Cijene stanova All about

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
madesa
Posts: 5556
Joined: 26/07/2013 02:37

#10526 Re: Cijene stanova All about

Post by madesa »

VladaFBiH wrote: 26/09/2022 14:45
madesa wrote: 26/09/2022 14:37 ja samo ne kontam stanove bez balkona. E to je zatvor :D
slažem se ako je balkon upotrebljiv što nije sigurno u 70-80% stanova već služi kao dodatna ostava ili ptičije **balište :) . Lično znam za jako malo balkona koji imaju neku upotrebnu vrijednost i da se na njima može sjediti i "uživati".
vala zna se svrha balkona . Nista ljepse kafu popiti :-D
bjjarmbar
Posts: 319
Joined: 22/02/2022 12:49

#10527 Re: Cijene stanova All about

Post by bjjarmbar »

Chmoljo wrote: 26/09/2022 12:15
sime_cipol wrote: 26/09/2022 12:11 Meni je zanimljivo da cijene kuca nisu toliko skocile koliko stanova. Cak ni zemlje. Ljudi hoce da kupuju stanove, zive u zgradi gdje imaju jos 10-20 ili 50 komsija.
Nadjes se s nekim. Kuca na dva sprata, sprat tebi, sprat meni. Kod notara se sve odradi. Jebes mu mater jeftinije dodje, a imas jednog komsiju. Da ne kazem da nadjete neki komad zemlje i pravite po svom. Pa bude tu i garaza...
Ili zamisljam idealni scenarij :lol:
to samo ide u prilog činjenici da se često stanovi kupuju kao investicija.

stan je mnogo isplativija investicija jer ga je

1. lakše izrentati,
2. lakše održavati,
3. jeftinije grijanje
4. jefitnije održavanje ukupno
5. mahom su u pitanju bolje lokacije od kuća.

puno toga ne ide u prilog kućama.
Kuca se kupi za manje para, a renta za vise. Ovo vazi za skoro sve lokacije u gradu.
User avatar
VladaFBiH
Posts: 6599
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#10528 Re: Cijene stanova All about

Post by VladaFBiH »

madesa wrote: 26/09/2022 14:48
VladaFBiH wrote: 26/09/2022 14:45

slažem se ako je balkon upotrebljiv što nije sigurno u 70-80% stanova već služi kao dodatna ostava ili ptičije **balište :) . Lično znam za jako malo balkona koji imaju neku upotrebnu vrijednost i da se na njima može sjediti i "uživati".
vala zna se svrha balkona . Nista ljepse kafu popiti :-D
zna, ali na žalost malo je balkona gdje je možeš popiti i uživati u tome tako da mi je to baš ono "nice to have" ali mi nije presudno
User avatar
VladaFBiH
Posts: 6599
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#10529 Re: Cijene stanova All about

Post by VladaFBiH »

bjjarmbar wrote: 26/09/2022 14:50
Chmoljo wrote: 26/09/2022 12:15

to samo ide u prilog činjenici da se često stanovi kupuju kao investicija.

stan je mnogo isplativija investicija jer ga je

1. lakše izrentati,
2. lakše održavati,
3. jeftinije grijanje
4. jefitnije održavanje ukupno
5. mahom su u pitanju bolje lokacije od kuća.

puno toga ne ide u prilog kućama.
Kuca se kupi za manje para, a renta za vise. Ovo vazi za skoro sve lokacije u gradu.
e hajde je iznajmi nekome u našim brdima :D :D :D
crveni_makovi
Posts: 972
Joined: 09/05/2021 14:34

#10530 Re: Cijene stanova All about

Post by crveni_makovi »

madesa wrote: 26/09/2022 14:37 ja samo ne kontam stanove bez balkona. E to je zatvor :D
Meni su stanovi svakako zatvor, a čini mi se da bi bez balkona bio stan kao samica. Kuća iz koje iskoračim ujutro u dvorište i tišinu mi je mjera a kad se mora biti u stanu, balkon u mjesecima kad se može sjediti vani znači puno.
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 52662
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#10531 Re: Cijene stanova All about

