Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Locked
User avatar
Pandakonda
Posts: 6121
Joined: 22/10/2013 23:41
Location: Dragonstone

#59176 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Pandakonda »

channel10 wrote: 16/11/2022 17:52
Pandakonda wrote: 16/11/2022 17:49 Ovdje niko ne govori o blokadi. Nego do odgađanja do drugog kruga gdje trojka ima vecinu ukoliko je ne bude imala u prvom. U slucaju da SDA bude imala ruke, trojka samo preko kluba srba ne podrzi izbor do iduceg kruga gdje je potrebno 7 po klubu a osmorka sa hdz ima po 7 u svakom. Samo sto mislim da ce HDZ odustati od price sa osmorkom ako vide da ce SDA imati kontrolu. Tu jedino dilema ostaje DF jer je HDZ rekao da nece sa njima a bez njih SDA i HDZ nemaju vecine
Pa to znaci da i dalje postoje.blokade, samo na drugi nacin se rade.
Blokada je ovo sto imas sada da Fadil moze 2 mandata raditi. Po ovom zakonu taj broj bi na kraju pao sa 7 na 4 a sigurno postoji grupacija stranaka koja ima toliko zastupnika i tako bi formirali vlast. A obzirom da taj broj pada niti jedna velika stranka nece riskirati da to padne na broj 4 i svima će se zuriti da sto prije naprave. Dok se ovako nikome nije zurilo.
laik1981
Posts: 14856
Joined: 05/12/2012 13:04

#59177 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by laik1981 »

SDA je bivsa, bar na neko vrijeme.. Izgleda da su se i oni pomirili s tim..
User avatar
Leverage
Posts: 9637
Joined: 27/05/2018 16:32

#59178 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Leverage »

Pandakonda wrote: 16/11/2022 17:49 Ovdje niko ne govori o blokadi. Nego do odgađanja do drugog kruga gdje trojka ima vecinu ukoliko je ne bude imala u prvom. U slucaju da SDA bude imala ruke, trojka samo preko kluba srba ne podrzi izbor do iduceg kruga gdje je potrebno 7 po klubu a osmorka sa hdz ima po 7 u svakom. Samo sto mislim da ce HDZ odustati od price sa osmorkom ako vide da ce SDA imati kontrolu. Tu jedino dilema ostaje DF jer je HDZ rekao da nece sa njima a bez njih SDA i HDZ nemaju vecine
Ne. Ovo važi samo ako najmanje 11 ne predloži nikog u prvom krugu, a ne ako taj prijedlog ne bude izabran.

Da je tako, onda bi se vrlo lako mogao izbjeći i HDZ. Kroz dva kruga spustiš na 4 i to je to.

Ali nije tako.
User avatar
Pandakonda
Posts: 6121
Joined: 22/10/2013 23:41
Location: Dragonstone

#59179 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Pandakonda »

Leverage wrote: 16/11/2022 18:01
Pandakonda wrote: 16/11/2022 17:49 Ovdje niko ne govori o blokadi. Nego do odgađanja do drugog kruga gdje trojka ima vecinu ukoliko je ne bude imala u prvom. U slucaju da SDA bude imala ruke, trojka samo preko kluba srba ne podrzi izbor do iduceg kruga gdje je potrebno 7 po klubu a osmorka sa hdz ima po 7 u svakom. Samo sto mislim da ce HDZ odustati od price sa osmorkom ako vide da ce SDA imati kontrolu. Tu jedino dilema ostaje DF jer je HDZ rekao da nece sa njima a bez njih SDA i HDZ nemaju vecine
Ne. Ovo važi samo ako najmanje 11 ne predloži nikog u prvom krugu, a ne ako taj prijedlog ne bude izabran.

Da je tako, onda bi se vrlo lako mogao izbjeći i HDZ. Kroz dva kruga spustiš na 4 i to je to.

