Cijene stanova All about

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
Haris.ba
Posts: 35297
Joined: 08/09/2005 20:08

#9176 Re: Cijene stanova All about

Post by Haris.ba »

sime_cipol wrote: 28/04/2022 14:31
lissics wrote: 28/04/2022 13:15

Oglas ne znaci nista. Online ima registar ostvarenih cijena, pa molim da se ne provaljujes
Gdje se moze pogledati taj registar?
https://www.katastar.ba/rcn
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83493
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#9177 Re: Cijene stanova All about

Post by _BataZiv_0809 »

Haris.ba wrote: 27/04/2022 14:23
citroen xm wrote: 27/04/2022 14:14

Koliko su sada dobre montažne kuće? Neka je 100 m2 100000 KM, a vjerovatno je povoljnije, možda 80k. Neka je plac na finom mjestu 70000 KM i sa dozvolama i priključcima neka sve košta 200 k KM ipak dobijaš puno više za fin život od stana od 60 m2 i to polovnog.
U Varesu ima stanova 500KM metar kvadratni. Poznanica prodaje 90 kvadrata za 50 milja. Ima i kuca povoljno. Puno vise za zivot od polovnog stana od 60 kvadrata u Sarajevu. Ha ja.
Ti vazda isti sina mi :D
Piko18
Posts: 230
Joined: 20/10/2013 14:46

#9178 Re: Cijene stanova All about

Post by Piko18 »

Ma ovo nekretnine su otisle u 3 p.m kako kod nas tako i u svijetu.
Ja sam pocetkom korone bio u fazi trazenja, svi su tada govorili da ce cijene poceti padati. Cekao neko vrijeme i na kraju skontam samo cu donji biti. Sad mi se nekako cini da sam ulovio zadnji voz prosle godine.
Tad mi je izgledao skupo 2150 km po kvadratu, a sada kontam dobro sam i prosao.

Uglavnom puno srece ko god kupuje sada stan u ovim vremenima.
vanjki
Posts: 2236
Joined: 26/10/2006 17:37

#9179 Re: Cijene stanova All about

Post by vanjki »

Polako dolazi i kod nas vrijeme kao na Zapadu da srednji stalez tesko moze priustiti kupnju stana. Tuznon je da se danas bracni par tesko moze odluciti za kupovinu i otplacivanje kredita 30god.
User avatar
pepeljara
Posts: 7362
Joined: 22/08/2003 00:00

#9180 Re: Cijene stanova All about

Post by pepeljara »

Haris.ba wrote: 28/04/2022 08:31
VladaFBiH wrote: 28/04/2022 08:28 ja bih zaista volio upoznati ljude koji plate 3k m2 u naselju tipa Miljacka... samo da vidim kakvu pticu oni imaju u glavi
U ovom momentu je narativ ako sad ne platim 3000, kasnije cu morati vise. Inflacija je tema dnevnika, sve poskupilo. Ne moras biti ekonomski ekspert da shvatis da nekretnine sluze za bijeg od inflacije novca.

Novogradnje - nema.

Tako reci, savrsena oluja za stanje na trzistu nekretnina.

P.S.
Kad se pravila Miljacka meni je bilo maksimalno 1600 oko kvadratu za ono naselje prihvatljivo, kao eto to je ok cijena.
1600 je sad prihvatljivo al u varesu :)
Cjene stanova u KS su sada 2500-> 6000, i ide ko ludo vjerovali ili ne.
Fakat ne znam sta je to, koliko god se mi ibretili.
Jos jednom da spomenem ladno prodaju po 3000. A kolega mi je uzeo stan za 2850 i kaze da je sretnik pravi jer cjene u novogradnji nema ispod 3000

:bih: :run:

tower recimo :)
Dosadašnje akcijske cijene važe do 15.05.2022. i poslije tog datuma nove cijene iznosit će 4999,00 KM/m2, a cijena penthousa 5999,00 KM/m2. Cijene su sa uračunatim PDV-om.
elcaliente
Posts: 6925
Joined: 13/06/2012 15:52

