INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH
Moderator: anex
- JohnnyS
- Posts: 17481
- Joined: 05/05/2007 12:03
- Location: Brijuni
#3151 Re: Poskupljenja
Čitajući ovu temu rekao bih da se jede više maline nego ćevapa, ja nisam nikad vidio da malinu jede 
- vjeshalica
- Posts: 20766
- Joined: 31/03/2019 14:56
#3152 Re: Poskupljenja
Danas neko brasno msm 25kg u Bestu 29.00KM nisam upamtila ko je proizvodjac fkt ima nesto plavo po sebi. Pa nek Klas prodaje za 40.
-
sahbazzz
- Posts: 1086
- Joined: 19/07/2020 12:27
#3153 Re: Poskupljenja
Ako si ti kupovao malinu 2017/2018/2019/ godine po cijeni 4KM neko te uzeo lopatom, samo cu ti to reci.citroen xm wrote: ↑29/03/2022 16:31Uf kako si ti to fino protumačio...namiami wrote: ↑28/03/2022 23:25
Tipican primjer našeg mentaliteta, neka crkne komsiji krava. Koliko je ljudi propalo jer se napravio monopol i maline se davale po 1KMGdje si bio odna da podrzis "jadne malinare" i da im platis koliko vrijedi?
Inace, ti ne jedes BIH maline, sve idu u izvoz. Sta jedes, ne znam.
Koja bolan marka, ja od kad znam za sebe, a nije mali broj godina, nismo maline platili ispod 4 KM po kg i to ne u prodavnici gdje se svi ugrađuju već direktno od domaćina.
Manite me šupljare o robovanju i umiranju od posla, te pričama kako treba biti kila 10 KM u otkupu. Kada je tolika patnja što su svi potrčali, pa kada je nastala gužva na tržištu i zbog velike ponude cijena 3,5-4 KM onda daj kukaj svuda, traži od države da te čuva. Svi pričaju kako je teško raditi, niko ne priča koliko od toga rada ostane para za mjesec dana. Ako je toliko ubitačno, hajte svi na građevinu, bujrum.
Opet kažem, cjenite vi i 10 KM, ali vi to morate prodati, a ja je ne moram nikada kupiti. Tu sam ipak u prednosti.
Cijena maline 2018 godine je bila 1,20 do 1,50 KM/kg u zavisnosti od vrste. Te godine je najvise ljudi i odustalo od svega. Ove ostale godine su bile meh, 2,5 KM/kg, pa do 3,5 KM/kg. Prosla godina je bila dobra, skoro 6 KM/kg.
Ljudi su potrcali jer su vidjeli cijenu tamo neke 2014/15 od 3-3,5KM. Medjutim, kad su vidjeli koliko ima posla oko njih i koliko ustvari ljudi je potrebno da se to sve odrzava, i kad je cijena pala jos, masovno odustajanje se desilo. Pricas o zaradi za jedan mjesec, covjece ti ljudi od toga treba da zive pola godine ili godinu. Shvatas li da to nije "dodje juli mjesec, poberes sta ima i prst u uho". Brat bratu ti si oko njih 6 mjeseci obavezan radit, ne konstantno ali uvijek posla ima. Btw, radio na gradjevini, radio(m) oko malina samo zbog oca i po meni laksa gradjevina. Samo cu reci hvala Bogu da ne moram od toga da zivim, i imam drugi posao.
I na kraju, cijenu maline ne odredjuju proizvodjaci, nego otkupljivaci, tj velike ribe. Tako da ako oni kazu da je 9KM ljudi ce prihvatit objerucke, ako kazu 0.5KM neko ce reci 'ebo ovo i pokosit it a neko ce opet predati.
Lijep pozdrav
- pepeljara
- Posts: 7355
- Joined: 22/08/2003 00:00
#3154 Re: Poskupljenja
A onda dodjes u ove markete velike i pise ‘organsko’ hahahah ko da postoji drugo. Najveca prevarq danasnjicevjeshalica wrote: ↑29/03/2022 16:47Nije to nista, kako je sa borovnicama. Ne uzgajas ih vec ih beres(da ne kazem krades u drzavnomnivla wrote: ↑29/03/2022 15:18 ovi sto su im maline skupe, nek probaju zasadit na 5 kvadrata malinu, pa uradit sve ono sto treba da bi ona uspjela za masovnu proizvodnju, a to je odrzavanje polja u toku cijele godine, malo je i cener za kg sta se sve mora uraditi, eh onda nek zamisle da to moraju isto uraditi na 3-4000m2 gdje se ne zna gdje njiva pocinje a gdje zavrsava, to su redovi i redovi,nerealna je bila ta cijena od 1km za kg kad beraca moras platiti 2km sto ti je nabrao oko 2.5kg, i nije to posao ko jabuka da mozes cekati nego moras stalno brat skoro mjesec dana da ti ne propadnu i odmah obezbijediti prevoz do hladnjace, inace propade trud) na odredjenim lokacijama i prodajes. Jedini je posao rano ustati i komadati se po gudurama.
