Dolazi zima - zimske gume

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
EasyMan
Posts: 2033
Joined: 30/11/2020 16:31

#22226 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by EasyMan »

Evolution_IV wrote: 29/10/2022 12:45 ide na 1.6b i 1.6d bijedu :lol:

ostale 16+ zbig kocnica
I kod mene je jos veca biijeda, isti motor a teze auto :D

Na ove male dimenzije se definitivno isplati uzeti najbolju gumu, razlika u cijeni mizerna.
Leon16v
Posts: 7019
Joined: 02/04/2015 13:27
Location: Ilidza إليدزا
Vozim: Staro željezo

#22227 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Leon16v »

Evolution_IV wrote: 29/10/2022 11:04 treba sacekat, ja sam vazda ili ranije ili kasnije, ovaj put je ranije, ako potraju ko stari ts850 super, za pocetak tise su dosta :thumbup:

Image
I ja se dovumim imam ponudu neku preko firme popust, taj conti 870 ili alpin 6 :roll:
brkox
Posts: 196
Joined: 16/08/2013 21:54

#22228 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by brkox »

Mislim se Nexgen ili BestDrive. 195/65/15
Ima li tko iskustvo kakvo? Obje oko 110KM komad...u par KM stalo...
Na eKupi našao malo skuplje Goodyear ug9 ali su one 124KM komad...
User avatar
Evolution_IV
Posts: 20832
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti
Vozim: 3 Leša

#22229 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Evolution_IV »

Leon16v wrote: 29/10/2022 13:10
Evolution_IV wrote: 29/10/2022 11:04 treba sacekat, ja sam vazda ili ranije ili kasnije, ovaj put je ranije, ako potraju ko stari ts850 super, za pocetak tise su dosta :thumbup:

Image
I ja se dovumim imam ponudu neku preko firme popust, taj conti 870 ili alpin 6 :roll:
ne znam, u 5 deka, sve je to do licnog izbora :)

ja nisam htio experimentisat, jer vozim na conti gumama od kako znam za sebe kao vozaca :lol: , a i stari je vozio godinama na njima isto :thumbup:
User avatar
hopi
Posts: 7255
Joined: 05/03/2009 23:03
Location: zemlja moja

#22230 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by hopi »

bitanga_sa_otesa wrote: 28/10/2022 20:26 će ga seje hopi dosje tijo svaka ćas :thumbup:
Fala vi
Savjetujem i ostatak forumskog pučanstva da se vodi mojim primjerom.
Throttle
Posts: 14680
Joined: 10/06/2016 12:35

#22231 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Throttle »

Danas u autodijelovima bio, pita neki lik za 13ke, mislim 175/70
Sava 110, tigar 103, kumho 110 :shock:
Mozda ima jos kakvog popusta al cijene ludilo :lol:
Bobi
Forum administrator
Posts: 38002
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#22232 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Bobi »

_BataZiv_0809 wrote: 28/10/2022 23:06 Ja ih obicno nabacim i prije dok raja ne krene pravit guzvu, ali sad fakat nema smisla.
Ja prije dvi sedmice...rahat sad, nek pada do besvjesti ono bijelo govno.
User avatar
vjeshalica
Posts: 20766
Joined: 31/03/2019 14:56

#22233 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by vjeshalica »

brkox wrote: 29/10/2022 13:55 Mislim se Nexgen ili BestDrive. 195/65/15
Ima li tko iskustvo kakvo? Obje oko 110KM komad...u par KM stalo...
Na eKupi našao malo skuplje Goodyear ug9 ali su one 124KM komad...
Nema potrebe za takvim pitanjem uzmi GY
Naslovnica
Posts: 35422
Joined: 20/03/2013 15:38

#22234 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Naslovnica »

4 komada Hankook Ventus Prime³ 215/65 R16, vožene dvije sezone, izuzetno očuvane, mislim da je DOT 2020, ali moram provjeriti.
Koja je realna cijena da se proda?
Gray
Posts: 4037
Joined: 14/06/2005 02:47

#22235 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Gray »

brkox wrote: 29/10/2022 13:55 Mislim se Nexgen ili BestDrive. 195/65/15
Ima li tko iskustvo kakvo? Obje oko 110KM komad...u par KM stalo...
Na eKupi našao malo skuplje Goodyear ug9 ali su one 124KM komad...
Ja bih za tu cijenu išao na semperit Speed Grip 5, naručio sam ja mom starom, na adac ovom testu su bare bare sa conti za te dimenzije
User avatar
Evolution_IV
Posts: 20832
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti
Vozim: 3 Leša

