Pitamo Mehanicare ?

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

User avatar
black_adrian
Posts: 4564
Joined: 15/02/2021 13:32
Location: Medeno Polje
Vozim: vjetar

#38251 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by black_adrian »

Tesnjak_91 wrote: 27/11/2021 17:32 Više je pitanje bilo iz radoznalosti :) koliko sam ja upućen akumulator je mjenjan nedavno, ovo me samo onako zanimalo. Malo sam googlao prije nego sam pitao, i svašta ljudi pišu..

Jel' ta firma/radnja vrši prodaju preko neta, odnosno jel' se može naručiti da pošalju to sve?
Trebalo bi da ima i dostava, ja sam im napisao poruku na Viber da želim komplet mali servis za taj i taj motor, u mom slučaju 2.0 140KS, nakon dan sam došao u poslovnicu i kesa me čekala kod stola.

Poslat ću ti broj u pp pa pitaj.
mirza2811
Posts: 125
Joined: 07/11/2016 09:58

#38252 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by mirza2811 »

zasto auto trosi antifriz na kratkim relacijama ( po gradu) , dok izlazak na otvorenu cestu i autoput (predjenih preko 200km) i nije nista potrosio. Nema nikakve majoneze nigdje, motorno ulje na istoj razini uvijek. Jedino sto je boca od antifriza vlazna uvijek. u pitanju 1.9 jtdm 88kw
User avatar
Optimist
Posts: 15530
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#38253 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Optimist »

Moze i meni kontakt adriane.
Hvala.
AtillaS
Posts: 2140
Joined: 27/08/2021 18:55

#38254 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by AtillaS »

mirza2811 wrote: 27/11/2021 18:50 zasto auto trosi antifriz na kratkim relacijama ( po gradu) , dok izlazak na otvorenu cestu i autoput (predjenih preko 200km) i nije nista potrosio. Nema nikakve majoneze nigdje, motorno ulje na istoj razini uvijek. Jedino sto je boca od antifriza vlazna uvijek. u pitanju 1.9 jtdm 88kw
Provjeriti bocu, crijeva i spojeve.
Provjeriti tečnost da nije previše razblažena vodom.
User avatar
black_adrian
Posts: 4564
Joined: 15/02/2021 13:32
Location: Medeno Polje
Vozim: vjetar

#38255 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by black_adrian »

Optimist wrote: 27/11/2021 18:50 Moze i meni kontakt adriane.
Hvala.
Poslano. :D
preludezalude
Posts: 7013
Joined: 07/03/2012 00:09

#38256 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by preludezalude »

Tesnjak_91 wrote: 27/11/2021 17:33
AtillaS wrote: 27/11/2021 17:31
Taj akumulator će ti trajati mnogo duže od običnog, pa nemoj od njega da praviš problem.

Kod nekih auta ako tri puta uzastopno nakon paljenja ugasiš start stop na dugmetu ubuduće će mu off biti default. A može ti neko i softverski to u servisu ugasiti.

I vidim da bezveze čačkaš mečku oko tog auta, vozi i ne zajebavaj.
:D
Ja koliko znam nije bas isto punjenje obicnog i AGM akumulatora. AGM akumulator ne trpi visok napon punjenja ali zato trpi odlicno visoku jakost punjenja. Ako je u autu prilagodjeno punjenje za AGM akumulator...sta ce se desavati kad se stavi klasicni akumulator i koliko dugo ce trajati??? Sta ako ga elektronika vidi kao npr ispraznjen akumulator i pocne ga puniti sa 50A ili 100A.
Ne znam...mozda sve bude radilo ok ali ne postoje dzabe posebni punjaci za AGM i GEL akumulatore.
AtillaS
Posts: 2140
Joined: 27/08/2021 18:55

#38257 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by AtillaS »

Kompjuter kontroliše AGM, staviti umjesto njega obični akumulator je idiotizam.
User avatar
mk ultra
Posts: 24036
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Fiume
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#38258 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by mk ultra »

Jedina razlika je dubina pražljenja u ciklusu, sve ostalo je isto
Što će AGM izdržati 800 ciklusa, ovaj obicni bilo kakav tim tempom sa izdrzi 300 max

