Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
Throttle
Posts: 14680
Joined: 10/06/2016 12:35

#13851 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by Throttle »

SvaPski premijemi trenutno jedu aktuelne japance u svim segmentima :D ne zivimo u 80tim i 90tim :D
User avatar
basicm
Posts: 11634
Joined: 16/01/2012 21:38

#13852 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by basicm »

konektovan wrote: 13/11/2022 16:40 I ja isto,....zamijenio za kakvog forda ili mazdu odmah.
:mrgreen:
Uzmi jos i Daciu da svima zacepis usta
User avatar
sime_cipol
Posts: 23411
Joined: 20/12/2018 15:06
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
Grijem se na: Zdrvima
Vozim: Clio 1.2 43kw

#13853 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by sime_cipol »

Seawolf wrote: 13/11/2022 16:46 Eh, što može ovaj podforum svakojakih bedastih tvrdnji podnijeti.

Samo da vas vidim da jedan krug izvozate u tom autu, ne bi vas niko puškom kasnije mogao iztjerati iz njega.
Sve je to lijepo, ali ja kao mladji nisam mastao o Mercedesu od 500 konja, Ferrariju od 800.
Evo sad zamisljam jedan bijeli 106 Rallye 1.3 sa 100ak konja :cekam:
Leon16v
Posts: 7019
Joined: 02/04/2015 13:27
Location: Ilidza إليدزا
Vozim: Staro željezo

#13854 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by Leon16v »

Šteta što nam nema @black_adrian više na forumu, da vas otrese sa svojim Passeratijem :D

Uz bradinu logiĆno
citroen xm
Posts: 20441
Joined: 17/04/2012 22:57

#13855 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by citroen xm »

Seawolf wrote: 13/11/2022 16:46 Eh, što može ovaj podforum svakojakih bedastih tvrdnji podnijeti.

Samo da vas vidim da jedan krug izvozate u tom autu, ne bi vas niko puškom kasnije mogao iztjerati iz njega.
Možeš ti da misliš šta god želiš. U to auto nisam nikada ušao, ali svake sedmice sam u par različitih skupocjenih auta koje sam između ostalog iskoristio i da provozam. Odlična i luksuzna auta, ali ja se tu ne pronalazim. Ta auta ni da me dirnu, uživam u nekim drugim.

Na sve to da dodam da pored svih neospornih kvaliteta koje posjeduje Mercedes, samo par modela u istoriji te marke mi je onako interesantno i poželjno. A ovi modeli Mercedesa u zadnjih 5-6 godina su mi priličan kičeraj. Sviđa mi se poslednja E klasa.

Problem je što ljudi gledaju sve po sebi. Ako ti se nešto sviđa, ne znači da svi ostali treba da pišnu u gaće kada vide to auto. Ako je nešto skupo, ne znači odmah i da mi je poželjno. Uvijek ide glupa priča ako kažeš da ti se ne sviđa Mercedes, ide priča: "Da imaš para da kupiš, vozio bi ga". :run:
Bi vraga, da imam uslove vozio bih XM s1 V6 i zaboravio da postoji bilo koji švapski auto novoga doba.
User avatar
basicm
Posts: 11634
Joined: 16/01/2012 21:38

#13856 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by basicm »

Imas ti uslove itekako za tog xm-a, ali kobra u dzepu. A kamoli jos za mercedes neki.
Svi bi mi da nam neko pokloni, ali toga nema.
User avatar
canvra888
Posts: 9174
Joined: 09/07/2021 15:03

#13857 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by canvra888 »

Čuj Mercedes kao i svako drugo auto, ništa bolje ništa lošije?

