Autoputevi u BiH - Koridor 5C

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

NecuVise
Posts: 2885
Joined: 10/01/2020 20:02

#25001 Re: Autoputevi u BiH - Koridor 5C

Post by NecuVise »

2 sata sjediš u kućici i brojiš kusur pa dva sata odmaraš za iznad prosječnu platu na današnji vakat a kamo li prije pet deset godina. Dream job za većinu populacije itekako.
User avatar
mk ultra
Posts: 24033
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Fiume
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#25002 Re: Autoputevi u BiH - Koridor 5C

Post by mk ultra »

Meni je najsmjesnije bilo kad sam vidio da na naplatnim u RS-u velikim slovima napisana cijena oštećenja rampe, mislim oko 150km :mrgreen:
User avatar
So What!
Posts: 11871
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#25003 Re: Autoputevi u BiH - Koridor 5C

Post by So What! »

_BataZiv_0809 wrote: 07/08/2022 19:38
fortaleza wrote: 07/08/2022 19:09

Sjediš u onoj plastičnoj kućici na 40tak stupnjeva usred betonske nedođije i kusuraš se sa nervoznim vozačima. Dream job za koji je potrebna jebačka štela.
Eh eto....za vrijeme SDP vlade trebala ti je veza direktno kod Lagumdzije za taj posao.

U to vrijeme su bile iznadprosjecne plate. Sad sa ovom inflacijom vise nisu.
Meni totalno nejasno, zasto kod nas ljudi i to mladi ljudi teze ka natezanju da dobiju posao salterasa od poste, elektroprivrede, vodovoda pa i autocesta.

Danas se nudi siroka lepeza tih nekih digitalnih poslova koji su kudikamo unosniji i laksi za raditi, ako im se bas ne radi nesto fizicki. Od popunjavanja faktura, naloga (DDC Mills), data analysisa, marketinga, copywritinga, customer supporta, pa onda nekih raznih poslova vezanih za IT.

Za vecinu navedenog ne treba neka prevelika pamet, znam gomilu ljudi koji su se iz nesrodnih bransi prekvalifikovali da rade upravo takve poslove, ali eto, svako bira sebi.
User avatar
sime_cipol
Posts: 23413
Joined: 20/12/2018 15:06
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
Grijem se na: Zdrvima
Vozim: Clio 1.2 43kw

#25004 Re: Autoputevi u BiH - Koridor 5C

Post by sime_cipol »

So What! wrote: 08/08/2022 08:40
_BataZiv_0809 wrote: 07/08/2022 19:38

Eh eto....za vrijeme SDP vlade trebala ti je veza direktno kod Lagumdzije za taj posao.

U to vrijeme su bile iznadprosjecne plate. Sad sa ovom inflacijom vise nisu.
Meni totalno nejasno, zasto kod nas ljudi i to mladi ljudi teze ka natezanju da dobiju posao salterasa od poste, elektroprivrede, vodovoda pa i autocesta.

Danas se nudi siroka lepeza tih nekih digitalnih poslova koji su kudikamo unosniji i laksi za raditi, ako im se bas ne radi nesto fizicki. Od popunjavanja faktura, naloga (DDC Mills), data analysisa, marketinga, copywritinga, customer supporta, pa onda nekih raznih poslova vezanih za IT.

Za vecinu navedenog ne treba neka prevelika pamet, znam gomilu ljudi koji su se iz nesrodnih bransi prekvalifikovali da rade upravo takve poslove, ali eto, svako bira sebi.
Drzavna firma, kredit za auto/stan, "sigurnost".
User avatar
mk ultra
Posts: 24033
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Fiume
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#25005 Re: Autoputevi u BiH - Koridor 5C

Post by mk ultra »

nisam nikad radio u javnoj pa sam siguran

ali ukupni mindset za J.U. mora biti poseban
ti u J.U. možeš ostaviti telefon da zvoni do beskonačnosti, ja se na svoj službeni moram javiti
na mail, odgovorio, neoodgovorio, svejedno.
u J.U. grešku napraviš, kažeš halali, i oni halale, u najgorem slučaju te prebace na jednakoplaćeno radno mjesto u drugoj službi

i sl sranja

takav koncept apsolutne neoodgovornosti za svoja djela vrijedi samo u takvim ustanovama

san sAnova svakom bošnjaku je da bude domar/ložioničar + da kreči kuće u radno vrijeme ili neki sličan posao. pride, nosi se alat sa posla na "domaćinski" posao

i ovako je u svakoj, al svakoj javnoj ustanovi u FBIH.

dabogda propala :zoka: :bih:
User avatar
So What!
Posts: 11871
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#25006 Re: Autoputevi u BiH - Koridor 5C

Post by So What! »

sime_cipol wrote: 08/08/2022 10:01 Drzavna firma, kredit za auto/stan, "sigurnost".
Vecina ovih outsourcing kompanija nudi pravo dobre ugovore na neodredjeno s punim prijavljenim iznosom, a s takvim ugovorom je lahko i kredit dobiti.