Hehe prosle godine je bilo dobro, al jabuke su najvise rodile lomile su drvo bukvalno.
-
bjjarmbar
- Posts: 319
- Joined: 22/02/2022 12:49
#3155 Re: Poskupljenja
Zna li neko kakve su cijene pilecih fileta po kg izuzev Binga sto je neko napisao ?
-
noviclan
- Posts: 15008
- Joined: 31/10/2013 06:48
- vjeshalica
- Posts: 20766
- Joined: 31/03/2019 14:56
#3157 Re: Poskupljenja
Ne treba mijesati ono sto neko uzgaja i "divljaku".pepeljara wrote: ↑29/03/2022 18:08A onda dodjes u ove markete velike i pise ‘organsko’ hahahah ko da postoji drugo. Najveca prevarq danasnjicevjeshalica wrote: ↑29/03/2022 16:47
Nije to nista, kako je sa borovnicama. Ne uzgajas ih vec ih beres(da ne kazem krades u drzavnom) na odredjenim lokacijama i prodajes. Jedini je posao rano ustati i komadati se po gudurama.
Hehe prosle godine je bilo dobro, al jabuke su najvise rodile lomile su drvo bukvalno.
Glupo vrijeme dosta utice na rod, a valja se komadati po gudurama.
To organsko mozda u smislu netretiranog voca kojeg neko uzgaja,ali da li je tako to jediskutabilno jer je mnogo odstupanja u ukusu u odnosu na plod koji je divlje rastao i nije nicim tretiran niyi zagadjen
Last edited by vjeshalica on 29/03/2022 18:36, edited 1 time in total.
-
nlt
- Posts: 2608
- Joined: 18/05/2014 18:02
- vjeshalica
- Posts: 20766
- Joined: 31/03/2019 14:56
#3159 Re: Poskupljenja
Cijelo pile po kili cesto bude ispod 4KM u Mercatoru. Uzmem ponekad, a u zadnje vrijeme ne toliko, fata me paljevina u zeludcu poslije piletine.
-
Becky7
- Posts: 883
- Joined: 25/11/2017 16:31
#3160 Re: Poskupljenja
Haha kod mene je 8konektovan wrote: ↑29/03/2022 15:44Dzezva 500 g 7.90 KM,..nećemo sad lagiti..Becky7 wrote: ↑29/03/2022 11:27 Cijene iz Binga jutros![]()
Pile Bingo 1 kg 7,70
Pile Ovako 1 kg 7,85
Pileći file Bingo 1 kg 12,65
Pileći file rinfuza 1 kg 12,35
Pileći file Ovako 1 kg 12,90
Sir Livada 1 kg 14,95
Sir Paladin gauda 1 kg 15,80
Floriol 1 L 4,35
Bimal 1 L 4,85
Mlin Majic tip 550 1 kg 1,55
Secer 1 kg 1,70
Kafe od 500 g sve iznad 8,00![]()
![]()
-
citroen xm
- Posts: 20441
- Joined: 17/04/2012 22:57
#3161 Re: Poskupljenja
sahbazzz wrote: ↑29/03/2022 17:14
Ako si ti kupovao malinu 2017/2018/2019/ godine po cijeni 4KM neko te uzeo lopatom, samo cu ti to reci.
Cijena maline 2018 godine je bila 1,20 do 1,50 KM/kg u zavisnosti od vrste. Te godine je najvise ljudi i odustalo od svega. Ove ostale godine su bile meh, 2,5 KM/kg, pa do 3,5 KM/kg. Prosla godina je bila dobra, skoro 6 KM/kg.