Post by Chmoljo »

bjjarmbar wrote: 26/09/2022 14:50
Chmoljo wrote: 26/09/2022 12:15

to samo ide u prilog činjenici da se često stanovi kupuju kao investicija.

stan je mnogo isplativija investicija jer ga je

1. lakše izrentati,
2. lakše održavati,
3. jeftinije grijanje
4. jefitnije održavanje ukupno
5. mahom su u pitanju bolje lokacije od kuća.

puno toga ne ide u prilog kućama.
Kuca se kupi za manje para, a renta za vise. Ovo vazi za skoro sve lokacije u gradu.
aha. a mene budale, zato su jeftinije kuće iste kvadrature od stanova za rentu

:jbt:

hvala ti što si me ispravio.
bjjarmbar
Posts: 319
Joined: 22/02/2022 12:49

#10532 Re: Cijene stanova All about

Post by bjjarmbar »

Chmoljo wrote: 26/09/2022 15:14
bjjarmbar wrote: 26/09/2022 14:50

Kuca se kupi za manje para, a renta za vise. Ovo vazi za skoro sve lokacije u gradu.
aha. a mene budale, zato su jeftinije kuće iste kvadrature od stanova za rentu

:jbt:

hvala ti što si me ispravio.
Ti si profesor u teoriji, nemam ti sta objasnjavati onda.
Sid the sloth
Posts: 3852
Joined: 30/01/2013 15:56

#10533 Re: Cijene stanova All about

Post by Sid the sloth »

Opet se prica svodi na to sta kome treba.
Sta ce meni kuca kad samo prespavam u njoj? Vikendom ne zelim biti kuci, slobodno vrijeme hocu da provodim van kuce/stana. Ostatak sedmice uglavnom radim, a kad dodjem s posla opet radije idem negdje prohodati s porodicom.
S druge strane ljudima kojima se ne da ici negdje ili izlaziti, koji vole biti u kuci i oko kuce njima svakako prednost ima kuca - jer lezi ovdje, sjedi ovdje, malo pokosi travu, okopaj koju vockicu pa opet sjedi/lezi. Meni to nije zivot i ne treba mi kuca jer s njom necu dobiti nista osim sto zimi ne mogu maketi ako je u brdu ili dok mi bager ne rascisti 10 dana nakon sto prodje gradom.
Jedina prednost koji vidim jeste da dijete moze izaci u dvoriste kuce i poigrati se onih sat vremena dok nije u skoli i na nekim sportskim aktivnostima.
Ili ako dijete ne ide u vrtic moze se igrati u dvoristu do neke 6. godine zivota, ne mora ici u javne parkove i djecija igralista.
Ove 55+ razumijem zasto preferiraju kucu.
citroen xm
Posts: 20441
Joined: 17/04/2012 22:57

#10534 Re: Cijene stanova All about

Post by citroen xm »

Stan bez balkona na kome mogu komotno stati bar dvije stolice i sto ne bih uzimao u razmatranje, sem možda kao nekretninu za odmor ili rentanje do 25 m2.

Što se kuće tiče, ona meni uvijek ima prednost nad stanom, ali na žalost nikako da se dokopam fine lokacije i napravim malu kuću. Ne kosi se svaki dan, ne održava se svaki dan. Ispade da oni koji imaju kuću budu tu vezani lancima i nigdje ne mrdaju. :-)
bjjarmbar
Posts: 319
Joined: 22/02/2022 12:49

#10535 Re: Cijene stanova All about

Post by bjjarmbar »

citroen xm wrote: 26/09/2022 15:47 Stan bez balkona na kome mogu komotno stati bar dvije stolice i sto ne bih uzimao u razmatranje, sem možda kao nekretninu za odmor ili rentanje do 25 m2.

