Pitamo Mehanicare ?

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

User avatar
black_adrian
Posts: 4564
Joined: 15/02/2021 13:32
Location: Medeno Polje
Vozim: vjetar

#38351 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by black_adrian »

corei3 wrote: 01/12/2021 21:59 cisto gradska voznja, tdci 1.6, 80kw, potrosnja 10.2l. ,na otvorenom 4l. zasto ovolika razlika,je li to ok
zavisi u kojem autu?
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#38352 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by 530i »

avijon wrote: 01/12/2021 21:13 Bolje pametni punjac akumulatora ili preventino nov kao sto kazu. Ovo je vise da pomazes nekome ne za licnu upotrebu. Cim ti zatreba ovo znaci moras i akumulator kupit dupli trosak.
Upališ kad zapneš negdje i odeš gdje si i krenuo, akumulator napuniš ili zamijeniš. Bez toga klemanje sa ko zna kakvim kablovima, nosanje akumulatora....Kako je to dupli trošak?
User avatar
Laplace
Posts: 14706
Joined: 19/11/2012 18:37

#38353 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Laplace »

foxlife wrote: 01/12/2021 21:48 isto sta sam cuo da ne valja stavljati je raznorazne deke i sl jer i to valjda kad zaledi pa se zalijepi je smrt za limariju i sl
mozda najbolja solucija od tih stvari je karton ili stiropor cini mi se al je i to sada zezancija kako sta fazoni
Deka se zna zalijepiti, naročito za lim. Karton je najbolje rješenje ako ne pada kiša ili snijeg, a ako pada stavim ceradu preko i sve OK.
corei3
Posts: 821
Joined: 22/05/2014 09:42

#38354 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by corei3 »

black_adrian wrote: 01/12/2021 22:12
corei3 wrote: 01/12/2021 21:59 cisto gradska voznja, tdci 1.6, 80kw, potrosnja 10.2l. ,na otvorenom 4l. zasto ovolika razlika,je li to ok
zavisi u kojem autu?
ford karavan
User avatar
black_adrian
Posts: 4564
Joined: 15/02/2021 13:32
Location: Medeno Polje
Vozim: vjetar

#38355 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by black_adrian »

corei3 wrote: 01/12/2021 22:34
ford karavan
OK je onda. Teže auto, gužve, mora bit i potrošnja jača. Još ako ga malo žustrije voziš pogotovo.
User avatar
vjeshalica
Posts: 20769
Joined: 31/03/2019 14:56

#38356 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by vjeshalica »

Laplace wrote: 01/12/2021 21:33
Ja koristim onu presvlaku iz Binga, nešto kao šatorsko ili auto cerada. Ne stvara mi nešto vlagu, doduše nekad ispod stavim karton od ambalaže. Ujutru šajba bude OK i čista kao da i nije bilo minusa.
Na siluxu je bilo kupiti onaj prekrivac za sajbu zimi pa se one usi preklope vratima,dobra je stvar,samo ima mahanu,magnetici koji su usiveni unutra da fiksiraju se na limariju ostavljaju ogrebotine,ja povukla i ostale tanke parnice na haubi i krovu,moze se poliranjem ukloniti...ima i druga opcija, debela najlonska kesa iz agricoma, 2komada, stavis na sajbu kad je mraz i nema teorije da zaledi,samo skines i otreses
User avatar
Koshpa
Posts: 4931
Joined: 20/05/2007 19:59
Location: Sarajevo

#38357 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Koshpa »

sajba treba da bude suha ako ces je pokrivati dekom i nece se zalijepiti, provjereno radi godinama.
User avatar
Danguba
Posts: 15926
Joined: 01/12/2003 00:00
Location: Tu negdje

#38358 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Danguba »

deka mora biti ambasadorka ili moze bilo koja?
User avatar
drug_profi
Posts: 65437
Joined: 16/07/2012 16:00

#38359 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by drug_profi »

Danguba wrote: 02/12/2021 01:14 deka mora biti ambasadorka ili moze bilo koja?
Moze bilo koja samo da se boja slaze uz boju laka.
User avatar
Koshpa
Posts: 4931
Joined: 20/05/2007 19:59
Location: Sarajevo

#38360 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Koshpa »

Danguba wrote: 02/12/2021 01:14 deka mora biti ambasadorka ili moze bilo koja?
Samo ambasadorka, kakve druge ku... palci
User avatar
drug_profi
Posts: 65437
Joined: 16/07/2012 16:00

#38361 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by drug_profi »

Imas te posebne auto deke u prodavnicama dijelova, ali ja bih preporucio da se ide u ovlasteni po originalne jer ove univerzalne nisu bas nesto.
oruzana_pobuna
Posts: 1756
Joined: 15/04/2021 11:24
Location: Prdimahovljani

#38362 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by oruzana_pobuna »

samo vunena deka za moj autitj da slucajno ne nazebu komponemte :thumbup: reuma na poluosovinama i to
Naslovnica
Posts: 35468
Joined: 20/03/2013 15:38

#38363 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Naslovnica »

Koshpa wrote: 02/12/2021 01:23
Danguba wrote: 02/12/2021 01:14 deka mora biti ambasadorka ili moze bilo koja?
Samo ambasadorka, kakve druge ku... palci
Image
User avatar
madesa
Posts: 5570
Joined: 26/07/2013 02:37

