Zeničani

Kulturno-politička scena, dešavanja u centralnim gradovima BiH: Zenici, Travniku, Visokom, Jajcu, Bugojnu, Tešnju, Doboju...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

artur morgan
Posts: 3705
Joined: 30/04/2020 19:47

#53276 Re: Zeničani

Post by artur morgan »

Nego, koliko će na kraju koštati ovaj teferić :-D
skoronikako
Posts: 1135
Joined: 08/10/2018 12:09

#53277 Re: Zeničani

Post by skoronikako »

artur morgan wrote: 12/08/2021 12:05 Nego, koliko će na kraju koštati ovaj teferić :-D
Sta te briga, to su pare Tempa. On nek se sikira.
User avatar
anex
Nindža revizor
Posts: 5105
Joined: 20/02/2007 13:25
Grijem se na: čumur
Vozim: Scott i Kuga
Horoskop: imam

#53278 Re: Zeničani

Post by anex »

Bitna stvar je razdvojiti idiotizam u gradu sa seljaklukom.

Znam par clanova ove teme i znam i odakle im je porijeklo ali su se uklopili u Grad tokom školovanja pa sad prosipaju velikograĐanstvo i urbanizam a bolje da ne govorim odakle su mu njegovi došli...

To je isto kad bi Adisu iz Dubioze rekli da je pravi zenicanin a covjek je samo ovo što sam napisao...
Nemam ništa protiv Adisa, odlicno predstavlja Zenicu i grad...
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#53279 Re: Zeničani

Post by channel10 »

gentoo wrote: 12/08/2021 09:06 Mislim da niste shvatili poentu. Ja sam licno, kao osnovac, bio u nekom folklornom drustvu kratko vrijeme..

Bojim se da ce te se uvrijediti i pogresno razumjeti ako kazem da u gradu (do rata bar) nije bio ni babo nego tata..

Dakle, ja licno nemam nista ni protiv folklora ni protiv babe(a), ali poenta je nesto drugo.. :wink:
Shvatice to njegova djeca ili djeca njegove djece.
Nivelacija
Posts: 5366
Joined: 24/08/2018 23:15
Location: Travnik

#53280 Re: Zeničani

Post by Nivelacija »

artur morgan wrote: 12/08/2021 12:05 Nego, koliko će na kraju koštati ovaj teferić :-D
:run: to se ne smije pitati

Samo je bitno da Čelik ne dobije nase pare tj moramo uzeti od Čelikovog stadiona pare i placati izgradnju dzamija, seoskih puteva, placati teferice i Sinana Glupica planinarske pohode
kuglanje_ze
Posts: 1278
Joined: 17/02/2020 11:29

#53281 Re: Zeničani

Post by kuglanje_ze »

To što je neko rođen u Zenici ne čini ga nekim plemstvom ili nešto boljim od ljudi koji su došli sa strane. Uvijek su me užasavali ljudi koji su primarno isticali zeničko porijeklo. Ništa ti to ne znači ako nisi radio na sebi, ako se nisi obrazovao i ako ne djeluješ u zajednici na poboljšanju života drugih ljudi u gradu.
Ja se svog porijekla ne stidim, uvijek s ponosom ističem da je moj djed nakon rata došao u Zenicu iz sela pored Goražda. Ali je moj djed naučio sve nas da se ponašamo po pravilima življenja u zajednici, a grad jeste jedna velika zajednica. Naučio me osnovnoj kulturi, da pozdravim svakog komšiju, da pomognem starijem, da budem ljubazan, da se smeće baca u kantu, auto parkira na propisano mjesto, da ne pljujem po ulici... Malo treba toga da nam svima bude ljepše.
User avatar
Casual's
Posts: 6723
Joined: 19/01/2012 00:08
Location: 44°12′N 17°56′E / 44.2°N 17.933°

#53282 Re: Zeničani

Post by Casual's »

Glupo je ponavljati da se seljak danas ne piše za onog koji je rođen na selu. Seljak je stanje uma.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83431
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#53283 Re: Zeničani