#9181 Re: Cijene stanova All about

Post by elcaliente »

vanjki wrote: 28/04/2022 22:10 Polako dolazi i kod nas vrijeme kao na Zapadu da srednji stalez tesko moze priustiti kupnju stana. Tuznon je da se danas bracni par tesko moze odluciti za kupovinu i otplacivanje kredita 30god.
Svi sanjaju da kod nas bude kao na zapadu.
Nije im se svidjajo Titin sistem gdje je vecina stanove dobijala dzabaluka u kojima i dan danas zive.
Kirija je buducnost, na zapadu normala da placas kiriju citav zivot pa ce biti i kod nas.
Neki ljudi zive godinama u kampovima.
Eto ideje i za biznisa kod nas.
Urediti ljepi plac, postaviti Mobilhomove i iznajmljivati.
nekome
Posts: 3764
Joined: 17/05/2011 10:41

#9182 Re: Cijene stanova All about

Post by nekome »

Nije dobijala dzaba vec su svi biki primorani izdvajati od plate tj prisilno de facto a oni su to zvali solidarno. Na kraju su neki dobili stanove a neki nisu.
User avatar
Truba
Posts: 93839
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija
Grijem se na: Plin i struju
Horoskop: Vodolija
Contact:

#9183 Re: Cijene stanova All about

Post by Truba »

moji radili po iraku libiji omarska keraterm višegrad bikavac čitav život na terenu
prokleta hidrogradnja
od 1968 do 1985 podstanari
imali su keš iz iraka nije bilo stana da se kupi...a kuću ako kreneš skinu te s liste

dobiju 46 kvadara na čengić vili...nakon 8 godina braka...nije im se više dalo čekati dvosobni na dobrinji, a u kralja tomislava nije bilo grijanja...
neke hadžije su dobivale i veće stanove... a vidjeli terena nisu... sve u derekciji na čobaniji proveli radni vijek
manite se te šuplje da je džabe
jeste džabe za neradnike i one po bolovanjima...

ovo je najrealnije... ko može nek kupuje
ko ne može mahanje ušima
:sax:
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#9184 Re: Cijene stanova All about

Post by moonca »

_id=18101526 wrote:30/04/2022 19:46 Nije dobijala dzaba vec su svi biki primorani izdvajati od plate tj prisilno de facto a oni su to zvali solidarno. Na kraju su neki dobili stanove a neki nisu.
Tacno. samac ili samica . prvi na listi za stan. neko od kolega dobije dijete. odmah su na listi za stan... samci . teshko da su imali shanse osim, ako su imali nekoga 'iznad' .. koji je mogao uticati na listu.. :-)
U ovom sistemu . je bolje.... sto se tiche stambene politike.
User avatar
sime_cipol
Posts: 23422
Joined: 20/12/2018 15:06
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
Grijem se na: Zdrvima
Vozim: Clio 1.2 43kw

#9185 Re: Cijene stanova All about

Post by sime_cipol »

Foliralo se na svakakve nacine.
Ko fol podstanar, a zivi u porodicnoj kuci.
Dobije kredit od firme da digne sprat porodicne kuce, pa za koju godinu na listu preko stele.
Kod rh. oca u firmi se dijelilo 7 stanova. Otac kao podstanar sa dvoje djece i 20 godina staza i terena po Africi bio 8 na listi. Jedan srbin iz firme mu osmeka dvojicu koja su 10 godina ranije dobili kredite za obnovu kuce. I stari se pomjeri za dva mjesta i dobije 2soban stan. Da ne govorim da je mati sa mladjim bratom otisla da zivi u stanu, dok je otac bio u Zairu, da se neko ne bi uvalio u stan. Naselje jos nije bilo gotovo, a ja zivio kod nane jer sam Isao u skolu dok ne zavrsim razred.
User avatar
Thorgerson
Posts: 9907
Joined: 15/04/2015 11:26

