata. Sa pet PzD glasova SNSD bi imao 58 glasova i kada bi se ti glasovi pravilno raspodijelili mogli bi imati četiri delegata.

"Teoretski to je tako, ali ništa ne mora da znači. Razgovara svako sa svakim i niko ne može biti siguran da je i njegov 'siguran' glas stvarno siguran.
Kada je riječ o opoziciji, u ovom trenutku oni imaju siguran jedan mandat delegata, a sa PzD glasovima možda i dva, ali u tom slučaju morali bi se kockati i s jednim sigurnim.

"Ne vjerujem da će se usuditi da to rade. Sa PzD imaju 29 glasova jer ne vjerujem da će Hrvat iz Pokreta za državu ići s njima. SDS će sebi obezbijediti 15 glasova, imaju svojih 13 i dva će dobiti od Vukanovića i to im je garancija da će imati delegata, ali onda im drugi mandat visi", , ispričao je poslanik iz Kluba NsRS!
Glasanje je tajno!
Last edited by meridiyan on 23/11/2022 11:28, edited 1 time in total.
User avatar
Javier Pena
Posts: 940
Joined: 09/11/2020 21:50

#60787 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Javier Pena »

Vaya wrote: 23/11/2022 10:54
Styling wrote: 23/11/2022 10:46

A, sta bi trebao Dino reci? Niko ko nema svoje ljude u PzD s ene treba oglasavati. Ukljucujuci i NS.
Ne oglasava se jer ga nema u matematici, njegova preokupacija i briga broj delegata u DN FBiH i da ga tu SDA ne zajebe...medjutim kao neko ko se predstavlja kao nova nada i novi bosnjacki lider, trebao bi se nesto oglasiti...NS moralise, jer guta drugu gorku pilulu, sad im je samo jos dodatna briga, ako budu 4 delegata Dodika - valja onda statirati u kukuruzu 4 naredne godine i pogaziti sve ono na cemu si bazirao svoj izborni program, a svakako ce statirati i ako Dodik bude imao 3... SDA naravno u svemu tome, svoje kalkulacije pravi..

Rekoh ja...licemjerstvo par excellance, sve od NS do SDA... 50 nijansi Bosnjaka...
Dino jedno 50 puta ponovio u prošlosti da 3 nije jednako 4, šta treba ko papagaj svaki dan ponavljati?
User avatar
Styling
Posts: 15027
Joined: 08/10/2013 10:29
Location: Izvan lokalnih dešavanja

#60788 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Styling »

Vaya wrote: 23/11/2022 10:54
Styling wrote: 23/11/2022 10:46

A, sta bi trebao Dino reci? Niko ko nema svoje ljude u PzD s ene treba oglasavati. Ukljucujuci i NS.
Ne oglasava se jer ga nema u matematici, njegova preokupacija i briga broj delegata u DN FBiH i da ga tu SDA ne zajebe...medjutim kao neko ko se predstavlja kao nova nada i novi bosnjacki lider, trebao bi se nesto oglasiti...NS moralise, jer guta drugu gorku pilulu, sad im je samo jos dodatna briga, ako budu 4 delegata Dodika - valja onda statirati u kukuruzu 4 naredne godine i pogaziti sve ono na cemu si bazirao svoj izborni program, a svakako ce statirati i ako Dodik bude imao 3... SDA naravno u svemu tome, svoje kalkulacije pravi..

Rekoh ja...licemjerstvo par excellance, sve od NS do SDA... 50 nijansi Bosnjaka...
U PzD su SDA, SDP, DF i jos par nekih drugih. Neka se oni oglasavaju, to je njihova igranka i odluka. Nisu Dinu zvali nikada su se kod Kibeta sastajali i dogovorala iza zatvorenih vrata.
laik1981
Posts: 14854
Joined: 05/12/2012 13:04

#60789 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by laik1981 »

Vaya wrote: 23/11/2022 11:07
Spit_fire wrote: 23/11/2022 11:01 Vojin jucer izdjanik sad pljunu SDA sad ce ic pric "Ma dobar" :D

Ocm 90% raja uopste ni ne prate sta se desava samo gledjau jel neko hvali ili kudi njihovog ko.nja :D Tako da me ne cudi sto dino uziva toliku podrsku svojih botova

"HDZ je top stranka, nisu kriminalni, ne treva birat hrvatima predstavnike,izborni zakon je dobar, SDA lopovi "

Sta vide ovi njegovi od svega:"SDA lopovi"

Sto se tice tog 4. rekao sam jucer ako mogu birat nek bude iz opozicije onda, al bezveze hajka se digla ko da je ne znam ti sta.

