A racuni blokirani
INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH
Moderator: anex
-
crveni_makovi
- Posts: 972
- Joined: 09/05/2021 14:34
#3127 Re: Poskupljenja
Meni su maline bile među omiljenim voćem. Ljeti se znalo desiti da danima ne jedem skoro ništa drugo. Vrelina, manjak apetita a meni maline bile tako ukusno i hranjivo osvježenje. Dok nije krenulo ludilo sa masovnom sadnjom. Dok nam susjedi koji su ih sadili za prodaju nisu počeli donositi gajbice i gajbice tog otrova. Mene od tih "domaćih" malina jako zaboli stomak i ja sam to sve počela bacati. Ne dam ni kravi da to jede. Te maline su izgleda jako podložne raznim bolestima pa ih tretiraju raznim sredstvima za zaštitu.namiami wrote: ↑28/03/2022 23:25Tipican primjer našeg mentaliteta, neka crkne komsiji krava. Koliko je ljudi propalo jer se napravio monopol i maline se davale po 1KMcitroen xm wrote: ↑28/03/2022 22:59 I malinari su teški govnari. Kada tržište diktira realnu cijenu onda kukaju da ih država zaštiti, a kada tržište podivlja ne javljaju se puno da realno kažu kako se instant bogate. Čuj 9 KM. Ja je vala ne moram pojesti nikada, a on mora prodati.Gdje si bio odna da podrzis "jadne malinare" i da im platis koliko vrijedi?
Inace, ti ne jedes BIH maline, sve idu u izvoz. Sta jedes, ne znam.
Jedem jedino maline koje uzgaja rođak za sebe i koje ne tretira ničim a uzgaja samo na stajskom. Komšijama sve najbolje ali tim malinama iz masovnog uzgoja veliko NE.
-
iz zadnje klupe
- Posts: 1132
- Joined: 27/07/2012 18:10
#3128 Re: Poskupljenja
Prvo je počelo sa karnišonima, kad je svijet vidio, koji ne sije, kakav se koktel hemije baca na to, izgubio je želju da ikad više u prodavnici kupi krastavac salatu, ne bih nikog optuživao, ali su nama pocrkale sanduci pčela, u susjednoj njivi komšija sijao kornišone.
Što se tiče malina, ista hemija ko kornišon u ogromnoj količini, kad sam vidio kako kroz malinjak ide onaj mali traktorić i pršće nemilosrdno pesticidom, prestao sam kupovati malinu cak i u vocnom jogurtu.
Imam malo oko koce svojih malina, ne tretiramo ih hemijom, nekad zna smrdibuba preci, ali pregledas kada jedeš, isto neki bijeli malinarski pauk, nisam ga vidio nigdje drugo osim na malinama, ali to je cijena ako hoces da jedes organsko, inace je malina zapravo vrsta korova koja se nenormalno siri, tako samo je natori i ne brigaj
Što se tiče malina, ista hemija ko kornišon u ogromnoj količini, kad sam vidio kako kroz malinjak ide onaj mali traktorić i pršće nemilosrdno pesticidom, prestao sam kupovati malinu cak i u vocnom jogurtu.
Imam malo oko koce svojih malina, ne tretiramo ih hemijom, nekad zna smrdibuba preci, ali pregledas kada jedeš, isto neki bijeli malinarski pauk, nisam ga vidio nigdje drugo osim na malinama, ali to je cijena ako hoces da jedes organsko, inace je malina zapravo vrsta korova koja se nenormalno siri, tako samo je natori i ne brigaj
-
Dino79
- Posts: 1217
- Joined: 05/02/2017 13:41
#3129 Re: Poskupljenja
- teuta06
- Posts: 1941
- Joined: 28/03/2018 11:14
#3130 Re: Poskupljenja
ma ljudi paniku stvaraju...sad kolegica mi govori prica se ici ce brasno na 10 KM.... i ici ce ak ne budemo racionalno kupovali
-
Horcrux
- Posts: 1296
- Joined: 24/04/2016 13:22
-
Becky7
- Posts: 883
- Joined: 25/11/2017 16:31
#3132 Re: Poskupljenja
Cijene iz Binga jutros
Pile Bingo 1 kg 7,70
Pile Ovako 1 kg 7,85
Pileći file Bingo 1 kg 12,65
Pileći file rinfuza 1 kg 12,35
Pileći file Ovako 1 kg 12,90
Sir Livada 1 kg 14,95
Sir Paladin gauda 1 kg 15,80
Floriol 1 L 4,35
Bimal 1 L 4,85
Mlin Majic tip 550 1 kg 1,55
Secer 1 kg 1,70
Kafe od 500 g sve iznad 8,00
Pile Bingo 1 kg 7,70
Pile Ovako 1 kg 7,85
Pileći file Bingo 1 kg 12,65
Pileći file rinfuza 1 kg 12,35
Pileći file Ovako 1 kg 12,90
Sir Livada 1 kg 14,95
Sir Paladin gauda 1 kg 15,80
Floriol 1 L 4,35
Bimal 1 L 4,85
Mlin Majic tip 550 1 kg 1,55
Secer 1 kg 1,70
Kafe od 500 g sve iznad 8,00
-
noviclan
- Posts: 15008
- Joined: 31/10/2013 06:48
#3133 Re: Poskupljenja
Ovo sigurno neki bilder, trebao je kolica uzeti
-
tap3ah75
- Posts: 7594
- Joined: 07/09/2009 14:14
#3134 Re: Poskupljenja
Kesica Šumi bonbona od jabuke u "našem" Bingu 1.30 - sad kao na skciji 1.10.
