Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Locked
User avatar
Styling
Posts: 15028
Joined: 08/10/2013 10:29
Location: Izvan lokalnih dešavanja

#59151 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Styling »

Nebozemlja wrote: 16/11/2022 15:34
A_A_AKCIJA wrote: 16/11/2022 15:25 Hateful eight

Mrska osmorka

Tarantino koalicija

Kako ćemo?
Ja glasam za "Mrsku Osmorku."
Isto :thumbup:
Lug
Posts: 3156
Joined: 09/02/2009 15:27

#59152 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Lug »

zna li se sta su se dogovorili?
A_A_AKCIJA
Posts: 7959
Joined: 16/11/2009 02:54

#59153 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by A_A_AKCIJA »

Lug wrote: 16/11/2022 15:51 zna li se sta su se dogovorili?
Treći,
Gaza

Ono, uobičajeno
Lug
Posts: 3156
Joined: 09/02/2009 15:27

#59154 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Lug »

A_A_AKCIJA wrote: 16/11/2022 15:52
Lug wrote: 16/11/2022 15:51 zna li se sta su se dogovorili?
Treći,
Gaza

Ono, uobičajeno
a da, to uostalom i nije bitno. Bitno je da su se izdogovarali.. :D
User avatar
Sanjarko
Posts: 28466
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#59155 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Sanjarko »

Vaya wrote: 16/11/2022 07:39
Sanjarko wrote: 16/11/2022 07:29 Vozi lik trolu.
Ovo je meni prefascinantno. Zato kazem, da je ovaj forum pravo grohno, jer se itekako sjecam vremena da si mogao doci na forum i procitati dosta korisnih stvari i cak nauciti nesto.

Sad dodju, baci bombu i vrti je u krug, a uopce niko ne provjerava to, nego to jednostavno postane opceprihvacen narativ. Ovo dodje kao sto je Schmidt pred VS u izvjestaju svom rekao da on ovim odlukama slabi etno-nacionalne politike... :lol: i naravno na to niko nista ne kaze.

Dino neku noc kod Senada baci bombu, da postojece izmjene IZ pogodoju iskljicivo SDA (dobro njemu je sunce jutros sto je izaslo na istoku razlog zato sto je SDA to namjestila) i to ce za jedno mjesec dana kada to ponovi jos koji put u medijima postati redovni narativ, a nikad ga niko nece pitati da pojasni tu analitiku...
HDZ sa ovim nametnutim rjesenjem od strane Smita se nece nikad vise moci izbaciti iz vlasti, i uslovljavat ce svaku pro-BiH opciju s svim i svacim, a cak i s rjesenjem da se nemoze VNI potezati za svasta ce opet potezati tj kociti/otezati usvajanje sto sta necega.

Vidjet cemo. Vrijeme ce pokazati sta, kako itd.
Romanija
Posts: 2564
Joined: 02/10/2008 15:56
Location: Brexitland

#59156 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Romanija »

Styling wrote: 16/11/2022 13:51 Ja licno smatram da je Zeljkova izjava na inauguraicji kako je NATO prvi a EU sekundrni prioritet vrlo diskutabilna, obzirom da dolazi od clana Predsjednistva.
Ja mislim da nije, nego je veoma realisticna, i dapce mnogo bitnija za BiH kao drzavni okvir i politicki subjekt u kome Bosnjaci prvo, a onda i mi ostali sa njima koji i u 2022 BiH smatraju domovinom, mozemo ostvariti sva prava - to ako se gleda na duge staze. Zeljka Komsica mnogi smatraju mamlazom, ali po ovom pitanju covjek zna sta prica. NATO je BiH vrabac u ruci koji 100% garantuje opstojnost iste, a EU joj je golub na grani najvisocijeg drveta za koje ce BiH trebati jako puno vremena da se popne, ako ikada i uspije, a i to drvo ne stoji na bas najstabilnijem terenu.
A_A_AKCIJA
Posts: 7959
Joined: 16/11/2009 02:54

#59157 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by A_A_AKCIJA »

Sanjarko wrote: 16/11/2022 16:12
Vaya wrote: 16/11/2022 07:39

Ovo je meni prefascinantno. Zato kazem, da je ovaj forum pravo grohno, jer se itekako sjecam vremena da si mogao doci na forum i procitati dosta korisnih stvari i cak nauciti nesto.