Znači može s Dacijom zajedno u rečenicu 8)
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 17649
Joined: 10/03/2022 22:16

#13858 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by ZoomZoomKiwi »

Pa ako može K9K iz mog Dokkera u A, GLA, B i C klasu, što ne bi mogli i u istu rečenicu? Mercedes ih zove OM607 i OM608, ali sve je to Renault. (OM622 i OM626 = R9M)

Ako može na Dokkera Mercedesov znak i drugo ime (Citan)…

:mrgreen:
Last edited by ZoomZoomKiwi on 13/11/2022 19:58, edited 2 times in total.
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 17649
Joined: 10/03/2022 22:16

#13859 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by ZoomZoomKiwi »

basicm wrote: 13/11/2022 19:45 Imas ti uslove itekako za tog xm-a, ali kobra u dzepu. A kamoli jos za mercedes neki.
Svi bi mi da nam neko pokloni, ali toga nema.
Kad bih imao novca da imam kolekciju automobila, Mercedes bi bio možda tek 17. u nizu, i to W124 500E.
User avatar
konektovan
Posts: 51431
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#13860 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by konektovan »

basicm wrote: 13/11/2022 19:02
konektovan wrote: 13/11/2022 16:40 I ja isto,....zamijenio za kakvog forda ili mazdu odmah.
:mrgreen:
Uzmi jos i Daciu da svima zacepis usta
To bi bilo to... :mrgreen:
User avatar
canvra888
Posts: 9174
Joined: 09/07/2021 15:03

#13861 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by canvra888 »

Završena je ta ljubavna veza (samo s motorizacijom), Mercedes sam proizvodi sad i downsizeovane motore :)
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 17649
Joined: 10/03/2022 22:16

#13862 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by ZoomZoomKiwi »

canvra888 wrote: 13/11/2022 19:59 Završena je ta ljubavna veza (samo s motorizacijom), Mercedes sam proizvodi sad i downsizeovane motore :)
Bogami se i OM608 i OM626 još uvijek proizvode i ugrađuju… A180d, C180d itd…
User avatar
canvra888
Posts: 9174
Joined: 09/07/2021 15:03

#13863 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by canvra888 »

EFD22 wrote: 13/11/2022 20:01
canvra888 wrote: 13/11/2022 19:59 Završena je ta ljubavna veza (samo s motorizacijom), Mercedes sam proizvodi sad i downsizeovane motore :)
Bogami se i OM608 i OM626 još uvijek proizvode i ugrađuju… A180d, C180d itd…
Netačno. OM654 se ugrađuje u npr. aktuelni A180d i on je 1950 cm3. Mercedesov motor.

https://www.automobile-catalog.com/car/ ... #gsc.tab=0
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 17649
Joined: 10/03/2022 22:16

#13864 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by ZoomZoomKiwi »

:thumbup:
Od facelifta jest tako, vidim.


Nebitno, Mercedes kao i svaki drugi auto, ima i vrlina i mana.


Ne pričamo sad o S klasi ili Maybach modelima, to je priča za sebe.

Mene ne privlači nimalo, i od tih njemačkih govana bih najviše volio imati par Alpina, to su gospodska auta, a idu vrh.

Imao sam sreću da probam B5 prije par godina… F10 sa N63 pod haubom… uhh
User avatar
canvra888
Posts: 9174
Joined: 09/07/2021 15:03

#13865 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by canvra888 »

EFD22 wrote: 13/11/2022 20:21 :thumbup:
Od facelifta jest tako, vidim.


Nebitno, Mercedes kao i svaki drugi auto, ima i vrlina i mana.


Ne pričamo sad o S klasi ili Maybach modelima, to je priča za sebe.

Mene ne privlači nimalo, i od tih njemačkih govana bih najviše volio imati par Alpina, to su gospodska auta, a idu vrh.