Iste bonbone u Crvenoj Jabuci 0.95 - normalna cijena
Iste bonbone u Crvenoj Jabuci 0.95 - normalna cijena
-
mahalik
- Posts: 1999
- Joined: 12/09/2009 16:48
#3135 Re: Poskupljenja
Sad će ta Crvena-Jabuka tropic u Holiday biti
- VladaFBiH
- Posts: 6606
- Joined: 01/02/2012 12:32
- Location: rajvoSa
#3136 Re: Poskupljenja
Pa čovjek je human - ne želi da kuha živu životinju i tako je pati...teuta06 wrote: ↑28/03/2022 14:17
gledala sam prije par godina reportažu u vezi hrvatskih restorana i nabavke namirnica (ili kako se to vec zove) za restoran.... u reportaži su se žalili poljoprivrednici kako restorani ne kupuju od njih povrće (znam da se konkretno ovaj zalio na krompir) vec svi kupuju u od jednog dobavljaca ili trgovinama na veliko...jer restorani ne zele i nemaju vremena da hodaju, traze i nabavljau, povrce, meso, ribu od raznih ljudi...nego slicno kao mi u trgovini...kod jednog dobavljaca sve kupuje... a porijeklo takve robe uglavnom nije domace, ni iz hrvatske...tako da nazalost vjerujem za lignje
također mi je prijateljica pricala koja je radila sezonu na nekom otoku u jednom restoranu, u uvali, gdje dolaze iskljucivo bogatasi, kako te kao sef odvede da izaberes jastoga živog...i pred tobom ga kao uzme i odnese u kuhinju...a tamo ga opet vrati u vodu....a uzme zamrznutog i pripremi....
- Truba
- Posts: 93806
- Joined: 17/03/2004 09:36
- Location: Vizantija
- Grijem se na: Plin i struju
- Horoskop: Vodolija
- Contact:
#3137 Re: Poskupljenja
ali kakav je smisao štednje 20 maraka na ovom vremenu
dobar je poso kupiti 1000 armatura pa preprodati
s druge strane šta je sa samohranom majkom koja možda živi od mjeseca do mjeseca i dočeka je prazna polica s uljem zbog vakih buzdovana
-
SA 071
- Posts: 3265
- Joined: 10/11/2006 09:55
- Location: Sarajevo
#3138 Re: Poskupljenja
https://www.index.hr/mobile/clanak.aspx ... citanije_m
U Hrvatskoj od jutros skuplje gorivo.
Kod Fadila?
-
Hakiz
- Posts: 48388
- Joined: 30/07/2015 20:01
#3139 Re: Poskupljenja
Sreća pa živi sa merhametli bosanskohercegovačkim ljudima umjesto sa hladnim i sebičnim Evropljanima.Black swan wrote: ↑29/03/2022 12:39ali kakav je smisao štednje 20 maraka na ovom vremenu
dobar je poso kupiti 1000 armatura pa preprodati
s druge strane šta je sa samohranom majkom koja možda živi od mjeseca do mjeseca i dočeka je prazna polica s uljem zbog vakih buzdovana
- pepeljara
- Posts: 7355
- Joined: 22/08/2003 00:00
#3140 Re: Poskupljenja
Banane bingo - 2.9KM
Banane Otoka pijaca - 1.7
Rotkvica 190grama bingo 3KM
Rotkvica 300 grama otoka pijaca 1.5KM
Salata bingo 6KM
Salata Otoka 3-4KM/kg
Gljive Bingo 8KM kg
Gljive otoka 4-5KM/KG
i tako dalje...cucemo se.