Sad dodju, baci bombu i vrti je u krug, a uopce niko ne provjerava to, nego to jednostavno postane opceprihvacen narativ. Ovo dodje kao sto je Schmidt pred VS u izvjestaju svom rekao da on ovim odlukama slabi etno-nacionalne politike... :lol: i naravno na to niko nista ne kaze.

Dino neku noc kod Senada baci bombu, da postojece izmjene IZ pogodoju iskljicivo SDA (dobro njemu je sunce jutros sto je izaslo na istoku razlog zato sto je SDA to namjestila) i to ce za jedno mjesec dana kada to ponovi jos koji put u medijima postati redovni narativ, a nikad ga niko nece pitati da pojasni tu analitiku...
HDZ sa ovim nametnutim rjesenjem od strane Smita se nece nikad vise moci izbaciti iz vlasti, i uslovljavat ce svaku pro-BiH opciju s svim i svacim, a cak i s rjesenjem da se nemoze VNI potezati za svasta ce opet potezati tj kociti/otezati usvajanje sto sta necega.

Vidjet cemo. Vrijeme ce pokazati sta, kako itd.
Meni do danas nije bilo najjasnije, ali sa ovim umanjenjem vrijednosti DN, HDZ više neće moći blokirati državu "nako".

Čak, dok se još razbistri ovo glasanje, čija prosta većina, DN ili klubova, biće jasnije da je ovo dobra odluka.

Ja nemam nikakvih problema da VNI bude jasno definiran. Tada je nebitno ko ga kontrolira. Ne može se desiti blokada formiranja vlasti i banalnih zakona.
User avatar
maroon1946
Posts: 96
Joined: 10/06/2015 21:19

#59158 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by maroon1946 »

A_A_AKCIJA wrote: 16/11/2022 15:25 Hateful eight

Mrska osmorka

Tarantino koalicija

Kako ćemo?
Sedmorka, eto kako. PDA nema potrebe da bude dio ove price jer su izdali u Tuzlanskom i Posavskom kantonu.
User avatar
PreWiBa
Posts: 12960
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Izvor i Srce Bosne - Hercegovina
Grijem se na: Plin i centralno
Horoskop: Lav
Contact:

#59159 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by PreWiBa »

A_A_AKCIJA wrote: 16/11/2022 16:18
Sanjarko wrote: 16/11/2022 16:12

HDZ sa ovim nametnutim rjesenjem od strane Smita se nece nikad vise moci izbaciti iz vlasti, i uslovljavat ce svaku pro-BiH opciju s svim i svacim, a cak i s rjesenjem da se nemoze VNI potezati za svasta ce opet potezati tj kociti/otezati usvajanje sto sta necega.

Vidjet cemo. Vrijeme ce pokazati sta, kako itd.
Meni do danas nije bilo najjasnije, ali sa ovim umanjenjem vrijednosti DN, HDZ više neće moći blokirati državu "nako".

Čak, dok se još razbistri ovo glasanje, čija prosta većina, DN ili klubova, biće jasnije da je ovo dobra odluka.

