Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Locked
User avatar
Politicarko
Posts: 208
Joined: 19/01/2022 23:29

#58126 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Politicarko »

Treba nam strašno ova posjeta Von der Leyen. U decembru se odlučuje za kandidatski status BiH. Holanđani su do sada pružali nam podršku, a sada blokiraju, Francuzi su uvijek bili protiv nas. Nikad ih nisam volio, ogavan narod.
User avatar
Truba
Posts: 93823
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija
Grijem se na: Plin i struju
Horoskop: Vodolija
Contact:

#58127 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Truba »

ja ne razumijem kako neće da prime zemlju koja ima stanovnika ko predgrađe pariza

onda vidiš Mađarsku i skontaš da eu ne želi više trojance u EU
User avatar
tandmand
Posts: 5655
Joined: 11/05/2014 11:43
Location: Radio "Sajgon"

#58128 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by tandmand »

Ova Von der Leyen (CDU)
nam priča bajke. U govoru se obraćala građanima BiH.

Nemoj više Ursula stare ti pominjati građane jer to je kategorija koja ne postoji za Schmidta, USA, UK, i politički estabilišment EU.
Uči od Željane Zovko kako se ispravno priča o ljudima u BiH.
To je naša surova stvarnost. Kakav kandidatski status i bakrači u zemlji u kojoj vi iz EU pravite Palestinu za Bošnjake.


Ne znam koji je quraz dolazila, EU je izgubila svaki kredibilitet ovdje.
User avatar
sime_cipol
Posts: 23411
Joined: 20/12/2018 15:06
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
Grijem se na: Zdrvima
Vozim: Clio 1.2 43kw

#58129 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by sime_cipol »

Kakav trojanac. Pa kod nas ne moze nista, ako se tri ne dogovore :D
Ako se to gleda, stabilniji smo saveznik od Madjara :D
noviforumas
Posts: 3187
Joined: 12/08/2016 22:28

#58130 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by noviforumas »

Dodik je govorio i o fomiranju vlasti na nivou BiH te odgovorio na pitanje novinara da li postoji mogućnost da se formira vlast sa "izbornim gubitnicima".

"Postoji, to smo već gledali, vidjet ćemo. Najkonfuznije je u Sarajevu. Vidjetli ste sinoć šta kaže Komšić. Pratit ćemo sve sa HDZ-om, ja i Čović imamo dogovor, prije nego što budemo razgovarali sa federalnim, odnosno muslimanskim partnerima, apsolutno definisati našu politiku. Kako će se to kretati, ja to ne znam. Vjerujem da ćemo opet imati četiri poslanika u Domu naroda, člana Predsjedništva, možda će to samo ubrzati neke naše odluke, bez obzira na to šta ovi iz Evrope govore. Oni ne mogu sebi pomoći, a ne nama", mišljenja je Dodik.
https://www.klix.ba/vijesti/bih/dodik-c ... /221028102
User avatar
sime_cipol
Posts: 23411
Joined: 20/12/2018 15:06
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
Grijem se na: Zdrvima
Vozim: Clio 1.2 43kw

#58131 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by sime_cipol »

Hoce li neko izaci i poceti ga zvati pravoslavcem. Pravoslavne vlasti u BL, pravoslavne vlasti iz manjeg entiteta...
Nisam za ove nepopularne metode, ali sve dok on gura svoje nek ima i kontra. Cisto da ga nervira.
User avatar
Str0nz
Posts: 1270
Joined: 27/10/2021 00:45
Grijem se na: Hodza > marfi

#58132 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Str0nz »

Pitanje za domace, vjerujete li u iskrenosti namjera EU-kandidatsva za koje lobiraju zajedno: Slovacka, Madzarska, Poljska, Hrvatska, itd? Tu je i Slovenija koja je kroz Pahora prva predstavila Jansin Non-Paper Dfaferovicu i Komsicu? Ima i Austrija, koja bi kao trebala biti prijatelj ali me ovo nekako ne ubjeduje.



