Pitamo Mehanicare ?

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

User avatar
B6Redhell
Posts: 7822
Joined: 25/12/2010 04:56

#39526 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by B6Redhell »

Meni proslo auto imalo kazaljku za temp. ulja samo.. i jako brzo postigne temperaturu. I ja mislim da se ulje malo prije grije od rashladne tekucine. . ipak je blize frikcionim dijelovima.

Edit.
Evo na gUgle kaze, voda se prije grije. Jebiga ulje gusce. Sporije postize temp.
I ja sam konto bio ulje.
@530i :thumbup:
Last edited by B6Redhell on 14/01/2022 21:58, edited 1 time in total.
User avatar
black_adrian
Posts: 4564
Joined: 15/02/2021 13:32
Location: Medeno Polje
Vozim: vjetar

#39527 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by black_adrian »

Kod mene temp. ulja na boardu a rashladna standardno kazaljka. Temo. ulja i ne pratim, uglavnom je oko 90, kad se gazi po brdima popne se do max. 104C.
User avatar
mk ultra
Posts: 24041
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Fiume
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#39528 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by mk ultra »

Prvo voda
Ulje poslije
User avatar
Evolution_IV
Posts: 20832
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti
Vozim: 3 Leša

#39529 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Evolution_IV »

Vrh auti :lol: , cuj isto pokazuje za razlicite temperature :run:
User avatar
Evolution_IV
Posts: 20832
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti
Vozim: 3 Leša

#39530 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Evolution_IV »

basicm wrote: 14/01/2022 12:57 Eno reklama u Maja gume Continental akumulatori, ako kome treba.
bolje nek kupe toplu, kakav continental i akumulator, zanju pravit gume i to je to :thumbup:
User avatar
mk ultra
Posts: 24041
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Fiume
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#39531 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by mk ultra »

To je neki kinez
Mca ili byd

Byd je ok

Ali pored toliko izbora firmi koje se iskljucivo bave baterijama...
User avatar
Evolution_IV
Posts: 20832
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti
Vozim: 3 Leša

#39532 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Evolution_IV »

ma 100% :thumbup:
artur morgan
Posts: 3705
Joined: 30/04/2020 19:47

#39533 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by artur morgan »

Ispraznjen akumulator ne mora znaciti da je odradio svoje. Posebno ako se auto malo vozi ili ako su kratke gradske voznje. Ja sam jedan akumulator od 68ah napunio prije sedam dana zbog upozorenja " battery low ". Punio se oko 9 sati. Za sada je uredu, dobro pali auto i nema vise upozorenja da ce se brzo isprazniti aku. Jos je rano za zakljuciti jeli ga samo trebalo napuniti ili ce se morati mijenjati. Testeri za akumulator su prije toga pokazivali da je dobar ali da ga treba nadopuniti. Koliko su pouzdani, to ne znam.
artur morgan
Posts: 3705
Joined: 30/04/2020 19:47

#39534 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by artur morgan »

530i wrote: 14/01/2022 19:00 Motorno ulje se grije sporije od antifriza.
:thumbup:

Kod ispravnih motora. Problem su motori za koje fabrika tvrdi da su " ispravni " a koji u zimskim uvjetima ne mogu u odredjenim rezimima voznje postici radnu temperaturu rashladne tecnosti ( 2.0 tdi ...passat b7, audi a4 b8, audi a6 c7... ). Neki vlasnici tih vozila pokusali su sa zamjenom termostata ali nisu rjesili problem. Dosta toga ima na stranim forumima. Opravdanje proizvodjaca se svodi da su to energetski i ekoloski ucinkoviti motori pa se brzo hlade. Ali to je samo opravdanje jer imaju problem sa losijim grijanjem.
Last edited by artur morgan on 14/01/2022 23:26, edited 2 times in total.
User avatar
basicm
Posts: 11634
Joined: 16/01/2012 21:38

#39535 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by basicm »

To bi u smislu energetske iskoristivosti bio plus.
artur morgan
Posts: 3705
Joined: 30/04/2020 19:47

#39536 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by artur morgan »

:thumbup:

Upravo sam to dodao
User avatar
vjeshalica
Posts: 20769
Joined: 31/03/2019 14:56

#39537 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by vjeshalica »

B6Redhell wrote: 14/01/2022 20:24

Edit.
Evo na gUgle kaze, voda se prije grije. Jebiga ulje gusce. Sporije postize temp.
I ja sam konto bio ulje.
@530i :thumbup:

voda ima veći specifični toplinski kapacitet od ulja

što se tiče gustoće, živa je gušća od željeza, ali se željezo prije ugrije od žive ;) ili

i aluminij je manje gust od žive pa se prije ugrije od nje po specifičnom toplinskom kapacitetu,pa čak i od bakra
tako da....o gustoći ne raspravljaš u tom smjeru
User avatar
B6Redhell
Posts: 7822
Joined: 25/12/2010 04:56