Post by _BataZiv_0809 »

kuglanje_ze wrote: 12/08/2021 10:36
skoronikako wrote: 12/08/2021 08:48 Kad ste to imali grad? I sta to znaci imati grad?
Zadnji put grad je bio grad krajem 80-tih godina prošlog vijeka. To je period kad se s ponosom moglo reći da si iz Zenice. U stvari, mislim da su tek tada oni koji su u Zenicu doselili od 1945-1960 naucili zivjeti kao stanovnici grada, naucili se kucnom redu. Bilo je i tad papaka, seljakluka i primitivizma, ali ne u ovolikoj mjeri. Kljucna je bila poslijeratna Cerićeva:"Dosta smo se mi njima prilagođavali, sada će se oni prilagođavati nama". Primitivci su to shvatili ozbiljno i evo 2 decenije rade na tome da nas spuste na svoj nivo.
Dostojevski je to lijepo jednom rekao:"Doći će vremena kad će tolerancija biti na tom nivou da inteligentni neće smjeti iznijeti svoje mišljenje da ne bi uvrijedili idiote".
Procitaj Urbanicaciju Zenice od Mirze Dzananovica.

Trebale su decencije i SFRJ disciplina da se nauce.
Nivelacija
Posts: 5366
Joined: 24/08/2018 23:15
Location: Travnik

#53284 Re: Zeničani

Post by Nivelacija »

User avatar
kamberovica polje
Posts: 4104
Joined: 28/01/2012 11:38

#53285 Re: Zeničani

Post by kamberovica polje »

skoronikako wrote: 12/08/2021 11:58
kuglanje_ze wrote: 12/08/2021 10:36

Zadnji put grad je bio grad krajem 80-tih godina prošlog vijeka. To je period kad se s ponosom moglo reći da si iz Zenice. U stvari, mislim da su tek tada oni koji su u Zenicu doselili od 1945-1960 naucili zivjeti kao stanovnici grada, naucili se kucnom redu. Bilo je i tad papaka, seljakluka i primitivizma, ali ne u ovolikoj mjeri. Kljucna je bila poslijeratna Cerićeva:"Dosta smo se mi njima prilagođavali, sada će se oni prilagođavati nama". Primitivci su to shvatili ozbiljno i evo 2 decenije rade na tome da nas spuste na svoj nivo.
Dostojevski je to lijepo jednom rekao:"Doći će vremena kad će tolerancija biti na tom nivou da inteligentni neće smjeti iznijeti svoje mišljenje da ne bi uvrijedili idiote".
Ja ne sporim da stanovnike naseg grada ne krasi krkansko ponasanje. Samo smatram da kolo ili selam ili babo/tata nije pokazatelj toga. Ljude treba obrazovati i kaznjavati ukoliko se ne ponasaju po normama.

Postaviti pravila i urediti ko ce ih provoditi i to je to.

Moramo znati da seljak ≠ idiot, a to se ovdje uporno servira. Seljak je seljak, a idiot je idiot, koji se nekad potrefi da je seljak, a ponekad gradjanin.
Selamanje van vjerskog konteksta je primitivizam u rangu " Hvaljen Isus" ili "Pomoz Bog" jer dolaziš iz perspektive svog skučenog svijeta u kojem su svi "tvoji" i boli te kurac za druge, a u Zenici to još nije slučaj.
Seljak je čovjek koji živi na selu i bavi se primarnim dejaletnostima, a primitivac može biti i seljak i građanin samo što nama primitivci nisu poslije rata došli iz gradova.
skoronikako
Posts: 1135
Joined: 08/10/2018 12:09

#53286 Re: Zeničani

Post by skoronikako »

kamberovica polje wrote: 12/08/2021 13:11 Selamanje van vjerskog konteksta je primitivizam u rangu " Hvaljen Isus" ili "Pomoz Bog" jer dolaziš iz perspektive svog skučenog svijeta u kojem su svi "tvoji" i boli te kurac za druge, a u Zenici to još nije slučaj.
Mislim da je pozdrav interni dogovor dvije strane. Za sve ostalo imamo sluzbeni pozdrav.
withpeace
Posts: 91
Joined: 20/06/2021 20:32

#53287 Re: Zeničani

Post by withpeace »

Jedna profesorica koja je meni predavala je bila pokrivena, ali nije davala da joj se u školi nazove selam. Nakon što su je počeli svi pozdravljat na taj način fino je svima objasnila da je dobar dan službeni pozdrav i da se jedino taj oblik pozdravljanja praktikuje u školi.