Imao sam sreću da probam B5 prije par godina… F10 sa N63 pod haubom… uhh
Ne bih se ni tu složio, džaba. Ne znam koliko će se ljudi složiti s tobom da je npr. C klasa na istom nivou kao npr. Talisman ili P508 i pri tom ne mislim da su ova dva auta uopće loši.
citroen xm
Posts: 20441
Joined: 17/04/2012 22:57

#13866 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by citroen xm »

basicm wrote: 13/11/2022 19:45 Imas ti uslove itekako za tog xm-a, ali kobra u dzepu. A kamoli jos za mercedes neki.
Svi bi mi da nam neko pokloni, ali toga nema.
Od svih uslova za XM, novac je najmanje bitan. Morao bi doći do garaže, do majstora na koga se mogu osloniti, do rijetkih dijelova, kupiti u startu solidan primjerak i na kraju da se riješim hobi auta koji već posjedujem, a koji mi je dovoljno drag da ne želim da ga se riješim.

U životu se ne oslanjam na poklone, to je teoretisanje i karikiranje kojim pokazujem koliko mi je stalo do tog Mercedesa.


Dakle, ne bi bilo loše da se umjesto o kobrama u džepovima baviš malo svojim stvarima. :wink:
NostradamusfromBandH
Posts: 73
Joined: 30/11/2021 11:51

#13867 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by NostradamusfromBandH »

Pozdrav :-D ,

Prvi put ikad kupujem vozilo, pa se i ne razumijem plaho, nadam se da ću ovdje dobiti neki kvalitetan savjet i uputu. Naime, odlučio sam uzeti Fiat 500 ili 500c.
Imam 2 opcije za sada Fiat 500 1.3 diesel sport model ili Fiat 500c 0.9 benzin twinturbo s nekakva 2 turba i interkulerom, isto godište 2010.
1.3 diesel je skuplji oko 2000 KM, manje pređenih kilometara (ako nije vraćano) i nema parking senzora.
0.9 benzin je cabrio i ima senzore, više pređenih kilometara za 100000, ostalo s opremom skoro isto.


Možete li mi dati neke smjernice koji je motor kvalitetniji i bolji, jeftiniji za održavati itd.., i općenito šta da gledam prilikom kupovine, isplati li se dati više za dizela u startu i da li parking senzori igraju bitnu ulogu ? Hvala svakako :-D
zigson
Posts: 4818
Joined: 04/04/2015 22:17

#13868 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by zigson »

Kud pitah ista retardirane osobe
Cast izuzetcima
Last edited by zigson on 15/11/2022 17:41, edited 1 time in total.
User avatar
Evolution_IV
Posts: 20832
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti
Vozim: 3 Leša

#13869 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by Evolution_IV »

pucaju plastike na farovima, ostalo ok...eh da, nije f1 papucica :D
User avatar
skrbavi-admin
Posts: 7109
Joined: 31/12/2021 17:16
Location: Pakšobistan Wolfuckosia

#13870 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by skrbavi-admin »

jarane vozio si auto probo i ispravnom ti trazis mane.... svaki ima mane kad ga se ubije i prodje sito i reseto....mjenjac kao i svaki trazi odrzavanje i popravke kad dodje vrijeme, popravke dsga nisu sica, cak ni samo odrzavanje jer u njega ide 3 4 stoje ulja.... opsteprihvaceno nepisano pravilo je da se ulje mijenja na oko 60000 km te gledat odstranit piljevinu..... kao sto si sam vidio sve je to kul i fensi dok radi, kad pocne zajebavat razmislja se o prodaji u dijelove.... servisera u bih za mjenjace da valja ima na prste jedne ruke...7ica je grdna sprijeda da jebe rak raka al posto je Mongoloidistan operisan od Romantizma i Renesanse moze kod bosnje bit mis ljrpote..... pa eto sretno
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 17649
Joined: 10/03/2022 22:16

#13871 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by ZoomZoomKiwi »

NostradamusfromBandH wrote: 14/11/2022 23:04 Pozdrav :-D ,

Prvi put ikad kupujem vozilo, pa se i ne razumijem plaho, nadam se da ću ovdje dobiti neki kvalitetan savjet i uputu. Naime, odlučio sam uzeti Fiat 500 ili 500c.
Imam 2 opcije za sada Fiat 500 1.3 diesel sport model ili Fiat 500c 0.9 benzin twinturbo s nekakva 2 turba i interkulerom, isto godište 2010.
1.3 diesel je skuplji oko 2000 KM, manje pređenih kilometara (ako nije vraćano) i nema parking senzora.
0.9 benzin je cabrio i ima senzore, više pređenih kilometara za 100000, ostalo s opremom skoro isto.


