Pitamo Mehanicare ?

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

hladan.preminger
Posts: 4455
Joined: 24/02/2011 12:06

#36351 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by hladan.preminger »

STARx wrote: 12/08/2021 14:43 Mozel se sta sredit da ne gledam tu instrumentalku.. :D
imao sam juce cudnu situaciju,.

bio na rezervi, nije baš mrtva rezerva, i uz baš veliku stranu načepim malo auto (w203, 2005. 220CDI, 110kW), vozio par kilometara i sve ok.

ugasim auto i nakon sat vremena upali mi se "check engine lampica" i auto neće preko 60 i preko 2000 rpm. odem do benzinske i naspem pola rezervara.
upalim auto lampica i dalje svijetli ali auto ide normlano kao i ranije nema ograničenja brzine ili obrtaja. sve ok.

sutradan upalim auto ne svijetli lampica. sve uredno. odem kod druga na dijagnostiku očita piše 2078 - moguća pogreška kod senzora razlike pritiska na dpf-u. obriše kod i isti se više ne javlja i auto ide normalno.

sad me zanima da li je ta vožnja uz brdo mogla dovesti do toga da senzor baci grešku? koliko je kod nas cijena tog senzora, ako znaš?
User avatar
basicm
Posts: 11634
Joined: 16/01/2012 21:38

#36352 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by basicm »

JavierBosnia wrote: 13/08/2021 00:08 Ja da pozelim dobrodoslicu alfi i omegi ovog kako podforuma tako i foruma. Jedan jedini i neponovljivi - @bitanga_sa_otesa
Djesi ga ugledo?
User avatar
konektovan
Posts: 51451
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#36353 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by konektovan »

basicm wrote: 13/08/2021 12:14
JavierBosnia wrote: 13/08/2021 00:08 Ja da pozelim dobrodoslicu alfi i omegi ovog kako podforuma tako i foruma. Jedan jedini i neponovljivi - @bitanga_sa_otesa
Djesi ga ugledo?
Javio se na je'noj drugoj temi.... :mrgreen:
User avatar
black_adrian
Posts: 4564
Joined: 15/02/2021 13:32
Location: Medeno Polje
Vozim: vjetar

#36354 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by black_adrian »

RagibUzoriti wrote: 13/08/2021 08:19
objašnjeno :thumbup:
STARx
Posts: 2094
Joined: 24/11/2020 19:21

#36355 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by STARx »

hladan.preminger wrote: 13/08/2021 08:42
imao sam juce cudnu situaciju,.

bio na rezervi, nije baš mrtva rezerva, i uz baš veliku stranu načepim malo auto (w203, 2005. 220CDI, 110kW), vozio par kilometara i sve ok.

ugasim auto i nakon sat vremena upali mi se "check engine lampica" i auto neće preko 60 i preko 2000 rpm. odem do benzinske i naspem pola rezervara.
upalim auto lampica i dalje svijetli ali auto ide normlano kao i ranije nema ograničenja brzine ili obrtaja. sve ok.

sutradan upalim auto ne svijetli lampica. sve uredno. odem kod druga na dijagnostiku očita piše 2078 - moguća pogreška kod senzora razlike pritiska na dpf-u. obriše kod i isti se više ne javlja i auto ide normalno.

sad me zanima da li je ta vožnja uz brdo mogla dovesti do toga da senzor baci grešku? koliko je kod nas cijena tog senzora, ako znaš?
Jedan od razloga koji moze, pored struje, trigerovati taj kod je i sam EGR. A nemogucnost prelaza preko 2,3.000 i ponasanje auta kao da nema turbine prilikom ubrzanja je jedan od tih simptoma. Ja bih ocistio egr. kod tebe se nalazi s vozaceve strane, odma iznad filtera goriva. Drzi ih par torx vijaka, etorx nasadnim kljucem skidas. Koliko me sjecanje sluzi ti jos nisi ugasio egr :D Probaj ciscenje, provjeri u kakvom stanju je igla koja regulise klapnu.. U 90% om646 kad ima problem s egrom igla pukne, mora se stavljati zamjenski ili softverski + mehanicki gasiti. Zamjenski nije neka sreca, a orginalni kosta preko 5 glava. Taj senzor kosta u ovlastenom 170tak, a zamjenski 80-90km. Kreni od egr-a
User avatar
RagibUzoriti
Posts: 2658
Joined: 05/12/2018 14:07
Location: Zemlja snijega,lososa i plavusa
Vozim: Vozim se na struju

