So What! wrote: ↑06/08/2022 15:11
Alfons Kauders wrote: ↑06/08/2022 13:25
Halali što smo robovi navika pa na more idemo ljeti, umjesto u novembru ili februaru.

Uostalom, alternativnih pravaca ovdje baš i nema, pa ne znam koju alternativu zagovaraš - rado bih čuo kako bi ti putovao do Mostara, Ploča ili Neuma mimo Bradine.
Za Doljane se donekle slažem, no ipak treba imati u vidu masu ljudi kojim su Doljani i Gabela najbliža i najbrža opcija. Ako neko ide na Korčulu, Mljet, Lastovo ili Pelješac, kuda bi išao? Preko Bijače i Neuma? Na Kamensko ili Čepikuće?
I ne radi se o "bilo kakvim" već o debilnim zastojima. Naveo si maloprije Vranduk, a upravo je on po meni najbolji dokaz kretenluka i izostanka strateškog planiranja. Fino su mogli forsirati tu dionicu autoputa, pa onda do mile volje zatvarati i renovirati Vranduk kad se otvori autoput, ali jok, dvije godine su maltretirali narod i pričinili ogromne štete privredi upravo zbog lošeg planiranja.
Činjenica da su prvi vikend avgusta odabrali za zatvaranje saobraćaja na jebenoj Bradini nam govori sasvim dovoljno o profesionalnim, a bome i mentalnim, kapacitetima rukovodećeg kadra u JPAC. U pitanju su likovi koji bi 80tih teško upisali osnovnu školu za djecu s posebnim potrebama, a danas su direktori, magistri, doktori nauka...
Vidi ovako, ovdje je svako živ sklon staviti ti riječi u usta, samo zato što ako se konstatuje da su ljudi koji organizuju ove radove stoka, ali dolaze iz naroda koji u svom debelom prosjeku stoka također.
Evo jedan od najljepših primjera, u Sarajevu se trenutno radi rekonstrukcija tramvajske pruge, ali u praksi nije to rekonstrukcija već potpuno nov sistem koji od stare trase koristi samo trasu i bukvalno ništa više, čak se i tlo ispod mijenja i postavlja se stabilnije.
Nikad u novijoj historiji ovog grada jedan projekat nije bio transparentniji, ljepše prezentovan javnosti, kao i efikasnije i brže izvođen, gdje ministar bukvalno ide svako malo na teren, vrši se pritisak, radi se nedjeljom. I evo ja npr. u priči s nekom rajom koja to površno prati, dobivam feedback, jooj šta rade ovoliko jesul normalni, pa pruga je nije aerodrom, šta se tu ima raditi i jednostavno banalno shvataju nešto što je praktično izgradnja pruge nanovo, a ne rekonstrukcija. Džaba ja njima pokušam objasniti da to i ne može tek tako, jok, većina (nažalost i školavnijih) ljudi se vodi da je to lagan posao.
Ista stvar je i na Vranduku bila, bukvalno od starog tunela samo je ona rupa probijena u suštini korisna bila, ostalo je sve izmjenjano uključujućii tlo ispod kolovoza, kolovoz, drenaža, zidovi tunela i pritom se radi o tunelu od dužine preko kilometar iz kojeg je voda sipala i pri čijoj rekonstrukciji se saobraćaj većim dijelom odvijao.
Eh sad, baš me zanima kako bi neko ovdje to efikasnije izvodio, osim tog dijela sa autoputem, jer evo nije neka tajna, bukvalno tu u pojasu gdje je tunel, a gdje se gradi autoput, trenutno su zapeli i pokušavaju skontati kako da ga naprave te daj Bože da to stignu za dvije godine uraditi.
Tako isto i sa dionicom na Bradini, ulazi u finiš, pravac Mostar - Sarajevo je frekventan i izvan sezone, kamioni stalno prolaze, slična bi se stvar desila samo bez turista kojima ovo realno i nije najavljeno.
Da li su trebali ovo napraviti na proljeće, jesu, zašto nisu, pitaj izvođača, ali bilo kako bilo uvijek bi se neko žalio i tražio objašnjenje zašto baš sad to rade. I da, slažem se, alternativnih pravaca baš i nema kvalitetnih, a i da ima, većina ljudi bi opet išlo preko Bradine, jer su jednostavno tako navikli.
U ta sarajevska predizborna prepucavanja oko tramvaja se ne bih miješao - za to imamo podforum politika, a njega godinama ne posjećujem.
Ono što sam rekao za Vranduk ipak stoji. Da, sad su prilikom izvođenja radova naišli na probleme i rade dodatna geološka ispitivanja. Desi se. No, to nije izgovor za loše planiranje i koordinaciju. To se moglo graditi koju godinu ranije, fino pustiti u promet, pa onda rekonstruisati stari tunel bez da se maltretira pola države. Prouzrokovane su desetine miliona štete, ako ne i više. Samo od tih para se mogla uraditi rekonstrukcija.
Bradina nažalost ne ulazi u finiš. To što političari hoće da se slikaju na petlji ili ispred tunela pred izbore ne znači da će to biti pušteno u promet u roku. Nema teorije da to bude gotovo u avgustu. Nakon onog što sam vidio tamo prije nekoliko sedmica, naročito na mostovima i vijaduktima, ja mislim da neće biti u prometu ove godine.
Naravno da je put frekventan i van sezone, ali nije frekventan kao u petak popodne početkom avgusta i to ovdje svi znamo. Kružni su mogli graditi prije pola godine ili krenuti za dva mjeseca, tj. nakon sezone. Autoput ionako neće biti gotov još koji mjesec.
Ti opet ponavljaš da bi ljudi preko Bradine "jer su tako navikli" pa te evo molim da mi kažeš kuda da prođem ako idem do npr. Neuma ili Ploča.

Nije u pitanju "navika" ako nema drugog puta. To je isto kao da kažeš da nije Elektroprivreda kriva jer nema struje, zato jer narod iz navike koristi njihovu mrežu - a nema druge mreže. Nema alternativnih pravaca koji bi bili prihvatljivi za većinu ljudi, naročito ne za teretni saobraćaj. To nije "stvar navike" već ih jednostavno nema, ne postoje.