Ali nije tako.
A sta se onda desi ako 11 bosnjaka i hrvata predlozi nekoga a klub srba odbije taj prijedlog ? Ja kako sam shvatio onda se spusta dole granica. A mislim da sve i kada bi mogao izbjeci HDZ za vladu opet bi ih bilo glupo izbjeci radi usvajanja zakona u DN
User avatar
Leverage
Posts: 9637
Joined: 27/05/2018 16:32

#59180 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Leverage »

Pandakonda wrote: 16/11/2022 18:05
Leverage wrote: 16/11/2022 18:01
Ne. Ovo važi samo ako najmanje 11 ne predloži nikog u prvom krugu, a ne ako taj prijedlog ne bude izabran.

Da je tako, onda bi se vrlo lako mogao izbjeći i HDZ. Kroz dva kruga spustiš na 4 i to je to.

Ali nije tako.
A sta se onda desi ako 11 bosnjaka i hrvata predlozi nekoga a klub srba odbije taj prijedlog ? Ja kako sam shvatio onda se spusta dole granica. A mislim da sve i kada bi mogao izbjeci HDZ za vladu opet bi ih bilo glupo izbjeci radi usvajanja zakona u DN
Ne spusti se, ostaje 11 jer se desio prijedlog. Granica se spušta samo ako najmanje 11 propusti da predloži u zakonskom roku.
User avatar
Str0nz
Posts: 1270
Joined: 27/10/2021 00:45
Grijem se na: Hodza > marfi

#59181 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Str0nz »

Leverage wrote: 16/11/2022 18:07
Pandakonda wrote: 16/11/2022 18:05

A sta se onda desi ako 11 bosnjaka i hrvata predlozi nekoga a klub srba odbije taj prijedlog ? Ja kako sam shvatio onda se spusta dole granica. A mislim da sve i kada bi mogao izbjeci HDZ za vladu opet bi ih bilo glupo izbjeci radi usvajanja zakona u DN
Ne spusti se, ostaje 11 jer se desio prijedlog. Granica se spušta samo ako najmanje 11 propusti da predloži u zakonskom roku.
SDP ce se, ili pridruziti semaforu, ili biti odgovorna za Dodika i SNSD kao faktor blokade u FBiH kroz klub Srba, simple as that.

Nejma "osmorka" ni blizu 11 delegata u klubu Srba, ni po Disneyland imaginarnim pravilima.
Nebozemlja
Posts: 846
Joined: 04/10/2020 17:20

#59182 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Nebozemlja »

Str0nz wrote: 16/11/2022 18:25
Leverage wrote: 16/11/2022 18:07
Ne spusti se, ostaje 11 jer se desio prijedlog. Granica se spušta samo ako najmanje 11 propusti da predloži u zakonskom roku.
SDP ce se, ili pridruziti semaforu, ili biti odgovorna za Dodika i SNSD kao faktor blokade u FBiH kroz klub Srba, simple as that.

Nejma "osmorka" ni blizu 11 delegata u klubu Srba, ni po Disneyland imaginarnim pravilima.
Misliš?
User avatar
Leverage
Posts: 9637
Joined: 27/05/2018 16:32

#59183 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Leverage »

Ne misli, da misli ne bi pisao takve gluposti.
User avatar
Str0nz
Posts: 1270
Joined: 27/10/2021 00:45
Grijem se na: Hodza > marfi

#59184 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Str0nz »

sehohari wrote: 16/11/2022 16:31
A_A_AKCIJA wrote: 16/11/2022 16:18

Meni do danas nije bilo najjasnije, ali sa ovim umanjenjem vrijednosti DN, HDZ više neće moći blokirati državu "nako".

Čak, dok se još razbistri ovo glasanje, čija prosta većina, DN ili klubova, biće jasnije da je ovo dobra odluka.

Ja nemam nikakvih problema da VNI bude jasno definiran. Tada je nebitno ko ga kontrolira. Ne može se desiti blokada formiranja vlasti i banalnih zakona.
Spinovanje br. 2134234421
Citam i ne mogu da vjerujem, davno apsolvirano. Ponovo supljiranje, uzimajuci Ivu Komsica kao relevantan izvor a covjek ne poznaje parlamentarizam post dejtonski i vuce se po OHRu kao domacin dok ljudi iz parlamentarnog sastava ponavljaju da nista nije rijeseno osim izbora sudija ustavnog suda FBIH. VNI je nesto sto Bosnjaci i/ili SDA najvise koristi. U ovome mandatu VNI nijednom nije koristen a sve blokirano i oboreno, mehanizma za opstrukciju bezbroj.
User avatar
Str0nz
Posts: 1270
Joined: 27/10/2021 00:45
Grijem se na: Hodza > marfi

#59185 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Str0nz »

Nebozemlja wrote: 16/11/2022 18:27
Str0nz wrote: 16/11/2022 18:25

SDP ce se, ili pridruziti semaforu, ili biti odgovorna za Dodika i SNSD kao faktor blokade u FBiH kroz klub Srba, simple as that.