#36356 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by RagibUzoriti »

konektovan wrote: 13/08/2021 08:22 Sinoć vidim nekog špicu za volanom A7, Norveške table, jesi li ti ragibe??? :mrgreen:
Jesam. Pljuni mi na sajbu drugi put kad me vidiš :lol:
User avatar
konektovan
Posts: 51451
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#36357 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by konektovan »

RagibUzoriti wrote: 13/08/2021 15:45
konektovan wrote: 13/08/2021 08:22 Sinoć vidim nekog špicu za volanom A7, Norveške table, jesi li ti ragibe??? :mrgreen:
Jesam. Pljuni mi na sajbu drugi put kad me vidiš :lol:
Mnogo si sitan sine Ragibe za A7,.... :lol:
hladan.preminger
Posts: 4455
Joined: 24/02/2011 12:06

#36358 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by hladan.preminger »

STARx wrote: 13/08/2021 12:37
hladan.preminger wrote: 13/08/2021 08:42
imao sam juce cudnu situaciju,.

bio na rezervi, nije baš mrtva rezerva, i uz baš veliku stranu načepim malo auto (w203, 2005. 220CDI, 110kW), vozio par kilometara i sve ok.

ugasim auto i nakon sat vremena upali mi se "check engine lampica" i auto neće preko 60 i preko 2000 rpm. odem do benzinske i naspem pola rezervara.
upalim auto lampica i dalje svijetli ali auto ide normlano kao i ranije nema ograničenja brzine ili obrtaja. sve ok.

sutradan upalim auto ne svijetli lampica. sve uredno. odem kod druga na dijagnostiku očita piše 2078 - moguća pogreška kod senzora razlike pritiska na dpf-u. obriše kod i isti se više ne javlja i auto ide normalno.

sad me zanima da li je ta vožnja uz brdo mogla dovesti do toga da senzor baci grešku? koliko je kod nas cijena tog senzora, ako znaš?
Jedan od razloga koji moze, pored struje, trigerovati taj kod je i sam EGR. A nemogucnost prelaza preko 2,3.000 i ponasanje auta kao da nema turbine prilikom ubrzanja je jedan od tih simptoma. Ja bih ocistio egr. kod tebe se nalazi s vozaceve strane, odma iznad filtera goriva. Drzi ih par torx vijaka, etorx nasadnim kljucem skidas. Koliko me sjecanje sluzi ti jos nisi ugasio egr :D Probaj ciscenje, provjeri u kakvom stanju je igla koja regulise klapnu.. U 90% om646 kad ima problem s egrom igla pukne, mora se stavljati zamjenski ili softverski + mehanicki gasiti. Zamjenski nije neka sreca, a orginalni kosta preko 5 glava. Taj senzor kosta u ovlastenom 170tak, a zamjenski 80-90km. Kreni od egr-a
Ne bih za sada ništa dirao, jer je meni problem nestao kada sam gorivo nasuo. A lampica se nije više svijetlila kad sam ujutro upalio auto.
Drug je nakon svega obrisao grešku i nije se vise javljala.

Ako se ponovo javi onda cu krenuti od egr-a. Ako on bude problem ide egr off, nedam tolike pare a polovan je gore kupovati nego motorku polovnu.
STARx
Posts: 2094
Joined: 24/11/2020 19:21

#36359 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by STARx »

hladan.preminger wrote: 13/08/2021 15:57

Ne bih za sada ništa dirao, jer je meni problem nestao kada sam gorivo nasuo. A lampica se nije više svijetlila kad sam ujutro upalio auto.
Drug je nakon svega obrisao grešku i nije se vise javljala.

