Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?

Locked
hd2000
Posts: 215
Joined: 29/10/2020 16:42
Location: Cijeli svijet zna da genocidna je.

#2976 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?

Post by hd2000 »

MMM1977 wrote: 02/11/2021 23:46 Sjetim se ja familije onom Incku, proglasio zakon i zakuhao situaciju a nakon toga ode, iako se moglo pretpostaviti da novi VP neće moći da dobije podršku. Pa trebao je taj zakon donijeti prije 5 godina i da se sam izbori sa posljedicama.
Eto, svi su krivi: Bošnjaci za rat, jer su se drznuli da krenu u samostalnost, Komšić za destruktivnu politiku HDZ-a, Incko jer ne pušta fašiste da negiraju genocid. Svi su krivi, osim srpskih i hrvatskih političara.

Incko je uradio pravu stvar. Jasno je da se u ovoj državi više ništa ne može uraditi. Treba zatezati uže dok ne pukne, pa šta bude.
zilog
Posts: 9068
Joined: 06/03/2009 11:19

#2977 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?

Post by zilog »

jasib wrote: 03/11/2021 08:15
zilog wrote: 03/11/2021 02:02

Pises gluposti. Dodik, Zadruga i Cirilica popili pamet... :roll:
Nadji tu Rezoluciju SB kojom je Inzko "potvrdjen"?
Svejedno, Schmidt nema jedinstvo članica PIC-a. Ima li Rusija pravo veta u odlukama PIC-a?
Nema.
Filomena
Posts: 44
Joined: 01/11/2021 18:26

#2978 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?

Post by Filomena »

Briga krigera za bosnu.
zilog
Posts: 9068
Joined: 06/03/2009 11:19

#2979 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?

Post by zilog »

jasib wrote: 03/11/2021 08:29
In view of the complexities facing them, the Parties request the designation of a High Representative, to be appointed consistent with relevant United Nations Security Council resolutions, to facilitate the Parties’ own efforts and to mobilize and, as appropriate, coordinate the activities of the organizations and agencies involved in the civilian aspects of the peace settlement by carrying out, as entrusted by a U.N. Security Council resolution, the tasks set out below.
http://www.ohr.int/dayton-peace-agreement/annex-10/
To sto si boldirao i podvukao:
to be appointed consistent with relevant United Nations Security Council resolutions
se prevodi (mozes i google translate):
biti imenovan u skladu sa relevantnim rezolucijama Vijeća sigurnosti Ujedinjenih naroda
Dakle "u skladu sa rezolucijama (mnozina)" se odnosi na prethodne rezolucije.
Inace bi pisalo:
to be appointed by a resolution of the United Nations Security Council

biti imenovan rezolucijom Vijeća sigurnosti Ujedinjenih naroda
Sociolog
Posts: 5769
Joined: 06/05/2008 17:44
Location: Sarajevo

#2980 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?

Post by Sociolog »

Jeste s temom

Preporucujem zadnju emisiju od Milana Protica po meni jednog od 3 najbolja historica iz Srbije.

https://m.youtube.com/watch?v=J3seiAi1WKo
zilog
Posts: 9068
Joined: 06/03/2009 11:19

#2981 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?

Post by zilog »

Haris.ba wrote: 03/11/2021 08:41 To ne znači da se mora imenovati rezolucijom Vijeća sigurnosti UN. Već da se mora imenovati u skladu sa relevantnom rezolucijom VSUN.
relevantnim rezolucijama :mrgreen:
User avatar
Haris.ba
Posts: 35300
Joined: 08/09/2005 20:08

#2982 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?

Post by Haris.ba »

zilog wrote: 03/11/2021 12:23
Haris.ba wrote: 03/11/2021 08:41 To ne znači da se mora imenovati rezolucijom Vijeća sigurnosti UN. Već da se mora imenovati u skladu sa relevantnom rezolucijom VSUN.
relevantnim rezolucijama :mrgreen:
U pravu si. Mnozina je.

Ali, za prosjecnog covjeka svejedno. Mada je i to jedan pokazatelj o cemu se radi.
DonieBrasco
Posts: 20112
Joined: 31/08/2016 16:09

#2983 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?

Post by DonieBrasco »

Bice zanimljivo vidjeti ponasanje i izjave samog Šmita nakon ovoga, a pogotovo dalje djelovanja obzirom sta je Dodik sve najavio.
Romanija
Posts: 2563
Joined: 02/10/2008 15:56
Location: Brexitland

#2984 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?