Ja nemam nikakvih problema da VNI bude jasno definiran. Tada je nebitno ko ga kontrolira. Ne može se desiti blokada formiranja vlasti i banalnih zakona.
Spinovanje br. 2134234421
User avatar
Student_u_Ostavci
Posts: 3901
Joined: 04/09/2015 16:50

#59160 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Student_u_Ostavci »

maroon1946 wrote: 16/11/2022 16:25
A_A_AKCIJA wrote: 16/11/2022 15:25 Hateful eight

Mrska osmorka

Tarantino koalicija

Kako ćemo?
Sedmorka, eto kako. PDA nema potrebe da bude dio ove price jer su izdali u Tuzlanskom i Posavskom kantonu.
Devetorka*

HDZ je sada član te koalicije.
User avatar
Pandakonda
Posts: 6121
Joined: 22/10/2013 23:41
Location: Dragonstone

#59161 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Pandakonda »

PDA nije izdala sama od sebe, SDA je kupila njihove individualne papke, dvojicu u TK i sad jednog u posavini. Ocigledno Elzina nije sposobna da stranku drzi pod koncem kao sto je to Kukic radio
User avatar
Leverage
Posts: 9637
Joined: 27/05/2018 16:32

#59162 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Leverage »

Pandakonda wrote: 16/11/2022 16:39 PDA nije izdala sama od sebe, SDA je kupila njihove individualne papke, dvojicu u TK i sad jednog u posavini. Ocigledno Elzina nije sposobna da stranku drzi pod koncem kao sto je to Kukic radio
Ne bi ih ni Kukić mogao držati jer im ne može ponuditi ono što im nudi SDA.

Suština je da vlast na nekoliko nivoa u cijeloj državi može zavisiti od stabilnosti (ili labilnosti) karaktera nekoliko Muja Puzića iz nekoliko kantona.

Domovi naroda u ovakvom izbornom sistemu predstavljaju najvažniju polugu vlasti, a do njihove kontrole se dolazi najlakše. Ne treba ti da se boriš za glasove na izborima, ne treba ti ni da kupiš 341 osobu koja je glasala za Muju Puzića koji je vjerovatno govorio sve najgore o SDA prije izbora. Kupiš samo po jednog Muju Puzića iz svakog drugog trećeg kantona i završio si posao.

Još uvijek je moguće doći do 11, ali ako se ne dođe i ako SDA bude imala 13+, onda treba insistirati da taj njihov potpredsjednik FBiH podrži mandatara kojeg predloži trojka. Ako se HDZ prikloni SDA-u onda svojim Srbinom blokirati izbor nove vlade, nek bude Novalić bude još 4 godine i nek se sve raspadne. I Denis u predsjedništvu da blokira sve što može blokirati.

Dosta je više bilo formiranja vlasti sa papcima, ili će trojka biti vlast ili treba zablokirati sve. A moglo bi se vala i na ulice.
A_A_AKCIJA
Posts: 7959
Joined: 16/11/2009 02:54

#59163 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by A_A_AKCIJA »

Dom naroda neće imati tako veliku ulogu.

Samo kod izbora podpredsjednika, ali i taj proces je odblokiran.

Konačno, ruke u Parlamentu su bitnije.
Vaya
Posts: 1161
Joined: 17/06/2015 14:27

#59164 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Vaya »

Leverage wrote: 16/11/2022 16:54
Pandakonda wrote: 16/11/2022 16:39 PDA nije izdala sama od sebe, SDA je kupila njihove individualne papke, dvojicu u TK i sad jednog u posavini. Ocigledno Elzina nije sposobna da stranku drzi pod koncem kao sto je to Kukic radio
Ne bi ih ni Kukić mogao držati jer im ne može ponuditi ono što im nudi SDA.

Suština je da vlast na nekoliko nivoa u cijeloj državi može zavisiti od stabilnosti (ili labilnosti) karaktera nekoliko Muja Puzića iz nekoliko kantona.

Domovi naroda u ovakvom izbornom sistemu predstavljaju najvažniju polugu vlasti, a do njihove kontrole se dolazi najlakše. Ne treba ti da se boriš za glasove na izborima, ne treba ti ni da kupiš 341 osobu koja je glasala za Muju Puzića koji je vjerovatno govorio sve najgore o SDA prije izbora. Kupiš samo po jednog Muju Puzića iz svakog drugog trećeg kantona i završio si posao.

