Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?

Locked
zilog
Posts: 9068
Joined: 06/03/2009 11:19

#4426 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?

Post by zilog »

donnie_darko wrote: 27/07/2022 02:31 Pa dobro majka mu stara, je li se ista moze uraditi taman sutra da ga na/u-metne?
Je li ovaj svabo fakat tito, staljin i cezar sve u jednom pa da je njegova zadnja? Koje su nam opcije?
Njegova jeste zadnja, a ako ga na(u)metne, treba poraditi na opcijama.

Prvo hajmo nabrojati posljedice nametanja cenzusa u kantonima, pri popuni DN:
1. Utvrdjuje se Dom Naroda, kao cvoriste blokade institucija i carobni bunar za ispunjavanje zelja malobrojne skupine povlastenih.
2. Indirektno se, za sva vremena, ukida popis stanovnistva, jer HDZ nikad vise nece dozvoliti da se isti desi i eventualno ugrozi predefinisane manjke cenzusa u nekim kantonima.
3. Legitimiziraju se sve dosadasnje HDZ-ove blokade (izbor vlade FBiH...) i ohrabruju sve buduce, koje ce biti jos bezobraznije.
4. Dodatno se "plemenizira" FBiH i gradjanskim strankama namece rad po nacionalnom kljucu i prisiljava na saradnju sa HDZ-om.

Ono sto zamjeram svim proBiH strankama, ukljucujuci i opoziciju, jer su svi kontaktirali sa Schmidt-om, je da nisu ni pokusali insistirati na amandmanima, koji bi makar DN sveli na ono sto bi zaista trebao biti - instituciju za zastitu VNI (mada bi tu ulogu daleko bolje i univerzalnije radio Sud za ljudska prava).
Mozda je u tome i solomonsko rjesenje cijele ove zavrzlame, dodati Strazbur, kao konacnu instancu, za eskalaciju, odluka DN.

Koje su nam opcije? Ako Schmidt na(u)metne ovu nakaradnu varijantu, onda po automatizmu preuzima odgovornost za sve buduce HDZ-ove blokade i postaje dezurna adresa koja ce ih morati rjesavati. Gledali smo taj scenario 2001. i nije bio nimalo prijatan po HDZ. Ako to izostane, putevi eskalacije su sirom otvoreni (izbor Predsjednika FBiH...) i garantuju puno glavobolje svima koji su dolili ulje na vatru...

Jos samo da se osvrnem na one koji Schmidt-a i sve ovo gledaju kao neku Americku igru. Pamcenje me dovoljno dobro sluzi da se mogu prisjetiti ko je doveo Schitzer-a. Isto tako znam ko je poslao Palmera. Tako da se ne treba zalijetati.

Postoji jos jedna, teoretska, mogucnost, a to je proces deeskalacije, koji je poceo odustajanjem Covica od trke za Predsjednistvo, a nastavio bi se HDZ-ovim odustajanjem od blokada nakon izbora, promjenom politike prema Dodiku i sto je jos vaznije - Rusiji i Putleru.
YouAreMyDestiny
Posts: 2852
Joined: 08/03/2021 17:27

#4427 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?

Post by YouAreMyDestiny »

Njegova je zadnja, znači može apsolutno sve?
A postoji li opcija žalbe na njegove odluke nekom međunarodnom sudu ili nekom drugom? 🤷 Ili recimo, tužiti ga za zloupotrebu ovlaštenja?
Lex77
Posts: 1001
Joined: 09/02/2010 23:23

#4428 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?

Post by Lex77 »

donnie_darko wrote: 27/07/2022 02:31 Pa dobro majka mu stara, je li se ista moze uraditi taman sutra da ga na/u-metne?
Je li ovaj svabo fakat tito, staljin i cezar sve u jednom pa da je njegova zadnja? Koje su nam opcije?
Ne objaviti rasni zakon u javnim glasilima?
guruguru95
Posts: 2829
Joined: 09/05/2022 23:20

#4429 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?

Post by guruguru95 »

On je vrhovni tumač Dejtonskog sporazuma i njegova je zadnja kada je u pitanju implementacija Dejtonskog sporazuma. Ako izađe iz okvira onoga što je potpisano u Dejtonu, onda taj sporazum, Ladies and Gentlemen, više ne postoji i vraćamo se na početne postavke. Kratko ali jebitačno :thumbup: :gunjastajl: :bih:

Lex77
Posts: 1001
Joined: 09/02/2010 23:23

#4430 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?

