Pitamo Mehanicare ?

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

User avatar
Optimist
Posts: 15531
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#39501 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Optimist »

avijon wrote: 14/01/2022 11:37 Vw od 75 do 105 ili 110 stepeni stoji zakucana na 90 kazaljka.

Samo mi nije jasno kako se na sedmici ugrije ulje prije vode :lol:
Na svakom autu se ulje puno brze ugrije od rashladne tecnosti, jer je ulje u direktnom kontaktu sa najtoplijim dijelovima motora.
Ja mogu pratiti oba parametra, ulje preko boarda i rashladnu preko kazaljke. I ulje se u svim uslovima brze grije.
User avatar
basicm
Posts: 11634
Joined: 16/01/2012 21:38

#39502 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by basicm »

Eno reklama u Maja gume Continental akumulatori, ako kome treba.
NediM17
Posts: 26454
Joined: 05/11/2009 11:49

#39503 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by NediM17 »

Ko li ih pravi?
oruzana_pobuna
Posts: 1756
Joined: 15/04/2021 11:24
Location: Prdimahovljani

#39504 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by oruzana_pobuna »

NediM17 wrote: 14/01/2022 12:58 Ko li ih pravi?
firme pred propadanjem i namjernim unistavanjem koje kupi konglomerat kao sto je Continental i zaljepi svoj stiker.

kao npr Tigar, Savu i slicno..... nije ih pravio Continental od temelja do krova....
NecuVise
Posts: 2885
Joined: 10/01/2020 20:02

#39505 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by NecuVise »

NecuVise wrote: 13/01/2022 23:05 Dešava mi se čudna stvar s autom, možda će neko znati šta je.

Naime, upalim auto, krenem ubacim u drugu i čuje se kao neko grebanje na lijevoj strani. Ne konstantno, nego samo jednom zagrebe i to je to. Kasnije mogu mijenjati brzine kako hoću, više se ne ponavlja. Dakle samo prvi put u drugoj i samo prvi put nakon paljenja se to desi. Mjenjač inače normalno šalta, zamjenjen je set kvacila i Plivajući. Vozio sam majstoru jednom za to i kao po pravilu baš tad se nije desilo, možda jer je auto bilo zagrijano a možda i nije čuo od drugih auta.

Šta bi moglo biti?
Iko?
nj0be
Posts: 108
Joined: 18/04/2009 22:20

#39506 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by nj0be »

Molim vas za info gdje da nađem prednju haubu za Skodu Fabiu 2012 god. Prozvao sam sve moguće autootpade, nema nigdje. Neke dijelove sam našao u Mx auto, ali haubu nisu imali.
Nebitno je da li je nova ili polovna, samo da ima.
NecuVise
Posts: 2885
Joined: 10/01/2020 20:02

#39507 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by NecuVise »

nj0be wrote: 14/01/2022 13:43 Molim vas za info gdje da nađem prednju haubu za Skodu Fabiu 2012 god. Prozvao sam sve moguće autootpade, nema nigdje. Neke dijelove sam našao u Mx auto, ali haubu nisu imali.
Nebitno je da li je nova ili polovna, samo da ima.
Jesi probao silux.ba? Čini mi se da oni imaju tih dijelova.
User avatar
emotivac
Posts: 1612
Joined: 01/03/2013 14:24

#39508 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by emotivac »

nj0be wrote: 14/01/2022 13:43 Molim vas za info gdje da nađem prednju haubu za Skodu Fabiu 2012 god. Prozvao sam sve moguće autootpade, nema nigdje. Neke dijelove sam našao u Mx auto, ali haubu nisu imali.
Nebitno je da li je nova ili polovna, samo da ima.
Auto-otpad ILMA ?
profatr
Posts: 508
Joined: 23/07/2016 07:01

#39509 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by profatr »

NediM17 wrote: 14/01/2022 12:58 Ko li ih pravi?
Kinezi
Leon16v
Posts: 7019
Joined: 02/04/2015 13:27
Location: Ilidza إليدزا
Vozim: Staro željezo

#39510 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Leon16v »

konektovan wrote: 14/01/2022 11:03
nepass1 wrote: 14/01/2022 10:32

Ali kad postigne tad se ne pomice. Na romaniji tj glasinackom polju -11, 5 brzina i 120 ali stoji kazaljka na sredini
Kod mene bi odmah jednu "crtu" zijanio.. :mrgreen:
Mislim da ne bi smjelo da obara crte, možda termostat nešto kaki, doduše danas termostati makar za ova standardna auta su od 30-50 KM
User avatar
konektovan
Posts: 51481
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#39511 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by konektovan »

Leon16v wrote: 14/01/2022 14:50
konektovan wrote: 14/01/2022 11:03

Kod mene bi odmah jednu "crtu" zijanio.. :mrgreen:
Mislim da ne bi smjelo da obara crte, možda termostat nešto kaki, doduše danas termostati makar za ova standardna auta su od 30-50 KM
E ne znam,..ne bi da kupujem "novi" koji će isto da kaki... :mrgreen:
Leon16v
Posts: 7019
Joined: 02/04/2015 13:27
Location: Ilidza إليدزا
Vozim: Staro željezo

