Danasnji "feminizam"

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

User avatar
piupiu
Posts: 16714
Joined: 05/01/2008 05:08

#29001 Re: Danasnji "feminizam"

Post by piupiu »

Hakiz wrote: 25/07/2022 10:59
piupiu wrote: 25/07/2022 04:23

Nema to veze s autoritarnim Balkancima. Kod njih je to sve laganini, live and let live.
Dok te mamim, medom te hranim.

Dok postoji upravitelj, vođa, šef, organizator, prvi među jednakim, nema live and let live.

Tako počnu sve utopije. I ni jedna ne opstane. Prije ili poslije ljudska priroda nadvlada.
Nije on 'vodja', ne vodi ih nigdje. On mu ga dodje kao neki predsjednik mjesne zajednice, mudri covjek kojem se dodje za savjet i koji vodi te neke religijske rituale. Radi se o otoku na kojem zivi osam ili devet etnickih grupa koje nikada u istoriji nisu ratovale. Drugi koncept kulture.
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#29002 Re: Danasnji "feminizam"

Post by hadzinicasa »

apropos aksamlooka....
gledam jucer porodicne videe - okrece se janje na livadi mjestu gdje je danasnji RTV Dom.
piva u rukama, malo se gucne, malo se janje zalije :lol:
poljsti stolic s cokanjcicima, dekice na travi, djeca musava trkaju okolo, narodno veselje :srce:
svi malcice nacvrcani :D
Hakiz
Posts: 40913
Joined: 30/07/2015 20:01

#29003 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Hakiz »

piupiu wrote: 25/07/2022 11:48
Hakiz wrote: 25/07/2022 10:59

Dok te mamim, medom te hranim.

Dok postoji upravitelj, vođa, šef, organizator, prvi među jednakim, nema live and let live.

Tako počnu sve utopije. I ni jedna ne opstane. Prije ili poslije ljudska priroda nadvlada.
Nije on 'vodja', ne vodi ih nigdje. On mu ga dodje kao neki predsjednik mjesne zajednice, mudri covjek kojem se dodje za savjet i koji vodi te neke religijske rituale. Radi se o otoku na kojem zivi osam ili devet etnickih grupa koje nikada u istoriji nisu ratovale. Drugi koncept kulture.
Prvi među jednakim.

Ma, neka im njihovo, imaju pravo na svoje, kao što si rekla, drugi koncept, meni moja kulturna pozadina kaže da mi se ne sviđa.

Kome se sviđa, bujrum, uživaj.

Ja ne volim ni koncept porodične medicine, da jedan ljekar zna zdravstveno stanje svih članova porodice. Možda je praktično, ali ako poželi da zloupotrijebi...
User avatar
n+1
Posts: 7012
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#29004 Re: Danasnji "feminizam"

Post by n+1 »

Ni diktatura proleterijata nije imala vođe, samo prve među jednakima. :D
no_sikiriki
Posts: 17799
Joined: 11/12/2012 13:21

#29005 Re: Danasnji "feminizam"

Post by no_sikiriki »

hadzinicasa wrote: 25/07/2022 11:52 apropos aksamlooka....
gledam jucer porodicne videe - okrece se janje na livadi mjestu gdje je danasnji RTV Dom.
piva u rukama, malo se gucne, malo se janje zalije :lol:
poljsti stolic s cokanjcicima, dekice na travi, djeca musava trkaju okolo, narodno veselje :srce:
svi malcice nacvrcani :D
Ovako nekako, za posebne prilike? :run: :lol:

Đani slavi 50. rođendan kod Seje Brajlovića: Umjesto torte, dobio janje sa svjećicama

https://avaz.ba/showbiz/jet-set/760174/ ... svjecicama
User avatar
konoplja
Posts: 2414
Joined: 12/09/2018 19:31

#29006 Re: Danasnji "feminizam"

Post by konoplja »

broj dva wrote: 20/07/2022 17:46
konoplja wrote: 20/07/2022 16:20

Razumijem ja to, ali ne zelim da postoje ljudi i institucije koje imaju tu moc da odreduju sta je prihvatljivo i neprihvatljivo za izgovoriti. Da imaju ovlasti da odreduju hoce li neko u zatvori i koliku ce kaznu platiti. Sutra mogu nesto zabraniti s cim se ti neces slagati.

