Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?

Locked
Piaty
Posts: 6274
Joined: 01/12/2020 00:58

#5326 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?

Post by Piaty »

trasport wrote: 20/08/2022 00:41
Better Man wrote: 19/08/2022 23:48

Pročitaj malo istoriju, pa češ vidjeti kad su se prvi put ovdje pojavili hrvati i srbi, odnosno koje odlučio katolike i pravoslavce u BiH nazvati tako. Naziv Bošnjak je vraćen 1993.g., ali problem je bio taj što je Izetbegović bošnjacima nazvao samo muslimane. A to je kad se vratimo u prošlost netačno. Ako je neko musliman, to ne znači da je i Bošnajk. Imaš u Hrvatskoj na popisu ljudi koji su se izjašnjavali kao bošnjaci, a pod vjeroispovijest pisali katolik. Da je ovo normalna zemlja svi bi mi bili Bosanci i Hercegovci ili bi bili dobri Bošnjani kako su franjevci sebe nazivali. Hrvat može biti samo neko ko je rođen u Hrvatskoj ili su mu preci rođeni tamo, ne zato što je katolik, pa ga po automatizmu svrstavati u hrvate.
Albanac iz Makedonije otvorio pekaru u Bosni, i rodi mu se dijete ovdje. Po tebi on nije Albanac nego Makedonac,.a dijete mu je Bosanac i Hercegovac. How jes no
:lol:

Ili otvori Albanac pekaru u Nigeriji. Dobije dijete i tamo će biti šta?

Možemo mi svi lično željeti da su oni tamo zapravo naši, ili da smo svi jedni te isti ili ovako ili onako, ali se ne smijemo zajebavati i zvati nekoga drugačije od onoga kako se on izjašnjava, bez obzira na to šta je bilo prije 30 godina, a kamoli prije 150 godina.
User avatar
Truba
Posts: 93823
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija
Grijem se na: Plin i struju
Horoskop: Vodolija
Contact:

#5327 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?

Post by Truba »

Kad su hrvatska plemena naseljavala zapadni balkan misteriozno su zaobisla trokutistan

Takodjer imotski i posusje...kuca do kuce selo do sela...pljunut mozes jedni su katolici a drugi hrvati :mrgreen:
Od Pozarevackog mira
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50580
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#5328 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?

Post by Bloo »

Kad već o plemenima, barem onda u duhu naslova - Germanima.
trasport
Posts: 92
Joined: 28/04/2022 12:34

#5329 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?

Post by trasport »

Piaty wrote: 20/08/2022 11:16
trasport wrote: 20/08/2022 00:41

Albanac iz Makedonije otvorio pekaru u Bosni, i rodi mu se dijete ovdje. Po tebi on nije Albanac nego Makedonac,.a dijete mu je Bosanac i Hercegovac. How jes no
:lol:

Ili otvori Albanac pekaru u Nigeriji. Dobije dijete i tamo će biti šta?

Možemo mi svi lično željeti da su oni tamo zapravo naši, ili da smo svi jedni te isti ili ovako ili onako, ali se ne smijemo zajebavati i zvati nekoga drugačije od onoga kako se on izjašnjava, bez obzira na to šta je bilo prije 30 godina, a kamoli prije 150 godina.
Pa logično Nigerijac, a kome se ne sviđa kaputić i u Kamerun 🙂.
User avatar
Haris.ba
Posts: 35294
Joined: 08/09/2005 20:08

#5330 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?

Post by Haris.ba »

Bloo wrote: 20/08/2022 11:25 Kad već o plemenima, barem onda u duhu naslova - Germanima.
Ko Dodik?
Milorad Dodik: Germani, koji su napadali Srbe, šalju visokog predstavnika
Fascinantno je to oko nacije i naroda.

Evo sta objasnjavaju u Hrvatskoj. Samo, to kad bi se primjenilo na Bosnu....

https://www.rtl.hr/vijesti/hrvatska/nac ... 42ac12002b
Prvo, u tome što se pojmu 'nacija' pridaje etničko značenje, što je netočno jer taj pojam ima isključivo političko značenje. Drugo, pogreška je u tome što u cjelokupnom stanovništvu ima pripadnika više naroda (Hrvata, Srba, Židova, Talijana, Mađara, Bošnjaka itd.). Riječ je naravno o Republici Hrvatskoj.

