Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
-
geoxx
- Posts: 2493
- Joined: 08/08/2015 23:39
#58101 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
Kakve lik gluposti pise. Znaci Kajganica izabrala ista klapa koja je bila protiv smjene Tadicke, one koju je zapad sankcionisao. S tim da je bilo problema oko izuzeca nekih clanova tako da je dobio vecinu pri izboru. I pri izboru, svi Bosnjaci su bili za Kajganicku. Toliko o prodanim Bosnjacima i guranju Kajganica od strane zapada.
edit: Kajmakovicku*, cuj Kajganicku.
edit: Kajmakovicku*, cuj Kajganicku.
-
Spit_fire
- Posts: 3325
- Joined: 27/07/2022 00:06
#58102 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
Ja opet kazem ubjedice nas da smo se sami ubijali...kad sam prvi put napiso prije 10tak dana mnogima je bilo smijesno..sad kolko vidim sve ih je manje i manje
-
mishic
- Posts: 8406
- Joined: 28/04/2011 16:29
#58103 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
Pa po ovom tužiocu i građane Sarajeva među kojima i njihovu djecu četnici su štitili okruživši grad da ko spolja ne bi došao da ih uznemirava.
To na sudovima u BiH prolazi kao što prolazi i tremin "mudžahedin" koji se koristi za sve pripadnike Armije Republike Bosne i Hercegovine.
Mene na ispitivanju jedan od BiH tužilaca pita zbog čega nismo prvo detaljno prekontrolisali oslobođenu teritoriju pa tek onda nastavili b/d na što sam mu morao odgovoriti da nam je tada falio on da svira tajm-aut dok mi izvršimo kontrolu... Na suđenjima se redovno koristi terminologija po kojoj su branioci agresori ili napadači. U ostalom slučaj Dobrovoljačke je toliko puta bio na sudovima da me ne bi čudilo da nekoga i osude pa kada odleži da ga ponovo pozovu i iznova sude sa obrazloženjem da je on počeo rat i da je kriv za sva stradanja u tom ratu...
To na sudovima u BiH prolazi kao što prolazi i tremin "mudžahedin" koji se koristi za sve pripadnike Armije Republike Bosne i Hercegovine.
Mene na ispitivanju jedan od BiH tužilaca pita zbog čega nismo prvo detaljno prekontrolisali oslobođenu teritoriju pa tek onda nastavili b/d na što sam mu morao odgovoriti da nam je tada falio on da svira tajm-aut dok mi izvršimo kontrolu... Na suđenjima se redovno koristi terminologija po kojoj su branioci agresori ili napadači. U ostalom slučaj Dobrovoljačke je toliko puta bio na sudovima da me ne bi čudilo da nekoga i osude pa kada odleži da ga ponovo pozovu i iznova sude sa obrazloženjem da je on počeo rat i da je kriv za sva stradanja u tom ratu...
- Chmoljo
- Administrativni siledžija u penziji
- Posts: 52680
- Joined: 05/06/2008 03:41
- Location: i vukove stid reći odakle sam...
#58104 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
kao čudimo se ovim akrobacijama i vratolomijama, a ne znamo koliko nam je djece ubijeno u opsadi Sarajeva.
ne, nije ništa do nas. i ako jeste, samo je jedan malo dio.
kako da ne.
ne, nije ništa do nas. i ako jeste, samo je jedan malo dio.
kako da ne.
