13 SNSD
12 PDP i Vukanovic
5 PzD
Lijepo je to objasnio Govedarica
https://www.klix.ba/vijesti/bih/dodiku- ... /221122064
13 SNSD
A, sta bi trebao Dino reci? Niko ko nema svoje ljude u PzD s ene treba oglasavati. Ukljucujuci i NS.Vaya wrote: ↑23/11/2022 10:16Ma realno, nije ni to dobro...ali licemjernost sarajevske politicke carsije po pitanju 4 SNSD delegata je par excellance...plavi_E wrote: ↑23/11/2022 10:11 "Na kraju onima koji ne shvataju, sav ovaj cirkus je zbog opšteg rata ko će biti vlast na nivou FBiH i države. Mi smo samo odličan alibi svima koji nemaju hrabrosti da prihvate poraz sa jedne strane ili da preuzmu odgovornost za buduće koalicije sa druge strane. Ne interesuje ni jedne ni druge šta će biti sa Pokretom ni sa svima nama kada ispune svoje ciljeve, kada se formira vlast na svim nivoima više niko ni ovo ni nas neće spomenuti", rekao je Mijatović.
Zato je bolje od Dodika jedno ministarsko mjesto na 6-7 mjeseci nego nista od ovi sto su se zabrinuli za propast BiH.
A po tom pitanju su mi najvece ljige iz NS...i donekle Dino, jer suti k'o kuja, jer ga to i ne dodiruje...jer je njegov cilj samo Federacija...
Da bi napravili potencijalno neke reforme, moraju biti vlast na drzavnom nivou, a to ovi nece biti, bez obzira da li ce Dodik imati 3 ili 4 delegata...Student_u_Ostavci wrote: ↑23/11/2022 10:43SDS i PDP bi barem prihvatili neke ekonomske reforme dok laktaški bizon ne želi ni to a njegovim krezubim glasačima je to duševna hrana.
Mislim da 14 treba za jednog, vukanovic ce dati jednog sds u koji ima 13 za 14 ostaje mu 3 i sa 8 iz pdp a je 11meridiyan wrote: ↑23/11/2022 10:4613 SNSD
12 PDP i Vukanovic
5 PzD
Lijepo je to objasnio Govedarica
https://www.klix.ba/vijesti/bih/dodiku- ... /221122064
Ne oglasava se jer ga nema u matematici, njegova preokupacija i briga broj delegata u DN FBiH i da ga tu SDA ne zajebe...medjutim kao neko ko se predstavlja kao nova nada i novi bosnjacki lider, trebao bi se nesto oglasiti...NS moralise, jer guta drugu gorku pilulu, sad im je samo jos dodatna briga, ako budu 4 delegata Dodika - valja onda statirati u kukuruzu 4 naredne godine i pogaziti sve ono na cemu si bazirao svoj izborni program, a svakako ce statirati i ako Dodik bude imao 3... SDA naravno u svemu tome, svoje kalkulacije pravi..
Pa taj Duratovic iz DF je nagovarao ljude u Prijedoru da glasaju za nacelnika iz SNSDa…laik1981 wrote: ↑23/11/2022 10:32 Po ovom Vojinovom da se naslutiti da ce SDP-ovi ljudi glasati za opozicionog delegata.. Ovaj DF-ov i ovaj zeleni, niti su DF-ovi, niti zeleni vec su pod Dodikovom sapom i sa njim su vec u vlasti u Prijedoru i Doboju.. Salkiceva ruka ce vjerovatno biti odlucujuca![]()
Tuzno je da se DF sveo na Komsica i par ljudi oko njega koji nisu u stanju kontrolisati nikoga izvan tog uskog kruga ljudi.. Nema kontrolu nad kantonalnim odborima, nema kontrolu nad svojim ljudima u rs-u..
SDA ima sansu da politicki i moralno poentira i da sa Salkicevim glasom za opoziciju pokazu da im je bitnija deblokada drzavne vlasti od njihovih pozicija.. Dosadasnji njihovi odabiri ne ostavljaju prostor za bilo kakvu nadu da ce se napraviti bar taj mali, ali jako bitan, korak..
Ono sto ja mislim je da Dodik nije glup da se oslanja samo na glasove PzD-a.. Smijem se kladiti da je on vec kupio par papaka iz opozicionog bloka..
Nadati se najboljem..