Post by Romanija »

Meni se cini da ga ovo izostavljanje iz UN rezolucije cini potpuno nebitnim, kao i njegovu ulogu kao nekog bitnog politickog faktora u BiH, i da je ovo samo jos jedna potvrda da Rusija ide do kraja u potpori Dodiku kao jos jednom frontu u nadjebavanju sa EU i USA, i da ih boli kurac sta ce se desiti sa BiH. Ovo prvi nikad nit'su mogli nit su zeljeli da urade nesto svrsishodno sa svojim angazmanom u BiH, tako da sve ostaje na USA i Bidenu, koji je nekada davno bio veliki podrzavalac BiH. A sada......
Izlazak UK iz EU i njihove operacije Althea je jos jedan udar na potencijalni vojni angazman EUFOR-a kao osiguravaoca mira u BiH i mogucih sranja, jedini koji su bili sposobni ne samo prebaciti svoje snage, nego i djelovati sa njima. Sad imamo americkog generala sa tri zvijezdice koji komanduje sa 700 Bugara, madjara, Poljaka......mogu ih komotno zamjeniti sa 700 'mater im jebem' donskih kozaka.
Sad je sve do Amerike i sta ce oni.
amko761
Posts: 1213
Joined: 06/06/2012 17:40

#2985 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?

Post by amko761 »

Kome ćemo sada slati apele i pozive na djelovanje? :?
User avatar
cyprus
Posts: 39746
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#2986 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?

Post by cyprus »

Pa dobro, da li je ikada izdata ijedna rezolucija Vijeća sigurnosti UN-a koja je bila naročito povoljna ili u korist Bosne i Hercegovine?

Mislim da pored Rusije nikada nešto takvo nije moglo proć... Tako da ne vidim ovo sad kao neki novi značajan momenat...
Romanija
Posts: 2563
Joined: 02/10/2008 15:56
Location: Brexitland

#2987 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?

Post by Romanija »

cyprus wrote: 03/11/2021 15:56 Pa dobro, da li je ikada izdata ijedna rezolucija Vijeća sigurnosti UN-a koja je bila naročito povoljna ili u korist Bosne i Hercegovine?

Mislim da pored Rusije nikada nešto takvo nije moglo proć... Tako da ne vidim ovo sad kao neki novi značajan momenat...
Bolje pitanje je li ikad bila rezolucija koja bila nepovoljna po BiH, zasigurno ne, uglavno je bilo prelivanje iz supljeg u prazno. Ali ova sigurno da jeste, direktnom akcijom Ruske diplomacije jedan od temelja Dejtonskog sporazuma je pusten u klozetsku solju. Pored Rusije moze sve proc' samo ako USA to zeli. Rusi su preksocili Srbiju i sad direktno koriste Dosika i RS sa svoj 'zero-sum' politiku sa Zapadom.
User avatar
jasib
Posts: 1180
Joined: 25/08/2013 09:12

#2988 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?

Post by jasib »

zilog wrote: 03/11/2021 12:16
jasib wrote: 03/11/2021 08:29
To sto si boldirao i podvukao:
to be appointed consistent with relevant United Nations Security Council resolutions
se prevodi (mozes i google translate):
biti imenovan u skladu sa relevantnim rezolucijama Vijeća sigurnosti Ujedinjenih naroda
Dakle "u skladu sa rezolucijama (mnozina)" se odnosi na prethodne rezolucije.
Inace bi pisalo:
to be appointed by a resolution of the United Nations Security Council

biti imenovan rezolucijom Vijeća sigurnosti Ujedinjenih naroda
Kako god, da li je ijedan VP imenovan na svoju funkciju u skladu sa bilo kojom - prethodnom, relevantnom, bilo kojom, rezolucijom UN, onako kako piše u Mirovnom sporazumu?
User avatar
House
Posts: 51394
Joined: 17/03/2010 15:36

#2989 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?

Post by House »

da vidim što će Rusi blokirati bonske ovlasti 8)
zilog
Posts: 9068
Joined: 06/03/2009 11:19

#2990 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?