-
galia95
- Posts: 1001
- Joined: 26/02/2022 17:59
#58105 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
Možda vojnik "otadžbine" Puhalo zna

-
galia95
- Posts: 1001
- Joined: 26/02/2022 17:59
#58106 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
-
saimidin
- Posts: 3254
- Joined: 20/05/2011 17:53
#58107 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
Zna se to, mirsad tokaca je radio dobar posao na identifikaciji svih ubijenih u ratu, samo ne treba biti lijen, I ne treba biti maliciozan zato sto se mrzi sda ili sta vec
Lijeni jesmo, ali ima nas I vrijednih, u cijelom politickom spektru, naravno neki kradu vise, negdje manje
https://www.slobodna-bosna.ba/vijest/25 ... chelu.html
- Bloo
- Globalna šefica
- Posts: 50580
- Joined: 16/01/2008 23:03
- Location: Korriban
#58108 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
saimidin wrote: ↑26/10/2022 23:17Zna se to, mirsad tokaca je radio dobar posao na identifikaciji svih ubijenih u ratu, samo ne treba biti lijen, I ne treba biti maliciozan zato sto se mrzi sda ili sta vec
Lijeni jesmo, ali ima nas I vrijednih, u cijelom politickom spektru, naravno neki kradu vise, negdje manje![]()
https://www.slobodna-bosna.ba/vijest/25 ... chelu.html
Nije fazon u broju (mada bi bilo lijepo imati taČAN BROJ), već više u imenima.U razgovoru, dotičemo se pitanja i onih žrtava iza kojih niko nije ostao, ali Tokača kaže da je to veoma mali procenat.
„Vi možete praviti procjenu. Ja imam recimo 711 imena i mogu reći i da je to minimalan broj do kojeg smo došli, ali ne mogu dodati 100 ili 300 posto na to, već 3 ili 4 posto, što znači do 800 imena žrtava.“
Tako da broj s kojim on barata, a i sam kaze, nije fiski (mada nije puno veći od ovog za koji ima utvrdene podatke).
-
saimidin
- Posts: 3254
- Joined: 20/05/2011 17:53
#58109 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
Znaci gospodjetinoBloo wrote: ↑26/10/2022 23:22saimidin wrote: ↑26/10/2022 23:17
Zna se to, mirsad tokaca je radio dobar posao na identifikaciji svih ubijenih u ratu, samo ne treba biti lijen, I ne treba biti maliciozan zato sto se mrzi sda ili sta vec
Lijeni jesmo, ali ima nas I vrijednih, u cijelom politickom spektru, naravno neki kradu vise, negdje manje![]()
https://www.slobodna-bosna.ba/vijest/25 ... chelu.htmlNije fazon u broju (mada bi bilo lijepo imati taČAN BROJ), već više u imenima.U razgovoru, dotičemo se pitanja i onih žrtava iza kojih niko nije ostao, ali Tokača kaže da je to veoma mali procenat.
„Vi možete praviti procjenu. Ja imam recimo 711 imena i mogu reći i da je to minimalan broj do kojeg smo došli, ali ne mogu dodati 100 ili 300 posto na to, već 3 ili 4 posto, što znači do 800 imena žrtava.“
Tako da broj s kojim on barata, a i sam kaze, nije fiski (mada nije puno veći od ovog za koji ima utvrdene podatke).
Ps
Jeste ti I cmoljo u stvarnosti ista osoba
-
galia95
- Posts: 1001
- Joined: 26/02/2022 17:59
#58110 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
Doppelganger


- Chmoljo
- Administrativni siledžija u penziji
- Posts: 52680
- Joined: 05/06/2008 03:41
- Location: i vukove stid reći odakle sam...
#58111 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
naravno, mašio si poentu.saimidin wrote: ↑26/10/2022 23:17Zna se to, mirsad tokaca je radio dobar posao na identifikaciji svih ubijenih u ratu, samo ne treba biti lijen, I ne treba biti maliciozan zato sto se mrzi sda ili sta vec
Lijeni jesmo, ali ima nas I vrijednih, u cijelom politickom spektru, naravno neki kradu vise, negdje manje![]()
https://www.slobodna-bosna.ba/vijest/25 ... chelu.html
dakle, poenta je, da nismo u stanju bili raščistiti nešto što bi nam trebalo biti najbitnije, nismo urezali u kulturu sjećanja, nismo ispoštovali na dostojan način i sada, nakon toliko godina, ibretimo se, kao, što se friziraju dešavanja oko Dobrovoljačke. dok su žrtve bile samo moneta za dnevnopolitičke teme, činjenice su svima bile nebitne.Iako se dugo godina hronološki bavio i pitanjem ubijene djece Sarajeva, samo zato što je odlučio propitati zvanične brojeve i istraživati o žrtvama, Tokaču su proglasili izdajnikom vlastitog naroda.
ono, mi znamo šta je i bilo i to je dovoljno.
