INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
spinel_
Posts: 6633
Joined: 15/11/2013 02:33

#3601 Re: Poskupljenja

Post by spinel_ »

Smece. Ne bi ga probao da mi neko plati. Ne mogu da vjerujem da ima budala koji to uzimaju.
Jer da nema ne bi mu cijena rasla.
User avatar
Sanjarko
Posts: 28460
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#3602 Re: Poskupljenja

Post by Sanjarko »

moja stara uzimala neko od 6 KM ako se nevaram i s njim ponekad poparu napravi ili stavi u grah, sad koliko je, neznam, puno mesa ovdje mi jedemo svi skoro, mesozderi
User avatar
basicm
Posts: 11634
Joined: 16/01/2012 21:38

#3603 Re: Poskupljenja

Post by basicm »

Suho meso bi trebalo biti proizvedeno prije rata i poskupljenja, kakve oni sirovine spominju?
Gladno, pohlepno…iskihace oni to kad-tad.
User avatar
Snake Eyes
Posts: 5190
Joined: 12/04/2013 14:02

#3604 Re: Poskupljenja

Post by Snake Eyes »

Pa da bude jeftinije suho meso nego sirovo.
last mohicans
Posts: 18272
Joined: 09/08/2012 23:19

#3605 Re: Poskupljenja

Post by last mohicans »

nepass1 wrote: 11/04/2022 09:36
Haris.ba wrote: 11/04/2022 09:06 Evo, pod ovom raspravom, sad i mene zanima sta neko misli da je to sto se prodaje kao domaca jaja?

Podrazumjeva se da koke se puste po danu da svrljaju.

Ali, sad vidim da je fazon i u tome sto se jede. Ko biva dohrana za koke ne moze.
Da su koke pustene, da se same hrane po polju, a naravno da ima i dohrane.
Znao sam kupiti domace jaje kad ga razbijes baca na zutozelenu boju. Vidis da je koka jela travu.
Ali nema se vise gdje naci, ili bude 10 jaja mjesecno a ja potrosim 60ak. Onda kupim ova "domaca" i bas se vidi razlika
Ma itekako, ja jutros pekao za sehur. Da vidis boje, čovječe, ne mogu ti opisati,a tek miris, jos malo cvrknes putera. Uff. Ja takva jaja naručujem, znam čekati po 10 dana. Uvjerio sam se gdje te koke borave, vjerovatno jedu i dohrane,ali je slobodno hodanje ključ, a i polozaj. S vece nadmorske visine su jos ukusnija. Jednom sam kupio desetak na prokoskom, uzmem na Trebevicu i sl. Ta jaja nisu iz masovne proizvodnje,obično su ljuske prljave, jer ga koka snese gdje je njoj ceif. Uzela je jednom i hanuma, lafo domaca u Umoljanima, dedo, pošteni prevarant pored ceste, donijela kuci, kad jaja opečatana. :lol:
User avatar
duh_sa_sjekirom
Posts: 5429
Joined: 24/05/2007 17:50
Location: tamo gdje se vali lome...

#3606 Re: Poskupljenja

Post by duh_sa_sjekirom »

Suho meso se proizvodi tokom cijele godine, ne nužno samo zimi.
Ja imam mogućnost da sam osušim, tako da svake godine kupim oko 30 kg sirovog i lijepo osušim.
A ova cijena od 51,5 K je smiješna, a posebno što to nije vidjelo prve klase jer obično vakumiraju ono što se ne proda
User avatar
nepass1
Posts: 14686
Joined: 06/07/2017 07:35

#3607 Re: Poskupljenja

Post by nepass1 »

laik1981 wrote: 11/04/2022 10:52
konektovan wrote: 11/04/2022 10:38

Ja u jednom lokalnom marketu kupujuem suho meso. Čovjek nabavlja iz Visokog, 28 KM je najskuplje, onog šarenog ima od 16, 18, 23...KM

Ovo ovako je smijurija...
Vazda se suho meso uzimalo ili u lokalnim piljarama ili od nekih poznanika i cijene su uglavnom ove koje si pomenuo.. Mozda je sad koju marku skuplje.. Ovo vakumirano je smece, a guraju ga pod nekakvu prvu klasu.. Ovo su cijene za budale, a takvih je na zalost puna drzava..
Ma ja vakumirano se ne kupuje, znao sam u bingu dobrog suhog kupiti, potrefi se jednom u dvije godine :D
Piaty
Posts: 6274
Joined: 01/12/2020 00:58

#3608 Re: Poskupljenja

Post by Piaty »

Sve to sto poskupljuje je smece pa i to suho meso, piletina, snickersi, takozvane banane...to je ionako bolje ne jesti nego jesti.

