Pitamo Mehanicare ?

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Dzontra_Volta
Posts: 8008
Joined: 20/01/2011 11:10

#38176 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Dzontra_Volta »

Qwerty1234 wrote: 25/11/2021 21:59 Poceli smo sa problemima (ili ja mislim).
:mrgreen:
Image
User avatar
Optimist
Posts: 15530
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#38177 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Optimist »

Qwerty1234 wrote: 25/11/2021 21:59 Poceli smo sa problemima (ili ja mislim).

U ponedeljak uradio auto regeneraciju dpfa.Danas opet.

Jucer drug mi stimo svjetla nesto na dijagnostici i kaze 18g napunio dpf.
Znaci od pon do sri 18g.Danas pali regeneraciju opet poslje 4 dana.

Nijedne druge greske nema, injektori kaze dobri, auto ide ko zmaj.

Normalno ili?
Nije bitno za koliko dana pali regeneraciju vec koliko si presao u ta 2-3 dana.
Meni je rekao mehanicar da je normalno da pali svakih 200-300 km, ovisno o nacinu voznje.
artur morgan
Posts: 3705
Joined: 30/04/2020 19:47

#38178 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by artur morgan »

Qwerty1234 wrote: 25/11/2021 21:59 Poceli smo sa problemima (ili ja mislim).

U ponedeljak uradio auto regeneraciju dpfa.Danas opet.

Jucer drug mi stimo svjetla nesto na dijagnostici i kaze 18g napunio dpf.
Znaci od pon do sri 18g.Danas pali regeneraciju opet poslje 4 dana.

Nijedne druge greske nema, injektori kaze dobri, auto ide ko zmaj.

Normalno ili?
Jesi ga gulio autoputem :D
Qwerty1234
Posts: 1278
Joined: 27/05/2021 09:57

#38179 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Qwerty1234 »

Optimist wrote: 26/11/2021 09:58
Qwerty1234 wrote: 25/11/2021 21:59 Poceli smo sa problemima (ili ja mislim).

U ponedeljak uradio auto regeneraciju dpfa.Danas opet.

Jucer drug mi stimo svjetla nesto na dijagnostici i kaze 18g napunio dpf.
Znaci od pon do sri 18g.Danas pali regeneraciju opet poslje 4 dana.

Nijedne druge greske nema, injektori kaze dobri, auto ide ko zmaj.

Normalno ili?
Nije bitno za koliko dana pali regeneraciju vec koliko si presao u ta 2-3 dana.
Meni je rekao mehanicar da je normalno da pali svakih 200-300 km, ovisno o nacinu voznje.
Preso cca 130km, 30 ak otvorene.
User avatar
black_adrian
Posts: 4564
Joined: 15/02/2021 13:32
Location: Medeno Polje
Vozim: vjetar

#38180 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by black_adrian »

Qwerty1234 wrote: 25/11/2021 21:59 Poceli smo sa problemima (ili ja mislim).

U ponedeljak uradio auto regeneraciju dpfa.Danas opet.

Jucer drug mi stimo svjetla nesto na dijagnostici i kaze 18g napunio dpf.
Znaci od pon do sri 18g.Danas pali regeneraciju opet poslje 4 dana.

Nijedne druge greske nema, injektori kaze dobri, auto ide ko zmaj.

Normalno ili?

Ma sve bi trebalo da je OK. Meni je prije 3 dana palio regeneraciju, možda 150km da sam gradske prešao i upali sinoć i jutros opet. Nisam imao od 9.11 otvorene pa možda i zbog tog, al ide sad početkom decembra otvorena svaki dan.
artur morgan
Posts: 3705
Joined: 30/04/2020 19:47

#38181 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by artur morgan »

Ukoliko se regenaracija ponavlja nakon 2-3 dana, to može biti normalno samo ako se auto vozilo puno u ta 2-3 dana ili da je kraće vožen ali da je vožen većinom autoputem nešto jačim tempom. Ako nije tako vožen, onda treba provjeriti stanje napunjenosti dpf i ostale stvari od kojih zavisi pravilno punjenje dpf-a i pravilno aktiviranje regeneracije u dpf-u. To treba uraditi kod nekog ko se razumije u te stvari.
Last edited by artur morgan on 26/11/2021 13:17, edited 1 time in total.
User avatar
black_adrian
Posts: 4564
Joined: 15/02/2021 13:32
Location: Medeno Polje
Vozim: vjetar

#38182 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by black_adrian »

Jeste, imao sam dosta kratke relacije i sve je bilo upali-ugasi. Sad kad dođe vakat za otvorene sasuti jedan aditiv, naredni rezervoar i za dizne onako radi reda.
User avatar
ElRe
Posts: 16939
Joined: 12/12/2011 11:28

#38183 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by ElRe »

Qwerty1234 wrote: 25/11/2021 21:59 Poceli smo sa problemima (ili ja mislim).

U ponedeljak uradio auto regeneraciju dpfa.Danas opet.