Bingo kralj otimanja
Banane Otoka pijaca - 1.7
Rotkvica 190grama bingo 3KM
Rotkvica 300 grama otoka pijaca 1.5KM
Salata bingo 6KM
Salata Otoka 3-4KM/kg
Gljive Bingo 8KM kg
Gljive otoka 4-5KM/KG
i tako dalje...cucemo se.
Bingo kralj otimanja
-
tap3ah75
- Posts: 7594
- Joined: 07/09/2009 14:14
- nivla
- Posts: 6570
- Joined: 12/01/2008 23:44
#3142 Re: Poskupljenja
ovi sto su im maline skupe, nek probaju zasadit na 5 kvadrata malinu, pa uradit sve ono sto treba da bi ona uspjela za masovnu proizvodnju, a to je odrzavanje polja u toku cijele godine, malo je i cener za kg sta se sve mora uraditi, eh onda nek zamisle da to moraju isto uraditi na 3-4000m2 gdje se ne zna gdje njiva pocinje a gdje zavrsava, to su redovi i redovi,nerealna je bila ta cijena od 1km za kg kad beraca moras platiti 2km sto ti je nabrao oko 2.5kg, i nije to posao ko jabuka da mozes cekati nego moras stalno brat skoro mjesec dana da ti ne propadnu i odmah obezbijediti prevoz do hladnjace, inace propade trud
-
tap3ah75
- Posts: 7594
- Joined: 07/09/2009 14:14
#3143 Re: Poskupljenja
Pa 7 KM je u Bingu 450 grama zaleđene.nivla wrote: ↑29/03/2022 15:18 ovi sto su im maline skupe, nek probaju zasadit na 5 kvadrata malinu, pa uradit sve ono sto treba da bi ona uspjela za masovnu proizvodnju, a to je odrzavanje polja u toku cijele godine, malo je i cener za kg sta se sve mora uraditi, eh onda nek zamisle da to moraju isto uraditi na 3-4000m2 gdje se ne zna gdje njiva pocinje a gdje zavrsava, to su redovi i redovi,nerealna je bila ta cijena od 1km za kg kad beraca moras platiti 2km sto ti je nabrao oko 2.5kg, i nije to posao ko jabuka da mozes cekati nego moras stalno brat skoro mjesec dana da ti ne propadnu i odmah obezbijediti prevoz do hladnjace, inace propade trud
Tako da je to oko 15 KM
-
sahbazzz
- Posts: 1084
- Joined: 19/07/2020 12:27
#3144 Re: Poskupljenja
Otac ima nekih 400 kvadrata, nista posebno. Evo sad je krenulo to sve sa radom, pa oca mi onog moga bolje na gradjevini radit nego sa onim. Ja se slomih govoreci mu batali to sjeba se ziv, al jok on hoce i nema druge. Najgore od svega je da mu nije za muku to da radi.nivla wrote: ↑29/03/2022 15:18 ovi sto su im maline skupe, nek probaju zasadit na 5 kvadrata malinu, pa uradit sve ono sto treba da bi ona uspjela za masovnu proizvodnju, a to je odrzavanje polja u toku cijele godine, malo je i cener za kg sta se sve mora uraditi, eh onda nek zamisle da to moraju isto uraditi na 3-4000m2 gdje se ne zna gdje njiva pocinje a gdje zavrsava, to su redovi i redovi,nerealna je bila ta cijena od 1km za kg kad beraca moras platiti 2km sto ti je nabrao oko 2.5kg, i nije to posao ko jabuka da mozes cekati nego moras stalno brat skoro mjesec dana da ti ne propadnu i odmah obezbijediti prevoz do hladnjace, inace propade trud
Sto se tice cijene, kad bi mi ugovor dali po 9KM iducih 10 godina rekao bih rekao neka hvala. To su za mene muke Isusove.
Tako da tu pricu o skupoj malini i "bogatim malinarima" ili jos gore "gospodi malinarima" okacite macku o rep.
- konektovan
- Posts: 51395
- Joined: 19/01/2015 19:12
- Location: Mahala
- Vozim: Francusku kantu
#3145 Re: Poskupljenja
Dzezva 500 g 7.90 KM,..nećemo sad lagiti..Becky7 wrote: ↑29/03/2022 11:27 Cijene iz Binga jutros![]()
Pile Bingo 1 kg 7,70
Pile Ovako 1 kg 7,85
Pileći file Bingo 1 kg 12,65
Pileći file rinfuza 1 kg 12,35
Pileći file Ovako 1 kg 12,90
Sir Livada 1 kg 14,95
Sir Paladin gauda 1 kg 15,80
Floriol 1 L 4,35
Bimal 1 L 4,85
Mlin Majic tip 550 1 kg 1,55
Secer 1 kg 1,70
Kafe od 500 g sve iznad 8,00
-
citroen xm
- Posts: 20441
- Joined: 17/04/2012 22:57
#3146 Re: Poskupljenja
Uf kako si ti to fino protumačio...namiami wrote: ↑28/03/2022 23:25
Tipican primjer našeg mentaliteta, neka crkne komsiji krava. Koliko je ljudi propalo jer se napravio monopol i maline se davale po 1KMGdje si bio odna da podrzis "jadne malinare" i da im platis koliko vrijedi?
