INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50580
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#3476 Re: Poskupljenja

Post by Bloo »

konektovan wrote: 09/04/2022 13:01
Bloo wrote: 09/04/2022 09:23

Osim za Nutelu. :mrgreen:
Ima i za nutellu,...maza. :mrgreen:
Inace, nju najviše u zadnje vrijeme koristim, ali malac je nakon duzeg testiranja i uporedjivanja zaključio, da mu je nutella ipak najbolji namaz, pa sam ga počastio sa maxi teglom od 900g, pa se i ja malo pridruzio u konzumaciji. :mrgreen:


Ili film "Kako smo ja i moj mali krenuli u teretanu nakon Ramazana" :lol:

Inace su mi i Nutela, Maza, D Orormoro, Nutkao i sve to preslatki i Maza mi ostavlja ruzan after taste...

Kupim one nugat namaze za dijabeticare:D mala teglica, skupo - pravi se sa suzama posljednjeg jednoroga i ljesnjacima koji rastu na obroncima Fujia, divan okus...
Hakiz
Posts: 48406
Joined: 30/07/2015 20:01

#3477 Re: Poskupljenja

Post by Hakiz »

Snake Eyes wrote: 09/04/2022 10:14
Entropio wrote: 09/04/2022 09:15 Ja ne bojkotujem nista. Kupim sta mi se svidja i boli me q da li je domace ili nije. Ako nije kvalitetno i ukusno, moze mi ga otac proizvodit', necu to kupit'. Cuj da kupujem neke splacine samo zato sto je domace da nekog podrzim... :-)
Prvo nije nimalo lijepo nazivati splačinama nešto što drugi vrlo rado konzimiraju, vrijeđaš i hranu i konzjumera a Bogami i dalje.
Drugo, možda ja volim buđavu čokoladu (zapravo ne volim ali @Bloo :srce: voli tako misliti a tko sam ja da joj ne udovoljim) ali nisam toliki mazohista da kupujem i uzivam u, kako kažeš, splačinama.

Imamo jako kvalitetnih proizvoda a i dobrih alternativa u njemačkim i turskim proizvodima. Najveća alternativa od svih alternativa, je svojim rukama od domaćih namirnica napraviti nešto novo, preukusno. Tu alternativu obično zovemo KUHANJEM, slobodno probaj, iznenadit ćeš se.
Boldirano je oksimoron :lol:
User avatar
Snake Eyes
Posts: 5190
Joined: 12/04/2013 14:02

#3478 Re: Poskupljenja

Post by Snake Eyes »

Radi se o bojkotovanju proizvoda, ono što ne proizvodimo potražim u navedenom asortimanu.
Šta je tu oksimoron?
User avatar
konektovan
Posts: 51453
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#3479 Re: Poskupljenja

Post by konektovan »

Bloo wrote: 09/04/2022 13:03
konektovan wrote: 09/04/2022 13:01

Ima i za nutellu,...maza. :mrgreen:
Inace, nju najviše u zadnje vrijeme koristim, ali malac je nakon duzeg testiranja i uporedjivanja zaključio, da mu je nutella ipak najbolji namaz, pa sam ga počastio sa maxi teglom od 900g, pa se i ja malo pridruzio u konzumaciji. :mrgreen:


Ili film "Kako smo ja i moj mali krenuli u teretanu nakon Ramazana" :lol:

Inace su mi i Nutela, Maza, D Orormoro, Nutkao i sve to preslatki i Maza mi ostavlja ruzan after taste...