Post by Lex77 »

Može se ići na Ustavni sud I europski sud.
Može se probati ići odmah na europski sud jer ima jedan slučaj kad se može preskočiti nacionalno sudstvo.
Samo što se ima samo 2 mjeseca do izbora (što je argument da europski sud razmatra apelaciju). Zato se I donosi rasni zakon sad. Da se nema vremena reagirati. Sve je to davno dogovoreno.

Ako nekim čudom se do oktobra pozitivno odluči o apelaciji, teoretski CIK može odlučiti da se izbori održe po starom zakonu. Mogao bi i Dodo podržati.

Ali to su sve snovi. Eufor je tu da brani rasne zakone.
User avatar
Truba
Posts: 93847
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija
Grijem se na: Plin i struju
Horoskop: Vodolija
Contact:

#4431 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?

Post by Truba »

klix wrote: 27/07/2022 05:06 Njegova je zadnja, znači može apsolutno sve?
A postoji li opcija žalbe na njegove odluke nekom međunarodnom sudu ili nekom drugom? 🤷 Ili recimo, tužiti ga za zloupotrebu ovlaštenja?
Mozes se zaliti upravi vodovoda
https://avaz.ba/vijesti/bih/760746/od-v ... or-tenzija

Isto ko hrvati 2000.s berijevim amandmanima i odlukama petrica
User avatar
Nespin
Posts: 1887
Joined: 26/03/2019 19:02

#4432 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?

Post by Nespin »

8-)
Last edited by Nespin on 06/09/2022 13:51, edited 1 time in total.
User avatar
Dr. Kuca
Posts: 7735
Joined: 10/02/2012 20:07

#4433 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?

Post by Dr. Kuca »

Mahalski politicari. Beskicmenjaci. Budzetlije.
User avatar
Truba
Posts: 93847
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija
Grijem se na: Plin i struju
Horoskop: Vodolija
Contact:

#4434 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?

Post by Truba »

Nespin wrote: 27/07/2022 07:10
Black swan wrote: 27/07/2022 07:05

Mozes se zaliti upravi vodovoda
https://avaz.ba/vijesti/bih/760746/od-v ... or-tenzija

Isto ko hrvati 2000.s berijevim amandmanima i odlukama petrica
Za HDZ i SDA Dom naroda je ustvari oduvijek bio Dom stranaka. Tako da najbolje ga je ukinuti.
:lol:
Dobar vic
Milenkov buraz
Posts: 6956
Joined: 27/11/2018 13:02

#4435 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?

Post by Milenkov buraz »

Optimus09 wrote: 26/07/2022 23:52 Smit se pita za nesto jednako kao i ja😂
Ako su Ameri dali zeleno svjetlo,mozemo tamburati samo.
Naravno! A kada je došao Biden rekli su da je to naših 5 minuta, da Silajdžić i Izetbegović kod njega otvaraju vrata nogom, da će oni to riješiti...itd. Ja međutim ima drugačije mišljenje od većine forumaša po ovom pitanju...na kraju nisam ja potpisivao Dejton već ta ekipa Izetbegović-Siladžić-Ganić...običan narod nije niko ništa ni pitao.
konami666
Posts: 3697
Joined: 11/05/2015 21:57

#4436 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?

Post by konami666 »

Kada Šmit donosi izborni, pitam za prijatelja?
emmir1
Posts: 4940
Joined: 07/06/2013 15:28

#4437 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?

Post by emmir1 »

Sukus problema jeste što strateški partneri HDZ i SNSD sve mehanizme koje imaju na raspolaganju koriste da blokiraju državu BIH.

Ovime je OHR samo dodatno naoružava.

Potpuno je jasno da će oni samo jače nastaviti da blokiraju progres države BIH i da je to njihov osnovni cilj već decenijama.

Imamo spregu Srbije, Rusije uz veliku pomoć Hrvatske.

Cilj je jasan, kao i 90 tih, kao i prije toga.
Podijeliti BIH, čekati momenat kada će to uraditi.