Još uvijek je moguće doći do 11, ali ako se ne dođe i ako SDA bude imala 13+, onda treba insistirati da taj njihov potpredsjednik FBiH podrži mandatara kojeg predloži trojka. Ako se HDZ prikloni SDA-u onda svojim Srbinom blokirati izbor nove vlade, nek bude Novalić bude još 4 godine i nek se sve raspadne. I Denis u predsjedništvu da blokira sve što može blokirati.

Dosta je više bilo formiranja vlasti sa papcima, ili će trojka biti vlast ili treba zablokirati sve. A moglo bi se vala i na ulice.
Ej jebiga... :lol:

Schmidt nametnuo izmjene IZ da se ne moze blokirati biranje vlasti, a ti bi ga blokirao preko kluba Srba u DN FBiH... :lol:
A sta je sa onim dijelovima IZ koji govori, ako ne bude bilo 11 delegata u klubovima za imenovanje predsjednika/podpredsjednika FBiH, da se taj broj onda polagano smanjuje, dok ne na kraju se ne imenuje trazeni?

Cuj ili ce biti Trojka na vlasti ili blokada/protesti... :D
Koliko god bi covjek to i zelio, ipak se uozbilji... :)
User avatar
Styling
Posts: 15028
Joined: 08/10/2013 10:29
Location: Izvan lokalnih dešavanja

#59165 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Styling »

Romanija wrote: 16/11/2022 16:13
Styling wrote: 16/11/2022 13:51 Ja licno smatram da je Zeljkova izjava na inauguraicji kako je NATO prvi a EU sekundrni prioritet vrlo diskutabilna, obzirom da dolazi od clana Predsjednistva.
Ja mislim da nije, nego je veoma realisticna, i dapce mnogo bitnija za BiH kao drzavni okvir i politicki subjekt u kome Bosnjaci prvo, a onda i mi ostali sa njima koji i u 2022 BiH smatraju domovinom, mozemo ostvariti sva prava - to ako se gleda na duge staze. Zeljka Komsica mnogi smatraju mamlazom, ali po ovom pitanju covjek zna sta prica. NATO je BiH vrabac u ruci koji 100% garantuje opstojnost iste, a EU joj je golub na grani najvisocijeg drveta za koje ce BiH trebati jako puno vremena da se popne, ako ikada i uspije, a i to drvo ne stoji na bas najstabilnijem terenu.
Jašta je nego mamlaz.
User avatar
Leverage
Posts: 9637
Joined: 27/05/2018 16:32

#59166 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Leverage »

Vaya wrote: 16/11/2022 17:29
Leverage wrote: 16/11/2022 16:54
Ne bi ih ni Kukić mogao držati jer im ne može ponuditi ono što im nudi SDA.

Suština je da vlast na nekoliko nivoa u cijeloj državi može zavisiti od stabilnosti (ili labilnosti) karaktera nekoliko Muja Puzića iz nekoliko kantona.

Domovi naroda u ovakvom izbornom sistemu predstavljaju najvažniju polugu vlasti, a do njihove kontrole se dolazi najlakše. Ne treba ti da se boriš za glasove na izborima, ne treba ti ni da kupiš 341 osobu koja je glasala za Muju Puzića koji je vjerovatno govorio sve najgore o SDA prije izbora. Kupiš samo po jednog Muju Puzića iz svakog drugog trećeg kantona i završio si posao.

Još uvijek je moguće doći do 11, ali ako se ne dođe i ako SDA bude imala 13+, onda treba insistirati da taj njihov potpredsjednik FBiH podrži mandatara kojeg predloži trojka. Ako se HDZ prikloni SDA-u onda svojim Srbinom blokirati izbor nove vlade, nek bude Novalić bude još 4 godine i nek se sve raspadne. I Denis u predsjedništvu da blokira sve što može blokirati.

