Jadi nas nezaposlenih
Moderator: anex
- Domaci izdajnik
- Posts: 7343
- Joined: 18/07/2012 20:32
- Location: Kod komšije uz rakijski kazan
- Horoskop: Vodokotlić
#6376 Re: Jadi nas nezaposlenih
Ma drug što više radnika odlazi, oni su sve bezobrazniji...mene je firma koja kuka kako fali radnika i non-stop vrti oglas odbila da sam prekvalifikovan
Kao imam VSS ne mogu ja u proizvodnju... 
-
zippoo87
- Posts: 19661
- Joined: 13/05/2009 19:04
- Location: TK
#6377 Re: Jadi nas nezaposlenih
I ovdje u mom gradu,od stotine privatnika,normalni mogu stati na prste jedne ruke.
Mnoge znam licno,neke sam upoznao kroz razgovore na poslu,neke znam kroz mahalske price...suma sumarum,99% ih je isthi i u talu u kafanama dogovaraju plate radnicima i uslove.
Najveci problem je sto ih je vecina sa sela a seljak je gori od atomske bombe.
Evo prije par sati,prodaje jedan seljak nesto,ja ga nazovem,ispitam o stanju artikla i provjerim sve,pitam dva puta je li sve ispravno,jer ima 20ak km udaljenosti pa da ne dolazim dzabe,kaze jeste.
Ja dodjem po to,kad ono neispravno i pravi se budala.
To je takav mentalitet,da to zdrav mozak ne moze razumjeti.
Mnoge znam licno,neke sam upoznao kroz razgovore na poslu,neke znam kroz mahalske price...suma sumarum,99% ih je isthi i u talu u kafanama dogovaraju plate radnicima i uslove.
Najveci problem je sto ih je vecina sa sela a seljak je gori od atomske bombe.
Evo prije par sati,prodaje jedan seljak nesto,ja ga nazovem,ispitam o stanju artikla i provjerim sve,pitam dva puta je li sve ispravno,jer ima 20ak km udaljenosti pa da ne dolazim dzabe,kaze jeste.
Ja dodjem po to,kad ono neispravno i pravi se budala.
To je takav mentalitet,da to zdrav mozak ne moze razumjeti.
- Domaci izdajnik
- Posts: 7343
- Joined: 18/07/2012 20:32
- Location: Kod komšije uz rakijski kazan
- Horoskop: Vodokotlić
#6378 Re: Jadi nas nezaposlenih
Još kad ti takav seljak pošalje poziv na intervIju i da li možem doći.... 
-
Hakiz
- Posts: 48406
- Joined: 30/07/2015 20:01
#6379 Re: Jadi nas nezaposlenih
Konta da kada već dođeš, kupićeš da nisi džaba došao.zippoo87 wrote: ↑18/04/2022 16:37 I ovdje u mom gradu,od stotine privatnika,normalni mogu stati na prste jedne ruke.
Mnoge znam licno,neke sam upoznao kroz razgovore na poslu,neke znam kroz mahalske price...suma sumarum,99% ih je isthi i u talu u kafanama dogovaraju plate radnicima i uslove.
Najveci problem je sto ih je vecina sa sela a seljak je gori od atomske bombe.
Evo prije par sati,prodaje jedan seljak nesto,ja ga nazovem,ispitam o stanju artikla i provjerim sve,pitam dva puta je li sve ispravno,jer ima 20ak km udaljenosti pa da ne dolazim dzabe,kaze jeste.
Ja dodjem po to,kad ono neispravno i pravi se budala.
To je takav mentalitet,da to zdrav mozak ne moze razumjeti.
Namazano je to svim mastima.
-
NediM17
- Posts: 26450
- Joined: 05/11/2009 11:49
#6380 Re: Jadi nas nezaposlenih
Rece ugrozeni majorizirani uhljeb.Black swan wrote: ↑18/04/2022 12:46 nek im rodbina radi
i ja govorim... svi van ja ću za vama
pa nek im djeca i rodbina što su ih pouvaljivali po telekomima i državnim firmama gdje se ništa ne radi
rade![]()
-
zippoo87
- Posts: 19661
- Joined: 13/05/2009 19:04
- Location: TK
#6381 Re: Jadi nas nezaposlenih
Znam ja sve njihove taktike.Ovaj konkretni artikal nisam kupio,jer mi majstor nije mogao garantovati da ima dio i da moze popraviti.Hakiz wrote: ↑18/04/2022 19:54Konta da kada već dođeš, kupićeš da nisi džaba došao.zippoo87 wrote: ↑18/04/2022 16:37 I ovdje u mom gradu,od stotine privatnika,normalni mogu stati na prste jedne ruke.