Sustinski nece nista znaciti, jer ce Dodik biti u vlasti...Da je Covic spreman uzeti opoziciju RS za za partnera u vlasti, ta da bi taj 2 imao smisla...ovako i moze, a i ne mora...Spit_fire wrote: ↑23/11/2022 11:01 Vojin jucer izdjanik sad pljunu SDA sad ce ic pric "Ma dobar"![]()
Ocm 90% raja uopste ni ne prate sta se desava samo gledjau jel neko hvali ili kudi njihovog ko.njaTako da me ne cudi sto dino uziva toliku podrsku svojih botova
"HDZ je top stranka, nisu kriminalni, ne treva birat hrvatima predstavnike,izborni zakon je dobar, SDA lopovi "
Sta vide ovi njegovi od svega:"SDA lopovi"
Sto se tice tog 4. rekao sam jucer ako mogu birat nek bude iz opozicije onda, al bezveze hajka se digla ko da je ne znam ti sta.
Nit ce sta puno bit bolje ako opozicija dobije nit sta gore ako Dodik dobije...ovo je cisti medijski slucaj da se licemjerji poput nase stranke prepucavaju.
Ima jos jedna stvar koju mnogi zaboravljaju...ljudi koji zive pod diktaturom dodika i SNSD moraju se sad drznut i malo ga ostetit u DN, sa jako sumnjivim obecanjima od opozicijeVaya wrote: ↑23/11/2022 11:07Sustinski nece nista znaciti, jer ce Dodik biti u vlasti...Da je Covic spreman uzeti opoziciju RS za za partnera u vlasti, ta da bi taj 2 imao smisla...ovako i moze, a i ne mora...Spit_fire wrote: ↑23/11/2022 11:01 Vojin jucer izdjanik sad pljunu SDA sad ce ic pric "Ma dobar"![]()
Ocm 90% raja uopste ni ne prate sta se desava samo gledjau jel neko hvali ili kudi njihovog ko.njaTako da me ne cudi sto dino uziva toliku podrsku svojih botova
"HDZ je top stranka, nisu kriminalni, ne treva birat hrvatima predstavnike,izborni zakon je dobar, SDA lopovi "
Sta vide ovi njegovi od svega:"SDA lopovi"
Sto se tice tog 4. rekao sam jucer ako mogu birat nek bude iz opozicije onda, al bezveze hajka se digla ko da je ne znam ti sta.
Nit ce sta puno bit bolje ako opozicija dobije nit sta gore ako Dodik dobije...ovo je cisti medijski slucaj da se licemjerji poput nase stranke prepucavaju.
Glasanje je tajno!Pet delegata u Dom naroda biraju svi poslanici, njih 83. Ako bi se idealno raspodijelili ovi glasovi, za izbor u Dom naroda potrebno je 14 glasova, međutim to ne mora da znači s obzirom na to da je bilo slučajeva i da s manjim brojem glasova kandidati dobiju poziciju delegata. Primjera radi, ako bi pet kandidovanih delegata, a biće ih sasvim sigurno i više, dobilo po 14 glasova, to je 70 glasova, a NS RS ima 83 poslanika, tako da onaj ko u tom slučaju dobije 13 glasova ne može biti izabran. Proces izbora je takav da svaka politička partija i svaki poslanik imaju pravo da kandiduju svoju listu i ono što je činjenica jeste da mjesto delegata u Domu naroda BiH garantuje 17 glasova poslanika Narodne skupštine.
U ovom trenutku vladajuća koalicija okupljena oko SNSD-a ima 46 sigurnih glasova, a ako se tu dodaju četiri glasa DNS-a i tri SPS-a, to su 53 sigurna glasa, što nije dovoljno za prolaz njihova četiri delegata i glasovi će se morati tražiti među poslanicima koji nisu dio koalicije. S druge strane, stranke opozicije imaju 25 sigurnih glasova i ono što je zanimljivo jeste da će po svemu Pokret za državu koji ima pet poslanika, presuditi o tome hoće li SNSD imati tri ili četiri svoja delegata u Domu naroda. Upravo Pokret za državu ima najveći pregovarački kapacitet kada je riječ o izboru delegata. Sa pet PzD glasova SNSD bi imao 58 glasova i kada bi se ti glasovi pravilno raspodijelili mogli bi imati četiri delegata.
"Teoretski to je tako, ali ništa ne mora da znači. Razgovara svako sa svakim i niko ne može biti siguran da je i njegov 'siguran' glas stvarno siguran.
Kada je riječ o opoziciji, u ovom trenutku oni imaju siguran jedan mandat delegata, a sa PzD glasovima možda i dva, ali u tom slučaju morali bi se kockati i s jednim sigurnim.