U istom clanku, na kraju, pise sljedece:

In 2021, a Norwegian man was sentenced to 21 days in prison and a fine of 15,000NRK after being found guilty of “insulting” and “misgendering” a trans-identified male on Facebook.

Ima i link koji vodi na norvesku web stranicu. https://www.nrk.no/norge/transkvinne-he ... 1.15782198
Pa eto prosudi sam. Vidim da si iz Norveske.

Komentari jesu neukusni, ali po meni nisu za 3 sedmice zatvora i 18,000 kruna troska.


Nismo mi daleko sa stavovima (pogotovo ako je konoplja indijska :wink: )
Da, zvuci gadno ALI - sloboda govora nikada nije bila apsolutna.
Nisi smjeo pricati protiv kralja, nisi smjeo pricati protiv Tita ali isto tako ne smijes se derati "vatra" u kino sali jer ces izazvati stampedo.
E sada se jednostavno mjenjaju senzibileti. Prije 50 godina rjec "neger" je bila veoma uobicajena u Norveskoj, danas je tabu i samo rasisti je koriste. Kako smo dosli do toga ?
Prije jednu-dvi deceniju mogao si reci apsolutno sve o (ili protiv) pederima, transicima i ostalim seksualnim manjinama. Sada je drustvo postalo dovoljno osvjesteno da je shvatilo da su i te osobe clanovi drugstva, da imaju emocije kao ja i ti i da nije u redu da im neku u facu govori kako su vaki naki i gori.
Mislim i dalje da je to u redu. Da se ne mozes sakrivati iza "slobode govora" i govoriti sta god pozelis. Ali balansiranje ce biti zahtjevno jer ipak i slobode su bitne. A mi kao vrsta se jos nismo dovoljno razvili da nadjemo dobu balansu sloboda i obaveza i prava i obzira i...
Svjestan sam da je sloboda govora historijski bila ogranicena. Da su razlicite figure poput Kralja, Tita i Partije, Crkve i slicnih imali autoritet u odredivanju ispravnog govora.
Toga smo se rijesili. Danas je dozvoljeno govoriti i kritizirati te figure. To je korak naprijed. Prosirili smo slobodu govora. Kada pokusavamo suziti slobodu govora, kao danas, to je korak unazad.
User avatar
konoplja
Posts: 2414
Joined: 12/09/2018 19:31

#29007 Re: Danasnji "feminizam"

Post by konoplja »

¤ jelena ¤ wrote: 20/07/2022 17:58
konoplja wrote: 20/07/2022 16:20

Razumijem ja to, ali ne zelim da postoje ljudi i institucije koje imaju tu moc da odreduju sta je prihvatljivo i neprihvatljivo za izgovoriti. Da imaju ovlasti da odreduju hoce li neko u zatvori i koliku ce kaznu platiti. Sutra mogu nesto zabraniti s cim se ti neces slagati.

U istom clanku, na kraju, pise sljedece:

In 2021, a Norwegian man was sentenced to 21 days in prison and a fine of 15,000NRK after being found guilty of “insulting” and “misgendering” a trans-identified male on Facebook.

Ima i link koji vodi na norvesku web stranicu. https://www.nrk.no/norge/transkvinne-he ... 1.15782198
Pa eto prosudi sam. Vidim da si iz Norveske.

Komentari jesu neukusni, ali po meni nisu za 3 sedmice zatvora i 18,000 kruna troska.
Zar je tebi - kao građaninu BiH - stvarno toliko teško shvatiti da nemaš pravo proizvoljno tretirati identitet neke osobe, u bilo kom segmentu, kako se tebi prohtje i onako kako ti misliš da je ispravno?

