Pitamo Mehanicare ?

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#37901 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by 530i »

Koristim ručnu za svako parkiranje, osim u vlastitoj garaži. Zimi treba pripaziti kad je mokro, a preko noći stegne dobar minus. Osim toga nema nekih problema ako se redovno koristi ručna. Ako služi za ukras onda su svi problemi mogući. Baš me interesuje kako ovi što izbjegavaju ručnu kreću u brdu.
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 6916
Joined: 04/08/2020 19:22

#37902 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by -Chesterfield- »

530i wrote: 06/11/2021 13:09 Baš me interesuje kako ovi što izbjegavaju ručnu kreću u brdu.
Ja pod ručnom kretao samo kada sam polagao vozački.
Možda bih morao na dodatne časove da obnovim gradivo? :D
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#37903 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by 530i »

Krećeš se po ravnom samo? (blago tvojoj lameli)
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#37904 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by S4mpion »

Iako ručnu uvijek koristim prilikom parkiranja, u brdu je ne koristim nikad, možda jednom godišnje. :mrgreen:
User avatar
black_adrian
Posts: 4564
Joined: 15/02/2021 13:32
Location: Medeno Polje
Vozim: vjetar

#37905 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by black_adrian »

530i wrote: 06/11/2021 13:09 Koristim ručnu za svako parkiranje, osim u vlastitoj garaži. Zimi treba pripaziti kad je mokro, a preko noći stegne dobar minus. Osim toga nema nekih problema ako se redovno koristi ručna. Ako služi za ukras onda su svi problemi mogući. Baš me interesuje kako ovi što izbjegavaju ručnu kreću u brdu.
Nikad kako vozim, niti na jednom autu nisam povukao ručnu kad krećem uz neko brdo, kakvo god bilo, od najmanjeg do najvećeg. A sekundu unazad ne krenem, nit šta trpi, jednostavno krenem kao po ravnici (većina nisu imali hill assist).

Nit kažem da je to moje ispravno, ni da nije. Tako me stari naučio još prije nego sam položio i tako mi ostalo.

Ručnu koristim samo kad parkiram u brdu i nikad nikakvih problema.
Hakiz
Posts: 48413
Joined: 30/07/2015 20:01

#37906 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Hakiz »

Jedna od prvih stvari koju su me naučili je držati auto "u vagi" na brdu.

Naravno, za duže zadržavanje, ručna.
NediM17
Posts: 26452
Joined: 05/11/2009 11:49

#37907 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by NediM17 »

Pametno su te nauĆili. :-)
Hakiz
Posts: 48413
Joined: 30/07/2015 20:01

#37908 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Hakiz »

NediM17 wrote: 06/11/2021 13:33 Pametno su te nauĆili. :-)
Ja, i šta sad?
User avatar
black_adrian
Posts: 4564
Joined: 15/02/2021 13:32
Location: Medeno Polje
Vozim: vjetar

#37909 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by black_adrian »

Drug, dobronamjerno, ko god te to naučio veze s vožnjom nema, nemoj to raditi nikad.
NediM17
Posts: 26452
Joined: 05/11/2009 11:49

#37910 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by NediM17 »

Samo vagu izbaždari, haram je varati na vagi. :lol:
Hakiz
Posts: 48413
Joined: 30/07/2015 20:01

#37911 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Hakiz »

black_adrian wrote: 06/11/2021 13:36 Drug, dobronamjerno, ko god te to naučio veze s vožnjom nema, nemoj to raditi nikad.
Pa i ne radim. Koristim kočnice. Nego mi se ne da raspravljati.
Hakiz
Posts: 48413
Joined: 30/07/2015 20:01

#37912 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Hakiz »

NediM17 wrote: 06/11/2021 13:36 Samo vagu izbaždari, haram je varati na vagi. :lol:
Ja, i?
NediM17
Posts: 26452
Joined: 05/11/2009 11:49

#37913 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by NediM17 »

Bakire, jes' to ti?
User avatar
konektovan
Posts: 51461
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#37914 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by konektovan »

NediM17 wrote: 06/11/2021 13:36 Samo vagu izbaždari, haram je varati na vagi. :lol:
:lol:
User avatar
ElRe
Posts: 16943
Joined: 12/12/2011 11:28

#37915 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by ElRe »

Usisna grana sa krilcima za F10 520d 2012g - cijena kod Tomića 1200 KM. Da li je to puno?
mali_balon
Posts: 14566
Joined: 12/09/2012 09:57

#37916 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by mali_balon »

Rucna samo uz i niz brdo na ravnom nikad i zimi nikad....uz brdo kretanje vazda rucna nikad lamela.....evo sad kiju vozam haman 2 mjeseca tek neki dan skontah da ima hill assist.....
sale07
Posts: 1378
Joined: 18/05/2018 12:28