#22236 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Evolution_IV »

Throttle wrote: 29/10/2022 15:27 Danas u autodijelovima bio, pita neki lik za 13ke, mislim 175/70
Sava 110, tigar 103, kumho 110 :shock:
Mozda ima jos kakvog popusta al cijene ludilo :lol:
ma nisu normalni, jebala ih sava, 125KM, continental 129 :lol:
User avatar
nitro_90
Posts: 1115
Joined: 28/09/2020 21:48
Location: Eau Rouge
Grijem se na: Dizel
Vozim: Na benzin

#22237 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by nitro_90 »

Leon16v wrote: 29/10/2022 13:10
Evolution_IV wrote: 29/10/2022 11:04 treba sacekat, ja sam vazda ili ranije ili kasnije, ovaj put je ranije, ako potraju ko stari ts850 super, za pocetak tise su dosta :thumbup:

Image
I ja se dovumim imam ponudu neku preko firme popust, taj conti 870 ili alpin 6 :roll:
Alpin 6.
User avatar
beco
Posts: 5092
Joined: 25/08/2004 14:22

#22238 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by beco »

hopi wrote: 28/10/2022 18:37 dok je prelazni period vozim na dvije ljetne i dvije zimske
ujutro hladno po danu toplo tako da je omjer zimskih/ljetnih taman 50-50
ali sam ih postavio dijagonalno tj 1 osovina 1 zimska i 1 ljetna
Ovo sam jedino vidio na WRC Monte Carlo.
User avatar
Rockefeller
Posts: 8700
Joined: 02/02/2015 13:05
Location: Rijeka Sćona

#22239 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Rockefeller »

:lol:
User avatar
duh_sa_sjekirom
Posts: 5421
Joined: 24/05/2007 17:50
Location: tamo gdje se vali lome...

#22240 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by duh_sa_sjekirom »

Al'din wrote: 23/10/2022 23:04
duh_sa_sjekirom wrote: 21/10/2022 15:36

Šta imaš za zimu u dimenziji 185/60 R15?
Moze sutra na 061235225 viber
Pošalji ponudu u pp
Almir_
Posts: 457
Joined: 13/04/2013 17:46

#22241 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Almir_ »

Ima li ponuda/preporuka za 185/60 r14.
noviclan
Posts: 15008
Joined: 31/10/2013 06:48

#22242 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by noviclan »

Evolution_IV wrote: 29/10/2022 11:04 treba sacekat, ja sam vazda ili ranije ili kasnije, ovaj put je ranije, ako potraju ko stari ts850 super, za pocetak tise su dosta :thumbup:

Image
A cijena dimenzije 195 65 15 je, kolko demonzaza montaza balans, novi ventil :?:
User avatar
mayab
Posts: 30835
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#22243 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by mayab »

Obavezna zimska oprema u BiH
Posjedovanje obavezne zimske opreme bez obzira na vremenske uslove obavezno je u periodu od 01. novembra tekuće do 01. aprila naredne godine za sva motorna vozila izuzev svih motocikala (L kategorija) i traktora (T i C kategorije).

Zimska oprema podrazumijeva:
a. pneumatike za zimsku upotrebu (MS, M+S, M&S, Snow Winter i dr.) na svim točkovima vozila ili

b. pneumatike za zimsku upotrebu (MS, M+S, M&S, Snow Winter i dr.) na pogonskim točkovima i lance za snijeg, odnosno druge uređaje za povećanje trakcije pripravne za postavlјanje na najmanje dva pogonska točka ili

c. pneumatike za lјetnu upotrebu na svim točkovima s najmanjom dubinom profila od 4 mm i lance za snijeg, odnosno druge uređaje za povećanje trakcije pripravne za postavlјanje na najmanje dva pogonska točka.


Izuzetno van perioda iz stava (1) ovog člana, na dijelu ceste, kada na kolovozu vladaju zimski uvjeti, mogu se na točkove postaviti lanci za snijeg, odnosno drugi uređaji za povećanje trakcije.