#39538 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by B6Redhell »

vjeshalica wrote: 14/01/2022 23:29
B6Redhell wrote: 14/01/2022 20:24

Edit.
Evo na gUgle kaze, voda se prije grije. Jebiga ulje gusce. Sporije postize temp.
I ja sam konto bio ulje.
@530i :thumbup:

voda ima veći specifični toplinski kapacitet od ulja

što se tiče gustoće, živa je gušća od željeza, ali se željezo prije ugrije od žive ;) ili

i aluminij je manje gust od žive pa se prije ugrije od nje po specifičnom toplinskom kapacitetu,pa čak i od bakra
tako da....o gustoći ne raspravljaš u tom smjeru
Ja sam mislio na tecnosti sto hlade motor, :-D, :thumbup:
ipak kako god mislim da ce ulja manje viskoznosti koja imaju manji otpor tečenja. kao 5w-20, prije ugrijati od 10w-40 ili 10w-60, odnosno guščih ulja…
User avatar
drug_profi
Posts: 65445
Joined: 16/07/2012 16:00

#39539 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by drug_profi »

kakvog bi smisla imala rashladna tekucina koja sporije preuzima toplinu od posrednickog medija? Posrednik bi u nekom trnutku presao preko crvene linije.
User avatar
vjeshalica
Posts: 20769
Joined: 31/03/2019 14:56

#39540 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by vjeshalica »

B6Redhell wrote: 15/01/2022 00:05
vjeshalica wrote: 14/01/2022 23:29


voda ima veći specifični toplinski kapacitet od ulja

što se tiče gustoće, živa je gušća od željeza, ali se željezo prije ugrije od žive ;) ili

i aluminij je manje gust od žive pa se prije ugrije od nje po specifičnom toplinskom kapacitetu,pa čak i od bakra
tako da....o gustoći ne raspravljaš u tom smjeru
Ja sam mislio na tecnosti sto hlade motor, :-D, :thumbup:
ipak kako god mislim da ce ulja manje viskoznosti koja imaju manji otpor tečenja. kao 5w-20, prije ugrijati od 10w-40 ili 10w-60, odnosno guščih ulja…
znam na sta si mislio ali ti pokusavam reci da ne ides u smjeru ako je nesto gusto da se kasnije ugrije u odnosu na ono sto je manje gusto sto nije tacno, pa navedoh primjere

I viskozitet nema veze sa gustocom
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 39564
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#39541 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by bitanga_sa_otesa »

svim vozacima i mehanicarima sretan praznik :thumbup: :bih:
User avatar
Optimist
Posts: 15531
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#39542 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Optimist »

530i wrote: 14/01/2022 19:53
Optimist wrote: 14/01/2022 19:41

1. Koja je osnovna svrha ulja pored podmazivanja?
3. Da li je ulje ili antifriz u direktnom dodiru sa toplinom u komorama za sagorijevanje?
2. Koja je kolicina ulja a koja antifriza u motoru?
Počinješ od pogrešne pretpostavke jer misliš da su antifriz i ulje ista vrsta tekućine. Nisu, u tome je fol.
Iako nisi odgovorio ni na jedno pitanje, pokusat cu jos jednom.
Kad je motor na radnoj temperaturi, sta je toplije za par stepeni, ulje ili voda?
User avatar
vjeshalica
Posts: 20769
Joined: 31/03/2019 14:56

#39543 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by vjeshalica »

Jel vode ili antifriza :mrgreen:
rijads
Posts: 113
Joined: 02/09/2009 21:38

#39544 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by rijads »

gdje u sa popraviti ogrebotine na plastici (prednjoj karambolci) ?
oruzana_pobuna
Posts: 1756
Joined: 15/04/2021 11:24
Location: Prdimahovljani

#39545 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by oruzana_pobuna »

kod Karabega
oruzana_pobuna
Posts: 1756
Joined: 15/04/2021 11:24
Location: Prdimahovljani

#39546 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by oruzana_pobuna »

bitanga_sa_otesa wrote: 15/01/2022 08:02 svim vozacima i mehanicarima sretan praznik :thumbup: :bih:
bogme nit ima jednih puno a i drugih je jos manje :mrgreen:
rijads
Posts: 113
Joined: 02/09/2009 21:38

#39547 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by rijads »

oruzana_pobuna wrote: 15/01/2022 11:10 kod Karabega
otkad radi auta ?
Leon16v
Posts: 7019
Joined: 02/04/2015 13:27
Location: Ilidza إليدزا
Vozim: Staro željezo

#39548 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Leon16v »

Koga zanima pošto smo pisali o njima, u Motorexu garancija na termostat godina dana proizvođač Calorstat by Vernet :)
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 39564
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#39549 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by bitanga_sa_otesa »

za tvoj info kod svih ozbiljnih prodavnica je tolika garancija , a jeftiniji je nego u motorexu 20% sigurno.
Leon16v
Posts: 7019
Joined: 02/04/2015 13:27
Location: Ilidza إليدزا
Vozim: Staro željezo

#39550 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Leon16v »

Ne idem po prodavnicama dijelova, tako da samo prenosim informaciju jer se pričalo o termostatima :thumbup:
Post Reply