Kupim one nugat namaze za dijabeticare:D mala teglica, skupo - pravi se sa suzama posljednjeg jednoroga i ljesnjacima koji rastu na obroncima Fujia, divan okus...
Da, neki su namazi baš preslatki. Recimo, maza se proizvodi, a i tako se reklamira da ima manje šećera od konkurencije, ali meni je ona 30% sladja od svih....nije da se žalim, :mrgreen: ali me zanima kako su uspjeli napraviti onako sladak namaz bez "pravog" šećera.. :mrgreen:
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50580
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#3480 Re: Poskupljenja

Post by Bloo »

konektovan wrote: 09/04/2022 13:19
Bloo wrote: 09/04/2022 13:03 [/i]

Ili film "Kako smo ja i moj mali krenuli u teretanu nakon Ramazana" :lol:

Inace su mi i Nutela, Maza, D Orormoro, Nutkao i sve to preslatki i Maza mi ostavlja ruzan after taste...

Kupim one nugat namaze za dijabeticare:D mala teglica, skupo - pravi se sa suzama posljednjeg jednoroga i ljesnjacima koji rastu na obroncima Fujia, divan okus...
Da, neki su namazi baš preslatki. Recimo, maza se proizvodi, a i tako se reklamira da ima manje šećera od konkurencije, ali meni je ona 30% sladja od svih....nije da se žalim, :mrgreen: ali me zanima kako su uspjeli napraviti onako sladak namaz bez "pravog" šećera.. :mrgreen:
Meni ostavlja u ustima after taste nekog zasladivaca. :|
User avatar
dale cooper
Posts: 31379
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#3481 Re: Poskupljenja

Post by dale cooper »

Hakiz wrote: 08/04/2022 23:21
hadzinicasa wrote: 08/04/2022 13:21 https://klix.ba/alarmantne-cijene-hrane ... -na-ulici/

Alarmantne cijene hrane, stručnjaci nisu optimistični: Hrane će biti, ali ovo što bude bit će strahovito skupo. Ovo se mora riješiti na ulici

Ako nismo spremni da tučemo i budemo istučeni, ne trebamo na ulicu ni izlaziti.

Biće much ado about nothing.
Ne mogu oni podići koliko mi možemo istrpiti. :mrgreen:
User avatar
Snake Eyes
Posts: 5190
Joined: 12/04/2013 14:02

#3482 Re: Poskupljenja

Post by Snake Eyes »

U Njemackoj je bilo nestalo ulja na policama, doslo im neki dan u markete, cijena 5€.
Kupuju, kaze mi, dosta putera, zdravije a jeftinije od ulja.
Danas u Bingu Bimal ulje bilo 4.85KM, Zvijezda skoro marku skuplje. Klas brasno 39KM, Majic 28 ili 29.
Last edited by Snake Eyes on 09/04/2022 14:34, edited 1 time in total.
JelBistro
Posts: 740
Joined: 11/10/2020 11:00
Location: Sarajvo
Grijem se na: kratkih rukava
Vozim: isključivo VW, Audi

#3483 Re: Poskupljenja

Post by JelBistro »

Za mene Nutella koliko god imala što zaista i ima taj svoj šmek i ukus je jedno veliko smeće. Danas ako ikad svi mogu i trebaju da
znaju tumačiti sastave (a ne znaju i ne žele da znaju) i znati šta guraš u sebe i po kojoj cijeni.
Ja prije uzmem dmBio eurokrem ili isto njihov namaz od kokosa i čokolade nego "kraljicu" Nutellu.
User avatar
Snake Eyes
Posts: 5190
Joined: 12/04/2013 14:02

#3484 Re: Poskupljenja

Post by Snake Eyes »

Ja te mazalice ne volim, jako ih rijetko konzumiram. Primjetio sam da mi lose uticu na ten i kožu. Palmina mast, fruktozno-glukozni sirup..recept za salo i endokrine bolesti.
User avatar
JohnnyS
Posts: 17546
Joined: 05/05/2007 12:03
Location: Brijuni

#3485 Re: Poskupljenja

Post by JohnnyS »

Čemu živjeti 200 godina ako ćeš jesti samo "zdravo"? Da bi bio najvitalniji devedesetogodišnjak? :D
User avatar
duh_sa_sjekirom
Posts: 5428
Joined: 24/05/2007 17:50
Location: tamo gdje se vali lome...

