Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?

Locked
User avatar
Login77777
Posts: 8778
Joined: 18/05/2021 09:11

#5626 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?

Post by Login77777 »

zposao wrote: 29/08/2022 10:03 Kada neki shvate da živimo u multinacionalnoj i multikulturalnoj državi možda se konačno krene naprijed.
Multinacionalno ne znaci da se Hrvati pitaju a drugi da cute. :thumbup:
User avatar
Haris.ba
Posts: 35284
Joined: 08/09/2005 20:08

#5627 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?

Post by Haris.ba »

zposao wrote: 29/08/2022 10:03 Kada neki shvate da živimo u multinacionalnoj i multikulturalnoj državi možda se konačno krene naprijed.
Koja je po pehu potpisala protokol 12.Evropske konvencije o zastiti ljudskih prava i temeljnih sloboda.
1.Uživanje svih prava određenih zakonom osigurat će se bez diskriminacije na bilo kojoj osnovi kao što je spol, rasa, boja kože, jezik, vjera, političko ili drugo mišljenje, nacionalno ili socijalno podrijetlo, pripadnost nacionalnoj manjini, imovina, rođenje ili drugi status.

2. Nitko ne smije biti diskriminiran od strane javnih tijela na bilo kojoj osnovi kako je navedeno u stavku 1.
User avatar
Truba
Posts: 93801
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija
Grijem se na: Plin i struju
Horoskop: Vodolija
Contact:

#5628 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?

Post by Truba »

zposao wrote: 29/08/2022 10:03 Kada neki shvate da živimo u multinacionalnoj i multikulturalnoj državi možda se konačno krene naprijed.
to je šuplja da većina poklopi manjinu
i svjesni ste toga i opet istu šuplju ponavljate

šuplja na razini svi poitičari kradu



ako 3 županije ukupno imaju manje vjeroučenika katolika od jedne male županije na sjeveru koja se sastoji od 2-3 općine...i koja je nebitna

i one su kofol ravnopravne u DN-u... jasno je da nešto smrdi i da nije bitnost ravnopravosti KANTONA nego NAROD

i jasno je kako tu nije ugroženo pravo fehima iz goražda nego ante i mate iz posavine
User avatar
Truba
Posts: 93801
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija
Grijem se na: Plin i struju
Horoskop: Vodolija
Contact:

#5629 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?

Post by Truba »

sime_cipol wrote: 29/08/2022 09:34
Black swan wrote: 29/08/2022 09:14 ma da sad odjednom dosada :D
dosadni se s rasizmom aparthejdom krvnim zrncima

jućer čujem negdje da posavska županija pored svih iseljavanja ima 1775 djece koja pohađaju katolički vjeronauk u školama
sarajevo 614
a tuzla 415 :lol: :lol: :lol:

toliko sam ovdje slušao spinovanje o hrvatima u tuzli ja mislio ima ih barem 75 000 :lol:

to je klasični aparthejd gdje 20 000 glasova u posavini vrijedi ko 26 u goraždu
to se mora mijenjati kao i ideja da će se spominjanjem presuda iz haga nešto promijeniti
Evo slazem se. U pravu si.
Moze li 150k glasova vrijediti kao 1.5mil glasova?
o čemu bolan pričaš?

bošnjaci biraju sve načelnike općina gdje žele
sve predstavnike općinskih vijeća
sve predstavnike u kantonima i fbih gdje žele
sve predstavnike vijeća ministara
bošnjačkog člana predsjedništva

jedino je sporan hrvatski član 8 godina pa pauza;
općina uskoplje i grad mostar te tih famoznih 5 - 6 mjesta u DN-a koji se jelte i NE BIRAJU izravno nego od odabranih se delegiraju

ajmo matematičari izračunajte ko je kome gdje koga birao i što je sporno u postotcima

dakle na jednoj strani imamo sve gdje bošnjaci biraju

na drugoj strani imamo komšića i dio sjedala u domu naroda (fehim te lažni preletačevići)

ja bih rekao da je bih građanska država u nekih 85% 95% i da bošnjacima niko ništa ne bira

bošnjaci drugima biraju

nigdje nema 100% građanske države... i u hrvatski sabor uđu talijani zagarantirano imali i 2 glasa naspram nekog hrvata koji može ispasti i sa 1000
User avatar
Haris.ba
Posts: 35284
Joined: 08/09/2005 20:08

#5630 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?

Post by Haris.ba »

Black swan wrote: 29/08/2022 10:17 i one su kofol ravnopravne u DN-u... jasno je da nešto smrdi i da nije bitnost ravnopravosti KANTONA nego NAROD
I sta cemo sad?
1.Uživanje svih prava određenih zakonom osigurat će se bez diskriminacije na bilo kojoj osnovi kao što je spol, rasa, boja kože, jezik, vjera, političko ili drugo mišljenje, nacionalno ili socijalno podrijetlo, pripadnost nacionalnoj manjini, imovina, rođenje ili drugi status.
User avatar
Truba
Posts: 93801
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija
Grijem se na: Plin i struju
Horoskop: Vodolija
Contact:

#5631 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?

Post by Truba »

Nespin wrote: 29/08/2022 09:17
Black swan wrote: 29/08/2022 09:16 i to je spin
nema ukidanja DN
:lol: Znači ipak treba da različito vrijede glasovi.

Hajde dobro, dogovorićemo se valjda nekad. Peace be with you bro. :mrgreen:
bošnjaci bi ukidali jedinu razinu vlasti gdje hrvati nešto mogu (kanton)
i gdje se nešto pitaju (DN)

pa nije niko lud
ukinite federaciju bih
User avatar
Truba
Posts: 93801
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija
Grijem se na: Plin i struju
Horoskop: Vodolija
Contact:

#5632 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?

Post by Truba »

Haris.ba wrote: 29/08/2022 10:23
Black swan wrote: 29/08/2022 10:17 i one su kofol ravnopravne u DN-u... jasno je da nešto smrdi i da nije bitnost ravnopravosti KANTONA nego NAROD
I sta cemo sad?
1.Uživanje svih prava određenih zakonom osigurat će se bez diskriminacije na bilo kojoj osnovi kao što je spol, rasa, boja kože, jezik, vjera, političko ili drugo mišljenje, nacionalno ili socijalno podrijetlo, pripadnost nacionalnoj manjini, imovina, rođenje ili drugi status.
tako je to će vrhovni tumač dajtona nametnuti jer se političari ne mogu dogovoriti

u svakoj normalnoj zemlji postoji izborni prag
treba biti izborni prag i za DN
User avatar
sime_cipol
Posts: 23400
Joined: 20/12/2018 15:06
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
Grijem se na: Zdrvima
Vozim: Clio 1.2 43kw

#5633 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?

Post by sime_cipol »

Black swan wrote: 29/08/2022 10:22
sime_cipol wrote: 29/08/2022 09:34
Evo slazem se. U pravu si.
Moze li 150k glasova vrijediti kao 1.5mil glasova?
o čemu bolan pričaš?

bošnjaci biraju sve načelnike općina gdje žele
sve predstavnike općinskih vijeća
sve predstavnike u kantonima i fbih gdje žele
sve predstavnike vijeća ministara
bošnjačkog člana predsjedništva

jedino je sporan hrvatski član 8 godina pa pauza;
općina uskoplje i grad mostar te tih famoznih 5 - 6 mjesta u DN-a koji se jelte i NE BIRAJU izravno nego od odabranih se delegiraju

ajmo matematičari izračunajte ko je kome gdje koga birao i što je sporno u postotcima

dakle na jednoj strani imamo sve gdje bošnjaci biraju

na drugoj strani imamo komšića i dio sjedala u domu naroda (fehim te lažni preletačevići)

ja bih rekao da je bih građanska država u nekih 85% 95% i da bošnjacima niko ništa ne bira

bošnjaci drugima biraju

nigdje nema 100% građanske države... i u hrvatski sabor uđu talijani zagarantirano imali i 2 glasa naspram nekog hrvata koji može ispasti i sa 1000
Zamisli da se talijani u Saboru pitaju koliko i Hrvati u Domu Naroda i Predstavnickom Domu :D
Ne moze se mijenjati i stimati samo ono sto odgovara Hrvatima.
Last edited by sime_cipol on 29/08/2022 10:29, edited 2 times in total.
User avatar
Haris.ba
Posts: 35284
Joined: 08/09/2005 20:08

#5634 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?

Post by Haris.ba »

Black swan wrote: 29/08/2022 10:25 tako je to će vrhovni tumač dajtona nametnuti jer se političari ne mogu dogovoriti

u svakoj normalnoj zemlji postoji izborni prag
treba biti izborni prag i za DN
Ova konvencija ti je u istom rangu ko ustav BiH. I visoki predstavnik ne moze kontra nje.

Nadji mi jednu normalnu zemlju gdje izborni prag zavisi od nacionalnog izjasnjavanja biraca, a da je ta zemlja potpisnica Protokola 12.

I ne, ne pricam o izbornom pragu za nacionalne manjine. To je drugacija stvar gdje se sprovodi tzv.pozitivna diskriminacija.
Last edited by Haris.ba on 29/08/2022 10:31, edited 1 time in total.
AtillaS
Posts: 2140
Joined: 27/08/2021 18:55

#5635 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?

Post by AtillaS »

Black swan wrote: 29/08/2022 10:17
to je šuplja da većina poklopi manjinu
i svjesni ste toga i opet istu šuplju ponavljate
To što su neki tako vaspitani da im drugi i drugačiji smetaju, ne trebaju reflektovati svoj fašizam na druge.

Neki od Srednjeg vijeka žive pluralizam i pružaju utočište drugačijima da žive skupa i danas se ponose svojom historijom, a neki od istog tog perioda nasrću na drugačije i pokušavaju ih protjerati, istrijebiti, promijeniti im stavove.

Znamo ko je ko u toj priči, jer moderna vremena su donijela da se više ne može zataškati zločin do trećeg sela kao nekad nego da cijeli svijet može da vidi činjenice, pa onda međunarodni sudovi donesu presude o UZP-u, etničkom čišćenju, agresiji, genocidu itd.

Razvoj komunikacija je stavio tačku na otvoreni fašizam pojedinih grupa na Balkanu, pa sad to moraju da rade krišom, da se koriste lažima po EU krugovima, dok jednog dana ne budu potpuno stavljeni pod nogu pravde, jer niko više neće na to da šuti. Dakle, BiH će biti građanska republika i nikakav fašizam to više ne može promijeniti.
Last edited by AtillaS on 29/08/2022 10:31, edited 1 time in total.
zposao
Posts: 2938
Joined: 22/03/2019 09:27

#5636 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?

Post by zposao »

Login77777 wrote: 29/08/2022 10:08
zposao wrote: 29/08/2022 10:03 Kada neki shvate da živimo u multinacionalnoj i multikulturalnoj državi možda se konačno krene naprijed.
Multinacionalno ne znaci da se Hrvati pitaju a drugi da cute. :thumbup:
Evo gdje se Hrvati pitaju više nego Bosnjaci?
Treba malo biti realan i spustiti loptu na zemlju.

Ova naša drzava je karakteristićna po tome što je vijekovima multikulturalna. Treba se učiti živjeti skupa a ne stalno jedni protiv drugih.

Od unitarne Bosne nema ništa, to svijet neće dopustit. Treba tražiti moduse da se živi skupa, da niko nikog ne preglasava i da se niko ne osjeća ugrožen od drugog.
User avatar
sime_cipol
Posts: 23400
Joined: 20/12/2018 15:06
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
Grijem se na: Zdrvima
Vozim: Clio 1.2 43kw

#5637 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?

Post by sime_cipol »

Black swan wrote: 29/08/2022 10:25
Haris.ba wrote: 29/08/2022 10:23

I sta cemo sad?

tako je to će vrhovni tumač dajtona nametnuti jer se političari ne mogu dogovoriti

u svakoj normalnoj zemlji postoji izborni prag
treba biti izborni prag i za DN
Slazem se. Treba da postoji izborni prag.
Ja bih stavio 5% glasova, od ukupnog broja glasaca u datom kantonu. Hoce Edim iz Gorazda u DN, skupi 5% od 20k i idi.
Last edited by sime_cipol on 29/08/2022 10:32, edited 1 time in total.
User avatar
Haris.ba
Posts: 35284
Joined: 08/09/2005 20:08

#5638 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?

Post by Haris.ba »

zposao wrote: 29/08/2022 10:31 Od unitarne Bosne nema ništa, to svijet neće dopustit. Treba tražiti moduse da se živi skupa, da niko nikog ne preglasava i da se niko ne osjeća ugrožen od drugog.
Slazem se. Prvo krenuti iz entiteta RS.
AtillaS
Posts: 2140
Joined: 27/08/2021 18:55

#5639 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?

Post by AtillaS »

zposao wrote: 29/08/2022 10:31 Od unitarne Bosne nema ništa, to svijet neće dopustit. Treba tražiti moduse da se živi skupa, da niko nikog ne preglasava i da se niko ne osjeća ugrožen od drugog.
Živjeće se skupa u građanskoj državi, jednoj izbornoj jedinici, koja će imati administrativne regije skrojene po ekonomskim principima, a ne etničkim ili po linijama činjenja ratnih zločina.
palermo
Posts: 25334
Joined: 23/07/2007 21:46
Location: BiH

#5640 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?

Post by palermo »

zposao wrote: 29/08/2022 10:31
Login77777 wrote: 29/08/2022 10:08

Multinacionalno ne znaci da se Hrvati pitaju a drugi da cute. :thumbup:
Evo gdje se Hrvati pitaju više nego Bosnjaci?
Treba malo biti realan i spustiti loptu na zemlju.

Ova naša drzava je karakteristićna po tome što je vijekovima multikulturalna. Treba se učiti živjeti skupa a ne stalno jedni protiv drugih.

Od unitarne Bosne nema ništa, to svijet neće dopustit. Treba tražiti moduse da se živi skupa, da niko nikog ne preglasava i da se niko ne osjeća ugrožen od drugog.
Pa glasanje i preglasavanje je suština demokratije. Ono što je takođe suština demokratije je jasno definisanje pitanja koja ne smiju biti predmet preglasavanja odnosno izbjegavanje terora većine nad manjinom. To se zove vitalni nacionalni interes. Ako to definišemo i usaglasimo onda nema više problema. Ukoliko se traži da nigdje nema preglasavanja (odnosno glasanja) onda dolazimo do terora manjine nad većinom.

Ma, stvari su u suštini jednostavne....samo ih treba priznati.
geoxx
Posts: 2493
Joined: 08/08/2015 23:39

#5641 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?

Post by geoxx »

Jel se nasao kakav matematicar da izracuna koliko puta vise vrijedi glas Hrvata iz Gorazda od onog iz HNK? :D
User avatar
sime_cipol
Posts: 23400
Joined: 20/12/2018 15:06
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
Grijem se na: Zdrvima
Vozim: Clio 1.2 43kw

#5642 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?

Post by sime_cipol »

palermo wrote: 29/08/2022 11:01
zposao wrote: 29/08/2022 10:31

Evo gdje se Hrvati pitaju više nego Bosnjaci?
Treba malo biti realan i spustiti loptu na zemlju.

Ova naša drzava je karakteristićna po tome što je vijekovima multikulturalna. Treba se učiti živjeti skupa a ne stalno jedni protiv drugih.