Pneumatici na vozilima moraju odgovarati dimenzijama što ih je prijavio proizvođač, ovisno o najvećoj dopuštenoj brzini kretanja vozila i najvećem dopuštenom opterećenju osovina na kojima su pneumatici postavlјeni, te na istoj osovini vozila moraju biti jednaki po dimenzijama, nosivosti, brzinskoj karakteristici, vrsti, konstrukciji, marki, proizvođaču i tipu.
User avatar
Evolution_IV
Posts: 20832
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti
Vozim: 3 Leša

#22244 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Evolution_IV »

noviclan wrote: 30/10/2022 03:48
A cijena dimenzije 195 65 15 je, kolko demonzaza montaza balans, novi ventil :?:
sve skupa 550..
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 17649
Joined: 10/03/2022 22:16

#22245 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by ZoomZoomKiwi »

Male su 15” za trojku :skoljka:
User avatar
Evolution_IV
Posts: 20832
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti
Vozim: 3 Leša

#22246 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Evolution_IV »

EFD22 wrote: 30/10/2022 09:35 Male su 15” za trojku :skoljka:
neka suti, dobre su za snijega i jeftine prilicno...makr su felge ok :-D

auto je dosao na celicnim govnima kad je kupljen, crne celicne na crnom autu, isto da je samo guma bez felge :lol:
User avatar
beco
Posts: 5092
Joined: 25/08/2004 14:22

#22247 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by beco »

Općenito crne felge ako nisu orginal jako tesko dobro ispadnu.
NediM17
Posts: 26439
Joined: 05/11/2009 11:49

#22248 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by NediM17 »

mayab wrote: 30/10/2022 06:43
Obavezna zimska oprema u BiH
Posjedovanje obavezne zimske opreme bez obzira na vremenske uslove obavezno je u periodu od 01. novembra tekuće do 01. aprila naredne godine za sva motorna vozila izuzev svih motocikala (L kategorija) i traktora (T i C kategorije).

Zimska oprema podrazumijeva:
a. pneumatike za zimsku upotrebu (MS, M+S, M&S, Snow Winter i dr.) na svim točkovima vozila ili

b. pneumatike za zimsku upotrebu (MS, M+S, M&S, Snow Winter i dr.) na pogonskim točkovima i lance za snijeg, odnosno druge uređaje za povećanje trakcije pripravne za postavlјanje na najmanje dva pogonska točka ili

c. pneumatike za lјetnu upotrebu na svim točkovima s najmanjom dubinom profila od 4 mm i lance za snijeg, odnosno druge uređaje za povećanje trakcije pripravne za postavlјanje na najmanje dva pogonska točka.


Izuzetno van perioda iz stava (1) ovog člana, na dijelu ceste, kada na kolovozu vladaju zimski uvjeti, mogu se na točkove postaviti lanci za snijeg, odnosno drugi uređaji za povećanje trakcije.

Pneumatici na vozilima moraju odgovarati dimenzijama što ih je prijavio proizvođač, ovisno o najvećoj dopuštenoj brzini kretanja vozila i najvećem dopuštenom opterećenju osovina na kojima su pneumatici postavlјeni, te na istoj osovini vozila moraju biti jednaki po dimenzijama, nosivosti, brzinskoj karakteristici, vrsti, konstrukciji, marki, proizvođaču i tipu.
Po ovom pravilniku ispade da nije propisana minimalna dubina šare za "pneumatike za zimsku upotrebu".
User avatar
mayab
Posts: 30835
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#22249 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by mayab »

Da, od zadnje promjene, mislim od prošle godine je ovako, zato sam i postavio , da raja zna šta kaže zakon...takođe, sad ispade da je punovrijedna zimska guma svaka "ms " guma , a prije je bilo izričito da uz "ms" mora biti i simbol planine sa pahuljicom!
Iskreno, ne znam ko je , kako, i zašto uveo ovakav propis, po meni, "debeli" korak unazad u pogledu sigurnosti i preventive, ono prije je bilo daleko smislenije
EasyMan
Posts: 2033
Joined: 30/11/2020 16:31

#22250 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by EasyMan »

Danas pogledam prednje gume (zimske) koje nisam ni skidao 2 godine, znaci raspadnute :D Sare pokidane bukvalno :D

Majke mi sramota me otici vulkanizeru :D
Post Reply