Nacija je jednako država te su u tom smislu svi građani Republike Hrvatske pripadnici hrvatske nacije. Ali nikako ne i hrvatskog naroda.
Last edited by Haris.ba on 20/08/2022 11:32, edited 1 time in total.
User avatar
Truba
Posts: 93823
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija
Grijem se na: Plin i struju
Horoskop: Vodolija
Contact:

#5331 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?

Post by Truba »

Trebao bi neki zakon da se mametne za ove ko better man i sto pisu katolici umjesto hrvati
Pa fino sud uzme ti ip pa lagana tuzbica
Cena nekoliko tisuca maraka

Pa ti negiraj
Nastavi negirat jedan konstitutivni narod
U srbiji ima vise katolika nego u bih
Al nisu vecina iz 1 naroda
Nisu konstitutivni
Nisu imali vojsku koja je dala pregovarace u daytonu
I na kraju tamosnji katolici su niko

E to se ovdje zeli napraviti...
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50580
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#5332 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?

Post by Bloo »

Haris.ba wrote: 20/08/2022 11:28
Bloo wrote: 20/08/2022 11:25 Kad već o plemenima, barem onda u duhu naslova - Germanima.
Ko Dodik?
Milorad Dodik: Germani, koji su napadali Srbe, šalju visokog predstavnika
Eto vidiš kako se sve može povezati i ostati u okviru teme. :D
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50580
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#5333 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?

Post by Bloo »

Black swan wrote: 20/08/2022 11:29 Trebao bi neki zakon da se mametne za ove ko better man i sto pisu katolici umjesto hrvati
Pa fino sud uzme ti ip pa lagana tuzbica
Cena nekoliko tisuca maraka

Pa ti negiraj
Nastavi negirat jedan konstitutivni narod
U srbiji ima vise katolika nego u bih
Al nisu vecina iz 1 naroda
Nisu konstitutivni
Nisu imali vojsku koja je dala pregovarace u daytonu
I na kraju tamosnji katolici su niko

E to se ovdje zeli napraviti...
Treba ti više sabura i Dzizuzove maksime sa obrazom.
User avatar
okanomalo
Posts: 1446
Joined: 09/01/2015 16:10

#5334 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?

Post by okanomalo »

sinuhe wrote: 19/08/2022 21:35 Ljudi stvarno pisu da u BiH ima stotine hiljada "ostalih". Kazu tako se izjasnili na popisu. :D
ne ide nista ispod milijarde. :D
trasport
Posts: 92
Joined: 28/04/2022 12:34

#5335 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?

Post by trasport »

Black swan wrote: 20/08/2022 11:29 Trebao bi neki zakon da se mametne za ove ko better man i sto pisu katolici umjesto hrvati
Pa fino sud uzme ti ip pa lagana tuzbica
Cena nekoliko tisuca maraka

Pa ti negiraj
Nastavi negirat jedan konstitutivni narod
U srbiji ima vise katolika nego u bih
Al nisu vecina iz 1 naroda
Nisu konstitutivni
Nisu imali vojsku koja je dala pregovarace u daytonu
I na kraju tamosnji katolici su niko

E to se ovdje zeli napraviti...
Ti i slični negiraju i Bošnjake. Svi smo mi Bosanci bez obzira na vjeru. Jedan od glasnijih koji to zagovara u mom okruženju kad dođe do tih rasprava se 2013 izjasnio kao Bošnjak.
Meni ne pada na pamet da se prema nekom ponašam kao što se Dodik ponaša premam mom narodu, muslimani kao vjerska skupina pa izvolte budite ili Srbi ili Hrvati.
Ti si Hrvat i očekujem od tebe da mene smatraš Bošnjakom.
Za početak da se naučimo da se poštujemo.
User avatar
okanomalo
Posts: 1446
Joined: 09/01/2015 16:10

#5336 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?

Post by okanomalo »

joint union wrote: 19/08/2022 23:16
Black swan wrote: 19/08/2022 21:48

koliko ih ima čudo ne traže svoj entitet
i nisu imali vojsku u ratu
Itekako su imali, Armiju RBiH.
Trebaju li Srbi dobiti entitet u Hrvatskoj?
srbi su odbili plan Z4 , sto bi se moglo uporediti sa entitetom. kad su odbili dato je hrvatima zeleno svjetlo za vojnu akciju.
User avatar
okanomalo
Posts: 1446
Joined: 09/01/2015 16:10

#5337 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?