"Ne vjerujem da će se usuditi da to rade. Sa PzD imaju 29 glasova jer ne vjerujem da će Hrvat iz Pokreta za državu ići s njima. SDS će sebi obezbijediti 15 glasova, imaju svojih 13 i dva će dobiti od Vukanovića i to im je garancija da će imati delegata, ali onda im drugi mandat visi", , ispričao je poslanik iz Kluba NsRS!
Dino jedno 50 puta ponovio u prošlosti da 3 nije jednako 4, šta treba ko papagaj svaki dan ponavljati?Vaya wrote: ↑23/11/2022 10:54Ne oglasava se jer ga nema u matematici, njegova preokupacija i briga broj delegata u DN FBiH i da ga tu SDA ne zajebe...medjutim kao neko ko se predstavlja kao nova nada i novi bosnjacki lider, trebao bi se nesto oglasiti...NS moralise, jer guta drugu gorku pilulu, sad im je samo jos dodatna briga, ako budu 4 delegata Dodika - valja onda statirati u kukuruzu 4 naredne godine i pogaziti sve ono na cemu si bazirao svoj izborni program, a svakako ce statirati i ako Dodik bude imao 3... SDA naravno u svemu tome, svoje kalkulacije pravi..
Rekoh ja...licemjerstvo par excellance, sve od NS do SDA... 50 nijansi Bosnjaka...
U PzD su SDA, SDP, DF i jos par nekih drugih. Neka se oni oglasavaju, to je njihova igranka i odluka. Nisu Dinu zvali nikada su se kod Kibeta sastajali i dogovorala iza zatvorenih vrata.Vaya wrote: ↑23/11/2022 10:54Ne oglasava se jer ga nema u matematici, njegova preokupacija i briga broj delegata u DN FBiH i da ga tu SDA ne zajebe...medjutim kao neko ko se predstavlja kao nova nada i novi bosnjacki lider, trebao bi se nesto oglasiti...NS moralise, jer guta drugu gorku pilulu, sad im je samo jos dodatna briga, ako budu 4 delegata Dodika - valja onda statirati u kukuruzu 4 naredne godine i pogaziti sve ono na cemu si bazirao svoj izborni program, a svakako ce statirati i ako Dodik bude imao 3... SDA naravno u svemu tome, svoje kalkulacije pravi..
Rekoh ja...licemjerstvo par excellance, sve od NS do SDA... 50 nijansi Bosnjaka...
Dodik ne mora biti u vlasti ili moze biti izbacen iz vlasti ako ne bude imao potpunu kontrolu u domu naroda.. Sa cetiri postaje nezaobilazan faktor, kao sto je to HDZ..Vaya wrote: ↑23/11/2022 11:07Spit_fire wrote: ↑23/11/2022 11:01 Vojin jucer izdjanik sad pljunu SDA sad ce ic pric "Ma dobar"![]()
Ocm 90% raja uopste ni ne prate sta se desava samo gledjau jel neko hvali ili kudi njihovog ko.njaTako da me ne cudi sto dino uziva toliku podrsku svojih botova
"HDZ je top stranka, nisu kriminalni, ne treva birat hrvatima predstavnike,izborni zakon je dobar, SDA lopovi "
Sta vide ovi njegovi od svega:"SDA lopovi"
Sto se tice tog 4. rekao sam jucer ako mogu birat nek bude iz opozicije onda, al bezveze hajka se digla ko da je ne znam ti sta.
Nit ce sta puno bit bolje ako opozicija dobije nit sta gore ako Dodik dobije...ovo je cisti medijski slucaj da se licemjerji poput nase stranke prepucavaju.
Sustinski nece nista znaciti, jer ce Dodik biti u vlasti...Da je Covic spreman uzeti opoziciju RS za za partnera u vlasti, ta da bi taj 2 imao smisla...ovako i moze, a i ne mora...
Pa naravno da su nametnutim izbornim zakonom dodatno ojacane one stranke koje svoju politiku zasnivaju na iskljucivo etnickom principu.. Dakle najvise pogoduje HDZ-u i SDA.. To nikad nije ni bilo sporno.. Samo sto se potrefilo da je po trenutnim izbornim rezultatima taj nametnutnuti zakon vise pogodovao SDA.. HDZ bi i po starom zakonu imao dominantnu vecinu u DN, dok po istim pravilima SDA ne bi imala nikakve sanse.. Ovako se jos koprcaju..