Ljudi su potrcali jer su vidjeli cijenu tamo neke 2014/15 od 3-3,5KM. Medjutim, kad su vidjeli koliko ima posla oko njih i koliko ustvari ljudi je potrebno da se to sve odrzava, i kad je cijena pala jos, masovno odustajanje se desilo. Pricas o zaradi za jedan mjesec, covjece ti ljudi od toga treba da zive pola godine ili godinu. Shvatas li da to nije "dodje juli mjesec, poberes sta ima i prst u uho". Brat bratu ti si oko njih 6 mjeseci obavezan radit, ne konstantno ali uvijek posla ima. Btw, radio na gradjevini, radio(m) oko malina samo zbog oca i po meni laksa gradjevina. Samo cu reci hvala Bogu da ne moram od toga da zivim, i imam drugi posao.
I na kraju, cijenu maline ne odredjuju proizvodjaci, nego otkupljivaci, tj velike ribe. Tako da ako oni kazu da je 9KM ljudi ce prihvatit objerucke, ako kazu 0.5KM neko ce reci 'ebo ovo i pokosit it a neko ce opet predati.
Lijep pozdrav
Ne bih rekao da sam bio budala, a niti da sam u mojoj okolini mogao naći tako povoljne maline. Ovde kod mene nikada, ama baš nikada nisu koštale toliko koliko navodiš, a BiH je u pitanju.
Naravno da otkupljivač određuje cijenu u zavisnosti od ponude. Svi su poletili da sade i dobro zarađuju. E pa malo su se zajebali.
To što imaš posla pola godine oko njih, to je održavanje i sitan rad, ali težeg posla u smislu berbe imaš mjesec dana u sezoni. I nije to život čitavu godinu od malina, to je dodatni jako dobar priliv u budžet.
Problem naših ljudi i malina je što misle zasaditi 500-1000 m2 i živjeti od toga godinu. Ono da sam sa porodicom bere, da mu ne treba plaćen radnik i da dobro zaradi. E kada skontaju da ne može, onda ide kuknjava.
Zasadi druže plantažu malina, zaštiti, osiguraj, uloži ozbiljna sredstva, plati pošteno berače pa da vidiš kako se može živjeti. Biće i loših i vrhunskih godina, a prosjek će biti dobar, ali to se ne može raditi na malo okućnice. Ako hoćeš pošten privatni biznis, ne možeš se obogatiti ulaganjem 100 KM već puno više. Ne padaju ni ostalima pare sa neba. A to ako neko misli da prodajom 5 kg malina uzme dnevnicu inžinjera koji se školovo pola života, nije problem u cijeni maline već u njemu.
-
sahbazzz
- Posts: 1086
- Joined: 19/07/2020 12:27
#3162 Re: Poskupljenja
Uz duzno postovanje druze nemas pojma, nemoj se ljutit ali ne namjeravat se vise ubjedjivat, slazemo se da se ne slazemo. Lijep pozdrav.citroen xm wrote: ↑29/03/2022 19:21sahbazzz wrote: ↑29/03/2022 17:14
Ako si ti kupovao malinu 2017/2018/2019/ godine po cijeni 4KM neko te uzeo lopatom, samo cu ti to reci.
Cijena maline 2018 godine je bila 1,20 do 1,50 KM/kg u zavisnosti od vrste. Te godine je najvise ljudi i odustalo od svega. Ove ostale godine su bile meh, 2,5 KM/kg, pa do 3,5 KM/kg. Prosla godina je bila dobra, skoro 6 KM/kg.
Ljudi su potrcali jer su vidjeli cijenu tamo neke 2014/15 od 3-3,5KM. Medjutim, kad su vidjeli koliko ima posla oko njih i koliko ustvari ljudi je potrebno da se to sve odrzava, i kad je cijena pala jos, masovno odustajanje se desilo. Pricas o zaradi za jedan mjesec, covjece ti ljudi od toga treba da zive pola godine ili godinu. Shvatas li da to nije "dodje juli mjesec, poberes sta ima i prst u uho". Brat bratu ti si oko njih 6 mjeseci obavezan radit, ne konstantno ali uvijek posla ima. Btw, radio na gradjevini, radio(m) oko malina samo zbog oca i po meni laksa gradjevina. Samo cu reci hvala Bogu da ne moram od toga da zivim, i imam drugi posao.
I na kraju, cijenu maline ne odredjuju proizvodjaci, nego otkupljivaci, tj velike ribe. Tako da ako oni kazu da je 9KM ljudi ce prihvatit objerucke, ako kazu 0.5KM neko ce reci 'ebo ovo i pokosit it a neko ce opet predati.
Lijep pozdrav
Ne bih rekao da sam bio budala, a niti da sam u mojoj okolini mogao naći tako povoljne maline. Ovde kod mene nikada, ama baš nikada nisu koštale toliko koliko navodiš, a BiH je u pitanju.