Što se kuće tiče, ona meni uvijek ima prednost nad stanom, ali na žalost nikako da se dokopam fine lokacije i napravim malu kuću. Ne kosi se svaki dan, ne održava se svaki dan. Ispade da oni koji imaju kuću budu tu vezani lancima i nigdje ne mrdaju. :-)
:thumbup:

Protiv kuce su samo oni koji nemaju para za istu. Svako zeli dobar plac i da pravi kucu od temelja po svojim nekim zamisljanjima. To sto kod nas vecina nema para za takvo nesto je druga stvar. Ti si bar iskreno rekao u cemu je problem i zelim ti srecu da ostvaris sto zelis.
citroen xm
Posts: 20441
Joined: 17/04/2012 22:57

#10536 Re: Cijene stanova All about

Post by citroen xm »

Hvala. :thumbup:

Uvijek se oko kuća poteže ista priča. Robija, održavanje dvorišta, popravke na kući itd... Jeste kada naši domaćini započnu 400 kvadrata na 3 sprata gdje živi maksimalno četvero dok djeca ne porastu i ne odsele se. Onda ostaje jedan izgrađen sprat, bez fasade, bez stolarije gore.... Robija za cijeli život.

Ovako fin plac i prizemna kuća od cca 100 m2 odmah završena u potpunosti. Raj.
Sid the sloth
Posts: 3852
Joined: 30/01/2013 15:56

#10537 Re: Cijene stanova All about

Post by Sid the sloth »

bjjarmbar wrote: 26/09/2022 20:10
citroen xm wrote: 26/09/2022 15:47 Stan bez balkona na kome mogu komotno stati bar dvije stolice i sto ne bih uzimao u razmatranje, sem možda kao nekretninu za odmor ili rentanje do 25 m2.

Što se kuće tiče, ona meni uvijek ima prednost nad stanom, ali na žalost nikako da se dokopam fine lokacije i napravim malu kuću. Ne kosi se svaki dan, ne održava se svaki dan. Ispade da oni koji imaju kuću budu tu vezani lancima i nigdje ne mrdaju. :-)
:thumbup:

Protiv kuce su samo oni koji nemaju para za istu. Svako zeli dobar plac i da pravi kucu od temelja po svojim nekim zamisljanjima. To sto kod nas vecina nema para za takvo nesto je druga stvar. Ti si bar iskreno rekao u cemu je problem i zelim ti srecu da ostvaris sto zelis.
Neko ko da 300.000KM za stan po tvojoj nekoj racunici nema para za kucu? Svaka cast, pronicljivo zaista :D
Ci-Nick
Posts: 6882
Joined: 15/03/2015 17:38

#10538 Re: Cijene stanova All about

Post by Ci-Nick »

Kod nas ljudi u kućama žive kao u stanovima.
Zakapijani, zakljucani, odvojeni od vanjskog svijeta.
Kuće bez dvorista, bez bar par stotina m2 dvorista i baste, bez par stabala, bez otvorenog pogleda nema nikakve prednosti u odnosu na stan.
Rado bi zivio u kući sa prizemljem koje je od maja do oktobra otvoreno prema basti ili dvoristu, sa vanjskom kuhinjom i puno vremena provedenog van zidova kuće.
Ali za takvu kuću na 500 m2 i solidnoj lokaciji sa svom infrastrukturom i prihvatljivim komsilukom ..
Treba bar milionče..
User avatar
Didier
Posts: 3779
Joined: 10/04/2014 19:54
Location: Главни град

#10539 Re: Cijene stanova All about

Post by Didier »

Ci-Nick wrote: 26/09/2022 23:05 Kod nas ljudi u kućama žive kao u stanovima.
Zakapijani, zakljucani, odvojeni od vanjskog svijeta.
Kuće bez dvorista, bez bar par stotina m2 dvorista i baste, bez par stabala, bez otvorenog pogleda nema nikakve prednosti u odnosu na stan.
Rado bi zivio u kući sa prizemljem koje je od maja do oktobra otvoreno prema basti ili dvoristu, sa vanjskom kuhinjom i puno vremena provedenog van zidova kuće.
Ali za takvu kuću na 500 m2 i solidnoj lokaciji sa svom infrastrukturom i prihvatljivim komsilukom ..
Treba bar milionče..
Cijena gradnje bez zemljišta, ali sa svim priključcima varira između 1.500 i 2.000, zavisno od nivoa luksuza.