#3486 Re: Poskupljenja

Post by duh_sa_sjekirom »

Po meni je to oko zdrave hrane prenapuhano.
Smatram, a tako i radim, da treba sve jesti, ali ne pretjerivati ni u čemu. Svega u određenoj mjeri.Jedem sve vrste mesa pečenog, prženog, suhog..po nešto slatko jednom dnevno, jaja za doručak obavezno, voće i povrće također, hljeb i bijeli i ražev i heljdin, i naravno obavezno bijeli luk svaki dan itd.
Naravno, izuzimam ljude sa zdravstvenim teškoćama npr. dijabetičare i sl.
noviclan
Posts: 15028
Joined: 31/10/2013 06:48

#3487 Re: Poskupljenja

Post by noviclan »

JelBistro wrote: 09/04/2022 14:33 Za mene Nutella koliko god imala što zaista i ima taj svoj šmek i ukus je jedno veliko smeće. Danas ako ikad svi mogu i trebaju da
znaju tumačiti sastave (a ne znaju i ne žele da znaju) i znati šta guraš u sebe i po kojoj cijeni.
Ja prije uzmem dmBio eurokrem ili isto njihov namaz od kokosa i čokolade nego "kraljicu" Nutellu.
Milka bro milka :thumbup:
User avatar
Snake Eyes
Posts: 5190
Joined: 12/04/2013 14:02

#3488 Re: Poskupljenja

Post by Snake Eyes »

duh_sa_sjekirom wrote: 09/04/2022 14:52 Po meni je to oko zdrave hrane prenapuhano.
Smatram, a tako i radim, da treba sve jesti, ali ne pretjerivati ni u čemu. Svega u određenoj mjeri.Jedem sve vrste mesa pečenog, prženog, suhog..po nešto slatko jednom dnevno, jaja za doručak obavezno, voće i povrće također, hljeb i bijeli i ražev i heljdin, i naravno obavezno bijeli luk svaki dan itd.
Naravno, izuzimam ljude sa zdravstvenim teškoćama npr. dijabetičare i sl.
Pa ok ti je ishrana, tu i tamo, evo kako izgleda moj prosjecan dorucak: jaja na maslacu, ne previse pecena, zreli sir, ajvar, ponekad jogurt, hljeb po mogucnosti da bude sav u korama.
Image
User avatar
duh_sa_sjekirom
Posts: 5428
Joined: 24/05/2007 17:50
Location: tamo gdje se vali lome...

#3489 Re: Poskupljenja

Post by duh_sa_sjekirom »

Snake Eyes wrote: 09/04/2022 15:06
duh_sa_sjekirom wrote: 09/04/2022 14:52 Po meni je to oko zdrave hrane prenapuhano.
Smatram, a tako i radim, da treba sve jesti, ali ne pretjerivati ni u čemu. Svega u određenoj mjeri.Jedem sve vrste mesa pečenog, prženog, suhog..po nešto slatko jednom dnevno, jaja za doručak obavezno, voće i povrće također, hljeb i bijeli i ražev i heljdin, i naravno obavezno bijeli luk svaki dan itd.
Naravno, izuzimam ljude sa zdravstvenim teškoćama npr. dijabetičare i sl.
Pa ok ti je ishrana, tu i tamo, evo kako izgleda moj prosjecan dorucak: jaja na maslacu, ne previse pecena, zreli sir, ajvar, ponekad jogurt, hljeb po mogucnosti da bude sav u korama.
Image
Dobar doručak. I ja ponekad stavim domaćeg ajvara a jaja pržim regularno s tim da dodam malo 'šarenog' suhog mesa. Obavezno popijem i čašu domaćeg soka (vlastita berba i proizvodnja :D ) od kupine, maline, višnje, borovnice, aronije i sl.
User avatar
Snake Eyes
Posts: 5190
Joined: 12/04/2013 14:02