Nejma "osmorka" ni blizu 11 delegata u klubu Srba, ni po Disneyland imaginarnim pravilima.
Misliš?
Tako je, SDP ce se odluciti ili da nastavi plivati ili da potone sa prijateljskim projektom zvani "trojka/osmorka", gdje liderise procesima jedna sluga susjeda.
Nebozemlja
Posts: 846
Joined: 04/10/2020 17:20

#59186 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Nebozemlja »

Str0nz wrote: 16/11/2022 18:43
Nebozemlja wrote: 16/11/2022 18:27

Misliš?
Tako je, SDP ce se odluciti ili da nastavi plivati ili da potone sa prijateljskim projektom zvani "trojka/osmorka", gdje liderise procesima jedna sluga susjeda.
Ma i da nije.
zabit_mehmedov
Posts: 204
Joined: 13/10/2022 00:26

#59187 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by zabit_mehmedov »

Leverage wrote: 16/11/2022 16:54
Pandakonda wrote: 16/11/2022 16:39 PDA nije izdala sama od sebe, SDA je kupila njihove individualne papke, dvojicu u TK i sad jednog u posavini. Ocigledno Elzina nije sposobna da stranku drzi pod koncem kao sto je to Kukic radio
Ne bi ih ni Kukić mogao držati jer im ne može ponuditi ono što im nudi SDA.

Suština je da vlast na nekoliko nivoa u cijeloj državi može zavisiti od stabilnosti (ili labilnosti) karaktera nekoliko Muja Puzića iz nekoliko kantona.

Domovi naroda u ovakvom izbornom sistemu predstavljaju najvažniju polugu vlasti, a do njihove kontrole se dolazi najlakše. Ne treba ti da se boriš za glasove na izborima, ne treba ti ni da kupiš 341 osobu koja je glasala za Muju Puzića koji je vjerovatno govorio sve najgore o SDA prije izbora. Kupiš samo po jednog Muju Puzića iz svakog drugog trećeg kantona i završio si posao.

Još uvijek je moguće doći do 11, ali ako se ne dođe i ako SDA bude imala 13+, onda treba insistirati da taj njihov potpredsjednik FBiH podrži mandatara kojeg predloži trojka. Ako se HDZ prikloni SDA-u onda svojim Srbinom blokirati izbor nove vlade, nek bude Novalić bude još 4 godine i nek se sve raspadne. I Denis u predsjedništvu da blokira sve što može blokirati.

Dosta je više bilo formiranja vlasti sa papcima, ili će trojka biti vlast ili treba zablokirati sve. A moglo bi se vala i na ulice.
samo opushteno, naravno da je jos uvijek moguce doci do 11, ovaj ohebina iz orasja je bila i za ocekivati da ce preci sa sda i orasje je biko ocekivano za za sda mandat i nije nikakva drama

sda propaganda pravi dramy i atmosferu da imaju zavrsenih 13 za klub bosnjaka, a imaju zavrsen qrac

imaju jedan orasje, 3tuzla,2 zenica, 1 sarajevo, 1,srednja bosna, jedan hnk i i jedan krajina - dakle deset

trojka i partneri imaju 3 sarajevo, 1gorazda,2 zenica, 2 tuzla, 2 bihac - dakle isto deset

ostaju jos tri

-jedan iz zhk koji ce 99 posto biti dodijeljen gorazdu, a u gorazdu vecina trojka i partneti imaju 14 bosnjaka, a sda 5,dakle oba ce tu bosnjaka najvjerovatnije na ovu kamaru koalicijsku i eto tu je 11. mandat