Nit ce sta puno bit bolje ako opozicija dobije nit sta gore ako Dodik dobije...ovo je cisti medijski slucaj da se licemjerji poput nase stranke prepucavaju.

Sustinski nece nista znaciti, jer ce Dodik biti u vlasti...Da je Covic spreman uzeti opoziciju RS za za partnera u vlasti, ta da bi taj 2 imao smisla...ovako i moze, a i ne mora...
Dodik ne mora biti u vlasti ili moze biti izbacen iz vlasti ako ne bude imao potpunu kontrolu u domu naroda.. Sa cetiri postaje nezaobilazan faktor, kao sto je to HDZ..
Vaya
Posts: 1161
Joined: 17/06/2015 14:27

#60790 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Vaya »

laik1981 wrote: 23/11/2022 11:41
Vaya wrote: 23/11/2022 11:07


Sustinski nece nista znaciti, jer ce Dodik biti u vlasti...Da je Covic spreman uzeti opoziciju RS za za partnera u vlasti, ta da bi taj 2 imao smisla...ovako i moze, a i ne mora...
Dodik ne mora biti u vlasti ili moze biti izbacen iz vlasti ako ne bude imao potpunu kontroli u domu naroda..
:shock:
Kako? Tako sto ce Sabina otici i zamoliti Covica da izbaci Dodika iz vlasti?

Dodika moze sjebati jedino Covic, a koliko je Covic spreman za to, najbolje smo vidjeli proslu subotu... :)

P.S. Nemoj molim te da ti slijedeci odgovor na to bude, kako Covica natjerati stranci, jer ce mu zavrnuti ruku...da ne zachatavamo temu cipiripi argumentima...
Last edited by Vaya on 23/11/2022 11:48, edited 1 time in total.
laik1981
Posts: 14854
Joined: 05/12/2012 13:04

#60791 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by laik1981 »

Vaya wrote: 23/11/2022 11:45
laik1981 wrote: 23/11/2022 11:41
Dodik ne mora biti u vlasti ili moze biti izbacen iz vlasti ako ne bude imao potpunu kontroli u domu naroda..
:shock:
Kako? Tako sto ce Sabina otici i zamoliti Covica da izbaci Dodika iz vlasti?

Dodika moze sjebati jedino Covic, a koliko je Covic spreman za to, najbolje smo vidjeli proslu subotu... :)
Mogle bi ambasade "zamoliti" Covica.. Duguje im veliku uslugu :wink:
Vaya
Posts: 1161
Joined: 17/06/2015 14:27

#60792 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Vaya »

laik1981 wrote: 23/11/2022 11:47
Vaya wrote: 23/11/2022 11:45

:shock:
Kako? Tako sto ce Sabina otici i zamoliti Covica da izbaci Dodika iz vlasti?

Dodika moze sjebati jedino Covic, a koliko je Covic spreman za to, najbolje smo vidjeli proslu subotu... :)
Mogle bi ambasade "zamoliti" Covica.. Duguje im veliku uslugu :wink:
Ispravio sam svoj post gore, pa ga pogledaj jos jednom...

Aha znaci sada se slazemo da je IZ pomogao zacementirao UZP separatiste, a da nije pomogao iskljucivo SDA?
Vaya
Posts: 1161
Joined: 17/06/2015 14:27

#60793 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Vaya »

@laik1981

Jos jednom da potvrdimo za saatavljanje VM, Dom naroda BiH uopce nije bitan, jer se VM konacni potvdjuje u Predstavnickom domu, hoce li u DN Dodik imati 3 ili 4, nema nikakve veze hoce li u vlasti biti Dodik ili SDS...
laik1981
Posts: 14854
Joined: 05/12/2012 13:04

#60794 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by laik1981 »

Vaya wrote: 23/11/2022 11:49
laik1981 wrote: 23/11/2022 11:47
Mogle bi ambasade "zamoliti" Covica.. Duguje im veliku uslugu :wink:
Ispravio sam svoj post gore, pa ga pogledaj jos jednom...