#38364 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by madesa »

oruzana_pobuna wrote: 30/11/2021 12:54
madesa wrote: 30/11/2021 12:30 imam problem kod corse c, mokar pod kod vozaca. Odvod sam ocistio ali i dalje je pod vlažan. Jedino mi je cudno sto je suh dio gdje su papučice, znaci da se voda ne slijeva odatle. Zna li neko sta jos moze biti odakle da voda dodje?
isto i za tebe vazi - probaj malo posusit pa zalit vodom da vidis ima li tragova po kederima od vode.... u kakvom su stanju rubovi vrata vozacevih?
sve je suho , vrata i prag. Jednostavno mokro na sredini. Nema nikakvih tragova da voda dolazi odozgo ili sa strane. Da li ima neki mozda odvod ispod koji je zacepljen ili ? Hvala na odgovoru :thumbup:
User avatar
hellhammer
Posts: 513
Joined: 06/01/2015 19:24

#38365 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by hellhammer »

Tesnjak_91 wrote: 27/11/2021 17:16 Još par pitanja :D

auto ima start stop sistem, koliko vidim akumulatori te vrste su haman skuplji u odnosu na obične, eh sad mene zanima:

Da li se start stop može trajno isključiti pošto mi se ne dopada taj način rada?

Da li se umjesto tog start stop može staviti obični i da li će to uticati na rad start stop sistema, odnosno da li će usčjed toga taj sistem prestati raditi ili će samo taj slabiji akumulator da brže "rikne"?

Nevezano za ovo, kad su u pitanju mali servisi i filteri/ulje vezani za isti, koje marke bi ste vi preporučili da se koriste kao "kvalitetnije" ?
5 godina u autu obicni akumulator i nije jos crkao. Ugradio ga za prvu pomoc i jos traje. Jedino sto start stop ne funkcionise. Cekam ga godinama da crkne
lavic
Posts: 3589
Joined: 14/04/2011 15:03

#38366 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by lavic »

Jaooo, sto me jebe struja u zadnje vrijeme..... :twisted: :twisted: :twisted:, najgora opcija javi se pa nestane, pa se javi pa opet OK....
NediM17
Posts: 26452
Joined: 05/11/2009 11:49

#38367 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by NediM17 »

Ponestaje ti cumura, redukcije pocele. :mrgreen:
lavic
Posts: 3589
Joined: 14/04/2011 15:03

#38368 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by lavic »

Izgleda da mi slijedi kopanje, ali po autu....
NediM17
Posts: 26452
Joined: 05/11/2009 11:49

#38369 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by NediM17 »

Sta te briga, platice ti dnevnice i dok si u "neposluhu". :lol:
Frile86
Posts: 45
Joined: 09/04/2013 18:52

#38370 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Frile86 »

Pozdrav raja,

Imam pitanje vezano za mjenjač. Vozim Alfa Romeo Giulietta 1.4 benzin 125 kW 99700 km. Naime u zadnje vrijeme prilikom prebacivanja u prvu i drugu brzinu mjenjač mi zapinje. Koliko znam ulje u mjenjaču nije mjenjano.Da li razlog može biti ulje ili je veći problem?

Svakako planiram slijedeće sedmice na servis, ali evo i prije toga da se informišem.
lavic
Posts: 3589
Joined: 14/04/2011 15:03

#38371 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by lavic »

NediM17 wrote: 02/12/2021 09:45 Sta te briga, platice ti dnevnice i dok si u "neposluhu". :lol:
:-? :skoljka:
Tesnjak_91
Posts: 163
Joined: 27/11/2021 09:01

#38372 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Tesnjak_91 »

Eh društvo, drug vozi golf 7, 2013 godište, izletila mu check engine lampica, otišli u servis na dijagnostiku, kažu da je u pitanju crknuta sonda vezana za dpf ventil? Interesuje me jel' to nešto ozbiljno (mehaničar je rekao da u suštini nije al' da se treba mjenjati čim prije). Također naručuju dijelove od Motorexa, pa jel' neko zna koliko bi ga to moglo ispasti?
avijon
Posts: 1840
Joined: 20/08/2012 22:10

#38373 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by avijon »

Tesnjak_91 wrote: 02/12/2021 15:49 Eh društvo, drug vozi golf 7, 2013 godište, izletila mu check engine lampica, otišli u servis na dijagnostiku, kažu da je u pitanju crknuta sonda vezana za dpf ventil? Interesuje me jel' to nešto ozbiljno (mehaničar je rekao da u suštini nije al' da se treba mjenjati čim prije). Također naručuju dijelove od Motorexa, pa jel' neko zna koliko bi ga to moglo ispasti?
Motorex zvani žara
User avatar
black_adrian
Posts: 4564
Joined: 15/02/2021 13:32
Location: Medeno Polje
Vozim: vjetar

#38374 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by black_adrian »

Tesnjak_91 wrote: 02/12/2021 15:49 Eh društvo, drug vozi golf 7, 2013 godište, izletila mu check engine lampica, otišli u servis na dijagnostiku, kažu da je u pitanju crknuta sonda vezana za dpf ventil? Interesuje me jel' to nešto ozbiljno (mehaničar je rekao da u suštini nije al' da se treba mjenjati čim prije). Također naručuju dijelove od Motorexa, pa jel' neko zna koliko bi ga to moglo ispasti?
Nemoj Motorex, preskupo a nije neki kvalitet.
oruzana_pobuna
Posts: 1756
Joined: 15/04/2021 11:24
Location: Prdimahovljani

#38375 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by oruzana_pobuna »

ako je izletila cek endjin lampica nek je uturi nazad u tablu.... i nek pazi po rupama.....
Post Reply