Pa nebitno ko ce imati dovoljno ruku u predstavnickom domu i ko ce sjediti u VM ako ovaj u DN moze blokirati svaku odluku.. Ja fakat vise ne kontam sta tu nije jasno.. Taman da sve pro-bh snage sjede u VM i PD dzaba kad ovaj u DN sve moze blokirati.. Sa 3:2 u DN postoji mogucnost da se bar neke stvari izglasaju.. Navodio sam ti primjere ukidanja akciza na gorivo, stopa poreza i sl. koje bi bile izglasane i koje bi da su izglasane dosta znacile u ovo doba inflacije i poskupljenja.. Da Dodik nije imao cetiri vjerovatno bi dobili i elektronsko glasanje na izborima.. Svasta nesto nije proslo zbog te cetiri Dodikove ruke i sve je palo u domu naroda..
A jebote lika,laik1981 wrote: ↑23/11/2022 12:13Pa naravno da su nametnutim izbornim zakonom dodatno ojacane one stranke koje svoju politiku zasnivaju na iskljucivo etnickom principu.. Dakle najvise pogoduje HDZ-u i SDA.. To nikad nije ni bilo sporno.. Samo sto se potrefilo da je po trenutnim izbornim rezultatima taj nametnutnuti zakon vise pogodovao SDA.. HDZ bi i po starom zakonu imao dominantnu vecinu u DN, dok po istim pravilima SDA ne bi imala nikakve sanse.. Ovako se jos koprcaju..
Pa nebitno ko ce imati dovoljno ruku u predstavnickom domu i ko ce sjediti u VM ako ovaj u DN moze blokirati svaku odluku.. Ja fakat vise ne kontam sta tu nije jasno.. Taman da sve pro-bh snage sjede u VM i PD dzaba kad ovaj u DN sve moze blokirati.. Sa 3:2 u DN postoji mogucnost da se bar neke stvari izglasaju.. Navodio sam ti primjere ukidanja akciza na gorivo, stopa poreza i sl. koje bi bile izglasane i koje bi da su izglasane dosta znacile u ovo doba inflacije i poskupljenja.. Da Dodik nije imao cetiri vjerovatno bi dobili i elektronsko glasanje na izborima.. Svasta nesto nije proslo zbog te cetiri Dodikove ruke i sve je palo u domu naroda..
Da si pratio sjednice, mogao si vidjeti koliko je zla sd0 nanijela davanjem cetvtog dodicku. Koliko je samo prijedloga palo, radi ova cetiri.
Pa, zamoliće Dino Čovića da bude jaran. Jesu li dogovoili programsku koaliciju ili nisuVaya wrote: ↑23/11/2022 12:18A jebote lika,laik1981 wrote: ↑23/11/2022 12:13
Pa naravno da su nametnutim izbornim zakonom dodatno ojacane one stranke koje svoju politiku zasnivaju na iskljucivo etnickom principu.. Dakle najvise pogoduje HDZ-u i SDA.. To nikad nije ni bilo sporno.. Samo sto se potrefilo da je po trenutnim izbornim rezultatima taj nametnutnuti zakon vise pogodovao SDA.. HDZ bi i po starom zakonu imao dominantnu vecinu u DN, dok po istim pravilima SDA ne bi imala nikakve sanse.. Ovako se jos koprcaju..
Pa nebitno ko ce imati dovoljno ruku u predstavnickom domu i ko ce sjediti u VM ako ovaj u DN moze blokirati svaku odluku.. Ja fakat vise ne kontam sta tu nije jasno.. Taman da sve pro-bh snage sjede u VM i PD dzaba kad ovaj u DN sve moze blokirati.. Sa 3:2 u DN postoji mogucnost da se bar neke stvari izglasaju.. Navodio sam ti primjere ukidanja akciza na gorivo, stopa poreza i sl. koje bi bile izglasane i koje bi da su izglasane dosta znacile u ovo doba inflacije i poskupljenja.. Da Dodik nije imao cetiri vjerovatno bi dobili i elektronsko glasanje na izborima.. Svasta nesto nije proslo zbog te cetiri Dodikove ruke i sve je palo u domu naroda..
Kako ce ti ista proci u DN ako Dodik ima i 3 delegata i ako jos na to Covic ima 4, hajd mi objasni?
Koliko moras imati ukupno glasova u DN i koliko iz svakog kluba naroda da bi ti zakon bio usvojen u DN? Ako se vodimo pretpostavkom da ce Dodikovi ministri u VM uopste podrzati bilo kakav zakon da dodje na glasanje do bilo kojeg doma PS BiH?
Oj Boze...
