Pitamo Mehanicare ?

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

User avatar
Optimist
Posts: 15530
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#38326 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Optimist »

emotivac wrote: 01/12/2021 15:05
laik1981 wrote: 01/12/2021 14:03 Kaze onaj Mido u Nedzaricima da su ovi padovi normalni. Kazu da je dobar autoelektricar..
Koliko je star akumulator ?
Koji je akumulator u autu ?
Koje je auto upitanju ?

Hoće to i od lošeg/starog akumulatora, ja bih prvo od toga počeo :thumbup:
Da si samo procitao prvi post na ovoj zadnjoj stranici.
corei3
Posts: 821
Joined: 22/05/2014 09:42

#38327 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by corei3 »

focus 2008,pri paljenju se na 10 sec upalilo na ekranu:power steering malfunction i nestalo. Sve ok radi,ne osjetim neke promjene. Sta bi moglo biti
Tesnjak_91
Posts: 163
Joined: 27/11/2021 09:01

#38328 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Tesnjak_91 »

Društvo, možda nije tema za to, ako nije halalite.

Zanima me dal' je ko koristio neke prekrivače/cerade ili tako nešto za zaštitu auta tokom zime i snijega? Ove zime će auto nažalost ostajati vani, pa da vidim jel' ima načina da ga zaštitim ikako?
NecuVise
Posts: 2885
Joined: 10/01/2020 20:02

#38329 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by NecuVise »

Tesnjak_91 wrote: 01/12/2021 18:31 Društvo, možda nije tema za to, ako nije halalite.

Zanima me dal' je ko koristio neke prekrivače/cerade ili tako nešto za zaštitu auta tokom zime i snijega? Ove zime će auto nažalost ostajati vani, pa da vidim jel' ima načina da ga zaštitim ikako?
Mene ovo također interesuje. Inače bi valjala neka tema za generalna pitanja, ne samo ovako za mehaničare.
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#38330 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by 530i »

Samo se vlaga ispod skuplja, ili garaža ili neka stoji kako stoji.
noviclan
Posts: 15028
Joined: 31/10/2013 06:48

#38331 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by noviclan »

Znaci dekica preko krova naravno autocerada i ako smijes-mozes ostaviti dva prozora po centimetar otvorene
foxlife
Posts: 9274
Joined: 17/02/2021 20:34

#38332 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by foxlife »

i ja sam negdje cuo ovo za vlagu pa onda bude gore nego da je pod snijegom
koliko je to istina ne znam bas
Tesnjak_91
Posts: 163
Joined: 27/11/2021 09:01

#38333 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Tesnjak_91 »

Za vlagu sam i ja čuo, al' zato i pitam, reko možda neko ima neku ideju ili savjet. Ako ništa pokrit ću samo stakla i to je to. Svakako će bit poliranje na proljeće :-D
User avatar
vjeshalica
Posts: 20769
Joined: 31/03/2019 14:56

#38334 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by vjeshalica »

Tesnjak_91 wrote: 01/12/2021 19:27 Za vlagu sam i ja čuo, al' zato i pitam, reko možda neko ima neku ideju ili savjet. Ako ništa pokrit ću samo stakla i to je to. Svakako će bit poliranje na proljeće :-D
Jel ostavljas na javnom parkingu auto?
alenn_m
Posts: 32
Joined: 22/11/2010 23:08

#38335 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by alenn_m »

Jel koristio neko ove prijenosne jump-startere / punjace ili kako se vec zovu.
Ide zima a vidim bihamk svaki dan na parkingu ispred zgrade i pali nekome auto, pa ne bih da i mene to doceka.

