Jadi nas nezaposlenih

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
Truba
Posts: 93843
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija
Grijem se na: Plin i struju
Horoskop: Vodolija
Contact:

#6351 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Truba »

NediM17 wrote: 16/04/2022 19:20 Mate Šarlija sa "sultanom" na Igman doš'o, je l' taj daidža ?
I meni dodju rodjaci ali kad neko nesto naruci na pik...ljeto 10 sati pravac ciglane s cvile za cenera
Poso je poso
Vidim cura invalid pa joj pomognem prodati crvenog opel kadeta i tako siris biznis i kolege pa opet naruci pa se zblizite i imate kasnije intimne odnose

A ne kao ova dosao daidza
Hakiz
Posts: 48406
Joined: 30/07/2015 20:01

#6352 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Hakiz »

Konkretni wrote: 16/04/2022 19:26
Hakiz wrote: 16/04/2022 19:23

A besposlena?
Nešto malo, ali i oni parazitiraju od rodbine i najviše kukaju kako ništa nevalja.
Izbjegavam takve :D
Kako parazitiraju ako imaju posao?
Konkretni
Posts: 146
Joined: 09/03/2022 17:04

#6353 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Konkretni »

Hakiz wrote: 16/04/2022 19:27
Konkretni wrote: 16/04/2022 19:26

Nešto malo, ali i oni parazitiraju od rodbine i najviše kukaju kako ništa nevalja.
Izbjegavam takve :D
Kako parazitiraju ako imaju posao?
Besposleni nemaju posao
Hakiz
Posts: 48406
Joined: 30/07/2015 20:01

#6354 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Hakiz »

Konkretni wrote: 16/04/2022 19:29
Hakiz wrote: 16/04/2022 19:27

Kako parazitiraju ako imaju posao?
Besposleni nemaju posao
Ne, nezaposleni nemaju posao, nisu zaposleni.

Besposleni možda imaju radno mjesto, ali na njemu ne rade.

Nezaposleni nemaju radno mjesto, ali mogu "crknuti" od rada (kuća, njiva itd).
Konkretni
Posts: 146
Joined: 09/03/2022 17:04

#6355 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Konkretni »

Hakiz wrote: 16/04/2022 19:32
Konkretni wrote: 16/04/2022 19:29
Besposleni nemaju posao
Ne, nezaposleni nemaju posao, nisu zaposleni.

Besposleni možda imaju radno mjesto, ali na njemu ne rade.

Nezaposleni nemaju radno mjesto, ali mogu "crknuti" od rada (kuća, njiva itd).
Besposleni možda... :D I ja spadam u kategoriju tih koji " crkaju" od rada, pogotovo kuća i njiva, pa opet dobro...
zippoo87
Posts: 19661
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#6356 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by zippoo87 »

Pa logicno je da svi mi radimo nesto i zaradjujemo na razne nacine,borimo se.Zato i mozemo zivjeti...inace bi bili na kartonskoj kutiji pod mostom.

To sto nismo u radno pravnom odnosu i nismo u sistemu,to ne znaci da smo besposleni.Ko je vrijedan,on nadje nacin da zaradi a ko je lijen,i kada ima odlicne prilike,nece da iskoristi.

Pa ja imam prijatelja koji je placen po ucinku,raznosi neke posebne posiljke i placeno je po predatoj posiljci i on umjesto da trci i zaradi,njemu mrsko ici i minimum odraditi.
Nije nikada nista ni radio,to mu je prvi posao a ima 30+.

Ja prvu platu zaradio kao momcic sa 15 godina...poceo zastalno raditi sa 22 godine.
Konkretni
Posts: 146
Joined: 09/03/2022 17:04

#6357 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Konkretni »

zippoo87 wrote: 16/04/2022 19:45 Pa logicno je da svi mi radimo nesto i zaradjujemo na razne nacine,borimo se.Zato i mozemo zivjeti...inace bi bili na kartonskoj kutiji pod mostom.

To sto nismo u radno pravnom odnosu i nismo u sistemu,to ne znaci da smo besposleni.Ko je vrijedan,on nadje nacin da zaradi a ko je lijen,i kada ima odlicne prilike,nece da iskoristi.

