Ad blocker detected: Our website is made possible by displaying online advertisements to our visitors. Please consider supporting us by disabling your ad blocker on our website.
(1) Za vrijeme vožnje u naselju vozač je dužan da vozilu javnog gradskog prevoza putnika ili posebno obilježenom vozilu kojim se obavlja organizovani prevoz djece omogući uključivanje u saobraćaj kada ta vozila izlaze sa stajališta koja se nalaze van kolovoza, odnosno s proširenja saobraćajne trake koje se koristi za stajalište.
(2) Vozač vozila javnog gradskog prevoza putnika ili posebno obilježenog vozila kojim se obavlja organizovani prevoz djece dužan je da pomoću pokazivača pravca najavi svoju namjeru da se uključi u saobraćaj i da to uključivanje obavi na način kojim se ne ugrožavaju drugi učesnici u saobraćaju.
Član 238
(1) Novčanom kaznom od 40,00 KM kazniće se za prekršaj:
2) vozač koji ne omogući uključivanje u saobraćaj vozilu javnog gradskog prevoza putnika, ili posebno obilježenom vozilu za prevoz djece, kad ta vozila izlaze sa stajališta (član 31. stav (1));
3) vozač vozila javnog gradskog prevoza putnika, kao i vozač posebno obilježenog vozila za prevoz djece, koji prilikom uključivanja u saobraćaj sa stajališta postupi protivno odredbi člana 31. stav (2);
Znam da na vozilima javnog prevoza cesto ima ona naljepnica koja pokazuje da imaju prednost kod ukljucenja sa stanice, sad da li je to negdje definisano u ZOBS-u ili je ta naljepnica kao preporuka, to vec nisam siguran, nemam kad traziti po ZOBS-u.
Znam da na vozilima javnog prevoza cesto ima ona naljepnica koja pokazuje da imaju prednost kod ukljucenja sa stanice, sad da li je to negdje definisano u ZOBS-u ili je ta naljepnica kao preporuka, to vec nisam siguran, nemam kad traziti po ZOBS-u.
Znam i ja za naljepnicu... ali na autobusu pise i lasta pa ne leti
(1) Za vrijeme vožnje u naselju vozač je dužan da vozilu javnog gradskog prevoza putnika ili posebno obilježenom vozilu kojim se obavlja organizovani prevoz djece omogući uključivanje u saobraćaj kada ta vozila izlaze sa stajališta koja se nalaze van kolovoza, odnosno s proširenja saobraćajne trake koje se koristi za stajalište.
(2) Vozač vozila javnog gradskog prevoza putnika ili posebno obilježenog vozila kojim se obavlja organizovani prevoz djece dužan je da pomoću pokazivača pravca najavi svoju namjeru da se uključi u saobraćaj i da to uključivanje obavi na način kojim se ne ugrožavaju drugi učesnici u saobraćaju.
Član 238
(1) Novčanom kaznom od 40,00 KM kazniće se za prekršaj:
2) vozač koji ne omogući uključivanje u saobraćaj vozilu javnog gradskog prevoza putnika, ili posebno obilježenom vozilu za prevoz djece, kad ta vozila izlaze sa stajališta (član 31. stav (1));
3) vozač vozila javnog gradskog prevoza putnika, kao i vozač posebno obilježenog vozila za prevoz djece, koji prilikom uključivanja u saobraćaj sa stajališta postupi protivno odredbi člana 31. stav (2);
Ateista wrote: ↑09/02/2022 10:15
Znam da na vozilima javnog prevoza cesto ima ona naljepnica koja pokazuje da imaju prednost kod ukljucenja sa stanice, sad da li je to negdje definisano u ZOBS-u ili je ta naljepnica kao preporuka, to vec nisam siguran, nemam kad traziti po ZOBS-u.
Znam i ja za naljepnicu... ali na autobusu pise i lasta pa ne leti
Da, zato sam se i ja ogradio jer nisam bio siguran, evo sad imamo i clan zakona postavljen.
Ateista wrote: ↑08/02/2022 18:41
Jeste, po pravilu bi ga trebalo propustiti, opet to sto mnogi to nece nije opravdanje da on staje u trazi umjesto na prosirenje koje je za to predvidjeno.