Nasao sam ova 3 koja su dovoljna za moj auto (motor je 1.4 benzin) ali ne znam valja li to ista, jel neko kinesko smece, pa ako moze savjet neki:
https://www.olx.ba/artikal/22897853/ein ... 8-1091511/
https://www.olx.ba/artikal/26442921/tel ... ower-bank/
https://www.masineialati.ba/shop/ostalo ... -vjs-3500/
User avatar
Optimist
Posts: 15530
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#38336 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Optimist »

Jeftinije ti dodje kupiti akumulator preventivno nego ove gluposti.
oruzana_pobuna
Posts: 1756
Joined: 15/04/2021 11:24
Location: Prdimahovljani

#38337 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by oruzana_pobuna »

prije rata se auto pokrivalo ceradom jerbo je bilo novo i hyjelo ga se cuvat i to je bogu plakat proces kad se umiksa vlaga smrzavanje stavljanje u gepek iste..... cerada je definitivno promasen potez.... one lagane su promasen slucaj jer se jacim vjetrom poderu ko papir.... daklem, cerada 0 do 1 boda

druga stvar je sto lopovija moze zasticen vizuelno odradjivat po autu sta hoce
NediM17
Posts: 26452
Joined: 05/11/2009 11:49

#38338 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by NediM17 »

Einhell jumper 12ka je startala potpuno ispraznjenog Land cruisera 2.8 dizela.
avijon
Posts: 1840
Joined: 20/08/2012 22:10

#38339 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by avijon »

alenn_m wrote: 01/12/2021 21:04 Jel koristio neko ove prijenosne jump-startere / punjace ili kako se vec zovu.
Ide zima a vidim bihamk svaki dan na parkingu ispred zgrade i pali nekome auto, pa ne bih da i mene to doceka.

Nasao sam ova 3 koja su dovoljna za moj auto (motor je 1.4 benzin) ali ne znam valja li to ista, jel neko kinesko smece, pa ako moze savjet neki:
https://www.olx.ba/artikal/22897853/ein ... 8-1091511/
https://www.olx.ba/artikal/26442921/tel ... ower-bank/
https://www.masineialati.ba/shop/ostalo ... -vjs-3500/
Bolje pametni punjac akumulatora ili preventino nov kao sto kazu. Ovo je vise da pomazes nekome ne za licnu upotrebu. Cim ti zatreba ovo znaci moras i akumulator kupit dupli trosak.
Tesnjak_91
Posts: 163
Joined: 27/11/2021 09:01

#38340 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Tesnjak_91 »

vjeshalica wrote: 01/12/2021 20:47
Tesnjak_91 wrote: 01/12/2021 19:27 Za vlagu sam i ja čuo, al' zato i pitam, reko možda neko ima neku ideju ili savjet. Ako ništa pokrit ću samo stakla i to je to. Svakako će bit poliranje na proljeće :-D
Jel ostavljas na javnom parkingu auto?
Ne, ostavljam u svom dvorištu. Trebao sam praviti garažu, međutim..

Zato sad pokušavam skontati imal' kakvo privremeno rješenje :)
User avatar
vjeshalica
Posts: 20769
Joined: 31/03/2019 14:56

#38341 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by vjeshalica »

Ma nema potrebe za tim, ako ti je u tvom dvoristu uvijek ga mozes oprati,ocistiti i tako, ja ceradu ne bi stavljala
avijon
Posts: 1840
Joined: 20/08/2012 22:10

#38342 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by avijon »

Tesnjak_91 wrote: 01/12/2021 21:15
vjeshalica wrote: 01/12/2021 20:47
Jel ostavljas na javnom parkingu auto?
Ne, ostavljam u svom dvorištu. Trebao sam praviti garažu, međutim..

Zato sad pokušavam skontati imal' kakvo privremeno rješenje :)
Ako ga neces provjetravati onda ostavi onog macijeg pijeska sto upija vlagu ili neki drugi proizvod slican. To za unutra
Tesnjak_91
Posts: 163
Joined: 27/11/2021 09:01

#38343 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Tesnjak_91 »

I to što kažete, ništa, zaštitit prozore, a ostalo nek stoji kako i jest. Malo ranije ustajat prije posla :D
foxlife
Posts: 9274
Joined: 17/02/2021 20:34

#38344 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by foxlife »

alenn_m wrote: 01/12/2021 21:04 Jel koristio neko ove prijenosne jump-startere / punjace ili kako se vec zovu.
Ide zima a vidim bihamk svaki dan na parkingu ispred zgrade i pali nekome auto, pa ne bih da i mene to doceka.

