Pitamo Mehanicare ?

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Qwerty1234
Posts: 1278
Joined: 27/05/2021 09:57

#38226 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Qwerty1234 »

Evolution_IV wrote: 27/11/2021 11:01
Dzontra_Volta wrote: 27/11/2021 10:51 Čuj ventilator radi kad se ugasi motor, pa to znači da je radila regeneracija!? Niđe veze.
Ventilator radi dok ne završi hlađenje rashladne tečnosti i nema veze sa dpf-om. Tu funkciju imaju auta odvajkada, kad nije ni postojao dpf.
Nemas ti pojma evo da ti direktno kazem, svaki ga upali kad radi regeneraciju bez obzira na temp vode...ne radi vode nego radi drugih stvari, a ti proguglaj zasto...
I ja sam se pogresno izrazio, voda je iste temp ali iz nekog razloga je taj ventilator potreban.

Valjda su njemacki inzinjeri znali zasto to treba, jel tako @Entropio ? :D
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 39562
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#38227 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by bitanga_sa_otesa »

Qwerty1234 wrote: 27/11/2021 11:24
bitanga_sa_otesa wrote: 27/11/2021 11:01 na koliko stepeni se dize temperatura prilikom regeneracije :? :?:
6374947 stepeni, malo manje nego na suncu :D ali samo malo manje
onda treba sigurno,ako ne i 2 ventilatora na max brzini :lol:
Qwerty1234
Posts: 1278
Joined: 27/05/2021 09:57

#38228 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Qwerty1234 »

bitanga_sa_otesa wrote: 27/11/2021 11:27
Qwerty1234 wrote: 27/11/2021 11:24

6374947 stepeni, malo manje nego na suncu :D ali samo malo manje
onda treba sigurno,ako ne i 2 ventilatora na max brzini :lol:
To ti pricam.U ovim novijim generacijama poslje 2018 su njemacki inzinjeri stavili i treci ventilator za svaki slucaj :D

Dosta zajebancije. :D

Kome u sarajevu da odvucem auto na zamjenu ulja u mjenjacu, reduktoru, diferencijalu i haldexu (plus filter)?
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 39562
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#38229 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by bitanga_sa_otesa »

Qwerty1234 wrote: 27/11/2021 11:37

Kome u sarajevu da odvucem auto na zamjenu ulja u mjenjacu, reduktoru, diferencijalu i haldexu (plus filter)?
koji auto?
User avatar
Optimist
Posts: 15530
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#38230 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Optimist »

A3 2011 god. :-D
Tesnjak_91
Posts: 163
Joined: 27/11/2021 09:01

#38231 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Tesnjak_91 »

Pozdrav svima,

kupio sam nedavno Golfa 6, pa me zanima sljedeće:

od opreme ima skoro sve, sem električnih podizača za zadnja vrata pa me zanima je li moguće to ugraditi naknadno i da li neko zna neku okvirnu cifru?

Također ima par parnica po limariji, koliko bi došlo farbanje kompletnog auta, boja je metalic siva, ukoliko to igra ulogu, ili se možda može to rješiti čak i poliranjem? Zna li neko možda cijene onih folija što se postavljaju umjesto farbanja i da li je to isplativije od samog farbanja?

Hvala unaprijed svakome ko izdvoji vremena da odgovori. :bih:
Qwerty1234
Posts: 1278
Joined: 27/05/2021 09:57

#38232 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Qwerty1234 »

bitanga_sa_otesa wrote: 27/11/2021 11:38
Qwerty1234 wrote: 27/11/2021 11:37

Kome u sarajevu da odvucem auto na zamjenu ulja u mjenjacu, reduktoru, diferencijalu i haldexu (plus filter)?
koji auto?
Odgovori optimist. :D

2.0 125kw je motor ako znaci sta

Hvala druze. :thumbup:
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 39562
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#38233 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by bitanga_sa_otesa »

Qwerty1234 wrote: 27/11/2021 13:04

Odgovori optimist. :D

2.0 125kw je motor ako znaci sta

Hvala druze. :thumbup:
meni ne znaci nista :D
ja samo znam avlijanere ,mozda da ides u ovlasteni :?
Qwerty1234
Posts: 1278
Joined: 27/05/2021 09:57