I da zbog takvih stvari u Norveškoj ljudi završavaju u zatvoru?

U nekoliko navrata si ispoljio pomenutu proizvoljnost pa te zato pitam. A sigurna sam da bi te povrijedilo i veoma ozbiljno bi shvatio da se takve stvari dese tebi, lično.

Recimo, kad si postavio onaj slučaj trans rodne žene koja je nominovana za nekakvu nagradu....žena godine, šta li.... sprdaš se i ladno izjavljuješ kako nadležni ljudi jednog univerziteta nisu shvatili da nominovana osoba nije žena.

Da je ovo tviter, a ti Norvežanin....zbog takvih i tome sličnih upisa bi mogao završiti na jednoj kraćoj robijici kao i taj lik s kraja tvog posta.

Jesi li toga svjestan?

Dakle, zašto je toliko teško shvatiti da ne možeš proizvoljno tretirati nečiji rod, nečiju etničku pripadnost, nacionalnu....itd., da su to osjetljive stvari i da time ispoljavaš nepoštovanje, omalovažavanje, netrpeljivost i time učestvuješ u diskriminaciji manjinskih grupa.

Mislim, to je toliko čest i ogroman problem na ovim prostorima....negiranje, neprihvatanje drugih, određivanje drugima ko su i šta su...

nevjerovatno mi je da to neko ne razumije i kod sebe ne vidi u odnosu prema nekom dalekom drugom, a i sam je tome izložen i to od prvih komšija.

Doduše, možda si jedan od onih koji je sklon drugima određivati ko su i šta su i po etničkoj ili nacionalnoj pripadnosti ili kulturološki po pitanju jezika. Ako jesi, onda ovo sa trans rodnim ženama uopšte ne čudi i povlačim pitanja, naravno.
Tesko shvatiti? Hmmmmmm
Pa vidis, ne, nije mi tesko shvatiti. Cak sto vise, mislim da bolje ja razumijem vas nego vi suprotnu stranu.
Ali to sto shvacam ne znaci da se slazem.
Za mene je tragedija da ljudi u Norveskoj radi ovog govora zavrsavaju u zatvoru.

Zanimljivo je da mislis da bi ja ozbiljno primio uvrede ka srcu i da bi me to povrijedilo. Vise mi to lici na tvoju projekciju. Kao da ti svoje razumijevanje svijeta i zamisljanje kakav bi on trebao da bude preslikavas na druge.

Sto se tice transi zene i mog komentara... Ne vidim koje je problem u ismijavanju toga. Sama si napisala "trans zena za zenu godine". To su dvije kategorije i nisu kompatibilne. Nije potreban autoritet univerziteta da me uvjerava da je to isto. Ali ako je vec potreban neki autoritet zasto ne glavno organizacijsko i regulacijsko tijelo sporta u kojem osoba u pitanju ucestvuje? Oni su zabranili da se takmici u zenskoj kategoriji.
Mislim da nam to daje jasan odgovor na pitanje je li osoba u pitanju zena.

Moram da upitam. Kako je tebi - kao gradanki BiH - toliko tesko shvatiti da ljudi ne zele da im se namece sta im je dozvoljeno govoriti i kako se trebaju izrazavati da ne bi zavrsili u cuzi?
User avatar
¤ jelena ¤
Posts: 4886
Joined: 18/05/2010 20:04
Location: BD

#29008 Re: Danasnji "feminizam"

Post by ¤ jelena ¤ »

konoplja wrote: 25/07/2022 17:09
¤ jelena ¤ wrote: 20/07/2022 17:58

Zar je tebi - kao građaninu BiH - stvarno toliko teško shvatiti da nemaš pravo proizvoljno tretirati identitet neke osobe, u bilo kom segmentu, kako se tebi prohtje i onako kako ti misliš da je ispravno?