Ako se ponovo javi onda cu krenuti od egr-a. Ako on bude problem ide egr off, nedam tolike pare a polovan je gore kupovati nego motorku polovnu.
Moze biti vise uzrocnika za tu gresku.. Ne vjerujem da ti je zacepljen dpf. Egr, akumulator, konektori. Ako izbaci opet, provjeri stanje egra. Zamjenski sto se prodaju po autodijelovima izguraju 2-3 u najboljem slucaju 4godine. Pored softverskog na tom modelu moras blokirati limom egr. Dakle treba fizicko, softversko i reprogramiranje ecua da ne izbacuje gresku i baca u safe mode. To je nekih cca 150-200km
gadnel
Posts: 81
Joined: 16/12/2019 09:26

#36360 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by gadnel »

Ima li iko za preporuciti nekog dobrog Ford majstora u krugu Sarajeva?

Isao sam vec nekoliko puta u ovlasteni servis sa jednim problemom, ali nikako da rijese.

Fiesta (2010, 1.4 benzin) ima osjetno malo snage (sa upaljenom klimom). Prvo su rekli da su svjecice plivale u ulju pa mijenjali dihtung motora + svjecice, i haj sve super. Medjutim, nisam do kuce dosao, vec se na semaforu ugasio. Upalim auto u leeru i samo vidim kako obrtaji padaju na 0. Iz dosadasnjeg testiranja primjetio sam da se desi nakon nekog vremena voznje (valjda dok se zagrije). Kad se tek upali (i naravno u servisu kad njima ostavim auto), ne vide nikakav problem.

Vracao sam im auto 2 puta vec, i oba puta su zadrzali auto preko 24h da bi na kraju rekli da su ocistili klapnu i da je mozda do vozaca, a 3 vozaca su probala i imala isto iskustvo.

Navodno su ga kacili na diagnostiku i nije prijavila ikakve probleme.
STARx
Posts: 2094
Joined: 24/11/2020 19:21

#36361 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by STARx »

Kad su mijenjali svjecice, jesu li i kablove? Jel ima ikakav simptom prije nego se ugasi, trzanje, podrhtavanje ili ga samo ugasi? Posjeti unitrade u sarajevu. Ovlasteni ford ima dobre servisere, cudi me to od njih..
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#36362 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by S4mpion »

Evolution_IV wrote: 07/08/2021 18:13 Put prema Bjelasnici uz brdo,3-4 auta stala i vjerovali ili ne sve arapi ispred njih :-) ,kako ih neko uzima lopatom a daje im tabut na tockovima :run:
Neki dan lik u servisu dovez'o P307, da mu se mijenja ulje, kaže iznajmio ga Arapima za milju, oni za 10 dana prešli 12 000km, zamijenjeno ulje koje je staro tek 15ak dana.
gadnel
Posts: 81
Joined: 16/12/2019 09:26

#36363 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by gadnel »

STARx wrote: 13/08/2021 17:04 Kad su mijenjali svjecice, jesu li i kablove? Jel ima ikakav simptom prije nego se ugasi, trzanje, podrhtavanje ili ga samo ugasi? Posjeti unitrade u sarajevu. Ovlasteni ford ima dobre servisere, cudi me to od njih..
Ne bi znao reci za kablove. Znam samo ovo sto su mi na racun stavili. Radio sam mali servis + ove popravke za svjecice (na racunu pise svjecita + dihtung poklopca ventila).

Pravo da ti kazem imam osjecaj da se nisu nesta ni trudili. Rekao sam da se problem desava kada se motor zagrije, a gledajuci stanje goriva ne bi rekao da su makli sa parkinga.

