Pitamo Mehanicare ?

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

MicoBn
Posts: 14
Joined: 16/12/2021 07:46

#38676 Passat b6 prebrzo zagrijava

Post by MicoBn »

Pozdrav.
Auto prebrzo dize radnu temp.
U pitanju je passat b6 3c sw 2009 2.0 tdi common rail.
Svako jutro upalim ga, ukljucim grijanje na 28 i pojacam 2/6, cekam 1min i krecem na posao istim putem svaki dan. Razdaljina mozda 8km. Nikada nije podigao temp cak ni pola, ma nije ni 1/3 od radne.
Evo vec dva dana za redom ne predjem pola puta od tih 8km a on vec na 90c i tu stoji znaci ne ide preko. Mislio sam ajde jednom se desi ali evo vec trece jutro.
Ima antifriza, mali servis uradjen, ne pravi nikakve zvukove tih je motor dok se ne pritisne naravno. Nedavno sam ga kupio i otisao kod majstora kaze odradi mali servis a veliki ne moras jer vidim da je skoro uradjen, spojio dijagnostiku i pokazuje nesto za parking senzore (ali oni su nebitni). Izvadio malo antifriza i stavio u neki aparatic kaze dobar je i on samo gazi. Ovo nisam ni na guglu nasao strasno brzo se podigne kao da je mlazni motor.
Pa ako neko zna da li je neko crijevce i prekidac neki ili ne znam ne pada mi nista na pamet. Jer neispravno znaci da ili ide preko 90c, ili kazaljka ne radi uopste (sto je najopasnije), ili da nikako ne dize na 90c. Sto se tice moje struke sa autima znam uraditi mali servis i h7 sijalicu ostale ne znam :-D pa hvala puno na odgovorima.
User avatar
black_adrian
Posts: 4564
Joined: 15/02/2021 13:32
Location: Medeno Polje
Vozim: vjetar

#38677 Re: Passat b6 prebrzo zagrijava

Post by black_adrian »

Imam isto auto sistim motorom drug i nisam čuo nikad za takav slučaj. Ono što ti mogu reći je da ne voziš dok ne dobiješ upute, savjet ili dok se kvar ne popravi. Ako je kakav problem napravit ćeš sebi dupli trošak.
profatr
Posts: 508
Joined: 23/07/2016 07:01

#38678 Re: Passat b6 prebrzo zagrijava

Post by profatr »

Termostat !?
lavic
Posts: 3589
Joined: 14/04/2011 15:03

#38679 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by lavic »

preludezalude wrote: 16/12/2021 00:05 Ima li kakav savjet sa cime isprati i ocistitii unutrasnji hladnjak a da je efektivno i sigurno za hladnjak. Nakon par dana proba, i zamjena ventila i crijeva doslo se do zakljucka da je zacepljen unutrasnji hladnjak. Grijanje jedva mlako i to samo pod gasom. Malo propuhan zrakom i drasticno bolje poceo grijat.
Probaj nasuti limuntos i zatim vrelu vodu, limuntos otapa kamenac a ne steti metalu naravno pod uslovom da ne pretjeras sa kolicinom limuntosa.
artur morgan
Posts: 3705
Joined: 30/04/2020 19:47

#38680 Re: Passat b6 prebrzo zagrijava

Post by artur morgan »

Da li ima to auto dpf ? Jeli to euro 5 motor ?

Kad radi regeneraciju, puno brže se zagrije.
MicoBn
Posts: 14
Joined: 16/12/2021 07:46

#38681 Re: Passat b6 prebrzo zagrijava

Post by MicoBn »

artur morgan wrote: 16/12/2021 09:47 Da li ima to auto dpf ? Jeli to euro 5 motor ?

Kad radi regeneraciju, puno brže se zagrije.
I dpf i euro5. Regeneraciju dpf zapocinje tek kad motor stvori radnu i budu uslovi za regen 2.5k+ obrataja duze vrijeme. Ujutro nema uslova za regen pa ne vjerujem da je to. Nema lampica nikakvih.
Da je termometar zaribao otvoren ne bi se nikada ugrijao na 90 a da je zatvoren isao bi preko 90c. Tako da ni to nije, nego bas prebrzo zagrije ne prodjem ni 4 ulice i 3 skretanja u bijeljini.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83502
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#38682 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by _BataZiv_0809 »

Spojena tema. Ne moze se otvarati nova za svaki pojedinacni problem!
User avatar
emotivac
Posts: 1612
Joined: 01/03/2013 14:24

#38683 Re: Passat b6 prebrzo zagrijava

Post by emotivac »