I da zbog takvih stvari u Norveškoj ljudi završavaju u zatvoru?

U nekoliko navrata si ispoljio pomenutu proizvoljnost pa te zato pitam. A sigurna sam da bi te povrijedilo i veoma ozbiljno bi shvatio da se takve stvari dese tebi, lično.

Recimo, kad si postavio onaj slučaj trans rodne žene koja je nominovana za nekakvu nagradu....žena godine, šta li.... sprdaš se i ladno izjavljuješ kako nadležni ljudi jednog univerziteta nisu shvatili da nominovana osoba nije žena.

Da je ovo tviter, a ti Norvežanin....zbog takvih i tome sličnih upisa bi mogao završiti na jednoj kraćoj robijici kao i taj lik s kraja tvog posta.

Jesi li toga svjestan?

Dakle, zašto je toliko teško shvatiti da ne možeš proizvoljno tretirati nečiji rod, nečiju etničku pripadnost, nacionalnu....itd., da su to osjetljive stvari i da time ispoljavaš nepoštovanje, omalovažavanje, netrpeljivost i time učestvuješ u diskriminaciji manjinskih grupa.

Mislim, to je toliko čest i ogroman problem na ovim prostorima....negiranje, neprihvatanje drugih, određivanje drugima ko su i šta su...

nevjerovatno mi je da to neko ne razumije i kod sebe ne vidi u odnosu prema nekom dalekom drugom, a i sam je tome izložen i to od prvih komšija.

Doduše, možda si jedan od onih koji je sklon drugima određivati ko su i šta su i po etničkoj ili nacionalnoj pripadnosti ili kulturološki po pitanju jezika. Ako jesi, onda ovo sa trans rodnim ženama uopšte ne čudi i povlačim pitanja, naravno.
Tesko shvatiti? Hmmmmmm
Pa vidis, ne, nije mi tesko shvatiti. Cak sto vise, mislim da bolje ja razumijem vas nego vi suprotnu stranu.
Ali to sto shvacam ne znaci da se slazem.
Za mene je tragedija da ljudi u Norveskoj radi ovog govora zavrsavaju u zatvoru.

Zanimljivo je da mislis da bi ja ozbiljno primio uvrede ka srcu i da bi me to povrijedilo. Vise mi to lici na tvoju projekciju. Kao da ti svoje razumijevanje svijeta i zamisljanje kakav bi on trebao da bude preslikavas na druge.

Sto se tice transi zene i mog komentara... Ne vidim koje je problem u ismijavanju toga. Sama si napisala "trans zena za zenu godine". To su dvije kategorije i nisu kompatibilne. Nije potreban autoritet univerziteta da me uvjerava da je to isto. Ali ako je vec potreban neki autoritet zasto ne glavno organizacijsko i regulacijsko tijelo sporta u kojem osoba u pitanju ucestvuje? Oni su zabranili da se takmici u zenskoj kategoriji.
Mislim da nam to daje jasan odgovor na pitanje je li osoba u pitanju zena.

Moram da upitam. Kako je tebi - kao gradanki BiH - toliko tesko shvatiti da ljudi ne zele da im se namece sta im je dozvoljeno govoriti i kako se trebaju izrazavati da ne bi zavrsili u cuzi?
OK, vjerovatno si u pravu kad kažeš da je moja projekcija to da bi te povrijedilo ili bi sigurno ozbiljno shvatio (ti ili neko drugi) da doživiš lično, u svojoj zemlji, da se segment tvog identiteta tumači i administrativno tretira onako kako odgovara većini stanovnika nekog grada ili entiteta, a ne onako kako ga tretiraš ti, lično.

Dakle, ti si po etničkoj pripadnosti.....evo....neka bude, neka bude.....

Musliman, a tvoj maternji jezik je bošnjački

ili si po etničkoj pripadnosti Srbin, a tvoj maternji jezik je srpski.

