Cijene stanova All about

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
suspect_zero
Posts: 27983
Joined: 11/10/2008 21:45

#10051 Re: Cijene stanova All about

Post by suspect_zero »

Chmoljo wrote: 14/08/2022 21:26

Ne placa se porez na nasljedstvo.
Fakat?....ono ja kao dijete što naslijedim od svojih ne plaćam porez?....vjerovatno onda plaćam prevod ili šta već?
giannibelif
Posts: 2524
Joined: 28/01/2017 22:11

#10052 Re: Cijene stanova All about

Post by giannibelif »

Plaća se porez samo u slučaju da ukoliko naslijeđenu nekretninu nasljednik prodaje prije proteka od četiri godine od dana riješenja o naslijeđivanju. Taj porez iznosi 10 posto.
NediM17
Posts: 26440
Joined: 05/11/2009 11:49

#10053 Re: Cijene stanova All about

Post by NediM17 »

suspect_zero wrote: 15/08/2022 18:59
Chmoljo wrote: 14/08/2022 21:26

Ne placa se porez na nasljedstvo.
Fakat?....ono ja kao dijete što naslijedim od svojih ne plaćam porez?....vjerovatno onda plaćam prevod ili šta već?
Platis samo notarsku tarifu u zavisnosti od vrijednosti imovine.
Nemoj se ljutit' sto sam i ovdje prosr'o. :?
Nego, je li spravljena ta mjesavina kaHve po tvom ukusu? :mrgreen:
zposao
Posts: 2940
Joined: 22/03/2019 09:27

#10054 Re: Cijene stanova All about

Post by zposao »

Isner wrote: 14/08/2022 23:44
zposao wrote: 14/08/2022 23:13

Ma lako je za slučajeve sa roditelja na djecu, ali mnogo slučajeva ima gdje djedovi nisu raščistili pa ni djeca ni unučad nisu 1/1. E tu koliko sam čuo treba dosta vremena, papirologije i para.
Mi smo tu nezvanicni sampioni.. grad i stanovi hajd nekako al zemlja i šuma - svaki drugi Z.K. je 1/31
Na to sam i mislio.
Tipa usmeno prenošenje koje je čija parcela, a kad odes u katastar imaš šta vidjeti. Sve se dijeli na 1/56.

I hajde sad uredi te papire. To je glavobolja prava i sigurno košta pun klinac.
Nije to sa oca na dijete nego sa pradjeda na praunučad.
suspect_zero
Posts: 27983
Joined: 11/10/2008 21:45

#10055 Re: Cijene stanova All about

Post by suspect_zero »

NediM17 wrote: 15/08/2022 19:24
suspect_zero wrote: 15/08/2022 18:59

Fakat?....ono ja kao dijete što naslijedim od svojih ne plaćam porez?....vjerovatno onda plaćam prevod ili šta već?
Platis samo notarsku tarifu u zavisnosti od vrijednosti imovine.
Nemoj se ljutit' sto sam i ovdje prosr'o. :?
Nego, je li spravljena ta mjesavina kaHve po tvom ukusu? :mrgreen:
Hvala.
Nisam išla, neću još sigurno koji dan zbog gužvi....muhanata sam postala na gurkanje naroda :mrgreen:
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83418
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#10056 Re: Cijene stanova All about

Post by _BataZiv_0809 »

Dvosoban stan novije gradnje od 45m2 u Velešićima (112.000 KM)
https://www.olx.ba/r/48042158/164129

Sta znaci "Potrebno je zavrsiti uknjizbu" :-?
citroen xm
Posts: 20441
Joined: 17/04/2012 22:57

#10057 Re: Cijene stanova All about

Post by citroen xm »

Vjerovatno petljavina sa papirima. Piše i da je zgrada završena 2012., a useljena tek 6 godina posle. Nešto tu ne štima.
shheff
Posts: 820
Joined: 22/07/2013 14:11

#10058 Re: Cijene stanova All about

Post by shheff »

