Cijene stanova All about
Moderator: anex
-
Karikaturist
- Posts: 5991
- Joined: 20/12/2020 10:03
#9701 Re: Cijene stanova All about
I sta sad, ima 10 kupaca solventnih i to znaci da mogu ici cijene u nebesa?
Pa onda daj cijene po Elonu Musku pravi pa neka samo 5 ljudi moze kupiti nesto..
Poskupila nekretnina gradjena prije 20 godina, koje opravdanje? Poskupio repromaterijal, ruke, sta?
Samo cekajte ljudi, bolje zivjeti sa roditeljima nego biti rob..
Pa onda daj cijene po Elonu Musku pravi pa neka samo 5 ljudi moze kupiti nesto..
Poskupila nekretnina gradjena prije 20 godina, koje opravdanje? Poskupio repromaterijal, ruke, sta?
Samo cekajte ljudi, bolje zivjeti sa roditeljima nego biti rob..
- shape of despair
- Posts: 3988
- Joined: 09/04/2008 18:41
#9702 Re: Cijene stanova All about
Joj kad se sjetim kupovine stana. Obišli ih brdo, oteglo se to na 6 mjeseci i vidim vrag odnio šalu. Uvijek nekom nađemo zamjerku, te naselje, te raspored u stanu, te haustor ne valja, orjentacija, pa svakakve pizde materine. I onda prelomiš u glavi i kupiš nešto što ti se iole sviđa.
I tako kupili stan koji je je haman bio devastiran, samo prozori bili novi. Sad ga sredili, stari vlasnik ga na slikana nije prepoznao
I tako kupili stan koji je je haman bio devastiran, samo prozori bili novi. Sad ga sredili, stari vlasnik ga na slikana nije prepoznao
- Haris.ba
- Posts: 35294
- Joined: 08/09/2005 20:08
#9703 Re: Cijene stanova All about
Kapitalizam je. Nema vise dijeljenja stanova. Radi i zaradi.Karikaturist wrote: ↑07/07/2022 10:09 I sta sad, ima 10 kupaca solventnih i to znaci da mogu ici cijene u nebesa?
Pa onda daj cijene po Elonu Musku pravi pa neka samo 5 ljudi moze kupiti nesto..
Sta se ocekuje?
Da uvedemo komitet da ocjenjuje za koliko neko moze prodati svoju nekretninu na trzistu?
Kanton daje mladima po 10 milja, pravi neke stanove. Nije da drzava ne radi nista. Moze naravno drzava i da ubrza proceduru papirologije za izgradnju, ali opet ostaje pitanje gdje. U Sarajevu narod hoce u kotlinu uz tramvaj i to je to.
Nema vecih zgrada da se prave. Doslo je do inflacije, na trzistu nema novih stanova. Sta se ocekuje?
Karikaturist wrote: ↑07/07/2022 10:09
Poskupila nekretnina gradjena prije 20 godina, koje opravdanje? Poskupio repromaterijal, ruke, sta?
Samo cekajte ljudi, bolje zivjeti sa roditeljima nego biti rob..
Neko misli da ce doci do kraha trzista nekretnina? Povratak komunizma? Sve je moguce.
Ja u principu ne vidim problem zivjeti sa roditeljima. Pa tako se zivjelo i prije. I u manjim kvadraturama. Samo, to ima svoje posljedice na kvalitet zivota.
Ja svakome koga znam licno dam savjet, ako nemas sad novca, kupi u Ilijasu, kupi u Hadzicima, kupi u Lepenici, kupi bilo gdje. Mnogo je lakse kada imas svoje, pa onda razradjuj strategiju iz svoga za dalje.
-
mehoxy
- Posts: 1123
- Joined: 30/09/2012 20:26
#9704 Re: Cijene stanova All about
Pa i trazim na periferiji Sarajeva, samo sto su i tu cijene vraski visoke a u centru su vec basnoslovne. Mozda da trazim u Gornjem VakufuHaris.ba wrote: ↑07/07/2022 10:05Pa cijena ide dokle ima kupca. Znaci, da ima ljudi koji mogu priustiti. Je li dijaspora, pranje novca ili uspjesniji od tebe je nevazno.