toliki nivo kolektivne infantilnosti me zapanjuje, jer i pored, recimo, iskustva Jevreja, gdje je Holokaust nesporna činjenica, itekako su jaki pokušaji njegovog negiranja.
i sad se, eto, mi ibretimo što je život nepravedan i što su ljudi zlonamjerni.
pa mislim
-
saimidin
- Posts: 3254
- Joined: 20/05/2011 17:53
#58112 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
Za infatilnost se slazem, ali da se broj zna, zna se, eh sad sto neko zeli manipulisati to nikada neces uspjeti rijesiti, kao sto nije rijeseno ni za holokaust, te ga I dalje neki negiraju, a jevreji potezu kao argument za stvaranje svoje drzave, tako sto su pocinili genocid nad palestincima, koji opet ne priznaju...Chmoljo wrote: ↑27/10/2022 00:38naravno, mašio si poentu.saimidin wrote: ↑26/10/2022 23:17
Zna se to, mirsad tokaca je radio dobar posao na identifikaciji svih ubijenih u ratu, samo ne treba biti lijen, I ne treba biti maliciozan zato sto se mrzi sda ili sta vec
Lijeni jesmo, ali ima nas I vrijednih, u cijelom politickom spektru, naravno neki kradu vise, negdje manje![]()
https://www.slobodna-bosna.ba/vijest/25 ... chelu.html
dakle, poenta je, da nismo u stanju bili raščistiti nešto što bi nam trebalo biti najbitnije, nismo urezali u kulturu sjećanja, nismo ispoštovali na dostojan način i sada, nakon toliko godina, ibretimo se, kao, što se friziraju dešavanja oko Dobrovoljačke. dok su žrtve bile samo moneta za dnevnopolitičke teme, činjenice su svima bile nebitne.Iako se dugo godina hronološki bavio i pitanjem ubijene djece Sarajeva, samo zato što je odlučio propitati zvanične brojeve i istraživati o žrtvama, Tokaču su proglasili izdajnikom vlastitog naroda.
ono, mi znamo šta je i bilo i to je dovoljno.
toliki nivo kolektivne infantilnosti me zapanjuje, jer i pored, recimo, iskustva Jevreja, gdje je Holokaust nesporna činjenica, itekako su jaki pokušaji njegovog negiranja.
i sad se, eto, mi ibretimo što je život nepravedan i što su ljudi zlonamjerni.
pa mislim![]()
Ja nemam zablude da je svijet jedno carstvo u kojem caruje drugarstvo, nego veca riba jede manju I tako je
Nego ovo je cisto bilo da se Ti upoznas sa brojem ubijene djece, jer otkud ja znam ko su tebi "mi", I jer se bilo koji "mi" tesko mogu ikada i oko cega dogovoriti, kao evo recimo ja I ti, a cinjenice ne zavise od drustvenog dogovora, vec od dokaza I mogu se mijenjati sa novim dokazima
- Point.
- Posts: 33477
- Joined: 28/10/2008 00:24
- Location: Bagni di Lucca
#58113 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
Hoće li licemjer Yugo Čović reagovati na ove nelegitimne Hrvate?
Da je lider HDZ-a BiH Dragan Čović obesmislio opoziciju u Hrvata sasvim je jasno. Stoga ne čudi da je i ovoga puta „izvisio“ lider HDZ-a 1990 Ilija Cvitanović čija stranka se u međuvremenu raspala u izbornoj bazi u Prozor-Rami, a lider HSS-a Mario Karamatić morat će se zadovoljiti „mrvicama“ kao zastupnik u federalnom parlamentu.
Sve su to stranke koje su spas pronašle pod Čovićevim skutama u okviru nevladine organizacije HNS, koja Čoviću služi kao paravan za svehrvatsku priču prema Sarajevu, ali i političkom Zagrebu od kojeg stiže izdašna financijska pomoć.
No, Čović nije obesmislio samo opoziciju u hrvatskom političkom korpusu. Naime, HDZ BiH doživio je debakl na proteklim izborima jer će u novom sazivu državnog parlamenta imati samo četiri zastupnika, a u novom sazivu Narodne skupštine Republike Srpske neće sjediti niti jedan Hrvat iz HDZ-a BiH!
