Cijene stanova All about

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
Euphoria
Posts: 10680
Joined: 15/11/2018 23:40
Location: Samo drsko na fin način!

#10426 Re: Cijene stanova All about

Post by Euphoria »

TLOP wrote: 17/09/2022 10:19 Lijepo je znat, hvala :thumbup:
Da mogu planirat i taj trosak :thumbup:
Jel banke kad daju stambeni kredit racunaju i to il to moram nekako rodit pa platit odvojeno od kredita
Vecina banaka daje do 10 000 uz stambeni kredit nenamjenski za uredjenje ili porez.
User avatar
sime_cipol
Posts: 23389
Joined: 20/12/2018 15:06
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
Grijem se na: Zdrvima
Vozim: Clio 1.2 43kw

#10427 Re: Cijene stanova All about

Post by sime_cipol »

TLOP wrote: 17/09/2022 10:19 Lijepo je znat, hvala :thumbup:
Da mogu planirat i taj trosak :thumbup:
Jel banke kad daju stambeni kredit racunaju i to il to moram nekako rodit pa platit odvojeno od kredita
Ako zena nema nista na sebi, stavite stan 1/2 pa neka ona ne plati porez za svoj dio, nego samo na tvoj dio :mrgreen:
NediM17
Posts: 26438
Joined: 05/11/2009 11:49

#10428 Re: Cijene stanova All about

Post by NediM17 »

Meni je notar rekao da je u slucaju 1/2 skuplja njegova usluga i jos nesto, jbg. ne sjecam se.
Ali u svakom slucaju to je manje od pola poreza.
Obzirom da ja nisam placao porez na promet onda smo isli 1/1.
Svakako je bracna stecevina. :-D
TLOP
Posts: 358
Joined: 23/01/2020 11:12

#10429 Re: Cijene stanova All about

Post by TLOP »

Nema nista na sebi :-D
A volio bi opet 1/2 sto je sigurno sigurno je
Znaci u slucaju 1/2 manje poreza al malo vise notaru
Opet sam dobar sigurno par hiljada :-D
smjesko071
Posts: 696
Joined: 07/04/2014 22:48

#10430 Re: Cijene stanova All about

Post by smjesko071 »

Inače, 2035 će biti više stanova na ponudi, nego potencijalnih kupaca ili podstanara.
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 52665
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#10431 Re: Cijene stanova All about

Post by Chmoljo »

TLOP wrote: 16/09/2022 18:36 Treba mi pomoc
Ako ja kupim stan od nekog koji kosta 180.000
Sta ja dalje imam placat na to
Kakve poreze, koliko papira, gdje sta i kako? Prvi put kupujem stan i nemam pojma sta radit
Jel ima neka osoba koja bi mogla to uradit sve za mene da sve bude uredno
otkud tebi toliko para a ne znaš stan kupiti?


:D
talijan97
Posts: 1599
Joined: 26/11/2019 18:18

#10432 Re: Cijene stanova All about

Post by talijan97 »

Imam ugovor na neodređeno, supruga također s tim da zbog prelaska firme mora odraditi probni period od 6 mjeseci.

Bankar me ubjeđuje da krenem sa procesom orijave, uzet ce mi 160KM za procjenu ali kad kažem koje su šanse da mi odbiju zahtjev, veli pokušaj..
acuupo
Posts: 245
Joined: 12/02/2014 15:39

#10433 Re: Cijene stanova All about

Post by acuupo »

Chmoljo wrote: 17/09/2022 19:08
TLOP wrote: 16/09/2022 18:36 Treba mi pomoc
Ako ja kupim stan od nekog koji kosta 180.000
Sta ja dalje imam placat na to
Kakve poreze, koliko papira, gdje sta i kako? Prvi put kupujem stan i nemam pojma sta radit
Jel ima neka osoba koja bi mogla to uradit sve za mene da sve bude uredno
otkud tebi toliko para a ne znaš stan kupiti?


:D
Pitanje na mjestu 🙃🙃
TLOP
Posts: 358
Joined: 23/01/2020 11:12

#10434 Re: Cijene stanova All about

Post by TLOP »

acuupo wrote: 17/09/2022 19:12
Chmoljo wrote: 17/09/2022 19:08

otkud tebi toliko para a ne znaš stan kupiti?