Možete li mi dati neke smjernice koji je motor kvalitetniji i bolji, jeftiniji za održavati itd.., i općenito šta da gledam prilikom kupovine, isplati li se dati više za dizela u startu i da li parking senzori igraju bitnu ulogu ? Hvala svakako :-D
Ako ćeš Fiat 500, onda iskreno, traži samo 1.2 motor. Od njega ne boli glava.

Taj TwinAir je sranje i to nemoj ni da ti ga džabe daju, a opet 1.3 dizelaš je nepotreban za to auto, i puno skuplji za održavanje od 1.2 a nije ni bez mane.

Znači 1.2 i gledaj da nema previše kilometara.
User avatar
beco
Posts: 5095
Joined: 25/08/2004 14:22

#13872 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by beco »

Nije 1.3 jtd toliko loš :bih: :mrgreen:

0.9 jeste sranje

1.2 i 1.4 najmanje se kvare i mani se cabria.
zigson
Posts: 4818
Joined: 04/04/2015 22:17

#13873 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by zigson »

Evolution_IV wrote: 14/11/2022 23:08 pucaju plastike na farovima, ostalo ok...eh da, nije f1 papucica :D
Izvinjavam se "f1 sape" :lol:
Koliko vidjeh limarija i ostalo je u bas odlicnom stanju ostaje jos kod majstora da se odvuce.
Danke :mrgreen:
Last edited by zigson on 15/11/2022 01:56, edited 1 time in total.
zigson
Posts: 4818
Joined: 04/04/2015 22:17

#13874 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by zigson »

skrbavi-admin wrote: 14/11/2022 23:15 jarane vozio si auto probo i ispravnom ti trazis mane.... svaki ima mane kad ga se ubije i prodje sito i reseto....mjenjac kao i svaki trazi odrzavanje i popravke kad dodje vrijeme, popravke dsga nisu sica, cak ni samo odrzavanje jer u njega ide 3 4 stoje ulja.... opsteprihvaceno nepisano pravilo je da se ulje mijenja na oko 60000 km te gledat odstranit piljevinu..... kao sto si sam vidio sve je to kul i fensi dok radi, kad pocne zajebavat razmislja se o prodaji u dijelove.... servisera u bih za mjenjace da valja ima na prste jedne ruke...7ica je grdna sprijeda da jebe rak raka al posto je Mongoloidistan operisan od Romantizma i Renesanse moze kod bosnje bit mis ljrpote..... pa eto sretno
Tebi grdna meni ne, pogotovo u led varijanti.
Ovo ostalo si nasrao pofino da prostis, svasta rece slabo odgovori, da ti se zahvalim nemam na sta :thumbup: :bih:
Ako se nekome svidja golf 7 a ne pezo 308 ili sta znam odma je bosnjo, mongoloid.
Peryton_
Posts: 1241
Joined: 04/11/2011 21:23
Location: Tuzla

#13875 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by Peryton_ »

Svako takvo auto je macak u vreci. Ako si siguran oko održavanja, ako je auto u dobrom stanju i svidja ti se, kupuj, a kvarova ce biti uvijek, na to moras biti spreman. O DSG su traktati dostupni na netu, dobar mjenjac, fin za nas u BiH koji smo navikli na odziv dizelaša, kad se krene kvariti obicno se sjetimo najmilijih VWu i krece pljuvanje.
Post Reply