Pitamo Mehanicare ?
Moderators: _BataZiv_0809, anex
-
530i
- Posts: 9169
- Joined: 08/12/2009 17:31
#37901 Re: Pitamo Mehanicare ?
Koristim ručnu za svako parkiranje, osim u vlastitoj garaži. Zimi treba pripaziti kad je mokro, a preko noći stegne dobar minus. Osim toga nema nekih problema ako se redovno koristi ručna. Ako služi za ukras onda su svi problemi mogući. Baš me interesuje kako ovi što izbjegavaju ručnu kreću u brdu.
- -Chesterfield-
- Posts: 6916
- Joined: 04/08/2020 19:22
-
530i
- Posts: 9169
- Joined: 08/12/2009 17:31
#37903 Re: Pitamo Mehanicare ?
Krećeš se po ravnom samo? (blago tvojoj lameli)
- S4mpion
- Posts: 19317
- Joined: 24/11/2011 21:16
#37904 Re: Pitamo Mehanicare ?
Iako ručnu uvijek koristim prilikom parkiranja, u brdu je ne koristim nikad, možda jednom godišnje. 
- black_adrian
- Posts: 4564
- Joined: 15/02/2021 13:32
- Location: Medeno Polje
- Vozim: vjetar
#37905 Re: Pitamo Mehanicare ?
Nikad kako vozim, niti na jednom autu nisam povukao ručnu kad krećem uz neko brdo, kakvo god bilo, od najmanjeg do najvećeg. A sekundu unazad ne krenem, nit šta trpi, jednostavno krenem kao po ravnici (većina nisu imali hill assist).530i wrote: ↑06/11/2021 13:09 Koristim ručnu za svako parkiranje, osim u vlastitoj garaži. Zimi treba pripaziti kad je mokro, a preko noći stegne dobar minus. Osim toga nema nekih problema ako se redovno koristi ručna. Ako služi za ukras onda su svi problemi mogući. Baš me interesuje kako ovi što izbjegavaju ručnu kreću u brdu.
Nit kažem da je to moje ispravno, ni da nije. Tako me stari naučio još prije nego sam položio i tako mi ostalo.
Ručnu koristim samo kad parkiram u brdu i nikad nikakvih problema.
-
Hakiz
- Posts: 48412
- Joined: 30/07/2015 20:01
#37906 Re: Pitamo Mehanicare ?
Jedna od prvih stvari koju su me naučili je držati auto "u vagi" na brdu.
Naravno, za duže zadržavanje, ručna.
Naravno, za duže zadržavanje, ručna.
-
NediM17
- Posts: 26452
- Joined: 05/11/2009 11:49
#37907 Re: Pitamo Mehanicare ?
Pametno su te nauĆili. 
-
Hakiz
- Posts: 48412
- Joined: 30/07/2015 20:01
- black_adrian
- Posts: 4564
- Joined: 15/02/2021 13:32
- Location: Medeno Polje
- Vozim: vjetar
#37909 Re: Pitamo Mehanicare ?
Drug, dobronamjerno, ko god te to naučio veze s vožnjom nema, nemoj to raditi nikad.
-
NediM17
- Posts: 26452
- Joined: 05/11/2009 11:49
#37910 Re: Pitamo Mehanicare ?
Samo vagu izbaždari, haram je varati na vagi. 
-
Hakiz
- Posts: 48412
- Joined: 30/07/2015 20:01
#37911 Re: Pitamo Mehanicare ?
Pa i ne radim. Koristim kočnice. Nego mi se ne da raspravljati.black_adrian wrote: ↑06/11/2021 13:36 Drug, dobronamjerno, ko god te to naučio veze s vožnjom nema, nemoj to raditi nikad.
-
Hakiz
- Posts: 48412
- Joined: 30/07/2015 20:01
-
NediM17
- Posts: 26452
- Joined: 05/11/2009 11:49
#37913 Re: Pitamo Mehanicare ?
Bakire, jes' to ti?
- konektovan
- Posts: 51457
- Joined: 19/01/2015 19:12
- Location: Mahala
- Vozim: Francusku kantu
- ElRe
- Posts: 16943
- Joined: 12/12/2011 11:28
#37915 Re: Pitamo Mehanicare ?
Usisna grana sa krilcima za F10 520d 2012g - cijena kod Tomića 1200 KM. Da li je to puno?
-
mali_balon
- Posts: 14565
- Joined: 12/09/2012 09:57
#37916 Re: Pitamo Mehanicare ?
Rucna samo uz i niz brdo na ravnom nikad i zimi nikad....uz brdo kretanje vazda rucna nikad lamela.....evo sad kiju vozam haman 2 mjeseca tek neki dan skontah da ima hill assist.....
-
sale07
- Posts: 1378
- Joined: 18/05/2018 12:28
#37917 Re: Pitamo Mehanicare ?
Hvala završeno danas (Y)drug_profi wrote: ↑05/11/2021 21:46Vesprom, Hrasno. Sve ti pregledaju, montiraju, i umanje cijenu za stari akumulator.
Izbor veliki. Poslusaj i preporuku.
-
oruzana_pobuna
- Posts: 1756
- Joined: 15/04/2021 11:24
- Location: Prdimahovljani
#37918 Re: Pitamo Mehanicare ?
đe nama dvajes marki na kafu sladoled sok rakijcusale07 wrote: ↑06/11/2021 14:26Hvala završeno danas (Y)drug_profi wrote: ↑05/11/2021 21:46
Vesprom, Hrasno. Sve ti pregledaju, montiraju, i umanje cijenu za stari akumulator.
Izbor veliki. Poslusaj i preporuku.