Post by zilog »

jasib wrote: 03/11/2021 16:22
zilog wrote: 03/11/2021 12:16

To sto si boldirao i podvukao:
to be appointed consistent with relevant United Nations Security Council resolutions
se prevodi (mozes i google translate):
biti imenovan u skladu sa relevantnim rezolucijama Vijeća sigurnosti Ujedinjenih naroda
Dakle "u skladu sa rezolucijama (mnozina)" se odnosi na prethodne rezolucije.
Inace bi pisalo:
to be appointed by a resolution of the United Nations Security Council

biti imenovan rezolucijom Vijeća sigurnosti Ujedinjenih naroda
Kako god, da li je ijedan VP imenovan na svoju funkciju u skladu sa bilo kojom - prethodnom, relevantnom, bilo kojom, rezolucijom UN, onako kako piše u Mirovnom sporazumu?
Jesu, svi, ukljucujuci Schmidt-a. U skladu sa rezolucijama koje je vecina clanova UO PIC-a smatrala relevantnima. Posto ne postoji spisak obaveznih rezolucija, ostaje da se kaze koja to relevantna rezolucija nije ispostovana? I opet ce o tome konacnu odluku donijeti - vecina clanova PIC-a.

SB UN nije prekinuo rat u BiH, niti je kreirao DMS, nego Amerikanci. Kasnije uljucivanje Rusa je bilo iz ciste diplomatske kurtoazije. Ne da se Rusi nesto pretjerano pitaju, niti od njih zavisi tumacenje postovanja Daytona.
User avatar
Haris.ba
Posts: 35300
Joined: 08/09/2005 20:08

#2991 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?

Post by Haris.ba »

House wrote: 03/11/2021 16:26 da vidim što će Rusi blokirati bonske ovlasti 8)
Nemaju mehanizma. Mogu politicki komplicirati ko vezano za izbor Smita. Izrazavati zabrinutost i ostalo.
zilog
Posts: 9068
Joined: 06/03/2009 11:19

#2992 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?

Post by zilog »

Haris.ba wrote: 03/11/2021 19:07
House wrote: 03/11/2021 16:26 da vidim što će Rusi blokirati bonske ovlasti 8)
Nemaju mehanizma. Mogu politicki komplicirati ko vezano za izbor Smita. Izrazavati zabrinutost i ostalo.
Vidila zaba da se konji kuju... :lol:
Znacaj Rusije, u odnosu na Ameriku, u BiH, je kao onaj slum kod jevrejskog, u odnosu na komplex oreko puta Importanne-a i muzeja... :pisnuo:

Image
Image
elcaliente
Posts: 6925
Joined: 13/06/2012 15:52

#2993 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?

Post by elcaliente »

Haris.ba wrote: 03/11/2021 19:07
House wrote: 03/11/2021 16:26 da vidim što će Rusi blokirati bonske ovlasti 8)
Nemaju mehanizma. Mogu politicki komplicirati ko vezano za izbor Smita. Izrazavati zabrinutost i ostalo.
Bonske ovlasti su stvar proslosti.
Schmidt to nece uraditi jer nece frke sa Rusijom a RS moze uvjek reci da neki turista ne moze nista narediti.
Fakticki Schmidt moze sada prst u uho i malo skijanje, malo restorani itd.
Nema nikakve odgovornosti ni prema bilo kome, cak mu je i Merkel otisla u penziju.
Ima bolji posao nego sto je Inzko ikada imao.
Ne mora cak ni zabrinutost izrazavati.
User avatar
General War
Posts: 24423
Joined: 18/09/2013 22:04

#2994 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?

Post by General War »

elcaliente wrote: 03/11/2021 19:46
Haris.ba wrote: 03/11/2021 19:07

Nemaju mehanizma. Mogu politicki komplicirati ko vezano za izbor Smita. Izrazavati zabrinutost i ostalo.
Bonske ovlasti su stvar proslosti.
Schmidt to nece uraditi jer nece frke sa Rusijom a RS moze uvjek reci da neki turista ne moze nista narediti.
Fakticki Schmidt moze sada prst u uho i malo skijanje, malo restorani itd.
Nema nikakve odgovornosti ni prema bilo kome, cak mu je i Merkel otisla u penziju.
Ima bolji posao nego sto je Inzko ikada imao.
Ne mora cak ni zabrinutost izrazavati.
...Ali sankcije imaju itekako ovlasti :D
elcaliente
Posts: 6925
Joined: 13/06/2012 15:52

#2995 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?

Post by elcaliente »

General War wrote: 03/11/2021 19:50
elcaliente wrote: 03/11/2021 19:46

Bonske ovlasti su stvar proslosti.
Schmidt to nece uraditi jer nece frke sa Rusijom a RS moze uvjek reci da neki turista ne moze nista narediti.
Fakticki Schmidt moze sada prst u uho i malo skijanje, malo restorani itd.
Nema nikakve odgovornosti ni prema bilo kome, cak mu je i Merkel otisla u penziju.
Ima bolji posao nego sto je Inzko ikada imao.
Ne mora cak ni zabrinutost izrazavati.
...Ali sankcije imaju itekako ovlasti :D
Sumnjam u to sve. Eto Mico je vec godinama pod sankcijama pa ga zaboli ona stvar.
EU nema neki poseban interes u BiH, koriste nas za trgovinu.
Svabe nesto dogovaraju sa Rusima, vjerovatno Nord Stream.
Filomena
Posts: 44
Joined: 01/11/2021 18:26

#2996 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?

