Pitamo Mehanicare ?

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Tesnjak_91
Posts: 163
Joined: 27/11/2021 09:01

#38376 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Tesnjak_91 »

black_adrian wrote: 02/12/2021 15:58
Tesnjak_91 wrote: 02/12/2021 15:49 Eh društvo, drug vozi golf 7, 2013 godište, izletila mu check engine lampica, otišli u servis na dijagnostiku, kažu da je u pitanju crknuta sonda vezana za dpf ventil? Interesuje me jel' to nešto ozbiljno (mehaničar je rekao da u suštini nije al' da se treba mjenjati čim prije). Također naručuju dijelove od Motorexa, pa jel' neko zna koliko bi ga to moglo ispasti?
Nemoj Motorex, preskupo a nije neki kvalitet.
jel ima u onih ReAl?
User avatar
black_adrian
Posts: 4564
Joined: 15/02/2021 13:32
Location: Medeno Polje
Vozim: vjetar

#38377 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by black_adrian »

Tesnjak_91 wrote: 02/12/2021 17:08 jel ima u onih ReAl?
Ne vjerujem, mislim da oni samo oko ulja i to rade, nisam siguran.

Neko mi posla automarjanovic, ukucaj tako na PIKu. Možda oni imaju. Ja sam finu ponudu za veliki servis dobio tako da ću vjerovatno kod njih kupiti kad bude vrijeme.

Edit: oni su u Doboju, to ti je i blizu
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#38378 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by 530i »

Frile86 wrote: 02/12/2021 09:47 Pozdrav raja,

Imam pitanje vezano za mjenjač. Vozim Alfa Romeo Giulietta 1.4 benzin 125 kW 99700 km. Naime u zadnje vrijeme prilikom prebacivanja u prvu i drugu brzinu mjenjač mi zapinje. Koliko znam ulje u mjenjaču nije mjenjano.Da li razlog može biti ulje ili je veći problem?

Svakako planiram slijedeće sedmice na servis, ali evo i prije toga da se informišem.
Promijeni ulje svakako, a uzrok može biti problematičan mjenjač M32. Valjda se potroše neki ležajevi u njemu pa zahtjeva reparaciju. Nadam se da će ovo neko od bolje upućenih/alfista vidjeti pa ti malo bolje objasniti.
User avatar
topcam
Posts: 5471
Joined: 08/07/2007 12:49
Vozim: uzbrdo

#38379 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by topcam »

530i wrote: 02/12/2021 17:27
Frile86 wrote: 02/12/2021 09:47 Pozdrav raja,

Imam pitanje vezano za mjenjač. Vozim Alfa Romeo Giulietta 1.4 benzin 125 kW 99700 km. Naime u zadnje vrijeme prilikom prebacivanja u prvu i drugu brzinu mjenjač mi zapinje. Koliko znam ulje u mjenjaču nije mjenjano.Da li razlog može biti ulje ili je veći problem?

Svakako planiram slijedeće sedmice na servis, ali evo i prije toga da se informišem.
Promijeni ulje svakako, a uzrok može biti problematičan mjenjač M32. Valjda se potroše neki ležajevi u njemu pa zahtjeva reparaciju. Nadam se da će ovo neko od bolje upućenih/alfista vidjeti pa ti malo bolje objasniti.
Ta oznaka M32 svugdje problem, od opela pa nadalje. 99.000 km je nista, ja jos nikad nisam mjenjao ulje u mjenjacu niti je i jedan majstor,
rekao da to trebam, bar meni.) Prethodna astra kod mene presla 276.000, ova do sada ca. 170.000.
Doduse nisam znao da je i kod alfista getriba m32.
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#38380 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by 530i »

Iz vremena saradnje Fiata i General Motorsa, Opel i Saab dobili odlične dizel motore, a fiat problematične mjenjače i (pre)teške platforme...
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83504
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#38381 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by _BataZiv_0809 »

Otprilike tako nekako....