Evo, nadam se da je objasnjeno dovoljno dobro.. Ja ti govorim o mogucnostima.. Sa cetiri Dodikova delegata ni ta mogucnost ne postoji.. Trenutno je Covic u situaciji da sve moze blokirati sto u sustini predstavlja famoznu "nezaobilaznost HDZ-a".. Kako ce se Covic ponasati u buducnosti hoce li ga stranci uspjeti omeksati ostaje da vidimo.. Uglavnom i to malo sto se Dodiku moze izbiti iz ruku moze biti puno..Vaya wrote: ↑23/11/2022 12:18
A jebote lika,
Kako ce ti ista proci u DN ako Dodik ima i 3 delegata i ako jos na to Covic ima 4, hajd mi objasni?
Koliko moras imati ukupno glasova u DN i koliko iz svakog kluba naroda da bi ti zakon bio usvojen u DN? Ako se vodimo pretpostavkom da ce Dodikovi ministri u VM uopste podrzati bilo kakav zakon da dodje na glasanje do bilo kojeg doma PS BiH?
Odluke u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH u suštini donosi većina ukupnoga broja delegata koji su prisutni i koji glasuju, uz uvjet da glasovi “protiv” ne sadrže dvije trećine ili više delegata izabranih iz svakoga entiteta.
Istina je i da tri delegata iz bilo kojeg kluba delegata mogu blokirati usvajanje nekog zakona, međutim to nikako ne mijenja činjenicu da 3 i 4 nije isto. Naime, tri delegata iz Kluba Bošnjaka, Kluba Hrvata ili Kluba Srba mogu podnijeti izjavu kojom se bilo koji prijedlog zakona proglašava štetnim po vitalni interes bošnjačkoga, hrvatskog ili srpskog naroda.
U tom slučaju blokiranje je samo privremenog karaktera s obzirom na to da se osporeni prijedlog zakon šalje Ustavnom sudu Bosne i Hercegovine koji utvrđuje da li je povrijeđen vitalni interes bošnjačkog, hrvatskog ili srpskog naroda. Ukoliko utvrdi da nije onda se osporavani zakon u identičnom tekstu vraća u Dom naroda Parlamentarne skupštine BiH na usvajanje. Usvaja ga većina delegata.
laik1981 wrote: ↑23/11/2022 12:34Evo, nadam se da je objasnjeno dovoljno dobro.. Ja ti govorim o mogucnostima.. Sa cetiri Dodikova delegata ni ta mogucnost ne postoji.. Trenutno je Covic u situaciji da sve moze blokirati sto u sustini predstavlja famoznu "nezaobilaznost HDZ-a".. Kako ce se Covic ponasati u buducnosti hoce li ga stranci uspjeti omeksati ostaje da vidimo.. Uglavnom i to malo sto se Dodiku moze izbiti iz ruku moze biti puno..Vaya wrote: ↑23/11/2022 12:18
A jebote lika,
Kako ce ti ista proci u DN ako Dodik ima i 3 delegata i ako jos na to Covic ima 4, hajd mi objasni?
Koliko moras imati ukupno glasova u DN i koliko iz svakog kluba naroda da bi ti zakon bio usvojen u DN? Ako se vodimo pretpostavkom da ce Dodikovi ministri u VM uopste podrzati bilo kakav zakon da dodje na glasanje do bilo kojeg doma PS BiH?Odluke u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH u suštini donosi većina ukupnoga broja delegata koji su prisutni i koji glasuju, uz uvjet da glasovi “protiv” ne sadrže dvije trećine ili više delegata izabranih iz svakoga entiteta.
Istina je i da tri delegata iz bilo kojeg kluba delegata mogu blokirati usvajanje nekog zakona, međutim to nikako ne mijenja činjenicu da 3 i 4 nije isto. Naime, tri delegata iz Kluba Bošnjaka, Kluba Hrvata ili Kluba Srba mogu podnijeti izjavu kojom se bilo koji prijedlog zakona proglašava štetnim po vitalni interes bošnjačkoga, hrvatskog ili srpskog naroda.
U tom slučaju blokiranje je samo privremenog karaktera s obzirom na to da se osporeni prijedlog zakon šalje Ustavnom sudu Bosne i Hercegovine koji utvrđuje da li je povrijeđen vitalni interes bošnjačkog, hrvatskog ili srpskog naroda. Ukoliko utvrdi da nije onda se osporavani zakon u identičnom tekstu vraća u Dom naroda Parlamentarne skupštine BiH na usvajanje. Usvaja ga većina delegata.