Znam da je u drzavnim institucijama i javnim ustanovama pravo tesko dobiti otkaz ako dobijes ugovor na neodredjeno, ali i dalje, platni rang je vec poceo zaostajati za ovim kompanijama gdje stranci placaju.
Dzontra_Volta
Posts: 8004
Joined: 20/01/2011 11:10

#25007 Re: Autoputevi u BiH - Koridor 5C

Post by Dzontra_Volta »

So What! wrote: 08/08/2022 12:56
sime_cipol wrote: 08/08/2022 10:01 Drzavna firma, kredit za auto/stan, "sigurnost".
Vecina ovih outsourcing kompanija nudi pravo dobre ugovore na neodredjeno s punim prijavljenim iznosom, a s takvim ugovorom je lahko i kredit dobiti.

Znam da je u drzavnim institucijama i javnim ustanovama pravo tesko dobiti otkaz ako dobijes ugovor na neodredjeno, ali i dalje, platni rang je vec poceo zaostajati za ovim kompanijama gdje stranci placaju.
U mene prijatelj radi u državnoj firmi, a supruga u "pravo dobroj firmi", sa puno većom platom. U banci uzimali stambeni kredit, banka sav kredit navalila na njega, jer je sigurniji.
User avatar
Dope_Man
Posts: 8021
Joined: 03/06/2016 16:31

#25008 Re: Autoputevi u BiH - Koridor 5C

Post by Dope_Man »

So What! wrote: 08/08/2022 12:56
sime_cipol wrote: 08/08/2022 10:01 Drzavna firma, kredit za auto/stan, "sigurnost".
Vecina ovih outsourcing kompanija nudi pravo dobre ugovore na neodredjeno s punim prijavljenim iznosom, a s takvim ugovorom je lahko i kredit dobiti.

Znam da je u drzavnim institucijama i javnim ustanovama pravo tesko dobiti otkaz ako dobijes ugovor na neodredjeno, ali i dalje, platni rang je vec poceo zaostajati za ovim kompanijama gdje stranci placaju.
Ovdje jednostavno jos uvijek vlada misljenje da je drzavni posao najsigurnija stvar ikad i da je to vrhunac uspjeha. Naravno, ne za sve, ali vecina tako misli. I nije to daleko od istine, kao sto navedose iznad u drzavnoj se moze zezati, ne raditi... i opet imas posao, dok za isti rezim u privatnoj letis bez obzira na to sto si na neodredjeno.

I nije to samo kod nas, ima jako dobra italijanska komedija Quo vado? na istu temu, koja pokazuje da je i kod njih isto misljenje.

E zato bolje biti "otpravnik" automobila u kucici na autoputu s mozgom na ispasi nego uciti da bi bio neki developer koji sutra moze ostati bez posla. A jos moras i raditi.. kome to jos treba.
User avatar
sime_cipol
Posts: 23413
Joined: 20/12/2018 15:06
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
Grijem se na: Zdrvima
Vozim: Clio 1.2 43kw

#25009 Re: Autoputevi u BiH - Koridor 5C

Post by sime_cipol »

Dzontra_Volta wrote: 08/08/2022 13:31
So What! wrote: 08/08/2022 12:56

Vecina ovih outsourcing kompanija nudi pravo dobre ugovore na neodredjeno s punim prijavljenim iznosom, a s takvim ugovorom je lahko i kredit dobiti.