Znam dosta osoba koje su odrasle na potezu kineski zid - opština a ponašanje im je kao da su “sašli” iz neke pripizdi*ne, a sa druge strane znam također par osoba koje su isto tako odrasle u okolini Zenice a ponašaju se dosta kulturnije i normalnije od gore navedenih.

Nisu nas džaba u školi učili da se 90% kulture nosi iz kuće a ovo ostalo stekne u prolazu. Tačno se da na većini primjetiti kakav im je roditeljski odgoj. Tako da se “titula” ljakana i seljaka ne dobija mjestom rođenja već ponašanjem, odgojem i djelima.
User avatar
Ja_Ja
Posts: 2829
Joined: 07/03/2006 06:59
Location: tamo daleko...

#53288 Re: Zeničani

Post by Ja_Ja »

Mislim da je dobro sto se malo pise o ovom koristenju termina seljaka kao pogrdnog naziva jer imamo u zadnje vrijeme tendenciju na temi da se prozivaju nasi sugradjani iz ruralnijih dijelova u tom negativnom smislu.

Osilnost onih koji se predstavljaju kao FGR je vidljiva i u gradu. Postali smo kao nacisti 30tih godina. Optuzujemo seljake za sve svoje probleme kao oni jevreje. Nebi me iznenadilo da se ljudi pocnu i javno proganjati. U sustini mi nemamo utemeljenje u tvrdnjama da ljudi sa sela stete gradu niti da ga prave manje vrijednim kroz svoje ponasanje kada ima podjednako ako ne i vise primjera (zavisno u kojim krugovima se krecete) ove FGR koja svojim primitivnim i klosarskim ponasanjem steti cistoci, javnim dobrima, bontonu pa i ostalim vrijednostima po kojim bi grad trebao biti poznat.

Nama kao drustvu je potreban jedan restart svijesti. Potrebno nam je da se iz individualnog stanja uma okrenemo prema kolektivnom i da se konacno pocnemo ponasati uzimajuci u obzir i one koji zive oko nas i malo dumati glavom kako odluke koje mi donosimo uticu na citavu zajednicu.

I pored nekoliko negativnih komentara ja ipak mislim da ovo sto ovaj Kubat pokusava da napravi je veoma pozitivno. Ne znam covjeka, ne interesuje me ni ko je ni sta je. Ono sto pokusava da uradi je pozitivno. Da ociste samo jednu tonu smeca to je jedna tona manje u prirodi i nasem okruzenju. Takve stvari treba podrzavati bez obzira od koga dolaze, bas kao i sve ostale stvari koje su dobre i pozitivne. Istovremeno kritikujuci negativne stvari i insistirajuci na njihovim ispravkama.
skoronikako
Posts: 1135
Joined: 08/10/2018 12:09

#53289 Re: Zeničani

Post by skoronikako »

artur morgan
Posts: 3705
Joined: 30/04/2020 19:47

#53290 Re: Zeničani

Post by artur morgan »

" Dobar dan " nije sluzbeni pozdrav vec pozdrav na bosanskom jeziku. " Selam " je arapski pozdrav, koji koriste i drugi muslimani pored arapa. U principu, nema nista sporno u selamu vec u tome da mnogi koji koriste taj pozdrav ignorisu ili ne znaju vlastiti bosanski jezik i identitet.
sale07
Posts: 1378
Joined: 18/05/2018 12:28