Aha znaci sada se slazemo da je IZ pomogao zacementirao UZP separatiste, a da nije pomogao iskljucivo SDA?
Pa naravno da su nametnutim izbornim zakonom dodatno ojacane one stranke koje svoju politiku zasnivaju na iskljucivo etnickom principu.. Dakle najvise pogoduje HDZ-u i SDA.. To nikad nije ni bilo sporno.. Samo sto se potrefilo da je po trenutnim izbornim rezultatima taj nametnutnuti zakon vise pogodovao SDA.. HDZ bi i po starom zakonu imao dominantnu vecinu u DN, dok po istim pravilima SDA ne bi imala nikakve sanse.. Ovako se jos koprcaju..
Vaya wrote: 23/11/2022 11:57 @laik1981

Jos jednom da potvrdimo za saatavljanje VM, Dom naroda BiH uopce nije bitan, jer se VM konacni potvdjuje u Predstavnickom domu, hoce li u DN Dodik imati 3 ili 4, nema nikakve veze hoce li u vlasti biti Dodik ili SDS...
Pa nebitno ko ce imati dovoljno ruku u predstavnickom domu i ko ce sjediti u VM ako ovaj u DN moze blokirati svaku odluku.. Ja fakat vise ne kontam sta tu nije jasno.. Taman da sve pro-bh snage sjede u VM i PD dzaba kad ovaj u DN sve moze blokirati.. Sa 3:2 u DN postoji mogucnost da se bar neke stvari izglasaju.. Navodio sam ti primjere ukidanja akciza na gorivo, stopa poreza i sl. koje bi bile izglasane i koje bi da su izglasane dosta znacile u ovo doba inflacije i poskupljenja.. Da Dodik nije imao cetiri vjerovatno bi dobili i elektronsko glasanje na izborima.. Svasta nesto nije proslo zbog te cetiri Dodikove ruke i sve je palo u domu naroda..
Vaya
Posts: 1161
Joined: 17/06/2015 14:27

#60795 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Vaya »

laik1981 wrote: 23/11/2022 12:13
Vaya wrote: 23/11/2022 11:49
Ispravio sam svoj post gore, pa ga pogledaj jos jednom...

Aha znaci sada se slazemo da je IZ pomogao zacementirao UZP separatiste, a da nije pomogao iskljucivo SDA?
Pa naravno da su nametnutim izbornim zakonom dodatno ojacane one stranke koje svoju politiku zasnivaju na iskljucivo etnickom principu.. Dakle najvise pogoduje HDZ-u i SDA.. To nikad nije ni bilo sporno.. Samo sto se potrefilo da je po trenutnim izbornim rezultatima taj nametnutnuti zakon vise pogodovao SDA.. HDZ bi i po starom zakonu imao dominantnu vecinu u DN, dok po istim pravilima SDA ne bi imala nikakve sanse.. Ovako se jos koprcaju..
Vaya wrote: 23/11/2022 11:57 @laik1981

Jos jednom da potvrdimo za saatavljanje VM, Dom naroda BiH uopce nije bitan, jer se VM konacni potvdjuje u Predstavnickom domu, hoce li u DN Dodik imati 3 ili 4, nema nikakve veze hoce li u vlasti biti Dodik ili SDS...
Pa nebitno ko ce imati dovoljno ruku u predstavnickom domu i ko ce sjediti u VM ako ovaj u DN moze blokirati svaku odluku.. Ja fakat vise ne kontam sta tu nije jasno.. Taman da sve pro-bh snage sjede u VM i PD dzaba kad ovaj u DN sve moze blokirati.. Sa 3:2 u DN postoji mogucnost da se bar neke stvari izglasaju.. Navodio sam ti primjere ukidanja akciza na gorivo, stopa poreza i sl. koje bi bile izglasane i koje bi da su izglasane dosta znacile u ovo doba inflacije i poskupljenja.. Da Dodik nije imao cetiri vjerovatno bi dobili i elektronsko glasanje na izborima.. Svasta nesto nije proslo zbog te cetiri Dodikove ruke i sve je palo u domu naroda..
A jebote lika,
Kako ce ti ista proci u DN ako Dodik ima i 3 delegata i ako jos na to Covic ima 4, hajd mi objasni?
Koliko moras imati ukupno glasova u DN i koliko iz svakog kluba naroda da bi ti zakon bio usvojen u DN? Ako se vodimo pretpostavkom da ce Dodikovi ministri u VM uopste podrzati bilo kakav zakon da dodje na glasanje do bilo kojeg doma PS BiH?
User avatar
laserShow
Posts: 4719
Joined: 30/04/2022 22:10
Grijem se na: nacionalizam

#60796 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by laserShow »

Vaya wrote: 23/11/2022 12:18 Kako ce ti ista proci u DN ako Dodik ima
Da si pratio sjednice, mogao si vidjeti koliko je zla sd0 nanijela davanjem cetvtog dodicku. Koliko je samo prijedloga palo, radi ova cetiri.