Mnoge znam licno,neke sam upoznao kroz razgovore na poslu,neke znam kroz mahalske price...suma sumarum,99% ih je isthi i u talu u kafanama dogovaraju plate radnicima i uslove.
Najveci problem je sto ih je vecina sa sela a seljak je gori od atomske bombe.
Evo prije par sati,prodaje jedan seljak nesto,ja ga nazovem,ispitam o stanju artikla i provjerim sve,pitam dva puta je li sve ispravno,jer ima 20ak km udaljenosti pa da ne dolazim dzabe,kaze jeste.
Ja dodjem po to,kad ono neispravno i pravi se budala.
To je takav mentalitet,da to zdrav mozak ne moze razumjeti.
Namazano je to svim mastima.
Oborio je bio jos cijenu ali opet nisam kupio.
Cesto nesto kupujem pa znam sve cime se sluze i uvijek se mora sve detaljno testirati...sekunda je falila i da ovo pazarim,ponovo ispregleda sve i vidim nesto ne stima ...kaze on meni,nemam pojma eto...reko znas ti da ne radi,vidim da ne diras taj dio sto ne radi ,nego na drugi nacin cackas.
On suti.
- garankich2013
- Posts: 325
- Joined: 22/05/2013 12:09
#6382 Re: Jadi nas nezaposlenih
Za sada su moja iskustva sa online oglasima od kako sam doselio u Sarajevo relativno okej.
Možda zato sto imam 25 godina i ne biram posao haha ali nisam očekivao da budem pozvan na razgovor od 3/6 oglasa koje sam poslao.
jedino što sam razočaran poslije tih razgovora u Hadzicima i Vogosci da ljudi nude manju platu nego što sam ja imao u svojoj kasabi u ZDK.
Kontam sebi kad sam dolazio , rekoh glavni grad, standard podignut drugi svijet
na kraju neočekivan prevrat barem za sad
Možda zato sto imam 25 godina i ne biram posao haha ali nisam očekivao da budem pozvan na razgovor od 3/6 oglasa koje sam poslao.
jedino što sam razočaran poslije tih razgovora u Hadzicima i Vogosci da ljudi nude manju platu nego što sam ja imao u svojoj kasabi u ZDK.
Kontam sebi kad sam dolazio , rekoh glavni grad, standard podignut drugi svijet
-
markopd
- Posts: 1022
- Joined: 01/12/2019 23:08
#6383 Re: Jadi nas nezaposlenih
U tim godinama baš i trebaš da biraš posao,jer ćete starost pitati gdje je bila mladost.garankich2013 wrote: ↑19/04/2022 10:58 Za sada su moja iskustva sa online oglasima od kako sam doselio u Sarajevo relativno okej.
Možda zato sto imam 25 godina i ne biram posao haha ali nisam očekivao da budem pozvan na razgovor od 3/6 oglasa koje sam poslao.
jedino što sam razočaran poslije tih razgovora u Hadzicima i Vogosci da ljudi nude manju platu nego što sam ja imao u svojoj kasabi u ZDK.
Kontam sebi kad sam dolazio , rekoh glavni grad, standard podignut drugi svijetna kraju neočekivan prevrat barem za sad
- W0rM
- Posts: 2619
- Joined: 26/11/2011 13:49
- Location: Jedna Jedina
- Grijem se na: sunčevu energiju
- Vozim: se po mahali
#6384 Re: Jadi nas nezaposlenih
to je taj fazon sa Sarajevom, ima posla, vise se casha okrece, za prosjecne poslove su plate iste kao haman i svugdje u BiH. Ako imas zanat, ako znas raditi (elektrika, keramika, mehanika), moze se fino zaraditi, takodjer ako znas njemacki ili si u IT-ju, vazi isto pravilo. Ovi manji poslovi, pa dok platis kiriju, rezije, prevoz, malo da se obuces, ti ne smijes pomislit vani da izadjes.garankich2013 wrote: ↑19/04/2022 10:58 Za sada su moja iskustva sa online oglasima od kako sam doselio u Sarajevo relativno okej.