- jedan iz kantona livno, sdp ima dva bosnjaka, sda dva bosnjaka, dakle zrijeb i kom opanci kom obojci, sanse da ga dobije trojka iste su ko i sda

- jedna i srednjobosanskog, tu sds ima 11,a sdp i nip 5 bosnjaka, sda jednog sigurnog ima koji je uracunat gore u ovih 10, njega moraju birati sa 6 glasova, ostaje im 5 koliko imaju zajedno sdp i nip i onda tu ide zrijeb. Eh sad tu ima jos jedan bosnjak iz df koje moze biti presudan, ako podrzi sda dobijaju i drugog sigurnog, ako ostane neutralan ide zrijeb jer omjer ostaje 5:5, ako podrzi trojku onda trojka dobija dvanaestog. e sad, prica je da taj ne simpatise sda, df je donio odluku da kantonalne imaju slobodu i tako da i tu je sve otvoreno

dakle ovo je realno stanje stvari pa nek svako procijeni sta se moze desavati i koliko ce ko nabrati
mishic
Posts: 8409
Joined: 28/04/2011 16:29

#59188 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by mishic »

Predizborna obećanja i izborne krađe već su zaboravljeni, preletači su već poletjeli i po svemu sudeći još će prelijetati jer matematika ubi.
Principijelnost i borba za vlast međusobno se isključuju ali i bez toga iskustvo građana je takvo da potpuna razočarenja uslijede tokom trgovine foteljama zbog čega i izlaznost na izbore, bez obzira na važnost i složenost situacije, stagnira ili se smanjuje. Istina trgla se malo dijaspora ali će i ona dodatno biti razočarana. Sve u svemu kao društvo zapali smo i sve dublje tonemo u primitivizam iz koga se izlaz i ne nazire.

Naj istaknutijim primitivcima na BiH sceni a sve ih je više iako dvojica suvereno dominiraju sada se pridružuju i primitivci iz susjedstva.
Pljuje se, laže, vrijeđa, krade, otima i uvodi mafijško ophođenje i prema građanima, biračima, medijima, stranim ambasadorima, međunarodnim institucijama i naprosto, slobodno možemo reći, svakome ko nije "naš". Fali još samo da se oružjem krene u osvajanje vlasti.
plavi_E
Posts: 7613
Joined: 18/10/2021 19:47

#59189 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by plavi_E »

Lug wrote: 16/11/2022 15:51 zna li se sta su se dogovorili?

Obecali su najtransparentnije koalicione pregovore od kako Bosna postoji. Vidjet ce mo!
plavi_E
Posts: 7613
Joined: 18/10/2021 19:47

#59190 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by plavi_E »

Za Osmorku bi najbolje bilo koristiti naziv "programeri". Ko o cemu oni o programima.
A_A_AKCIJA
Posts: 7959
Joined: 16/11/2009 02:54

#59191 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by A_A_AKCIJA »

plavi_E wrote: 16/11/2022 20:35 Za Osmorku bi najbolje bilo koristiti naziv "programeri". Ko o cemu oni o programima.
Budale

Umjesto, ko u oni vakat, sjennu Čova i Kirbaš, tebi finansije, ne diraj mi Seku, može Bake, evo ti borci, a meni gospodarstvo, pa onda sportski na janjetinu. I sve gotovo za jedno popodne.

Ovi nešta uzeli programirati, naki principi, qurtzii palci...
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83551
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#59192 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by _BataZiv_0809 »

Leverage wrote: 16/11/2022 18:34 Ne misli, da misli ne bi pisao takve gluposti.
:lol:
plavi_E
Posts: 7613
Joined: 18/10/2021 19:47

#59193 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by plavi_E »

A_A_AKCIJA wrote: 16/11/2022 20:58
Spoiler
Show
plavi_E wrote: 16/11/2022 20:35 Za Osmorku bi najbolje bilo koristiti naziv "programeri". Ko o cemu oni o programima.
Budale

Umjesto, ko u oni vakat, sjennu Čova i Kirbaš, tebi finansije, ne diraj mi Seku, može Bake, evo ti borci, a meni gospodarstvo, pa onda sportski na janjetinu. I sve gotovo za jedno popodne.