Doduse dobili su i cool paljenje na sredisnjem grebenu od Saaba za Cromu :-D
oruzana_pobuna
Posts: 1756
Joined: 15/04/2021 11:24
Location: Prdimahovljani

#38382 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by oruzana_pobuna »

kako je krenulo dobice dugme i za gasenje od Saaba :lol:

hrpa debiloida - napravis sjajan auto - potpuno novo - potpuno nanovo razvijeni multijet motori koji nemaju mane i sve to u samo jednoj karoserijskoj izvedbi i k tome svemu prodaju ga pod suho zlato - nego haj i to raja puši - nidje karavana nidje hatch..... takav poduzetnicki retard moze biti samo talijan i niko vise.....

zato neka - Bella Ciao - mrš u 3 picke materne glupe.....
NediM17
Posts: 26452
Joined: 05/11/2009 11:49

#38383 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by NediM17 »

Ti zaboravio ko moderira ovu temu. :mrgreen:
oruzana_pobuna
Posts: 1756
Joined: 15/04/2021 11:24
Location: Prdimahovljani

#38384 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by oruzana_pobuna »

NediM17 wrote: 02/12/2021 18:49 Ti zaboravio ko moderira ovu temu. :mrgreen:
dgL_
Posts: 3175
Joined: 25/09/2014 22:39

#38385 Gume/dihtunzi nosača gepeka Passat b6

Post by dgL_ »

Pozz forumasi

Vec 20 dana muku mucim sa vodom u desnom dijelu gepeka kod passat b6 limuzina .. danas skinem tapacirung desni u gepeku i vidim da se slijeva sa nosaca gepeka... Tu ima guma koja bi trebala da stiti od vode ali je izgleda otisla. Ima li neko ideju gdje to mogu naci? Da li se ona mjenja opste? Vidim odozdo da je na zabice ali je gore nekako uklesana sa limarijom (kao da je vareno tako)


Ima li ko iskustva?
User avatar
kabal1337
Posts: 13449
Joined: 11/02/2012 21:08

#38386 Re: Gume/dihtunzi nosača gepeka Passat b6

Post by kabal1337 »

na VW-u zna i gumica antene da pusta vodu, pa se slijeva...
dgL_
Posts: 3175
Joined: 25/09/2014 22:39

#38387 Re: Gume/dihtunzi nosača gepeka Passat b6

Post by dgL_ »

kabal1337 wrote: 02/12/2021 20:42 na VW-u zna i gumica antene da pusta vodu, pa se slijeva...
Limuzina nema antenu
enes_mne
Posts: 5
Joined: 03/12/2021 12:17

#38388 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by enes_mne »

Pozdrav za sve clanove ako moze pomoc vezano za pasat b7 2.0 tdi 125kw ako budem uspeo da postavim sliku vezano za parametre vcds

https://usaupload.com/5rxD/20211129_140127.jpg
Last edited by enes_mne on 03/12/2021 12:29, edited 1 time in total.
enes_mne
Posts: 5
Joined: 03/12/2021 12:17

#38389 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by enes_mne »

Pozdrav za sve clanove ako moze pomoc vezano za pasat b7 2.0 tdi 125kw ako budem uspeo da postavim sliku vezano za parametre vcds
Evo link za sliku

https://usaupload.com/5rxD/20211129_140127.jpg
User avatar
emotivac
Posts: 1612
Joined: 01/03/2013 14:24

#38390 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by emotivac »

enes_mne wrote: 03/12/2021 12:27 Pozdrav za sve clanove ako moze pomoc vezano za pasat b7 2.0 tdi 125kw ako budem uspeo da postavim sliku vezano za parametre vcds
Evo link za sliku

https://usaupload.com/5rxD/20211129_140127.jpg
Koji problem imaš, šta ti se dešava sa autom ?
oruzana_pobuna
Posts: 1756
Joined: 15/04/2021 11:24
Location: Prdimahovljani

#38391 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by oruzana_pobuna »

emotivac wrote: 03/12/2021 12:45
enes_mne wrote: 03/12/2021 12:27 Pozdrav za sve clanove ako moze pomoc vezano za pasat b7 2.0 tdi 125kw ako budem uspeo da postavim sliku vezano za parametre vcds
Evo link za sliku

https://usaupload.com/5rxD/20211129_140127.jpg
Koji problem imaš, šta ti se dešava sa autom ?
ocito svi moramo imat VDCS da ocitamo mesjeu gresku :-)
User avatar
emotivac
Posts: 1612
Joined: 01/03/2013 14:24

#38392 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by emotivac »

oruzana_pobuna wrote: 03/12/2021 13:30
emotivac wrote: 03/12/2021 12:45

Koji problem imaš, šta ti se dešava sa autom ?
ocito svi moramo imat VDCS da ocitamo mesjeu gresku :-)
Možda čovjek konta da nije dobro "uzubljen", pretpostavljam da su ti parametri za to, možda i griješim :D .. Nisam automehaničar, al' se razumijem pomalo, tu i tamo :D
oruzana_pobuna
Posts: 1756
Joined: 15/04/2021 11:24
Location: Prdimahovljani