Znam da je u drzavnim institucijama i javnim ustanovama pravo tesko dobiti otkaz ako dobijes ugovor na neodredjeno, ali i dalje, platni rang je vec poceo zaostajati za ovim kompanijama gdje stranci placaju.
U mene prijatelj radi u državnoj firmi, a supruga u "pravo dobroj firmi", sa puno većom platom. U banci uzimali stambeni kredit, banka sav kredit navalila na njega, jer je sigurniji.
Upravo sam to htio napisati, bankinim ocima je sigurnija 1000 od BHTelecoma nego 2000 od outsourcinga :roll:
Da ne govorim kako kum ima SZR gdje napravi skoro 200k prometa za godinu, a banka mu neda kredit od 20k.
User avatar
fortaleza
Posts: 6182
Joined: 05/03/2012 23:16
Location: https://www.youtube.com/watch?v=Vh4QWmx50qA

#25010 Re: Autoputevi u BiH - Koridor 5C

Post by fortaleza »

Dope_Man wrote: 08/08/2022 14:00
So What! wrote: 08/08/2022 12:56

Vecina ovih outsourcing kompanija nudi pravo dobre ugovore na neodredjeno s punim prijavljenim iznosom, a s takvim ugovorom je lahko i kredit dobiti.

Znam da je u drzavnim institucijama i javnim ustanovama pravo tesko dobiti otkaz ako dobijes ugovor na neodredjeno, ali i dalje, platni rang je vec poceo zaostajati za ovim kompanijama gdje stranci placaju.
E zato bolje biti "otpravnik" automobila u kucici na autoputu s mozgom na ispasi nego uciti da bi bio neki developer koji sutra moze ostati bez posla. A jos moras i raditi.. kome to jos treba.
Nikad ne znaš šta se čovjeku može dogoditi tako da koliko god nešto zvučalo sigurno ovaj drugi ima kapital u znanju za razliku od ovog prvog kojemu je mozak na ispaši i ovisi o volji drugih.
User avatar
Dope_Man
Posts: 8021
Joined: 03/06/2016 16:31

#25011 Re: Autoputevi u BiH - Koridor 5C

Post by Dope_Man »

Ma znam ja to, ja nikad ne bih u drzavnu jer sa svojim znanjem necu zaradjivat koliko zaradjujem izvan, i naravno mogu skakat svako par godina od firme do firme po jos bolje uvjete.

Al isto tako znam par ljudi s faksa koji jos ne rade, jer cekaju priliku u drzavnom sektoru.

Ali odosmo u off, uglavnom zakljucak cijeni se biti otpravnik putnickih vozila itekako jer smo naucili da je drzavni posao najvece dostignuce.
BadBoy
Posts: 9609
Joined: 01/11/2005 21:55

#25012 Re: Autoputevi u BiH - Koridor 5C

Post by BadBoy »

Iz mog iskustva, ogromna većina ljudi u ovoj državi (da sad ne izmišljam procente) ne voli da puno razmišlja na poslu. Najviše vole da imaju neki tako jednostavan posao za koji ne treba puno pametni, nema mogućnosti za neku veliki grešku i sekiraciju i još ako ne dobro plaćeno (kao što su bili ti radnici na naplatnim) jasno je zašto bi takvi radno mjesto bilo mokri san bošnje...
User avatar
So What!
Posts: 11871
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#25013 Re: Autoputevi u BiH - Koridor 5C

Post by So What! »

mk ultra wrote: 08/08/2022 10:11 nisam nikad radio u javnoj pa sam siguran

ali ukupni mindset za J.U. mora biti poseban
ti u J.U. možeš ostaviti telefon da zvoni do beskonačnosti, ja se na svoj službeni moram javiti
na mail, odgovorio, neoodgovorio, svejedno.
u J.U. grešku napraviš, kažeš halali, i oni halale, u najgorem slučaju te prebace na jednakoplaćeno radno mjesto u drugoj službi

i sl sranja

takav koncept apsolutne neoodgovornosti za svoja djela vrijedi samo u takvim ustanovama

san sAnova svakom bošnjaku je da bude domar/ložioničar + da kreči kuće u radno vrijeme ili neki sličan posao. pride, nosi se alat sa posla na "domaćinski" posao

i ovako je u svakoj, al svakoj javnoj ustanovi u FBIH.

dabogda propala :zoka: :bih:
Offtopicarimo, al' hajd malo cemo, ima genijalan lik iz Hrvatske koji radi prank callove i pri tome je zvao hejbet nekih institucija, saveza iz BiH, mislim kakvi debili tamo rade dovoljno je poslusati samo ovo. Pa na ovo ne bi dijete nasjelo.