Sto se tice simptoma - auto se pretezno pocne tresti. Od kako imamo vozilo desi se da nekad na semaforu dok sam u leeru obrtaji variraju izmedju 800-1000, sa nekim impulsima gdje padne na 800 uz vibraciju, pa se vrati na 1000. Ovo sve dok je klima upaljena. Ovo nam je prvi Ford pa ne znam jel mozda normalno, ali auto je znatno slabije u odnosu na drugo vozilo koje imamo (Yaris, 2011, 1.33 benzinac). Tamo gdje yarisom u cetvrtoj idem uz brdo uz umjeren gas bez problema, moram sa Fiestom u trecoj sa gasom do daske. Oba auta su ~73 kW (+/- 1 kW, morao bi provjeriti).


Probat cu unitrade, mozda oni skontaju sta je problem. Hvala
adnan899
Posts: 67
Joined: 21/12/2020 15:43

#36364 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by adnan899 »

Pozz
Vrijeme malom servisu pa me zanima za ovu ponudu sta kazete

Filter ulja Marelli 7,69KM
Filter zraka Marelli 15,38KM
Ulje Castrol 59,83KM
Filter goriva Champion Coopers 23,08KM
Filter kabine 17,09KM

Sve ukupno sa PDV je 144KM

Sta mislite?
Qwerty1234
Posts: 1278
Joined: 27/05/2021 09:57

#36365 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Qwerty1234 »

adnan899 wrote: 13/08/2021 17:55 Pozz
Vrijeme malom servisu pa me zanima za ovu ponudu sta kazete

Filter ulja Marelli 7,69KM
Filter zraka Marelli 15,38KM
Ulje Castrol 59,83KM
Filter goriva Champion Coopers 23,08KM
Filter kabine 17,09KM

Sve ukupno sa PDV je 144KM

Sta mislite?
Filter goriva i ulja gledaj sto bolje da je, i ulje naravno.

Ja nisam cuo za te marke
noviclan
Posts: 15026
Joined: 31/10/2013 06:48

#36366 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by noviclan »

adnan899 wrote: 13/08/2021 17:55 Pozz
Vrijeme malom servisu pa me zanima za ovu ponudu sta kazete

Filter ulja Marelli 7,69KM
Filter zraka Marelli 15,38KM
Ulje Castrol 59,83KM
Filter goriva Champion Coopers 23,08KM
Filter kabine 17,09KM

Sve ukupno sa PDV je 144KM

Sta mislite?
Hel to zivota ti automercskoro
User avatar
black_adrian
Posts: 4564
Joined: 15/02/2021 13:32
Location: Medeno Polje
Vozim: vjetar

#36367 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by black_adrian »

Koliko ti to stane ulja u motor? Nešto mi jeftino zvuči 60KM.
adnan899
Posts: 67
Joined: 21/12/2020 15:43

#36368 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by adnan899 »

noviclan wrote: 13/08/2021 18:58
adnan899 wrote: 13/08/2021 17:55 Pozz
Vrijeme malom servisu pa me zanima za ovu ponudu sta kazete

Filter ulja Marelli 7,69KM
Filter zraka Marelli 15,38KM
Ulje Castrol 59,83KM
Filter goriva Champion Coopers 23,08KM
Filter kabine 17,09KM

Sve ukupno sa PDV je 144KM

Sta mislite?
Hel to zivota ti automercskoro
Nije motorex je u pitanju
adnan899
Posts: 67
Joined: 21/12/2020 15:43

#36369 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by adnan899 »

black_adrian wrote: 13/08/2021 18:59 Koliko ti to stane ulja u motor? Nešto mi jeftino zvuči 60KM.
4L 5W-40
STARx
Posts: 2094
Joined: 24/11/2020 19:21

#36370 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by STARx »

gadnel wrote: 13/08/2021 17:27
STARx wrote: 13/08/2021 17:04 Kad su mijenjali svjecice, jesu li i kablove? Jel ima ikakav simptom prije nego se ugasi, trzanje, podrhtavanje ili ga samo ugasi? Posjeti unitrade u sarajevu. Ovlasteni ford ima dobre servisere, cudi me to od njih..
Ne bi znao reci za kablove. Znam samo ovo sto su mi na racun stavili. Radio sam mali servis + ove popravke za svjecice (na racunu pise svjecita + dihtung poklopca ventila).