Dosta je više bilo formiranja vlasti sa papcima, ili će trojka biti vlast ili treba zablokirati sve. A moglo bi se vala i na ulice.
Ej jebiga... :lol:

Schmidt nametnuo izmjene IZ da se ne moze blokirati biranje vlasti, a ti bi ga blokirao preko kluba Srba u DN FBiH... :lol:
A sta je sa onim dijelovima IZ koji govori, ako ne bude bilo 11 delegata u klubovima za imenovanje predsjednika/podpredsjednika FBiH, da se taj broj onda polagano smanjuje, dok ne na kraju se ne imenuje trazeni?

Cuj ili ce biti Trojka na vlasti ili blokada/protesti... :D
Koliko god bi covjek to i zelio, ipak se uozbilji... :)
Nisi skontAo.

Da je tako kako ti govoriš, onda SDA-u ne bi ništa značilo 13 Bošnjaka u DN. Taj broj se smanjuje samo ako neki klub ne predloži. A ako predloži, a taj prijedlog ne prođe, onda i svaki slijedeći put najmanje 11 može predlagati. A ako prođe, onda taj koji prođe može blokirati imenovanje mandatara.

Blokiranje u tom smislu jednako je moguće i u klubu Bošnjaka i u klubu Srba. Ako će SDA blokirati kroz klub Bošnjaka, zašto trojka ne bi blokirala kroz klub Srba?
Vaya
Posts: 1161
Joined: 17/06/2015 14:27

#59167 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Vaya »

Leverage wrote: 16/11/2022 17:38
Vaya wrote: 16/11/2022 17:29

Ej jebiga... :lol:

Schmidt nametnuo izmjene IZ da se ne moze blokirati biranje vlasti, a ti bi ga blokirao preko kluba Srba u DN FBiH... :lol:
A sta je sa onim dijelovima IZ koji govori, ako ne bude bilo 11 delegata u klubovima za imenovanje predsjednika/podpredsjednika FBiH, da se taj broj onda polagano smanjuje, dok ne na kraju se ne imenuje trazeni?

Cuj ili ce biti Trojka na vlasti ili blokada/protesti... :D
Koliko god bi covjek to i zelio, ipak se uozbilji... :)
Nisi skontAo.

Da je tako kako ti govoriš, onda SDA-u ne bi ništa značilo 13 Bošnjaka u DN. Taj broj se smanjuje samo ako neki klub ne predloži. A ako predloži, a taj prijedlog ne prođe, onda i svaki slijedeći put najmanje 11 može predlagati. A ako prođe, onda taj koji prođe može blokirati imenovanje mandatara.

Blokiranje u tom smislu jednako je moguće i u klubu Bošnjaka i u klubu Srba. Ako će SDA blokirati kroz klub Bošnjaka, zašto trojka ne bi blokirala kroz klub Srba?
Ok...razumio sada...
Je li Osmorka ima 11 u klubu Srba?
User avatar
Leverage
Posts: 9637
Joined: 27/05/2018 16:32

#59168 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Leverage »

Vaya wrote: 16/11/2022 17:41
Leverage wrote: 16/11/2022 17:38
Nisi skontAo.

Da je tako kako ti govoriš, onda SDA-u ne bi ništa značilo 13 Bošnjaka u DN. Taj broj se smanjuje samo ako neki klub ne predloži. A ako predloži, a taj prijedlog ne prođe, onda i svaki slijedeći put najmanje 11 može predlagati. A ako prođe, onda taj koji prođe može blokirati imenovanje mandatara.

Blokiranje u tom smislu jednako je moguće i u klubu Bošnjaka i u klubu Srba. Ako će SDA blokirati kroz klub Bošnjaka, zašto trojka ne bi blokirala kroz klub Srba?
Ok...razumio sada...
Je li Osmorka ima 11 u klubu Srba?
Imat će više od 13.
sajber87
Posts: 4325
Joined: 25/07/2008 13:14

#59169 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by sajber87 »

Sanjarko wrote: 16/11/2022 16:12
Vaya wrote: 16/11/2022 07:39

Ovo je meni prefascinantno. Zato kazem, da je ovaj forum pravo grohno, jer se itekako sjecam vremena da si mogao doci na forum i procitati dosta korisnih stvari i cak nauciti nesto.