User avatar
PreWiBa
Posts: 12958
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Izvor i Srce Bosne - Hercegovina
Grijem se na: Plin i centralno
Horoskop: Lav
Contact:

#25014 Re: Autoputevi u BiH - Koridor 5C

Post by PreWiBa »

mk ultra wrote: 08/08/2022 10:11 nisam nikad radio u javnoj pa sam siguran

ali ukupni mindset za J.U. mora biti poseban
ti u J.U. možeš ostaviti telefon da zvoni do beskonačnosti, ja se na svoj službeni moram javiti
na mail, odgovorio, neoodgovorio, svejedno.
u J.U. grešku napraviš, kažeš halali, i oni halale, u najgorem slučaju te prebace na jednakoplaćeno radno mjesto u drugoj službi

i sl sranja

takav koncept apsolutne neoodgovornosti za svoja djela vrijedi samo u takvim ustanovama

san sAnova svakom bošnjaku je da bude domar/ložioničar + da kreči kuće u radno vrijeme ili neki sličan posao. pride, nosi se alat sa posla na "domaćinski" posao

i ovako je u svakoj, al svakoj javnoj ustanovi u FBIH.

dabogda propala :zoka: :bih:
Ma to je opet samo za nižu klasu

San snova je u biti u elektru
Na Ilidži komplet elektro-podružnica na godišnjem od 1.7 do 31.8, ostavili obavijest na ulaznim vratima i ćao :mrgreen:
User avatar
PreWiBa
Posts: 12958
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Izvor i Srce Bosne - Hercegovina
Grijem se na: Plin i centralno
Horoskop: Lav
Contact:

#25015 Re: Autoputevi u BiH - Koridor 5C

Post by PreWiBa »

A može li neko drugo pitanje?

Kako je se došlo do ovog sistema naplate u FBiH? Ono po sjedištima? Mislim da nigdje u evropi nema da ako u mjesto Golfa voziš neki veći kombi, moraš plaćati više od 100% skuplju cijenu (Kakanj-Sarajevo npr. 8,50 KM umjesto 4 marke).
User avatar
So What!
Posts: 11871
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#25016 Re: Autoputevi u BiH - Koridor 5C

Post by So What! »

sime_cipol wrote: 08/08/2022 14:02
Dzontra_Volta wrote: 08/08/2022 13:31

U mene prijatelj radi u državnoj firmi, a supruga u "pravo dobroj firmi", sa puno većom platom. U banci uzimali stambeni kredit, banka sav kredit navalila na njega, jer je sigurniji.
Upravo sam to htio napisati, bankinim ocima je sigurnija 1000 od BHTelecoma nego 2000 od outsourcinga :roll:
Da ne govorim kako kum ima SZR gdje napravi skoro 200k prometa za godinu, a banka mu neda kredit od 20k.
Razumijem to sve, iz neke lijeve perspektive, vjerujem da jos uvijek kod kreditnog rejtinga vlada misljenje da je drzavni posao i bolji posao, ali polahko se ta percepcija mijenja, ljudi napustaju BH Telecom da rade za IT kompanije ili ove neke manje operatere.

Recimo zavrsiti ETF i predavati u osnovnoj ili srednjoj, ili bilo sta vezano za informatiku, a biti najobicniji edukator u javnoj ustanovi polahko postaje stvarno inferiornije u odnosu na neki IT posao.

Ne bih se slozio da covjek koji radi na naplatnoj kucici i to prometnoj ima bas posao za mozak na pasu, jer ipak baratas s novcem, digitalni je sistem naplate, hajde zajebi kasu svako malo, pa bi vidili da li bi zadrzali takav kadar.
User avatar
So What!
Posts: 11871
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#25017 Re: Autoputevi u BiH - Koridor 5C

Post by So What! »

sehohari wrote: 08/08/2022 14:45 A može li neko drugo pitanje?

Kako je se došlo do ovog sistema naplate u FBiH? Ono po sjedištima? Mislim da nigdje u evropi nema da ako u mjesto Golfa voziš neki veći kombi, moraš plaćati više od 100% skuplju cijenu (Kakanj-Sarajevo npr. 8,50 KM umjesto 4 marke).
Bukvalno manje vise svagdje, uglavnom se osovine gledaju,

evo ti Italija za primjer:

https://www.autostrade.it/en/il-pedaggi ... i-pedaggio

Image

Hrvatska:

https://www.hac.hr/hr/cestarina/cjenik

Image
User avatar
fortaleza
Posts: 6182
Joined: 05/03/2012 23:16
Location: https://www.youtube.com/watch?v=Vh4QWmx50qA

#25018 Re: Autoputevi u BiH - Koridor 5C

Post by fortaleza »

Prvi čovjek 49% mislio da razgovara s Milanovićem, ne trebamo dalje ići.