E sada kada sam ovo napisao, citam prije slanja i kontam da bi mi Novalic na ovom pozavidio ali nije zeza.

Frka je sto poskupljuje pecivo, domace voce i povrce tako da, uzimajuci u obzir sve ove cinjenice, mozemo traziti sebe.

Na um mi pade kako ce restorani i ostalo fercerati i kako ce najsironasniji slojevi podnijeti sve ovo? Mi koji se trgamo i nesto analiziramo, mi mozemo napraviti neku racunicu, izvagati i konacno izbaciti neka precijenjena smeca iz upotrebe.
mistek
Posts: 3800
Joined: 23/05/2010 15:16

#3609 Re: Poskupljenja

Post by mistek »

last mohicans wrote: 11/04/2022 11:24 Uzela je jednom i hanuma, lafo domaca u Umoljanima, dedo, pošteni prevarant pored ceste, donijela kuci, kad jaja opečatana. :lol:
Prošle godine u Umoljanima nana prodaje "domaće grožđe" :D
User avatar
irac300
Posts: 9066
Joined: 18/07/2009 18:36

#3610 Re: Poskupljenja

Post by irac300 »

last mohicans wrote: 11/04/2022 11:24
nepass1 wrote: 11/04/2022 09:36

Da su koke pustene, da se same hrane po polju, a naravno da ima i dohrane.
Znao sam kupiti domace jaje kad ga razbijes baca na zutozelenu boju. Vidis da je koka jela travu.
Ali nema se vise gdje naci, ili bude 10 jaja mjesecno a ja potrosim 60ak. Onda kupim ova "domaca" i bas se vidi razlika
Ma itekako, ja jutros pekao za sehur. Da vidis boje, čovječe, ne mogu ti opisati,a tek miris, jos malo cvrknes putera. Uff. Ja takva jaja naručujem, znam čekati po 10 dana. Uvjerio sam se gdje te koke borave, vjerovatno jedu i dohrane,ali je slobodno hodanje ključ, a i polozaj. S vece nadmorske visine su jos ukusnija. Jednom sam kupio desetak na prokoskom, uzmem na Trebevicu i sl. Ta jaja nisu iz masovne proizvodnje,obično su ljuske prljave, jer ga koka snese gdje je njoj ceif. Uzela je jednom i hanuma, lafo domaca u Umoljanima, dedo, pošteni prevarant pored ceste, donijela kuci, kad jaja opečatana. :lol:
Tokom i godinu dvije nakon zavrsetka rata imali smo par kokica i dan danas ne mogu prezaliti sto smo ih morali ukloniti jer su nekim ''gradjanima'' smetale. U ratu im nisu smetale dok smo im dijelili jaja. Zivicarka zakon, za dohranu joj baci samo malo kukurza, ostalo ona sama trazi. Zumance cvrsto, jedva ga razbijes viljuskom kada mutis. Gledam ova bingova, razliju se k'o cimbur, ne trebas ni mijesati.
Karikaturist
Posts: 5991
Joined: 20/12/2020 10:03

#3611 Re: Poskupljenja

Post by Karikaturist »

Cuj piletina smece :lol:
User avatar
nepass1
Posts: 14686
Joined: 06/07/2017 07:35

#3612 Re: Poskupljenja

Post by nepass1 »

Staro jaje cim se zumance samo razlije

E tako sam i ja tetu imao na pijaci. Svake sedmice mi ostavi jaja, nekad osam nekad vise. Jedno jutro dodjem, nema jaja, kaze zaklala kokosi.
Zamalo nisam zaplakao :D
User avatar
Kal El
Posts: 6292
Joined: 07/04/2013 21:49

#3613 Re: Poskupljenja

Post by Kal El »

nepass1 wrote: 11/04/2022 12:07 Staro jaje cim se zumance samo razlije

E tako sam i ja tetu imao na pijaci. Svake sedmice mi ostavi jaja, nekad osam nekad vise. Jedno jutro dodjem, nema jaja, kaze zaklala kokosi.
Zamalo nisam zaplakao :D
:lol: :lol:
User avatar
vjeshalica
Posts: 20769
Joined: 31/03/2019 14:56

#3614 Re: Poskupljenja

Post by vjeshalica »

JohnnyS wrote: 10/04/2022 16:41
Juni wrote: 10/04/2022 15:53

U kapitalizmu je slobodna konkurencija, dok ovdje konkurenciji podjelu nogu šta bi sa lokacijama za Lidl i H&M u Sarajevu?