No, to ne znači da u NSRS-u neće biti Hrvata.
Hrvati koji će ući u parlament RS-a su:
Anja Ljubojević (SNSD)
Mijo Perkunić (SNSD)
Diana Čekić (PDP)
Andrea Gajić (Pokret za Državu)
Već danima slušamo prijetnje od strane Čovićevih trabanata i „stručnjaka“ koji su zatražili od visokog predstavnika Christiana Schmidta za oduzme mandat članu Predsjedništva BiH Željku Komšiću jer ga, prema njihovim tvrdnjama nisu birali Hrvati, a za njima ne zaostaje ni hrvatski šef diplomacije Gordan Grlić Radman koji osporava Komšićev legitimitet na izborima, flagrantno se miješajući u unutrašnje stvari druge države.
Pitanje je hoće li nakon izbora „nelegitimnih“ Hrvata u Narodnu skupštinu Republike Srpske Dragan Čović i njegovi trabanti od Schmidta zatražiti oduzimanje mandata Hrvatima izabranim u NSRS, jer njih, također, nisu birali (samo) Hrvati!?
- Chmoljo
- Administrativni siledžija u penziji
- Posts: 52680
- Joined: 05/06/2008 03:41
- Location: i vukove stid reći odakle sam...
#58114 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
ali pogriješio si adresu. ja itekako znam za broj ubijene djece, odnosno, sve brojčane varijante. to se moglo vidjeti i kad je nastao haos oko twitta Srđana Puhala, jer su ga svi poletili prokazati četničkim spavačem, a lik govorio istinu.saimidin wrote: ↑27/10/2022 06:20
Za infatilnost se slazem, ali da se broj zna, zna se, eh sad sto neko zeli manipulisati to nikada neces uspjeti rijesiti, kao sto nije rijeseno ni za holokaust, te ga I dalje neki negiraju, a jevreji potezu kao argument za stvaranje svoje drzave, tako sto su pocinili genocid nad palestincima, koji opet ne priznaju...
Ja nemam zablude da je svijet jedno carstvo u kojem caruje drugarstvo, nego veca riba jede manju I tako je
je jako mala riba I za europu, a kamoli za svijet
Nego ovo je cisto bilo da se Ti upoznas sa brojem ubijene djece, jer otkud ja znam ko su tebi "mi", I jer se bilo koji "mi" tesko mogu ikada i oko cega dogovoriti, kao evo recimo ja I ti, a cinjenice ne zavise od drustvenog dogovora, vec od dokaza I mogu se mijenjati sa novim dokazima
i nije problem što dušmanin manipuliše brojkama. mislim jeste problem, ali to očekuješ, jer je dušman, zaboga. ali problem nastaje kada mi manipulišemo.
apropo toga, iščuđavanja kako nam se podmeće su blago rečeno ili licemjerna, ili dokaz ultimativne naivnosti.
- agent_zero
- Posts: 10478
- Joined: 27/01/2010 23:58
- Location: tamni vilajet SDA zlotvora!
#58115 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
Ovo se čekalo, da se javno obznani ko su sve ruske kuje po evropi. Vjerovatno će se tu naći i neka poznata imena iz BiH i regiona.
- parappa
- Posts: 3706
- Joined: 02/09/2014 21:43
- Grijem se na: struju
- Vozim: Lotus Esprit TurboSE
-
nles
- Posts: 1671
- Joined: 09/06/2021 18:29
- Location: FORGET? HELL!
- Str0nz
- Posts: 1270
- Joined: 27/10/2021 00:45
- Grijem se na: Hodza > marfi
#58118 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
Test koji se mora poloziti, nema popravnog.
https://www.klix.ba/vijesti/bih/prvi-te ... /221025131Prvi test za stranke iz Sarajeva: Hoće li pristati da popunjavaju samo bošnjačku kvotu u državnoj vlasti
Sa objavljivanjem konačnih rezultata Općih izbora u Bosni i Hercegovini, a u kontekstu oktroisanih izmjena Ustava FBiH, stranke sa sjedištem u Sarajevu, bez obzira kojem bloku pripadale, nalaze se pred jasnim izborom.