Sasvim solidnu kuću možeš napraviti za 1.500 po kvadratu, i to da bude odlična. Eh sad, zemljište je problem jer ljudi traže nenormalne cifre, kao da će se graditi zgrade, ali daleko od toga da ti treba milion.
User avatar
Didier
Posts: 3779
Joined: 10/04/2014 19:54
Location: Главни град

#10540 Re: Cijene stanova All about

Post by Didier »

citroen xm wrote: 26/09/2022 20:23 Hvala. :thumbup:

Uvijek se oko kuća poteže ista priča. Robija, održavanje dvorišta, popravke na kući itd... Jeste kada naši domaćini započnu 400 kvadrata na 3 sprata gdje živi maksimalno četvero dok djeca ne porastu i ne odsele se. Onda ostaje jedan izgrađen sprat, bez fasade, bez stolarije gore.... Robija za cijeli život.

Ovako fin plac i prizemna kuća od cca 100 m2 odmah završena u potpunosti. Raj.
Ja nikad neću shvatiti naš mentalitet i gradnju od tri sprata koja se nikad ne završi. Pa radije bih napravio sebi 50 kvadrata, pa onda još 50 ako mogu, nego ovako kako naši ljudi rade.
User avatar
Haris.ba
Posts: 35273
Joined: 08/09/2005 20:08

#10541 Re: Cijene stanova All about

Post by Haris.ba »

Didier wrote: 27/09/2022 00:06 Ja nikad neću shvatiti naš mentalitet i gradnju od tri sprata koja se nikad ne završi. Pa radije bih napravio sebi 50 kvadrata, pa onda još 50 ako mogu, nego ovako kako naši ljudi rade.
Pa bice toga sve manje. Jer godinama je bilo relativno jeftino nizati spratove, nema poreza na kvadrate i sramota sta ce u ulici reci ako nemas tri sprata.
bjjarmbar wrote: 26/09/2022 20:10 Protiv kuce su samo oni koji nemaju para za istu. Svako zeli dobar plac i da pravi kucu od temelja po svojim nekim zamisljanjima. To sto kod nas vecina nema para za takvo nesto je druga stvar. Ti si bar iskreno rekao u cemu je problem i zelim ti srecu da ostvaris sto zelis.
Evo, ja imam i kucu. Samo je zeza lokacija. Ima zemlje, blizu magistrale, blizu autobusko stajaliste, cesta, voda, sve po ps.

Skuplji mi je stan nego ta kuca.
bjjarmbar
Posts: 319
Joined: 22/02/2022 12:49

#10542 Re: Cijene stanova All about

Post by bjjarmbar »

Sid the sloth wrote: 26/09/2022 22:13
bjjarmbar wrote: 26/09/2022 20:10

:thumbup:

Protiv kuce su samo oni koji nemaju para za istu. Svako zeli dobar plac i da pravi kucu od temelja po svojim nekim zamisljanjima. To sto kod nas vecina nema para za takvo nesto je druga stvar. Ti si bar iskreno rekao u cemu je problem i zelim ti srecu da ostvaris sto zelis.
Neko ko da 300.000KM za stan po tvojoj nekoj racunici nema para za kucu? Svaka cast, pronicljivo zaista :D
Za mene nema. Da bi zivio u mojoj kuci, trebaju mu najmanje 4 takva stana ;-) A ko te pare dadne za stan, za mene je budala. Pronicljiv si.

Takve trollere poput tebe je sevap zafrkavati :D

@Haris.ba

Ma nisam bas toliko iskljuciv bio vec vise govorim kako su nasi ljudi lijeni za kuce, ona trazi stalna ili povremena ulaganja i nakon kupovine. Nek ti kuca koju kupis nema regulisano grijanje, to su odmah pofina ulaganja kojih u stanu nema. A takvih stvari se u kuci nabere…
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 52662
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#10543 Re: Cijene stanova All about

Post by Chmoljo »

bjjarmbar wrote: 27/09/2022 00:59
Sid the sloth wrote: 26/09/2022 22:13

Neko ko da 300.000KM za stan po tvojoj nekoj racunici nema para za kucu? Svaka cast, pronicljivo zaista :D
Za mene nema. Da bi zivio u mojoj kuci, trebaju mu najmanje 4 takva stana ;-) Pronicljiv si.