Egomanijaci čekaju da imaju 80, a djeca 55, i onda senilni se ponašaju k'o begovi ko će dobiti malo milostinje, dijele livade, šume i vikendice. Jedino mjesto stanovanja poslije smrti, ali sve što mi je "višak" kad budu imali 25 odmah dijelim jednako na koji broj treba i zdravo. Nije važno da li je to vrijednost od 10k, 30k ili 50k nek im pomogne kad im najviše treba, da ostvare sebi dom, dodatne specijalizacije, ili na kraju hodanje po svijetu... nek svako za sebe donosi prave odluke... Čovjek se slomi do 55/60 da otplati stan, prođe ga život i onda kaže evo ti tamo šuma ili livada od mene, ponesi je prijatelju sa sobom dole.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#10059 Re: Cijene stanova All about

Post by moonca »

Problem. je da 25- njaci 'profuchkaju' nasljedstvo i eto ih opet kod 80. njaka. da ih hrane :-)
. Ne...
User avatar
Haris.ba
Posts: 35289
Joined: 08/09/2005 20:08

#10060 Re: Cijene stanova All about

Post by Haris.ba »

Moze se djetetu dati npr.stan da se koristi besplatno bas kad mu treba u tom periodu 20ineke. A, nek naslijedi poslije roditelja.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#10061 Re: Cijene stanova All about

Post by moonca »

Zasto besplatno.. ako radi.. ?
User avatar
Haris.ba
Posts: 35289
Joined: 08/09/2005 20:08

#10062 Re: Cijene stanova All about

Post by Haris.ba »

moonca wrote: 15/08/2022 23:51 Zasto besplatno.. ako radi.. ?
Zasto ne? Lovu koju bi trosio na rentu usmjeriti pametnije. Novi stan, obrazovanje, posao....

Kupi stan i izdaje i vraca kamatu. Nakon odredjenog vremena ima nekretninu koju moze vlastitom djetetu ostaviti.

Tako se stvara medjugeneracijsko bogatstvo.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#10063 Re: Cijene stanova All about

Post by moonca »

Haris.ba wrote: 15/08/2022 23:53
moonca wrote: 15/08/2022 23:51 Zasto besplatno.. ako radi.. ?
Zasto ne? Lovu koju bi trosio na rentu usmjeriti pametnije. Novi stan, obrazovanje, posao....

Tako se stvara medjugeneracijsko bogatstvo.
Zashto ne bi roditelji uzimali kiriju za stan. -novac investirali, ili shtedjeli .. .. i u dobi kad im treba dodatni prihod. on je vech ushtedjen...
..
User avatar
Haris.ba
Posts: 35289
Joined: 08/09/2005 20:08

#10064 Re: Cijene stanova All about

Post by Haris.ba »

moonca wrote: 15/08/2022 23:57
Haris.ba wrote: 15/08/2022 23:53

Zasto ne? Lovu koju bi trosio na rentu usmjeriti pametnije. Novi stan, obrazovanje, posao....

Tako se stvara medjugeneracijsko bogatstvo.
Zashto ne bi roditelji uzimali kiriju za stan. -novac investirali, ili shtedjeli .. .. i u dobi kad im treba dodatni prihod. on je vech ushtedjen...
..
Mozda zato sto im ne treba novac?
User avatar
GandalfSivi
Posts: 22758
Joined: 09/09/2006 00:38
Contact:

#10065 Re: Cijene stanova All about

Post by GandalfSivi »

Kompromis, ako bas hoce, pljunuti polog za stan, ostalo je na potomstvu, barem dok su roditelji zivi…
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83418
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#10066 Re: Cijene stanova All about

Post by _BataZiv_0809 »

Nemoj je kvotat hljeba ti
User avatar
Haris.ba
Posts: 35289
Joined: 08/09/2005 20:08

#10067 Re: Cijene stanova All about

Post by Haris.ba »

_BataZiv_0809 wrote: 16/08/2022 00:02 Nemoj je kvotat hljeba ti
:sax:
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83418
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#10068 Re: Cijene stanova All about

Post by _BataZiv_0809 »

Haris.ba wrote: 16/08/2022 00:06
_BataZiv_0809 wrote: 16/08/2022 00:02 Nemoj je kvotat hljeba ti
:sax:
Jesi mi vidio ovaj stan sto sam linkao?