A izbor je da li državne interese, kao i zadnjih tridesetak godina, uglavnom podrediti ličnim ili umjesto pisanja saopćenja uraditi nešto konkretno.
Političke stranke sa sjedištem u Sarajevu, iz kojeg god bloka dolazile, prilikom budućih pregovora o formiranju državne vlasti imaju opciju tražiti promjenu izvrnutog načela popune Vijeća ministara po kojem su i ministri "legitimni predstavnici" naroda, a što nema uporišta u zakonu.
Pristati da sva ministarstva u Vijeću ministara koja popunjavaju Hrvati mogu pripasti samo hrvatskim nacionalnim strankama u ovom trenutku značilo bi da probosanske stranke nisu spreme stati iza načela koja deklarativno zastupaju.
U Vijeću ministara (9 ministarstava i predsjedavajući ) jednako su zastupljeni pripadnici konstitutivnih naroda uz odredbu da jedno ministarstvo mora popuniti pripadnik Ostalih. Šest ministarstava imenuje se od stranaka iz Federacije BiH, a tri iz stranaka iz Republike Srpske.
Predstavnici naroda ili građana
Prihvatiti da Dom naroda BiH, iako uopšte ne sudjeluje u potvrđivanju Vijeća ministara, u većoj mjeri odlučuje o rasporedu ministarstava od Predstavničkog doma i Predsjedništva BiH koje imenuje mandatara jeste prihvatanje koncepta u kojem u ministarstvima sjede predstavnici naroda, a ne građana.
Do sad je praksa bila da stranke sa sjedištem u Sarajevu popunjavaju bošnjačku kvotu (povremeno ministra iz reda Ostalih), bez obzira na odnos snaga u Predstavničkom domu i Predsjedništvu BiH.
Dugogodišnje poruke predstavnika SDA i DF-a da su oni protiv koncepta "legitimnog predstavljanja" i protiv toga da se vlast dijeli paritetno između "predstavnika naroda" u Vijeću ministara bit će testirane u slučaju da krenu u formiranje buduće državne vlasti. Poznato je da u trenutnom, ali i ranijim sazivima Vijeća ministara, nisu bili dovoljno istrajni da stanu iza svojih načela.
Stranke iz Sarajeva na testu
U slučaju da vlast formiraju stranke Trojke i pristanu na popunjavanje samo bošnjačke kvote past će na istom testu, jer su i one tvrdile da su protiv shvatanja HDZ-a, bez obzira što će to, kao i njihovi prethodnici, pokušati opravdati političkom realnošću.
Ako se vlast može formirati bez HDZ-a zašto bi neko prihvatao tumačenja Dragana Čovića?
"Čovićeva strategija je po državne interese još opasnija jer pokušava nametnuti princip da se vlast formira ne na osnovu rezultata u građanskom, Predstavničkom domu, već na osnovu etničkih većina u klubovima Doma naroda. Taj princip nije prošao ni u Daytonu, gdje je Dom naroda ciljano isključen iz odlučivanja o uspostavi vlasti na državnom nivou. Šta više, baš zbog svoje etničke isključivosti, Dom naroda je još prije 13 godina u Strasbourgu doslovno proglašen diskriminatornom institucijom. Vlast formirana na osnovu većina u pojedinačnim klubovima u kojim ne mogu sjediti ni Sejdić, ni Finci, ni Pilav, ni Zornić, bi bila nelegitimna", napisao je nedavno član Naše stranke i novoizabrani zastupnik u Zastupničkom domu Parlamenta Federacije BiH Damir Arnaut reagujući na izjavu Čovića da će koalirati sa strankama koje imaju većinu u Domu naroda.
Arnaut ide dalje i tvrdi da način glasanja u državnom parlamentu može ostaviti "đavolji Tronožac" bez i jednog mjesta u Vijeću ministara. Bit će zanimljivo da li će Trojka biti u stanju razbiti načelo koje je nametnuo Čović strankama koje su do sada činle Vijeće ministara.
Ipak, popuniti poziciju Ostalih (što su probosanske stranke u ranijim mandatima imale) ili izbaciti SNSD (što je urađeno 2014. godine), neće narušiti koncept iza kojeg čvrsto stoji HDZ.