Smanjis ocekivanja, kupis negdje na periferiji i polahko.
U mene prijatelj tako isto kuka. Samac, ima relativno ok primanja, zivi kod svojih. Dok on teoretizira i trazi stan godinama cijene odose.
Ma mi vec ubrzano idemo ka americkom modelu gdje vise skoro niko izuzev odredjenog procenta bogatih ne moze priustiti vlastiti krov nad glavom (ako nije lokacija - vukojebina), i svi su prisiljeni zivjeti pod kirijama.Karikaturist wrote: ↑07/07/2022 10:09 I sta sad, ima 10 kupaca solventnih i to znaci da mogu ici cijene u nebesa?
Pa onda daj cijene po Elonu Musku pravi pa neka samo 5 ljudi moze kupiti nesto..
Poskupila nekretnina gradjena prije 20 godina, koje opravdanje? Poskupio repromaterijal, ruke, sta?
Samo cekajte ljudi, bolje zivjeti sa roditeljima nego biti rob..
- Haris.ba
- Posts: 35294
- Joined: 08/09/2005 20:08
-
NediM17
- Posts: 26447
- Joined: 05/11/2009 11:49
#9706 Re: Cijene stanova All about
Vares je prava prilika, jos kad taj rudnik zlata otvore... 
-
Karikaturist
- Posts: 5991
- Joined: 20/12/2020 10:03
#9707 Re: Cijene stanova All about
Kakav povratak komunizma covjece, nekretnina stara 20 godina prije 2 godine bila 100 hiljada. Sad istu cijeni 150, bez ulaganja bez marke ulozene u te 2 godine. Kskve veze to ima sa komunizmom kalitalizmom sa bilo cim?
- Haris.ba
- Posts: 35294
- Joined: 08/09/2005 20:08
#9708 Re: Cijene stanova All about
Nije vise. Otisla cijena kvadrata i u Varesu.
To ima veze sa kapitalizmom. Pojmovima kao slobodno trziste, slobodno formiranje cijena, odnos ponude i potraznje. Sve ekonomski pojmovi koji jednostavno objasnjavaju. Uzmi i inflaciju u racunicu i to je to.Karikaturist wrote: ↑07/07/2022 10:51 Kakav povratak komunizma covjece, nekretnina stara 20 godina prije 2 godine bila 100 hiljada. Sad istu cijeni 150, bez ulaganja bez marke ulozene u te 2 godine. Kskve veze to ima sa komunizmom kalitalizmom sa bilo cim?
Evo, Vares je sjajna prilika za objasniti. Isti stan je prije 2 godine bio 500KM po kvadratu. Sada taj stan je 1200KM po kvadratu. Sumnjam da ce otici po toj cijeni (qli otice po 1000KM). Jer, postoji traznja za stanovima na odredjenoj lokaciji, a novogradnje nema. Skok od 100%. A nista na stanu nije promjenjeno. Promjenile se okolnosti oko stana.
Last edited by Haris.ba on 07/07/2022 10:56, edited 1 time in total.
-
tibetanac
- Posts: 93
- Joined: 29/04/2019 15:05
#9709 Re: Cijene stanova All about
Fazon je sto i nema kupaca za te stanove. Sto je iole normalno s pristojnom cijenom, koja je i dalje visoka ali ne bezobrazno, ode za par dana. Ovo preseravanje se vrti godinama po piku. Najjace mi je nedavno na piku stan s cijenom normalnom, nakon 10 minuta prepravljena cijena i povisena za 15 hiljada
Stan ne vrijedi ni blizu te prve cijene, zgrada iz osamdesetih, nema lift, nema parking oko zgrade...i evo pratim bas i niko ni da pita, samo se osvjezava.
Ono sto vrijedi pa nek je i po ovakvim cijenama ode hladno.
Stan ne vrijedi ni blizu te prve cijene, zgrada iz osamdesetih, nema lift, nema parking oko zgrade...i evo pratim bas i niko ni da pita, samo se osvjezava.
Ono sto vrijedi pa nek je i po ovakvim cijenama ode hladno.