:D
Pitanje na mjestu 🙃🙃
Oboje smo u IT firmama s dobrim platama jbg :-D a mora se stambeno pitanje rijesit pa smo kredit mislili uzet da se toga rijesimo, moramo kad tad pa bolje sad nego kasnije
User avatar
Truba
Posts: 93787
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija
Grijem se na: Plin i struju
Horoskop: Vodolija
Contact:

#10435 Re: Cijene stanova All about

Post by Truba »

gidra wrote: 16/09/2022 13:40
Black swan wrote: 16/09/2022 13:22 nisam govorio o povratku :D samo dolasku :P
od hrasnice do prvog semafora u kuli nema prepreka
od kule ide do stadiona slavije 2
onda ide od kružnog do tranzita laganija gužva kao i svima
onda spuštanje pored čobanije i lagano na poštu
tad sam doduše imao besplatni parking pored BBI :D
onda lagano prošetaš
sve obavljeno za manje od 45 minuta

uzbrdo ne vozim :thumbup:
Šta se ono pravi na semaforu na Kuli? Viđoh stubove betonske, ogromne, nije stambena zgrada sigurno...
Cini se neka hala
Iskocili su stubovi...
Mozda proizvodni pogon
Ili neka za tehnicki pregled autobusa :mrgreen:
User avatar
VladaFBiH
Posts: 6599
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#10436 Re: Cijene stanova All about

Post by VladaFBiH »

sime_cipol wrote: 16/09/2022 19:20 Ako je stan nov, ne placas nista vise.
Ako je polovan, placas 5% poreza na promet nekretnina.
Ako ti je prva, kojom rjesavas stambeno pitanje, zavisno koliko imas clanova domacinstva oslobodjen si poreza na odredjeni dio kvadrata.
Ako si bio pripadnik Armije min 24 mjeseca oslobodjen si placanja
Placas notara izmedju 500-1000 KM.
samo mala dopuna - ovo se odnosi na prvu nekretninu i na tvoj udio (znam parove koji su uzimali 1/2 i na drugu polovicu su morali plaćati porez)
User avatar
VladaFBiH
Posts: 6599
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#10437 Re: Cijene stanova All about

Post by VladaFBiH »

NediM17 wrote: 17/09/2022 13:29 Meni je notar rekao da je u slucaju 1/2 skuplja njegova usluga i jos nesto, jbg. ne sjecam se.
Ali u svakom slucaju to je manje od pola poreza.
Obzirom da ja nisam placao porez na promet onda smo isli 1/1.
Svakako je bracna stecevina. :-D
ne bi smjela biti skuplja usluga jer on pravi ugovor za 1 nekretninu i naplaćuje po tarfi koja je propisana (meni nije bila veća cijena) ali imaš dodatne troškove kod uknjižbe i taksi ali je to tipa ako je sada 70 onda je 140 (ne sjećam se sad baš tačno ali je smiješno)
User avatar
_Reds_
Posts: 9475
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#10438 Re: Cijene stanova All about

Post by _Reds_ »

VladaFBiH wrote: 19/09/2022 09:05
NediM17 wrote: 17/09/2022 13:29 Meni je notar rekao da je u slucaju 1/2 skuplja njegova usluga i jos nesto, jbg. ne sjecam se.
Ali u svakom slucaju to je manje od pola poreza.
Obzirom da ja nisam placao porez na promet onda smo isli 1/1.
Svakako je bracna stecevina. :-D
ne bi smjela biti skuplja usluga jer on pravi ugovor za 1 nekretninu i naplaćuje po tarfi koja je propisana (meni nije bila veća cijena) ali imaš dodatne troškove kod uknjižbe i taksi ali je to tipa ako je sada 70 onda je 140 (ne sjećam se sad baš tačno ali je smiješno)
Ma skuplje je. Notari zaklaše tarifama tim svojim.

Što više stranaka učetvuje u kupopradaji dođe te skuplje.

