Novi Izborni zakon BiH
- mO k3
- Posts: 34082
- Joined: 23/09/2009 14:16
- Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg
#8376 Re: Novi Izborni zakon BiH
ma ne kvotajte @Kolinda vise ...osim toga blokiramo zato sto mozemo eto...

- Haris.ba
- Posts: 35278
- Joined: 08/09/2005 20:08
- kokakolas
- Posts: 1475
- Joined: 15/03/2008 21:35
#8378 Re: Novi Izborni zakon BiH
Ako bi mi 95' neko rekao da cu dozivjeti kako "legitimni" predstavnik Hrvata u NSRS govori kako Srbi moraju cuvati taj entitet 
Last edited by kokakolas on 01/02/2022 18:16, edited 1 time in total.
-
Anquilla
- Posts: 2504
- Joined: 25/04/2016 19:31
#8379 Re: Novi Izborni zakon BiH
Fuj, licemjer jedan, "nositelj europskih vrijednosti", sa ovim da se nešto pregovara i dogovara???
Bukvalno, ko išta potpiše za izmjenu IZ koja ide u korist Čoviću je neprijatelj ove države.

Čoviću odgovara Dodik - spodoba koja blokira institucije države, priziva rat, pljuje Bošnjake...
Vidjećemo da li će ijedna stranka sa hrvatskim predznakom reagovati na ovo.
Ako ne reaguje, opravdano je misliti da ovako misli 90%+ hrvatskog naroda, zar ne @Kolinda?
- mO k3
- Posts: 34082
- Joined: 23/09/2009 14:16
- Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg
#8380 Re: Novi Izborni zakon BiH
nadam se da MZ sada vidi sa kim ima posla i doticnom da spuca sankcije
-
kerke
- Posts: 27
- Joined: 27/08/2013 11:24
#8381 Re: Novi Izborni zakon BiH
Zasto je onda Covic izjavio da sad imaju problem jer je brisan clan izbornog zakona po Ljubicevoj apelaciji. Nema se na sta pozvati. A ti nastavi sa svojim spinovanjem. Kaze halal Mario ako bude Covic predsjednik bar 4 godine ce se relaksirati odnosi. Znaci ako poslije njega bude izabran neko drugi opet ce te nastavit sa istim mantrama o ugrozbi. Ko vas ne zna.
- Point.
- Posts: 33472
- Joined: 28/10/2008 00:24
- Location: Bagni di Lucca
- escobar__
- Posts: 9981
- Joined: 07/06/2010 22:48
- Location: 🇪🇺
#8383 Re: Novi Izborni zakon BiH
Kontaju nositelji vrijednosti da smo zaboravili njihove aferime prema državi i prije "majorizacije" i Komšića u Predsjedništvu.kerke wrote: ↑01/02/2022 18:18Zasto je onda Covic izjavio da sad imaju problem jer je brisan clan izbornog zakona po Ljubicevoj apelaciji. Nema se na sta pozvati. A ti nastavi sa svojim spinovanjem. Kaze halal Mario ako bude Covic predsjednik bar 4 godine ce se relaksirati odnosi. Znaci ako poslije njega bude izabran neko drugi opet ce te nastavit sa istim mantrama o ugrozbi. Ko vas ne zna.
- emigrazione
- Posts: 7792
- Joined: 01/09/2010 13:40
#8384 Re: Novi Izborni zakon BiH
Kolinda nema treceg, nema federalizacije, nema sanse da mali procenat HDZ-ovih glasaca odredjuje i namece apartheid u BiH, hocu da sam u svojoj drzavi podjednako zasticen bio u Grudama ili Sarajevu, ok?!
- fosna2014
- Posts: 7123
- Joined: 28/05/2014 15:17
- Location: ... u Francuskoj revoluciji.
- mO k3
- Posts: 34082
- Joined: 23/09/2009 14:16
- Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg
#8386 Re: Novi Izborni zakon BiH
mada je to stanje na terenu nazalost drugacije ... i sve zahvaljujuci hrvatskoj politici sa velikosprskim specijalitetimaemigrazione wrote: ↑01/02/2022 18:21 Kolinda nema treceg, nema federalizacije, nema sanse da mali procenat HDZ-ovih glasaca odredjuje i namece apartheid u BiH, hocu da sam u svojoj drzavi podjednako zasticen bio u Grudama ili Sarajevu, ok?!