Je li lose da nesto za sta ovi udruzeno lobiraju propadne u ovom trenutku?
Johnny_x
Posts: 1400
Joined: 23/10/2010 16:21

#58133 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Johnny_x »

Moze li Predsjednik federacije i jedan potpresjednik imenovati Vladu FBiH, a da se jedan potpresjednik ne slaze? Je li zakonski ovo moguce, ukoliko jeste postoji mogucnost formiranje Vlade FBiH bez HDZ I SDA, samo bi trebalo malo hrabrosti i kordinacije vise stranaka.
Trojka 28
DF 12
NES 5
HDZ 1990, 3
HNP 1
HRS 1

To je 50 delegata, NES bi morao u vlast zbog doma naroda. Trojka DF NES mogu imati vecinu u klubu Bosnjaka, Srba i Ostalih, a imali bi 6-7 u klubu Hrvata.
U ovom slucaju izabrati za predsjednika federacije Bosnjaka i potpresjednika Srbina, ne mora Hrvat biti predsjednik, a premijer da bude Hrvat, vjerovatno neko iz ovog drugog HDZ-a.
Imali bi vecinu u domu naroda i parlamentarnoj skupstini, samo ne bi imali potpresjdnika iz reda Hrvatskog naroda. Da li vlada moze funkcinisati bez jednog potpresjdnika i moze li se imenovati?
Imali bi kmecanje Dragana o nelegitimitetu, ali ove 3 male hrvatske stranke kada bi se slozile imali bi kljuc u svojim rukama za vladu FBiH bez HDZ i SDA, i vjerovatno bi dobili premijersko mjesto,a taj premijer gori od Fadila ne mozee nikako biti. Te male stranke jesu legitimni predstavnici Hrvata i imali bi ogroman pritisak na sebi od Dragana i Hrvatske, ali kada bi pokazali da su bolji od HDZ, sigurno bi mogli za 4 godine vlasti mogli dosta promjeniti u hrvatskom narodu.
izvrsni direktor
Posts: 14733
Joined: 20/12/2018 16:11
Vozim: Premium

#58134 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by izvrsni direktor »

JohnnyS wrote: 27/10/2022 16:31
Str0nz wrote: 27/10/2022 16:28 Test koji se mora poloziti, nema popravnog.



https://www.klix.ba/vijesti/bih/prvi-te ... /221025131
Koja je razlika sad u odnosu na prethodni mandat kad su SDA-DF prihvatili realnost bošnjačke kvote? Zašto stavljati na trojku teret koju SDF nisu mogli ponijeti?
Cuj koja razlika. Pa razlika je u tome sto sda moze sve, a niko drugi ne smije. Sda smije u vjecnu koaliciju sa hdz, svi drugi su izdajice ako to urade, predsjednik sda smije da unaprijed za premijera federacije kandiduje hdz clana, botovima ne smeta naravno. Sda smije u koaliciju sa hdz u mostaru, svi drugi su izdajice iako nisu ni usli u koaliciju. Sda smije da u dom naroda iz zenice posalje hdz-ovca, botovima to ne smeta. Jel tako @StrOnz
User avatar
Str0nz
Posts: 1270
Joined: 27/10/2021 00:45
Grijem se na: Hodza > marfi

#58135 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Str0nz »

Johnny_x wrote: 28/10/2022 17:56 Moze li Predsjednik federacije i jedan potpresjednik imenovati Vladu FBiH, a da se jedan potpresjednik ne slaze? Je li zakonski ovo moguce, ukoliko jeste postoji mogucnost formiranje Vlade FBiH bez HDZ I SDA, samo bi trebalo malo hrabrosti i kordinacije vise stranaka.
Trojka 28
DF 12
NES 5
HDZ 1990, 3
HNP 1
HRS 1