#38234 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Qwerty1234 »

bitanga_sa_otesa wrote: 27/11/2021 13:06
Qwerty1234 wrote: 27/11/2021 13:04

Odgovori optimist. :D

2.0 125kw je motor ako znaci sta

Hvala druze. :thumbup:
meni ne znaci nista :D
ja samo znam avlijanere ,mozda da ides u ovlasteni :?
Ako ga ne zna uradit niko sem ovlastenig necu ga ni vozit, nek crkne sve jebes ga :D
artur morgan
Posts: 3705
Joined: 30/04/2020 19:47

#38235 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by artur morgan »

@Tesnjak_91
Morao bi preuzeti sve sa drugog auta koje to ima, komplet unutrasnji mehanizam ukljucujuci obloge tj tapacire zadnjih vrata i prednjih ljevih zbog prekidaca, plus razvesti instalaciju u zadnja, pa dijagnostikom sve to regulisati. Moze se uraditi ali je neisplativo. Na autootpadima ima to pa vidi cijene.
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 39562
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#38236 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by bitanga_sa_otesa »

Qwerty1234 wrote: 27/11/2021 13:11

Ako ga ne zna uradit niko sem ovlastenig necu ga ni vozit, nek crkne sve jebes ga :D
probaj autoservis gti u butmiru :thumbup:
User avatar
black_adrian
Posts: 4564
Joined: 15/02/2021 13:32
Location: Medeno Polje
Vozim: vjetar

#38237 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by black_adrian »

Tesnjak_91 wrote: 27/11/2021 12:50 Pozdrav svima,

kupio sam nedavno Golfa 6, pa me zanima sljedeće:

od opreme ima skoro sve, sem električnih podizača za zadnja vrata pa me zanima je li moguće to ugraditi naknadno i da li neko zna neku okvirnu cifru?

Također ima par parnica po limariji, koliko bi došlo farbanje kompletnog auta, boja je metalic siva, ukoliko to igra ulogu, ili se možda može to rješiti čak i poliranjem? Zna li neko možda cijene onih folija što se postavljaju umjesto farbanja i da li je to isplativije od samog farbanja?

Hvala unaprijed svakome ko izdvoji vremena da odgovori. :bih:
Ja ne bih dirao ništa oko tih podizača, nek stoji kako je, bezveze ćeš se para nadavati, a zadnji prozori se rijetko i otvaraju.

Šta je reći sa parnicama? Imaš li koju sliku?
Ako je dublja malo ne može se polirati, mora farbanje. Opet, da farbaš komplet auto, ako hoćeš da valja skupo je. A ako ti neko slabo uradi bacio si te pare što si dao na farbanje. Za folije ne znam, nisam to stavljao nikad. Nemam predstavu o kakvim se parnicama radi tako da ti ne mogu dati jasnu informaciju o tom šta bih ja uradio.

Sretno sa novim autom :D
Qwerty1234
Posts: 1278
Joined: 27/05/2021 09:57

#38238 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Qwerty1234 »

bitanga_sa_otesa wrote: 27/11/2021 13:28
Qwerty1234 wrote: 27/11/2021 13:11

Ako ga ne zna uradit niko sem ovlastenig necu ga ni vozit, nek crkne sve jebes ga :D
probaj autoservis gti u butmiru :thumbup:
:thumbup:
User avatar
Optimist
Posts: 15530
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#38239 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Optimist »

Qwerty1234 wrote: 27/11/2021 13:11
Ako ga ne zna uradit niko sem ovlastenig necu ga ni vozit, nek crkne sve jebes ga :D
Lauda kod Pionirske doline.
Tesnjak_91
Posts: 163
Joined: 27/11/2021 09:01

#38240 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Tesnjak_91 »

Hvala na odgovorima. Iskreno pretpostavio sam to za podizače da je situacija takva, da je u suštini neisplativo, realno upravu ste, rijetko se koriste ali eto, reko da pitam ljude koji znaju više od mene :D
preludezalude
Posts: 7013
Joined: 07/03/2012 00:09

#38241 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by preludezalude »

Ima li neko iskustva sa univerzalnim katalizatorima? Mislim na novo kupljeno u radnji. Radi li to svoj posao? I da li je dovoljno gledati onaj podatak za koju kubikazu je dostatan?
Tesnjak_91
Posts: 163
Joined: 27/11/2021 09:01

#38242 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Tesnjak_91 »

Još par pitanja :D

auto ima start stop sistem, koliko vidim akumulatori te vrste su haman skuplji u odnosu na obične, eh sad mene zanima:

Da li se start stop može trajno isključiti pošto mi se ne dopada taj način rada?