Post by Filomena »

Cime se budzetlije neradnici bave kikijem šmicom ili kako ga radnice u ohr zovu kiki kaljente.
User avatar
General War
Posts: 24423
Joined: 18/09/2013 22:04

#2997 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?

Post by General War »

elcaliente wrote: 03/11/2021 19:53
General War wrote: 03/11/2021 19:50
...Ali sankcije imaju itekako ovlasti :D
Sumnjam u to sve. Eto Mico je vec godinama pod sankcijama pa ga zaboli ona stvar.
EU nema neki poseban interes u BiH, koriste nas za trgovinu.
Svabe nesto dogovaraju sa Rusima, vjerovatno Nord Stream.
Ima mico prijatelja kojima bas sankcije nisu u interesu biZmisa.

elcaliente
Posts: 6925
Joined: 13/06/2012 15:52

#2998 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?

Post by elcaliente »

General War wrote: 03/11/2021 19:56
elcaliente wrote: 03/11/2021 19:53

Sumnjam u to sve. Eto Mico je vec godinama pod sankcijama pa ga zaboli ona stvar.
EU nema neki poseban interes u BiH, koriste nas za trgovinu.
Svabe nesto dogovaraju sa Rusima, vjerovatno Nord Stream.
Ima mico prijatelja kojima bas sankcije nisu u interesu biZmisa.
Ko ce znati, krhko je znanje.
Ali licno sumnjam da ce bilo ko nametnuti neke znacajne sankcije.
Ovdje se radi o vecim interesima.
Ili Njemce bas zaboli tuki za BiH pa su poslali Schmidta da do penzije se ovdje hladi ili su planski ovo napravili da mogu nesto iztrgovati.
Cudno je sve ovo, poslali tipa ovamo bez da mu daju podrsku jos onaj ko ga je poslao ide u penziju a stranka kojoj pripada izgubila vlast.
User avatar
General War
Posts: 24423
Joined: 18/09/2013 22:04

#2999 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?

Post by General War »

elcaliente wrote: 03/11/2021 20:01
General War wrote: 03/11/2021 19:56
Ima mico prijatelja kojima bas sankcije nisu u interesu biZmisa.
Ko ce znati, krhko je znanje.
Ali licno sumnjam da ce bilo ko nametnuti neke znacajne sankcije.
Ovdje se radi o vecim interesima.
Ili Njemce bas zaboli tuki za BiH pa su poslali Schmidta da do penzije se ovdje hladi ili su planski ovo napravili da mogu nesto iztrgovati.
Cudno je sve ovo, poslali tipa ovamo bez da mu daju podrsku jos onaj ko ga je poslao ide u penziju a stranka kojoj pripada izgubila vlast.
Paaa, mozda njemece u Njemackoj da, ali njemacke i eu investitore u Bih ne, intersuje hrvatski turizam, stanje u crnoj gori..pa sandjak...svugdje se nemir moze preliti..

Nikad ne podcjenjuj ljudsku glupost.
Tip je ovdje da drzi status quo, dok mu se drugo ne naredi.
User avatar
Haris.ba
Posts: 35300
Joined: 08/09/2005 20:08

#3000 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?

Post by Haris.ba »

elcaliente wrote: 03/11/2021 19:46
Haris.ba wrote: 03/11/2021 19:07

Nemaju mehanizma. Mogu politicki komplicirati ko vezano za izbor Smita. Izrazavati zabrinutost i ostalo.
Bonske ovlasti su stvar proslosti.
Schmidt to nece uraditi jer nece frke sa Rusijom a RS moze uvjek reci da neki turista ne moze nista narediti.
Fakticki Schmidt moze sada prst u uho i malo skijanje, malo restorani itd.
Nema nikakve odgovornosti ni prema bilo kome, cak mu je i Merkel otisla u penziju.
Ima bolji posao nego sto je Inzko ikada imao.
Ne mora cak ni zabrinutost izrazavati.
Malo mi je smijesno spominjati bonske ovlasti kao proslost, a nedavno izmjene zakona donesene na osnovu tih ovlasti.

Puna moja podrska vjerovanju kako Smit nema nikakvih ovlasti.
Locked