Jucer drug mi stimo svjetla nesto na dijagnostici i kaze 18g napunio dpf.
Znaci od pon do sri 18g.Danas pali regeneraciju opet poslje 4 dana.

Nijedne druge greske nema, injektori kaze dobri, auto ide ko zmaj.

Normalno ili?
Koje je auto?

308ica HDI je meni radila regeneraciju ako se vozi u gradu svakih 200-300 km, kada bi bilo otvorene vožnje svakih 700-800 km. Dedović je rekao da je FAP filter bio u dobrom stanju (očitanje na dijagnostici).

Slično mi se ponaša i A3 1.6 TDI.
User avatar
black_adrian
Posts: 4564
Joined: 15/02/2021 13:32
Location: Medeno Polje
Vozim: vjetar

#38184 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by black_adrian »

ElRe wrote: 26/11/2021 13:31 Koje je auto?

308ica HDI je meni radila regeneraciju ako se vozi u gradu svakih 200-300 km, kada bi bilo otvorene vožnje svakih 700-800 km. Dedović je rekao da je FAP filter bio u dobrom stanju (očitanje na dijagnostici).

Slično mi se ponaša i A3 1.6 TDI.
I meni se 1.6 TDI slično ponašao, češće regeneracije pogotovo po gradu, al nije problema nikad bilo sa začepljenjem itd. Definitivno auto i motor koji me najbolje slušao od svih kojih sam imao.

Izgleda ni 2.0 nije ništa bolji što se tiče regeneracija.
artur morgan
Posts: 3705
Joined: 30/04/2020 19:47

#38185 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by artur morgan »

Ta regeneracija je zamor teški. Kod mene je otprilike svake 2-3 sedmice ako se vozi auto svaki dan. Mene pravo živcira, i sledeći auto tražim bez toga.
User avatar
emotivac
Posts: 1612
Joined: 01/03/2013 14:24

#38186 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by emotivac »

artur morgan wrote: 26/11/2021 13:47 Ta regeneracija je zamor teški. Kod mene je otprilike svake 2-3 sedmice ako se vozi auto svaki dan. Mene pravo živcira, i sledeći auto tražim bez toga.
Zato odeš fino majstoru da ti ukine to smeće i ugasi softverski i nemas više problema ?
lavic
Posts: 3589
Joined: 14/04/2011 15:03

#38187 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by lavic »

black_adrian wrote: 26/11/2021 13:35
ElRe wrote: 26/11/2021 13:31 Koje je auto?

308ica HDI je meni radila regeneraciju ako se vozi u gradu svakih 200-300 km, kada bi bilo otvorene vožnje svakih 700-800 km. Dedović je rekao da je FAP filter bio u dobrom stanju (očitanje na dijagnostici).

Slično mi se ponaša i A3 1.6 TDI.
I meni se 1.6 TDI slično ponašao, češće regeneracije pogotovo po gradu, al nije problema nikad bilo sa začepljenjem itd. Definitivno auto i motor koji me najbolje slušao od svih kojih sam imao.

Izgleda ni 2.0 nije ništa bolji što se tiče regeneracija.
Kako znate da radi regeneraciju????? Ja to nisam nikad primjetio na svom autu u normalnim uslovima, jesam samo jednom na servisu ali tad sam radio grijace I poslije je upalio regeneraciju.
azdralovic
Posts: 5113
Joined: 29/05/2010 21:46

#38188 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by azdralovic »

Kod mene ostane hladnjak da radi kad ugasim malo duze... ali rekli su mi da onda nije ni zavrsila regeneracija do kraja...
User avatar
black_adrian
Posts: 4564
Joined: 15/02/2021 13:32
Location: Medeno Polje
Vozim: vjetar

#38189 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by black_adrian »

lavic wrote: 26/11/2021 14:22 Kako znate da radi regeneraciju????? Ja to nisam nikad primjetio na svom autu u normalnim uslovima, jesam samo jednom na servisu ali tad sam radio grijace I poslije je upalio regeneraciju.
U vožnji rijetko skontam da radi, jedino na semaforu kad stanem.

U mom slučaju, i na 1.6 i na 2.0 što sam imao i imam su isti simptomi. Obrtaji normalni u leru su mu negdjr na 800, kad radi regeneraciju skoči skoro na 1000 u leru, možda na 950-970 preciznije. Drugi sivuran simptom je nepodnošljiv smrad iz auspuha, osjeti se nenormalno.

Naravno, obrtaji mi se nekad povećaju i u drugim uslovima, ne mora striktno bit regeneracija, a neki od njiih su kad upalim grijanje a nije zagrijan motor, a vani temperatura je relativno niska, kad je temperatura blizu 0 ili ispod, pa sve dok auto ne postigne radnu temperaturu, itd.