Ako se to isplati, a ne isplati, agm je u svakom slucaju bolja opcija, pa i na sistemu koji to ne zahtjeva
Ili gel
Ili neki zatvoreni akku
mirza2811
Posts: 125
Joined: 07/11/2016 09:58

#38259 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by mirza2811 »

AtillaS wrote: 27/11/2021 19:02
Provjeriti bocu, crijeva i spojeve.
Provjeriti tečnost da nije previše razblažena vodom.
1l antifriza i 1l destilovane vode sam mijeso, pa dosipo po potrebi, neki pola l sam samo nasuo . odmah nakon toga potrosi, al sto je cudno, uvijek potrosi i stane do malo ispod min i to je to. Nikad ne ide ispod.
User avatar
Optimist
Posts: 15530
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#38260 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Optimist »

Onda je moguce da ti ne valja cep. Pokusaj njega prvo zamijeniti.
AtillaS
Posts: 2140
Joined: 27/08/2021 18:55

#38261 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by AtillaS »

Može biti i čep. Mora se vidjeti gdje nestaje tekućina. Kažeš da nema "majoneze", pa bi to trebalo značiti da ne ide u ulje. Ima li ikakvog vanjskog curenja da si primjetio ispod motora ili auta?
mirza2811
Posts: 125
Joined: 07/11/2016 09:58

#38262 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by mirza2811 »

Jednom , vjerovatno jer sam previse nasuo antifriza u bocu. Na hladan motor sam usuo na max razinu. Poslije toga vise nikad, bas svaki put gledam ispod auta, kad je hladan ili vruc, jednostavno nema fleke nikakve. Osim boca sto je vlazna uvijek , i vidio sam trag antifriza na mjenjacu, odmah ispod boce, i to je to.
Dzontra_Volta
Posts: 8007
Joined: 20/01/2011 11:10

#38263 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Dzontra_Volta »

Evolution_IV wrote: 27/11/2021 11:01
Dzontra_Volta wrote: 27/11/2021 10:51 Čuj ventilator radi kad se ugasi motor, pa to znači da je radila regeneracija!? Niđe veze.
Ventilator radi dok ne završi hlađenje rashladne tečnosti i nema veze sa dpf-om. Tu funkciju imaju auta odvajkada, kad nije ni postojao dpf.
Nemas ti pojma evo da ti direktno kazem, svaki ga upali kad radi regeneraciju bez obzira na temp vode...ne radi vode nego radi drugih stvari, a ti proguglaj zasto...
Dakle izmišljam kad kažem da je kod mog starog Megana benzinca 1,4 16v (bez dpf-a očigledno) radio ventilator nakon što ugasim auto?
User avatar
Evolution_IV
Posts: 20832
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti
Vozim: 3 Leša

#38264 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Evolution_IV »

Dzontra_Volta wrote: 27/11/2021 22:37
Evolution_IV wrote: 27/11/2021 11:01

Nemas ti pojma evo da ti direktno kazem, svaki ga upali kad radi regeneraciju bez obzira na temp vode...ne radi vode nego radi drugih stvari, a ti proguglaj zasto...
Dakle izmišljam kad kažem da je kod mog starog Megana benzinca 1,4 16v (bez dpf-a očigledno) radio ventilator nakon što ugasim auto?
Ne cudi me nista za te renole, to nikad ni sa jednim autom nisam iskusio :run:
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#38265 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by 530i »

Dzontra_Volta wrote: 27/11/2021 22:37 Dakle izmišljam kad kažem da je kod mog starog Megana benzinca 1,4 16v (bez dpf-a očigledno) radio ventilator nakon što ugasim auto?
Sve je to OK. Treba imati iskustva. Kod većine auta s kojim sam se malo više družio ventilator je znao ostati upaljen po gašenju motora, upravo na osnovu temperature rashladne tečnosti.
Tesnjak_91
Posts: 163
Joined: 27/11/2021 09:01

#38266 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Tesnjak_91 »

530i wrote: 27/11/2021 22:52
Dzontra_Volta wrote: 27/11/2021 22:37 Dakle izmišljam kad kažem da je kod mog starog Megana benzinca 1,4 16v (bez dpf-a očigledno) radio ventilator nakon što ugasim auto?
Sve je to OK. Treba imati iskustva. Kod većine auta s kojim sam se malo više družio ventilator je znao ostati upaljen po gašenju motora, upravo na osnovu temperature rashladne tečnosti.
Znalo se i meni na Astri 1.6 benzin to dešavat. Ostane radit kao ventilator nakon što ugasim auto, al' najčešće nakon što ga malo dinamičnije vozim malo duži put :D
User avatar
Evolution_IV
Posts: 20832
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti
Vozim: 3 Leša