Post by okanomalo »

trasport wrote: 20/08/2022 11:39
Black swan wrote: 20/08/2022 11:29 Trebao bi neki zakon da se mametne za ove ko better man i sto pisu katolici umjesto hrvati
Pa fino sud uzme ti ip pa lagana tuzbica
Cena nekoliko tisuca maraka

Pa ti negiraj
Nastavi negirat jedan konstitutivni narod
U srbiji ima vise katolika nego u bih
Al nisu vecina iz 1 naroda
Nisu konstitutivni
Nisu imali vojsku koja je dala pregovarace u daytonu
I na kraju tamosnji katolici su niko

E to se ovdje zeli napraviti...
Ti i slični negiraju i Bošnjake. Svi smo mi Bosanci bez obzira na vjeru. Jedan od glasnijih koji to zagovara u mom okruženju kad dođe do tih rasprava se 2013 izjasnio kao Bošnjak.
Meni ne pada na pamet da se prema nekom ponašam kao što se Dodik ponaša premam mom narodu, muslimani kao vjerska skupina pa izvolte budite ili Srbi ili Hrvati.
Ti si Hrvat i očekujem od tebe da mene smatraš Bošnjakom.
Za početak da se naučimo da se poštujemo.
:lol: ja sam muslimanka al sam HERCEGOVKA. :kakoste: nismo svi bosanci.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50580
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#5338 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?

Post by Bloo »

trasport wrote: 20/08/2022 11:39 Svi smo mi Bosanci bez obzira na vjeru
*i bez obzira na etniju :D
User avatar
Login77777
Posts: 8778
Joined: 18/05/2021 09:11

#5339 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?

Post by Login77777 »

Black swan wrote: 20/08/2022 11:29 Trebao bi neki zakon da se mametne za ove ko better man i sto pisu katolici umjesto hrvati
Pa fino sud uzme ti ip pa lagana tuzbica
Cena nekoliko tisuca maraka

Pa ti negiraj
Nastavi negirat jedan konstitutivni narod
U srbiji ima vise katolika nego u bih
Al nisu vecina iz 1 naroda
Nisu konstitutivni
Nisu imali vojsku koja je dala pregovarace u daytonu
I na kraju tamosnji katolici su niko

E to se ovdje zeli napraviti...
Ako se sutra to uvede hoces tuziti svog dodu ili to nije isto.
User avatar
cyprus
Posts: 39746
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#5340 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?

Post by cyprus »

Bloo wrote: 20/08/2022 11:58
trasport wrote: 20/08/2022 11:39 Svi smo mi Bosanci bez obzira na vjeru
*i bez obzira na etniju :D
I nacionalnost :D
User avatar
Truba
Posts: 93823
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija
Grijem se na: Plin i struju
Horoskop: Vodolija
Contact:

#5341 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?

Post by Truba »

Login77777 wrote: 20/08/2022 13:45
Black swan wrote: 20/08/2022 11:29 Trebao bi neki zakon da se mametne za ove ko better man i sto pisu katolici umjesto hrvati
Pa fino sud uzme ti ip pa lagana tuzbica
Cena nekoliko tisuca maraka

Pa ti negiraj
Nastavi negirat jedan konstitutivni narod
U srbiji ima vise katolika nego u bih
Al nisu vecina iz 1 naroda
Nisu konstitutivni
Nisu imali vojsku koja je dala pregovarace u daytonu
I na kraju tamosnji katolici su niko

E to se ovdje zeli napraviti...
Ako se sutra to uvede hoces tuziti svog dodu ili to nije isto.
Rs me ne zanima davno reko :mrgreen:
User avatar
Login77777
Posts: 8778
Joined: 18/05/2021 09:11

#5342 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?

Post by Login77777 »

Black swan wrote: 20/08/2022 14:08
Login77777 wrote: 20/08/2022 13:45

Ako se sutra to uvede hoces tuziti svog dodu ili to nije isto.
Rs me ne zanima davno reko :mrgreen:
Predsjednistvo BiH je u manjem entitetu?
AtillaS
Posts: 2140
Joined: 27/08/2021 18:55

#5343 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?