Eto, uglavnom taj miris iz auspuha nećeš fuliti, osjeti se na kilometar.
User avatar
black_adrian
Posts: 4564
Joined: 15/02/2021 13:32
Location: Medeno Polje
Vozim: vjetar

#38190 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by black_adrian »

azdralovic wrote: 26/11/2021 14:23 Kod mene ostane hladnjak da radi kad ugasim malo duze... ali rekli su mi da onda nije ni zavrsila regeneracija do kraja...
Meni ostane nekad kad ugasim auto, al ne znam koji su uvjeti za to. Nekad normalni završi regeneraciju, ugasim ga i ništa. Nekad huči malo duže i prestane, pretežno nakon prve regeneracije. Kad upalim auto opet je pokrene.
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#38191 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by S4mpion »

Pravi li auto nešto više dima tokom regeneracije?
User avatar
black_adrian
Posts: 4564
Joined: 15/02/2021 13:32
Location: Medeno Polje
Vozim: vjetar

#38192 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by black_adrian »

U mom slučaju nikad ne dimi, bar ne da ja vidim, a često gledam. Jedino nekad kad tek pokrene regeneraciju baci sekundicu dima, al odmah prestane. Ne znam do čeg bi moglo bit i je li to problem al nema promjena nikakvih u vuči, radu motora itd.
Qwerty1234
Posts: 1278
Joined: 27/05/2021 09:57

#38193 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Qwerty1234 »

ElRe wrote: 26/11/2021 13:31
Qwerty1234 wrote: 25/11/2021 21:59 Poceli smo sa problemima (ili ja mislim).

U ponedeljak uradio auto regeneraciju dpfa.Danas opet.

Jucer drug mi stimo svjetla nesto na dijagnostici i kaze 18g napunio dpf.
Znaci od pon do sri 18g.Danas pali regeneraciju opet poslje 4 dana.

Nijedne druge greske nema, injektori kaze dobri, auto ide ko zmaj.

Normalno ili?
Koje je auto?

308ica HDI je meni radila regeneraciju ako se vozi u gradu svakih 200-300 km, kada bi bilo otvorene vožnje svakih 700-800 km. Dedović je rekao da je FAP filter bio u dobrom stanju (očitanje na dijagnostici).

Slično mi se ponaša i A3 1.6 TDI.
A3 2.0 2011g
NediM17
Posts: 26452
Joined: 05/11/2009 11:49

#38194 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by NediM17 »

Manje damfa kakanjski ćumur kad se loži od tih vaših DPF-ova. :mrgreen:
User avatar
Optimist
Posts: 15530
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#38195 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Optimist »

lavic wrote: 26/11/2021 14:22 Kako znate da radi regeneraciju????? Ja to nisam nikad primjetio na svom autu u normalnim uslovima, jesam samo jednom na servisu ali tad sam radio grijace I poslije je upalio regeneraciju.
Vec su ti otprilike odgovorili.
Povecani obrtaji u leru, povecana potrosnja u leru.
Nesto veca temperatura ulja, kao kad se vozilo forsira.
lavic
Posts: 3589
Joined: 14/04/2011 15:03

#38196 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by lavic »

Optimist wrote: 26/11/2021 16:10
lavic wrote: 26/11/2021 14:22 Kako znate da radi regeneraciju????? Ja to nisam nikad primjetio na svom autu u normalnim uslovima, jesam samo jednom na servisu ali tad sam radio grijace I poslije je upalio regeneraciju.
Vec su ti otprilike odgovorili.
Povecani obrtaji u leru, povecana potrosnja u leru.
Nesto veca temperatura ulja, kao kad se vozilo forsira.
Jedino sto primjetim je nekad veca potrosnja na board-u I to je sve.
User avatar
Entropio
Posts: 8029
Joined: 21/11/2010 21:49
Vozim: njemackog premiuma
Horoskop: TDI

#38197 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Entropio »

Ma ja na to ne obracam paznju. Primijetim nekad da su povecani obrtaji i nekad bas tad ugasim auto kad su povecani obrtaji, izadjem, a ono se cuje nesto kao ventilator neki ili slicno kako ga dovrsava i onda nakon par minuta samo stane. To su inzinjeri napravili da ide automatski, nemam se ja sta opterecavati s tim.
Dzontra_Volta
Posts: 8008
Joined: 20/01/2011 11:10

#38198 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Dzontra_Volta »

Ja evo već 6 godina vozim hdi sa dpfom, nikad nisam skontao kad je ta regeneracija. Ni po smradu, ni po obrtajima, a da ne govorimo o "toplijem ulju".
noviclan
Posts: 15028
Joined: 31/10/2013 06:48

#38199 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by noviclan »

Mozda su ti izbusili dpf :lol: busi busi :lol:
User avatar
Danguba
Posts: 15930
Joined: 01/12/2003 00:00
Location: Tu negdje

#38200 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Danguba »

Dzontra_Volta wrote: 26/11/2021 19:25 Ja evo već 6 godina vozim hdi sa dpfom, nikad nisam skontao kad je ta regeneracija. Ni po smradu, ni po obrtajima, a da ne govorimo o "toplijem ulju".
Ni ja, bas cu sutra probati isforsirati regeneraciju na auto putu.
Post Reply