OHR-u je od najvećeg interesa da se vlast formira što brže na svim nivoima čime bi se potvrdila teza da su procesi odblokirani i da su Schmidtove izmjene omogućile funkcionisanje države i entiteta, što bi pritisak moglo prebaciti na HDZ i pokazati da međunarodna zajednice uopšte nije učinila ono što tvrdi da jeste.
Nastaviti igrati defanzivno, bez stvarnog rizika, u trenutku kada se odnosi u domovima naroda na entitetskom i državnom nivou vraćaju na fabričke postavke (najveći politički udarac Sarajevu u posljednje dvije decenije), znači pozvati međunarodnu zajednicu da nastavi sa pritiscima u smjeru izmjene načina izbora članova Predsjedništva BiH u korist hrvatskog političkog faktora.
Bosanski politički faktor gubi pozicije koje je stekao intervencijama OHR-a ne uspjevajući čak ni uz pomoć argumentacije koju je nekada formulisao i koristio OHR zadržati stečeno. Ne zaustavi li trenutni udar uskoro će izgubiti pozicije koje je stekao i izvornim Dejtonskim sporazumom, na redu je Predsjedništvo BiH.
- laserShow
- Posts: 4719
- Joined: 30/04/2022 22:10
- Grijem se na: nacionalizam
#58119 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
Kako ba moze, ovo svi lazu. Kako?Ako se vlast može formirati bez HDZ-a zašto bi neko prihvatao tumačenja Dragana Čovića?
- JohnnyS
- Posts: 17481
- Joined: 05/05/2007 12:03
- Location: Brijuni
#58120 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
Koja je razlika sad u odnosu na prethodni mandat kad su SDA-DF prihvatili realnost bošnjačke kvote? Zašto stavljati na trojku teret koju SDF nisu mogli ponijeti?Str0nz wrote: ↑27/10/2022 16:28 Test koji se mora poloziti, nema popravnog.
https://www.klix.ba/vijesti/bih/prvi-te ... /221025131Prvi test za stranke iz Sarajeva: Hoće li pristati da popunjavaju samo bošnjačku kvotu u državnoj vlasti
Sa objavljivanjem konačnih rezultata Općih izbora u Bosni i Hercegovini, a u kontekstu oktroisanih izmjena Ustava FBiH, stranke sa sjedištem u Sarajevu, bez obzira kojem bloku pripadale, nalaze se pred jasnim izborom.
A izbor je da li državne interese, kao i zadnjih tridesetak godina, uglavnom podrediti ličnim ili umjesto pisanja saopćenja uraditi nešto konkretno.
Političke stranke sa sjedištem u Sarajevu, iz kojeg god bloka dolazile, prilikom budućih pregovora o formiranju državne vlasti imaju opciju tražiti promjenu izvrnutog načela popune Vijeća ministara po kojem su i ministri "legitimni predstavnici" naroda, a što nema uporišta u zakonu.
Pristati da sva ministarstva u Vijeću ministara koja popunjavaju Hrvati mogu pripasti samo hrvatskim nacionalnim strankama u ovom trenutku značilo bi da probosanske stranke nisu spreme stati iza načela koja deklarativno zastupaju.
U Vijeću ministara (9 ministarstava i predsjedavajući ) jednako su zastupljeni pripadnici konstitutivnih naroda uz odredbu da jedno ministarstvo mora popuniti pripadnik Ostalih. Šest ministarstava imenuje se od stranaka iz Federacije BiH, a tri iz stranaka iz Republike Srpske.
Predstavnici naroda ili građana
Prihvatiti da Dom naroda BiH, iako uopšte ne sudjeluje u potvrđivanju Vijeća ministara, u većoj mjeri odlučuje o rasporedu ministarstava od Predstavničkog doma i Predsjedništva BiH koje imenuje mandatara jeste prihvatanje koncepta u kojem u ministarstvima sjede predstavnici naroda, a ne građana.
Do sad je praksa bila da stranke sa sjedištem u Sarajevu popunjavaju bošnjačku kvotu (povremeno ministra iz reda Ostalih), bez obzira na odnos snaga u Predstavničkom domu i Predsjedništvu BiH.