Gle, ne pitam te šta si, apsolutno me ne zanima, samo ti kažem.

Hajmo se malo s tim segmentima nečijeg identiteta opušteno sprdati...i dozvoliti slobodu govora i tumačenja tuđeg identiteta onako kako to nalaže dominantna većina.


Neka tako bude, nikakav problem.

Jesu glupi oni u Norveškoj, a ti si potpuno u pravu.

Tragedija je što se takve stvari sankcionišu kao nekakvo omalovažavanje, nepoštovanje...šta li...
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50547
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#29009 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Bloo »

konoplja wrote: 25/07/2022 17:09 Moram da upitam. Kako je tebi - kao gradanki BiH - toliko tesko shvatiti da ljudi ne zele da im se namece sta im je dozvoljeno govoriti i kako se trebaju izrazavati da ne bi zavrsili u cuzi?
:D
A jel?
Ah, zvuci kao recenica mladahnog studenta FF-a, punog ideala i iluzija, sa bradicom a la Trocki.
Anarhija, ovdje i sada! :D
Seawolf
Posts: 7788
Joined: 14/06/2012 22:59

#29010 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Seawolf »

Bloo wrote: 25/07/2022 21:00
konoplja wrote: 25/07/2022 17:09 Moram da upitam. Kako je tebi - kao gradanki BiH - toliko tesko shvatiti da ljudi ne zele da im se namece sta im je dozvoljeno govoriti i kako se trebaju izrazavati da ne bi zavrsili u cuzi?
:D
A jel?
Ah, zvuci kao recenica mladahnog studenta FF-a, punog ideala i iluzija, sa bradicom a la Trocki.
Anarhija, ovdje i sada! :D
Image
John Cleese
Posts: 37618
Joined: 25/05/2010 18:30

#29011 Re: Danasnji "feminizam"

Post by John Cleese »

Bloo wrote: 25/07/2022 21:00
konoplja wrote: 25/07/2022 17:09 Moram da upitam. Kako je tebi - kao gradanki BiH - toliko tesko shvatiti da ljudi ne zele da im se namece sta im je dozvoljeno govoriti i kako se trebaju izrazavati da ne bi zavrsili u cuzi?
:D
A jel?
Ah, zvuci kao recenica mladahnog studenta FF-a, punog ideala i iluzija, sa bradicom a la Trocki.
Anarhija, ovdje i sada! :D
Dok sam bio student ruzio sam cesto, citao Praksis, polemizirao vjesto... Anarhizam mi je bio u krvi - svi na barikade! Sanjao sam kako vodim proletere mlade.

A danas - doktore pomozi mi! Tesko mi je, vjeruj mi.
Sto da radim bez akcije po citav dan... :| :D
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50547
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#29012 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Bloo »

Seawolf wrote: 25/07/2022 21:05
Bloo wrote: 25/07/2022 21:00

:D
A jel?
Ah, zvuci kao recenica mladahnog studenta FF-a, punog ideala i iluzija, sa bradicom a la Trocki.
Anarhija, ovdje i sada! :D
Spoiler
Show
Image
Ne po Rusima, loš momenat. :oops:

Nešto a la Andreas Baader meets Trocki bradica.
Seawolf
Posts: 7788
Joined: 14/06/2012 22:59

#29013 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Seawolf »

John Cleese wrote: 25/07/2022 21:08
Bloo wrote: 25/07/2022 21:00

:D
A jel?
Ah, zvuci kao recenica mladahnog studenta FF-a, punog ideala i iluzija, sa bradicom a la Trocki.
Anarhija, ovdje i sada! :D
Dok sam bio student ruzio sam cesto, citao Praksis, polemizirao vjesto... Anarhizam mi je bio u krvi - svi na barikade! Sanjao sam kako vodim proletere mlade.