Pa ja imam prijatelja koji je placen po ucinku,raznosi neke posebne posiljke i placeno je po predatoj posiljci i on umjesto da trci i zaradi,njemu mrsko ici i minimum odraditi.
Nije nikada nista ni radio,to mu je prvi posao a ima 30+.

Ja prvu platu zaradio kao momcic sa 15 godina...poceo zastalno raditi sa 22 godine.
Sve ok. Ali o kakvom sistemu pričaš? Uhljebljenje preko stranke? Gle, imaju i neki kojima puca kurac za " sistemom" pa pokrenu neki svoj sitni biznis...barem za početak jednu sobu iznajmljuju ili nesto drugo...privatluk...gadljivo je više kukati i kmečati kako sistem neda posla osim podobnim
Hakiz
Posts: 48406
Joined: 30/07/2015 20:01

#6358 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Hakiz »

zippoo87 wrote: 16/04/2022 19:45
Ja prvu platu zaradio kao momcic sa 15 godina...poceo zastalno raditi sa 22 godine.
Baš mi je žao :(
zippoo87
Posts: 19661
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#6359 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by zippoo87 »

Konkretni wrote: 16/04/2022 19:59
zippoo87 wrote: 16/04/2022 19:45 Pa logicno je da svi mi radimo nesto i zaradjujemo na razne nacine,borimo se.Zato i mozemo zivjeti...inace bi bili na kartonskoj kutiji pod mostom.

To sto nismo u radno pravnom odnosu i nismo u sistemu,to ne znaci da smo besposleni.Ko je vrijedan,on nadje nacin da zaradi a ko je lijen,i kada ima odlicne prilike,nece da iskoristi.

Pa ja imam prijatelja koji je placen po ucinku,raznosi neke posebne posiljke i placeno je po predatoj posiljci i on umjesto da trci i zaradi,njemu mrsko ici i minimum odraditi.
Nije nikada nista ni radio,to mu je prvi posao a ima 30+.

Ja prvu platu zaradio kao momcic sa 15 godina...poceo zastalno raditi sa 22 godine.
Sve ok. Ali o kakvom sistemu pričaš? Uhljebljenje preko stranke? Gle, imaju i neki kojima puca kurac za " sistemom" pa pokrenu neki svoj sitni biznis...barem za početak jednu sobu iznajmljuju ili nesto drugo...privatluk...gadljivo je više kukati i kmečati kako sistem neda posla osim podobnim
Ne pricam drug o uhljebljenu preko stranke, neko kada kazem "nismo u sistemu";mislim u radno-pravnom odnosu ,dakle zakonski osigurani i prijavljeni.
Hakiz wrote: 16/04/2022 20:30
zippoo87 wrote: 16/04/2022 19:45
Ja prvu platu zaradio kao momcic sa 15 godina...poceo zastalno raditi sa 22 godine.
Baš mi je žao :(
Ne treba ti biti zao...to sam radio jer sam zelio da sebi zaradim i da imam za svoje potrebe i kupovinu onog sto sam ja zelio.Kasnije sam radio svaki raspust,zaradio sebi dio i za matursku ekskurziju,imao za izlaske,kupiti sebi neke stvari.Tako sam naucio rano i zaradjivati i upravljati novcem i evo ta mi se skola svakodnevno isplati.
Ovaj tvoj odgovor je pogresan iz vise uglova,jer ti kao i mnogi smatrate,da ko god je poceo rano raditi,da nema za hljeba pa eto mora i da mu njegovi ne mogu kupiti nista a tu odmah ide i prezir prema roditeljima,jer gdje ces tako mlado dijete dati da radi.Kod vecine roditelja i dan danas ide ona recenica "nece moje dijete raditi,ima sta jesti" i tako to dijete dogura do 30.te a jos nije imao prvi posao.Kao ovaj moj prijatelj.
Jos on se bas napatio,studirao u Sarajevu deceniju a njegovi nisu bili u mogucnosti da daju ni minimum pa je vise bio gladan nego sit ali eto,on je tako htio.Ja na njegovom mjestu ne bi sebi to radio nikada ali svako odlucuje o sebi i sve je stvar licnog izbora.