Ovo je vrlo dobar primjer one izreke "djela drugog ne opravdavaju tvoja (ne)djela".
Na ovom forumu često možemo čuti kako ljudi svoje preticanje preko pune opravdavaju time što neko pegla ispod ograničenja. A sada se ljute na vozača busa zato što on isto tako neće da stane u nišu jer mu ostali vozači kasnije ne daju da se uključi.
Tako je, uz malu razliku sto onaj ko pretekne preko pune, uz pretpostavku da je to uradio na mjestu gdje je dovoljno pregledno i da je siguran da nikog ne ugrozava, time ne ometa druge ucesnike u saobracaju. Napravio je prekrsaj, ali nikog nije ugrozio i ometao. Sa druge strane, ovaj vozac autobusa pravi dodatno guzvu i zastoj.
Propisi su jedna stvar, ali meni je recimo najvaznije da nikog ne ugrozavam i ne ometam svojom voznjom.
Neka vozaci autobusa stoje na pola ulice. I trebaju. Sve dok obicni vozaci autobuska stajalista gledaju kao svoja besplatna parking (stop) mjesta, vozaci gradskog prevoza trebaju tako da se ponasaju.
Primjer: ciglane. Nikada slobodnog mjesta za autobus. I vecina stajalista su takvi. To sto je vozac imao mogucnost da stane na 1 ili 2 od 22 stajalista, nek nije stao. Nek vozaci osjete problem koji vozaci autobusa imaju svakodnevno.
Kada vozaci odluce da ne smiju ugrozavati gradski saobracaj, pa izmedju ostalog i propustati vozila da se ukljuce, onda i vozaci gradskog saobracaja trebaju da pocnu da postuju ostale vozace.
(iako jako pizdim na buseve u ulici Kosevo koji stoji i kad se moze uci u Sutjesku) - zovem policiju redovno, al nema pomoci.
Ovo je vrlo dobar primjer one izreke "djela drugog ne opravdavaju tvoja (ne)djela".
Na ovom forumu često možemo čuti kako ljudi svoje preticanje preko pune opravdavaju time što neko pegla ispod ograničenja. A sada se ljute na vozača busa zato što on isto tako neće da stane u nišu jer mu ostali vozači kasnije ne daju da se uključi.
Tako je, uz malu razliku sto onaj ko pretekne preko pune, uz pretpostavku da je to uradio na mjestu gdje je dovoljno pregledno i da je siguran da nikog ne ugrozava, time ne ometa druge ucesnike u saobracaju. Napravio je prekrsaj, ali nikog nije ugrozio i ometao. Sa druge strane, ovaj vozac autobusa pravi dodatno guzvu i zastoj.
Propisi su jedna stvar, ali meni je recimo najvaznije da nikog ne ugrozavam i ne ometam svojom voznjom.
Pretpostavka je majka svih zajeba. U praksi ovo često nije slučaj. Puna linija je izričito zakonsko pravilo i oko toga ne bi smjelo biti diskusije, baš kao ni oko crvenog svjetla npr. Suprotno vodi u proizvoljno tumačenje zakona od strane svih učesnika u saobraćaju i opšteg kolapsa, jer moji i tvoji kriteriji za to famozno "ugrožavanje drugih" ne moraju nužno biti isti.
P.S. i to je ja mislim jedan od generalnih problema sa našim saobraćajem, to razmišljanje "propisi su jedna stvar". Nisu. Propis je na prvom mjestu pa tek ONDA gledaš da ne ugrožavaš i ne ometaš druge dok POŠTUJEŠ propise. Sporači to "ne ugrožavanje drugih" redovno koriste kao alibi za svoje guslanje po magistralama.
Ja otresem preko pune samo ako je pregledno i ako neko gasa na isprekidanoj, uglavnom, za mene to nije nužno ugrožavanje drugih učesnika. Na pojedinim dionicama ima toliko nelogično ocrtanih isprekidanih linija (Ze-Do) a isto tako i bespotrebnih punih linija. Uglavnom, nastojim preko isprekidane preticat, ako se puna omakne, yebi ga, nije zid
Mislim da sam u Stanarima krenuo preticat neki kombi, vidim znak za prestanak zabrane preticanja, izbacim se i poklopim gas kad puna linija
(1) Za vrijeme vožnje u naselju vozač je dužan da vozilu javnog gradskog prevoza putnika ili posebno obilježenom vozilu kojim se obavlja organizovani prevoz djece omogući uključivanje u saobraćaj kada ta vozila izlaze sa stajališta koja se nalaze van kolovoza, odnosno s proširenja saobraćajne trake koje se koristi za stajalište.
(2) Vozač vozila javnog gradskog prevoza putnika ili posebno obilježenog vozila kojim se obavlja organizovani prevoz djece dužan je da pomoću pokazivača pravca najavi svoju namjeru da se uključi u saobraćaj i da to uključivanje obavi na način kojim se ne ugrožavaju drugi učesnici u saobraćaju.
Član 238
(1) Novčanom kaznom od 40,00 KM kazniće se za prekršaj:
2) vozač koji ne omogući uključivanje u saobraćaj vozilu javnog gradskog prevoza putnika, ili posebno obilježenom vozilu za prevoz djece, kad ta vozila izlaze sa stajališta (član 31. stav (1));
3) vozač vozila javnog gradskog prevoza putnika, kao i vozač posebno obilježenog vozila za prevoz djece, koji prilikom uključivanja u saobraćaj sa stajališta postupi protivno odredbi člana 31. stav (2);
Ovo je vrlo dobar primjer one izreke "djela drugog ne opravdavaju tvoja (ne)djela".
Na ovom forumu često možemo čuti kako ljudi svoje preticanje preko pune opravdavaju time što neko pegla ispod ograničenja. A sada se ljute na vozača busa zato što on isto tako neće da stane u nišu jer mu ostali vozači kasnije ne daju da se uključi.
Tako je, uz malu razliku sto onaj ko pretekne preko pune, uz pretpostavku da je to uradio na mjestu gdje je dovoljno pregledno i da je siguran da nikog ne ugrozava, time ne ometa druge ucesnike u saobracaju. Napravio je prekrsaj, ali nikog nije ugrozio i ometao. Sa druge strane, ovaj vozac autobusa pravi dodatno guzvu i zastoj.
Propisi su jedna stvar, ali meni je recimo najvaznije da nikog ne ugrozavam i ne ometam svojom voznjom.
nije vozac busa nikoga ugrozio jer bukvalno stajalista su poslije semafora a on je razvio brzinu od koliko 30kmh maksimalno
ometanje ok samo sto ometaju i njega drugi vozaci kad po pravilu postupi
xamp wrote: ↑09/02/2022 12:14
Neka vozaci autobusa stoje na pola ulice. I trebaju. Sve dok obicni vozaci autobuska stajalista gledaju kao svoja besplatna parking (stop) mjesta, vozaci gradskog prevoza trebaju tako da se ponasaju.
Primjer: ciglane. Nikada slobodnog mjesta za autobus. I vecina stajalista su takvi. To sto je vozac imao mogucnost da stane na 1 ili 2 od 22 stajalista, nek nije stao. Nek vozaci osjete problem koji vozaci autobusa imaju svakodnevno.
Kada vozaci odluce da ne smiju ugrozavati gradski saobracaj, pa izmedju ostalog i propustati vozila da se ukljuce, onda i vozaci gradskog saobracaja trebaju da pocnu da postuju ostale vozace.
(iako jako pizdim na buseve u ulici Kosevo koji stoji i kad se moze uci u Sutjesku) - zovem policiju redovno, al nema pomoci.
U konkretnom slucaju ni na jednom stajalistu nije bilo ni jedno vozilo.
Tako je, uz malu razliku sto onaj ko pretekne preko pune, uz pretpostavku da je to uradio na mjestu gdje je dovoljno pregledno i da je siguran da nikog ne ugrozava, time ne ometa druge ucesnike u saobracaju. Napravio je prekrsaj, ali nikog nije ugrozio i ometao. Sa druge strane, ovaj vozac autobusa pravi dodatno guzvu i zastoj.
Propisi su jedna stvar, ali meni je recimo najvaznije da nikog ne ugrozavam i ne ometam svojom voznjom.
Pretpostavka je majka svih zajeba. U praksi ovo često nije slučaj. Puna linija je izričito zakonsko pravilo i oko toga ne bi smjelo biti diskusije, baš kao ni oko crvenog svjetla npr. Suprotno vodi u proizvoljno tumačenje zakona od strane svih učesnika u saobraćaju i opšteg kolapsa, jer moji i tvoji kriteriji za to famozno "ugrožavanje drugih" ne moraju nužno biti isti.
P.S. i to je ja mislim jedan od generalnih problema sa našim saobraćajem, to razmišljanje "propisi su jedna stvar". Nisu. Propis je na prvom mjestu pa tek ONDA gledaš da ne ugrožavaš i ne ometaš druge dok POŠTUJEŠ propise. Sporači to "ne ugrožavanje drugih" redovno koriste kao alibi za svoje guslanje po magistralama.
Razumijem sta hoces da kazes, propisi su tu da se izbjegne proizvoljno shvatanje rizika, bar donekle, ali svejedno ima situacija gdje se neki propis moze prekrsiti bez ikakvog ugrozavanja i ometanja, ako je dobar i iskusan vozac u pitanju, a slazem se da ima onih koji misle da to mogu pa naprave sranje.
Tako je, uz malu razliku sto onaj ko pretekne preko pune, uz pretpostavku da je to uradio na mjestu gdje je dovoljno pregledno i da je siguran da nikog ne ugrozava, time ne ometa druge ucesnike u saobracaju. Napravio je prekrsaj, ali nikog nije ugrozio i ometao. Sa druge strane, ovaj vozac autobusa pravi dodatno guzvu i zastoj.
Propisi su jedna stvar, ali meni je recimo najvaznije da nikog ne ugrozavam i ne ometam svojom voznjom.
nije vozac busa nikoga ugrozio jer bukvalno stajalista su poslije semafora a on je razvio brzinu od koliko 30kmh maksimalno
ometanje ok samo sto ometaju i njega drugi vozaci kad po pravilu postupi
Nije ugrozio ali jeste ometao i pravio dodatnu guzvu.
nije vozac busa nikoga ugrozio jer bukvalno stajalista su poslije semafora a on je razvio brzinu od koliko 30kmh maksimalno
ometanje ok samo sto ometaju i njega drugi vozaci kad po pravilu postupi
Nije ugrozio ali jeste ometao i pravio dodatnu guzvu.
sve to zbog ostalih vozaca koji njemu ometaju rad tako sto ne postuju zakon
Pretpostavka je majka svih zajeba. U praksi ovo često nije slučaj. Puna linija je izričito zakonsko pravilo i oko toga ne bi smjelo biti diskusije, baš kao ni oko crvenog svjetla npr. Suprotno vodi u proizvoljno tumačenje zakona od strane svih učesnika u saobraćaju i opšteg kolapsa, jer moji i tvoji kriteriji za to famozno "ugrožavanje drugih" ne moraju nužno biti isti.
P.S. i to je ja mislim jedan od generalnih problema sa našim saobraćajem, to razmišljanje "propisi su jedna stvar". Nisu. Propis je na prvom mjestu pa tek ONDA gledaš da ne ugrožavaš i ne ometaš druge dok POŠTUJEŠ propise. Sporači to "ne ugrožavanje drugih" redovno koriste kao alibi za svoje guslanje po magistralama.
Razumijem sta hoces da kazes, propisi su tu da se izbjegne proizvoljno shvatanje rizika, bar donekle, ali svejedno ima situacija gdje se neki propis moze prekrsiti bez ikakvog ugrozavanja i ometanja, ako je dobar i iskusan vozac u pitanju, a slazem se da ima onih koji misle da to mogu pa naprave sranje.
problem je sto svako za sebe misli da je dobar i iskusan vozac
black_adrian wrote: ↑09/02/2022 12:26
Ja otresem preko pune samo ako je pregledno i ako neko gasa na isprekidanoj, uglavnom, za mene to nije nužno ugrožavanje drugih učesnika. Na pojedinim dionicama ima toliko nelogično ocrtanih isprekidanih linija (Ze-Do) a isto tako i bespotrebnih punih linija. Uglavnom, nastojim preko isprekidane preticat, ako se puna omakne, yebi ga, nije zid
Mislim da sam u Stanarima krenuo preticat neki kombi, vidim znak za prestanak zabrane preticanja, izbacim se i poklopim gas kad puna linija