#38393 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by oruzana_pobuna »

ni ja u ginekologiju al rado pogledam
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#38394 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by S4mpion »

corei3 wrote: 01/12/2021 16:43 focus 2008,pri paljenju se na 10 sec upalilo na ekranu:power steering malfunction i nestalo. Sve ok radi,ne osjetim neke promjene. Sta bi moglo biti
Meni se znala palit' žuta lampica volana, a onda se ugasi nakon 5-6 minuta i ne pojavljuje se 10 dana. Uglavnom, nakon mjesec dana ode mi letva volana, neki spoj je bio.

Uglavnom, ne bi bilo loše da ti neko pregleda spojeve, da nema slučajno šta sumnjivo.
nikeze
Posts: 676
Joined: 07/12/2018 12:57

#38395 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by nikeze »

Frile86 wrote: 02/12/2021 09:47 Pozdrav raja,

Imam pitanje vezano za mjenjač. Vozim Alfa Romeo Giulietta 1.4 benzin 125 kW 99700 km. Naime u zadnje vrijeme prilikom prebacivanja u prvu i drugu brzinu mjenjač mi zapinje. Koliko znam ulje u mjenjaču nije mjenjano.Da li razlog može biti ulje ili je veći problem?

Svakako planiram slijedeće sedmice na servis, ali evo i prije toga da se informišem.
Dešava se to zimi kad je slabo ulje ili staro ulje u mjenjaču. Naspi sintetičko ulje za mjenjač 75w90 ili bolje.
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#38396 Re: Gume/dihtunzi nosača gepeka Passat b6

Post by S4mpion »

dgL_ wrote: 02/12/2021 20:52
kabal1337 wrote: 02/12/2021 20:42 na VW-u zna i gumica antene da pusta vodu, pa se slijeva...
Limuzina nema antenu
Baci pogled i na štopke, kod njih može puštat' takođe kada otkažu oni dihtunzi koji prijanjaju uz lim i provjeri imaš li vode u vratima gepeka, odnosno da li se čuje voda kada ih otvaraš. Na dnu vrata postoje mali pipci koji su obično zatvoreni, pa ih treba otkinut', da voda može izlazit'.
dgL_
Posts: 3175
Joined: 25/09/2014 22:39

#38397 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by dgL_ »

S4mpion wrote: 03/12/2021 15:16
dgL_ wrote: 02/12/2021 20:52

Limuzina nema antenu
Baci pogled i na štopke, kod njih može puštat' takođe kada otkažu oni dihtunzi koji prijanjaju uz lim i provjeri imaš li vode u vratima gepeka, odnosno da li se čuje voda kada ih otvaraš. Na dnu vrata postoje mali pipci koji su obično zatvoreni, pa ih treba otkinut', da voda može izlazit'.
Ma skinuoo sam tapacirung i tacno se vidi da curi na gumi onoj zastitnoj sto dodje na dnu drzaca gepeka... Narucio sam u motorexu ceka se 7 dana... Niti jedan otpad to nema zvao sam 20 barem .. katastrofa
NecuVise
Posts: 2885
Joined: 10/01/2020 20:02

#38398 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by NecuVise »

Koliko je bitno da auto ima onu zaštitnu gumu ispod motora? Svakako imam u planu da je stavim ali ako je baš bitno da ne čekam.
avijon
Posts: 1840
Joined: 20/08/2012 22:10

#38399 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by avijon »

NecuVise wrote: 03/12/2021 16:10 Koliko je bitno da auto ima onu zaštitnu gumu ispod motora? Svakako imam u planu da je stavim ali ako je baš bitno da ne čekam.
Pa eto ako je kad bitno sad je dok je zima zbog soli itd. A inace zbog aerodinamike je tu najvise.
User avatar
Evolution_IV
Posts: 20832
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti
Vozim: 3 Leša

#38400 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Evolution_IV »

:thumbup:
NecuVise wrote: 03/12/2021 16:10 Koliko je bitno da auto ima onu zaštitnu gumu ispod motora? Svakako imam u planu da je stavim ali ako je baš bitno da ne čekam.
bitno je da ti se ne dize prednji kraj pri vecim brzinama, kao i zastita...
Post Reply