A danas - doktore pomozi mi! Tesko mi je, vjeruj mi.
Sto da radim bez akcije po citav dan... :| :D
Kamo nestadoše noćne polucije i onanija redovna?
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50547
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#29014 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Bloo »

Evo ih ko Pekinška patka za siromašne. :|
Seawolf
Posts: 7788
Joined: 14/06/2012 22:59

#29015 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Seawolf »

Bloo wrote: 25/07/2022 21:08
Seawolf wrote: 25/07/2022 21:05
Spoiler
Show
Image
Ne po Rusima, loš momenat. :oops:

Nešto a la Andreas Baader meets Trocki bradica.
A šta je Trocki?

To što ga je (vjerovatno) utukao čovjek iz Stoca, ne čini ga Hercegovcem.
John Cleese
Posts: 37618
Joined: 25/05/2010 18:30

#29016 Re: Danasnji "feminizam"

Post by John Cleese »

Seawolf wrote: 25/07/2022 21:09
John Cleese wrote: 25/07/2022 21:08

Dok sam bio student ruzio sam cesto, citao Praksis, polemizirao vjesto... Anarhizam mi je bio u krvi - svi na barikade! Sanjao sam kako vodim proletere mlade.

A danas - doktore pomozi mi! Tesko mi je, vjeruj mi.
Sto da radim bez akcije po citav dan... :| :D
Kamo nestadoše noćne polucije i onanija redovna?
:lol: Niti sam o covjeku stekao bas takav dojam niti sam bas toliko zao :D
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50547
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#29017 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Bloo »

Seawolf wrote: 25/07/2022 21:12 A šta je Trocki?

To što ga je (vjerovatno) utukao čovjek iz Stoca, ne čini ga Hercegovcem.
2 u 1 - idealan za trenutne prilike.

Trebala mi je samo bradica. :(
John Cleese
Posts: 37618
Joined: 25/05/2010 18:30

#29018 Re: Danasnji "feminizam"

Post by John Cleese »

Seawolf wrote: 25/07/2022 21:12
Bloo wrote: 25/07/2022 21:08

Ne po Rusima, loš momenat. :oops:

Nešto a la Andreas Baader meets Trocki bradica.
A šta je Trocki?

To što ga je (vjerovatno) utukao čovjek iz Stoca, ne čini ga Hercegovcem.
Niti ga vezica sa Fridom cini Meksikancem.

Apatrid, mozda? :|
User avatar
konoplja
Posts: 2414
Joined: 12/09/2018 19:31

#29019 Re: Danasnji "feminizam"

Post by konoplja »

¤ jelena ¤ wrote: 25/07/2022 19:40
konoplja wrote: 25/07/2022 17:09

Tesko shvatiti? Hmmmmmm
Pa vidis, ne, nije mi tesko shvatiti. Cak sto vise, mislim da bolje ja razumijem vas nego vi suprotnu stranu.
Ali to sto shvacam ne znaci da se slazem.
Za mene je tragedija da ljudi u Norveskoj radi ovog govora zavrsavaju u zatvoru.

Zanimljivo je da mislis da bi ja ozbiljno primio uvrede ka srcu i da bi me to povrijedilo. Vise mi to lici na tvoju projekciju. Kao da ti svoje razumijevanje svijeta i zamisljanje kakav bi on trebao da bude preslikavas na druge.

Sto se tice transi zene i mog komentara... Ne vidim koje je problem u ismijavanju toga. Sama si napisala "trans zena za zenu godine". To su dvije kategorije i nisu kompatibilne. Nije potreban autoritet univerziteta da me uvjerava da je to isto. Ali ako je vec potreban neki autoritet zasto ne glavno organizacijsko i regulacijsko tijelo sporta u kojem osoba u pitanju ucestvuje? Oni su zabranili da se takmici u zenskoj kategoriji.
Mislim da nam to daje jasan odgovor na pitanje je li osoba u pitanju zena.