-
daddy-kool
- Posts: 12709
- Joined: 30/07/2012 12:45
- Location: muslimansko ostrvo
- muha_sa
- Posts: 140353
- Joined: 12/11/2004 23:33
- Location: rajvosa
- mO k3
- Posts: 34082
- Joined: 23/09/2009 14:16
- Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg
#8389 Re: Novi Izborni zakon BiH
Znaju oni dobro sa kim ki imamo posla, ali ih nazalost podrzavaju kao onda 1992 do 1995 ...
-
Lug
- Posts: 3155
- Joined: 09/02/2009 15:27
#8390 Re: Novi Izborni zakon BiH
HDZ je iznio na stol prijedloge koje je potvrdila Venecijanska komisija, ali modeli koje su predložili, nažalost, nisu udovoljili standarde'', kaže Nelson za Bljesak.info.Kolinda wrote: ↑01/02/2022 17:54 Nelson reče da je konstitutivnost nedodirljiva i mora ostati a VK reče da prijedlog HNS-a zadovoljava presude ESLjP, Palmer nakon svega a i tokom pregovora tražio da se zadovolji presuda Ljubić.
E sad, pade u vodu probošnjačka priča medija i političara da presude ESLjP i presuda US u slučaju Ljubić nisu kompatibilne...
Neum je zbilja otklonio i onima koji nisu bili sigurni tko koči.....8 prijedloga HNS-a naspram jednog i to od strane NiPa.....koči SDA sa satelitima iz probošnjačkog bazena.....
Nepobitne činjenice.....
VK je vec rekla svoje misljenje o konstutivnosti i prefiksima za clanove predsjednistva.
-
neon-x
- Posts: 848
- Joined: 18/07/2012 19:13
#8391 Re: Novi Izborni zakon BiH
Ima ovdje i dobrih momenata ali vecinom pisano iz HDZ vizure. Glavna stvar koja se ignorise je da donosenje novog IZ i promjena Ustava je prvenstveno potreba da se uskladi sa evropskim presudama i preseudama US, ne nuzno samo Ljubic. Ali HDZ se preko presude Ljubic koja samo govori o DN zbog koje je vec izmijenjen IZ, sto znaci da je mozda i (dijelom) provedena, dakle vrlo klimavog argumenta, zadao u potrebu za mijenjanjem IZ ka "legitimnom" pedstavljanju i u DN i u Predsjednistvu.don vito wrote: ↑01/02/2022 15:11 Šta kaže "propali pregovori u Neumu jer HDZ nije bio spreman na kompromis".Sarajevska fabrika laži opasno ugrožava Miloševićevu od prije 30 godina, s tom razlikom što onda nije bilo ni interneta ni kablovske sa 100 TV kanala. Uz nekoliko klikova, može se sklopiti mozaik onoga što se dešavalo prošlog vikenda.
![]()
Dakle, na završnu rundu pregovora o izmjenama Izbornog zakona došli su nikad brojniji predstavnici međunarodne zajednice i hrvatska "reprezentacija", i jedni i drugi odlučni da se postigne dogovor o ispunjavanju presuda ustavnog suda BiH i Evropskog suda za ljudska prava i stave tačku na ono što koči Federaciju, time i BiH – popunjavanju hrvatskog kluba Domu naroda u FBiH (primarno) i promjeni načina izbora hrvatskog člana Predsjedništva (sekundarno jer je riječ o više-manje protokolarnoj funkciji, ali predstavnici MZ žele riješiti to pitanje jer je čak i takva važna simbolika participiranja Hrvata u vlasti).
Na pregovore je došla i bošnjačka reprezentacija, SDA i sateliti, kao i dosad riješeni da se ne postigne nikakav dogovor i zadrži status quo. Dakle, nikakvo reduciranje nadležnosti Doma naroda nije bilo na tapetu niti to traži bilo kakva presuda, niti bi iko normalan pristao na odustajanje od mehanizama zaštite u tako podijeljenoj državi s tri tako različita društva.![]()
Ekipa oko Čovića je uradila domaću zadaću, dobro pripremljena došla na pregovore, s više prijedloga, dok je SDA ekipa hronično kampanjski pristupila pregovorima, u nadi da će za propast pregovora i održanje statusa quo, kao i ranije, biti dovoljno mišljenje Venecijanske komisije. U subotu šok i nevjericau bošnjačkoj reprezentaciji nakon što je HNS iznio prijedlog koji je zadovoljio Venecijansku komisiju. A kako je Bakir rekao da će prihvatiti svako rješenje koje zadovoljava Venecijansku komisiju, nastala je panika...