Post by AtillaS »

okanomalo wrote: 20/08/2022 11:48 :lol: ja sam muslimanka al sam HERCEGOVKA. :kakoste: nismo svi bosanci.
Država = nacija. Dakle, svi smo mi Bosanci i Hercegovci. To nije stvar izbora nego status koji dobijaš uz državljanstvo BiH.

Malena Lana, naš ponos, kad je neki dan osvajala zlatnu medalju nije joj kod imena pisalo ni vjera, ni etnija, ni grad, ni regija, nego samo NAT i 🇧🇦.

Volio bih jednog dana doživjeti da se ljudi ne prepiru oko stvari koje su jasne i koje je u najmanju ruku nekulturno dovoditi u pitanje.
User avatar
Login77777
Posts: 8778
Joined: 18/05/2021 09:11

#5344 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?

Post by Login77777 »

Bloo wrote: 19/08/2022 20:02
Login77777 wrote: 19/08/2022 16:20 Manjine ne postoje po Ustavu. Jedino ako mislis na Ostale. Ali oni nisu manjina.
Na osnovu člana IV. 4. a) Ustava Bosne i Hercegovine, Parlamentarna skupština Bosne i Hercegovine, na
sjednici Predstavničkog doma, održanoj 20. juna 2002.godine, i na sjednici Doma naroda, održanoj 1. aprila
2003. godine, usvojila je
ZAKON
O ZAŠTITI PRAVA PRIPADNIKA NACIONALNIH MANJINA

Nacionalna manjina, u skladu sa ovim zakonom, je dio stanovništva-državljana BiH koji ne pripadaju ni
jednom od tri konstitutivna naroda, a sačinjavaju je ljudi istog ili sličnog etničkog porijekla, iste ili slične
tradicije, običaja, vjerovanja, jezika, kulture i duhovnosti i bliske ili srodne povijesi i drugih obilježja.
BiH štiti položaj i ravnopravnost pripadnika nacionalnih manjina: Albanaca, Crnogoraca, Čeha, Italijana,
Jevreja, Mađara, Makedonaca, Nijemaca, Poljaka, Roma, Rumuna, Rusa, Rusina, Slovaka, Slovenaca, Turaka,
Ukrajinaca i drugih koji ispunjavaju uvjete iz stava 1. ovog člana
Mogu biti bh drzavljani ili stranci sa pravom boravka u BiH. Ako sudjeluju u vlasti onda nisu manjina.
User avatar
Login77777
Posts: 8778
Joined: 18/05/2021 09:11

#5345 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?

Post by Login77777 »

Black swan wrote: 19/08/2022 21:33
Login77777 wrote: 19/08/2022 18:55

Naravno…

Vibor Handzic
Sandra Imsirovic
Rasim Kantarevic
Segmedina Srna Bajramovic
Sejad Tatarin
Mirela Trepanic Grbesic
Aner Zuljevic

:thumbup:
Ako su oni manjina ja sam seksmasina :mrgreen:
Ko kaze da su manjina? Oni su Ostali.
User avatar
okanomalo
Posts: 1446
Joined: 09/01/2015 16:10

#5346 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?

Post by okanomalo »

AtillaS wrote: 20/08/2022 14:13
okanomalo wrote: 20/08/2022 11:48 :lol: ja sam muslimanka al sam HERCEGOVKA. :kakoste: nismo svi bosanci.
Država = nacija. Dakle, svi smo mi Bosanci i Hercegovci. To nije stvar izbora nego status koji dobijaš uz državljanstvo BiH.

Malena Lana, naš ponos, kad je neki dan osvajala zlatnu medalju nije joj kod imena pisalo ni vjera, ni etnija, ni grad, ni regija, nego samo NAT i 🇧🇦.