Nasao sam ova 3 koja su dovoljna za moj auto (motor je 1.4 benzin) ali ne znam valja li to ista, jel neko kinesko smece, pa ako moze savjet neki:
https://www.olx.ba/artikal/22897853/ein ... 8-1091511/
https://www.olx.ba/artikal/26442921/tel ... ower-bank/
https://www.masineialati.ba/shop/ostalo ... -vjs-3500/
ja bas imam ovaj drugi i on moze pomoci ako ono bas malo treba za bilo sta ozbiljnije nije bas neka opcija
to je bar moje iskustvo
ove ostale ne znam kakvi su
User avatar
Laplace
Posts: 14706
Joined: 19/11/2012 18:37

#38345 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Laplace »

Dzontra_Volta wrote: 01/12/2021 11:38
motachjointa wrote: 01/12/2021 10:37 zna li neko kako se podesava smjer prskalice za vodu za sofersajbu na golf 6, da li se moze iglicom usmjeriti, ima i neki kao mali imbus pored one rupice da li se mozda sa tim steluje?
Ma iglicom najnormalnije.
Pravo me nerviraju likovi koji voze ispred mene i upale prskalice, više od pola te tečnosti završi na mom staklu. I nije problem kad je i kod mene auto prljavo, ali kad je tek s pranja, dođe mi da popizdim.
Već sam pisao kako mi je prije par godina nestalo tečnosti za šajbu a ona prljava. Lik ispred u jednom trenutku štrcnu tečnost, ona preskoči njegov auto i pravo meni na šajbu, ja sam upalih brisače i čista šajba. Uljudno sam mu zahvalio. :D

[Dobro, malo sam pretjerao radi dramatike.]
User avatar
Laplace
Posts: 14706
Joined: 19/11/2012 18:37

#38346 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Laplace »

Tesnjak_91 wrote: 01/12/2021 18:31 Društvo, možda nije tema za to, ako nije halalite.

Zanima me dal' je ko koristio neke prekrivače/cerade ili tako nešto za zaštitu auta tokom zime i snijega? Ove zime će auto nažalost ostajati vani, pa da vidim jel' ima načina da ga zaštitim ikako?
Ja koristim onu presvlaku iz Binga, nešto kao šatorsko ili auto cerada. Ne stvara mi nešto vlagu, doduše nekad ispod stavim karton od ambalaže. Ujutru šajba bude OK i čista kao da i nije bilo minusa.
EasyMan
Posts: 2033
Joined: 30/11/2020 16:31

#38347 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by EasyMan »

:lol:

Kakve cerade crne, ko ce to svaki dan stavljati/skidati?
Kupujete li i menstrualne uloske za svoje ljubimce na 4 tocka? :D
foxlife
Posts: 9274
Joined: 17/02/2021 20:34

#38348 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by foxlife »

isto sta sam cuo da ne valja stavljati je raznorazne deke i sl jer i to valjda kad zaledi pa se zalijepi je smrt za limariju i sl
mozda najbolja solucija od tih stvari je karton ili stiropor cini mi se al je i to sada zezancija kako sta fazoni
User avatar
black_adrian
Posts: 4564
Joined: 15/02/2021 13:32
Location: Medeno Polje
Vozim: vjetar

#38349 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by black_adrian »

Tesnjak_91 wrote: 01/12/2021 21:15 Ne, ostavljam u svom dvorištu. Trebao sam praviti garažu, međutim..

Zato sad pokušavam skontati imal' kakvo privremeno rješenje :)
Ako si kontao garažu samo za auto, a ne da bude neka ostava onda ti je po mom mišljenju bolje udarit 4 grede i natkriti. Može se uradit da jako lijepo izgleda, a dole staviš one betonske pločice i središ. Mislim da bi to jeftinije izašlo od garaže, bi sigurno. Al to samo u slučaju da ćeš garažu samo za auto.

Ja da sad pravim sebi garažu tako bih uradio, al eto.. ne pada ništa na auto, ne prži ga sunce ljeti, a zimi se suši fino...
corei3
Posts: 821
Joined: 22/05/2014 09:42

#38350 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by corei3 »

cisto gradska voznja, tdci 1.6, 80kw, potrosnja 10.2l. ,na otvorenom 4l. zasto ovolika razlika,je li to ok
Post Reply