- hopi
- Posts: 7264
- Joined: 05/03/2009 23:03
- Location: zemlja moja
#37919 Re: Pitamo Mehanicare ?
Vesprom ubjedljivo najskuplji bio, i još mi pokušali uvaliti kao nek istart stop akumulator. Kao trebao bi.
A auto zadnjih 7 godina na običnom akumulatoru.
A auto zadnjih 7 godina na običnom akumulatoru.
- black_adrian
- Posts: 4564
- Joined: 15/02/2021 13:32
- Location: Medeno Polje
- Vozim: vjetar
#37920 Re: Pitamo Mehanicare ?
Koje marke akumulator ide na Passata 6 2010. sa start-stop sistemom i koja je okvirna cijena?
Trenutno radi odlično, al mislim da je fabrički a auto je već zagazilo preko 10 godina. Samo da se pripremim za to.
Nisam akumulator zamijenio na autu nekom od 2014. godine, totalno sam van fazona.
Trenutno radi odlično, al mislim da je fabrički a auto je već zagazilo preko 10 godina. Samo da se pripremim za to.
Nisam akumulator zamijenio na autu nekom od 2014. godine, totalno sam van fazona.
-
NediM17
- Posts: 26452
- Joined: 05/11/2009 11:49
#37921 Re: Pitamo Mehanicare ?
Cudan je taj hill assist, ne moze ga vozac aktivirati, nego on odluci zavisno od brda kad ce se aktivirati, tako da se ja u njega ne uzdam.mali_balon wrote: ↑06/11/2021 13:59 Rucna samo uz i niz brdo na ravnom nikad i zimi nikad....uz brdo kretanje vazda rucna nikad lamela.....evo sad kiju vozam haman 2 mjeseca tek neki dan skontah da ima hill assist.....
- black_adrian
- Posts: 4564
- Joined: 15/02/2021 13:32
- Location: Medeno Polje
- Vozim: vjetar
#37922 Re: Pitamo Mehanicare ?
Nisam siguran kako je KIA to uradila ali evo moja dva VW primjera od auta kojih sam posjedovao.
- 2006 Passat 6 1.9 TDI - tipkica auto hold kad se aktivira, drži u svakom brdu bez ikakvog diranja kočnice, on sam sve radi, čak i najmanji nagib ako auto vuče nazad a rekao bi čovjek da je ravnica, drži da ne ide nazad.
- 2010. Passat - valjda je nebitno koji motor, imao sam i 1.6 i imam 2.0. Na oba isti princip, uz uslov da su vrata sva zatvorena i da je auto u brzini, samo jači pritisak na kočnicu i aktiviran je assist.
- 2006 Passat 6 1.9 TDI - tipkica auto hold kad se aktivira, drži u svakom brdu bez ikakvog diranja kočnice, on sam sve radi, čak i najmanji nagib ako auto vuče nazad a rekao bi čovjek da je ravnica, drži da ne ide nazad.
- 2010. Passat - valjda je nebitno koji motor, imao sam i 1.6 i imam 2.0. Na oba isti princip, uz uslov da su vrata sva zatvorena i da je auto u brzini, samo jači pritisak na kočnicu i aktiviran je assist.
-
Hakiz
- Posts: 48412
- Joined: 30/07/2015 20:01
#37923 Re: Pitamo Mehanicare ?
Počni se uzdati. Jer, svaki noviji auto će imati sve više autonomije i dve manje će vozač imati kontrolu. Pa će auto sam biti na vagiNediM17 wrote: ↑06/11/2021 14:58Cudan je taj hill assist, ne moze ga vozac aktivirati, nego on odluci zavisno od brda kad ce se aktivirati, tako da se ja u njega ne uzdam.mali_balon wrote: ↑06/11/2021 13:59 Rucna samo uz i niz brdo na ravnom nikad i zimi nikad....uz brdo kretanje vazda rucna nikad lamela.....evo sad kiju vozam haman 2 mjeseca tek neki dan skontah da ima hill assist.....
-
NediM17
- Posts: 26452
- Joined: 05/11/2009 11:49
#37924 Re: Pitamo Mehanicare ?
Na Toyoti aktivira ga jaci pritisak na noznu kocnicu, drzi par sekundi, ide zvucni signal prije nego ce otpustiti.
Kod Nissana ima dugme auto hold, kad ga aktiviras na svako zaustavljanje zateze rucnu, bez obzira bilo brdo ili ravnica.
KIA samo ako je jace brdo sam se aktivira i nisam siguran, cini mi se otpusti bez ikakvog upozorenja, tako da vrlo je opasno uzdati se u to, rucna zakon.
Kod Nissana ima dugme auto hold, kad ga aktiviras na svako zaustavljanje zateze rucnu, bez obzira bilo brdo ili ravnica.
KIA samo ako je jace brdo sam se aktivira i nisam siguran, cini mi se otpusti bez ikakvog upozorenja, tako da vrlo je opasno uzdati se u to, rucna zakon.
-
avijon
- Posts: 1840
- Joined: 20/08/2012 22:10
#37925 Re: Pitamo Mehanicare ?
Ako hoces kupi punjac dopuni ga svako mjesec zimi, bolji je taj fabricki od ijednog vamo.black_adrian wrote: ↑06/11/2021 14:57 Koje marke akumulator ide na Passata 6 2010. sa start-stop sistemom i koja je okvirna cijena?
Trenutno radi odlično, al mislim da je fabrički a auto je već zagazilo preko 10 godina. Samo da se pripremim za to.
Nisam akumulator zamijenio na autu nekom od 2014. godine, totalno sam van fazona.
A vako, varta agm 250, exide.. et