To je 50 delegata, NES bi morao u vlast zbog doma naroda. Trojka DF NES mogu imati vecinu u klubu Bosnjaka, Srba i Ostalih, a imali bi 6-7 u klubu Hrvata.
U ovom slucaju izabrati za predsjednika federacije Bosnjaka i potpresjednika Srbina, ne mora Hrvat biti predsjednik, a premijer da bude Hrvat, vjerovatno neko iz ovog drugog HDZ-a.
Imali bi vecinu u domu naroda i parlamentarnoj skupstini, samo ne bi imali potpresjdnika iz reda Hrvatskog naroda. Da li vlada moze funkcinisati bez jednog potpresjdnika i moze li se imenovati?
Imali bi kmecanje Dragana o nelegitimitetu, ali ove 3 male hrvatske stranke kada bi se slozile imali bi kljuc u svojim rukama za vladu FBiH bez HDZ i SDA, i vjerovatno bi dobili premijersko mjesto,a taj premijer gori od Fadila ne mozee nikako biti. Te male stranke jesu legitimni predstavnici Hrvata i imali bi ogroman pritisak na sebi od Dragana i Hrvatske, ali kada bi pokazali da su bolji od HDZ, sigurno bi mogli za 4 godine vlasti mogli dosta promjeniti u hrvatskom narodu.
Nista od ovoga nije mogce. Ovo sto si napisao prvo, je trazio Irfan Cengic od Schmidta, on mu odgovorio - " onda ce te moci izbaciti HDZ iz vlasti ", tako da to ostaje. Mogu blokirati dok ovih sa druge strane ne popuste i prihvate ko ce biti partner i na kakva ce uslovljavanja pristati, ili kako legitimni vole reci "kompromis". A i ovo drugo je ne moguce prvenstveno zbogg nametanje u kontekstu doma naroda a drugo zbog Hrvatske sloznosti i "pro-BiH" podjele.
User avatar
Str0nz
Posts: 1270
Joined: 27/10/2021 00:45
Grijem se na: Hodza > marfi

#58136 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Str0nz »

izvrsni direktor wrote: 28/10/2022 18:02
JohnnyS wrote: 27/10/2022 16:31

Koja je razlika sad u odnosu na prethodni mandat kad su SDA-DF prihvatili realnost bošnjačke kvote? Zašto stavljati na trojku teret koju SDF nisu mogli ponijeti?
Cuj koja razlika. Pa razlika je u tome sto sda moze sve, a niko drugi ne smije. Sda smije u vjecnu koaliciju sa hdz, svi drugi su izdajice ako to urade, predsjednik sda smije da unaprijed za premijera federacije kandiduje hdz clana, botovima ne smeta naravno. Sda smije u koaliciju sa hdz u mostaru, svi drugi su izdajice iako nisu ni usli u koaliciju. Sda smije da u dom naroda iz zenice posalje hdz-ovca, botovima to ne smeta. Jel tako @StrOnz
Ja negdje napisao da SDA ne trguje drzavom i njih licno branio, gdje?

Rijetko sta ima gore od SDA, prve tri stvari koje mi padaju na pamet: 1. Njihovi derivati, 2. HDZ, 3. SNSD. Kada manje od 48H posje izbora, njihovi derivati prizivaju Covica i Dodika na dogovor oko vlasti kada imas konkretan izbor da napravis blok Trojkom, SDA + DF + opozicija gt, to je apsolutno crveni alarm.
nles
Posts: 1671
Joined: 09/06/2021 18:29
Location: FORGET? HELL!

#58137 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by nles »

Black swan wrote: 28/10/2022 14:58

onda vidiš Mađarsku i skontaš da eu ne želi više trojance u EU
Pa sta ce im onda Hrvatska?
User avatar
Grean
Posts: 9334
Joined: 30/11/2013 19:47

#58138 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Grean »

sime_cipol wrote: 28/10/2022 15:43 Hoce li neko izaci i poceti ga zvati pravoslavcem. Pravoslavne vlasti u BL, pravoslavne vlasti iz manjeg entiteta...
Nisam za ove nepopularne metode, ali sve dok on gura svoje nek ima i kontra. Cisto da ga nervira.
Njega ipak vise nervira bosanski Srbin.
patriot_bih
Posts: 743
Joined: 28/12/2020 17:03

#58139 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by patriot_bih »

Grean wrote: 29/10/2022 00:08
sime_cipol wrote: 28/10/2022 15:43 Hoce li neko izaci i poceti ga zvati pravoslavcem. Pravoslavne vlasti u BL, pravoslavne vlasti iz manjeg entiteta...
Nisam za ove nepopularne metode, ali sve dok on gura svoje nek ima i kontra. Cisto da ga nervira.
Njega ipak vise nervira bosanski Srbin.
:thumbup:
User avatar
Grean
Posts: 9334
Joined: 30/11/2013 19:47

#58140 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Grean »

patriot_bih wrote: 29/10/2022 00:12
Grean wrote: 29/10/2022 00:08
Njega ipak vise nervira bosanski Srbin.
:thumbup:
Ali se na zalost sve manje praktikuje.