#3490 Re: Poskupljenja

Post by Snake Eyes »

duh_sa_sjekirom wrote: 09/04/2022 15:22
Snake Eyes wrote: 09/04/2022 15:06

Pa ok ti je ishrana, tu i tamo, evo kako izgleda moj prosjecan dorucak: jaja na maslacu, ne previse pecena, zreli sir, ajvar, ponekad jogurt, hljeb po mogucnosti da bude sav u korama.
Image
Dobar doručak. I ja ponekad stavim domaćeg ajvara a jaja pržim regularno s tim da dodam malo 'šarenog' suhog mesa. Obavezno popijem i čašu domaćeg soka (vlastita berba i proizvodnja :D ) od kupine, maline, višnje, borovnice, aronije i sl.
Imam i ja drugih dodataka, upravo i volim sareno vise, jedino sok ne pijem.
User avatar
konektovan
Posts: 51453
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#3491 Re: Poskupljenja

Post by konektovan »

Snake Eyes wrote: 09/04/2022 15:06
duh_sa_sjekirom wrote: 09/04/2022 14:52 Po meni je to oko zdrave hrane prenapuhano.
Smatram, a tako i radim, da treba sve jesti, ali ne pretjerivati ni u čemu. Svega u određenoj mjeri.Jedem sve vrste mesa pečenog, prženog, suhog..po nešto slatko jednom dnevno, jaja za doručak obavezno, voće i povrće također, hljeb i bijeli i ražev i heljdin, i naravno obavezno bijeli luk svaki dan itd.
Naravno, izuzimam ljude sa zdravstvenim teškoćama npr. dijabetičare i sl.
Pa ok ti je ishrana, tu i tamo, evo kako izgleda moj prosjecan dorucak: jaja na maslacu, ne previse pecena, zreli sir, ajvar, ponekad jogurt, hljeb po mogucnosti da bude sav u korama.
Image
Ovo je mLogo dobro.. :thumbup:
User avatar
Snake Eyes
Posts: 5190
Joined: 12/04/2013 14:02

#3492 Re: Poskupljenja

Post by Snake Eyes »

konektovan wrote: 09/04/2022 16:19
Snake Eyes wrote: 09/04/2022 15:06

Pa ok ti je ishrana, tu i tamo, evo kako izgleda moj prosjecan dorucak: jaja na maslacu, ne previse pecena, zreli sir, ajvar, ponekad jogurt, hljeb po mogucnosti da bude sav u korama.
Image
Ovo je mLogo dobro.. :thumbup:
To ti ja tako sam sebi spremim.
User avatar
Gusar-from-Riga
Posts: 622
Joined: 11/06/2020 18:04

#3493 Re: Poskupljenja

Post by Gusar-from-Riga »

I pecivo iz Maisin Coco? cini mi se :mrgreen:
User avatar
Snake Eyes
Posts: 5190
Joined: 12/04/2013 14:02

#3494 Re: Poskupljenja

Post by Snake Eyes »

Gusar-from-Riga wrote: 09/04/2022 16:58 I pecivo iz Maisin Coco? cini mi se :mrgreen:
Jeste, najbolja pekara u gradu. Jedina koja mi zadovoljava potrebni nivo tvrdoce hljeba i kore.
User avatar
selenofil
Posts: 4153
Joined: 10/09/2021 14:35

#3495 Re: Poskupljenja

Post by selenofil »

Snake Eyes wrote: 09/04/2022 17:01
Gusar-from-Riga wrote: 09/04/2022 16:58 I pecivo iz Maisin Coco? cini mi se :mrgreen:
Jeste, najbolja pekara u gradu.
:thumbup: I Bonjour je u tom rangu. 😁
User avatar
pepeljara
Posts: 7364
Joined: 22/08/2003 00:00

#3496 Re: Poskupljenja

Post by pepeljara »