#39512 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Leon16v »

konektovan wrote: 14/01/2022 14:51
Leon16v wrote: 14/01/2022 14:50
Mislim da ne bi smjelo da obara crte, možda termostat nešto kaki, doduše danas termostati makar za ova standardna auta su od 30-50 KM
E ne znam,..ne bi da kupujem "novi" koji će isto da kaki... :mrgreen:
Kod mene na Fiesti staroj su crtice sa kazaljkom , na ovoj novoj MK7 nemam uospte indikator temperature, dok kod druga na Meganu 3, digitala, koja se sastoji od samo 2 podioka, baš nezahvalno za pratiti temp.
NediM17
Posts: 26454
Joined: 05/11/2009 11:49

#39513 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by NediM17 »

Ceed JD isto nema kazaljku ali kroz board mozes doci do temp. motora koja je prikazana crticama.
avijon
Posts: 1840
Joined: 20/08/2012 22:10

#39514 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by avijon »

Optimist wrote: 14/01/2022 12:55
avijon wrote: 14/01/2022 11:37 Vw od 75 do 105 ili 110 stepeni stoji zakucana na 90 kazaljka.

Samo mi nije jasno kako se na sedmici ugrije ulje prije vode :lol:
Na svakom autu se ulje puno brze ugrije od rashladne tecnosti, jer je ulje u direktnom kontaktu sa najtoplijim dijelovima motora.
Ja mogu pratiti oba parametra, ulje preko boarda i rashladnu preko kazaljke. I ulje se u svim uslovima brze grije.
Meni kasni 20 stepeni za vodom do 90
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#39515 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by 530i »

Optimist wrote: 14/01/2022 12:55
avijon wrote: 14/01/2022 11:37 Vw od 75 do 105 ili 110 stepeni stoji zakucana na 90 kazaljka.

Samo mi nije jasno kako se na sedmici ugrije ulje prije vode :lol:
Na svakom autu se ulje puno brze ugrije od rashladne tecnosti, jer je ulje u direktnom kontaktu sa najtoplijim dijelovima motora.
Ja mogu pratiti oba parametra, ulje preko boarda i rashladnu preko kazaljke. I ulje se u svim uslovima brze grije.
Upravo suprotno. Možda na tvom autu nije ispravan termostat. Motorno ulje se grije sporije od antifriza.
User avatar
black_adrian
Posts: 4564
Joined: 15/02/2021 13:32
Location: Medeno Polje
Vozim: vjetar

#39516 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by black_adrian »

Je li ko imao iskustva sa 2.0 TDI CR 125kw?
avijon
Posts: 1840
Joined: 20/08/2012 22:10

#39517 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by avijon »

black_adrian wrote: 14/01/2022 19:12 Je li ko imao iskustva sa 2.0 TDI CR 125kw?
Standardni belaji
User avatar
black_adrian
Posts: 4564
Joined: 15/02/2021 13:32
Location: Medeno Polje
Vozim: vjetar

#39518 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by black_adrian »

ZnaĆi egr, dpf... jede li dizne? :mrgreen:

je li velika razlika u potrošnji između 103kw i 125kw?
User avatar
mk ultra
Posts: 24041
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Fiume
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#39519 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by mk ultra »

Samo ako koristis razliku u snazi preko 103kW :mrgreen:
avijon
Posts: 1840
Joined: 20/08/2012 22:10

#39520 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by avijon »

Ma ja ekologija samo. Ostalo nije nista pravilo.

To ne znam al sumnjam da je osjetno, standardno 8-9 grad, 6 vani
User avatar
Optimist
Posts: 15531
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#39521 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Optimist »

530i wrote: 14/01/2022 19:00
Upravo suprotno. Možda na tvom autu nije ispravan termostat. Motorno ulje se grije sporije od antifriza.
1. Koja je osnovna svrha ulja pored podmazivanja?
3. Da li je ulje ili antifriz u direktnom dodiru sa toplinom u komorama za sagorijevanje?
2. Koja je kolicina ulja a koja antifriza u motoru?
User avatar
black_adrian
Posts: 4564
Joined: 15/02/2021 13:32
Location: Medeno Polje
Vozim: vjetar

#39522 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by black_adrian »

Hvala svima :thumbup:
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 39564
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#39523 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by bitanga_sa_otesa »

zasto se zove rashladna tekucina?? ispusti je pa vidi hoce li ti ulje ohladiti motor
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#39524 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by 530i »

Optimist wrote: 14/01/2022 19:41
530i wrote: 14/01/2022 19:00
Upravo suprotno. Možda na tvom autu nije ispravan termostat. Motorno ulje se grije sporije od antifriza.
1. Koja je osnovna svrha ulja pored podmazivanja?
3. Da li je ulje ili antifriz u direktnom dodiru sa toplinom u komorama za sagorijevanje?
2. Koja je kolicina ulja a koja antifriza u motoru?
Počinješ od pogrešne pretpostavke jer misliš da su antifriz i ulje ista vrsta tekućine. Nisu, u tome je fol.
User avatar
Optimist
Posts: 15531
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#39525 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Optimist »

bitanga_sa_otesa wrote: 14/01/2022 19:48 zasto se zove rashladna tekucina?? ispusti je pa vidi hoce li ti ulje ohladiti motor
Ne tvrdim da ce ulje ohladiti motor, naravno da hladi rashladna tekucina.
Vec stojim iza toga da se brze ugrije ulje od vode.
Post Reply