Multinacionalno ne znaci da se Hrvati pitaju a drugi da cute.
Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?
- Login77777
- Posts: 8778
- Joined: 18/05/2021 09:11
- Haris.ba
- Posts: 35278
- Joined: 08/09/2005 20:08
#5627 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?
Koja je po pehu potpisala protokol 12.Evropske konvencije o zastiti ljudskih prava i temeljnih sloboda.
1.Uživanje svih prava određenih zakonom osigurat će se bez diskriminacije na bilo kojoj osnovi kao što je spol, rasa, boja kože, jezik, vjera, političko ili drugo mišljenje, nacionalno ili socijalno podrijetlo, pripadnost nacionalnoj manjini, imovina, rođenje ili drugi status.
2. Nitko ne smije biti diskriminiran od strane javnih tijela na bilo kojoj osnovi kako je navedeno u stavku 1.
- Truba
- Posts: 93788
- Joined: 17/03/2004 09:36
- Location: Vizantija
- Grijem se na: Plin i struju
- Horoskop: Vodolija
- Contact:
#5628 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?
to je šuplja da većina poklopi manjinu
i svjesni ste toga i opet istu šuplju ponavljate
šuplja na razini svi poitičari kradu
ako 3 županije ukupno imaju manje vjeroučenika katolika od jedne male županije na sjeveru koja se sastoji od 2-3 općine...i koja je nebitna
i one su kofol ravnopravne u DN-u... jasno je da nešto smrdi i da nije bitnost ravnopravosti KANTONA nego NAROD
i jasno je kako tu nije ugroženo pravo fehima iz goražda nego ante i mate iz posavine
- Truba
- Posts: 93788
- Joined: 17/03/2004 09:36
- Location: Vizantija
- Grijem se na: Plin i struju
- Horoskop: Vodolija
- Contact:
#5629 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?
o čemu bolan pričaš?sime_cipol wrote: ↑29/08/2022 09:34Evo slazem se. U pravu si.Black swan wrote: ↑29/08/2022 09:14 ma da sad odjednom dosada
dosadni se s rasizmom aparthejdom krvnim zrncima
jućer čujem negdje da posavska županija pored svih iseljavanja ima 1775 djece koja pohađaju katolički vjeronauk u školama
sarajevo 614
a tuzla 415![]()
![]()
![]()
toliko sam ovdje slušao spinovanje o hrvatima u tuzli ja mislio ima ih barem 75 000![]()
to je klasični aparthejd gdje 20 000 glasova u posavini vrijedi ko 26 u goraždu
to se mora mijenjati kao i ideja da će se spominjanjem presuda iz haga nešto promijeniti
Moze li 150k glasova vrijediti kao 1.5mil glasova?
bošnjaci biraju sve načelnike općina gdje žele
sve predstavnike općinskih vijeća
sve predstavnike u kantonima i fbih gdje žele
sve predstavnike vijeća ministara
bošnjačkog člana predsjedništva
jedino je sporan hrvatski član 8 godina pa pauza;
općina uskoplje i grad mostar te tih famoznih 5 - 6 mjesta u DN-a koji se jelte i NE BIRAJU izravno nego od odabranih se delegiraju
ajmo matematičari izračunajte ko je kome gdje koga birao i što je sporno u postotcima
dakle na jednoj strani imamo sve gdje bošnjaci biraju
na drugoj strani imamo komšića i dio sjedala u domu naroda (fehim te lažni preletačevići)
ja bih rekao da je bih građanska država u nekih 85% 95% i da bošnjacima niko ništa ne bira
bošnjaci drugima biraju
nigdje nema 100% građanske države... i u hrvatski sabor uđu talijani zagarantirano imali i 2 glasa naspram nekog hrvata koji može ispasti i sa 1000
- Haris.ba
- Posts: 35278
- Joined: 08/09/2005 20:08
#5630 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?