@Haris.ba

Ma nisam bas toliko iskljuciv bio vec vise govorim kako su nasi ljudi lijeni za kuce.
priča je krenula od nečega sasvim drugog, a to je realno stanje na tržištu. dakle, krenulo se od toga da cijene kuća stagniraju, a stanova nenormalno rastu, da bismo dobili ovaj post gdje kaže da on ima mnogo vrijednu kuću.

pa dobro. koliko joj je porasla cijena u odnosu na prošle dvije godine?

to je tema.

a ne tvoje kurčenje.
bjjarmbar
Posts: 319
Joined: 22/02/2022 12:49

#10544 Re: Cijene stanova All about

Post by bjjarmbar »

Chmoljo wrote: 27/09/2022 01:06
bjjarmbar wrote: 27/09/2022 00:59

Za mene nema. Da bi zivio u mojoj kuci, trebaju mu najmanje 4 takva stana ;-) Pronicljiv si.

@Haris.ba

Ma nisam bas toliko iskljuciv bio vec vise govorim kako su nasi ljudi lijeni za kuce.
priča je krenula od nečega sasvim drugog, a to je realno stanje na tržištu. dakle, krenulo se od toga da cijene kuća stagniraju, a stanova nenormalno rastu, da bismo dobili ovaj post gdje kaže da on ima mnogo vrijednu kuću.

pa dobro. koliko joj je porasla cijena u odnosu na prošle dvije godine?

to je tema.

a ne tvoje kurčenje.
Procitaj cijelu repliku sidu jos dvaput pa ce ti, mozda, sve biti jasnije :)

Cijene kuca rastu, ne pratis trziste. Ne u tolikoj mjeri kao sto je slucaj sa stanovima jer nasa dijaspora i stranci trenutno preferiraju stanove za izbor nekretnine. To sto ce neko staviti sad cijenu kvadrata stana 5000 KM (a znam ljude koji su iz vana spremni dati toliko za kvadrat stana, i to ne 30 kvadrata vec blizu 150) ne znaci da je to dobra kupovina kad govorimo o izdavanju. Isplata takvog stana je mnogo duza nego kad se uzme kuca za te pare - sa tim smo poceli pricat. Kuca ce uvijek nuditi 2-3-4 stana za te pare dok je stan uvijek samo jedan.

btw kuce necemo vise komentarisat, ne vodi nicemu polemisanje oko cijene necije kuce.
Last edited by bjjarmbar on 27/09/2022 02:14, edited 1 time in total.
User avatar
sime_cipol
Posts: 23386
Joined: 20/12/2018 15:06
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
Grijem se na: Zdrvima
Vozim: Clio 1.2 43kw

#10545 Re: Cijene stanova All about

Post by sime_cipol »

Kod kuce ne valja ako nema 500 kv zemlje okolo, ali u stanu nije problem sto nemas 0 kv okolo :-)
bjjarmbar
Posts: 319
Joined: 22/02/2022 12:49

#10546 Re: Cijene stanova All about

Post by bjjarmbar »

sime_cipol wrote: 27/09/2022 02:08 Kod kuce ne valja ako nema 500 kv zemlje okolo, ali u stanu nije problem sto nemas 0 kv okolo :-)
:thumbup:

:mrgreen: Hajd sto nema nista okolo vec nemas gdje ves osusit.
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 52662
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#10547 Re: Cijene stanova All about

Post by Chmoljo »

bjjarmbar wrote: 27/09/2022 02:03
Chmoljo wrote: 27/09/2022 01:06

priča je krenula od nečega sasvim drugog, a to je realno stanje na tržištu. dakle, krenulo se od toga da cijene kuća stagniraju, a stanova nenormalno rastu, da bismo dobili ovaj post gdje kaže da on ima mnogo vrijednu kuću.

pa dobro. koliko joj je porasla cijena u odnosu na prošle dvije godine?

to je tema.

a ne tvoje kurčenje.
Procitaj cijelu repliku sidu jos dvaput pa ce ti, mozda, sve biti jasnije :)