Sta moze biti belaj sa papirima?
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#10069 Re: Cijene stanova All about

Post by moonca »

Haris.ba wrote: 15/08/2022 23:59 Mozda zato sto im ne treba novac?
Kome to ne treba novac i ko to zna koliko i kad che mu trebati.. i na koga se moze osloniti u takvim situacijama.... :-)
User avatar
Haris.ba
Posts: 35289
Joined: 08/09/2005 20:08

#10070 Re: Cijene stanova All about

Post by Haris.ba »

_BataZiv_0809 wrote: 16/08/2022 00:09
Haris.ba wrote: 16/08/2022 00:06

:sax:
Jesi mi vidio ovaj stan sto sam linkao?

Sta moze biti belaj sa papirima?
Vidio sam. Ali, ne znam pa nisam htio pisati.

Bilo je stanova po Velesicima koje su stanari "dobili" zbog neisplacenih placa. Kako je to proslo kroz papire.... Npr.u ulici Pandze ih ima. Ovu zgradu ne mogu da skontam gdje je, ne lici mi na taj slucaj.
acuupo
Posts: 245
Joined: 12/02/2014 15:39

#10071 Re: Cijene stanova All about

Post by acuupo »

EasyMan wrote: 14/08/2022 21:01 Saznade li iko cijenu kvadrata nove zgrade kod grasa?
4000KM u izgradnji
User avatar
Truba
Posts: 93806
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija
Grijem se na: Plin i struju
Horoskop: Vodolija
Contact:

#10072 Re: Cijene stanova All about

Post by Truba »

Malo je to
Treba minimalno 7500
User avatar
VladaFBiH
Posts: 6606
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#10073 Re: Cijene stanova All about

Post by VladaFBiH »

shheff wrote: 15/08/2022 21:49 Egomanijaci čekaju da imaju 80, a djeca 55, i onda senilni se ponašaju k'o begovi ko će dobiti malo milostinje, dijele livade, šume i vikendice. Jedino mjesto stanovanja poslije smrti, ali sve što mi je "višak" kad budu imali 25 odmah dijelim jednako na koji broj treba i zdravo. Nije važno da li je to vrijednost od 10k, 30k ili 50k nek im pomogne kad im najviše treba, da ostvare sebi dom, dodatne specijalizacije, ili na kraju hodanje po svijetu... nek svako za sebe donosi prave odluke... Čovjek se slomi do 55/60 da otplati stan, prođe ga život i onda kaže evo ti tamo šuma ili livada od mene, ponesi je prijatelju sa sobom dole.
ako djeca do 55 nisu ništa stvorila onda im s pravom nisu ni dali ništa jer bi ovi to s*ičkali.

Od roditelja očekujem da mi daju edukaciju (i dali su mi je - hvala im na tome) a ono što su oni stvorili me ne interesuje - ako nešto ostane super a ako ne važnije mi je da se oni ne pate jer su meni prepisali stan/kuću. Ako će biti sretni da ga prodaju i putuju to će i mene učiniti sretnim jer su to i zaslužili.
User avatar
VladaFBiH
Posts: 6606
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#10074 Re: Cijene stanova All about

Post by VladaFBiH »

citroen xm wrote: 15/08/2022 17:08 Nije, ali nema veze.

Ne trebaš djeci prepisivati imovinu dok si živ, ali zdravije je da posle tebe ostane djetetu nego da nešto drugo uradiš sa njom, a i djete treba za života da stvori nešto svoje i da je tu roditeljima da pomogne. Jebaji ga, to je neki zdrav odnos u okviru porodice. Najlakše je biti samo svoj.
super je ako ostane ali očekivati da se to podrazumijeva mi je bolesno - znam X primjera gdje roditelji životare u ogromnim stanovima kako bi nasljednicima ostao a ovog boli neka stvar za njih...
User avatar
VladaFBiH
Posts: 6606
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#10075 Re: Cijene stanova All about

Post by VladaFBiH »

Haris.ba wrote: 15/08/2022 10:06 Naravno da ne moraju nista da ostave roditelji.

Ali. Ali, jedan od drustveno najlaksih nacina stvaranja bogatijeg drustva je medjugeneracijski prenos kapitala.

Nas su promjene ekonomskih sistema nagrdile kao drustvo.
slažem se ako roditelji mogu sebi priušiti iole pristojan život jer računanje na stan od roditelja koji su na ivici egistencije i čuvaju stan za svog "dilbera" mi je bolesno
Post Reply