Moram da upitam. Kako je tebi - kao gradanki BiH - toliko tesko shvatiti da ljudi ne zele da im se namece sta im je dozvoljeno govoriti i kako se trebaju izrazavati da ne bi zavrsili u cuzi?
OK, vjerovatno si u pravu kad kažeš da je moja projekcija to da bi te povrijedilo ili bi sigurno ozbiljno shvatio (ti ili neko drugi) da doživiš lično, u svojoj zemlji, da se segment tvog identiteta tumači i administrativno tretira onako kako odgovara većini stanovnika nekog grada ili entiteta, a ne onako kako ga tretiraš ti, lično.

Dakle, ti si po etničkoj pripadnosti.....evo....neka bude, neka bude.....

Musliman, a tvoj maternji jezik je bošnjački

ili si po etničkoj pripadnosti Srbin, a tvoj maternji jezik je srpski.

Gle, ne pitam te šta si, apsolutno me ne zanima, samo ti kažem.

Hajmo se malo s tim segmentima nečijeg identiteta opušteno sprdati...i dozvoliti slobodu govora i tumačenja tuđeg identiteta onako kako to nalaže dominantna većina.


Neka tako bude, nikakav problem.

Jesu glupi oni u Norveškoj, a ti si potpuno u pravu.

Tragedija je što se takve stvari sankcionišu kao nekakvo omalovažavanje, nepoštovanje...šta li...
Sta ti znaci ovo podebljano?

Stvarno me boli briga sta ko misli ko sam, ciji sam, kakav sam, kome pripadam i kojim jezikom govorim.
Ako nisu u pravu, nasmijati cu se i objasniti im da nije tako, a jezik kojim govorim je ovaj naski, domaci, onaj koji svi mi koristimo i kojim se sporazumjevamo. Svejedno mi je kako ce ga neko nazvati.

Meni je to tragedija i glupi su mi Norvezani da su dozvoli da im vlada odreduje sta je to "govor mrznje", a sta ne.
User avatar
konoplja
Posts: 2414
Joined: 12/09/2018 19:31

#29020 Re: Danasnji "feminizam"

Post by konoplja »

Bloo wrote: 25/07/2022 21:00
konoplja wrote: 25/07/2022 17:09 Moram da upitam. Kako je tebi - kao gradanki BiH - toliko tesko shvatiti da ljudi ne zele da im se namece sta im je dozvoljeno govoriti i kako se trebaju izrazavati da ne bi zavrsili u cuzi?
:D
A jel?
Ah, zvuci kao recenica mladahnog studenta FF-a, punog ideala i iluzija, sa bradicom a la Trocki.
Anarhija, ovdje i sada! :D
Nah. Kakva crna anarhija. :mrgreen:
Ja mislim da su hijerarhije u mnogim slucajevima pozeljne, potrebne i nuzne.
Ali sloboda govora i izrazavanja treba da se cuva.
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#29021 Re: Danasnji "feminizam"

Post by hadzinicasa »

konoplja wrote: 25/07/2022 22:07

Sta ti znaci ovo podebljano?

Stvarno me boli briga sta ko misli ko sam, ciji sam, kakav sam, kome pripadam i kojim jezikom govorim.
Ako nisu u pravu, nasmijati cu se i objasniti im da nije tako, a jezik kojim govorim je ovaj naski, domaci, onaj koji svi mi koristimo i kojim se sporazumjevamo. Svejedno mi je kako ce ga neko nazvati.

Meni je to tragedija i glupi su mi Norvezani da su dozvoli da im vlada odreduje sta je to "govor mrznje", a sta ne.
a ko mislis da treba da odredjuje i na koji nacin sta je to govor mrznje?
ako je zakonom, onda vzakonodavci (vlada) donose zakone a odgovorne institucije ih provode. ako ne, ako je to tragedija i glupost - ko i kako?
Hakiz
Posts: 40913
Joined: 30/07/2015 20:01

#29022 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Hakiz »

hadzinicasa wrote: 25/07/2022 22:13
konoplja wrote: 25/07/2022 22:07

Sta ti znaci ovo podebljano?