Cijene kuca rastu, ne pratis trziste. Ne u tolikoj mjeri kao sto je slucaj sa stanovima jer nasa dijaspora i stranci trenutno preferiraju stanove za izbor nekretnine. To sto ce neko staviti sad cijenu kvadrata stana 5000 KM (a znam ljude koji su iz vana spremni dati toliko za kvadrat stana, i to ne 30 kvadrata vec blizu 150) ne znaci da je to dobra kupovina kad govorimo o izdavanju. Isplata takvog stana je mnogo duza nego kad se uzme kuca za te pare - sa tim smo poceli pricat. Kuca ce uvijek nuditi 2-3-4 stana za te pare dok je stan uvijek samo jedan.

btw kuce necemo vise komentarisat, ne vodi nicemu polemisanje oko cijene necije kuce.
ja ponavljam da je priča oko nečega drugog, a to je:
stan je mnogo isplativija investicija jer ga je

1. lakše izrentati,
2. lakše održavati,
3. jeftinije grijanje
4. jefitnije održavanje ukupno
5. mahom su u pitanju bolje lokacije od kuća.
1. lakše je stan izrentati zbog tačke pet.
2. ako vlasnika nema pet godina u stanu i pet godina u kući, šta će više propasti?
3. centralno grijanje, toplane je najisplativije trenutno ako se boravi u stanu.
4. vezano za tačku dva.

ovo sve je navedeno u nekom prosjeku, nevezano za pojedinačne slučajeve.

jebe mi se bolan šta imaš, vile, kuće i kamione, da bi mi piso na PP o tome. drago mi je zbog tebe, al niko o tome ne priča, nit je bitno za temu, nego o činjenici da cijena kvadrata stana raste brže nego kuće. ok, napisao sam da cijene kuća stagniraju, ali ne mogu cijene ničega stagnirati trenutno kada je inflacija preko 15%, ali ne treba biti bukvalan pa se hvatati za svaku napisanu.

da cijene stanova rastu mnogo, mnogo brže od cijene kuća, dakle to je činjenica. niko vas ne pita gdje kafu pijete, volite li drva cijepati, jeste li sposobni sa trimerom i ostalo. mislim, svak ima ličnu preferenciju i tupavo je o tome raspravljati jer je stvar šta ko voli. pa i to ako je neko lijen da radi oko kuće.

da, kuća je veći luksuz i traži više ulaganja. teško je naći dobar plac, jer je, pazi sad, skup dobar plac da bi se kuća napravila. dakle, da, jeste, sve to što si ti napisao, ali promašio si temu.

nekretnine ne kupuju samo stranci i dijaspora, nego dobrim dijelom i oni koji imaju kapital koji nemaju u šta uložiti. oročenje je užasno nisko (mislim na kamatu), neko ulaganje na tržištu kapitala je nepostojeće kod nas. i? i opet je tu stan lakša investicija. ali ne investicija kroz rentu pa da se tako isplaćuje, nego investicija da živ novac ne pojede inflacija.

rentanje kuće podrazumijeva gradnju kuće sa odvojenim stanovima, pa onda zajebavanje sa podstanarima. mnogi ni to ne žele. nego da im stan stoji poput novca u banci. s tim što ga neće pojesti inflacija.

dakle, renta nije jedini oblik investicije kako ti misliš i čega si se svezo, nego se može investirati i na drugačiji način.
User avatar
shape of despair
Posts: 3986
Joined: 09/04/2008 18:41

#10548 Re: Cijene stanova All about

Post by shape of despair »

Kad jednom zavrsis kucu kako Bog zapovjeda nemas vise nikakvog ulaganja u nju narednih xy godina osim da šišaš travu i okopavaš ruže. Što neko započne kuću van svojih mogućnosti pa vazda nešta dorađuje je do nas/vas. Stan isto tako, sredis i cao.
Zivio i u kuci i u stanu i kuca je vazda veca komocija bila.
vanjki
Posts: 2236
Joined: 26/10/2006 17:37

#10549 Re: Cijene stanova All about

Post by vanjki »

shape of despair wrote: 27/09/2022 04:59 Kad jednom zavrsis kucu kako Bog zapovjeda nemas vise nikakvog ulaganja u nju narednih xy godina osim da šišaš travu i okopavaš ruže. Što neko započne kuću van svojih mogućnosti pa vazda nešta dorađuje je do nas/vas. Stan isto tako, sredis i cao.
Zivio i u kuci i u stanu i kuca je vazda veca komocija bila.
Oko kuce uvijek ima ulaganja to svi govore ,koji imaju kucu pa da uselis u najnoviju.Prednost jeste komocija ukoliko si napravio u mirnom okruzenju i da ti komsija nije metar od tebe
sale07
Posts: 1378
Joined: 18/05/2018 12:28

