INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
noviclan
Posts: 15008
Joined: 31/10/2013 06:48

#3126 Re: Poskupljenja

Post by noviclan »

Magarece_godine wrote: 28/03/2022 23:03
pepeljara wrote: 28/03/2022 22:55

Vrijeme da se krene sa malinama opet :D
Fikret na aparatima
A racuni blokirani
crveni_makovi
Posts: 972
Joined: 09/05/2021 14:34

#3127 Re: Poskupljenja

Post by crveni_makovi »

namiami wrote: 28/03/2022 23:25
citroen xm wrote: 28/03/2022 22:59 I malinari su teški govnari. Kada tržište diktira realnu cijenu onda kukaju da ih država zaštiti, a kada tržište podivlja ne javljaju se puno da realno kažu kako se instant bogate. Čuj 9 KM. Ja je vala ne moram pojesti nikada, a on mora prodati.
Tipican primjer našeg mentaliteta, neka crkne komsiji krava. Koliko je ljudi propalo jer se napravio monopol i maline se davale po 1KM :) Gdje si bio odna da podrzis "jadne malinare" i da im platis koliko vrijedi?

Inace, ti ne jedes BIH maline, sve idu u izvoz. Sta jedes, ne znam.
Meni su maline bile među omiljenim voćem. Ljeti se znalo desiti da danima ne jedem skoro ništa drugo. Vrelina, manjak apetita a meni maline bile tako ukusno i hranjivo osvježenje. Dok nije krenulo ludilo sa masovnom sadnjom. Dok nam susjedi koji su ih sadili za prodaju nisu počeli donositi gajbice i gajbice tog otrova. Mene od tih "domaćih" malina jako zaboli stomak i ja sam to sve počela bacati. Ne dam ni kravi da to jede. Te maline su izgleda jako podložne raznim bolestima pa ih tretiraju raznim sredstvima za zaštitu.
Jedem jedino maline koje uzgaja rođak za sebe i koje ne tretira ničim a uzgaja samo na stajskom. Komšijama sve najbolje ali tim malinama iz masovnog uzgoja veliko NE.
iz zadnje klupe
Posts: 1132
Joined: 27/07/2012 18:10

#3128 Re: Poskupljenja

Post by iz zadnje klupe »

Prvo je počelo sa karnišonima, kad je svijet vidio, koji ne sije, kakav se koktel hemije baca na to, izgubio je želju da ikad više u prodavnici kupi krastavac salatu, ne bih nikog optuživao, ali su nama pocrkale sanduci pčela, u susjednoj njivi komšija sijao kornišone.

Što se tiče malina, ista hemija ko kornišon u ogromnoj količini, kad sam vidio kako kroz malinjak ide onaj mali traktorić i pršće nemilosrdno pesticidom, prestao sam kupovati malinu cak i u vocnom jogurtu.

Imam malo oko koce svojih malina, ne tretiramo ih hemijom, nekad zna smrdibuba preci, ali pregledas kada jedeš, isto neki bijeli malinarski pauk, nisam ga vidio nigdje drugo osim na malinama, ali to je cijena ako hoces da jedes organsko, inace je malina zapravo vrsta korova koja se nenormalno siri, tako samo je natori i ne brigaj
Dino79
Posts: 1217
Joined: 05/02/2017 13:41

#3129 Re: Poskupljenja

Post by Dino79 »

Horcrux wrote: 12/03/2022 13:09
Black swan wrote: 12/03/2022 11:53 Image

Samo 26 ulja kupio je gradjanin u bingu
Prije nekoliko minuta
Jednako su gori i ovi sto "predvidjaju" cijene...
insaneinthebrain wrote: 12/03/2022 12:52 Kazu ljudi ide ulje za par dana na 5-6 KM :zzzz:
Pametan . Neka ga prozivaju ali covijek je ustedio 20 markica samo na ulju.
Eto trebalo je slusati price i ne praviti zalihe pa sad placati skuplje.
User avatar
teuta06
Posts: 1941
Joined: 28/03/2018 11:14