Recimo ako kupuješ nešto što je 1/2 od oba vlasnika ili još više, skuplje je nego 1/1. Ovo je sigurno, jer sam nedavno imao nešto slično.
Ulavnom valjda prave više ugovora ili čega već za sve stranke u postupku, i za sve to masno naplate.
Na kraju za nešto vrijedno cca 5.000 KM, imaš preko 500 KM notarskih usluga, bar sam ja imao nedavno. Što je lakrdija, duplo više nego poreza.
User avatar
zgiba
Posts: 582
Joined: 05/09/2003 00:00

#10439 Re: Cijene stanova All about

Post by zgiba »

VladaFBiH wrote: 19/09/2022 09:05
NediM17 wrote: 17/09/2022 13:29 Meni je notar rekao da je u slucaju 1/2 skuplja njegova usluga i jos nesto, jbg. ne sjecam se.
Ali u svakom slucaju to je manje od pola poreza.
Obzirom da ja nisam placao porez na promet onda smo isli 1/1.
Svakako je bracna stecevina. :-D
ne bi smjela biti skuplja usluga jer on pravi ugovor za 1 nekretninu i naplaćuje po tarfi koja je propisana (meni nije bila veća cijena) ali imaš dodatne troškove kod uknjižbe i taksi ali je to tipa ako je sada 70 onda je 140 (ne sjećam se sad baš tačno ali je smiješno)
Prema tarifi u slucaju vise stranaka uvecava se samo za 10 KM za svaku osobu (tarifni broj 27. (4))
talijan97
Posts: 1599
Joined: 26/11/2019 18:18

#10440 Re: Cijene stanova All about

Post by talijan97 »

Jel moguce da ti firma ne dozvoljava administrativnu zabranu??

Kredit ne mozes ni dici...
User avatar
VladaFBiH
Posts: 6599
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#10441 Re: Cijene stanova All about

Post by VladaFBiH »

talijan97 wrote: 20/09/2022 14:44 Jel moguce da ti firma ne dozvoljava administrativnu zabranu??

Kredit ne mozes ni dici...
ne bi smjelo ako imaš ugovor na neodređeno jedino mogu "tete" iz računovodstva zajebavati jer je to njima više posla
User avatar
madesa
Posts: 5557
Joined: 26/07/2013 02:37

#10442 Re: Cijene stanova All about

Post by madesa »

talijan97 wrote: 20/09/2022 14:44 Jel moguce da ti firma ne dozvoljava administrativnu zabranu??

Kredit ne mozes ni dici...
idi preko trajnog naloga i gotovo . Moguce je. Ima direktora koji namjerno nece da potpisu po nekoliko mjeseci.
Sid the sloth
Posts: 3852
Joined: 30/01/2013 15:56

#10443 Re: Cijene stanova All about

Post by Sid the sloth »

talijan97 wrote: 20/09/2022 14:44 Jel moguce da ti firma ne dozvoljava administrativnu zabranu??

Kredit ne mozes ni dici...
Vecina privatnih firmi ne daje administrativnu zabranu koliko ja znam. Ali to ti apsolutno nista ne znaci, treba ti izjava ovjerena u Opstini umjesto toga i dodjes na isto.
Email83
Posts: 152
Joined: 21/01/2022 22:53

#10444 Re: Cijene stanova All about

Post by Email83 »

Stanovi vam neće ići dole, cijene će još rasti.
Stan u Makarskoj koji je los košta 2000e solidan oko 3000e novogradnja je 3ipo do 4 milje eura, tako da vam stanovi idu jos gore sto posto.
talijan97
Posts: 1599
Joined: 26/11/2019 18:18

#10445 Re: Cijene stanova All about

Post by talijan97 »

Sid the sloth wrote: 20/09/2022 18:58
talijan97 wrote: 20/09/2022 14:44 Jel moguce da ti firma ne dozvoljava administrativnu zabranu??

Kredit ne mozes ni dici...
Vecina privatnih firmi ne daje administrativnu zabranu koliko ja znam. Ali to ti apsolutno nista ne znaci, treba ti izjava ovjerena u Opstini umjesto toga i dodjes na isto.
Nazvao sam banku da pitam može li preko trajnog naloga. Kaže to svakako, ali treba AZ.

U pitanju je Unikredit, ima li neka banka koja će malo manje peglati??
User avatar
vicious
Posts: 7655
Joined: 05/03/2006 15:41
Location: zrakopraz

#10446 Re: Cijene stanova All about

Post by vicious »

_Reds_ wrote: 19/09/2022 09:33
VladaFBiH wrote: 19/09/2022 09:05

ne bi smjela biti skuplja usluga jer on pravi ugovor za 1 nekretninu i naplaćuje po tarfi koja je propisana (meni nije bila veća cijena) ali imaš dodatne troškove kod uknjižbe i taksi ali je to tipa ako je sada 70 onda je 140 (ne sjećam se sad baš tačno ali je smiješno)
Ma skuplje je. Notari zaklaše tarifama tim svojim.