Možda zato sto imam 25 godina i ne biram posao haha ali nisam očekivao da budem pozvan na razgovor od 3/6 oglasa koje sam poslao.
jedino što sam razočaran poslije tih razgovora u Hadzicima i Vogosci da ljudi nude manju platu nego što sam ja imao u svojoj kasabi u ZDK.
Kontam sebi kad sam dolazio , rekoh glavni grad, standard podignut drugi svijetna kraju neočekivan prevrat barem za sad
- garankich2013
- Posts: 325
- Joined: 22/05/2013 12:09
#6385 Re: Jadi nas nezaposlenih
W0rM wrote: ↑19/04/2022 11:14to je taj fazon sa Sarajevom, ima posla, vise se casha okrece, za prosjecne poslove su plate iste kao haman i svugdje u BiH. Ako imas zanat, ako znas raditi (elektrika, keramika, mehanika), moze se fino zaraditi, takodjer ako znas njemacki ili si u IT-ju, vazi isto pravilo. Ovi manji poslovi, pa dok platis kiriju, rezije, prevoz, malo da se obuces, ti ne smijes pomislit vani da izadjes.garankich2013 wrote: ↑19/04/2022 10:58 Za sada su moja iskustva sa online oglasima od kako sam doselio u Sarajevo relativno okej.
Možda zato sto imam 25 godina i ne biram posao haha ali nisam očekivao da budem pozvan na razgovor od 3/6 oglasa koje sam poslao.
jedino što sam razočaran poslije tih razgovora u Hadzicima i Vogosci da ljudi nude manju platu nego što sam ja imao u svojoj kasabi u ZDK.
Kontam sebi kad sam dolazio , rekoh glavni grad, standard podignut drugi svijetna kraju neočekivan prevrat barem za sad
pa on point sto bi se reklo , barem sto se tiče ovih rudimentarnih poslova. U praksi izgleda bolje je raditi u Maglaju u Bingu nego u Bingo na Stupu , dok sve poplaćaš i riješiš nisi baš u zahvalnoj poziciji
- garankich2013
- Posts: 325
- Joined: 22/05/2013 12:09
#6386 Re: Jadi nas nezaposlenih
Oj šutimarkopd wrote: ↑19/04/2022 11:11U tim godinama baš i trebaš da biraš posao,jer ćete starost pitati gdje je bila mladost.garankich2013 wrote: ↑19/04/2022 10:58 Za sada su moja iskustva sa online oglasima od kako sam doselio u Sarajevo relativno okej.
Možda zato sto imam 25 godina i ne biram posao haha ali nisam očekivao da budem pozvan na razgovor od 3/6 oglasa koje sam poslao.
jedino što sam razočaran poslije tih razgovora u Hadzicima i Vogosci da ljudi nude manju platu nego što sam ja imao u svojoj kasabi u ZDK.
Kontam sebi kad sam dolazio , rekoh glavni grad, standard podignut drugi svijetna kraju neočekivan prevrat barem za sad
![]()
- teuta06
- Posts: 1941
- Joined: 28/03/2018 11:14
#6387 Re: Jadi nas nezaposlenih
slažem se s ovim... živim u manjem mjestu i stalno oglasi za posao se vrte po lokalnim portalima...ljudi traze zaposlenike...meni bas drago..nek traze...da hoce doci vrijeme da se moze lagano promjeniti posao, da imas izbora..orbita12 wrote: ↑18/04/2022 10:37 Čitam neki dan da sindikat predvidja odlazak 350 hiljada ljudi u ovoj godini . Iako na prvu izgleda strašna brojka mogla bi biti istinita , samo u mom bliskom okruženju otišlo je bar 6 ljudi u zadnjih par mjeseci , mahom Slovenija , neki u Njemačku .
Ne znam gdje sve ovo vodi , da li iko razmišlja o ovome , i ono što sam primjetio povećan broj oglasa za posao tipa konobari , skladištari, trgovci , doslovno skoro pa svaki drugi dan neki oglas a to prije nije bio slučaj .
To su sve slabo plaćeni poslovi , i opet kad nadju radnika poslije dva mjeseca opet traze za isto radno mjesto ,to je pokazatelj koliko su dobri uslovi .
Najviše će problema imati firme koji svoje proizvode plasiraju na domaćem tržištu , što iz razloga što će manje ljudi kupovati njihove proizvode a i iz razloga što je sve teze naći radnika .