#9186 Re: Cijene stanova All about

Post by Thorgerson »

Jedino sto moze "spasiti" generalno stanje jeste sirenje grada:
- prema Vogosci (I transferzala, trolejbusi, s tim da je i tamo poprilicno krcati),
- prema Hrasnici (ima dosta prostora, neminovno ce biti industriju prebaciti negdje drugo)
- prema Lukavici i Vojkovicima (ako ista obrise entitensku granicu to ce biti cijene nekretnina, vec je brisu Dobrinja 4 npr je fakticki citavom duzinom haman "spojena")
- prema dolini rijeke Bosne (uslov sredjivanje korita, ali tu ima prostora koliko hoces, npr od vrtova riverine do bojnika jedna Dobrinja citava se moze napraviti)
User avatar
Haris.ba
Posts: 35297
Joined: 08/09/2005 20:08

#9187 Re: Cijene stanova All about

Post by Haris.ba »

Thorgerson wrote: 30/04/2022 23:34 Jedino sto moze "spasiti" generalno stanje jeste sirenje grada:
- prema Vogosci (I transferzala, trolejbusi, s tim da je i tamo poprilicno krcati),
- prema Hrasnici (ima dosta prostora, neminovno ce biti industriju prebaciti negdje drugo)
- prema Lukavici i Vojkovicima (ako ista obrise entitensku granicu to ce biti cijene nekretnina, vec je brisu Dobrinja 4 npr je fakticki citavom duzinom haman "spojena")
- prema dolini rijeke Bosne (uslov sredjivanje korita, ali tu ima prostora koliko hoces, npr od vrtova riverine do bojnika jedna Dobrinja citava se moze napraviti)
Nije vise problem u Sarajevu nedostatak nekretnina. Sada se moze napraviti nekretnina (mada sa ovim cijenama materijala i to postaje jos teze). Problem je nedostatak nekretnina na trazenim lokacijama.

Da se Dobrinja moze napraviti od Vrtova Riverine do Bojnika nije istina. Vec sada je uredjen vodotok skoro do Reljeva.
Dosta tog prostora se cuva za gradski park. A drugi dio je plavno podrucje, i blizu je i preciscivaca Butile. Tu planirati neko stambeno naselje je moronsko. Plus, tu je potencijalno i lokacija spalionice smeca.

Prema Hrasnici nema prostora. Osim ako ne zahvatis vodozastitnu zonu (sto se i radi). Tako, imacemo kuca, ali ne i vode. Ekstra rjesenje. Ako neko misli ukidati industrijsku zonu u Famosu - cestitam isto.

Prema Lukavici zbog blizine se vec gradi. Ali, to nije rjesenje za vecinu naroda.
Adnan55
Posts: 243
Joined: 12/10/2021 05:04

#9188 Re: Cijene stanova All about

Post by Adnan55 »

sime_cipol wrote: 28/04/2022 11:03 Dijaspori, kriminalcima, gazdama koji peru zivljak...
Pa znam covjeka koji je u zadnjih 10 godina kupio 5 stanova, gazda jedne male firmice, koji je lovu od zivljaka tako ulaze. Niti ga ko pita, niti provjerava odakle mu pare, samo daj.
Ma sta te boli K... ovo mi je najjace kad krenu komentarisati eksperti razni al za tudje zivote.... pitanje je sta ti mozes kupiti😀
tibetanac
Posts: 93
Joined: 29/04/2019 15:05

#9189 Re: Cijene stanova All about

Post by tibetanac »

Haris.ba wrote: 28/04/2022 15:11
sime_cipol wrote: 28/04/2022 14:31
Gdje se moze pogledati taj registar?
https://www.katastar.ba/rcn
Malo sam razgledao po tome i fakat stanovi odu dosta jeftinije nego na oglasu. Sad da li je tacno ovo ne znam, al zanimljivo pravo
azdralovic
Posts: 5113
Joined: 29/05/2010 21:46