Ovi nešta uzeli programirati, naki principi, qurtzii palci...
Ma bitno je lagati ovdje na forumu kako SDA moze sprijeciti svaki pokusaj izdaje svojim glasovima u DN.
laik1981
Posts: 14856
Joined: 05/12/2012 13:04

#59194 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by laik1981 »

plavi_E wrote: 16/11/2022 21:04
A_A_AKCIJA wrote: 16/11/2022 20:58
Spoiler
Show

Budale

Umjesto, ko u oni vakat, sjennu Čova i Kirbaš, tebi finansije, ne diraj mi Seku, može Bake, evo ti borci, a meni gospodarstvo, pa onda sportski na janjetinu. I sve gotovo za jedno popodne.

Ovi nešta uzeli programirati, naki principi, qurtzii palci...
Ma bitno je lagati ovdje na forumu kako SDA moze sprijeciti svaki pokusaj izdaje svojim glasovima u DN.
Ne moze u domu naroda ali moze u predstavnickom domu gdje su potrebne 2/3..
geoxx
Posts: 2494
Joined: 08/08/2015 23:39

#59195 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by geoxx »

https://www.klix.ba/vijesti/bih/mijatov ... /221116159

Znaci moraju stranci pritiskati i opozicija potpisivati neke stvari kako Pokret za drzavu ne bi Dodiku isporucio cetvrtog delegata.

:lol: :lol: :lol:

JEBO
TE
ZIVOT
Maliodmene
Posts: 3400
Joined: 10/01/2020 13:36

#59196 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Maliodmene »

Jebote led, zelena hamelj jos uvijek kmeci :lol:
User avatar
Student_u_Ostavci
Posts: 3901
Joined: 04/09/2015 16:50

#59197 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Student_u_Ostavci »

geoxx wrote: 16/11/2022 21:11 https://www.klix.ba/vijesti/bih/mijatov ... /221116159

Znaci moraju stranci pritiskati i opozicija potpisivati neke stvari kako Pokret za drzavu ne bi Dodiku isporucio cetvrtog delegata.

:lol: :lol: :lol:

JEBO
TE
ZIVOT
Ali kad ovaj pokret za državu kaže da ne vidi razliku između opozicije i dodika :lol:
Pa jebo majku, radije bi Hitleru dao to mjesto nego dodiku. To fašističko laktaško govedo toliko mrzi Bošnjake da će i na štetu Srba blokirati sve što može.
Možda ideološki jeste kao opozicija, ali oni u opoziciji barem izgledaju kao normalni ljudi i vjerujem da će barem racionalnije raditi. Ovo fašističko laktaško govedo je i bukvalno govedo.
User avatar
GandalfSivi
Posts: 22803
Joined: 09/09/2006 00:38
Contact:

#59198 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by GandalfSivi »

geoxx wrote: 16/11/2022 21:11 https://www.klix.ba/vijesti/bih/mijatov ... /221116159

Znaci moraju stranci pritiskati i opozicija potpisivati neke stvari kako Pokret za drzavu ne bi Dodiku isporucio cetvrtog delegata.

:lol: :lol: :lol:

JEBO
TE
ZIVOT
Po tankoj zici hodaju, pokusavaju opoziciju natjerati da isporuci Pokretu za drzavu to mjesto.
plavi_E
Posts: 7613
Joined: 18/10/2021 19:47

#59199 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by plavi_E »

laik1981 wrote: 16/11/2022 21:07
plavi_E wrote: 16/11/2022 21:04

Ma bitno je lagati ovdje na forumu kako SDA moze sprijeciti svaki pokusaj izdaje svojim glasovima u DN.
Ne moze u domu naroda ali moze u predstavnickom domu gdje su potrebne 2/3..
Laz je i za prestavnicki dom jer Covic govori o "izbornom zakonu" a ne o promjnenama ustava. Za zakon je dovoljna prosta vecina.
laik1981
Posts: 14856
Joined: 05/12/2012 13:04

#59200 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by laik1981 »

A je li Vojin Dodiku dao kakav uslov?

Nadam se da je ovo Vojinovo jos uvijek samo pokusaj trgovine i da ni 1% ne razmisljaju o Dodiku kao soluciji..
Locked