Ovo sve možda ne primijete ljudi iz većih gradova tipa Sarajevo , Tuzla ali u manjim gradovima je pustoš
na jednom takvom oglasu pise da poslodavac nudi, između ostalog, poštovanje prema djelatnicima... pa sta treba radnike gazit i pljuvat....eto na sta su poslodavci navikli, da se sad navodi poštovanje kao neki bonus od strane poslodavca
-
Hakiz
- Posts: 48406
- Joined: 30/07/2015 20:01
#6388 Re: Jadi nas nezaposlenih
Ovi iz drugih gradova nama, pravim Sarajlijama otimaju poslove. Rade za male pare, obaraju nam plate.
- W0rM
- Posts: 2619
- Joined: 26/11/2011 13:49
- Location: Jedna Jedina
- Grijem se na: sunčevu energiju
- Vozim: se po mahali
#6389 Re: Jadi nas nezaposlenih
ma kakva zahvalna pozicija. Primjer, zivio s mamo, u 20im, imao platu 950 KM (2013 godina, da mozes uzeti troskove u obzir). Nisam imao auto, znaci, dam u kucu nesto para, stavim sa strane nesto i ostalo da imam za izlaske, teretanu, obuci se i stirktno se drzim dana kada mogu a kada ne izaci (jer stek se ne dira). Shvatim nakon nekog vremena, tesko tako do svog stana ili svoje kuce. Sta kako dalje, vanka odem raditi, posto nisam vele pametan da zaradim (nisam doktor, inzinjer itd) idemo drugom rutom, sto opasnije podneblje za posao (ala platforme) to ljudi vise placaju, i tako mic po mic. Za 700KM ako si podstanar, da mi Bog oprosti, haman se ne isplati raditi... to je puko prezivljavanje (200KM kirija + rezije minimum 100KM, hrana 300KM, 100KM za izaci i obuci se). Znaci tesko bas, jos s ovim cijenama? ma hajte molim vas, predevera insan svasta, ne dao Bog goreg, jelo bi se samo i zelenilo, ali treba i sebe pogledati, sagledati svoje opcije, te ponajprije ulagati u sebe, znanjem, pa onda ici dalje.garankich2013 wrote: ↑19/04/2022 11:20W0rM wrote: ↑19/04/2022 11:14
to je taj fazon sa Sarajevom, ima posla, vise se casha okrece, za prosjecne poslove su plate iste kao haman i svugdje u BiH. Ako imas zanat, ako znas raditi (elektrika, keramika, mehanika), moze se fino zaraditi, takodjer ako znas njemacki ili si u IT-ju, vazi isto pravilo. Ovi manji poslovi, pa dok platis kiriju, rezije, prevoz, malo da se obuces, ti ne smijes pomislit vani da izadjes.![]()
pa on point sto bi se reklo , barem sto se tiče ovih rudimentarnih poslova. U praksi izgleda bolje je raditi u Maglaju u Bingu nego u Bingo na Stupu , dok sve poplaćaš i riješiš nisi baš u zahvalnoj poziciji
- garankich2013
- Posts: 325
- Joined: 22/05/2013 12:09
#6390 Re: Jadi nas nezaposlenih
W0rM wrote: ↑19/04/2022 11:40
ma kakva zahvalna pozicija. Primjer, zivio s mamo, u 20im, imao platu 950 KM (2013 godina, da mozes uzeti troskove u obzir). Nisam imao auto, znaci, dam u kucu nesto para, stavim sa strane nesto i ostalo da imam za izlaske, teretanu, obuci se i stirktno se drzim dana kada mogu a kada ne izaci (jer stek se ne dira). Shvatim nakon nekog vremena, tesko tako do svog stana ili svoje kuce. Sta kako dalje, vanka odem raditi, posto nisam vele pametan da zaradim (nisam doktor, inzinjer itd) idemo drugom rutom, sto opasnije podneblje za posao (ala platforme) to ljudi vise placaju, i tako mic po mic. Za 700KM ako si podstanar, da mi Bog oprosti, haman se ne isplati raditi... to je puko prezivljavanje (200KM kirija + rezije minimum 100KM, hrana 300KM, 100KM za izaci i obuci se). Znaci tesko bas, jos s ovim cijenama? ma hajte molim vas, predevera insan svasta, ne dao Bog goreg, jelo bi se samo i zelenilo, ali treba i sebe pogledati, sagledati svoje opcije, te ponajprije ulagati u sebe, znanjem, pa onda ici dalje.