MicoBn wrote: 16/12/2021 07:58 Pozdrav.
Auto prebrzo dize radnu temp.
U pitanju je passat b6 3c sw 2009 2.0 tdi common rail.
Svako jutro upalim ga, ukljucim grijanje na 28 i pojacam 2/6, cekam 1min i krecem na posao istim putem svaki dan. Razdaljina mozda 8km. Nikada nije podigao temp cak ni pola, ma nije ni 1/3 od radne.
Evo vec dva dana za redom ne predjem pola puta od tih 8km a on vec na 90c i tu stoji znaci ne ide preko. Mislio sam ajde jednom se desi ali evo vec trece jutro.
Ima antifriza, mali servis uradjen, ne pravi nikakve zvukove tih je motor dok se ne pritisne naravno. Nedavno sam ga kupio i otisao kod majstora kaze odradi mali servis a veliki ne moras jer vidim da je skoro uradjen, spojio dijagnostiku i pokazuje nesto za parking senzore (ali oni su nebitni). Izvadio malo antifriza i stavio u neki aparatic kaze dobar je i on samo gazi. Ovo nisam ni na guglu nasao strasno brzo se podigne kao da je mlazni motor.
Pa ako neko zna da li je neko crijevce i prekidac neki ili ne znam ne pada mi nista na pamet. Jer neispravno znaci da ili ide preko 90c, ili kazaljka ne radi uopste (sto je najopasnije), ili da nikako ne dize na 90c. Sto se tice moje struke sa autima znam uraditi mali servis i h7 sijalicu ostale ne znam :-D pa hvala puno na odgovorima.
Možda ti je bio otvoren termostat pa nekim čudom proradio :lol:
Šalu na stranu, pa zar nije bolje što diže temp što prije ? Bitno je da ne prelazi 90c tj. da termostat otvara na vrijeme i zatvara.

I jel ti auto bude u garaži ? Kod mene u garaži je svako jutro oko 12c i naravno da prije digne temperaturu rashladne tečnosti jer je u toplom bio za razliku kad ostane napolju.

I btw pogledaj temperaturu rashladne tečnosti preko dijagnostike, možda je kvar u očitavanju temperature, ne znam.... :thumbup:
artur morgan
Posts: 3705
Joined: 30/04/2020 19:47

#38684 Re: Passat b6 prebrzo zagrijava

Post by artur morgan »

MicoBn wrote: 16/12/2021 09:56
artur morgan wrote: 16/12/2021 09:47 Da li ima to auto dpf ? Jeli to euro 5 motor ?

Kad radi regeneraciju, puno brže se zagrije.
I dpf i euro5. Regeneraciju dpf zapocinje tek kad motor stvori radnu i budu uslovi za regen 2.5k+ obrataja duze vrijeme. Ujutro nema uslova za regen pa ne vjerujem da je to. Nema lampica nikakvih.
Da je termometar zaribao otvoren ne bi se nikada ugrijao na 90 a da je zatvoren isao bi preko 90c. Tako da ni to nije, nego bas prebrzo zagrije ne prodjem ni 4 ulice i 3 skretanja u bijeljini.
Taj motor aktivnu regeneraciju pokreće neposredno nakon paljenja, u roku od 30 sekundi do par minuta od startanja pod nadzorom ECU-a, prepozna se i po bržem podizanju radnu temperature i sve završi u roku od 10 do 15 minuta vožnje od paljenja motora. Aktivna regeneracija se prepozna još i po višim obrtajima na leru i upaljenom ventilatoru. Pasivna regeneracije je drugo, i ona je ovo što sam ti boldirao u postu. Glavni preduvjet za pasivnu regeneraciju je duže putovanje, i pošto se to kod većine na našim cestama ne može ispuniti, pokreće se aktivna regeneracija. Obrati pažnju na obrtaje u leru sledeći put kad vidiš da temperatura se brzo podiže, i na taj način ćeš moći vidjeti da li je ili nije u pitanju regeneracija u toku.
User avatar
black_adrian
Posts: 4564
Joined: 15/02/2021 13:32
Location: Medeno Polje
Vozim: vjetar

#38685 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by black_adrian »

opet Ćek enĐin upali, izgleda ode dpf napolje :mrgreen:
Leon16v
Posts: 7019
Joined: 02/04/2015 13:27
Location: Ilidza إليدزا
Vozim: Staro željezo

#38686 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Leon16v »

black_adrian wrote: 16/12/2021 11:58 opet Ćek enĐin upali, izgleda ode dpf napolje :mrgreen:
Bolje passata napolje :D
User avatar
Mea_parvitas
Posts: 3100
Joined: 18/03/2015 01:36

#38687 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Mea_parvitas »

Koje diskove odabrati i ima li neko preporuku neku, ako negdje ima neka akcija trenutno i sl.?
Citroen C4 2012.
User avatar
konektovan
Posts: 51451
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#38688 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by konektovan »

Mea_parvitas wrote: 16/12/2021 12:48 Koje diskove odabrati i ima li neko preporuku neku, ako negdje ima neka akcija trenutno i sl.?
Citroen C4 2012.
Provjeri unitrade
corei3
Posts: 821
Joined: 22/05/2014 09:42

#38689 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by corei3 »

Pitanje za DPF. Nemam nikakvih problema, 90% gradska vožnja što me malo brine. Kako pokrenuti tu regeneraciju i koliko često je potrebno isto raditi i koliko je efikasno? Hvala unaprijed
User avatar
Optimist
Posts: 15529
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#38690 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Optimist »

black_adrian wrote: 16/12/2021 11:58 opet Ćek enĐin upali, izgleda ode dpf napolje :mrgreen:
Prodaj ti njega onom sto je nudio dobru lovu prije par dana. :D
avijon
Posts: 1840
Joined: 20/08/2012 22:10

#38691 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by avijon »

corei3 wrote: 16/12/2021 12:54 Pitanje za DPF. Nemam nikakvih problema, 90% gradska vožnja što me malo brine. Kako pokrenuti tu regeneraciju i koliko često je potrebno isto raditi i koliko je efikasno? Hvala unaprijed
Izadji na ap vozi KONSTANTNOM brzinom obrtaji barem veci od 1500. Oko 2000 dovoljno. 10-15min. Auto ce odraditi svoje ako je potrebno.