Ali sve ima svoju skolu i cijenu i bolje je uvijek ako ranije naucis neke zivotne lekcije,kasnije ce manje stete napraviti.
User avatar
Truba
Posts: 93843
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija
Grijem se na: Plin i struju
Horoskop: Vodolija
Contact:

#6360 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Truba »

Image

Biznis
Sydnor
Posts: 1849
Joined: 08/02/2019 09:04

#6361 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Sydnor »

Firma sa čijim radnicima često radim daje minimalac od 1000 maraka NK radnicima, znači svi imaju najmanje 1000 i opet ne može zaposlit dovoljno koliko joj treba.

Lik koji radi isto radno mjesto kao ja u toj firmi ima između 1700 i 1900, ja u svojoj firmi 900 :D

NK radnici imaju više od mene, doduše teži im je i posao ali opet ja sam SSS, brojim se kao VK.
User avatar
Rothmans
Posts: 4651
Joined: 21/11/2019 21:32

#6362 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Rothmans »

Sydnor wrote: 17/04/2022 15:49 Firma sa čijim radnicima često radim daje minimalac od 1000 maraka NK radnicima, znači svi imaju najmanje 1000 i opet ne može zaposlit dovoljno koliko joj treba.

Lik koji radi isto radno mjesto kao ja u toj firmi ima između 1700 i 1900, ja u svojoj firmi 900 :D

NK radnici imaju više od mene, doduše teži im je i posao ali opet ja sam SSS, brojim se kao VK.
Koja je firma i zasto ne pitas da predjes ?
Sydnor
Posts: 1849
Joined: 08/02/2019 09:04

#6363 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Sydnor »

Rothmans wrote: 17/04/2022 15:51
Koja je firma i zasto ne pitas da predjes ?
Jedna od 3 u BiH koja se bavi remontom pruga. :-D
Pitao sam da li bi bio zainteresovan da me primi, kaže da bi vrlo rado ali da ne smije to učiniti zbog dobrih odnosa koje njeguje sa mojim trenutnim direktorom :lol: jer mu on šteli poslove jbg.
User avatar
Truba
Posts: 93843
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija
Grijem se na: Plin i struju
Horoskop: Vodolija
Contact:

#6364 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Truba »

Sydnor wrote: 17/04/2022 15:49 Firma sa čijim radnicima često radim daje minimalac od 1000 maraka NK radnicima, znači svi imaju najmanje 1000 i opet ne može zaposlit dovoljno koliko joj treba.

Lik koji radi isto radno mjesto kao ja u toj firmi ima između 1700 i 1900, ja u svojoj firmi 900 :D

NK radnici imaju više od mene, doduše teži im je i posao ali opet ja sam SSS, brojim se kao VK.
Mog poznanika zajebo hdz imo 1500 u privatnoj firmi hdz ga zaposlio u drzavnu ima 1200 :lol:
Zavrsio strojarstvo

Sve hoce napustiti kaze upisao za elektricara u siroki nece uopce vise da radi kao vss
Sydnor
Posts: 1849
Joined: 08/02/2019 09:04

#6365 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Sydnor »

Black swan wrote: 17/04/2022 15:56 Mog poznanika zajebo hdz imo 1500 u privatnoj firmi hdz ga zaposlio u drzavnu ima 1200 :lol:
Zavrsio strojarstvo

Sve hoce napustiti kaze upisao za elektricara u siroki nece uopce vise da radi kao vss
Nije ga zajebo HDZ nego sam sebe.
Isto se sad dešava u firmi gdje ja radim: državna zove radnike iz moje da dođu radit, ponudi im bolje uslove da ih privoli i direktor ne zna šta će jer bez njih ne može a treba mu da ih obuči najmanje godina dana i ponudi im ovako ugovore po kojima će imati fiksno 1600 plus minuli (do 5 god staža 50 maraka, preko 5 god 100 maraka) plus topli obrok plus prijevoz i beneficija. Dakle, imat će oko 1700-1800. Sa SSS.
DebelinJoe
Posts: 4250
Joined: 03/03/2021 20:06

#6366 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by DebelinJoe »

https://avaz.ba/vijesti/crna-hronika/73 ... atvorenika

Pune su firme ovakvih psihopata i luđaka. I privatne i drzavne firme.
User avatar
nepass1
Posts: 14686
Joined: 06/07/2017 07:35

#6367 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by nepass1 »