No bez obzira šta Smit nametnuo, u jedno sam siguran.
Bosne i Hercegovine će biti a oni će dobiti kurčinu.
Milenkov buraz
Posts: 6956
Joined: 27/11/2018 13:02

#4438 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?

Post by Milenkov buraz »

emmir1 wrote: 27/07/2022 08:44 Sukus problema jeste što strateški partneri HDZ i SNSD sve mehanizme koje imaju na raspolaganju koriste da blokiraju državu BIH.

Ovime je OHR samo dodatno naoružava.

Potpuno je jasno da će oni samo jače nastaviti da blokiraju progres države BIH i da je to njihov osnovni cilj već decenijama.

Imamo spregu Srbije, Rusije uz veliku pomoć Hrvatske.

Cilj je jasan, kao i 90 tih, kao i prije toga.
Podijeliti BIH, čekati momenat kada će to uraditi.

No bez obzira šta Smit nametnuo, u jedno sam siguran.
Bosne i Hercegovine će biti a oni će dobiti kurčinu.
Sve mi to znamo vrlo dobro međutim koje mjere je poduzela SDA da preduprijedi takvo djelovanje? Apsolutno ništa. Bitnije je baviti se Konakovićem i Trojkom u KS, to je najbitnije.
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 32752
Joined: 16/04/2011 18:46

#4439 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?

Post by skafiskafsnjak »

Milenkov buraz wrote: 27/07/2022 08:57
emmir1 wrote: 27/07/2022 08:44 Sukus problema jeste što strateški partneri HDZ i SNSD sve mehanizme koje imaju na raspolaganju koriste da blokiraju državu BIH.

Ovime je OHR samo dodatno naoružava.

Potpuno je jasno da će oni samo jače nastaviti da blokiraju progres države BIH i da je to njihov osnovni cilj već decenijama.

Imamo spregu Srbije, Rusije uz veliku pomoć Hrvatske.

Cilj je jasan, kao i 90 tih, kao i prije toga.
Podijeliti BIH, čekati momenat kada će to uraditi.

No bez obzira šta Smit nametnuo, u jedno sam siguran.
Bosne i Hercegovine će biti a oni će dobiti kurčinu.
Sve mi to znamo vrlo dobro međutim koje mjere je poduzela SDA da preduprijedi takvo djelovanje? Apsolutno ništa. Bitnije je baviti se Konakovićem i Trojkom u KS, to je najbitnije.
Pa.opcina centar svakako vrijedi kao dr 10, pa jel :mrgreen:
User avatar
Mr.Sojic
Posts: 4629
Joined: 23/04/2011 12:21

#4440 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?

Post by Mr.Sojic »

emmir1 wrote: 27/07/2022 08:44 Sukus problema jeste što strateški partneri HDZ i SNSD sve mehanizme koje imaju na raspolaganju koriste da blokiraju državu BIH.

Ovime je OHR samo dodatno naoružava.

Potpuno je jasno da će oni samo jače nastaviti da blokiraju progres države BIH i da je to njihov osnovni cilj već decenijama.

Imamo spregu Srbije, Rusije uz veliku pomoć Hrvatske.

Cilj je jasan, kao i 90 tih, kao i prije toga.
Podijeliti BIH, čekati momenat kada će to uraditi.

No bez obzira šta Smit nametnuo, u jedno sam siguran.
Bosne i Hercegovine će biti a oni će dobiti kurčinu.
I to osuneĆenu :lol:
User avatar
Truba
Posts: 93847
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija
Grijem se na: Plin i struju
Horoskop: Vodolija
Contact:

#4441 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?

Post by Truba »

https://avaz.ba/vijesti/bih/760921/smit ... ane-odluke

Evo prelomio
Nema 3% sta ste se usrali
Kukači
User avatar
JohnnyS
Posts: 17568
Joined: 05/05/2007 12:03
Location: Brijuni

#4442 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?

Post by JohnnyS »

Sad će opet VP bit antifašist :D
User avatar
Hajvan
Posts: 9637
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#4443 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?

Post by Hajvan »

krenuo i demidz kontroul sda/hdz botova
Lex77
Posts: 1001
Joined: 09/02/2010 23:23

#4444 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?