#3130 Re: Poskupljenja

Post by teuta06 »

ma ljudi paniku stvaraju...sad kolegica mi govori prica se ici ce brasno na 10 KM.... i ici ce ak ne budemo racionalno kupovali
Horcrux
Posts: 1296
Joined: 24/04/2016 13:22

#3131 Re: Poskupljenja

Post by Horcrux »

Dino79 wrote: 29/03/2022 10:49 Pametan . Neka ga prozivaju ali covijek je ustedio 20 markica samo na ulju.
Eto trebalo je slusati price i ne praviti zalihe pa sad placati skuplje.
Koliko mu ovoliko ulja moze biti, 4 mjeseca? Za 4 mjeseca ustedio 20 KM? Wow
Becky7
Posts: 883
Joined: 25/11/2017 16:31

#3132 Re: Poskupljenja

Post by Becky7 »

Cijene iz Binga jutros :-)

Pile Bingo 1 kg 7,70
Pile Ovako 1 kg 7,85
Pileći file Bingo 1 kg 12,65
Pileći file rinfuza 1 kg 12,35
Pileći file Ovako 1 kg 12,90
Sir Livada 1 kg 14,95
Sir Paladin gauda 1 kg 15,80
Floriol 1 L 4,35
Bimal 1 L 4,85
Mlin Majic tip 550 1 kg 1,55
Secer 1 kg 1,70
Kafe od 500 g sve iznad 8,00
noviclan
Posts: 15008
Joined: 31/10/2013 06:48

#3133 Re: Poskupljenja

Post by noviclan »

Dino79 wrote: 29/03/2022 10:49
Horcrux wrote: 12/03/2022 13:09

Jednako su gori i ovi sto "predvidjaju" cijene...

Pametan . Neka ga prozivaju ali covijek je ustedio 20 markica samo na ulju.
Eto trebalo je slusati price i ne praviti zalihe pa sad placati skuplje.
Ovo sigurno neki bilder, trebao je kolica uzeti
tap3ah75
Posts: 7593
Joined: 07/09/2009 14:14

#3134 Re: Poskupljenja

Post by tap3ah75 »

Kesica Šumi bonbona od jabuke u "našem" Bingu 1.30 - sad kao na skciji 1.10.
Iste bonbone u Crvenoj Jabuci 0.95 - normalna cijena
mahalik
Posts: 1999
Joined: 12/09/2009 16:48

#3135 Re: Poskupljenja

Post by mahalik »

Sad će ta Crvena-Jabuka tropic u Holiday biti
User avatar
VladaFBiH
Posts: 6599
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#3136 Re: Poskupljenja

Post by VladaFBiH »

teuta06 wrote: 28/03/2022 14:17

gledala sam prije par godina reportažu u vezi hrvatskih restorana i nabavke namirnica (ili kako se to vec zove) za restoran.... u reportaži su se žalili poljoprivrednici kako restorani ne kupuju od njih povrće (znam da se konkretno ovaj zalio na krompir) vec svi kupuju u od jednog dobavljaca ili trgovinama na veliko...jer restorani ne zele i nemaju vremena da hodaju, traze i nabavljau, povrce, meso, ribu od raznih ljudi...nego slicno kao mi u trgovini...kod jednog dobavljaca sve kupuje... a porijeklo takve robe uglavnom nije domace, ni iz hrvatske...tako da nazalost vjerujem za lignje

također mi je prijateljica pricala koja je radila sezonu na nekom otoku u jednom restoranu, u uvali, gdje dolaze iskljucivo bogatasi, kako te kao sef odvede da izaberes jastoga živog...i pred tobom ga kao uzme i odnese u kuhinju...a tamo ga opet vrati u vodu....a uzme zamrznutog i pripremi....
Pa čovjek je human - ne želi da kuha živu životinju i tako je pati... :bih: :bih: :bih: :bih: :bih:
User avatar
Truba
Posts: 93788
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija
Grijem se na: Plin i struju
Horoskop: Vodolija
Contact:

#3137 Re: Poskupljenja

Post by Truba »