Od unitarne Bosne nema ništa, to svijet neće dopustit. Treba tražiti moduse da se živi skupa, da niko nikog ne preglasava i da se niko ne osjeća ugrožen od drugog.
Pa glasanje i preglasavanje je suština demokratije. Ono što je takođe suština demokratije je jasno definisanje pitanja koja ne smiju biti predmet preglasavanja odnosno izbjegavanje terora većine nad manjinom. To se zove vitalni nacionalni interes. Ako to definišemo i usaglasimo onda nema više problema. Ukoliko se traži da nigdje nema preglasavanja (odnosno glasanja) onda dolazimo do terora manjine nad većinom.

Ma, stvari su u suštini jednostavne....samo ih treba priznati.
:thumbup:
Ne moze biti vitalni nacionalni interes zakon o kladionicama, zakon o duhanu, zakon o akcizama...
AtillaS
Posts: 2140
Joined: 27/08/2021 18:55

#5643 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?

Post by AtillaS »

Ne postoje vitalni nacionalni interesi u političkoj praksi države BiH. To o čemu govorite su "vitalni etnički interesi", odnosno plemenski seljakluk.
dzulijano_pike
Posts: 88
Joined: 16/12/2021 23:28

#5644 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?

Post by dzulijano_pike »

geoxx wrote: 29/08/2022 11:03 Jel se nasao kakav matematicar da izracuna koliko puta vise vrijedi glas Hrvata iz Gorazda od onog iz HNK? :D
Treba popis uraditi, pa tek onda izvoditi matematičke računice.
User avatar
Haris.ba
Posts: 35284
Joined: 08/09/2005 20:08

#5645 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?

Post by Haris.ba »

dzulijano_pike wrote: 29/08/2022 11:08
geoxx wrote: 29/08/2022 11:03 Jel se nasao kakav matematicar da izracuna koliko puta vise vrijedi glas Hrvata iz Gorazda od onog iz HNK? :D
Treba popis uraditi, pa tek onda izvoditi matematičke računice.
A sta ako se u Kantonu Sarajevo 100 ljudi izjasni ko Hrvati ? Nelegitiman popis?
geoxx
Posts: 2493
Joined: 08/08/2015 23:39

#5646 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?

Post by geoxx »

Bolje pitanje sta ako se samo jedan izjasni ko Hrvat, a igrom slucaja nepismen i ne zeli u politiku? A valja mu u Dom naroda.
User avatar
Haris.ba
Posts: 35284
Joined: 08/09/2005 20:08

#5647 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?

Post by Haris.ba »

geoxx wrote: 29/08/2022 11:15 Bolje pitanje sta ako se samo jedan izjasni ko Hrvat, a igrom slucaja nepismen i ne zeli u politiku? A valja mu u Dom naroda.
Ne moze biti nepismen i da ne zeli u politiku jer mora potpisati izjavu da se kandidira, i biti izabran.
dzulijano_pike
Posts: 88
Joined: 16/12/2021 23:28

#5648 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?

Post by dzulijano_pike »

Važnije pitanje jel legitiman?
zposao
Posts: 2938
Joined: 22/03/2019 09:27

#5649 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?

Post by zposao »

Haris.ba wrote: 29/08/2022 10:32
zposao wrote: 29/08/2022 10:31 Od unitarne Bosne nema ništa, to svijet neće dopustit. Treba tražiti moduse da se živi skupa, da niko nikog ne preglasava i da se niko ne osjeća ugrožen od drugog.
Slazem se. Prvo krenuti iz entiteta RS.
Svejedno. Bitan je cilj kako doći do ovoga o čemu sam govorio da se niko ne osjeca ugrožen jer je ovo naša zajednička država vijekovima. I ne može se praviti politika da se druge preglasa , to nema budućnosti.
User avatar
Ludzak
Posts: 6985
Joined: 23/03/2013 21:56
Location: Grad na Drini

#5650 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?

Post by Ludzak »

geoxx wrote: 29/08/2022 11:15 Bolje pitanje sta ako se samo jedan izjasni ko Hrvat, a igrom slucaja nepismen i ne zeli u politiku? A valja mu u Dom naroda.
Ne postoje nepismeniji kao što su aktuelni na vlasti.
Locked