#9190 Re: Cijene stanova All about

Post by azdralovic »

tibetanac wrote: 04/05/2022 11:44
Haris.ba wrote: 28/04/2022 15:11

https://www.katastar.ba/rcn
Malo sam razgledao po tome i fakat stanovi odu dosta jeftinije nego na oglasu. Sad da li je tacno ovo ne znam, al zanimljivo pravo
kaparu das u kesu :D
User avatar
zgiba
Posts: 582
Joined: 05/09/2003 00:00

#9191 Re: Cijene stanova All about

Post by zgiba »

tibetanac wrote: 04/05/2022 11:44
Haris.ba wrote: 28/04/2022 15:11

https://www.katastar.ba/rcn
Malo sam razgledao po tome i fakat stanovi odu dosta jeftinije nego na oglasu. Sad da li je tacno ovo ne znam, al zanimljivo pravo
Ovo su samo iznosi koji se prijave u poresku upravu za razrez poreza na promet nekretnina. :sad: :sad:
lissics
Posts: 526
Joined: 09/08/2018 06:29

#9192 Re: Cijene stanova All about

Post by lissics »

zgiba wrote: 04/05/2022 16:27
tibetanac wrote: 04/05/2022 11:44
Malo sam razgledao po tome i fakat stanovi odu dosta jeftinije nego na oglasu. Sad da li je tacno ovo ne znam, al zanimljivo pravo
Ovo su samo iznosi koji se prijave u poresku upravu za razrez poreza na promet nekretnina. :sad: :sad:
Pa svakako se treba predati u poresku, cak i kad je nov stan. I onda te oslobode
User avatar
xamp
Posts: 1630
Joined: 31/03/2010 18:43

#9193 Re: Cijene stanova All about

Post by xamp »

zgiba wrote: 04/05/2022 16:27
tibetanac wrote: 04/05/2022 11:44
Malo sam razgledao po tome i fakat stanovi odu dosta jeftinije nego na oglasu. Sad da li je tacno ovo ne znam, al zanimljivo pravo
Ovo su samo iznosi koji se prijave u poresku upravu za razrez poreza na promet nekretnina. :sad: :sad:
Vidi se da si auta polovna kupovao a ne stanove. Ne ide bas to tako.
User avatar
zgiba
Posts: 582
Joined: 05/09/2003 00:00

#9194 Re: Cijene stanova All about

Post by zgiba »

xamp wrote: 04/05/2022 21:31
zgiba wrote: 04/05/2022 16:27

Ovo su samo iznosi koji se prijave u poresku upravu za razrez poreza na promet nekretnina. :sad: :sad:
Vidi se da si auta polovna kupovao a ne stanove. Ne ide bas to tako.
Sta ne ide tako? Rijetko koja nekretnina u kupoprodajnom ugovoru ima navedenu stvarnu cijenu. Uglavnom je manja.
User avatar
xamp
Posts: 1630
Joined: 31/03/2010 18:43

#9195 Re: Cijene stanova All about

Post by xamp »

zgiba wrote: 04/05/2022 22:19
xamp wrote: 04/05/2022 21:31

Vidi se da si auta polovna kupovao a ne stanove. Ne ide bas to tako.
Sta ne ide tako? Rijetko koja nekretnina u kupoprodajnom ugovoru ima navedenu stvarnu cijenu. Uglavnom je manja.
Jer je budala kupac koji to odluci da uradi. Plus, direktno i indirektno sam bio povezan sa mnogim kupo/prodajama u Sarajevu, i znam da nijedna od tih cijena se nije razlikovala od stvarne cijene (ugovorna cijena -> stvarna cijena)
User avatar
Haris.ba
Posts: 35297
Joined: 08/09/2005 20:08