Dugogodišnje poruke predstavnika SDA i DF-a da su oni protiv koncepta "legitimnog predstavljanja" i protiv toga da se vlast dijeli paritetno između "predstavnika naroda" u Vijeću ministara bit će testirane u slučaju da krenu u formiranje buduće državne vlasti. Poznato je da u trenutnom, ali i ranijim sazivima Vijeća ministara, nisu bili dovoljno istrajni da stanu iza svojih načela.
Stranke iz Sarajeva na testu
U slučaju da vlast formiraju stranke Trojke i pristanu na popunjavanje samo bošnjačke kvote past će na istom testu, jer su i one tvrdile da su protiv shvatanja HDZ-a, bez obzira što će to, kao i njihovi prethodnici, pokušati opravdati političkom realnošću.
Ako se vlast može formirati bez HDZ-a zašto bi neko prihvatao tumačenja Dragana Čovića?
"Čovićeva strategija je po državne interese još opasnija jer pokušava nametnuti princip da se vlast formira ne na osnovu rezultata u građanskom, Predstavničkom domu, već na osnovu etničkih većina u klubovima Doma naroda. Taj princip nije prošao ni u Daytonu, gdje je Dom naroda ciljano isključen iz odlučivanja o uspostavi vlasti na državnom nivou. Šta više, baš zbog svoje etničke isključivosti, Dom naroda je još prije 13 godina u Strasbourgu doslovno proglašen diskriminatornom institucijom. Vlast formirana na osnovu većina u pojedinačnim klubovima u kojim ne mogu sjediti ni Sejdić, ni Finci, ni Pilav, ni Zornić, bi bila nelegitimna", napisao je nedavno član Naše stranke i novoizabrani zastupnik u Zastupničkom domu Parlamenta Federacije BiH Damir Arnaut reagujući na izjavu Čovića da će koalirati sa strankama koje imaju većinu u Domu naroda.
Arnaut ide dalje i tvrdi da način glasanja u državnom parlamentu može ostaviti "đavolji Tronožac" bez i jednog mjesta u Vijeću ministara. Bit će zanimljivo da li će Trojka biti u stanju razbiti načelo koje je nametnuo Čović strankama koje su do sada činle Vijeće ministara.
Ipak, popuniti poziciju Ostalih (što su probosanske stranke u ranijim mandatima imale) ili izbaciti SNSD (što je urađeno 2014. godine), neće narušiti koncept iza kojeg čvrsto stoji HDZ.
OHR-u je od najvećeg interesa da se vlast formira što brže na svim nivoima čime bi se potvrdila teza da su procesi odblokirani i da su Schmidtove izmjene omogućile funkcionisanje države i entiteta, što bi pritisak moglo prebaciti na HDZ i pokazati da međunarodna zajednice uopšte nije učinila ono što tvrdi da jeste.
Nastaviti igrati defanzivno, bez stvarnog rizika, u trenutku kada se odnosi u domovima naroda na entitetskom i državnom nivou vraćaju na fabričke postavke (najveći politički udarac Sarajevu u posljednje dvije decenije), znači pozvati međunarodnu zajednicu da nastavi sa pritiscima u smjeru izmjene načina izbora članova Predsjedništva BiH u korist hrvatskog političkog faktora.
Bosanski politički faktor gubi pozicije koje je stekao intervencijama OHR-a ne uspjevajući čak ni uz pomoć argumentacije koju je nekada formulisao i koristio OHR zadržati stečeno. Ne zaustavi li trenutni udar uskoro će izgubiti pozicije koje je stekao i izvornim Dejtonskim sporazumom, na redu je Predsjedništvo BiH.
- Str0nz
- Posts: 1270
- Joined: 27/10/2021 00:45
- Grijem se na: Hodza > marfi
#58121 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
Razlika je da se do sada prihvatalo da bi se izbjegle blokade i kmeke o ugrozbi, obzirom da si ovaj mandat to imao svakako i gore, vise nema prihvatanja.JohnnyS wrote: ↑27/10/2022 16:31Koja je razlika sad u odnosu na prethodni mandat kad su SDA-DF prihvatili realnost bošnjačke kvote? Zašto stavljati na trojku teret koju SDF nisu mogli ponijeti?Str0nz wrote: ↑27/10/2022 16:28 Test koji se mora poloziti, nema popravnog.
https://www.klix.ba/vijesti/bih/prvi-te ... /221025131
Istina da imate svoje igrace, posebno u prijateljskom projektu "trojke". BiH zato imamo Komsu, koji ce predloziti "legitimnog" mandatara koji ce gledati formirati "pro-BiH" ministarstvo u VM, onda ce se pokazati ko je zaista "pro-BiH" a ko Dritan, kako god zavrsilo, barem ce se razscisti sa Dritanstinom.