Dino79 wrote: 29/03/2022 10:49 Pametan . Neka ga prozivaju ali covijek je ustedio 20 markica samo na ulju.
Eto trebalo je slusati price i ne praviti zalihe pa sad placati skuplje.
ali kakav je smisao štednje 20 maraka na ovom vremenu

dobar je poso kupiti 1000 armatura pa preprodati

s druge strane šta je sa samohranom majkom koja možda živi od mjeseca do mjeseca i dočeka je prazna polica s uljem zbog vakih buzdovana
SA 071
Posts: 3265
Joined: 10/11/2006 09:55
Location: Sarajevo

#3138 Re: Poskupljenja

Post by SA 071 »

dječak sa šibicama wrote: 22/03/2022 10:42 U Hrvatskoj od jutros jeftinije gorivo.

Kod Fadila?
https://www.index.hr/mobile/clanak.aspx ... citanije_m

U Hrvatskoj od jutros skuplje gorivo.

Kod Fadila? ;)
Hakiz
Posts: 48387
Joined: 30/07/2015 20:01

#3139 Re: Poskupljenja

Post by Hakiz »

Black swan wrote: 29/03/2022 12:39
Dino79 wrote: 29/03/2022 10:49 Pametan . Neka ga prozivaju ali covijek je ustedio 20 markica samo na ulju.
Eto trebalo je slusati price i ne praviti zalihe pa sad placati skuplje.
ali kakav je smisao štednje 20 maraka na ovom vremenu

dobar je poso kupiti 1000 armatura pa preprodati

s druge strane šta je sa samohranom majkom koja možda živi od mjeseca do mjeseca i dočeka je prazna polica s uljem zbog vakih buzdovana
Sreća pa živi sa merhametli bosanskohercegovačkim ljudima umjesto sa hladnim i sebičnim Evropljanima.
User avatar
pepeljara
Posts: 7354
Joined: 22/08/2003 00:00

#3140 Re: Poskupljenja

Post by pepeljara »

Banane bingo - 2.9KM
Banane Otoka pijaca - 1.7 :D

Rotkvica 190grama bingo 3KM
Rotkvica 300 grama otoka pijaca 1.5KM

Salata bingo 6KM
Salata Otoka 3-4KM/kg

Gljive Bingo 8KM kg
Gljive otoka 4-5KM/KG

i tako dalje...cucemo se.

Bingo kralj otimanja
tap3ah75
Posts: 7593
Joined: 07/09/2009 14:14

#3141 Re: Poskupljenja

Post by tap3ah75 »

mahalik wrote: 29/03/2022 12:23 Sad će ta Crvena-Jabuka tropic u Holiday biti
OK su
Imaju one kupone svaki mjesec - odlična stvar.
Trapist Zelene doline je oko 10.20 KM.
NES kafa 225 g 5.95

Plus ako ko voli onakvu hranu - ima svega.
+ Kolači su OK.
User avatar
nivla
Posts: 6570
Joined: 12/01/2008 23:44

#3142 Re: Poskupljenja

Post by nivla »

ovi sto su im maline skupe, nek probaju zasadit na 5 kvadrata malinu, pa uradit sve ono sto treba da bi ona uspjela za masovnu proizvodnju, a to je odrzavanje polja u toku cijele godine, malo je i cener za kg sta se sve mora uraditi, eh onda nek zamisle da to moraju isto uraditi na 3-4000m2 gdje se ne zna gdje njiva pocinje a gdje zavrsava, to su redovi i redovi,nerealna je bila ta cijena od 1km za kg kad beraca moras platiti 2km sto ti je nabrao oko 2.5kg, i nije to posao ko jabuka da mozes cekati nego moras stalno brat skoro mjesec dana da ti ne propadnu i odmah obezbijediti prevoz do hladnjace, inace propade trud
tap3ah75
Posts: 7593
Joined: 07/09/2009 14:14

#3143 Re: Poskupljenja

Post by tap3ah75 »

nivla wrote: 29/03/2022 15:18 ovi sto su im maline skupe, nek probaju zasadit na 5 kvadrata malinu, pa uradit sve ono sto treba da bi ona uspjela za masovnu proizvodnju, a to je odrzavanje polja u toku cijele godine, malo je i cener za kg sta se sve mora uraditi, eh onda nek zamisle da to moraju isto uraditi na 3-4000m2 gdje se ne zna gdje njiva pocinje a gdje zavrsava, to su redovi i redovi,nerealna je bila ta cijena od 1km za kg kad beraca moras platiti 2km sto ti je nabrao oko 2.5kg, i nije to posao ko jabuka da mozes cekati nego moras stalno brat skoro mjesec dana da ti ne propadnu i odmah obezbijediti prevoz do hladnjace, inace propade trud
Pa 7 KM je u Bingu 450 grama zaleđene.
Tako da je to oko 15 KM
sahbazzz
Posts: 1084
Joined: 19/07/2020 12:27

#3144 Re: Poskupljenja

Post by sahbazzz »

nivla wrote: 29/03/2022 15:18 ovi sto su im maline skupe, nek probaju zasadit na 5 kvadrata malinu, pa uradit sve ono sto treba da bi ona uspjela za masovnu proizvodnju, a to je odrzavanje polja u toku cijele godine, malo je i cener za kg sta se sve mora uraditi, eh onda nek zamisle da to moraju isto uraditi na 3-4000m2 gdje se ne zna gdje njiva pocinje a gdje zavrsava, to su redovi i redovi,nerealna je bila ta cijena od 1km za kg kad beraca moras platiti 2km sto ti je nabrao oko 2.5kg, i nije to posao ko jabuka da mozes cekati nego moras stalno brat skoro mjesec dana da ti ne propadnu i odmah obezbijediti prevoz do hladnjace, inace propade trud
Otac ima nekih 400 kvadrata, nista posebno. Evo sad je krenulo to sve sa radom, pa oca mi onog moga bolje na gradjevini radit nego sa onim. Ja se slomih govoreci mu batali to sjeba se ziv, al jok on hoce i nema druge. Najgore od svega je da mu nije za muku to da radi.
Sto se tice cijene, kad bi mi ugovor dali po 9KM iducih 10 godina rekao bih rekao neka hvala. To su za mene muke Isusove.
Tako da tu pricu o skupoj malini i "bogatim malinarima" ili jos gore "gospodi malinarima" okacite macku o rep.
User avatar
konektovan
Posts: 51388
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#3145 Re: Poskupljenja

Post by konektovan »

Becky7 wrote: 29/03/2022 11:27 Cijene iz Binga jutros :-)

Pile Bingo 1 kg 7,70
Pile Ovako 1 kg 7,85
Pileći file Bingo 1 kg 12,65
Pileći file rinfuza 1 kg 12,35
Pileći file Ovako 1 kg 12,90
Sir Livada 1 kg 14,95
Sir Paladin gauda 1 kg 15,80
Floriol 1 L 4,35
Bimal 1 L 4,85
Mlin Majic tip 550 1 kg 1,55
Secer 1 kg 1,70
Kafe od 500 g sve iznad 8,00
Dzezva 500 g 7.90 KM,..nećemo sad lagiti.. :lol: :mrgreen:
citroen xm
Posts: 20441
Joined: 17/04/2012 22:57

#3146 Re: Poskupljenja

Post by citroen xm »

namiami wrote: 28/03/2022 23:25
Tipican primjer našeg mentaliteta, neka crkne komsiji krava. Koliko je ljudi propalo jer se napravio monopol i maline se davale po 1KM :) Gdje si bio odna da podrzis "jadne malinare" i da im platis koliko vrijedi?

Inace, ti ne jedes BIH maline, sve idu u izvoz. Sta jedes, ne znam.
Uf kako si ti to fino protumačio...

Koja bolan marka, ja od kad znam za sebe, a nije mali broj godina, nismo maline platili ispod 4 KM po kg i to ne u prodavnici gdje se svi ugrađuju već direktno od domaćina.