#10550 Re: Cijene stanova All about

Post by sale07 »

Chmoljo wrote: 27/09/2022 03:00
bjjarmbar wrote: 27/09/2022 02:03

Procitaj cijelu repliku sidu jos dvaput pa ce ti, mozda, sve biti jasnije :)

Cijene kuca rastu, ne pratis trziste. Ne u tolikoj mjeri kao sto je slucaj sa stanovima jer nasa dijaspora i stranci trenutno preferiraju stanove za izbor nekretnine. To sto ce neko staviti sad cijenu kvadrata stana 5000 KM (a znam ljude koji su iz vana spremni dati toliko za kvadrat stana, i to ne 30 kvadrata vec blizu 150) ne znaci da je to dobra kupovina kad govorimo o izdavanju. Isplata takvog stana je mnogo duza nego kad se uzme kuca za te pare - sa tim smo poceli pricat. Kuca ce uvijek nuditi 2-3-4 stana za te pare dok je stan uvijek samo jedan.

btw kuce necemo vise komentarisat, ne vodi nicemu polemisanje oko cijene necije kuce.
ja ponavljam da je priča oko nečega drugog, a to je:
stan je mnogo isplativija investicija jer ga je

1. lakše izrentati,
2. lakše održavati,
3. jeftinije grijanje
4. jefitnije održavanje ukupno
5. mahom su u pitanju bolje lokacije od kuća.
1. lakše je stan izrentati zbog tačke pet.
2. ako vlasnika nema pet godina u stanu i pet godina u kući, šta će više propasti?
3. centralno grijanje, toplane je najisplativije trenutno ako se boravi u stanu.
4. vezano za tačku dva.

ovo sve je navedeno u nekom prosjeku, nevezano za pojedinačne slučajeve.

jebe mi se bolan šta imaš, vile, kuće i kamione, da bi mi piso na PP o tome. drago mi je zbog tebe, al niko o tome ne priča, nit je bitno za temu, nego o činjenici da cijena kvadrata stana raste brže nego kuće. ok, napisao sam da cijene kuća stagniraju, ali ne mogu cijene ničega stagnirati trenutno kada je inflacija preko 15%, ali ne treba biti bukvalan pa se hvatati za svaku napisanu.

da cijene stanova rastu mnogo, mnogo brže od cijene kuća, dakle to je činjenica. niko vas ne pita gdje kafu pijete, volite li drva cijepati, jeste li sposobni sa trimerom i ostalo. mislim, svak ima ličnu preferenciju i tupavo je o tome raspravljati jer je stvar šta ko voli. pa i to ako je neko lijen da radi oko kuće.

da, kuća je veći luksuz i traži više ulaganja. teško je naći dobar plac, jer je, pazi sad, skup dobar plac da bi se kuća napravila. dakle, da, jeste, sve to što si ti napisao, ali promašio si temu.

nekretnine ne kupuju samo stranci i dijaspora, nego dobrim dijelom i oni koji imaju kapital koji nemaju u šta uložiti. oročenje je užasno nisko (mislim na kamatu), neko ulaganje na tržištu kapitala je nepostojeće kod nas. i? i opet je tu stan lakša investicija. ali ne investicija kroz rentu pa da se tako isplaćuje, nego investicija da živ novac ne pojede inflacija.

rentanje kuće podrazumijeva gradnju kuće sa odvojenim stanovima, pa onda zajebavanje sa podstanarima. mnogi ni to ne žele. nego da im stan stoji poput novca u banci. s tim što ga neće pojesti inflacija.

dakle, renta nije jedini oblik investicije kako ti misliš i čega si se svezo, nego se može investirati i na drugačiji način.
3. centralno grijanje, toplane je najisplativije trenutno ako se boravi u stanu

Ako pričamo o Sarajevu ovo nije tačno, isplativije je na plin i to dosta isplativije.
Post Reply