Gdje god pitaš svi baljezgaju vozi 3000-3500 obrtaja sto je netacno, u svakom uputstvu fabrickom se samo spominje konstantna brzina a auto sam ubaci vise goriva i cisti dpf.
User avatar
black_adrian
Posts: 4564
Joined: 15/02/2021 13:32
Location: Medeno Polje
Vozim: vjetar

#38692 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by black_adrian »

Leon16v wrote: 16/12/2021 12:47 Bolje passata napolje :D
Optimist wrote: 16/12/2021 13:00 Prodaj ti njega onom sto je nudio dobru lovu prije par dana. :D
:lol: :lol:

znam da vam je želja, al ovaj put se to neće desiti hehe... auto bez check enginea nije auto :mrgreen:
User avatar
kabal1337
Posts: 13449
Joined: 11/02/2012 21:08

#38693 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by kabal1337 »

ma ukini govna i miran
User avatar
black_adrian
Posts: 4564
Joined: 15/02/2021 13:32
Location: Medeno Polje
Vozim: vjetar

#38694 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by black_adrian »

čim uhvatim vremena da ostavim auto na jedan dan, sad mi treba svaki dan...

sad sam ga do tešnja gazio al džabaaa ne nestaje check engine..
User avatar
Laplace
Posts: 14706
Joined: 19/11/2012 18:37

#38695 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Laplace »

avijon wrote: 16/12/2021 13:29
corei3 wrote: 16/12/2021 12:54 Pitanje za DPF. Nemam nikakvih problema, 90% gradska vožnja što me malo brine. Kako pokrenuti tu regeneraciju i koliko često je potrebno isto raditi i koliko je efikasno? Hvala unaprijed
Izadji na ap vozi KONSTANTNOM brzinom obrtaji barem veci od 1500. Oko 2000 dovoljno. 10-15min. Auto ce odraditi svoje ako je potrebno.

Gdje god pitaš svi baljezgaju vozi 3000-3500 obrtaja sto je netacno, u svakom uputstvu fabrickom se samo spominje konstantna brzina a auto sam ubaci vise goriva i cisti dpf.
Kod mene u uputama (Astra H) piše da je dovoljno duže (mislim da je nekih 10 do 15 min) voziti na preko 2.000 rpm.
User avatar
basicm
Posts: 11634
Joined: 16/01/2012 21:38

#38696 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by basicm »

Imaju upute za svako auto.
avijon
Posts: 1840
Joined: 20/08/2012 22:10

#38697 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by avijon »

Oko 2000 i 10-15 minuta konstantne brzine rjesava posao za svako auto sigurno.

Ne mozes ti njega tjerat 4000 obrtaja i mislis da si ga procepio a ustvari smjesa ostaje ista ako je ispravno auto. Motor tj ecu podesi smjesu uz pomoc "leptira" na bogatiju i tako se digne temperatura.
User avatar
basicm
Posts: 11634
Joined: 16/01/2012 21:38

#38698 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by basicm »

Pitanje:

Kako se kod nas zove onaj tripod sto dodje na poluosovini? Ono sa tri kraka i onim prstenovima.
User avatar
Optimist
Posts: 15529
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#38699 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Optimist »

avijon wrote: 16/12/2021 13:45 Oko 2000 i 10-15 minuta konstantne brzine rjesava posao za svako auto sigurno.

Ne mozes ti njega tjerat 4000 obrtaja i mislis da si ga procepio a ustvari smjesa ostaje ista ako je ispravno auto. Motor tj ecu podesi smjesu uz pomoc "leptira" na bogatiju i tako se digne temperatura.
Ako na 2000 okretaja treba 10 min, da li voznjom na 4000 okretaja moze za 5 min?
User avatar
Optimist
Posts: 15529
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#38700 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Optimist »

black_adrian wrote: 16/12/2021 13:31
Leon16v wrote: 16/12/2021 12:47 Bolje passata napolje :D
Optimist wrote: 16/12/2021 13:00 Prodaj ti njega onom sto je nudio dobru lovu prije par dana. :D
:lol: :lol:

znam da vam je želja, al ovaj put se to neće desiti hehe... auto bez check enginea nije auto :mrgreen:
Sam sebe zavaras jel ulazes u nesto sto je odradilo svoj eksploatacioni vijek. :D

Edit:
Kupi A3 2012to god, 2.0 i uzivaj.
Post Reply