Da li se umjesto tog start stop može staviti obični i da li će to uticati na rad start stop sistema, odnosno da li će usčjed toga taj sistem prestati raditi ili će samo taj slabiji akumulator da brže "rikne"?

Nevezano za ovo, kad su u pitanju mali servisi i filteri/ulje vezani za isti, koje marke bi ste vi preporučili da se koriste kao "kvalitetnije" ?
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 39562
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#38243 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by bitanga_sa_otesa »

Tesnjak_91 wrote: 27/11/2021 17:16

Da li se umjesto tog start stop može staviti obični i da li će to uticati na rad start stop sistema, odnosno da li će usčjed toga taj sistem prestati raditi
sam si sebi odgovorio :)
Tesnjak_91
Posts: 163
Joined: 27/11/2021 09:01

#38244 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Tesnjak_91 »

bitanga_sa_otesa wrote: 27/11/2021 17:23
Tesnjak_91 wrote: 27/11/2021 17:16

Da li se umjesto tog start stop može staviti obični i da li će to uticati na rad start stop sistema, odnosno da li će usčjed toga taj sistem prestati raditi
sam si sebi odgovorio :)
Dakle sve ostalo će biti ok, sem tog SS sistema?
User avatar
black_adrian
Posts: 4564
Joined: 15/02/2021 13:32
Location: Medeno Polje
Vozim: vjetar

#38245 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by black_adrian »

Tesnjak_91 wrote: 27/11/2021 17:16 Još par pitanja :D

auto ima start stop sistem, koliko vidim akumulatori te vrste su haman skuplji u odnosu na obične, eh sad mene zanima:

Da li se start stop može trajno isključiti pošto mi se ne dopada taj način rada?

Da li se umjesto tog start stop može staviti obični i da li će to uticati na rad start stop sistema, odnosno da li će usčjed toga taj sistem prestati raditi ili će samo taj slabiji akumulator da brže "rikne"?

Nevezano za ovo, kad su u pitanju mali servisi i filteri/ulje vezani za isti, koje marke bi ste vi preporučili da se koriste kao "kvalitetnije" ?
Ja koristim Mobil1 ESP formula ulje i MANN filtere za mog Passata sa CR motorom. U Re Al Company kupim to ulje, imaju certifikat, znači nije dupljak. Filteri isto tako, dosta su dobri. Ja ne bih dalje tražio, možda baš ako hoćeš Castrol ulje al traži sa certifikatom a ne dupljak da ti podvali neko, na Ilidži je taj ovlašteni za Castrol, zaboravio sam kako se zove. Samo redovno mijenjaj.

Start stop možeš ugasiti preko dijagnostike, mislim da naplaćuju 60-70KM. Ja nisam to radio, samo jednostavno stekao refleks da kad upalim auto, pored paljenja svjetala, itd. pritisnem i tipkicu za start stop da se ugasi.

Ne razumijem zašto bi stavljao drugi akumulator ako nemaš problema sa njim? Moj auto je 2010. g. i dalje je fabrički akumulator, pali k'o mina.
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 39562
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#38246 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by bitanga_sa_otesa »

Tesnjak_91 wrote: 27/11/2021 17:26
Dakle sve ostalo će biti ok, sem tog SS sistema?
ja sam dobio takvu informaciju u ovlastenom za jedan noviji auto 2018. na njemu se ne moze softverski iskljuciti start stop,vec samo svaki put kad ga upalis mozes za tu voznju ugasiti,kad ponovo upalis on se aktivira i mehanicar iz ovlastenog servisa rekao da nema opcije da se to skroz ugasi vec samo da se stavi obicni akumulator i da ce prestati raditi .
AtillaS
Posts: 2140
Joined: 27/08/2021 18:55

#38247 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by AtillaS »

Tesnjak_91 wrote: 27/11/2021 17:16 Još par pitanja :D

auto ima start stop sistem, koliko vidim akumulatori te vrste su haman skuplji u odnosu na obične, eh sad mene zanima:

Da li se start stop može trajno isključiti pošto mi se ne dopada taj način rada?