ja sam htio u Sloveniju prije i rukama i nogama , tu mi je mozda problem sto sam birao poslove (htio u špediciju) umjesto da sam uzeo bilo kakav posao tamo i snalazio se , a ne ovako iz vana , teško je kad nemaš baš neku jaku konekciju.
i sudbina me tako nanese u Sa pod drugim okolnostima , pa tu si gdje si.
jedna mi stvar nije jasna što se tiče ovih naših domaćih majstora, sto dolaze iz Banovica, Tuzle , Jajca , Travnika u Sarajevo radit, pa brate mili kad već ideš od kuće , idi za prave pare budi varioc u Sloveniji ili Hrvatskoj zarađivat ćeš više i više ćeš kući dolazit. Mozda zvuci ludo ali znam "Slovence" koji su češće kod kuće od ljudi koji rade u Sarajevu i ne mogu kući doći
- W0rM
- Posts: 2619
- Joined: 26/11/2011 13:49
- Location: Jedna Jedina
- Grijem se na: sunčevu energiju
- Vozim: se po mahali
#6391 Re: Jadi nas nezaposlenih
Ima i toga, da im je BiH "komfort zona" pa ne zele da idu, kontaju "kako cu ja sam, kako ce zena bez mene (ili on bez nje), kako se snaci", negativne i defetisticne misli. Tim sam sebi blokira put za uspijeh.garankich2013 wrote: ↑19/04/2022 11:56W0rM wrote: ↑19/04/2022 11:40
ma kakva zahvalna pozicija. Primjer, zivio s mamo, u 20im, imao platu 950 KM (2013 godina, da mozes uzeti troskove u obzir). Nisam imao auto, znaci, dam u kucu nesto para, stavim sa strane nesto i ostalo da imam za izlaske, teretanu, obuci se i stirktno se drzim dana kada mogu a kada ne izaci (jer stek se ne dira). Shvatim nakon nekog vremena, tesko tako do svog stana ili svoje kuce. Sta kako dalje, vanka odem raditi, posto nisam vele pametan da zaradim (nisam doktor, inzinjer itd) idemo drugom rutom, sto opasnije podneblje za posao (ala platforme) to ljudi vise placaju, i tako mic po mic. Za 700KM ako si podstanar, da mi Bog oprosti, haman se ne isplati raditi... to je puko prezivljavanje (200KM kirija + rezije minimum 100KM, hrana 300KM, 100KM za izaci i obuci se). Znaci tesko bas, jos s ovim cijenama? ma hajte molim vas, predevera insan svasta, ne dao Bog goreg, jelo bi se samo i zelenilo, ali treba i sebe pogledati, sagledati svoje opcije, te ponajprije ulagati u sebe, znanjem, pa onda ici dalje.vidi se da imaš životnog iskustva
ja sam htio u Sloveniju prije i rukama i nogama , tu mi je mozda problem sto sam birao poslove (htio u špediciju) umjesto da sam uzeo bilo kakav posao tamo i snalazio se , a ne ovako iz vana , teško je kad nemaš baš neku jaku konekciju.
i sudbina me tako nanese u Sa pod drugim okolnostima , pa tu si gdje si.
jedna mi stvar nije jasna što se tiče ovih naših domaćih majstora, sto dolaze iz Banovica, Tuzle , Jajca , Travnika u Sarajevo radit, pa brate mili kad već ideš od kuće , idi za prave pare budi varioc u Sloveniji ili Hrvatskoj zarađivat ćeš više i više ćeš kući dolazit. Mozda zvuci ludo ali znam "Slovence" koji su češće kod kuće od ljudi koji rade u Sarajevu i ne mogu kući doći
-
space_x
- Posts: 59
- Joined: 20/10/2020 23:57
#6392 Re: Jadi nas nezaposlenih
Ma kakav ba sindikat i njihova predviđanja.Znaš li ti šta je 350 hiljada ljudi u godini dana da napusti??orbita12 wrote: ↑18/04/2022 10:37 Čitam neki dan da sindikat predvidja odlazak 350 hiljada ljudi u ovoj godini . Iako na prvu izgleda strašna brojka mogla bi biti istinita , samo u mom bliskom okruženju otišlo je bar 6 ljudi u zadnjih par mjeseci , mahom Slovenija , neki u Njemačku .