#53291 Re: Zeničani

Post by sale07 »

artur morgan wrote: 12/08/2021 16:50 " Dobar dan " nije sluzbeni pozdrav vec pozdrav na bosanskom jeziku. " Selam " je arapski pozdrav, koji koriste i drugi muslimani pored arapa. U principu, nema nista sporno u selamu vec u tome da mnogi koji koriste taj pozdrav ignorisu ili ne znaju vlastiti bosanski jezik i identitet.
Selam je vjerski pozdrav. I za vjernike je to najbolji pozdrav.
Kada ulazim u granap, opstinu, skolu i sl. koristim pozdrav "dobar dan/jutro/vece".
A prilikom susreta sa osobom kojoj je drazi pozdrav "selam" koristim taj pozdrav, jer i samom meni taj pozdrav ima vecu vrijednost od pozdrava "dobar dan/jutro/vece".
I ne razumijem kako mozes reci da koristenjem tog pozdrava se ignorise bosanski jezik ili identitet. To je isto kao da kazes da neko ko slusa Metalicu a ne slusa Mehu Puzica ignorise svoj identitet.
Nivelacija wrote: 11/08/2021 23:42

Nije montaža, ovo je stvarno.
Slika poslije kad se sve razislo bi bila zanimljiva i puno bi toga rekla. Muzika je stvar ukusa sve dok ne vrijeda tudje osjecaje, nek raja slusa i zabavlja se.
User avatar
nadžak
Posts: 2308
Joined: 04/06/2011 13:25
Location: Zenica

#53292 Re: Zeničani

Post by nadžak »

withpeace wrote: 12/08/2021 14:05 Jedna profesorica koja je meni predavala je bila pokrivena, ali nije davala da joj se u školi nazove selam. Nakon što su je počeli svi pozdravljat na taj način fino je svima objasnila da je dobar dan službeni pozdrav i da se jedino taj oblik pozdravljanja praktikuje u školi.

Znam dosta osoba koje su odrasle na potezu kineski zid - opština a ponašanje im je kao da su “sašli” iz neke pripizdi*ne, a sa druge strane znam također par osoba koje su isto tako odrasle u okolini Zenice a ponašaju se dosta kulturnije i normalnije od gore navedenih.

Nisu nas džaba u školi učili da se 90% kulture nosi iz kuće a ovo ostalo stekne u prolazu. Tačno se da na većini primjetiti kakav im je roditeljski odgoj. Tako da se “titula” ljakana i seljaka ne dobija mjestom rođenja već ponašanjem, odgojem i djelima.
Ne javih se ovdje sto i kusur godina...navratim ,pročitam i hajmo dalje. Et, da vas pozdravim sve od reda.

NA radnom mjestu često radim sa puno stranaka i naslušao sam se svakakvih pozdrava. Znam u smjeni stajat sa kolegom nemuslimanom i bude mi pravo nezgodno kad neki primarijus bahne i opali Selam, ko da smo u džamiji. Iako sam čovjek, vjernik praktičar, znao sam u takvim situacijama i odgovorit sa Bog ti pomogo, Uvijek hvaljen itd.

Zatucanost: level-PRO !!!
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83431
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#53293 Re: Zeničani

Post by _BataZiv_0809 »

Hejt je prisutan i prema seljacima ali i prema FGR.
zona072
Posts: 154
Joined: 01/12/2018 01:21

#53294 Re: Zeničani

Post by zona072 »

_BataZiv_0809 wrote: 12/08/2021 19:27 Hejt je prisutan i prema seljacima ali i prema FGR.
Treba naći negdje sredinu, da budemo svi prigradski vitezovi :mrgreen:

Ps.
Bio, slušo A.Medunjanin očekivo više dobio karinu, baš kao i sa Veležom, nekako se sve vrti u krug od priče na forumu do života u ovom gradu, možda je vakat razmislit mjenjat sredinu....
Nivelacija
Posts: 5366
Joined: 24/08/2018 23:15
Location: Travnik

#53295 Re: Zeničani

Post by Nivelacija »

Image

Malo cu biti dosadan sto se tice ove akcije do 21.08, kome smeta foe lista i čao.
User avatar
kamberovica polje
Posts: 4104
Joined: 28/01/2012 11:38

#53296 Re: Zeničani

Post by kamberovica polje »

_BataZiv_0809 wrote: 12/08/2021 19:27 Hejt je prisutan i prema seljacima ali i prema FGR.
Još mi je smješnije priča o FGR, kao o nekim tlačiteljima koji su većina i vladaju. :lol:
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#53297 Re: Zeničani

Post by Kikibombona »

skoronikako wrote: 12/08/2021 08:56 Ako se ovo racuna u seljakluk onda je posteno reci da smo citavo vrijeme seljaci. U 100 godina je grad presao sa 3.000 ljudi na 96.000 i ono konta da su mu sad seljaci uzeli grad. Ovi su svi ocigledno dolazili iz velikih gradova u Zenicu da se lome u Zeljezari.
Pa Zenica je oduvijek dominantno seljacki grad. Ovdje su se vazda slusali seoski zvuci, seoska zavijanja, a stovatelji Pink Flojda, Klesa, Blek Sabata, EKV-a ili Azre su bili endemska vrsta. O necemu prefinjenom kao sto je klasicna muzika ili dzez da ne govorim.