Što više stranaka učetvuje u kupopradaji dođe te skuplje.

Recimo ako kupuješ nešto što je 1/2 od oba vlasnika ili još više, skuplje je nego 1/1. Ovo je sigurno, jer sam nedavno imao nešto slično.
Ulavnom valjda prave više ugovora ili čega već za sve stranke u postupku, i za sve to masno naplate.
Na kraju za nešto vrijedno cca 5.000 KM, imaš preko 500 KM notarskih usluga, bar sam ja imao nedavno. Što je lakrdija, duplo više nego poreza.
Nešto tu nije u redu, bas nedavno sam bio prisutan kod zakljucenja kupoprodajnog ugovora za stan, bas takva situacija - vlasnistvo bilo 1/2 znaci 2 prodavca, vrijednost oko 160 000, notarka naplatila nekih 5-6 stoja, ne mogu sad tacno da se sjetim.
Sid the sloth
Posts: 3852
Joined: 30/01/2013 15:56

#10447 Re: Cijene stanova All about

Post by Sid the sloth »

talijan97 wrote: 20/09/2022 20:12
Sid the sloth wrote: 20/09/2022 18:58

Vecina privatnih firmi ne daje administrativnu zabranu koliko ja znam. Ali to ti apsolutno nista ne znaci, treba ti izjava ovjerena u Opstini umjesto toga i dodjes na isto.
Nazvao sam banku da pitam može li preko trajnog naloga. Kaže to svakako, ali treba AZ.

U pitanju je Unikredit, ima li neka banka koja će malo manje peglati??
Prvi put cujem da mora administrativna zabrana, trazi nekig drugog sluzbenika banke, vrlo moguce da je taj do sad radio samo s drzavnim sluzbenicima :D
U prosloj firmi gdje sam radio, niko nikada nije dobio administrativnu zabranu a svi su dobijali kredite u svim bankama.
User avatar
madesa
Posts: 5557
Joined: 26/07/2013 02:37

#10448 Re: Cijene stanova All about

Post by madesa »

talijan97 wrote: 20/09/2022 20:12
Sid the sloth wrote: 20/09/2022 18:58

Vecina privatnih firmi ne daje administrativnu zabranu koliko ja znam. Ali to ti apsolutno nista ne znaci, treba ti izjava ovjerena u Opstini umjesto toga i dodjes na isto.
Nazvao sam banku da pitam može li preko trajnog naloga. Kaže to svakako, ali treba AZ.

U pitanju je Unikredit, ima li neka banka koja će malo manje peglati??
svaka je ista,mislim da je ASA najgora u vezi toga :D . Poslodavac ti mora ovjeriti,nema pravo da ti ne ovjeri ( naravno ako ispunjavas uvjete , tipa ugovor na neodredjeno i da ti rata nije vise od pola plate ) . Ima slucajeva gdje direktori nece da potpisu, pa banka posalje dopis i pozivaju se na zakon i sl pa ti na kraju i potpisu AZ. Ukoliko se ne svidjas direktoru , drzat ce ti u ladici sto duze :D a tebi ode stan

Svaka firma mora ovjeriti AZ,pusti ove price da fol mozes u opstini i sl. Onda bi svako tako dizao kredite
TLOP
Posts: 358
Joined: 23/01/2020 11:12

#10449 Re: Cijene stanova All about

Post by TLOP »

Idem pogledat neki stan ovih dana a prvi put gledam stanove
Na sta obratit paznju i sta pitat vlasnika
Sta moze bit problem i kako se ponasat oko toga
Svaki savjet je dobrodosao
User avatar
madesa
Posts: 5557
Joined: 26/07/2013 02:37

#10450 Re: Cijene stanova All about

Post by madesa »

TLOP wrote: 21/09/2022 10:57 Idem pogledat neki stan ovih dana a prvi put gledam stanove
Na sta obratit paznju i sta pitat vlasnika
Sta moze bit problem i kako se ponasat oko toga
Svaki savjet je dobrodosao
na komsije :D
Post Reply