Ne znam gdje sve ovo vodi , da li iko razmišlja o ovome , i ono što sam primjetio povećan broj oglasa za posao tipa konobari , skladištari, trgovci , doslovno skoro pa svaki drugi dan neki oglas a to prije nije bio slučaj .
To su sve slabo plaćeni poslovi , i opet kad nadju radnika poslije dva mjeseca opet traze za isto radno mjesto ,to je pokazatelj koliko su dobri uslovi .
Najviše će problema imati firme koji svoje proizvode plasiraju na domaćem tržištu , što iz razloga što će manje ljudi kupovati njihove proizvode a i iz razloga što je sve teze naći radnika .
Ovo sve možda ne primijete ljudi iz većih gradova tipa Sarajevo , Tuzla ali u manjim gradovima je pustoš
Ti sindikalci koji prave te analize veze nemaju kako se i na koji način ide u Njemačku.
Nije to baš spakovati stvari i odo u Njemačku već je to proces i moraš ispuniti određene uslove.Jer preko Zapadnog Balkana (nekvalifikovana radna snaga) tzv.lutrijski način ode 5000 godišnje što i nije neki broj, onda imaš kvalifikovanu radnu snagu gdje je broj odlazaka veći jer povuku i porodicu ali i tu nije broj godišnje veći od 50 hiljada jer treba nostrifikovati diplomu, položiti jezik, platiti sve to, tako da sve to košta..
E sad imaš tu možda nekih 20 hiljada koji odu u Sloveniju.Austrija neće mi da čuje za nas jer nismo EU državljani i ne rade radne dozvole tako da je ta priča o 350 hiljada koji će otići istinita ali ako posmatamo period za nekoliko godina.Jer kažem ti "ne postoje administrativni uslovi da ode 350 hiljada " jer smo u odnosu na EU građane mi u trećem planu
-
Sydnor
- Posts: 1849
- Joined: 08/02/2019 09:04
#6393 Re: Jadi nas nezaposlenih
100 hiljada će sigurno otići, ostatak manje-više.
-
zippoo87
- Posts: 19661
- Joined: 13/05/2009 19:04
- Location: TK
#6394 Re: Jadi nas nezaposlenih
Zadnjih par godina su tacni podaci da godisnje ide preko 100 000 ljudi Jedino je prvu godinu korone ono bilo blokirano i vec prosle godine je procepilo i otislo duplo vise.
Realne brojke su oko 150000 godisnje ali ne idu svi za stalno,vise je to cirkulacija,sezonski poslovi,onda 3 mjeseca pa kuci 3 mjeseca i tako.
Ali je neminovnost da odlazi previse ljudi i to se primjeti u svemu...od obdanista,do skole,fakulteta,poslova do izlazaka u grad.
Nekada se nisi imao gdje utrpati a sada je skroz neka druga prica.
Dobra stvar je da poslodavci (neki,ne svi jos uvijek) pocinju uvidjati ko im zaradjuje milione i dizu plate i popravljaju uslove ali losa stvar je sto je manje ljudi za odraditi neki posao a cijene usluga rastu.
Tako da ono povecanje od plate,samo sada das majstoru,koji je skuplji.
Realne brojke su oko 150000 godisnje ali ne idu svi za stalno,vise je to cirkulacija,sezonski poslovi,onda 3 mjeseca pa kuci 3 mjeseca i tako.
Ali je neminovnost da odlazi previse ljudi i to se primjeti u svemu...od obdanista,do skole,fakulteta,poslova do izlazaka u grad.
Nekada se nisi imao gdje utrpati a sada je skroz neka druga prica.
Dobra stvar je da poslodavci (neki,ne svi jos uvijek) pocinju uvidjati ko im zaradjuje milione i dizu plate i popravljaju uslove ali losa stvar je sto je manje ljudi za odraditi neki posao a cijene usluga rastu.
Tako da ono povecanje od plate,samo sada das majstoru,koji je skuplji.
- _BataZiv_0809
- Nindža revizor
- Posts: 83501
- Joined: 09/05/2013 13:56
- Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
- Vozim: Lancia na servisu
#6395 Re: Jadi nas nezaposlenih
Ma i ko ode za stalno, tj. ko ne ode sezonski, ne gubi po automatizmu sve veze sa BiH. Dolazi se par puta godisnje, kupuju se stvari i usluge koji su ovdje jeftiniji nego tamo, moze se reci da vecina vjerovatno i potrosi i ubaci vise parica u masinu nego u vremenu kad su tu bili stalno. Tako da u odlascima ljudi nije bas sve crno ni apokalipsa. Dugorocno svakako da ne valja, kratkorocno, pa i srednjorocno vise koristi nego sto steti. A ko zna sta ce biti za 5 godina, hoce li ostati isti trenedovi, a tek za 10, 15, 20.... da si nekome 2013. pricao o koroni, ratu u Ukrajini, sta bi ti taj rekao? 2013. je bila haman pa jucer...