Inace, ti ne jedes BIH maline, sve idu u izvoz. Sta jedes, ne znam.
Koja bolan marka, ja od kad znam za sebe, a nije mali broj godina, nismo maline platili ispod 4 KM po kg i to ne u prodavnici gdje se svi ugrađuju već direktno od domaćina.
Manite me šupljare o robovanju i umiranju od posla, te pričama kako treba biti kila 10 KM u otkupu. Kada je tolika patnja što su svi potrčali, pa kada je nastala gužva na tržištu i zbog velike ponude cijena 3,5-4 KM onda daj kukaj svuda, traži od države da te čuva. Svi pričaju kako je teško raditi, niko ne priča koliko od toga rada ostane para za mjesec dana. Ako je toliko ubitačno, hajte svi na građevinu, bujrum.
Opet kažem, cjenite vi i 10 KM, ali vi to morate prodati, a ja je ne moram nikada kupiti. Tu sam ipak u prednosti.
-
Hakiz
- Posts: 48388
- Joined: 30/07/2015 20:01
#3147 Re: Poskupljenja
Imali u bašti. Kupine, jagode, ružičnjak (za đul-šerbe itd). I drugog voća i povrća.nivla wrote: ↑29/03/2022 15:18 ovi sto su im maline skupe, nek probaju zasadit na 5 kvadrata malinu, pa uradit sve ono sto treba da bi ona uspjela za masovnu proizvodnju, a to je odrzavanje polja u toku cijele godine, malo je i cener za kg sta se sve mora uraditi, eh onda nek zamisle da to moraju isto uraditi na 3-4000m2 gdje se ne zna gdje njiva pocinje a gdje zavrsava, to su redovi i redovi,nerealna je bila ta cijena od 1km za kg kad beraca moras platiti 2km sto ti je nabrao oko 2.5kg, i nije to posao ko jabuka da mozes cekati nego moras stalno brat skoro mjesec dana da ti ne propadnu i odmah obezbijediti prevoz do hladnjace, inace propade trud
Ali, nema veze.
-
citroen xm
- Posts: 20441
- Joined: 17/04/2012 22:57
#3148 Re: Poskupljenja
Ja čitav život živim u BiH i ne namjeravam nigdje drugo, tako da kupujem maline od ljudi koji ih uzgajaju u BiH i nemaju nikakve veze sa izvozom. A šta im rade, nemam pojma. Vjerovatno ono što i svi drugi.
- Ajatolah_
- Posts: 8609
- Joined: 11/02/2009 15:21
#3149 Re: Poskupljenja
I ta ušteda je raspoređena na tempo kojim inače kupuje ulje. Znači ako mu treba godinu i po da ih potroši, može reći da ovim štedi marku mjesečno, i to pod uslovom da se cijene ulja u narednih godinu dana ne vrate u normalu.
- vjeshalica
- Posts: 20766
- Joined: 31/03/2019 14:56
#3150 Re: Poskupljenja
Nije to nista, kako je sa borovnicama. Ne uzgajas ih vec ih beres(da ne kazem krades u drzavnomnivla wrote: ↑29/03/2022 15:18 ovi sto su im maline skupe, nek probaju zasadit na 5 kvadrata malinu, pa uradit sve ono sto treba da bi ona uspjela za masovnu proizvodnju, a to je odrzavanje polja u toku cijele godine, malo je i cener za kg sta se sve mora uraditi, eh onda nek zamisle da to moraju isto uraditi na 3-4000m2 gdje se ne zna gdje njiva pocinje a gdje zavrsava, to su redovi i redovi,nerealna je bila ta cijena od 1km za kg kad beraca moras platiti 2km sto ti je nabrao oko 2.5kg, i nije to posao ko jabuka da mozes cekati nego moras stalno brat skoro mjesec dana da ti ne propadnu i odmah obezbijediti prevoz do hladnjace, inace propade trud
Hehe prosle godine je bilo dobro, al jabuke su najvise rodile lomile su drvo bukvalno.