I sta cemo sad?Black swan wrote: ↑29/08/2022 10:17 i one su kofol ravnopravne u DN-u... jasno je da nešto smrdi i da nije bitnost ravnopravosti KANTONA nego NAROD
1.Uživanje svih prava određenih zakonom osigurat će se bez diskriminacije na bilo kojoj osnovi kao što je spol, rasa, boja kože, jezik, vjera, političko ili drugo mišljenje, nacionalno ili socijalno podrijetlo, pripadnost nacionalnoj manjini, imovina, rođenje ili drugi status.
- Truba
- Posts: 93788
- Joined: 17/03/2004 09:36
- Location: Vizantija
- Grijem se na: Plin i struju
- Horoskop: Vodolija
- Contact:
#5631 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?
- Truba
- Posts: 93788
- Joined: 17/03/2004 09:36
- Location: Vizantija
- Grijem se na: Plin i struju
- Horoskop: Vodolija
- Contact:
#5632 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?
tako je to će vrhovni tumač dajtona nametnuti jer se političari ne mogu dogovoritiHaris.ba wrote: ↑29/08/2022 10:23I sta cemo sad?Black swan wrote: ↑29/08/2022 10:17 i one su kofol ravnopravne u DN-u... jasno je da nešto smrdi i da nije bitnost ravnopravosti KANTONA nego NAROD
1.Uživanje svih prava određenih zakonom osigurat će se bez diskriminacije na bilo kojoj osnovi kao što je spol, rasa, boja kože, jezik, vjera, političko ili drugo mišljenje, nacionalno ili socijalno podrijetlo, pripadnost nacionalnoj manjini, imovina, rođenje ili drugi status.
u svakoj normalnoj zemlji postoji izborni prag
treba biti izborni prag i za DN
- sime_cipol
- Posts: 23398
- Joined: 20/12/2018 15:06
- Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
- Grijem se na: Zdrvima
- Vozim: Clio 1.2 43kw
#5633 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?
Zamisli da se talijani u Saboru pitaju koliko i Hrvati u Domu Naroda i Predstavnickom DomuBlack swan wrote: ↑29/08/2022 10:22o čemu bolan pričaš?sime_cipol wrote: ↑29/08/2022 09:34
Evo slazem se. U pravu si.
Moze li 150k glasova vrijediti kao 1.5mil glasova?
bošnjaci biraju sve načelnike općina gdje žele
sve predstavnike općinskih vijeća
sve predstavnike u kantonima i fbih gdje žele
sve predstavnike vijeća ministara
bošnjačkog člana predsjedništva
jedino je sporan hrvatski član 8 godina pa pauza;
općina uskoplje i grad mostar te tih famoznih 5 - 6 mjesta u DN-a koji se jelte i NE BIRAJU izravno nego od odabranih se delegiraju
ajmo matematičari izračunajte ko je kome gdje koga birao i što je sporno u postotcima
dakle na jednoj strani imamo sve gdje bošnjaci biraju
na drugoj strani imamo komšića i dio sjedala u domu naroda (fehim te lažni preletačevići)
ja bih rekao da je bih građanska država u nekih 85% 95% i da bošnjacima niko ništa ne bira
bošnjaci drugima biraju
nigdje nema 100% građanske države... i u hrvatski sabor uđu talijani zagarantirano imali i 2 glasa naspram nekog hrvata koji može ispasti i sa 1000
Ne moze se mijenjati i stimati samo ono sto odgovara Hrvatima.
Last edited by sime_cipol on 29/08/2022 10:29, edited 2 times in total.
- Haris.ba
- Posts: 35278
- Joined: 08/09/2005 20:08
#5634 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?
Ova konvencija ti je u istom rangu ko ustav BiH. I visoki predstavnik ne moze kontra nje.Black swan wrote: ↑29/08/2022 10:25 tako je to će vrhovni tumač dajtona nametnuti jer se političari ne mogu dogovoriti
u svakoj normalnoj zemlji postoji izborni prag
treba biti izborni prag i za DN
Nadji mi jednu normalnu zemlju gdje izborni prag zavisi od nacionalnog izjasnjavanja biraca, a da je ta zemlja potpisnica Protokola 12.
I ne, ne pricam o izbornom pragu za nacionalne manjine. To je drugacija stvar gdje se sprovodi tzv.pozitivna diskriminacija.
Last edited by Haris.ba on 29/08/2022 10:31, edited 1 time in total.
-
AtillaS
- Posts: 2140
- Joined: 27/08/2021 18:55
#5635 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?
To što su neki tako vaspitani da im drugi i drugačiji smetaju, ne trebaju reflektovati svoj fašizam na druge.Black swan wrote: ↑29/08/2022 10:17
to je šuplja da većina poklopi manjinu
i svjesni ste toga i opet istu šuplju ponavljate
Neki od Srednjeg vijeka žive pluralizam i pružaju utočište drugačijima da žive skupa i danas se ponose svojom historijom, a neki od istog tog perioda nasrću na drugačije i pokušavaju ih protjerati, istrijebiti, promijeniti im stavove.
Znamo ko je ko u toj priči, jer moderna vremena su donijela da se više ne može zataškati zločin do trećeg sela kao nekad nego da cijeli svijet može da vidi činjenice, pa onda međunarodni sudovi donesu presude o UZP-u, etničkom čišćenju, agresiji, genocidu itd.
Razvoj komunikacija je stavio tačku na otvoreni fašizam pojedinih grupa na Balkanu, pa sad to moraju da rade krišom, da se koriste lažima po EU krugovima, dok jednog dana ne budu potpuno stavljeni pod nogu pravde, jer niko više neće na to da šuti. Dakle, BiH će biti građanska republika i nikakav fašizam to više ne može promijeniti.
Last edited by AtillaS on 29/08/2022 10:31, edited 1 time in total.
-
zposao
- Posts: 2937
- Joined: 22/03/2019 09:27
#5636 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?
Evo gdje se Hrvati pitaju više nego Bosnjaci?
Treba malo biti realan i spustiti loptu na zemlju.
Ova naša drzava je karakteristićna po tome što je vijekovima multikulturalna. Treba se učiti živjeti skupa a ne stalno jedni protiv drugih.
Od unitarne Bosne nema ništa, to svijet neće dopustit. Treba tražiti moduse da se živi skupa, da niko nikog ne preglasava i da se niko ne osjeća ugrožen od drugog.
- sime_cipol
- Posts: 23398
- Joined: 20/12/2018 15:06
- Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
- Grijem se na: Zdrvima
- Vozim: Clio 1.2 43kw
#5637 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?
Slazem se. Treba da postoji izborni prag.Black swan wrote: ↑29/08/2022 10:25tako je to će vrhovni tumač dajtona nametnuti jer se političari ne mogu dogovoriti
u svakoj normalnoj zemlji postoji izborni prag
treba biti izborni prag i za DN
Ja bih stavio 5% glasova, od ukupnog broja glasaca u datom kantonu. Hoce Edim iz Gorazda u DN, skupi 5% od 20k i idi.
Last edited by sime_cipol on 29/08/2022 10:32, edited 1 time in total.
- Haris.ba
- Posts: 35278
- Joined: 08/09/2005 20:08
-
AtillaS
- Posts: 2140
- Joined: 27/08/2021 18:55
#5639 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?
Živjeće se skupa u građanskoj državi, jednoj izbornoj jedinici, koja će imati administrativne regije skrojene po ekonomskim principima, a ne etničkim ili po linijama činjenja ratnih zločina.
-
palermo
- Posts: 25333
- Joined: 23/07/2007 21:46
- Location: BiH
#5640 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?
Pa glasanje i preglasavanje je suština demokratije. Ono što je takođe suština demokratije je jasno definisanje pitanja koja ne smiju biti predmet preglasavanja odnosno izbjegavanje terora većine nad manjinom. To se zove vitalni nacionalni interes. Ako to definišemo i usaglasimo onda nema više problema. Ukoliko se traži da nigdje nema preglasavanja (odnosno glasanja) onda dolazimo do terora manjine nad većinom.zposao wrote: ↑29/08/2022 10:31Evo gdje se Hrvati pitaju više nego Bosnjaci?
Treba malo biti realan i spustiti loptu na zemlju.
Ova naša drzava je karakteristićna po tome što je vijekovima multikulturalna. Treba se učiti živjeti skupa a ne stalno jedni protiv drugih.
Od unitarne Bosne nema ništa, to svijet neće dopustit. Treba tražiti moduse da se živi skupa, da niko nikog ne preglasava i da se niko ne osjeća ugrožen od drugog.
Ma, stvari su u suštini jednostavne....samo ih treba priznati.
-
geoxx
- Posts: 2492
- Joined: 08/08/2015 23:39
#5641 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?
Jel se nasao kakav matematicar da izracuna koliko puta vise vrijedi glas Hrvata iz Gorazda od onog iz HNK? 
- sime_cipol
- Posts: 23398
- Joined: 20/12/2018 15:06
- Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
- Grijem se na: Zdrvima
- Vozim: Clio 1.2 43kw
#5642 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?
palermo wrote: ↑29/08/2022 11:01Pa glasanje i preglasavanje je suština demokratije. Ono što je takođe suština demokratije je jasno definisanje pitanja koja ne smiju biti predmet preglasavanja odnosno izbjegavanje terora većine nad manjinom. To se zove vitalni nacionalni interes. Ako to definišemo i usaglasimo onda nema više problema. Ukoliko se traži da nigdje nema preglasavanja (odnosno glasanja) onda dolazimo do terora manjine nad većinom.zposao wrote: ↑29/08/2022 10:31
Evo gdje se Hrvati pitaju više nego Bosnjaci?
Treba malo biti realan i spustiti loptu na zemlju.
Ova naša drzava je karakteristićna po tome što je vijekovima multikulturalna. Treba se učiti živjeti skupa a ne stalno jedni protiv drugih.
Od unitarne Bosne nema ništa, to svijet neće dopustit. Treba tražiti moduse da se živi skupa, da niko nikog ne preglasava i da se niko ne osjeća ugrožen od drugog.
Ma, stvari su u suštini jednostavne....samo ih treba priznati.
Ne moze biti vitalni nacionalni interes zakon o kladionicama, zakon o duhanu, zakon o akcizama...
-
AtillaS
- Posts: 2140
- Joined: 27/08/2021 18:55
#5643 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?
Ne postoje vitalni nacionalni interesi u političkoj praksi države BiH. To o čemu govorite su "vitalni etnički interesi", odnosno plemenski seljakluk.
-
dzulijano_pike
- Posts: 88
- Joined: 16/12/2021 23:28
- Haris.ba
- Posts: 35278
- Joined: 08/09/2005 20:08
#5645 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?
A sta ako se u Kantonu Sarajevo 100 ljudi izjasni ko Hrvati ? Nelegitiman popis?dzulijano_pike wrote: ↑29/08/2022 11:08Treba popis uraditi, pa tek onda izvoditi matematičke računice.
-
geoxx
- Posts: 2492
- Joined: 08/08/2015 23:39
#5646 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?
Bolje pitanje sta ako se samo jedan izjasni ko Hrvat, a igrom slucaja nepismen i ne zeli u politiku? A valja mu u Dom naroda.
- Haris.ba
- Posts: 35278
- Joined: 08/09/2005 20:08
-
dzulijano_pike
- Posts: 88
- Joined: 16/12/2021 23:28
#5648 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?
Važnije pitanje jel legitiman?
-
zposao
- Posts: 2937
- Joined: 22/03/2019 09:27
#5649 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?
Svejedno. Bitan je cilj kako doći do ovoga o čemu sam govorio da se niko ne osjeca ugrožen jer je ovo naša zajednička država vijekovima. I ne može se praviti politika da se druge preglasa , to nema budućnosti.
- Ludzak
- Posts: 6985
- Joined: 23/03/2013 21:56
- Location: Grad na Drini