#37917 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by sale07 »

drug_profi wrote: 05/11/2021 21:46
sale07 wrote: 05/11/2021 21:38 Gdje u Sarajevu i koji akumulator kupiti?
Obični nije start/stop.
Imal kakav da se uzme i da sam rahat 5 godina
Vesprom, Hrasno. Sve ti pregledaju, montiraju, i umanje cijenu za stari akumulator.
Izbor veliki. Poslusaj i preporuku.
Hvala završeno danas (Y)
oruzana_pobuna
Posts: 1756
Joined: 15/04/2021 11:24
Location: Prdimahovljani

#37918 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by oruzana_pobuna »

sale07 wrote: 06/11/2021 14:26
drug_profi wrote: 05/11/2021 21:46

Vesprom, Hrasno. Sve ti pregledaju, montiraju, i umanje cijenu za stari akumulator.
Izbor veliki. Poslusaj i preporuku.
Hvala završeno danas (Y)
đe nama dvajes marki na kafu sladoled sok rakijcu
User avatar
hopi
Posts: 7264
Joined: 05/03/2009 23:03
Location: zemlja moja

#37919 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by hopi »

Vesprom ubjedljivo najskuplji bio, i još mi pokušali uvaliti kao nek istart stop akumulator. Kao trebao bi.
A auto zadnjih 7 godina na običnom akumulatoru.
User avatar
black_adrian
Posts: 4564
Joined: 15/02/2021 13:32
Location: Medeno Polje
Vozim: vjetar

#37920 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by black_adrian »

Koje marke akumulator ide na Passata 6 2010. sa start-stop sistemom i koja je okvirna cijena?

Trenutno radi odlično, al mislim da je fabrički a auto je već zagazilo preko 10 godina. Samo da se pripremim za to.

Nisam akumulator zamijenio na autu nekom od 2014. godine, totalno sam van fazona.
NediM17
Posts: 26452
Joined: 05/11/2009 11:49

#37921 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by NediM17 »

mali_balon wrote: 06/11/2021 13:59 Rucna samo uz i niz brdo na ravnom nikad i zimi nikad....uz brdo kretanje vazda rucna nikad lamela.....evo sad kiju vozam haman 2 mjeseca tek neki dan skontah da ima hill assist.....
Cudan je taj hill assist, ne moze ga vozac aktivirati, nego on odluci zavisno od brda kad ce se aktivirati, tako da se ja u njega ne uzdam.
User avatar
black_adrian
Posts: 4564
Joined: 15/02/2021 13:32
Location: Medeno Polje
Vozim: vjetar

#37922 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by black_adrian »

Nisam siguran kako je KIA to uradila ali evo moja dva VW primjera od auta kojih sam posjedovao.

- 2006 Passat 6 1.9 TDI - tipkica auto hold kad se aktivira, drži u svakom brdu bez ikakvog diranja kočnice, on sam sve radi, čak i najmanji nagib ako auto vuče nazad a rekao bi čovjek da je ravnica, drži da ne ide nazad.

- 2010. Passat - valjda je nebitno koji motor, imao sam i 1.6 i imam 2.0. Na oba isti princip, uz uslov da su vrata sva zatvorena i da je auto u brzini, samo jači pritisak na kočnicu i aktiviran je assist.
Hakiz
Posts: 48413
Joined: 30/07/2015 20:01

#37923 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Hakiz »

NediM17 wrote: 06/11/2021 14:58
mali_balon wrote: 06/11/2021 13:59 Rucna samo uz i niz brdo na ravnom nikad i zimi nikad....uz brdo kretanje vazda rucna nikad lamela.....evo sad kiju vozam haman 2 mjeseca tek neki dan skontah da ima hill assist.....
Cudan je taj hill assist, ne moze ga vozac aktivirati, nego on odluci zavisno od brda kad ce se aktivirati, tako da se ja u njega ne uzdam.
Počni se uzdati. Jer, svaki noviji auto će imati sve više autonomije i dve manje će vozač imati kontrolu. Pa će auto sam biti na vagi :mrgreen:
NediM17
Posts: 26452
Joined: 05/11/2009 11:49

#37924 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by NediM17 »

Na Toyoti aktivira ga jaci pritisak na noznu kocnicu, drzi par sekundi, ide zvucni signal prije nego ce otpustiti.
Kod Nissana ima dugme auto hold, kad ga aktiviras na svako zaustavljanje zateze rucnu, bez obzira bilo brdo ili ravnica.
KIA samo ako je jace brdo sam se aktivira i nisam siguran, cini mi se otpusti bez ikakvog upozorenja, tako da vrlo je opasno uzdati se u to, rucna zakon.
avijon
Posts: 1840
Joined: 20/08/2012 22:10

#37925 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by avijon »

black_adrian wrote: 06/11/2021 14:57 Koje marke akumulator ide na Passata 6 2010. sa start-stop sistemom i koja je okvirna cijena?

Trenutno radi odlično, al mislim da je fabrički a auto je već zagazilo preko 10 godina. Samo da se pripremim za to.

Nisam akumulator zamijenio na autu nekom od 2014. godine, totalno sam van fazona.
Ako hoces kupi punjac dopuni ga svako mjesec zimi, bolji je taj fabricki od ijednog vamo.

A vako, varta agm 250, exide.. et
Post Reply