Sad dodju, baci bombu i vrti je u krug, a uopce niko ne provjerava to, nego to jednostavno postane opceprihvacen narativ. Ovo dodje kao sto je Schmidt pred VS u izvjestaju svom rekao da on ovim odlukama slabi etno-nacionalne politike... :lol: i naravno na to niko nista ne kaze.

Dino neku noc kod Senada baci bombu, da postojece izmjene IZ pogodoju iskljicivo SDA (dobro njemu je sunce jutros sto je izaslo na istoku razlog zato sto je SDA to namjestila) i to ce za jedno mjesec dana kada to ponovi jos koji put u medijima postati redovni narativ, a nikad ga niko nece pitati da pojasni tu analitiku...
HDZ sa ovim nametnutim rjesenjem od strane Smita se nece nikad vise moci izbaciti iz vlasti, i uslovljavat ce svaku pro-BiH opciju s svim i svacim, a cak i s rjesenjem da se nemoze VNI potezati za svasta ce opet potezati tj kociti/otezati usvajanje sto sta necega.

Vidjet cemo. Vrijeme ce pokazati sta, kako itd.
Greska, hdz ce veoma lako moci ispasti ali ne u ovom turnusu ako ne bude imao 70% hrvatskog birackog tijela i oni to znaju, a ovaj turnus imaju toliko zbog homogenizacije radi komsica. Od 23 u domu naroda hrvata tkz probosanske stranke uvijek mogu imati min 5 hrvata. Od 18 koji ostaju opozicija hdz a mora imati 6 da se izbaci hdz. U predstavnickom domu sve hrvatske stranke mogu povuci max do 20 poslanika od 98 . Kad se probudi opozicija u hrvatskom bloku hdz ce biti lako zaobici, jer veliki dio hrvata ne voli hdz. Cim ne bude homogenizacije hrvatskog birackog tijela kao sto je bilo svaki put zbog komsica hdz nece biti nezaobilazan. Ali promjene izbornog zakona i ustava tek predstoje. Moguce je da i iz ovih razloga hdz u u interesu da bude dobar sa svim strankama iz tkz probosanskog bloka osim sa df o sa kojim zbog komsica nece nijedna stranka sa hrvatskim predznakom. Zato svidjalo se to nama ili ne komsic je uradio najvise za rezultat hdz a
Last edited by sajber87 on 16/11/2022 17:49, edited 1 time in total.
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#59170 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by channel10 »

Leverage wrote: 16/11/2022 16:54
Pandakonda wrote: 16/11/2022 16:39 PDA nije izdala sama od sebe, SDA je kupila njihove individualne papke, dvojicu u TK i sad jednog u posavini. Ocigledno Elzina nije sposobna da stranku drzi pod koncem kao sto je to Kukic radio
Ne bi ih ni Kukić mogao držati jer im ne može ponuditi ono što im nudi SDA.

Suština je da vlast na nekoliko nivoa u cijeloj državi može zavisiti od stabilnosti (ili labilnosti) karaktera nekoliko Muja Puzića iz nekoliko kantona.

Domovi naroda u ovakvom izbornom sistemu predstavljaju najvažniju polugu vlasti, a do njihove kontrole se dolazi najlakše. Ne treba ti da se boriš za glasove na izborima, ne treba ti ni da kupiš 341 osobu koja je glasala za Muju Puzića koji je vjerovatno govorio sve najgore o SDA prije izbora. Kupiš samo po jednog Muju Puzića iz svakog drugog trećeg kantona i završio si posao.