![]()
Quo vadis, Bakire, kad Hrvati imaju konkretne prijedloge i zadovoljavaju zahtjeve međunarodnih posrednika. Da ne bude da su Bošnjaci pasivni kočničari procesa,navrat-nanos je Konaković je napravio svoj "prijedlog" za izbor dva člana predsjedništva iz Federacije, koji "ostavlja mogućnost da oba člana budu Hrvati" (otprilike na način koji svakom "ostavlja mogućnost" da postane milioner ako kupi srećku lutrije
). Naravno, prijedlog je odbijen, ali su HNS i predstavnici MZ-a pohvalili Konakovića da je prvi među Bošnjacima uopšte dao neki prijedlog jer su se dotad susretali samo s odbijanjem SDA.
U nedjelju prijepodne, nekoliko sata prije kraja pregovora, bošnjačka reprezentacija je putem brojnih SDA-ovskih medija (Faktor, istraga, Klix, SB, FTV, Hayat...) lansirala laž da pregovori dobro napreduju jer je "hrvatska strana pristala na smanjenje nadležnosti Doma naroda" (koje, ponavljam, ni presude, ni MZ, ne traži).Ova izmišljotina je lansirana za njihovu glasačku publiku, da kad nekoliko sati kasnije bude ozvaničena propast pregovora, da se tada može raji reći "sekunda falila za dogovor, ali Hrvati nisu za kompromis". Spin je koristan jer se putem SDA-ovskih medija još malo može huškati na Čovića, HDZ i 150-160 hiljada njihovih glasača. A možda se i vani neko upeca, da, eto, Zoki Milanović nema pravo kad mjesecima govori da se pregovara s ekipom koja laže i krade, i želi kupiti vrijeme.
Euforija bošnjačke javnosti zbog propasti pregovora malo je splasnula nakon što je Palmer objasnio da "neće nestati problem predstavljanja Hrvata". Raju je ohrabrio, ničim izazvan, Željko Bakalar, bivši Komšićev savjetnik na čelu "depolitizovanog" CIK-aporukom da će izbora biti, ali potpuno je jasno da ni Hrvati ni MZ neće dozvoliti bošnjački juriš na hrvatski klub u Domu naroda, koji će Hrvate staviti u milost i nemilost građanske ekipe iz Predstavničkog doma, okupljene oko poznatih "građana" Salke Zildžića, Duvnjaka, Zukana Heleza i sličnih... Kao kolaternalna šteta ostaje Komšić u tehničkom mandatu u predsjedništvu, Bakiru će malo teže pasti što će malo sačekati da zamijeni svog fikusa, ali bože moj, mora se platiti neka cijena.
U danima koji dolaze ćemo slušati spinove o "neprihvatljivosti različitih vrijednosti glasa" i to od likova kojima u isto vrijeme ne smeta i nastoje zadržati da su u Domu naroda jednako zastupljena 24 Hrvata iz BPK, kao i 33.600 Hrvata u Posavskom kantonu. Kao što sam već napisao, malo češće će se oglašavati Adis iz Bundestaga, gračanička baronesa, Bodo Weber, dopisnica Der Standarda iz Sarajeva.
Kokice u ruke.![]()
Nema tu nekog debelog pravnog uporista za "legitimnost" kao sto se pokusava predstaviti. Postenije bi bilo reci da je to velika frustracija Hrvata, ili HDZ-a sa postojecim zakonodavstvom i da zato predlazu verziju IZ koji bi rijesio tu frustraciju. To sto kazu hrvatski mediji da su, po EK, uspjeli nekako navuci takav IZ koji bi zadovoljio i slovo (tesko i duh) evropskih presuda ne znaci da Bosnjaci i ostali ne mogu predloziti desetine svojih koji bi zadovoljili i slovo i duh evropskih presuda. Prijedlog Nase Stranke, ili eto NiP-a ili ranijih nekih prijedloga. Ista ta EK je predlozila i reduciranje DN pa to niko ne spominje.