Eto Bingo jači od Lidla pa im ne da da dođu. Mi smo sirotinja zadnja i zato se nitko ne tuče da dođe ovdje, nemaju profita dovoljno da podmićuju sve žive i nežive da otvore trgovine u kojima ćemo pare trošiti.
Samo jos ti i pojedinci mislite da ce dolaskom Lidla se stabilizovati trziste i biti cijene i poslovna politika kao vani. Smijesno sta vam pada na pamet.
User avatar
vjeshalica
Posts: 20769
Joined: 31/03/2019 14:56

#3615 Re: Poskupljenja

Post by vjeshalica »

Karikaturist wrote: 11/04/2022 12:06 Cuj piletina smece :lol:
Ova napucana koncentratima je obicno smece
User avatar
vjeshalica
Posts: 20769
Joined: 31/03/2019 14:56

#3616 Re: Poskupljenja

Post by vjeshalica »

basicm wrote: 11/04/2022 11:16 Suho meso bi trebalo biti proizvedeno prije rata i poskupljenja, kakve oni sirovine spominju?
Gladno, pohlepno…iskihace oni to kad-tad.
Suse ga u Ukrajini pa poskupilo
Olos obicna prevatantska
User avatar
spinel_
Posts: 6633
Joined: 15/11/2013 02:33

#3617 Re: Poskupljenja

Post by spinel_ »

Ko kaze da je litar ulja i 25 kg brasna skupo?

Image
Image
breuer
Posts: 7885
Joined: 06/07/2009 15:44

#3618 Re: Poskupljenja

Post by breuer »

ja najvolim burek sa krompirom jer nije mnogo poskupio :razz:
User avatar
madesa
Posts: 5570
Joined: 26/07/2013 02:37

#3619 Re: Poskupljenja

Post by madesa »

spinel_ wrote: 11/04/2022 13:43 Ko kaze da je litar ulja i 25 kg brasna skupo?

Image
Image
dobro je nekeo napisao na FB " je li za 4 osobe ovaj meni od 70 KM " :lol:
User avatar
pepeljara
Posts: 7366
Joined: 22/08/2003 00:00

#3620 Re: Poskupljenja

Post by pepeljara »

jos samo da krenu u ovaj menu postaviti
1 visljka, 1 kasika 1 tanjir 1 hurma... i tako = 70KM
u Londonu jeftinije rucati.
User avatar
starii
Posts: 3389
Joined: 15/04/2007 13:49
Location: Tito partija, omladina akcija

#3621 Re: Poskupljenja

Post by starii »

madesa wrote: 11/04/2022 14:32
spinel_ wrote: 11/04/2022 13:43 Ko kaze da je litar ulja i 25 kg brasna skupo?

Image
Image
dobro je nekeo napisao na FB " je li za 4 osobe ovaj meni od 70 KM " :lol:
jel ovo podgrijani iftar od dan ranije :D
Karikaturist
Posts: 5991
Joined: 20/12/2020 10:03

#3622 Re: Poskupljenja

Post by Karikaturist »

vjeshalica wrote: 11/04/2022 13:20
Karikaturist wrote: 11/04/2022 12:06 Cuj piletina smece :lol:
Ova napucana koncentratima je obicno smece
Kao i 99 posto hrane, posebno voce i povrce nafrcano pesticidima.
Ali rece da je neka hrana smece zbog toga, presmijesno.
Piaty
Posts: 6274
Joined: 01/12/2020 00:58

#3623 Re: Poskupljenja

Post by Piaty »

Pocela me nervirati ta topa
Dino79
Posts: 1217
Joined: 05/02/2017 13:41

#3624 Re: Poskupljenja

Post by Dino79 »

Plin skuplja a posle plina ide sve ostalo ali neka smo mi njima uveli sankcije.
Lako je Alkalaju on nista ne placa iz svoga djepa.
Znaci samo za grijanje ove godine 20% vise.
kakavdanakneiskustvu
Posts: 66021
Joined: 03/08/2010 19:04

#3625 Re: Poskupljenja

Post by kakavdanakneiskustvu »

čudi me da ona instant kafa nije poskupila nikako s obzirom da je obična kafa baš poskupila
Post Reply