Al kad uzmes realno cjene koje klpejau marketi to je cudo.
Banana na pijaci 2.5, banana bingo/konz/merc = 2.85 kad je akcija :D
Jaja pijaca 8-9KM 30
Jaja marketi >10KM (A svi svoje farme imaju)
sve ostalo je skuplje u marketima nego na cak i u malim prodavnicama.
Ovo su sad uzeli furseta, samo tako.
I raja to podrzava... :bih: :thumbup: samo za nacionalnost i stranke vladajuce :)
User avatar
Snake Eyes
Posts: 5190
Joined: 12/04/2013 14:02

#3497 Re: Poskupljenja

Post by Snake Eyes »

selenofil wrote: 09/04/2022 17:03
Snake Eyes wrote: 09/04/2022 17:01

Jeste, najbolja pekara u gradu.
:thumbup: I Bonjour je u tom rangu. 😁
Imaju ubitacne kroasane sa listicima badema. Bolji su od cjelokupnog srpskog i hrvatskog slatkog asortimana koji se moze naci u marketima. Vlaznost, kora, masnoca, tekstura, arome vanilije i putera, PERVERZIJA koliko su dobri. Ne smijem ih uvijek, nego gledam kao @konektovan kada se obatalim u teretani sa cucnjevima da se nagradim posteno.
mistek
Posts: 3800
Joined: 23/05/2010 15:16

#3498 Re: Poskupljenja

Post by mistek »

Cijene će dizat dok ne osjete da to utiče na prodaju. Evo konkretno, cijena mesa od peradi raste, iako im troškovi ne rastu tako značajno (rastu, naravno, ali ni blizu onog što se manifestuje kroz maloprodajnu cijenu). Ali, čovjek koji se bavi tim kaže: Što da ne povećam kad je cijena*količina sad iznad onog što je bilo prije povećanja? Povećat će još triput svi, jer je prodajući batake po cijeni 3KM prodavao 5 tona, sad ih naplaćuje 6KM i prodaje 4,5 tone. dići će na 8KM, jer je projekcija da neće padati ispod 4 tone.

Bukvalno, prihod su kroz povećanje cijena digli (govorim o konkretnom slučaju) za 70%. Troškovi jesu veći, ali ni pola tog iznosa.
User avatar
selenofil
Posts: 4153
Joined: 10/09/2021 14:35

#3499 Re: Poskupljenja

Post by selenofil »

Snake Eyes wrote: 09/04/2022 17:16
selenofil wrote: 09/04/2022 17:03
:thumbup: I Bonjour je u tom rangu. 😁
Imaju ubitacne kroasane sa listicima badema. Bolji su od cjelokupnog srpskog i hrvatskog slatkog asortimana koji se moze naci u marketima. Vlaznost, kora, masnoca, tekstura, arome vanilije i putera, PERVERZIJA koliko su dobri. Ne smijem ih uvijek, nego gledam kao @konektovan kada se obatalim u teretani sa cucnjevima da se nagradim posteno.
Ma sve im je preukusno. Ja najcesce uzmem crni kroasan sa bijelom cokoladom. 🤤🤤 O kilama cu kasnije misliti :lol: :lol:
User avatar
konektovan
Posts: 51453
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#3500 Re: Poskupljenja

Post by konektovan »

Snake Eyes wrote: 09/04/2022 17:16
selenofil wrote: 09/04/2022 17:03
:thumbup: I Bonjour je u tom rangu. 😁
Imaju ubitacne kroasane sa listicima badema. Bolji su od cjelokupnog srpskog i hrvatskog slatkog asortimana koji se moze naci u marketima. Vlaznost, kora, masnoca, tekstura, arome vanilije i putera, PERVERZIJA koliko su dobri. Ne smijem ih uvijek, nego gledam kao @konektovan kada se obatalim u teretani sa cucnjevima da se nagradim posteno.
Ta peciva su zarazna... :mrgreen:
Post Reply