Da li se umjesto tog start stop može staviti obični i da li će to uticati na rad start stop sistema, odnosno da li će usčjed toga taj sistem prestati raditi ili će samo taj slabiji akumulator da brže "rikne"?

Nevezano za ovo, kad su u pitanju mali servisi i filteri/ulje vezani za isti, koje marke bi ste vi preporučili da se koriste kao "kvalitetnije" ?
Taj akumulator će ti trajati mnogo duže od običnog, pa nemoj od njega da praviš problem.

Kod nekih auta ako tri puta uzastopno nakon paljenja ugasiš start stop na dugmetu ubuduće će mu off biti default. A može ti neko i softverski to u servisu ugasiti.

I vidim da bezveze čačkaš mečku oko tog auta, vozi i ne zajebavaj.
Tesnjak_91
Posts: 163
Joined: 27/11/2021 09:01

#38248 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Tesnjak_91 »

black_adrian wrote: 27/11/2021 17:27
Tesnjak_91 wrote: 27/11/2021 17:16 Još par pitanja :D

auto ima start stop sistem, koliko vidim akumulatori te vrste su haman skuplji u odnosu na obične, eh sad mene zanima:

Da li se start stop može trajno isključiti pošto mi se ne dopada taj način rada?

Da li se umjesto tog start stop može staviti obični i da li će to uticati na rad start stop sistema, odnosno da li će usčjed toga taj sistem prestati raditi ili će samo taj slabiji akumulator da brže "rikne"?

Nevezano za ovo, kad su u pitanju mali servisi i filteri/ulje vezani za isti, koje marke bi ste vi preporučili da se koriste kao "kvalitetnije" ?
Ja koristim Mobil1 ESP formula ulje i MANN filtere za mog Passata sa CR motorom. U Re Al Company kupim to ulje, imaju certifikat, znači nije dupljak. Filteri isto tako, dosta su dobri. Ja ne bih dalje tražio, možda baš ako hoćeš Castrol ulje al traži sa certifikatom a ne dupljak da ti podvali neko, na Ilidži je taj ovlašteni za Castrol, zaboravio sam kako se zove. Samo redovno mijenjaj.

Start stop možeš ugasiti preko dijagnostike, mislim da naplaćuju 60-70KM. Ja nisam to radio, samo jednostavno stekao refleks da kad upalim auto, pored paljenja svjetala, itd. pritisnem i tipkicu za start stop da se ugasi.

Ne razumijem zašto bi stavljao drugi akumulator ako nemaš problema sa njim? Moj auto je 2010. g. i dalje je fabrički akumulator, pali k'o mina.
Više je pitanje bilo iz radoznalosti :) koliko sam ja upućen akumulator je mjenjan nedavno, ovo me samo onako zanimalo. Malo sam googlao prije nego sam pitao, i svašta ljudi pišu..

Jel' ta firma/radnja vrši prodaju preko neta, odnosno jel' se može naručiti da pošalju to sve?
Tesnjak_91
Posts: 163
Joined: 27/11/2021 09:01

#38249 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Tesnjak_91 »

AtillaS wrote: 27/11/2021 17:31
Tesnjak_91 wrote: 27/11/2021 17:16 Još par pitanja :D

auto ima start stop sistem, koliko vidim akumulatori te vrste su haman skuplji u odnosu na obične, eh sad mene zanima:

Da li se start stop može trajno isključiti pošto mi se ne dopada taj način rada?

Da li se umjesto tog start stop može staviti obični i da li će to uticati na rad start stop sistema, odnosno da li će usčjed toga taj sistem prestati raditi ili će samo taj slabiji akumulator da brže "rikne"?

Nevezano za ovo, kad su u pitanju mali servisi i filteri/ulje vezani za isti, koje marke bi ste vi preporučili da se koriste kao "kvalitetnije" ?
Taj akumulator će ti trajati mnogo duže od običnog, pa nemoj od njega da praviš problem.

Kod nekih auta ako tri puta uzastopno nakon paljenja ugasiš start stop na dugmetu ubuduće će mu off biti default. A može ti neko i softverski to u servisu ugasiti.

I vidim da bezveze čačkaš mečku oko tog auta, vozi i ne zajebavaj.
:D
AtillaS
Posts: 2140
Joined: 27/08/2021 18:55

#38250 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by AtillaS »

Ulje originalno VW, filter originalni VW, odnosno MANN.
Post Reply