-
akcija007
- Posts: 4318
- Joined: 17/05/2008 23:50
#6396 Re: Jadi nas nezaposlenih
Prije par sedmica je bio sajam zaposljavanja za SLO u SA i BL. Traze se radnici u turizmu i u fabrikama u proizvodnji. Proizvodnja je rad u 3 ili 4 smjene. Ne treba radno iskutsvo.
Plate su 800-900 eur netto. Topli obrok je u restoranu obezbjedjen 5 vrsta jela a ako je nocna smjena onda je sendvic. Ima regres 1200 eur i bozicnica 700 eur
E sada stan je problem. Sam stan rentati s ovim primanjima se ne isplati vec se mora s nekim cimerom dijeliti stan .
Plate su 800-900 eur netto. Topli obrok je u restoranu obezbjedjen 5 vrsta jela a ako je nocna smjena onda je sendvic. Ima regres 1200 eur i bozicnica 700 eur
E sada stan je problem. Sam stan rentati s ovim primanjima se ne isplati vec se mora s nekim cimerom dijeliti stan .
-
Hakiz
- Posts: 48406
- Joined: 30/07/2015 20:01
#6397 Re: Jadi nas nezaposlenih
Kao što je uvijek bilo sa gastarbajterima. Moj daidža kada je sa 16 godina otišao u Njemačku početkom 1960-ih spavao sa još dvojicom u brodskom kontejneru. Tek kada je dobio pristojan posao i članstvo u IGM sindikatu digao kredit za stančić u kojem je dočekao penziju.akcija007 wrote: ↑19/04/2022 18:12 Prije par sedmica je bio sajam zaposljavanja za SLO u SA i BL. Traze se radnici u turizmu i u fabrikama u proizvodnji. Proizvodnja je rad u 3 ili 4 smjene. Ne treba radno iskutsvo.
Plate su 800-900 eur netto. Topli obrok je u restoranu obezbjedjen 5 vrsta jela a ako je nocna smjena onda je sendvic. Ima regres 1200 eur i bozicnica 700 eur
E sada stan je problem. Sam stan rentati s ovim primanjima se ne isplati vec se mora s nekim cimerom dijeliti stan .
- Domaci izdajnik
- Posts: 7343
- Joined: 18/07/2012 20:32
- Location: Kod komšije uz rakijski kazan
- Horoskop: Vodokotlić
#6398 Re: Jadi nas nezaposlenih
Najveći problem rada u Sloveniji su stanovi. Preskupi naspram primanja, a fantji jedva dočekali da klepaju paru na radnicima iz BIHakcija007 wrote: ↑19/04/2022 18:12 Prije par sedmica je bio sajam zaposljavanja za SLO u SA i BL. Traze se radnici u turizmu i u fabrikama u proizvodnji. Proizvodnja je rad u 3 ili 4 smjene. Ne treba radno iskutsvo.
Plate su 800-900 eur netto. Topli obrok je u restoranu obezbjedjen 5 vrsta jela a ako je nocna smjena onda je sendvic. Ima regres 1200 eur i bozicnica 700 eur
E sada stan je problem. Sam stan rentati s ovim primanjima se ne isplati vec se mora s nekim cimerom dijeliti stan .
- Truba
- Posts: 93843
- Joined: 17/03/2004 09:36
- Location: Vizantija
- Grijem se na: Plin i struju
- Horoskop: Vodolija
- Contact:
#6399 Re: Jadi nas nezaposlenih
Znaci radis za slovence
Al bukvalno
Nezaposleni jeste li sta probali preko jobstep firme za poso vani
Al bukvalno
Nezaposleni jeste li sta probali preko jobstep firme za poso vani
- Domaci izdajnik
- Posts: 7343
- Joined: 18/07/2012 20:32
- Location: Kod komšije uz rakijski kazan
- Horoskop: Vodokotlić
#6400 Re: Jadi nas nezaposlenih
Dobri su. Još kad bi mogli da srede termin, eto sreće do neba... 