Stvarno me boli briga sta ko misli ko sam, ciji sam, kakav sam, kome pripadam i kojim jezikom govorim.
Ako nisu u pravu, nasmijati cu se i objasniti im da nije tako, a jezik kojim govorim je ovaj naski, domaci, onaj koji svi mi koristimo i kojim se sporazumjevamo. Svejedno mi je kako ce ga neko nazvati.

Meni je to tragedija i glupi su mi Norvezani da su dozvoli da im vlada odreduje sta je to "govor mrznje", a sta ne.
a ko mislis da treba da odredjuje i na koji nacin sta je to govor mrznje?
ako je zakonom, onda vzakonodavci (vlada) donose zakone a odgovorne institucije ih provode. ako ne, ako je to tragedija i glupost - ko i kako?
Onda se ne bi trebali žaliti na bilo koju odluku bilo koje vlade.
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#29023 Re: Danasnji "feminizam"

Post by hadzinicasa »

Hakiz wrote: 25/07/2022 22:19
hadzinicasa wrote: 25/07/2022 22:13

a ko mislis da treba da odredjuje i na koji nacin sta je to govor mrznje?
ako je zakonom, onda vzakonodavci (vlada) donose zakone a odgovorne institucije ih provode. ako ne, ako je to tragedija i glupost - ko i kako?
Onda se ne bi trebali žaliti na bilo koju odluku bilo koje vlade.
ako provodi zakon koji je na snazi, a manjkav je, onda je put - izmjena zakona, odnosno onih clanova istog koju su manjkavi ili neadekvatni.
User avatar
konoplja
Posts: 2414
Joined: 12/09/2018 19:31

#29024 Re: Danasnji "feminizam"

Post by konoplja »

hadzinicasa wrote: 25/07/2022 22:13
konoplja wrote: 25/07/2022 22:07

Sta ti znaci ovo podebljano?

Stvarno me boli briga sta ko misli ko sam, ciji sam, kakav sam, kome pripadam i kojim jezikom govorim.
Ako nisu u pravu, nasmijati cu se i objasniti im da nije tako, a jezik kojim govorim je ovaj naski, domaci, onaj koji svi mi koristimo i kojim se sporazumjevamo. Svejedno mi je kako ce ga neko nazvati.

Meni je to tragedija i glupi su mi Norvezani da su dozvoli da im vlada odreduje sta je to "govor mrznje", a sta ne.
a ko mislis da treba da odredjuje i na koji nacin sta je to govor mrznje?
ako je zakonom, onda vzakonodavci (vlada) donose zakone a odgovorne institucije ih provode. ako ne, ako je to tragedija i glupost - ko i kako?
Nitko.

Govor mrznje je nebulozan i nejasan pojam koji je prelagan za zloupotrijebiti. Previse prostora ostavlja za proizvoljnu interpretaciju.

Izmedu ostaloga, hocemo li cenzurirati i zabraniti svete knjige?
Pa i one su nasilne i pune mrznje. Zasto bi religije dobile karticu za izlazak iz zatvora i zasto bi njima gledali kroz prste?
Hocu i ja tu karticu.
Hakiz
Posts: 40913
Joined: 30/07/2015 20:01

#29025 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Hakiz »

hadzinicasa wrote: 25/07/2022 22:21
Hakiz wrote: 25/07/2022 22:19

Onda se ne bi trebali žaliti na bilo koju odluku bilo koje vlade.
ako provodi zakon koji je na snazi, a manjkav je, onda je put - izmjena zakona, odnosno onih clanova istog koju su manjkavi ili neadekvatni.
Tačno.

A ne možeš početi mijenjati zakon ako prvo ne govoriš da nije dobar i zašto nije dobar.
Post Reply