Post by Lex77 »

Polako....
Ne vjerujem dok se izbori ne održe.
Ali treba dobro pogledati što piše. Sigurno je HDZ nešto ubacio.
Ili su stvarno protesti urodili plodom.
User avatar
Truba
Posts: 93847
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija
Grijem se na: Plin i struju
Horoskop: Vodolija
Contact:

#4445 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?

Post by Truba »

JohnnyS wrote: 27/07/2022 10:13 Sad će opet VP bit antifašist :D
kod bipolarnih ljudi je to moguće
neko je već detektirao
na forumu u 24 sata potpuna ekstaza sreće a onda totalni pad

nevjerojatno... tako je na svakoj temi od sporta politike do ekonomije
detroit-mercy
Posts: 16994
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#4446 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?

Post by detroit-mercy »

klix wrote: 27/07/2022 05:06 Njegova je zadnja, znači može apsolutno sve?
A postoji li opcija žalbe na njegove odluke nekom međunarodnom sudu ili nekom drugom? 🤷 Ili recimo, tužiti ga za zloupotrebu ovlaštenja?
Pitaj Baju, on je reko tuzit VPa pa su mu se svi smijalu i govorili, hos al u k...u :mrgreen:.
User avatar
Truba
Posts: 93847
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija
Grijem se na: Plin i struju
Horoskop: Vodolija
Contact:

#4447 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?

Post by Truba »

Nikola poplasen se zalio :lol:
detroit-mercy
Posts: 16994
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#4448 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?

Post by detroit-mercy »

Black swan wrote: 27/07/2022 10:22
JohnnyS wrote: 27/07/2022 10:13 Sad će opet VP bit antifašist :D
kod bipolarnih ljudi je to moguće
neko je već detektirao
na forumu u 24 sata potpuna ekstaza sreće a onda totalni pad

nevjerojatno... tako je na svakoj temi od sporta politike do ekonomije
Da je samo na forumu, i u stvarnom zivotu je tako, jedan dan nahajcaju raju samo sto rat nije izbio onda sutradan samo nam bogda fali do prijema u EU in NATO, i onda opet u krug :mrgreen:.
A raja roka apaurine jer ko ce vise izdrzati 30 godina konstantnog jebavanja u mozak a sve na istu foru :skoljka:.
User avatar
n+1
Posts: 7012
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#4449 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?

Post by n+1 »

klix wrote: 27/07/2022 05:06 Njegova je zadnja, znači može apsolutno sve?
A postoji li opcija žalbe na njegove odluke nekom međunarodnom sudu ili nekom drugom? 🤷 Ili recimo, tužiti ga za zloupotrebu ovlaštenja?
Pisao je Klix da je Petritsch dozvolio da Ustavni sud njegove zakonske akte preispita, što sugerira da je teoretski moguće.

https://www.klix.ba/vijesti/bih/bivsi-s ... /220722084
Marko ističe da bi eventualni Schmidtov amandman mogli osporiti i Ustavni sud Bosne i Hercegovine i Evropski sud za ljudska prava, jer kada je visoki predstavnik Wolfgang Petritsch bio u Bosni i Hercegovini, dozvolio je da zakonske akte koje je donio preispita Ustavni sud i tako je bio podvrgnut kontroli normi, što je tek kasnije osporeno u pravnom mišljenju Ureda visokog predstavnika, napisala je novinarka Adelheid Wolfl.
User avatar
Fossil
Posts: 750
Joined: 11/10/2010 18:32

#4450 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?

Post by Fossil »

Black swan wrote: 27/07/2022 10:22
JohnnyS wrote: 27/07/2022 10:13 Sad će opet VP bit antifašist :D
kod bipolarnih ljudi je to moguće
neko je već detektirao
na forumu u 24 sata potpuna ekstaza sreće a onda totalni pad

nevjerojatno... tako je na svakoj temi od sporta politike do ekonomije
To je logicno.
Ako VP donosi odluke koje jacaju drzavu a ne idu na ruku rusiteljima, bice ekstaza kod ovih sto zele normalnu drzavu.
Isto je sa fudbalom kad ti izgubi ekipa nekog ces kriviti i bit nezadovoljan.
Nije nikakav poremecaj.
Locked