[youtube]https://m.youtube.com/watch?v=I0Bsg856Y04[/youtube]
User avatar
PreWiBa
Posts: 12958
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Izvor i Srce Bosne - Hercegovina
Grijem se na: Plin i centralno
Horoskop: Lav
Contact:

#25019 Re: Autoputevi u BiH - Koridor 5C

Post by PreWiBa »

So What! wrote: 08/08/2022 14:48
sehohari wrote: 08/08/2022 14:45 A može li neko drugo pitanje?

Kako je se došlo do ovog sistema naplate u FBiH? Ono po sjedištima? Mislim da nigdje u evropi nema da ako u mjesto Golfa voziš neki veći kombi, moraš plaćati više od 100% skuplju cijenu (Kakanj-Sarajevo npr. 8,50 KM umjesto 4 marke).
Bukvalno manje vise svagdje, uglavnom se osovine gledaju,

evo ti Italija za primjer:

https://www.autostrade.it/en/il-pedaggi ... i-pedaggio

Image

Hrvatska:

https://www.hac.hr/hr/cestarina/cjenik

Image
Pa o tome i govorim. Autoceste FBiH uopšte ne koriste osovine.

Npr. VW T5 ili Mercedes Vito i u Hrvatskoj ili Sloveniji spadaju pod prvu kategoriju, dok kod nas spadaš pod drugu kategoriju koja plaća 100% više, iako se radi o običnom putničkom vozilu.

Imaš npr. isto tako Sharan ili Touran koji mogu imati 6 ili 9 sjedišta. U tom slučaju ti za samo drugačiji model vozila, koji je inače potpuno isti i čak manju težinu ima od drugih vozila (npr. Passat koji vazda spada pod prvu kategoriju). To nigdje nema.
oXavier
Posts: 512
Joined: 14/03/2022 22:12

#25020 Re: Autoputevi u BiH - Koridor 5C

Post by oXavier »

Po ovome što piše izgleda da koriste

https://www.jpautoceste.ba/kategorizacija-vozila/
User avatar
drug_profi
Posts: 65425
Joined: 16/07/2012 16:00

#25021 Re: Autoputevi u BiH - Koridor 5C

Post by drug_profi »

Svugdje postoji ista kategorizacija. Negdje se mjeri visina vozila na prednjoj osovini, negdje visina krova. Negdje su dvotockasi posebna kategorija, negdje spadaju zajedno sa automobilima.
Uglavnom neosnovano se buniti radi toga.
ucenik1234
Posts: 1191
Joined: 06/11/2012 22:10

#25022 Re: Autoputevi u BiH - Koridor 5C

Post by ucenik1234 »

Dope_Man wrote: 08/08/2022 14:24 Ma znam ja to, ja nikad ne bih u drzavnu jer sa svojim znanjem necu zaradjivat koliko zaradjujem izvan, i naravno mogu skakat svako par godina od firme do firme po jos bolje uvjete.

Al isto tako znam par ljudi s faksa koji jos ne rade, jer cekaju priliku u drzavnom sektoru.

Ali odosmo u off, uglavnom zakljucak cijeni se biti otpravnik putnickih vozila itekako jer smo naucili da je drzavni posao najvece dostignuce.
A kolika ti je sada plata kad tako skaces iz firme u firmu?
Dzontra_Volta
Posts: 8004
Joined: 20/01/2011 11:10

#25023 Re: Autoputevi u BiH - Koridor 5C

Post by Dzontra_Volta »

Može li se na Kamenom dvorcu izaći sa autoceste ili je to samo za Termoelektranu? I radi li tamo tag?
User avatar
spree
Posts: 8673
Joined: 04/04/2009 02:10
Location: oʌǝɾɐɹɐs

#25024 Re: Autoputevi u BiH - Koridor 5C

Post by spree »

ja mislim da je to odmoriste. nema izlaza.
User avatar
mk ultra
Posts: 24033
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Fiume
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#25025 Re: Autoputevi u BiH - Koridor 5C

Post by mk ultra »

Dzontra_Volta wrote: 10/08/2022 11:18 Može li se na Kamenom dvorcu izaći sa autoceste ili je to samo za Termoelektranu? I radi li tamo tag?
kameni dvorac ima ulaz na AC i pješački izlaz u restoran
ali ako uđeš, MORAŠ izaći na nekom od narednih izlaza (Kakanj, Lašva, Zenica jug ili sever)
ne možeš napraviti na kružnom toku krug i nazad na bilo koji južniji izlaz

srećno
Post Reply