Eh sada, ako isto uradi pzd mogu se kolektivno pod ruku i s dodikom u pricu o oCepljenju.
Hakiz
Posts: 48388
Joined: 30/07/2015 20:01

#60797 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Hakiz »

Vaya wrote: 23/11/2022 12:18
laik1981 wrote: 23/11/2022 12:13
Pa naravno da su nametnutim izbornim zakonom dodatno ojacane one stranke koje svoju politiku zasnivaju na iskljucivo etnickom principu.. Dakle najvise pogoduje HDZ-u i SDA.. To nikad nije ni bilo sporno.. Samo sto se potrefilo da je po trenutnim izbornim rezultatima taj nametnutnuti zakon vise pogodovao SDA.. HDZ bi i po starom zakonu imao dominantnu vecinu u DN, dok po istim pravilima SDA ne bi imala nikakve sanse.. Ovako se jos koprcaju..


Pa nebitno ko ce imati dovoljno ruku u predstavnickom domu i ko ce sjediti u VM ako ovaj u DN moze blokirati svaku odluku.. Ja fakat vise ne kontam sta tu nije jasno.. Taman da sve pro-bh snage sjede u VM i PD dzaba kad ovaj u DN sve moze blokirati.. Sa 3:2 u DN postoji mogucnost da se bar neke stvari izglasaju.. Navodio sam ti primjere ukidanja akciza na gorivo, stopa poreza i sl. koje bi bile izglasane i koje bi da su izglasane dosta znacile u ovo doba inflacije i poskupljenja.. Da Dodik nije imao cetiri vjerovatno bi dobili i elektronsko glasanje na izborima.. Svasta nesto nije proslo zbog te cetiri Dodikove ruke i sve je palo u domu naroda..
A jebote lika,
Kako ce ti ista proci u DN ako Dodik ima i 3 delegata i ako jos na to Covic ima 4, hajd mi objasni?
Koliko moras imati ukupno glasova u DN i koliko iz svakog kluba naroda da bi ti zakon bio usvojen u DN? Ako se vodimo pretpostavkom da ce Dodikovi ministri u VM uopste podrzati bilo kakav zakon da dodje na glasanje do bilo kojeg doma PS BiH?
Pa, zamoliće Dino Čovića da bude jaran. Jesu li dogovoili programsku koaliciju ili nisu :D

Vidjećemo prvi put kada Čović bude morao birati između programske koalicije sa osmorkom i Dodika. Da li nezaobilazni element kojem nije fer da drugi biraju predstavnika je trebao biti predmet dogovora o programskoj koaliciji ili su se iz trojke/jedanaestorke/osmorke/kojegbrojaveć malo zaigrali. Da ne bude da se potvrdi da BiH nije KS, da programske koalicija možda i prolaze u KS, ali u BiH jok :evil:
Vaya
Posts: 1161
Joined: 17/06/2015 14:27

#60798 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Vaya »

laserShow wrote: 23/11/2022 12:27
Vaya wrote: 23/11/2022 12:18 Kako ce ti ista proci u DN ako Dodik ima
Da si pratio sjednice, mogao si vidjeti koliko je zla sd0 nanijela davanjem cetvtog dodicku. Koliko je samo prijedloga palo, radi ova cetiri.

Eh sada, ako isto uradi pzd mogu se kolektivno pod ruku i s dodikom u pricu o oCepljenju.
Oj Boze...
www.parlament.ba, odes na link Dom naroda i tamo nadjes sve o radu Doma naroda, poslovnik i procedure, te procitaj nesto o tome, prije nego sto odlucis da napises post...nemoj samo da ti pisanje bude 2 pasusa sto su ti izdiktirali u centrali stranke...
Last edited by Vaya on 23/11/2022 12:35, edited 1 time in total.
laik1981
Posts: 14854
Joined: 05/12/2012 13:04

#60799 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by laik1981 »

Vaya wrote: 23/11/2022 12:18
A jebote lika,
Kako ce ti ista proci u DN ako Dodik ima i 3 delegata i ako jos na to Covic ima 4, hajd mi objasni?
Koliko moras imati ukupno glasova u DN i koliko iz svakog kluba naroda da bi ti zakon bio usvojen u DN? Ako se vodimo pretpostavkom da ce Dodikovi ministri u VM uopste podrzati bilo kakav zakon da dodje na glasanje do bilo kojeg doma PS BiH?
Evo, nadam se da je objasnjeno dovoljno dobro.. Ja ti govorim o mogucnostima.. Sa cetiri Dodikova delegata ni ta mogucnost ne postoji.. Trenutno je Covic u situaciji da sve moze blokirati sto u sustini predstavlja famoznu "nezaobilaznost HDZ-a".. Kako ce se Covic ponasati u buducnosti hoce li ga stranci uspjeti omeksati ostaje da vidimo.. Uglavnom i to malo sto se Dodiku moze izbiti iz ruku moze biti puno..
Odluke u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH u suštini donosi većina ukupnoga broja delegata koji su prisutni i koji glasuju, uz uvjet da glasovi “protiv” ne sadrže dvije trećine ili više delegata izabranih iz svakoga entiteta.