I to kad ga to iznervira desi se obicno na kakvoj posjeti u Beogradu.
User avatar
Student_u_Ostavci
Posts: 3901
Joined: 04/09/2015 16:50

#58141 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Student_u_Ostavci »

Grean wrote: 29/10/2022 00:23
patriot_bih wrote: 29/10/2022 00:12

:thumbup:
Ali se na zalost sve manje praktikuje.

I to kad ga to iznervira desi se obicno na kakvoj posjeti u Beogradu.
Mi moramo prestati izigravati neke dobre tipove.

Na svakom javnom istupu, RS trebamo nazivati manjim BH entitetom a njegove stanovnike bosanskim Srbima. Iako to nema veze sa istinom, sa bivolom iz Laktaša ne možeš drugačije. On sve nas naziva 'muslimanima' misleći da to nekoga vrijeđa :lol:
User avatar
Quaresma
Posts: 7932
Joined: 19/07/2010 16:37

#58142 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Quaresma »

Student_u_Ostavci wrote: 29/10/2022 00:30
Na svakom javnom istupu, RS trebamo nazivati manjim BH entitetom a njegove stanovnike bosanskim Srbima.

Iako to nema veze sa istinom,
jesil siguran u ovo sto si napisao da nema veze sa istinom?
User avatar
Student_u_Ostavci
Posts: 3901
Joined: 04/09/2015 16:50

#58143 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Student_u_Ostavci »

Quaresma wrote: 29/10/2022 00:32
Student_u_Ostavci wrote: 29/10/2022 00:30
Na svakom javnom istupu, RS trebamo nazivati manjim BH entitetom a njegove stanovnike bosanskim Srbima.

Iako to nema veze sa istinom,
jesil siguran u ovo sto si napisao da nema veze sa istinom?
Doduše :mrgreen:
Mi bi tu čak i istinu govorili.
User avatar
General War
Posts: 24423
Joined: 18/09/2013 22:04

#58144 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by General War »

plavi_E wrote: 22/10/2022 13:14
General War wrote: 21/10/2022 23:55
Nisi ti tu kucu napravio vise nego ostali, ne zam ko te je ucio istoriju, ali te je neko gadno izmanipulisao.
Deretic ga nije ucio istoriji. To je sigurno.
Tako je, vise lici na nekog.mnogo mladjeg, negdje oko '93 najdalje.
patriot_bih
Posts: 743
Joined: 28/12/2020 17:03

#58145 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by patriot_bih »

Energija je ključno pitanje!

Džaferović i Komšić lako odbiše Dodika za plinovod prema Srbiji, ali da li je to mudra odluka?

Da li su ga mogli ucijeniti dozvolama da EPBiH uđe u projekte hidroelektrana na Drini?

Što se tiče EU, i da su prihvatili projekat, opet su mogli Dodika okriviti da ih je ucijenio.

Što više "jeftinije" energije dolazi u BiH to je bolje za sve.
Izgleda da je geopolitički cilj EU da nas ostavi bez energije i da od njih kupujemo po duplim cijenama.
User avatar
laserShow
Posts: 4719
Joined: 30/04/2022 22:10
Grijem se na: nacionalizam

#58146 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by laserShow »

Spit_fire wrote: 28/10/2022 01:03
laserShow wrote: 27/10/2022 16:29

Kako ba moze, ovo svi lazu. Kako?
Zato sto javnost zivi u zabludama..

U teoriji moze, al ti treba HDZ90 i HRS i koji vec H

Isto za SNSD, al ti treba SDS,Trivicka i ostali S

U praksi sve je to ista separatisticka banda....i da izbacis ove dvije glavne dobices samo 5 manjih koje pusu u istu tikvu. Sta meni znaci sto nece bit HDZ kad hoce neko njihov..eto izbacen je SDS pa ko ga je zamjenio?

Posto se pitanje odnosilo na HDZ...u kojem univerzumu tacno zamisljate da ljudi zatrovani mrznjom prema BiH poput Cvitanovica ili Raguza budu kontra HDZ i za proBiH politiku..