- sime_cipol
- Posts: 23411
- Joined: 20/12/2018 15:06
- Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
- Grijem se na: Zdrvima
- Vozim: Clio 1.2 43kw
#9711 Re: Cijene stanova All about
Krenimo od sebe.Karikaturist wrote: ↑07/07/2022 10:51 Kakav povratak komunizma covjece, nekretnina stara 20 godina prije 2 godine bila 100 hiljada. Sad istu cijeni 150, bez ulaganja bez marke ulozene u te 2 godine. Kskve veze to ima sa komunizmom kalitalizmom sa bilo cim?
Da imas nekretninu koja je prije 2 godine bila 100k, a sada moze ici za 130-140-150k, bi li je prodao za 100k?
Ja ne bih, ni bratu rodjenom.
-
Horcrux
- Posts: 1296
- Joined: 24/04/2016 13:22
#9712 Re: Cijene stanova All about
Mislis i da cijena goriva kod nas ima veze sa kapitalizmom i tim pojmovima?
Oh my sweet summer child
-
Karikaturist
- Posts: 5991
- Joined: 20/12/2020 10:03
#9713 Re: Cijene stanova All about
Znaci sve ovo sto se desava sa naftom, peletom i ostalo je slobodno trziste ponude i potraznje..
Aha, sigurno je tako.
@tibetanac upravo tako. Kamaru tih prenapuhanih stanova ne ide nigdje i sad to zovemo isto ponudom i potraznjom..
Aha, sigurno je tako.
@tibetanac upravo tako. Kamaru tih prenapuhanih stanova ne ide nigdje i sad to zovemo isto ponudom i potraznjom..
-
Karikaturist
- Posts: 5991
- Joined: 20/12/2020 10:03
#9714 Re: Cijene stanova All about
Ja me bi kupovao takvu robu. To je poenta moje price, ja pricam o kupovini. A neka prodaje ko misli da moze prodati. Mada sumnjam da ima puno budala pogotovo u real estate sektoru.sime_cipol wrote: ↑07/07/2022 10:57Krenimo od sebe.Karikaturist wrote: ↑07/07/2022 10:51 Kakav povratak komunizma covjece, nekretnina stara 20 godina prije 2 godine bila 100 hiljada. Sad istu cijeni 150, bez ulaganja bez marke ulozene u te 2 godine. Kskve veze to ima sa komunizmom kalitalizmom sa bilo cim?
Da imas nekretninu koja je prije 2 godine bila 100k, a sada moze ici za 130-140-150k, bi li je prodao za 100k?
Ja ne bih, ni bratu rodjenom.
- sime_cipol
- Posts: 23411
- Joined: 20/12/2018 15:06
- Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
- Grijem se na: Zdrvima
- Vozim: Clio 1.2 43kw
#9715 Re: Cijene stanova All about
Govorim o pretpostavci da si prodavac, ne kupac.Karikaturist wrote: ↑07/07/2022 10:59Ja me bi kupovao takvu robu. To je poenta moje price, ja pricam o kupovini. A neka prodaje ko misli da moze prodati. Mada sumnjam da ima puno budala pogotovo u real estate sektoru.sime_cipol wrote: ↑07/07/2022 10:57
Krenimo od sebe.
Da imas nekretninu koja je prije 2 godine bila 100k, a sada moze ici za 130-140-150k, bi li je prodao za 100k?
Ja ne bih, ni bratu rodjenom.
Svi mi idemo da kupimo sto jeftinije, a prodamo sto skuplje.
Last edited by sime_cipol on 07/07/2022 11:03, edited 1 time in total.
-
Karikaturist
- Posts: 5991
- Joined: 20/12/2020 10:03
#9716 Re: Cijene stanova All about
Pa pitaj prodavce koji godinama vrte stanove po piku sa vrtoglavim ciframa..
- Haris.ba
- Posts: 35294
- Joined: 08/09/2005 20:08
#9717 Re: Cijene stanova All about
Ima tema o novim cijena goriva. Mozemo i tamo raspravljati.
Ovdje pricamo najvise o cijenama stanova, i u glavnom u regionu Sarajeva. Druga vrsta robe sa svojim specificnostima.
Tesko se shvata da se sa stanom ne kupuju samo kvadrati stana, vec i lokacija.