-
Seawolf
- Posts: 9163
- Joined: 14/06/2012 22:59
#58122 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
A koga misliš da će Komšić predložiti za mandatara?Str0nz wrote: ↑27/10/2022 17:49Razlika je da se do sada prihvatalo da bi se izbjegle blokade i kmeke o ugrozbi, obzirom da si ovaj mandat to imao svakako i gore, vise nema prihvatanja.
Istina da imate svoje igrace, posebno u prijateljskom projektu "trojke". BiH zato imamo Komsu, koji ce predloziti "legitimnog" mandatara koji ce gledati formirati "pro-BiH" ministarstvo u VM, onda ce se pokazati ko je zaista "pro-BiH" a ko Dritan, kako god zavrsilo, barem ce se razscisti sa Dritanstinom.
-
Spit_fire
- Posts: 3325
- Joined: 27/07/2022 00:06
#58123 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
Zato sto javnost zivi u zabludama..
U teoriji moze, al ti treba HDZ90 i HRS i koji vec H
Isto za SNSD, al ti treba SDS,Trivicka i ostali S
U praksi sve je to ista separatisticka banda....i da izbacis ove dvije glavne dobices samo 5 manjih koje pusu u istu tikvu. Sta meni znaci sto nece bit HDZ kad hoce neko njihov..eto izbacen je SDS pa ko ga je zamjenio?
Posto se pitanje odnosilo na HDZ...u kojem univerzumu tacno zamisljate da ljudi zatrovani mrznjom prema BiH poput Cvitanovica ili Raguza budu kontra HDZ i za proBiH politiku..
Sve ovo vam je lijepo i Komsic vcrs na FTV objasnio
- Login77777
- Posts: 8778
- Joined: 18/05/2021 09:11
#58124 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
Edima Fejzica.Seawolf wrote: ↑27/10/2022 17:56A koga misliš da će Komšić predložiti za mandatara?Str0nz wrote: ↑27/10/2022 17:49
Razlika je da se do sada prihvatalo da bi se izbjegle blokade i kmeke o ugrozbi, obzirom da si ovaj mandat to imao svakako i gore, vise nema prihvatanja.
Istina da imate svoje igrace, posebno u prijateljskom projektu "trojke". BiH zato imamo Komsu, koji ce predloziti "legitimnog" mandatara koji ce gledati formirati "pro-BiH" ministarstvo u VM, onda ce se pokazati ko je zaista "pro-BiH" a ko Dritan, kako god zavrsilo, barem ce se razscisti sa Dritanstinom.
-
nles
- Posts: 1671
- Joined: 09/06/2021 18:29
- Location: FORGET? HELL!
#58125 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
Pa, posto je Schmidt uklonio sve blokade, sada ce vlast normalno funkcionisati, zar ne?Spit_fire wrote: ↑28/10/2022 01:03Zato sto javnost zivi u zabludama..
U teoriji moze, al ti treba HDZ90 i HRS i koji vec H
Isto za SNSD, al ti treba SDS,Trivicka i ostali S
U praksi sve je to ista separatisticka banda....i da izbacis ove dvije glavne dobices samo 5 manjih koje pusu u istu tikvu. Sta meni znaci sto nece bit HDZ kad hoce neko njihov..eto izbacen je SDS pa ko ga je zamjenio?
Posto se pitanje odnosilo na HDZ...u kojem univerzumu tacno zamisljate da ljudi zatrovani mrznjom prema BiH poput Cvitanovica ili Raguza budu kontra HDZ i za proBiH politiku..
Sve ovo vam je lijepo i Komsic vcrs na FTV objasnio
Zivio nam debeli... ovaj, visoki predstavnik.