Pravo da ti kazem imam osjecaj da se nisu nesta ni trudili. Rekao sam da se problem desava kada se motor zagrije, a gledajuci stanje goriva ne bi rekao da su makli sa parkinga.

Sto se tice simptoma - auto se pretezno pocne tresti. Od kako imamo vozilo desi se da nekad na semaforu dok sam u leeru obrtaji variraju izmedju 800-1000, sa nekim impulsima gdje padne na 800 uz vibraciju, pa se vrati na 1000. Ovo sve dok je klima upaljena. Ovo nam je prvi Ford pa ne znam jel mozda normalno, ali auto je znatno slabije u odnosu na drugo vozilo koje imamo (Yaris, 2011, 1.33 benzinac). Tamo gdje yarisom u cetvrtoj idem uz brdo uz umjeren gas bez problema, moram sa Fiestom u trecoj sa gasom do daske. Oba auta su ~73 kW (+/- 1 kW, morao bi provjeriti).


Probat cu unitrade, mozda oni skontaju sta je problem. Hvala
Preporucljivo je mijenjati kablove kad i svjecice, da ide sve u kompletu.. Ne znam sta je rec vezano za fordov ovlasteni, ima dole par bas dobrih majstora, jedino ako nisu napustili. Ne mogu ti ovako napamet pomoci, a iskren da budem nisam to auto nikad ni probao uzivo.. Neko ko vozi auto manje kubikaze ti moze podijeliti svoje misljenje o radu s upaljenom klimom, vjerujem da je svaki dosta tromiji kad radi.. Svrati u unitrade, nagladi da nisu mijenjani kablovi od svjecica.. vjerovatno da je do njih
STARx
Posts: 2094
Joined: 24/11/2020 19:21

#36371 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by STARx »

adnan899 wrote: 13/08/2021 17:55 Pozz
Vrijeme malom servisu pa me zanima za ovu ponudu sta kazete

Filter ulja Marelli 7,69KM
Filter zraka Marelli 15,38KM
Ulje Castrol 59,83KM
Filter goriva Champion Coopers 23,08KM
Filter kabine 17,09KM

Sve ukupno sa PDV je 144KM

Sta mislite?
Posalji upit realcompany na olx ili ako nemas profil na fb stranicu mobil1 bosna i hercegovina.. ne preporucujem motorex.. mannov filter ulja je oko 10km, a jedan od najboljih je. Pogledaj i ponudu ostalih filtera, ulja. Ako bas hoces castrol ulje onda trazi iz magna oil..
adnan899
Posts: 67
Joined: 21/12/2020 15:43

#36372 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by adnan899 »

STARx wrote: 13/08/2021 19:55
adnan899 wrote: 13/08/2021 17:55 Pozz
Vrijeme malom servisu pa me zanima za ovu ponudu sta kazete

Filter ulja Marelli 7,69KM
Filter zraka Marelli 15,38KM
Ulje Castrol 59,83KM
Filter goriva Champion Coopers 23,08KM
Filter kabine 17,09KM

Sve ukupno sa PDV je 144KM

Sta mislite?
Posalji upit realcompany na olx ili ako nemas profil na fb stranicu mobil1 bosna i hercegovina.. ne preporucujem motorex.. mannov filter ulja je oko 10km, a jedan od najboljih je. Pogledaj i ponudu ostalih filtera, ulja. Ako bas hoces castrol ulje onda trazi iz magna oil..
Hvala poslao sam upit
User avatar
kabal1337
Posts: 13449
Joined: 11/02/2012 21:08

#36373 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by kabal1337 »

Ma uzmi najkvalitetniji filter ulja ( mann, knecht)
User avatar
Snake Eyes
Posts: 5190
Joined: 12/04/2013 14:02

#36374 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Snake Eyes »

Jesam li ja jedini koji mrzi ratkape na tockovima? Lagane su, da li imalo uticu na balans tocka?
User avatar
kabal1337
Posts: 13449
Joined: 11/02/2012 21:08

#36375 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by kabal1337 »

Ne, to je nesto sto se moze smatrati centralnom masom
Post Reply