Black swan wrote: 17/04/2022 15:17 Image

Biznis
Kod zene na poslu neka privatna firma salje cistacice, izadju zene na kraju mjeseca 300KM plate :-)
zippoo87
Posts: 19661
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#6368 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by zippoo87 »

nepass1 wrote: 17/04/2022 19:13
Black swan wrote: 17/04/2022 15:17 Image

Biznis
Kod zene na poslu neka privatna firma salje cistacice, izadju zene na kraju mjeseca 300KM plate :-)
Neko kupi opasan kajmak preko ledja te radnice.
Ako neko zna tu zenu,neka joj kaze samo da se javi u druge firme...ode na 3-4 razgovora i imati ce barem duplo a moze i troduplo,ako bude mogla odraditi,jer se tu placa po satu u normalnim firmama.
zippoo87
Posts: 19661
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#6369 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by zippoo87 »

greska.
User avatar
Truba
Posts: 93843
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija
Grijem se na: Plin i struju
Horoskop: Vodolija
Contact:

#6370 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Truba »

Ljudi lazu...ne vjerujem 300 km
Ako je solo igracici satnica 10 km za privatne osobe
orbita12
Posts: 585
Joined: 12/12/2019 19:23

#6371 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by orbita12 »

Čitam neki dan da sindikat predvidja odlazak 350 hiljada ljudi u ovoj godini . Iako na prvu izgleda strašna brojka mogla bi biti istinita , samo u mom bliskom okruženju otišlo je bar 6 ljudi u zadnjih par mjeseci , mahom Slovenija , neki u Njemačku .
Ne znam gdje sve ovo vodi , da li iko razmišlja o ovome , i ono što sam primjetio povećan broj oglasa za posao tipa konobari , skladištari, trgovci , doslovno skoro pa svaki drugi dan neki oglas a to prije nije bio slučaj .
To su sve slabo plaćeni poslovi , i opet kad nadju radnika poslije dva mjeseca opet traze za isto radno mjesto ,to je pokazatelj koliko su dobri uslovi .
Najviše će problema imati firme koji svoje proizvode plasiraju na domaćem tržištu , što iz razloga što će manje ljudi kupovati njihove proizvode a i iz razloga što je sve teze naći radnika .
Ovo sve možda ne primijete ljudi iz većih gradova tipa Sarajevo , Tuzla ali u manjim gradovima je pustoš
mali_balon
Posts: 14564
Joined: 12/09/2012 09:57

#6372 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by mali_balon »

neka, da Bog da svi otisli a gazde kljuc u barvu pa nek se jebu izmedju sebe oni I political.....
User avatar
Truba
Posts: 93843
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija
Grijem se na: Plin i struju
Horoskop: Vodolija
Contact:

#6373 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Truba »

nek im rodbina radi
i ja govorim... svi van ja ću za vama

pa nek im djeca i rodbina što su ih pouvaljivali po telekomima i državnim firmama gdje se ništa ne radi
rade :mrgreen:
User avatar
Domaci izdajnik
Posts: 7343
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Kod komšije uz rakijski kazan
Horoskop: Vodokotlić

#6374 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Domaci izdajnik »

Ja sam dobio na mali upitnik za ispunjavanje u kome je između ostalog navedeno:

Ko su bili glavni klijenti u vašoj karijeri?
Navedite najveći oslovni rezultat u vašoj karijeri.
Napištite glavne razloge napuštanja zadnje firme (naziv firme i razlog odlaska)
Ostavite broj zadnjeg poslodavca kako bi ga kontaktirali i raspitali se o vama :-)

Posao trgovca je u pitanju :lol:

Marš u pm!
zippoo87
Posts: 19661
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#6375 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by zippoo87 »

To je taj paradoks i kompleksi nasih poslodavaca.
Sve manje i manje ljudi se javlja na oglase a oni i dalje sve gore uslove nude.
Pa mozes za platu do 700 KM nafatati nekog kome je to prvi posao ali on nema pojma raditi a i nezainteresovan je i dodje i sjedi i boli ga.
Nakon 2 mjeseca to im dosadi i odu.

Onaj ko zna raditi,on hoce da radi ali i da zaradi ali jbga tu nastupa problem odmah...ne moRe i posao i plata u BH brdje. 🤣
Post Reply