- sime_cipol
- Posts: 23411
- Joined: 20/12/2018 15:06
- Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
- Grijem se na: Zdrvima
- Vozim: Clio 1.2 43kw
#9718 Re: Cijene stanova All about
Pricao sam nedavno, kod mame u ulazu na Vojnickom zena kupila stan od 55 m² za 120k. Sad ide potpuna adaptacija. Kaze mati, sve su unutra srušili i iznijeli van. Firma radi, majstora ko na traci. Ispod 30k nece izaci. Moze samo vise po ovim cijenama.
Prije 10 godina prijatelj je na Vojnickom kupio stan od 65 m² za 85k. I sve renovirao za 20k. Jebi ga.
Sto kaze Hare, krenuti sa Vogoscom, pa polako. Ako se mogne, za 20 godina kupiti na MD.
Ja sam svoj stan kupio prije 12 god. 56 kvadrata za 79k. Dobrinja. Za iste pare sam mogao kupiti u Vogosci sobu vise ili proci 10k jeftinije, ali mi zbog posla vise odgovara Dobrinja. Mati mi relativno blizu (dvije stanice). Svako za sebe treba da odluci.
Prije 10 godina prijatelj je na Vojnickom kupio stan od 65 m² za 85k. I sve renovirao za 20k. Jebi ga.
Sto kaze Hare, krenuti sa Vogoscom, pa polako. Ako se mogne, za 20 godina kupiti na MD.
Ja sam svoj stan kupio prije 12 god. 56 kvadrata za 79k. Dobrinja. Za iste pare sam mogao kupiti u Vogosci sobu vise ili proci 10k jeftinije, ali mi zbog posla vise odgovara Dobrinja. Mati mi relativno blizu (dvije stanice). Svako za sebe treba da odluci.
- VenomousV
- Posts: 13244
- Joined: 30/11/2010 15:45
- Location: where oceans bleed into the sky
#9719 Re: Cijene stanova All about
Ihhh ti si dobar, cuj oteglo se 6 mjesecishape of despair wrote: ↑07/07/2022 10:13 Joj kad se sjetim kupovine stana. Obišli ih brdo, oteglo se to na 6 mjeseci i vidim vrag odnio šalu. Uvijek nekom nađemo zamjerku, te naselje, te raspored u stanu, te haustor ne valja, orjentacija, pa svakakve pizde materine. I onda prelomiš u glavi i kupiš nešto što ti se iole sviđa.
I tako kupili stan koji je je haman bio devastiran, samo prozori bili novi. Sad ga sredili, stari vlasnik ga na slikana nije prepoznao![]()
Nama je na dvije godine pa smo sad zvanicno odustali od kupovine
Safety net je sto zivimo u svom stanu, pa smo mozda bili previse izbirljivi, al' stan je mali (39kvadrata). Medjutim, kako cijene grijanja (a i svega ostalog) idu gore skontali smo da necemo odavde ni mrdati osim ako ne naidje nesto sto nam bas bas odgovara. Trenutno smo u razmisljanju/realizaciji neke prilagodbe postojeceg prostora (ne renoviranje, nego zamjena namjestaja i slicno kako bismo max iskoristili prostor).
U vezi s tim, dobrodosle su preporuke za kakvog dobrog stolara za americki plakar
-
sale07
- Posts: 1378
- Joined: 18/05/2018 12:28
#9720 Re: Cijene stanova All about
Pa u Sarajevu sad imas najmanje 1000 ljudi u sarajevu koji mogu kupiti stan za kes instant.Karikaturist wrote: ↑07/07/2022 10:09 I sta sad, ima 10 kupaca solventnih i to znaci da mogu ici cijene u nebesa?
Pa onda daj cijene po Elonu Musku pravi pa neka samo 5 ljudi moze kupiti nesto..
Poskupila nekretnina gradjena prije 20 godina, koje opravdanje? Poskupio repromaterijal, ruke, sta?
Samo cekajte ljudi, bolje zivjeti sa roditeljima nego biti rob..