#38267 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Evolution_IV »

Ne znam, meni se nikad nije desilo, valjda jer ohladim auto prije stajanja :)
TLOP
Posts: 358
Joined: 23/01/2020 11:12

#38268 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by TLOP »

Upalila mi se lampica za akumulator na autoputu negdje oko 120-130km/h i cula se neka buka oko akumulatora
Inace se ne pali tokom voznje :?
Alternator mozda il remen, sta je najgore a sta najbolje sto se moglo desit pa napravit problem
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 39560
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#38269 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by bitanga_sa_otesa »

digni haubu pa baci oko
TLOP
Posts: 358
Joined: 23/01/2020 11:12

#38270 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by TLOP »

nit se sta cuje nit gori kad vozim sporije ovo se prvi put desilo
User avatar
basicm
Posts: 11634
Joined: 16/01/2012 21:38

#38271 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by basicm »

Evolution_IV wrote: 27/11/2021 23:04 Ne znam, meni se nikad nije desilo, valjda jer ohladim auto prije stajanja :)
Primjeti obrazac “benzinac” u pisanjima.
oruzana_pobuna
Posts: 1756
Joined: 15/04/2021 11:24
Location: Prdimahovljani

#38272 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by oruzana_pobuna »

TLOP wrote: 27/11/2021 23:18 Upalila mi se lampica za akumulator na autoputu negdje oko 120-130km/h i cula se neka buka oko akumulatora
Inace se ne pali tokom voznje :?
Alternator mozda il remen, sta je najgore a sta najbolje sto se moglo desit pa napravit problem
pa ako auto radi jos uvijek - dobra vijest je da motor radi - nije remen podletio pod drugi nisu se zapetljali i jos uvijek se moze i vrijedi pravit.... to je worst case scenario....

ako se neka buka cula - moguce je da je jedan od lezaja spanera, rolera, zatezaca, alternatora zaribo i da vrti kajs preko nepokretne prepreke - moguce je da je i popustio remen zbog ko zna kojih razloga....

u svakom slucaju - ne bih preporucio da palis auto vise dok mehanicar ne ustanovi je l neki lezaj otiso, je l alternator otiso, jel lezaj alternatora otiso, jel kajs se podero, puko, svuko, jel neki roler spaner zakovo i zaribo (obicno bi se osjetio smrad vulkanizirane gume)

uglavnom - ako indikator akumulatora gori - alternator ne puni sistem strujom zbog nekog razloga ili nema pogon, ili je sam ostecen ili je blokiran na remenu kojeg jos uvijek motor pokusava da vrti.....


uglavnom - javi sta se desilo - a taj ti je popravak vise nego hitan zbog drugih mogucih ostecenja....


ne bih da budem bezobrazan - ali tebe to auto, koliko se sjecam A klasa - izgleda vec podugo dobro jebe i ja bih ga se rijesio uz postenu cijenu ili na otpad ili nekom prodat za razuman iznos...... jer je ocito izjeban do kraja.....
TLOP
Posts: 358
Joined: 23/01/2020 11:12

#38273 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by TLOP »

ispopravljale su se ostale stvari na autu a ovo vjerovatno ne bi bilo ni primijeceno da se nije na autoput odvuko
Inace taj zvuk koji se cuo je bio ko zvuk iskricenja, ono ko dvije zice da spajas pod naponom
I ugasila se lampica cim se spustio oko 100km/h i vise se nije palila tokom voznje nikako pa mi je to cudno bilo
User avatar
Optimist
Posts: 15530
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#38274 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Optimist »

Nemoj ubuduce vozit brze od 100 i nece biti problema.
User avatar
black_adrian
Posts: 4564
Joined: 15/02/2021 13:32
Location: Medeno Polje
Vozim: vjetar

#38275 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by black_adrian »

vozi ga onda dok se ne raspadne, ja u to vise ne bih marke ulozio... sretno :thumbup:
Post Reply