Naravno da otkupljivač određuje cijenu u zavisnosti od ponude. Svi su poletili da sade i dobro zarađuju. E pa malo su se zajebali.
To što imaš posla pola godine oko njih, to je održavanje i sitan rad, ali težeg posla u smislu berbe imaš mjesec dana u sezoni. I nije to život čitavu godinu od malina, to je dodatni jako dobar priliv u budžet.
Problem naših ljudi i malina je što misle zasaditi 500-1000 m2 i živjeti od toga godinu. Ono da sam sa porodicom bere, da mu ne treba plaćen radnik i da dobro zaradi. E kada skontaju da ne može, onda ide kuknjava.
Zasadi druže plantažu malina, zaštiti, osiguraj, uloži ozbiljna sredstva, plati pošteno berače pa da vidiš kako se može živjeti. Biće i loših i vrhunskih godina, a prosjek će biti dobar, ali to se ne može raditi na malo okućnice. Ako hoćeš pošten privatni biznis, ne možeš se obogatiti ulaganjem 100 KM već puno više. Ne padaju ni ostalima pare sa neba. A to ako neko misli da prodajom 5 kg malina uzme dnevnicu inžinjera koji se školovo pola života, nije problem u cijeni maline već u njemu.
-
citroen xm
- Posts: 20441
- Joined: 17/04/2012 22:57
#3163 Re: Poskupljenja
Možemo imati različita mišljenja, ali pusti šuplju da nemam pojma. Sve što sam napisao je čista istina. Svi bi sa minimum para i ulaganja velike pare.
Pozdrav!
Pozdrav!
- Truba
- Posts: 93806
- Joined: 17/03/2004 09:36
- Location: Vizantija
- Grijem se na: Plin i struju
- Horoskop: Vodolija
- Contact:
#3164 Re: Poskupljenja
Ja sam danas okopao 2 x 3 baste
Neka hvala
Neka hvala
- vjeshalica
- Posts: 20766
- Joined: 31/03/2019 14:56
#3165 Re: Poskupljenja
https://avaz.ba/vijesti/bih/730141/poce ... i-kukuruza
Počela sjetva na 1.400 dunuma širom BiH: Očekuju se stotine tona žita i kukuruza
Za akciju proljetne sjetve na nivou Rijaseta IZ u BiH zainteresirano je 18 Medžlisa
Počela sjetva na 1.400 dunuma širom BiH: Očekuju se stotine tona žita i kukuruza
Za akciju proljetne sjetve na nivou Rijaseta IZ u BiH zainteresirano je 18 Medžlisa
-
NediM17
- Posts: 26440
- Joined: 05/11/2009 11:49
#3166 Re: Poskupljenja
Ko nam je kriv sto sjebasmo azotaru u Vitkovicima kod Gorazda pa sad moramo uvoziti vjestacko djubrivo. 
-
McGradySA
- Posts: 804
- Joined: 24/02/2021 11:25
#3167 Re: Poskupljenja
Jučer uđem u pekaru i vidim kifla 40 pf.Kifla 40 feninga u zemlji u kojoj je 70% poljoprivrednog zemljišta neobrađeno!
-
nlt
- Posts: 2608
- Joined: 18/05/2014 18:02
#3168 Re: Poskupljenja
Eno ga najava novog poskupljenja piletine. Hoće li se sad kupovati stotine kilograma pilećeg mesa ili se to radi samo sa brašnom i uljem?
-
NediM17
- Posts: 26440
- Joined: 05/11/2009 11:49
#3169 Re: Poskupljenja
A fiskalni racun u pekari i buregdzinici misaona imenica.
Last edited by NediM17 on 30/03/2022 09:37, edited 1 time in total.
- Logovan
- Posts: 102764
- Joined: 15/05/2010 00:44
- Location: http://i57.klix.com/6ocy11.png
-
prof.
- Posts: 575
- Joined: 17/10/2009 22:37
#3171 Re: Poskupljenja
Mislim da nama nije problem ta vrsta gnojiva jer se to azotno proizvodi u gikilu u Lukavcu. Problem su fosfati, to se radi na bazi fosilnih goriva a to nismo nikada ni imali.
- madesa
- Posts: 5564
- Joined: 26/07/2013 02:37
-
McGradySA
- Posts: 804
- Joined: 24/02/2021 11:25
#3173 Re: Poskupljenja
Da,fascinantno da im neizdavanje računa i nakon toliko godina prolazi.
- vjeshalica
- Posts: 20766
- Joined: 31/03/2019 14:56