Dakle frustracije i zahtjevi su legitimni ali se prodaje suplja kako se imaju neka velika pravna uporista. Bosnjaci su takodje strasno frustrirani sa milion zakonskih rjesenja u ovoj zemlji, sto naravno ne umanjuje ove hrvatske zahtjeve, ali cisto da se stvari vide iz sire perspektive.
Jedna od tih frustracija je i blokiranje Federacije i gruba zloupotrebu DN i neimenovanja sudija. Zato je sasvim legitiman zahtjev da se barem otkloni mogucnost takve zloupotrebe i blokiranja. To je ogromna frustracija ostalih da neko sa 15% glasova blokira sta pozeli. Ne mora se cak zadirati u stvari koje su i do sada bile vitalni nacionalni interes, ali je smijesno govoriti da zahtjevi koji ce otkloniti zloupotrebe DN nisu legitimni niti imaju veze sa pregovorima oko izmjena Ustava i IZ. Dakle svi imaju frustracije i zelje glede zakonodavstva ali se iste rjesavaju kompromisom a ne jednostranim ispunjavanjem.
Medjutim opci dojam je da HDZ i ne zeli previse usvajanje IZ nego ojacati poziciju "ugrozenosti" u javnosti, kod MZ, i lobiranjem u EU preko Hrvatske, sto ce omoguciti daljnje homogeniziranje glasackog tijela i Hrvata kao naroda u BiH za dalje podijele, blokade, i ostale sjebancije ove drzave..
- Kolinda
- Posts: 5443
- Joined: 08/01/2015 13:24
#8392 Re: Novi Izborni zakon BiH
kerke wrote: ↑01/02/2022 18:18Zasto je onda Covic izjavio da sad imaju problem jer je brisan clan izbornog zakona po Ljubicevoj apelaciji. Nema se na sta pozvati. A ti nastavi sa svojim spinovanjem. Kaze halal Mario ako bude Covic predsjednik bar 4 godine ce se relaksirati odnosi. Znaci ako poslije njega bude izabran neko drugi opet ce te nastavit sa istim mantrama o ugrozbi. Ko vas ne zna.
Stvarno nisi skontao o čemu se radi
Pa naravno da imamo problem jer je obrisani dio IZ i treba ga nadomjestiti novim (po presudi US u slučaju Ljubić)....
- _BataZiv_0809
- Nindža revizor
- Posts: 83382
- Joined: 09/05/2013 13:56
- Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
- Vozim: Lancia na servisu
#8393 Re: Novi Izborni zakon BiH
Hrvati su odustali od Posavine i kompletne RS, kao i Srbi od Federacije, osim Grahova, Drvara i tih par opstina gdje je bog rekao laku noc.
Ne znam sta se cudite toliko. Zavrsena prica za njih, ende. Ista stvar ce biti i sa drugom generacijom Bosnjaka, rodjenih vani, ciji su roditelji porijeklom iz opstina u danasnjem RS-u. Dok ovo malo penzionera povratnika bude zivo bit ce i te price. Kasnije kud koji mili moji. Prosao voz. Djeca rodjena kad je zavrsen rat danas vec imaju svoju djecu. Gotovo.
Ne znam sta se cudite toliko. Zavrsena prica za njih, ende. Ista stvar ce biti i sa drugom generacijom Bosnjaka, rodjenih vani, ciji su roditelji porijeklom iz opstina u danasnjem RS-u. Dok ovo malo penzionera povratnika bude zivo bit ce i te price. Kasnije kud koji mili moji. Prosao voz. Djeca rodjena kad je zavrsen rat danas vec imaju svoju djecu. Gotovo.
- duh_sa_sjekirom
- Posts: 5421
- Joined: 24/05/2007 17:50
- Location: tamo gdje se vali lome...
#8394 Re: Novi Izborni zakon BiH
Znači, i službeno smo se vratili u '93...
Biće gusto, teška vremena dolaze, pripremite se na najgore...nisu nam ostavili puno izbora
Ćeraćemo se još!
Biće gusto, teška vremena dolaze, pripremite se na najgore...nisu nam ostavili puno izbora
Ćeraćemo se još!