Seljakluk je danas eruptirao kao posljedica rata i masovnog iseljavanja. Samo u proteklih 5 ili 10 godina je otisla gomila urbanog naroda.

Sad treba sačekati da stasaju nove generacije. Nekada pogledam lica djece koja izlaze iz Gimnazije. Vidi urbane i bistre face, samo se plasim da ce otici u Njemacku i Austriju...
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#53298 Re: Zeničani

Post by Kikibombona »

kuglanje_ze wrote: 12/08/2021 12:28 To što je neko rođen u Zenici ne čini ga nekim plemstvom ili nešto boljim od ljudi koji su došli sa strane. Uvijek su me užasavali ljudi koji su primarno isticali zeničko porijeklo. Ništa ti to ne znači ako nisi radio na sebi, ako se nisi obrazovao i ako ne djeluješ u zajednici na poboljšanju života drugih ljudi u gradu.
Ja se svog porijekla ne stidim, uvijek s ponosom ističem da je moj djed nakon rata došao u Zenicu iz sela pored Goražda. Ali je moj djed naučio sve nas da se ponašamo po pravilima življenja u zajednici, a grad jeste jedna velika zajednica. Naučio me osnovnoj kulturi, da pozdravim svakog komšiju, da pomognem starijem, da budem ljubazan, da se smeće baca u kantu, auto parkira na propisano mjesto, da ne pljujem po ulici... Malo treba toga da nam svima bude ljepše.
Nemamo taj fol, da se hvalimo porijeklom. Mozda zato sto je 95% Zenicana seljackog porijekla. Nisam bas cuo da se neko fali tim da je rodjeni Zenicanin. Imamo neke druge komplekse vise vrijednosti ali ne i ovaj.

To je ipak tipicno za Sarajlije: nana sa Bistrika a djed iz begovske porodice sa Vratnika.
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#53299 Re: Zeničani

Post by Kikibombona »

Casual's wrote: 12/08/2021 12:40 Glupo je ponavljati da se seljak danas ne piše za onog koji je rođen na selu. Seljak je stanje uma.
Da se ne lazemo, seljak je rodjen i odrastao na selu. 95% takvih je ponijelo obicaje sa sela u grad. Nema potrebe da se oko toga lazemo.

E sad, poznajem nekoliko ljudi koji imaju poneki seljacki manir ali su vrijedni stanovnici grada, bolji od mnogih koji su rodjeni u gradu. To su obicno ljudi natprosjecne inteligencije koji su umnim sposobnostima premostili barijeru i iskoracili iz seoskog mentaliteta i nacina ponasanja.

Djeca seljaka, a koja su rodjena u gradu, su negdje na pola puta izmedju seoskog i gradskog mentaliteta. Tako je u vecini slucajeva mada svakako postoje svijetli izuzeci.

...

Ako bi se ekonomija stabilizovala, nekako zaustavio masovan egzodus mladih, Zenica bi za 30-40 godina mogla biti urbana sredina, a za 50+ pravi grad.

Ovo sto imamo sada je mrtvi primitivizam kao posljedica rata.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83431
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#53300 Re: Zeničani

Post by _BataZiv_0809 »

Kikibombona wrote: 13/08/2021 01:46

Ovdje su se vazda slusali seoski zvuci, seoska zavijanja, a stovatelji Pink Flojda, Klesa, Blek Sabata, EKV-a ili Azre su bili endemska vrsta. O necemu prefinjenom kao sto je klasicna muzika ili dzez da ne govorim.
I po cemu je ovo razlicito od ostatka BiH/ex Yu?
Post Reply