Sve ovo vam je lijepo i Komsic vcrs na FTV objasnio
Meni je to jasno, ali izgleda nije ovima koji su bili u koaliciji sa hdz i sada kao nesto se snedbivaju sto bi "drugi".
Johnny_x wrote: 28/10/2022 17:56 , samo bi trebalo malo hrabrosti i kordinacije vise stranaka.
Evo ga jos jedan. Ne mozes bez hdz i njihovih satelita. Jer sateliti su isto kao i adeze
Last edited by laserShow on 29/10/2022 17:32, edited 1 time in total.
User avatar
laserShow
Posts: 4719
Joined: 30/04/2022 22:10
Grijem se na: nacionalizam

#58147 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by laserShow »

patriot_bih wrote: 29/10/2022 13:59 Izgleda da je geopolitički cilj EU da nas ostavi bez energije i da od njih kupujemo po duplim cijenama.
A da mozda kazes "Geopoliticki cilj EU je da sve zemlje koje zele u EU nemaju dodira s ruskim energentima". Ako nista, barem da ne grade nove konekcije.

Je li to mozda, ono malo logicno?

Mi moramo odluciti, EU, ili Rusija, Kina i takve zabiti. Odlucite se.
patriot_bih
Posts: 743
Joined: 28/12/2020 17:03

#58148 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by patriot_bih »

laserShow wrote: 29/10/2022 17:31
patriot_bih wrote: 29/10/2022 13:59 Izgleda da je geopolitički cilj EU da nas ostavi bez energije i da od njih kupujemo po duplim cijenama.
A da mozda kazes "Geopoliticki cilj EU je da sve zemlje koje zele u EU nemaju dodira s ruskim energentima". Ako nista, barem da ne grade nove konekcije.

Je li to mozda, ono malo logicno?

Mi moramo odluciti, EU, ili Rusija, Kina i takve zabiti. Odlucite se.
Što se Njemačka ne odluči?

Kupili gasa oko 15 milijardi eura od Rusa ove godine nakon početka agresije na Ukrajinu.
Pogodi za šta Rusija taj novac koristi.

Zašto Bošnjaci uvijek moraju biti najbolji džaci EU? (čak bolji od njih samih)

Slovenija izvozi 100 miliona u Rusiju, Hrvatska uduplala izvoz...

Trenutno nemamo pravih prijatelja ni na istoku ni na zapadu.
Prioritet je da radimo u vlastitom interesu i da tražimo partnere na svim stranama.
User avatar
laserShow
Posts: 4719
Joined: 30/04/2022 22:10
Grijem se na: nacionalizam

#58149 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by laserShow »

patriot_bih wrote: 29/10/2022 18:48 Što se Njemačka ne odluči?
Zato sto je njemacka kurva. Malo bi s jednim, malo s drugim.

Pitanje jesmo li i mi? Ako jesmo, bolje odabrati jednu stranu, lijevo ili desno.
patriot_bih wrote: 29/10/2022 18:48 Zašto Bošnjaci uvijek moraju biti najbolji džaci EU? (čak bolji od njih samih)

Slovenija izvozi 100 miliona u Rusiju, Hrvatska uduplala izvoz...
Lol, sta pricas ba? Pa izvozili bi i mi da nismo prevaranti. Sjecas li se afere jabuka, koje smo prodavali ko muda pod bubrege rusima? Ma ko ce s nama bosanciam i hercegocima :)
patriot_bih
Posts: 743
Joined: 28/12/2020 17:03

#58150 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by patriot_bih »

laserShow wrote: 29/10/2022 19:03
patriot_bih wrote: 29/10/2022 18:48 Što se Njemačka ne odluči?
Zato sto je njemacka kurva. Malo bi s jednim, malo s drugim.
Njemačka je najjača ekonomija i kičma EU.
Ne možemo mi biti bolji evropljani od njih.

Ako pričaš o moralu u politici i geopolitici nemaš smisla nikakvog.

Gdje je Srbima bio moral kad su pravili genocid u Srebrenici?
Na osnovu toga imaju sad državu u državi iako je formalno-pravno entitet.

Srbija masovno se povezuje sa Rusijom, uvozi jeftinu energiju, a imaju neuporedivo više investicija iz EU i Turske nego BiH.
Čak i EU tvrdi da je Srbija najbliža članstvu u EU na Zapadnom Balkanu.
Gdje je tu moral?
Locked