-
Karikaturist
- Posts: 5991
- Joined: 20/12/2020 10:03
#9721 Re: Cijene stanova All about
I imas 200k koji moraju dici kredit i 100k koji ne mogu ni pomisliti o kreditu..sale07 wrote: ↑07/07/2022 11:43Pa u Sarajevu sad imas najmanje 1000 ljudi u sarajevu koji mogu kupiti stan za kes instant.Karikaturist wrote: ↑07/07/2022 10:09 I sta sad, ima 10 kupaca solventnih i to znaci da mogu ici cijene u nebesa?
Pa onda daj cijene po Elonu Musku pravi pa neka samo 5 ljudi moze kupiti nesto..
Poskupila nekretnina gradjena prije 20 godina, koje opravdanje? Poskupio repromaterijal, ruke, sta?
Samo cekajte ljudi, bolje zivjeti sa roditeljima nego biti rob..
-
sale07
- Posts: 1378
- Joined: 18/05/2018 12:28
#9722 Re: Cijene stanova All about
Jest, i kakva je ponuda, koliko stanova imas na trzistu ?Karikaturist wrote: ↑07/07/2022 11:49I imas 200k koji moraju dici kredit i 100k koji ne mogu ni pomisliti o kreditu..
Eto to je razlog zasto su cijene otisle do vraga
- Haris.ba
- Posts: 35294
- Joined: 08/09/2005 20:08
#9723 Re: Cijene stanova All about
Ima tema novogradnja u Sarajevu. Tema je haman neaktivna.
Imas tibru kod grasa koja ce biti 4000KM po kvadratu, male neke projekte tipa kod Grbavice za 6000KM po kvadratu.
Novogradnje da zadovolji potrebe trzista jednostavno nema. Narocito tamo gdje se najvise i zeli zivjeti. Cak i Stup je sada u nekom zastoju.
Ima Gorica i Trebevic. Ali, opet je to cijena za odlikase.
-
gidra
- Posts: 4106
- Joined: 17/11/2011 16:11
- Location: Sarajevo
#9724 Re: Cijene stanova All about
Hrasnica?
Za ove što traže prvu nekretninu i nije im problem periferija, mislim da im je najbolja opcija Hrasnica jer tu još nisu otišle cijene u pm.
Naselje koje je planski građeno i ima dvije osnovne škole, dva vrtića i svu ostalu infrastrukturu od prodavnica, besplatnog parkinga itd. Naselje koje je najbolje povezano sa Sarajevom, 2+2 brza cesta i prvi semafor te dočeka na Energoinvestu i za 5-6 minuta si tu ako imaš auto. Bolja opcija od Ilidže, gdje je kvadrat već preko 4 milje, Vogošće, Hadžića, Ilijaša i ostale periferije.
Ništa lošije naselje neće biti od Dobrinje kada prođe tramvaj, a proći će sigurno bilo za godinu, dvije, pet.
Za ove što traže prvu nekretninu i nije im problem periferija, mislim da im je najbolja opcija Hrasnica jer tu još nisu otišle cijene u pm.
Naselje koje je planski građeno i ima dvije osnovne škole, dva vrtića i svu ostalu infrastrukturu od prodavnica, besplatnog parkinga itd. Naselje koje je najbolje povezano sa Sarajevom, 2+2 brza cesta i prvi semafor te dočeka na Energoinvestu i za 5-6 minuta si tu ako imaš auto. Bolja opcija od Ilidže, gdje je kvadrat već preko 4 milje, Vogošće, Hadžića, Ilijaša i ostale periferije.
Ništa lošije naselje neće biti od Dobrinje kada prođe tramvaj, a proći će sigurno bilo za godinu, dvije, pet.
-
Karikaturist
- Posts: 5991
- Joined: 20/12/2020 10:03
#9725 Re: Cijene stanova All about
Jasta, svi ovi gore brojevi traze stan..sale07 wrote: ↑07/07/2022 11:51Jest, i kakva je ponuda, koliko stanova imas na trzistu ?Karikaturist wrote: ↑07/07/2022 11:49
I imas 200k koji moraju dici kredit i 100k koji ne mogu ni pomisliti o kreditu..
Eto to je razlog zasto su cijene otisle do vraga
Zato stalno jedni te isti oglasi se vrte..
Last edited by Karikaturist on 07/07/2022 12:20, edited 1 time in total.