#9196 Re: Cijene stanova All about

Post by Haris.ba »

I kad kesom dajes kaparu, to ide u notarski ugovor. Jedino ako je neko debil da daje lovu na lijepe oci.
giannibelif
Posts: 2524
Joined: 28/01/2017 22:11

#9197 Re: Cijene stanova All about

Post by giannibelif »

Onako kako je rasla trazena cijena tako i pada kad se pojavi kupac koji ima spreman novac odmah ili brzo, a taj stan je na prodaju dvije li tri godine. Dio prodavaca dozivi otreznjenje kad vidi da nema kupaca po toj cijeni, a drugi dio nece nikad nauciti. Na cijenu predmetne nekretnine utice mnogo faktora koje kupac svojom imovinom u koju prodaje mora zadovoljiti da bi dobio planirano. Na kraju, sve ono najbolje se razgrabi medju vlasnicima pravnih lica, ljudi iz bankarskog sektora i clanova uzeg kruga poslovne zajednice i to po restoranima i formalnim i neformalnim druzenjima i sad bi svaki drugi prodavac da prodaje po premium cijenama svoje nekretnine,a ne moze doci do takvih kupaca sa takvom robom.
User avatar
Haris.ba
Posts: 35297
Joined: 08/09/2005 20:08

#9198 Re: Cijene stanova All about

Post by Haris.ba »

giannibelif wrote: 05/05/2022 08:37 Na kraju, sve ono najbolje se razgrabi medju vlasnicima pravnih lica, ljudi iz bankarskog sektora i clanova uzeg kruga poslovne zajednice i to po restoranima i formalnim i neformalnim druzenjima i sad bi svaki drugi prodavac da prodaje po premium cijenama svoje nekretnine,a ne moze doci do takvih kupaca sa takvom robom.
Otprilike kapitalisticka verzija raspodjele stanova u komunizmu.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83493
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#9199 Re: Cijene stanova All about

Post by _BataZiv_0809 »

Sve sto iole ima normalnu cijenu (i po standardima "novog normalnog") ode za par dana ili sedmica.

Rupe po Kosevskom Brdu od 3000+ po kvadratu stoje godinama na piku.
crveni_makovi
Posts: 972
Joined: 09/05/2021 14:34

#9200 Re: Cijene stanova All about

Post by crveni_makovi »

Brat je nedavno kupio stan u jednoj od zgrada koje je vrebao godinama znajuci da je kvalitetna gradnja i svidjalo mu se uglavnom sve u vezi tih zgrada, stana, mikrolokacije. Rodjak vec ima stan u toj zgradi pa je brat znao sta kupuje i sta tacno dobija. Stan je prodavan preko agencije. S pocetne od 2500 po kvadratu je ispregovarao na 2350. Neki prijatelji su mu govorili da moze ici i nize ali nije mu se dalo vise gnjaviti oko toga.

U stanu je sve u izvornom stanju iz osamdesetih ali se o stanu jako dobro vodilo racuna tako da je sasvim pristojan za zivot bez potrebe za ikakvim hitnim ulaganjima. Suncan, prozracan s dovoljno prostora za malu razumnu porodicu. Kaparu je dao agenciji i to je zabiljezeno i u besplatnom ugovoru o kapari u agenciju i u naknadnom ugovoru o kupoprodaji kod notara.
Prethodni vlasnici su bili jako ugodni i kulturni ljudi. U stanu su ostavili dosta lijepog namjestaja, funkcionalnih kucanskih aparata novijeg datuma. Njima vise nije bilo stalo do nekretnine u Sarajevu jer su negdje drugo nasli ljepsi zivot i nista u vezi te kupoprodaje nije bilo brutalno ni protkano kriminalom. Dobra pristojna osoba je kombinacijom ustedjevine od obicnog rada i kredita od sebi slicnih ljudi kupila stan.
Post Reply