- Kolinda
- Posts: 5443
- Joined: 08/01/2015 13:24
#8395 Re: Novi Izborni zakon BiH
Slažem se, to je na žalost realnost....tko se nije vratio u prvih par godina neće nikada...._BataZiv_0809 wrote: ↑01/02/2022 18:39 Hrvati su odustali od Posavine i kompletne RS, kao i Srbi od Federacije, osim Grahova, Drvara i tih par opstina gdje je bog rekao laku noc.
Ne znam sta se cudite toliko. Zavrsena prica za njih, ende. Ista stvar ce biti i sa drugom generacijom Bosnjaka, rodjenih vani, ciji su roditelji porijeklom iz opstina u danasnjem RS-u. Dok ovo malo penzionera povratnika bude zivo bit ce i te price. Kasnije kud koji mili moji. Prosao voz. Djeca rodjena kad je zavrsen rat danas vec imaju svoju djecu. Gotovo.
- _BataZiv_0809
- Nindža revizor
- Posts: 83382
- Joined: 09/05/2013 13:56
- Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
- Vozim: Lancia na servisu
#8396 Re: Novi Izborni zakon BiH
Ne samo da se nece nikada vratiti, nego se narod masovno iseljava i iz sredina gdje su apsolutna vecina. Tako da sve je ovo isprazna prica koja je bila bajata i 2002. a kamoli 2022. Gotovo je, sta imamo-imamo. Sta smo mogli imati nikad necemo znati.
-
Trappist
- Posts: 6088
- Joined: 12/09/2020 08:52
#8397 Re: Novi Izborni zakon BiH
https://www.index.hr/mobile/clanak.aspx ... id=185877
"Dragan Čović danas je održao monstruozan govor u Banjoj Luci"
"Čović treba postati persona non grata u RH
Za državni vrh u Hrvatskoj današnji bi Čovićev nastup trebao značiti kraj suradnje s tim veleizdajnikom. O sramoti zagrebačkog sveučilišta koje je Čoviću dodijelilo počasni doktorat da ne govorimo. Da kod rektora Damira Borasa ima imalo morala i pameti, ekspresno bi Čoviću nakon današnjeg ispada oduzeli taj doktorat. "
Index, mozda najjaci hrvatski portal inace
"Dragan Čović danas je održao monstruozan govor u Banjoj Luci"
"Čović treba postati persona non grata u RH
Za državni vrh u Hrvatskoj današnji bi Čovićev nastup trebao značiti kraj suradnje s tim veleizdajnikom. O sramoti zagrebačkog sveučilišta koje je Čoviću dodijelilo počasni doktorat da ne govorimo. Da kod rektora Damira Borasa ima imalo morala i pameti, ekspresno bi Čoviću nakon današnjeg ispada oduzeli taj doktorat. "
Index, mozda najjaci hrvatski portal inace
- fosna2014
- Posts: 7123
- Joined: 28/05/2014 15:17
- Location: ... u Francuskoj revoluciji.
#8398 Re: Novi Izborni zakon BiH
To bi htjela, ha?Kolinda wrote: ↑01/02/2022 18:44Slažem se, to je na žalost realnost....tko se nije vratio u prvih par godina neće nikada...._BataZiv_0809 wrote: ↑01/02/2022 18:39 Hrvati su odustali od Posavine i kompletne RS, kao i Srbi od Federacije, osim Grahova, Drvara i tih par opstina gdje je bog rekao laku noc.
Ne znam sta se cudite toliko. Zavrsena prica za njih, ende. Ista stvar ce biti i sa drugom generacijom Bosnjaka, rodjenih vani, ciji su roditelji porijeklom iz opstina u danasnjem RS-u. Dok ovo malo penzionera povratnika bude zivo bit ce i te price. Kasnije kud koji mili moji. Prosao voz. Djeca rodjena kad je zavrsen rat danas vec imaju svoju djecu. Gotovo.
-
mo-town
- Posts: 1573
- Joined: 30/12/2021 05:11
#8399 Re: Novi Izborni zakon BiH
U medjuvremenu te maco uzeo Nelson mucki s ledja.
"HDZ je iznio na stol prijedloge koje je potvrdila Venecijanska komisija, ali modeli koje su predložili, nažalost, nisu udovoljili standarde'', kaže Nelson za Bljesak.info."
-
milib988
- Posts: 239
- Joined: 19/11/2020 08:15
- Location: Usa
- Contact:
