lokacija, orijentacija, dispozicija (raspored prostorija), da li ima eventualnih loših tačaka kao npr. curenje i sl...
Cijene stanova All about
Moderator: anex
-
breuer
- Posts: 7879
- Joined: 06/07/2009 15:44
#10451 Re: Cijene stanova All about
-
team87
- Posts: 317
- Joined: 03/05/2010 14:31
#10452 Re: Cijene stanova All about
Pozdrav, prvi put kupujem stan, iz Sarajeva sam, ispod 30 godina, prvi put rjesavam stambeno pitanje, zanima me da li sam oslobodjen placanja poreza na taj stan, nije novogradnja?
Hvala
Hvala
- Didier
- Posts: 3782
- Joined: 10/04/2014 19:54
- Location: Главни град
#10453 Re: Cijene stanova All about
Jesi.
I možeš vjerovatno aplicirati na grant iz Kantona Sarajevo, biće vjerovatno 10.000 opet dogodine. Nemoj to fuliti.
-
TLOP
- Posts: 358
- Joined: 23/01/2020 11:12
#10454 Re: Cijene stanova All about
Sve mi je ok al kako da provjerim to curenje
Orijentacija je dvostrana, stan izmedju druga dva tako da ima dva vanjska zida s balkonima pa pretpostavljam da ce grijanje toga bit lakse
Raspored je po meni super, meni se svidja, jedno pola je dnevna i spavaca
Drugo pola kuhinja i trpezarija, u sredi manji hodnik i wc
Jel ok da pitam za iznose racuna koji su im dolazili za vodu npr struju i to
-
team87
- Posts: 317
- Joined: 03/05/2010 14:31
#10455 Re: Cijene stanova All about
hvala ti, znas li slucajno da li sam u poptpunosti oslobodjen poreza ili samo na odredjenu kvadraturu, procitah negdje na prijasnjim stranicama da je smao na odredjenu kvadraturu
sto se tice granta, znam za to, ali je prosli konkurs bio u augustu ove godine, pretpostavljam da ce iduci isto biti na ljeto sljedece godine pa na te pare trenutno ne racunam
- Didier
- Posts: 3782
- Joined: 10/04/2014 19:54
- Location: Главни град
#10456 Re: Cijene stanova All about
Pa dobro, biće lova kad bude, ali biće, to je najbitnije.team87 wrote: ↑21/09/2022 11:48hvala ti, znas li slucajno da li sam u poptpunosti oslobodjen poreza ili samo na odredjenu kvadraturu, procitah negdje na prijasnjim stranicama da je smao na odredjenu kvadraturu
sto se tice granta, znam za to, ali je prosli konkurs bio u augustu ove godine, pretpostavljam da ce iduci isto biti na ljeto sljedece godine pa na te pare trenutno ne racunam
Za kvadraturu nisam siguran, moj prvi stan je bio od 50 kvadrata, i bio sam potpuno oslobođen.
Ako kupuješ s bračnom družicom, bitno je i da ona nema ništa na sebi, inače ćete morati platiti pola poreza. U suštini je onda bolje kupiti na ime onoga na kome je stan jer je svakako bračna stečevina i svejedno je.
-
team87
- Posts: 317
- Joined: 03/05/2010 14:31
#10457 Re: Cijene stanova All about
super, hvala ti punoDidier wrote: ↑21/09/2022 11:52Pa dobro, biće lova kad bude, ali biće, to je najbitnije.team87 wrote: ↑21/09/2022 11:48
hvala ti, znas li slucajno da li sam u poptpunosti oslobodjen poreza ili samo na odredjenu kvadraturu, procitah negdje na prijasnjim stranicama da je smao na odredjenu kvadraturu
sto se tice granta, znam za to, ali je prosli konkurs bio u augustu ove godine, pretpostavljam da ce iduci isto biti na ljeto sljedece godine pa na te pare trenutno ne racunam
Za kvadraturu nisam siguran, moj prvi stan je bio od 50 kvadrata, i bio sam potpuno oslobođen.
Ako kupuješ s bračnom družicom, bitno je i da ona nema ništa na sebi, inače ćete morati platiti pola poreza. U suštini je onda bolje kupiti na ime onoga na kome je stan jer je svakako bračna stečevina i svejedno je.
kad si vec tu
-
talijan97
- Posts: 1599
- Joined: 26/11/2019 18:18
#10458 Re: Cijene stanova All about
Nista, na kraju ce poslati zahtjev za obradu. Uzet ce mi 220 za procjenu ali kao ne zna ona hoce li mi odobriti. Zahebat ce me.madesa wrote: ↑21/09/2022 10:42svaka je ista,mislim da je ASA najgora u vezi toga. Poslodavac ti mora ovjeriti,nema pravo da ti ne ovjeri ( naravno ako ispunjavas uvjete , tipa ugovor na neodredjeno i da ti rata nije vise od pola plate ) . Ima slucajeva gdje direktori nece da potpisu, pa banka posalje dopis i pozivaju se na zakon i sl pa ti na kraju i potpisu AZ. Ukoliko se ne svidjas direktoru , drzat ce ti u ladici sto duze
a tebi ode stan
Svaka firma mora ovjeriti AZ,pusti ove price da fol mozes u opstini i sl. Onda bi svako tako dizao kredite
- Didier
- Posts: 3782
- Joined: 10/04/2014 19:54
- Location: Главни град
#10459 Re: Cijene stanova All about
Nisam dizao kredit za taj stan, tako da nemam to iskustvo, ali koliko znam, to zavisi i od same visine plate, pa ide od 30 do 50 procenata plate.team87 wrote: ↑21/09/2022 12:01super, hvala ti punoDidier wrote: ↑21/09/2022 11:52
Pa dobro, biće lova kad bude, ali biće, to je najbitnije.
Za kvadraturu nisam siguran, moj prvi stan je bio od 50 kvadrata, i bio sam potpuno oslobođen.
Ako kupuješ s bračnom družicom, bitno je i da ona nema ništa na sebi, inače ćete morati platiti pola poreza. U suštini je onda bolje kupiti na ime onoga na kome je stan jer je svakako bračna stečevina i svejedno je.
kad si vec tuda li si dizao kredit, i koliko u procentima plate mogu opteretit sa ratom?
Neke banke sada daju i bez stalnog ugovora, a kamate se kreću od 2,5% do 4%, tako da i to treba gledati.
- Haris.ba
- Posts: 35278
- Joined: 08/09/2005 20:08
#10460 Re: Cijene stanova All about
Jesi ti takav inace u zivotu? Njihov je posao da ti prodaju procjenu. Lijepo ti kazu da nije nista 100%. A, sta jeste?
Banka hoce da ti da vise od 100.000 novca, a ti pricas o 200KM?
-
mega_mashcine
- Posts: 1439
- Joined: 01/05/2013 12:21
#10461 Re: Cijene stanova All about
Najbolje ako imaš nekog ko je prošao kupovinu stana da povedeš sa sobom. Ja kad sam gledao prvi stan poveo prijatelja, on za mene sve ispitao, ja nisam znao šta da pitamTLOP wrote: ↑21/09/2022 11:40Sve mi je ok al kako da provjerim to curenje
Orijentacija je dvostrana, stan izmedju druga dva tako da ima dva vanjska zida s balkonima pa pretpostavljam da ce grijanje toga bit lakse
Raspored je po meni super, meni se svidja, jedno pola je dnevna i spavaca
Drugo pola kuhinja i trpezarija, u sredi manji hodnik i wc
Jel ok da pitam za iznose racuna koji su im dolazili za vodu npr struju i to
Uglavnom sve zavisi šta tražiš i šta ti je bitno. Ali neke standardne stvari su da ispitaš za račune, koliki su iznosi računa, ima li dugovanja, je li sva papirologija uredna, kakve su komšije, ako je stan renoviran, onda pitanja oko renoviranja, ako ostaju neki uređaji tipa fižider, pećnica i slično, provjeriš jesu li još pod garancijom itd.
To za raspored, nemaš šta ispitivati, to vidiš kad dođeš, ili ti se sviđa ili ne sviđa. Isto naselje, ako ti se svidi stan, dođeš jedan dan prošetaš po naselju, vidiš šta ima od radnji, objekata, sjedneš u neki kafić popiješ kaficu i vidiš pronalaziš li se tu.
-
moonca
- Posts: 88063
- Joined: 20/12/2016 20:16
#10462 Re: Cijene stanova All about
jednom su me spasile komshije. gledajuchi kuchu.... komshije se tu nashle . i u prichi rekoshe, da se vlasnica kuche .ubila...
ijao 
-
EasyMan
- Posts: 2033
- Joined: 30/11/2020 16:31
#10463 Re: Cijene stanova All about
I sta su te tu spasile komsije? Cega su te spasile?
- xamp
- Posts: 1630
- Joined: 31/03/2010 18:43
#10464 Re: Cijene stanova All about
-
Sid the sloth
- Posts: 3852
- Joined: 30/01/2013 15:56
#10465 Re: Cijene stanova All about
Nemojte lupati i predstavljati to kao cinjenice, dovodite ljude bezveze u situaciju da im promakne stan zbog gluposti.madesa wrote: ↑21/09/2022 10:42svaka je ista,mislim da je ASA najgora u vezi toga. Poslodavac ti mora ovjeriti,nema pravo da ti ne ovjeri ( naravno ako ispunjavas uvjete , tipa ugovor na neodredjeno i da ti rata nije vise od pola plate ) . Ima slucajeva gdje direktori nece da potpisu, pa banka posalje dopis i pozivaju se na zakon i sl pa ti na kraju i potpisu AZ. Ukoliko se ne svidjas direktoru , drzat ce ti u ladici sto duze
a tebi ode stan
Svaka firma mora ovjeriti AZ,pusti ove price da fol mozes u opstini i sl. Onda bi svako tako dizao kredite
Hajde otidji u banku, trazi kredit i reci da ti firma ne zeli potpisati administrativnu zabranu pa nam svima ovdje napisi sta su ti iz banke rekli. Ti si siguran da ce te odbiti i reci ne moze bez toga, nema kredita?
Kao sto neko vec napisa, umjesto administrativne zabrane ide trajni nalog s tim da moras u Opstini ovjeriti neku izjavu, ne mogu se tacno sjetiti koju (mozda cak i mjenice neke, ako se sjetim napisat cu).
Jos jednom, ako ne znate dovoljno o necemu nemojte lupati, dovest cete ljude bezveze u bespotreban problem.
Last edited by Sid the sloth on 21/09/2022 13:09, edited 1 time in total.
-
moonca
- Posts: 88063
- Joined: 20/12/2016 20:16
-
team87
- Posts: 317
- Joined: 03/05/2010 14:31
#10467 Re: Cijene stanova All about
a sto se tice ovog subvencioniranja, da li je potrebno imati bracnog/vanbracnog partnera ili mogu ja sam dobiti 10.000KM, imas li iskustva s tim?
- Didier
- Posts: 3782
- Joined: 10/04/2014 19:54
- Location: Главни град
- Didier
- Posts: 3782
- Joined: 10/04/2014 19:54
- Location: Главни град
#10469 Re: Cijene stanova All about
-
team87
- Posts: 317
- Joined: 03/05/2010 14:31
- madesa
- Posts: 5557
- Joined: 26/07/2013 02:37
#10471 Re: Cijene stanova All about
A gdje sam ja napisao da ce te banka odbiti ako ne doneses AZ ? PRvo nauci citati pa se raspravljaj. Svaka banka zeli da ima ovjerenu AZ od strane firme ako radniku se ne zeli ovjeriti , onda pokusavaju na druge nacine , dopisima firmi i na kraju trajni nalog . Samo sto to dugo traje i nekome moze stan promaci ako su dani u pitanju.Sid the sloth wrote: ↑21/09/2022 13:03Nemojte lupati i predstavljati to kao cinjenice, dovodite ljude bezveze u situaciju da im promakne stan zbog gluposti.madesa wrote: ↑21/09/2022 10:42
svaka je ista,mislim da je ASA najgora u vezi toga. Poslodavac ti mora ovjeriti,nema pravo da ti ne ovjeri ( naravno ako ispunjavas uvjete , tipa ugovor na neodredjeno i da ti rata nije vise od pola plate ) . Ima slucajeva gdje direktori nece da potpisu, pa banka posalje dopis i pozivaju se na zakon i sl pa ti na kraju i potpisu AZ. Ukoliko se ne svidjas direktoru , drzat ce ti u ladici sto duze
a tebi ode stan
Svaka firma mora ovjeriti AZ,pusti ove price da fol mozes u opstini i sl. Onda bi svako tako dizao kredite
Hajde otidji u banku, trazi kredit i reci da ti firma ne zeli potpisati administrativnu zabranu pa nam svima ovdje napisi sta su ti iz banke rekli. Ti si siguran da ce te odbiti i reci ne moze bez toga, nema kredita?
Kao sto neko vec napisa, umjesto administrativne zabrane ide trajni nalog s tim da moras u Opstini ovjeriti neku izjavu, ne mogu se tacno sjetiti koju (mozda cak i mjenice neke, ako se sjetim napisat cu).
Jos jednom, ako ne znate dovoljno o necemu nemojte lupati, dovest cete ljude bezveze u bespotreban problem.
-
EasyMan
- Posts: 2033
- Joined: 30/11/2020 16:31
#10472 Re: Cijene stanova All about
Pa upravo ti krenuh pisati otkud znas sta se desavalo tu gdje zivis. Mozda imas masovnu grobnicu ispod spavace, a pojma nemas
Odgovorio sam ti na post jer imam komsinicu koja nije htjela kupiti stan do stana u kojem se covjek ubio, a svake godine ide u Visegrad u Vilinu vlas po 15 dana. Vecina nas zna sta se tamo desavalo.
-
moonca
- Posts: 88063
- Joined: 20/12/2016 20:16
#10473 Re: Cijene stanova All about
Kao dijete, sjecham se da je komshija umro u stubishtu.. lezao par sati pokriven. mi, djeca ga zaobilazili.. koja scena... nakon nekog vremena, naravno. zaboravimo to..... al ..eto ako znash prije kupovine.. detalje koje bi te iritirale kasnije.. dobro je znati...EasyMan wrote: ↑21/09/2022 13:23Pa upravo ti krenuh pisati otkud znas sta se desavalo tu gdje zivis. Mozda imas masovnu grobnicu ispod spavace, a pojma nemas![]()
Odgovorio sam ti na post jer imam komsinicu koja nije htjela kupiti stan do stana u kojem se covjek ubio, a svake godine ide u Visegrad u Vilinu vlas po 15 dana. Vecina nas zna sta se tamo desavalo.
..tako i odlazak u Visegrad, komshinice, prvi put je vjerujem bilo jezivo...
-
EasyMan
- Posts: 2033
- Joined: 30/11/2020 16:31
#10474 Re: Cijene stanova All about
Nije joj jezivo uopste jer nema pojma sta se desavalo i nije problem Visegrad nego hotel.moonca wrote: ↑21/09/2022 13:42Kao dijete, sjecham se da je komshija umro u stubishtu.. lezao par sati pokriven. mi, djeca ga zaobilazili.. koja scena... nakon nekog vremena, naravno. zaboravimo to..... al ..eto ako znash prije kupovine.. detalje koje bi te iritirale kasnije.. dobro je znati...EasyMan wrote: ↑21/09/2022 13:23
Pa upravo ti krenuh pisati otkud znas sta se desavalo tu gdje zivis. Mozda imas masovnu grobnicu ispod spavace, a pojma nemas![]()
Odgovorio sam ti na post jer imam komsinicu koja nije htjela kupiti stan do stana u kojem se covjek ubio, a svake godine ide u Visegrad u Vilinu vlas po 15 dana. Vecina nas zna sta se tamo desavalo.
..tako i odlazak u Visegrad, komshinice, prvi put je vjerujem bilo jezivo...
-
breuer
- Posts: 7879
- Joined: 06/07/2009 15:44
#10475 Re: Cijene stanova All about
o čemu vi ba ljudi pričate 