Manite me šupljare o robovanju i umiranju od posla, te pričama kako treba biti kila 10 KM u otkupu. Kada je tolika patnja što su svi potrčali, pa kada je nastala gužva na tržištu i zbog velike ponude cijena 3,5-4 KM onda daj kukaj svuda, traži od države da te čuva. Svi pričaju kako je teško raditi, niko ne priča koliko od toga rada ostane para za mjesec dana. Ako je toliko ubitačno, hajte svi na građevinu, bujrum.

Opet kažem, cjenite vi i 10 KM, ali vi to morate prodati, a ja je ne moram nikada kupiti. Tu sam ipak u prednosti.
Hakiz
Posts: 48387
Joined: 30/07/2015 20:01

#3147 Re: Poskupljenja

Post by Hakiz »

nivla wrote: 29/03/2022 15:18 ovi sto su im maline skupe, nek probaju zasadit na 5 kvadrata malinu, pa uradit sve ono sto treba da bi ona uspjela za masovnu proizvodnju, a to je odrzavanje polja u toku cijele godine, malo je i cener za kg sta se sve mora uraditi, eh onda nek zamisle da to moraju isto uraditi na 3-4000m2 gdje se ne zna gdje njiva pocinje a gdje zavrsava, to su redovi i redovi,nerealna je bila ta cijena od 1km za kg kad beraca moras platiti 2km sto ti je nabrao oko 2.5kg, i nije to posao ko jabuka da mozes cekati nego moras stalno brat skoro mjesec dana da ti ne propadnu i odmah obezbijediti prevoz do hladnjace, inace propade trud
Imali u bašti. Kupine, jagode, ružičnjak (za đul-šerbe itd). I drugog voća i povrća.

Ali, nema veze.
citroen xm
Posts: 20441
Joined: 17/04/2012 22:57

#3148 Re: Poskupljenja

Post by citroen xm »

Ja čitav život živim u BiH i ne namjeravam nigdje drugo, tako da kupujem maline od ljudi koji ih uzgajaju u BiH i nemaju nikakve veze sa izvozom. A šta im rade, nemam pojma. Vjerovatno ono što i svi drugi.
User avatar
Ajatolah_
Posts: 8609
Joined: 11/02/2009 15:21

#3149 Re: Poskupljenja

Post by Ajatolah_ »

Black swan wrote: 29/03/2022 12:39
Dino79 wrote: 29/03/2022 10:49 Pametan . Neka ga prozivaju ali covijek je ustedio 20 markica samo na ulju.
Eto trebalo je slusati price i ne praviti zalihe pa sad placati skuplje.
ali kakav je smisao štednje 20 maraka na ovom vremenu
I ta ušteda je raspoređena na tempo kojim inače kupuje ulje. Znači ako mu treba godinu i po da ih potroši, može reći da ovim štedi marku mjesečno, i to pod uslovom da se cijene ulja u narednih godinu dana ne vrate u normalu.
User avatar
vjeshalica
Posts: 20766
Joined: 31/03/2019 14:56

#3150 Re: Poskupljenja

Post by vjeshalica »

nivla wrote: 29/03/2022 15:18 ovi sto su im maline skupe, nek probaju zasadit na 5 kvadrata malinu, pa uradit sve ono sto treba da bi ona uspjela za masovnu proizvodnju, a to je odrzavanje polja u toku cijele godine, malo je i cener za kg sta se sve mora uraditi, eh onda nek zamisle da to moraju isto uraditi na 3-4000m2 gdje se ne zna gdje njiva pocinje a gdje zavrsava, to su redovi i redovi,nerealna je bila ta cijena od 1km za kg kad beraca moras platiti 2km sto ti je nabrao oko 2.5kg, i nije to posao ko jabuka da mozes cekati nego moras stalno brat skoro mjesec dana da ti ne propadnu i odmah obezbijediti prevoz do hladnjace, inace propade trud
Nije to nista, kako je sa borovnicama. Ne uzgajas ih vec ih beres(da ne kazem krades u drzavnom :mrgreen: ) na odredjenim lokacijama i prodajes. Jedini je posao rano ustati i komadati se po gudurama.
Hehe prosle godine je bilo dobro, al jabuke su najvise rodile lomile su drvo bukvalno.
Post Reply