Volio bih jednog dana doživjeti da se ljudi ne prepiru oko stvari koje su jasne i koje je u najmanju ruku nekulturno dovoditi u pitanje.
:shock: Nije bas tako. "Državljanstvo i nacionalnost su jedan od najteže shvaćenih pojmova u svijetu. Za laika, pojam nacionalnost djeluje kao zamjena za državljanstvo i obrnuto. Ali u stvarnosti, razlika između nacionalnosti i državljanstva je sasvim očita, da je ne možemo ignorirati. Nacionalnost osobe otkriva njegovo mjesto rođenja, tj. Odakle pripada. Ona definira pripadnost osobe određenoj naciji.
Naprotiv, državljanstvo se daje pojedincu od strane vlade zemlje, kada se on / ona pridržava pravnih formalnosti. To je status građanina zemlje"Državljanstvo je politički status koji kaže da je osoba priznata kao državljanin zemlje.
AtillaS
Posts: 2140
Joined: 27/08/2021 18:55

#5347 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?

Post by AtillaS »

Država = nacija.

To je jedino što ne biraš nakon odabira matične zemlje, za razliku od etničkog ili vjerskog identiteta koji su promjenljivi uvijek i svugdje. Jednom ako se npr odseliš u Dansku i dobiješ državljanstvo, u nacionalnom smislu ubuduće bilo gdje da nastupaš ti si Danac, ako si npr sportista jel. Imaš drugu varijantu - da mijenjaš sportsko državljastvo, pa onda nastupaš opet pod imenom te druge države. Nacionalnost uvijek prati državljanstvo. Sve drugo je šuplja i nema nikakvog "ali".

Svaki smrtnik u ovoj državi, koji je rođenjem ili na drugi način dobio bh. državljanstvo je Bosanac i Hercegovac.
User avatar
Login77777
Posts: 8778
Joined: 18/05/2021 09:11

#5348 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?

Post by Login77777 »

okanomalo wrote: 20/08/2022 14:35
AtillaS wrote: 20/08/2022 14:13
Država = nacija. Dakle, svi smo mi Bosanci i Hercegovci. To nije stvar izbora nego status koji dobijaš uz državljanstvo BiH.

Malena Lana, naš ponos, kad je neki dan osvajala zlatnu medalju nije joj kod imena pisalo ni vjera, ni etnija, ni grad, ni regija, nego samo NAT i 🇧🇦.

Volio bih jednog dana doživjeti da se ljudi ne prepiru oko stvari koje su jasne i koje je u najmanju ruku nekulturno dovoditi u pitanje.
:shock: Nije bas tako. "Državljanstvo i nacionalnost su jedan od najteže shvaćenih pojmova u svijetu. Za laika, pojam nacionalnost djeluje kao zamjena za državljanstvo i obrnuto. Ali u stvarnosti, razlika između nacionalnosti i državljanstva je sasvim očita, da je ne možemo ignorirati. Nacionalnost osobe otkriva njegovo mjesto rođenja, tj. Odakle pripada. Ona definira pripadnost osobe određenoj naciji.
Naprotiv, državljanstvo se daje pojedincu od strane vlade zemlje, kada se on / ona pridržava pravnih formalnosti. To je status građanina zemlje"Državljanstvo je politički status koji kaže da je osoba priznata kao državljanin zemlje.
One drzave cije drzavljanstvo imas to i jesi. Sve drugo su zelje. Ti kad odes negdje i uvedu te u registar pise nacionalnost BiH. Jel mislis da ce te u Njemackoj kada das bh pasos pitati jesi Bosnjak, Srbin, Hrvat ili Ostali? :lol:
Stave nacionalnost BiH i cao.
User avatar
GandalfSivi
Posts: 22778
Joined: 09/09/2006 00:38
Contact:

#5349 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?

Post by GandalfSivi »

Bloo wrote: 20/08/2022 10:57
Kao dzedaj, pocascena sam.

Zabrinutost za Jevreje i Rome je veoma šega kada dolazi od građanina jedne države koja tretira Rome kao što tretira, a da ne spominjemo sve divne viceve o Romima i Holokaustu.
:D

Nemojte se razboliti od brige za Ostale.
Imas li ti kakav certifikat da si dzedaj?

I to kad kazes nemojte se razboliti od brige, ko smo to mi?
User avatar
Login77777
Posts: 8778
Joined: 18/05/2021 09:11

#5350 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?

Post by Login77777 »

sinuhe wrote: 19/08/2022 21:35 Ljudi stvarno pisu da u BiH ima stotine hiljada "ostalih". Kazu tako se izjasnili na popisu. :D
Ko to kaze da ih ima stotine hiljada?
Locked