Još uvijek je moguće doći do 11, ali ako se ne dođe i ako SDA bude imala 13+, onda treba insistirati da taj njihov potpredsjednik FBiH podrži mandatara kojeg predloži trojka. Ako se HDZ prikloni SDA-u onda svojim Srbinom blokirati izbor nove vlade, nek bude Novalić bude još 4 godine i nek se sve raspadne. I Denis u predsjedništvu da blokira sve što može blokirati.

Dosta je više bilo formiranja vlasti sa papcima, ili će trojka biti vlast ili treba zablokirati sve. A moglo bi se vala i na ulice.
A sta kazu, ne moze se vise nista blokirati otkako je Smit donio ovaj novi IZ? To porucuju ovi iz NIP-a kao i koalicioni im partneri.

I dan danas mi nije jasan SDP sta radi sa svim tim budalama.
User avatar
Leverage
Posts: 9637
Joined: 27/05/2018 16:32

#59171 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Leverage »

channel10 wrote: 16/11/2022 17:46 A sta kazu, ne moze se vise nista blokirati otkako je Smit donio ovaj novi IZ? To porucuju ovi iz NIP-a kao i koalicioni im partneri.

I dan danas mi nije jasan SDP sta radi sa svim tim budalama.
Nije tačno, to si ti izvukao iz konteksta. Tačno je rečeno šta se ne može blokirati, a šta može.

SDP sa "tim budalama" pokušava da izoluje jedinog istinskog političkog konkurenta - SDA. To je preduslov da se ovdje bilo šta pozitivno počne dešavati.
User avatar
Pandakonda
Posts: 6121
Joined: 22/10/2013 23:41
Location: Dragonstone

#59172 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Pandakonda »

Ovdje niko ne govori o blokadi. Nego do odgađanja do drugog kruga gdje trojka ima vecinu ukoliko je ne bude imala u prvom. U slucaju da SDA bude imala ruke, trojka samo preko kluba srba ne podrzi izbor do iduceg kruga gdje je potrebno 7 po klubu a osmorka sa hdz ima po 7 u svakom. Samo sto mislim da ce HDZ odustati od price sa osmorkom ako vide da ce SDA imati kontrolu. Tu jedino dilema ostaje DF jer je HDZ rekao da nece sa njima a bez njih SDA i HDZ nemaju vecine
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#59173 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by channel10 »

Leverage wrote: 16/11/2022 17:45
Vaya wrote: 16/11/2022 17:41

Ok...razumio sada...
Je li Osmorka ima 11 u klubu Srba?
Imat će više od 13.
Jesu li to u trojci, odnosno osmorci unaprijed znali kako ce izgledati novi IZ pa na osnovu toga sastavljali liste ili?
Last edited by channel10 on 16/11/2022 17:52, edited 1 time in total.
User avatar
Leverage
Posts: 9637
Joined: 27/05/2018 16:32

#59174 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Leverage »

channel10 wrote: 16/11/2022 17:50
Leverage wrote: 16/11/2022 17:45
Imat će više od 13.
Jesu li to u trojci, odnosno osmorki unaprijed znali kako ce izgledati novi IZ pa na osnovu toga sastavljali liste ili?
Govorim na osnovu trenutnog stanja. Pročitaj izborni zakon, Schmidtove izmjene, pregledaj rezultate izbora i sam dođi do zaključka.
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#59175 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by channel10 »

Pandakonda wrote: 16/11/2022 17:49 Ovdje niko ne govori o blokadi. Nego do odgađanja do drugog kruga gdje trojka ima vecinu ukoliko je ne bude imala u prvom. U slucaju da SDA bude imala ruke, trojka samo preko kluba srba ne podrzi izbor do iduceg kruga gdje je potrebno 7 po klubu a osmorka sa hdz ima po 7 u svakom. Samo sto mislim da ce HDZ odustati od price sa osmorkom ako vide da ce SDA imati kontrolu. Tu jedino dilema ostaje DF jer je HDZ rekao da nece sa njima a bez njih SDA i HDZ nemaju vecine
Pa to znaci da i dalje postoje.blokade, samo na drugi nacin se rade.
Locked