Istina je i da tri delegata iz bilo kojeg kluba delegata mogu blokirati usvajanje nekog zakona, međutim to nikako ne mijenja činjenicu da 3 i 4 nije isto. Naime, tri delegata iz Kluba Bošnjaka, Kluba Hrvata ili Kluba Srba mogu podnijeti izjavu kojom se bilo koji prijedlog zakona proglašava štetnim po vitalni interes bošnjačkoga, hrvatskog ili srpskog naroda.

U tom slučaju blokiranje je samo privremenog karaktera s obzirom na to da se osporeni prijedlog zakon šalje Ustavnom sudu Bosne i Hercegovine koji utvrđuje da li je povrijeđen vitalni interes bošnjačkog, hrvatskog ili srpskog naroda. Ukoliko utvrdi da nije onda se osporavani zakon u identičnom tekstu vraća u Dom naroda Parlamentarne skupštine BiH na usvajanje. Usvaja ga većina delegata.
Vaya
Posts: 1161
Joined: 17/06/2015 14:27

#60800 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Vaya »

laik1981 wrote: 23/11/2022 12:34
Vaya wrote: 23/11/2022 12:18
A jebote lika,
Kako ce ti ista proci u DN ako Dodik ima i 3 delegata i ako jos na to Covic ima 4, hajd mi objasni?
Koliko moras imati ukupno glasova u DN i koliko iz svakog kluba naroda da bi ti zakon bio usvojen u DN? Ako se vodimo pretpostavkom da ce Dodikovi ministri u VM uopste podrzati bilo kakav zakon da dodje na glasanje do bilo kojeg doma PS BiH?
Evo, nadam se da je objasnjeno dovoljno dobro.. Ja ti govorim o mogucnostima.. Sa cetiri Dodikova delegata ni ta mogucnost ne postoji.. Trenutno je Covic u situaciji da sve moze blokirati sto u sustini predstavlja famoznu "nezaobilaznost HDZ-a".. Kako ce se Covic ponasati u buducnosti hoce li ga stranci uspjeti omeksati ostaje da vidimo.. Uglavnom i to malo sto se Dodiku moze izbiti iz ruku moze biti puno..
Odluke u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH u suštini donosi većina ukupnoga broja delegata koji su prisutni i koji glasuju, uz uvjet da glasovi “protiv” ne sadrže dvije trećine ili više delegata izabranih iz svakoga entiteta.

Istina je i da tri delegata iz bilo kojeg kluba delegata mogu blokirati usvajanje nekog zakona, međutim to nikako ne mijenja činjenicu da 3 i 4 nije isto. Naime, tri delegata iz Kluba Bošnjaka, Kluba Hrvata ili Kluba Srba mogu podnijeti izjavu kojom se bilo koji prijedlog zakona proglašava štetnim po vitalni interes bošnjačkoga, hrvatskog ili srpskog naroda.

U tom slučaju blokiranje je samo privremenog karaktera s obzirom na to da se osporeni prijedlog zakon šalje Ustavnom sudu Bosne i Hercegovine koji utvrđuje da li je povrijeđen vitalni interes bošnjačkog, hrvatskog ili srpskog naroda. Ukoliko utvrdi da nije onda se osporavani zakon u identičnom tekstu vraća u Dom naroda Parlamentarne skupštine BiH na usvajanje. Usvaja ga većina delegata.


Bravo...
I ti ces ovu mogucnost spasavati preko 2 SDS delegata, koji ce, pretpostavljam da se i tu pozivas na mogucnost ili nadu u vecini slucajeva glasati kontra 3 Dodikova?

Sefe, kada je u pitanju DN, ako su 3 Dodikova kontra, od ove 2 SDS cetnika, dovoljno je da jedan bude suzdrzan ili da ne dodje na sjednicu...onda i onu posljednju nadu u formi VNI i US mozes okaciti macku o rep...a pored Dodika koji ima citavu RS u svom dzepu sa 2/3 NSRS, sa Dodikom koji ce biti u VM i imati sigurno 3 u DN, vidjeces kako ce ti SDS-ovci braniti Bosnu...
Locked